^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

JĘZYK NIE STANOWIŁ PRZESZKODY

 

W dniach 15-18 maja 2001 roku uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie przebywali w zaprzyjaźnionej szkole Ujvaros Teri w Ozd. Wyjazd dwudziestoosobowej grupy uczniów wraz z opiekunami z naszej szkoły odbył się zgodnie z harmonogramem partnerskiej współpracy miast Chorzowa i Ozd.
     Szkoły nasze współpracują od 1998 roku. Gościliśmy dwa razy delegacje młodzieży węgierskiej w roku 1998 i 2000. Pierwszy raz nasza młodzież odwiedziła węgierskich przyjaciół w 1999 r. Delegację naszej szkoły stanowili uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 5 oraz klas pierwszych i drugich Gimnazjum Sportowego nr 11. Uczniowie nasi cieszyli się ogromnie, że mieli okazję odwiedzić węgierskich kolegów, których poznali w ubiegłym roku w Chorzowie, goszcząc ich u siebie w domach. Język węgierski nie stanowił dużej przeszkody w poznawaniu się i porozumiewaniu. Uczniowie starali się posługiwać językiem angielskim lub niemieckim i ewentualnie korzystać z pomocy tłumacza.
Dzięki ciekawemu i bogatemu programowi pobytu przygotowanemu przez szkołę Ujvaros Teri oraz węgierskie rodziny bariera językowa została szybko przełamana a młodzież polska i węgierska spędziła ze sobą wiele wspaniałych chwil. Uczniowie mile spędzali czas i świetnie się bawili.
     Młodzież polska miała możliwość poznania szkoły Ujvaros Teri, uczniowie poznawali historię miasta Ozd zwiedzając miejskie muzeum z ciekawą ekspozycją historii rozwoju hutnictwa na tamtych terenach. Odwiedzili największy katolicki kościół w Ozd oraz miejską bibliotekę, w której m.in. zapoznali się z pracownią internetową, gdzie niebywałą przyjemność mieli z oglądania stron inernetowych swojej szkoły w Chorzowie. Słoneczna pogoda sprzyjała kąpieli na terenach miejskiego kąpieliska basenowego. Teren kąpieliska jest bardzo dobrze utrzymany i stanowi jedno z ładniejszych miejsc w Ozd.
     Nasi uczniowie zwiedzili również muzeum górnictwa w miejscowości Rudabanya. Na terenach wokół miasta Ozd znajdowały się kopalnie rud metali żelaznych i nieżelaznych oraz kopalnie węgla brunatnego, z których wydobywano surowce na potrzeby przemysłu hutniczego, który tu się rozwijał.
     Największą atrakcją przygotowaną dla nas przez Węgrów była możliwość zwiedzania jaskiń w Aggtelek na terenie Parku Narodowego. Istnieją ślady, że groty te były zamieszkałe przez człowieka pierwotnego. Zwiedzaliśmy przepiękne, ogromne komnaty, które powstawały przez tysiące lat wewnątrz gór wapiennych w wyniku ruchów ziemi. W jednej z nich uczniowie mieli okazję wysłuchać wspaniałego koncertu muzycznego.
     Przekonaliśmy się, że muzyka łączy młodzież, szczególnie mogliśmy to obserwować podczas wspólnej zabawy w dyskotece „Rio Disco”.
     Program pobytu przewidywał również występy artystyczne naszej młodzieży. Bardzo miłą niespodziankę przygotowali kolegom z Węgier nasi uczniowie, którzy przywitali ich, opowiadali o swojej szkole oraz zapowiadali swój program artystyczny w języku węgierskim. Specyfiką zaprzyjaźnionej z nami szkoły w Ujvaros Teri jest gimnastyka artystyczna prowadzona na wysokim poziomie. Uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w zawodach rangi państwowej w tej dyscyplinie sportu zajmując miejsca w ścisłej czołówce. Delegacja nasza miała możliwość oglądania popisów umiejętności w gimnastyce artystycznej uczniów węgierskiej szkoły. Pobyt w Ozd był bardzo udany. Wróciliśmy do Chorzowa szczęśliwi i zadowoleni, że mogliśmy poznać nowe, ciekawe miejsca i wspaniałych ludzi, niezwykle życzliwych i gościnnych.

POLAK, WĘGIER DWA BRATANKI...


W dniach 21 – 24 maja 2002 roku Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie gościł dwudziestoosobową grupę uczniów węgierskiej szkoły z Ózd. Grupie towarzyszyli dyrektor węgierskiej szkoły Ujvaros Teri Altalanos, kierownik zajęć pozalekcyjnych tejże szkoły oraz naczelnik Wydziału Oświaty miasta Ozd.
W ramach trwającej od 1997 roku współpracy, co roku uczniowie polscy i węgierscy biorą udział w międzynarodowej wymianie.
W pierwszym dniu tegorocznego pobytu węgierscy uczniowie zostali zaproszeni do polskich domów, gdzie mieli okazję poznać nasze tradycje i obyczaje. Uczniowie polscy bardzo serdecznie przyjęli swoich zagranicznych gości.
Drugi dzień pobytu zarówno gospodarze jak i goście rozpoczęli od prezentacji swoich szkół, korzystając ze stron internetowych korzystając z pracowni komputerowych ZSS nr 1. Następnie cała polsko-węgierska grupa udała się na spacer po Chorzowie. Gości zapoznano z historią i dniem dzisiejszym naszego miasta. Pokazano im m.in.: Muzeum Chorzowskie, zabytkowe kamienice przy ul. Wolności, Rynek, budynek Poczty, Urząd Miasta.
Następnie młodzież udała się do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Wiele radości sprawiła uczniom węgierskim przejażdżka kolejką linową. Po pobycie w Parku oraz zwiedzeniu ekspozycji Górnośląskiego Parku Etnograficznego „Skansen” zaproszono gości na tradycyjny śląski obiad w „Karczmie u Brożka”. Wieczorem polska i węgierska młodzież bawiła się na specjalnie dla niej przygotowanej dyskotece w Miejskim Domu Kultury „Batory”.
     W kolejnym dniu gospodarze zorganizowali wycieczkę do Krakowa. Wspólnie zwiedzano Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice. Cała grupa uroczyście złożyła symboliczne róże na grobach największych polskich poetów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz na pamiątkowej płycie nagrobnej Cypriana Kamila Norwida. Zabytki i atmosfera Krakowa wywarły na gościach bardzo duże wrażenie. Wykazali chęć ponownego tu przyjazdu, aby poznać inne zabytki miasta. Wieczorem cała młodzież bawiła się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ulicy Lompy.
     W ostatnim dniu pobytu węgierscy i polscy uczniowie zaprezentowali w auli szkoły programy artystyczne. Miłą dla nas niespodzianką było wykonanie części programu gości z Ozd w języku polskim . Dyrekcje obu szkół wymieniły ciepłe słowa podziękowania. Polscy uczniowie wręczyli swoim węgierskim przyjaciołom drobne upominki i przyrzekli, że spotkają się za rok, tym razem w Ózd.

POZNAJ MOJE MIASTO I REGION

 

     

W dniach od 6 do 9 maja 2003 roku dziewiętnastoosobowa grupa uczniów szkoły wraz z opiekunami przebywała w miejscowości Ozd na Węgrzech realizując kolejny etap wzajemnej współpracy.
Celem wyjazdu było poznanie kultury i historii zaprzyjaźnionego miasta, zapoznanie się z działalnością dydaktyczno-wychowawczą szkoły węgierskiej, rozwijanie sprawności językowej w zakresie języka angielskiego i niemieckiego.
Realizowany projekt edukacyjny nosił nazwę "Poznaj moje miasto i region".

   

 

PARTNERSKIE SPOTKANIE 


    W dniach od 30 września do 2 pażdziernika 2004 gościliśmy dyrektorów szkół z Ozd - Węgry Celem spotkania była wymiana doświadczeń dotycząca systemów edukacji i organizacji zajęć pozalekcyjnych oraz zaplanowanie dalszej współpracy pomiędzy szkołami z Ózd i Chorzowa.
   

Goście z Węgier spotkali się z dyrektorami chorzowskich szkół, zwiedzali Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości, III LO "Batory", Zespół Szkół Gastronomiczno - Usługowych, mieli okazję zapoznać się z działalnością Zespołu Szkół Sportowych im Janusza Kusocińskiego. W trakcie prezentacji szkół wymieniano doświadczenia, prezentowano profile działalności poszczególnych placówek, uczestniczyli również w spotkaniu z władzami naszego miasta.
Pobyt w Polsce uatrakcyjniła wycieczka do Krakowa, gdzie zwiedzano Wawel, Katedrę, Rynek i Sukiennice, Kościół Mariacki.

Węgierscy dyrektorzy gościli u nas w ramach wieloletniej współpracy partnerskiej Chorzowa i Ozd.

 
Z WIZYTĄ U NAS

       Już po raz czwarty, w ramach partnerskiej współpracy szkół, w dniach 18-21 maja 2004 r. przebywała w Chorzowie młodzież z węgierskiej szkoły w Ozd. Gościliśmy grupę 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej Ujvaros Teri.
Tym razem przyjeżdżających gości witano na granicy polsko-czeskiej w miejscowości Łysa Polana blisko Zakopanego. Wizytę rozpoczęto od zwiedzania tego uroczego miasta. Gościom pokazano Krupówki, skocznię narciarską, Dolinę Kościeliską, ze szczytu Gubałówki mogli podziwiać panoramę szczytów Tatr.
      W Chorzowie goście mieli okazję zwiedzać Urząd Miasta, WPKiW oraz inne atrakcje miasta.
Wspólne wycieczki i dyskoteka sprzyjały zacieśnieniu przyjaźni między młodzieżą naszej szkoły i młodzieży węgierskiej.

NA WĘGRY EKOLOGICZNIE

W dniach od 10 do 13 maja 2005r. grupa 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum Sportowego nr 11 w Chorzowie pod opieką dyrektora szkoły Joanny Salwerowicz i nauczycieli Justyny Holony i Macieja Balickiego wyjechała do miasta Ózd na Węgrzech w ramach projektu edukacyjnego, którego celem była integracja przez ekologię.
    Uczniowie wykonali plakaty o tematyce ekologicznej, folder o Chorzowie, makietę przestrzenną z zastosowaniem techniki origami, a także prezentację multimedialną. Przygotowali również kilka piosenek, które towarzyszyły młodzieży podczas wyjazdu.
    Gospodarze ze szkoły węgierskiej przygotowali bogaty program mający na celu pogłębienie świadomości ekologicznej uczniów. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili zabytki okolic Miszkolca i Lilafured oraz ogród zoologiczny. Jedną z atrakcji turystycznych była kąpiel w kąpielisku w jaskiniach Tapolcy.
    W ramach promocji ekologicznego stylu życia młodzież wzięła udział w zajęciach sportowych zorganizowanych na terenie obiektów rekreacyjnych miasta partnerskiego Ózd. Ze szczególnym uznaniem uczniowie i opiekunowie obejrzeli pokaz gimnastyki artystycznej przygotowany przez trenera i dziewczęta ze szkoły węgierskiej. Przygotowany przez naszych uczniów program ekologiczny został zaprezentowany młodzieży węgierskiej podczas zajęć edukacyjnych w tamtejszej szkole. Uczniowie zwrócili uwagę na konieczność zagospodarowania odpadów i współczesne problemy ochrony środowiska.
    Pobyt na Węgrzech był okazją wymiany doświadczeń edukacyjnych, a dla dzieci zarówno polskich, jak i węgierskich okazją do pogłębienia znajomości języków obcych. Tak spędzony czas został podsumowany wspólną zabawą naszych uczniów z uczniami starszych klas szkoły węgierskiej. Dyrekcja, nauczyciele i młodzież są wdzięczni gospodarzom węgierskim za gorące przyjęcie i spędzone wspólnie niezapomniane chwile.

 

  

 

Ozd atrakcją turystyczną

 

WĘGRZY W CHORZOWIE 13 – 16 maja 2008 r.

 

Od dziesięciu lat trwa wymiana młodzieży  Zespołu Szkół Sportowych nr 1 i  szkół w węgierskim mieście Ózd. Spotkania młodzieży dbywają się raz w Polsce, raz na Węgrzech. Młodzi ludzie poznają się, nawiązują przyjaźnie, które często trwają lata, uczą się porozumiewać ze sobą. Młodzież poznaje  kulturę przyjaciół, a organizowane wycieczki mają na celu zaznajomienie węgierskiej i polskiej historii i kultury.
W tym roku w Chorzowie w Zespole Szkół Sportowych nr 1 gościło 18 uczniów i trzech nauczycieli z Węgier. Uczniowie nocowali w domach rówieśników z Polski. Przyjechali wczesnym popołudniem we wtorek 13 maja. Wieczór spędzili z rodzinami uczniów z Chorzowa. W środę młodzież węgierska i polska wyjechała do Wrocławia na wycieczkę. W drodze uczyli się piosenek: Węgrzy polskiej, Polacy węgierskiej. We Wrocławiu zobaczyli ogród japoński, zachwycający szczególnie o tej porze roku i Ostrów Tumski. Zapoznali się z bogatą i burzliwą historią miasta, a także podziwiali Panoramę Racławicką Kossaka, dzieło nikatowe w skali światowej. Obiad zjedli w jednej z wrocławskich restauracji, wrócili do Chorzowa około 20.00.
Czwartek spędzili w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie. Rano młodzież polska i węgierska prezentowała krótkie programy artystyczne. Były piosenki, wiersze i tańce. Potem zwiedzano szkołę. Dla gości zorganizowano krótką wycieczkę po Chorzowie, uczniowie z Węgier zapoznali się z historią naszego miasta. Skansen w WPKiW był kolejnym etapem wycieczki. Tam uczniowie zjedli obiad i wrócili pod szkołę. Po południu i wieczorem atrakcją była dyskoteka, która odbyła się w MDK przy ulicy Lompy.
Godziny spędzone z węgierskimi przyjaciółmi szybko mijały. Rano 16 maja, w piątek nadszedł czas pożegnania. Węgierska grupa, żegnana przez goszczącą młodzież, odjechała do domu.
Za rok młodzież polska odwiedzi Ózd. Zapewne odżyją przyjaźnie nawiązane w tym roku i w ubiegłych latach. Wydaje się, że wzajemne poznawanie się jest największą wartością wymiany międzynarodowej
.
 
Z wizytą w Ózd w 2011r.


W dniach 17-20 maja 2011 r. uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 11 w Chorzowie gościli po raz kolejny w Ózd. Wyjazd do węgierskiej szkoły został zrealizowany w ramach partnerskiej współpracy szkół. Jego celem było poznanie historii i kultury zaprzyjaźnionego miasta, zapoznanie z działalnością dydaktyczno – wychowawczą szkoły węgierskiej, nawiązanie kontaktów rówieśniczych przez młodzież obu szkół, rozwijanie sprawności językowej w zakresie języka angielskiego i niemieckiego.
Grupa 17 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum Sportowego nr 11  przebywała na Węgrzech pod opieką zastępcy dyrektora Justyny Holony i nauczycieli: Joanny Hajor i Ewy Mazur. Młodzież miała okazję odwiedzić węgierskich kolegów, których gościła w ubiegłym roku szkolnym. Przygotowała dla nich album poświęcony naszej szkole oraz współpracy polsko – węgierskiej zapoczątkowanej w 1998 roku. Gospodarze ze szkoły węgierskiej przywitali Polaków na przejściu granicznym w Banreve, po czym serdeczne i miłe spotkanie z uczniami i pracownikami szkoły miało miejsce  w Ózd.

Węgrzy przygotowali bogaty i różnorodny program pobytu dla polskich gości. Jedną z atrakcji turystycznych była wycieczka do średniowiecznego zamku w Bodrogko. Ze szczególnym uznaniem uczniowie i opiekunowie obejrzeli XIII - wieczną budowlę, jaskinię oraz  prezentowane wystawy, m.in. kamieni, skał i minerałów. Podziwiali przepiękne widoki rozciągające się z wieży zamku.

wegry2011_1 

 Zamek w Bodrogko

Równie ciekawym miejscem odwiedzonym przez młodzież polską i węgierską było Vizskoly, gdzie mieściło się Muzeum Biblii. Młodzież zapoznała się z historią powstania Vizskoly, wzięła udział w warsztatach czerpania papieru i drukowania Biblii techniką sprzed wielu lat. Uczniowie mieli możliwość pojeździć konno, postrzelać z łuku oraz miło spędzić czas w swoim towarzystwie, świetnie się bawiąc i poznając tradycyjne potrawy regionalne, np. placek węgierski „langosz”.  W programie przygotowanym przez Węgrów znalazł się też Miszkolc, który poznaliśmy w czasie spaceru ulicami tego dużego miasta, a także odwiedzin Centrum Handlowego Plaza.

wegry2011_2 

 Muzeum Biblii

Kolejną atrakcją wyjazdu był Park Narodowy Szilvasvarad, do którego dotarliśmy kolejką wąskotorową, a podążając szlakiem podziwialiśmy piękno przyrody, hodowle pstrągów i zagrodę lemurów. Spacer dawał wiele okazji do nawiązywania kontaktów i porozumiewania się, gdyż język nie stanowił żadnej przeszkody.

wegry2011_3 

 Park Narodowy

Młodzież polska uczestniczyła w zajęciach sportowych zorganizowanych na terenie szkoły w Ózd. Z podziwem i zainteresowaniem obejrzała pokaz gimnastyki artystycznej przygotowany przez trenera i dziewczęta z zespołu „Delfinki”. Umiejętności zawodniczek w gimnastyce artystycznej stoją na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu zajmują najwyższe miejsca w przeglądach na poziomie krajowym. Program wycieczki przewidywał również występy artystyczne naszych uczniów. Zaprezentowali oni gospodarzom kilka utworów muzycznych zaśpiewanych w języku polskim i angielskim oraz taniec nowoczesny w wykonaniu jednej z uczennic. Występy artystyczne przedstawicieli obu szkół partnerskich uświetniły wspólne spotkanie.

wegry2011_4 

 Występ artystyczny uczniów Zespolu Szkół Sportowych nr 1

Trzeci dzień pobytu uczniów naszej szkoły na Węgrzech zakończył się wspólną zabawą z Węgrami w dyskotece „Rio Disco”. Okazało się, że muzyka łączy młodzież, co zaobserwowaliśmy podczas dyskoteki i w dniu wyjazdu z Ózd. Wtedy miało miejsce podsumowanie naszego pobytu w szkole węgierskiej, pożegnanie i wyjazd w kierunku Polski.

W drodze powrotnej do Chorzowa zaplanowano zwiedzanie Zakopanego. Udało się zrealizować ten punkt programu wycieczki, w pamięci pozostaną urokliwe Tatry, Krupówki.

Pobyt w Ózd był atrakcyjny dla uczniów naszej szkoły, bo poznali wiele ciekawych miejsc, wspaniałych i niezwykle gościnnych ludzi. Wrócili do Chorzowa zadowoleni i z nadzieją, że w przyszłym roku szkolnym będą mieli okazję gościć w Polsce swoich kolegów i przyjaciół z Węgier.

PARTNERSKA WSPÓŁPRACA SZKÓŁ
14- 17 maja 2013 r.

„Wykreślić ze świata przyjaźń… to jakby zgasić słońce na niebie,
gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie”.
Cyceron
14 maja 2013 roku, wtorkowy, zimny poranek.  Zbieramy się przed szkołą, przed nami daleka podróż do niewielkiego miasta Ózd. W ramach współpracy między szkołami będzie gościć w domach węgierskich rodzin. Uczestnikami  wyjazdu  jest  grupa  17 uczniów z klas szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami.
wizyta_na_wegrzech_1

Tatrzański krajobraz urzeka swoim pięknem, podróż mija nadzwyczaj szybko. Na granicy słowacko - węgierskiej czekają na nas nauczyciele z Ózd. Jesteśmy przyjmowani jak prawdziwi przyjaciele. Szybko uczymy się wzajemnego porozumienia, jeśli brakuje słów, wystarczy uśmiech czy życzliwy gest.
Następny dzień obfituje w wiele wrażeń. Jedziemy na całodzienną wycieczkę, zwiedzamy muzeum powozów, zdobywamy najwyższy węgierski szczyt, z wieży widokowej na wysokości 1014 metrów obserwujemy panoramę. Bawimy się zjeżdżając sankodromem. Dojeżdżamy do muzeum historii naturalnej, gdzie oglądamy cuda świata przyrody. Późnym popołudniem odwiedzamy Eger, tam zwiedzamy Bazylikę św. Krzyża, monumentalną budowlę z XVIII wieku. Wędrujemy urokliwymi uliczkami Starego Miasta. Dzień mija zdecydowanie za szybko.
 

W czwartek jesteśmy zaproszeni na pokaz przygotowany przez uczennice węgierskiej szkoły. Dziewczyny ćwiczą gimnastykę artystyczną, zdobywają medale w wielu miejscach na świecie. Potem kolej na nas, śpiewamy, tańczymy, opowiadamy o Śląsku. Razem z węgierskimi uczniami zwiedzamy muzeum w Ózd. W przeszłości był tu ważny ośrodek przemysłowy, dzisiaj po zakładach przemysłowych zostały ruiny.
Popołudnie spędzamy z naszymi przyjaciółmi,  a wieczorem świetnie bawimy się na dyskotece w szkole.
Nadchodzi piątkowy poranek. Trudno się rozstać. Są łzy i zapewnienia, że to nie było nasze ostatnie spotkanie. Pora ruszać do Chorzowa.
Węgierskie miasto Ózd przestało być anonimowym miejscem na mapie Europy. Zawsze będziemy pamiętać, jak ciepło zostaliśmy tam przyjęci.
 
ZIMA W ZAKOPANEM
W dniach 25-28 kwietnia 2016 gościliśmy w naszej szkole przyjaciół z Węgier. Tradycyjnie nasi znajomi z Ózd zostali przywitani przez nas w Zakopanem, gdzie spędziliśmy dwa dni. Pomimo chłodu, śniegu było nam bardzo gorąco i przyjemnie. 
Czas wolny spędziliśmy w aquaparku oraz na Krupówkach. Węgry zachwycali się naszymi polskimi przysmakami,więc każdy  z nich musiał spróbować słynnego zakopiańskiego oscypka.
Po wycieczce w Zakopanym wróciliśmy do Chorzowa. Tu,  węgierskie dzieci zostały ciepło przywitane przez rodziny. Każda z nich przygotowała wiele atrakcji dla gości.
W trzecim dniu tych atrakcji równie nie zabrakło. Tradycyjnie już każda ze szkół przygotowała program artystyczny. Nasza - pokazała się od strony wokalno-tanecznej, a Węgry od strony sportowej. Nie od dziś wiadomo, że szkoła z Ózd słynnie z gimnastyki artystycznej. Programy artystyczne były nagradzane gromkimi brawami. Ale to nie koniec niespodzianek. Po występach Węgrzy przygotowali piosenkę, którą mieliśmy nauczyć się śpiewać. Był to nie lada wyczyn dla naszych polskich uczniów, gdyż język węgierski jest bardzo trudny. Pomimo skomplikowanych zwrotów bawiliśmy się świetnie.
Po południu, również zgodnie z tradycją, odwiedziliśmy Urząd Miasta, a potem pojechaliśmy do Muzeum Śląskiego w Katowicach, aby przybliżyć gościom z zagranicy historię Śląska. Węgierscy uczniowie i nauczyciele byli bardzo pozytywnie zaskoczeni tym miejscem.
Wieczór też obfitował w atrakcje, a największą była niewątpliwie dyskoteka polsko-węgierska.
Czwartek to ostatni dzień. Dzień w którym nie zabrakło łez, bo ciężko rozstać się z ludźmi, którzy są nam tak bliscy. Jednakże – to nie nasze ostatnie spotkanie. Już za rok znów się widzimy – tym razem w Ózd. I znów będzie pełno wrażeń, uśmiechu, łez…także nie mówmy do widzenia tylko do zobaczenia.
 

U WĘGIERSKICH PRZYJACIÓŁ

 

Miasto Ózd, leży w północnych Węgrzech, u podnóża gór bukowych, nad rzeką Hangony, przy granicy ze Słowacją. Okolicę tworzy piękna panorama malowniczych gór, lasów oraz wąwozów. Współpraca Chorzowa z tym węgierskim miastem zaczęła się już w roku 1995, natomiast nasza szkoła bierze udział w partnerskim programie wymiany uczniów od 19 lat.
I właśnie w ramach tegoż programu 22.05.2017 młodzież z Zespołu Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego po raz kolejny wyruszyła w podróż do Ózd. Pieczę nad nimi sprawowały zastępca dyrektora Bożena Przybylska oraz nauczyciele: Anna Dzianowicz i Katarzyna Czaja.

Celem wyjazdu było poznanie historii i kultury zaprzyjaźnionego miasta, zapoznanie z działalnością dydaktyczno – wychowawczą szkoły węgierskiej, nawiązanie kontaktów rówieśniczych przez młodzież obu szkół, a także rozwijanie sprawności językowej.
Węgrzy jak zwykle przygotowali bogaty i różnorodny program pobytu dla polskich gości, a jednym z najatrakcyjniejszych punktów był wyjazd do miasta Eger – perły północnych Węgier. Tam nasi uczniowieli mieli przyjemność zwiedzić Muzeum Zamkowe im. Istvana Dobo. Najciekawszą jego częścią jest system podziemnych umocnień i tuneli. Prace wykopaliskowe wciąż trwają i nawet archeolodzy nie wiedzą, jakie skarby kryją się jeszcze w tufowych skałach pod zamkiem. Nie mogło także zabraknąć wizyty na starym mieście oraz w Bazylice. To jedyna w mieście budowla w stylu klasycystycznym i druga co do wielkości świątynia na Węgrzech. Wzniesiono ją w XIX wieku, a słynne organy przywieziono aż z Salzburga. Ten przesympatyczny dzień zwieńczyły kąpiele w basenach termalnych i kolacja w węgierskiej restauracji.
Następnego dnia nie mogło zabraknąć występów artystycznych naszej i węgierskiej młodzieży, spotkania z władzami miasta, a także wizyty w nowopowstałym Muzeum Digitalizacji, które zachwyciło zarówno naszych uczniów, jak i nauczycieli.
Pożegnaniom w dniu wyjazdu nie było końca. Chorzowska młodzież ze złami w oczach żegnała swoich rówieśników. Wszyscy uczestnicy wycieczki przywieźli do Polski nie tylko torby pełne prezentów i upominków, ale również bagaż nowych doświadczeń, przeżyć i wspomnień. Z niecierpliwością czekamy na Węgrów w przyszłym roku. Bo Polak, Węgier, dwa bratanki.

WIZYTA MŁODZIEŻY Z WĘGIERSKIEGO ÓZD

Już od 20 lat trwa współpraca między szkołami z Chozowa i Ózd.  W tym roku od 8 do 11 maja  2018 r. grupa 18 uczniów z Węgier gościła w domach polskiej młodzieży. Program, przygotowany przez polskich uczniów, był bardzo bogaty.

Wtorkowy wieczór był przeznaczony na poznanie się młodzieży i odpoczynek po podróży.  W środę uczestnicy wymiany polsko węgierskiej zwiedzali Kraków, poznawali jego historię i zabytki. W Ojcowskim Parku Narodowym oglądali Grotę Łokietka i wędrowali malowniczymi ścieżkami. W czwartek gościli w Urzędzie Miasta, poznawali Skansen i jechali kolejką linową. Wieczorem była dyskoteka w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie Batorym. W piątkowy ranek trzeba się było pożegnać. Młodzież węgierska wróciła do domu.

Wspólnie spędzony czas jest nezwykłym doświadczeniem. Początkowe obawy i niepokój przed spotkaniem  zamieniają się w znajomość, która trwa przez miesiące, a nawet lata. Węgierscy uczniowie czują się doskonale w polskich rodzinach, które otaczają ich troską i życzliwością. Czasem nie jest łatwo się porozumieć, ale nawet jeśli brakuje angielskich słów, nikt nie narzeka na trudny kontakt.
      

 
 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES