W dniach 15-18 maja 2001 roku uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie przebywali w zaprzyjaźnionej szkole Ujvaros Teri w Ozd. Wyjazd dwudziestoosobowej grupy uczniów wraz z opiekunami z naszej szkoły odbył się zgodnie z harmonogramem partnerskiej współpracy miast Chorzowa i Ozd.
Szkoły nasze współpracują od 1998 roku. Gościliśmy dwa razy delegacje młodzieży węgierskiej w roku 1998 i 2000. Pierwszy raz nasza młodzież odwiedziła węgierskich przyjaciół w 1999 r. Delegację naszej szkoły stanowili uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 5 oraz klas pierwszych i drugich Gimnazjum Sportowego nr 11. Uczniowie nasi cieszyli się ogromnie, że mieli okazję odwiedzić węgierskich kolegów, których poznali w ubiegłym roku w Chorzowie, goszcząc ich u siebie w domach. Język węgierski nie stanowił dużej przeszkody w poznawaniu się i porozumiewaniu. Uczniowie starali się posługiwać językiem angielskim lub niemieckim i ewentualnie korzystać z pomocy tłumacza.
Dzięki ciekawemu i bogatemu programowi pobytu przygotowanemu przez szkołę Ujvaros Teri oraz węgierskie rodziny bariera językowa została szybko przełamana a młodzież polska i węgierska spędziła ze sobą wiele wspaniałych chwil. Uczniowie mile spędzali czas i świetnie się bawili.
Młodzież polska miała możliwość poznania szkoły Ujvaros Teri, uczniowie poznawali historię miasta Ozd zwiedzając miejskie muzeum z ciekawą ekspozycją historii rozwoju hutnictwa na tamtych terenach. Odwiedzili największy katolicki kościół w Ozd oraz miejską bibliotekę, w której m.in. zapoznali się z pracownią internetową, gdzie niebywałą przyjemność mieli z oglądania stron inernetowych swojej szkoły w Chorzowie. Słoneczna pogoda sprzyjała kąpieli na terenach miejskiego kąpieliska basenowego. Teren kąpieliska jest bardzo dobrze utrzymany i stanowi jedno z ładniejszych miejsc w Ozd.
Nasi uczniowie zwiedzili również muzeum górnictwa w miejscowości Rudabanya. Na terenach wokół miasta Ozd znajdowały się kopalnie rud metali żelaznych i nieżelaznych oraz kopalnie węgla brunatnego, z których wydobywano surowce na potrzeby przemysłu hutniczego, który tu się rozwijał.
Największą atrakcją przygotowaną dla nas przez Węgrów była możliwość zwiedzania jaskiń w Aggtelek na terenie Parku Narodowego. Istnieją ślady, że groty te były zamieszkałe przez człowieka pierwotnego. Zwiedzaliśmy przepiękne, ogromne komnaty, które powstawały przez tysiące lat wewnątrz gór wapiennych w wyniku ruchów ziemi. W jednej z nich uczniowie mieli okazję wysłuchać wspaniałego koncertu muzycznego.
Przekonaliśmy się, że muzyka łączy młodzież, szczególnie mogliśmy to obserwować podczas wspólnej zabawy w dyskotece „Rio Disco”.
Program pobytu przewidywał również występy artystyczne naszej młodzieży. Bardzo miłą niespodziankę przygotowali kolegom z Węgier nasi uczniowie, którzy przywitali ich, opowiadali o swojej szkole oraz zapowiadali swój program artystyczny w języku węgierskim. Specyfiką zaprzyjaźnionej z nami szkoły w Ujvaros Teri jest gimnastyka artystyczna prowadzona na wysokim poziomie. Uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w zawodach rangi państwowej w tej dyscyplinie sportu zajmując miejsca w ścisłej czołówce. Delegacja nasza miała możliwość oglądania popisów umiejętności w gimnastyce artystycznej uczniów węgierskiej szkoły. Pobyt w Ozd był bardzo udany. Wróciliśmy do Chorzowa szczęśliwi i zadowoleni, że mogliśmy poznać nowe, ciekawe miejsca i wspaniałych ludzi, niezwykle życzliwych i gościnnych.
W dniach 21 – 24 maja 2002 roku Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie gościł dwudziestoosobową grupę uczniów węgierskiej szkoły z Ózd. Grupie towarzyszyli dyrektor węgierskiej szkoły Ujvaros Teri Altalanos, kierownik zajęć pozalekcyjnych tejże szkoły oraz naczelnik Wydziału Oświaty miasta Ozd.
W ramach trwającej od 1997 roku współpracy, co roku uczniowie polscy i węgierscy biorą udział w międzynarodowej wymianie. W pierwszym dniu tegorocznego pobytu węgierscy uczniowie zostali zaproszeni do polskich domów, gdzie mieli okazję poznać nasze tradycje i obyczaje. Uczniowie polscy bardzo serdecznie przyjęli swoich zagranicznych gości.
Drugi dzień pobytu zarówno gospodarze jak i goście rozpoczęli od prezentacji swoich szkół, korzystając ze stron internetowych korzystając z pracowni komputerowych ZSS nr 1. Następnie cała polsko-węgierska grupa udała się na spacer po Chorzowie. Gości zapoznano z historią i dniem dzisiejszym naszego miasta. Pokazano im m.in.: Muzeum Chorzowskie, zabytkowe kamienice przy ul. Wolności, Rynek, budynek Poczty, Urząd Miasta.
Następnie młodzież udała się do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Wiele radości sprawiła uczniom węgierskim przejażdżka kolejką linową. Po pobycie w Parku oraz zwiedzeniu ekspozycji Górnośląskiego Parku Etnograficznego „Skansen” zaproszono gości na tradycyjny śląski obiad w „Karczmie u Brożka”. Wieczorem polska i węgierska młodzież bawiła się na specjalnie dla niej przygotowanej dyskotece w Miejskim Domu Kultury „Batory”.
W kolejnym dniu gospodarze zorganizowali wycieczkę do Krakowa. Wspólnie zwiedzano Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice. Cała grupa uroczyście złożyła symboliczne róże na grobach największych polskich poetów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz na pamiątkowej płycie nagrobnej Cypriana Kamila Norwida. Zabytki i atmosfera Krakowa wywarły na gościach bardzo duże wrażenie. Wykazali chęć ponownego tu przyjazdu, aby poznać inne zabytki miasta. Wieczorem cała młodzież bawiła się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ulicy Lompy.
W ostatnim dniu pobytu węgierscy i polscy uczniowie zaprezentowali w auli szkoły programy artystyczne. Miłą dla nas niespodzianką było wykonanie części programu gości z Ozd w języku polskim . Dyrekcje obu szkół wymieniły ciepłe słowa podziękowania. Polscy uczniowie wręczyli swoim węgierskim przyjaciołom drobne upominki i przyrzekli, że spotkają się za rok, tym razem w Ózd.
W dniach od 6 do 9 maja 2003 roku dziewiętnastoosobowa grupa uczniów szkoły wraz z opiekunami przebywała w miejscowości Ozd na Węgrzech realizując kolejny etap wzajemnej współpracy.
Celem wyjazdu było poznanie kultury i historii zaprzyjaźnionego miasta, zapoznanie się z działalnością dydaktyczno-wychowawczą szkoły węgierskiej, rozwijanie sprawności językowej w zakresie języka angielskiego i niemieckiego.
Realizowany projekt edukacyjny nosił nazwę "Poznaj moje miasto i region".
W dniach od 30 września do 2 pażdziernika 2004 gościliśmy dyrektorów szkół z Ozd - Węgry Celem spotkania była wymiana doświadczeń dotycząca systemów edukacji i organizacji zajęć pozalekcyjnych oraz zaplanowanie dalszej współpracy pomiędzy szkołami z Ózd i Chorzowa.
Goście z Węgier spotkali się z dyrektorami chorzowskich szkół, zwiedzali Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości, III LO "Batory", Zespół Szkół Gastronomiczno - Usługowych, mieli okazję zapoznać się z działalnością Zespołu Szkół Sportowych im Janusza Kusocińskiego. W trakcie prezentacji szkół wymieniano doświadczenia, prezentowano profile działalności poszczególnych placówek, uczestniczyli również w spotkaniu z władzami naszego miasta.
Pobyt w Polsce uatrakcyjniła wycieczka do Krakowa, gdzie zwiedzano Wawel, Katedrę, Rynek i Sukiennice, Kościół Mariacki.
Węgierscy dyrektorzy gościli u nas w ramach wieloletniej współpracy partnerskiej Chorzowa i Ozd.
Już po raz czwarty, w ramach partnerskiej współpracy szkół, w dniach 18-21 maja 2004 r. przebywała w Chorzowie młodzież z węgierskiej szkoły w Ozd. Gościliśmy grupę 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej Ujvaros Teri.
Tym razem przyjeżdżających gości witano na granicy polsko-czeskiej w miejscowości Łysa Polana blisko Zakopanego. Wizytę rozpoczęto od zwiedzania tego uroczego miasta. Gościom pokazano Krupówki, skocznię narciarską, Dolinę Kościeliską, ze szczytu Gubałówki mogli podziwiać panoramę szczytów Tatr.
W Chorzowie goście mieli okazję zwiedzać Urząd Miasta, WPKiW oraz inne atrakcje miasta.
Wspólne wycieczki i dyskoteka sprzyjały zacieśnieniu przyjaźni między młodzieżą naszej szkoły i młodzieży węgierskiej.
W dniach 17-20 maja 2011 r. uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 11 w Chorzowie gościli po raz kolejny w Ózd. Wyjazd do węgierskiej szkoły został zrealizowany w ramach partnerskiej współpracy szkół. Jego celem było poznanie historii i kultury zaprzyjaźnionego miasta, zapoznanie z działalnością dydaktyczno – wychowawczą szkoły węgierskiej, nawiązanie kontaktów rówieśniczych przez młodzież obu szkół, rozwijanie sprawności językowej w zakresie języka angielskiego i niemieckiego.
Grupa 17 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum Sportowego nr 11 przebywała na Węgrzech pod opieką zastępcy dyrektora Justyny Holony i nauczycieli: Joanny Hajor i Ewy Mazur. Młodzież miała okazję odwiedzić węgierskich kolegów, których gościła w ubiegłym roku szkolnym. Przygotowała dla nich album poświęcony naszej szkole oraz współpracy polsko – węgierskiej zapoczątkowanej w 1998 roku. Gospodarze ze szkoły węgierskiej przywitali Polaków na przejściu granicznym w Banreve, po czym serdeczne i miłe spotkanie z uczniami i pracownikami szkoły miało miejsce w Ózd.
Węgrzy przygotowali bogaty i różnorodny program pobytu dla polskich gości. Jedną z atrakcji turystycznych była wycieczka do średniowiecznego zamku w Bodrogko. Ze szczególnym uznaniem uczniowie i opiekunowie obejrzeli XIII - wieczną budowlę, jaskinię oraz prezentowane wystawy, m.in. kamieni, skał i minerałów. Podziwiali przepiękne widoki rozciągające się z wieży zamku.
![]() |
Zamek w Bodrogko |
Równie ciekawym miejscem odwiedzonym przez młodzież polską i węgierską było Vizskoly, gdzie mieściło się Muzeum Biblii. Młodzież zapoznała się z historią powstania Vizskoly, wzięła udział w warsztatach czerpania papieru i drukowania Biblii techniką sprzed wielu lat. Uczniowie mieli możliwość pojeździć konno, postrzelać z łuku oraz miło spędzić czas w swoim towarzystwie, świetnie się bawiąc i poznając tradycyjne potrawy regionalne, np. placek węgierski „langosz”. W programie przygotowanym przez Węgrów znalazł się też Miszkolc, który poznaliśmy w czasie spaceru ulicami tego dużego miasta, a także odwiedzin Centrum Handlowego Plaza.
![]() |
Muzeum Biblii |
Kolejną atrakcją wyjazdu był Park Narodowy Szilvasvarad, do którego dotarliśmy kolejką wąskotorową, a podążając szlakiem podziwialiśmy piękno przyrody, hodowle pstrągów i zagrodę lemurów. Spacer dawał wiele okazji do nawiązywania kontaktów i porozumiewania się, gdyż język nie stanowił żadnej przeszkody.
![]() |
Park Narodowy |
Młodzież polska uczestniczyła w zajęciach sportowych zorganizowanych na terenie szkoły w Ózd. Z podziwem i zainteresowaniem obejrzała pokaz gimnastyki artystycznej przygotowany przez trenera i dziewczęta z zespołu „Delfinki”. Umiejętności zawodniczek w gimnastyce artystycznej stoją na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu zajmują najwyższe miejsca w przeglądach na poziomie krajowym. Program wycieczki przewidywał również występy artystyczne naszych uczniów. Zaprezentowali oni gospodarzom kilka utworów muzycznych zaśpiewanych w języku polskim i angielskim oraz taniec nowoczesny w wykonaniu jednej z uczennic. Występy artystyczne przedstawicieli obu szkół partnerskich uświetniły wspólne spotkanie.
![]() |
Występ artystyczny uczniów Zespolu Szkół Sportowych nr 1 |
Trzeci dzień pobytu uczniów naszej szkoły na Węgrzech zakończył się wspólną zabawą z Węgrami w dyskotece „Rio Disco”. Okazało się, że muzyka łączy młodzież, co zaobserwowaliśmy podczas dyskoteki i w dniu wyjazdu z Ózd. Wtedy miało miejsce podsumowanie naszego pobytu w szkole węgierskiej, pożegnanie i wyjazd w kierunku Polski.
W drodze powrotnej do Chorzowa zaplanowano zwiedzanie Zakopanego. Udało się zrealizować ten punkt programu wycieczki, w pamięci pozostaną urokliwe Tatry, Krupówki.
Pobyt w Ózd był atrakcyjny dla uczniów naszej szkoły, bo poznali wiele ciekawych miejsc, wspaniałych i niezwykle gościnnych ludzi. Wrócili do Chorzowa zadowoleni i z nadzieją, że w przyszłym roku szkolnym będą mieli okazję gościć w Polsce swoich kolegów i przyjaciół z Węgier.
U WĘGIERSKICH PRZYJACIÓŁ
Miasto Ózd, leży w północnych Węgrzech, u podnóża gór bukowych, nad rzeką Hangony, przy granicy ze Słowacją. Okolicę tworzy piękna panorama malowniczych gór, lasów oraz wąwozów. Współpraca Chorzowa z tym węgierskim miastem zaczęła się już w roku 1995, natomiast nasza szkoła bierze udział w partnerskim programie wymiany uczniów od 19 lat.
I właśnie w ramach tegoż programu 22.05.2017 młodzież z Zespołu Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego po raz kolejny wyruszyła w podróż do Ózd. Pieczę nad nimi sprawowały zastępca dyrektora Bożena Przybylska oraz nauczyciele: Anna Dzianowicz i Katarzyna Czaja.
Celem wyjazdu było poznanie historii i kultury zaprzyjaźnionego miasta, zapoznanie z działalnością dydaktyczno – wychowawczą szkoły węgierskiej, nawiązanie kontaktów rówieśniczych przez młodzież obu szkół, a także rozwijanie sprawności językowej.
Węgrzy jak zwykle przygotowali bogaty i różnorodny program pobytu dla polskich gości, a jednym z najatrakcyjniejszych punktów był wyjazd do miasta Eger – perły północnych Węgier. Tam nasi uczniowieli mieli przyjemność zwiedzić Muzeum Zamkowe im. Istvana Dobo. Najciekawszą jego częścią jest system podziemnych umocnień i tuneli. Prace wykopaliskowe wciąż trwają i nawet archeolodzy nie wiedzą, jakie skarby kryją się jeszcze w tufowych skałach pod zamkiem. Nie mogło także zabraknąć wizyty na starym mieście oraz w Bazylice. To jedyna w mieście budowla w stylu klasycystycznym i druga co do wielkości świątynia na Węgrzech. Wzniesiono ją w XIX wieku, a słynne organy przywieziono aż z Salzburga. Ten przesympatyczny dzień zwieńczyły kąpiele w basenach termalnych i kolacja w węgierskiej restauracji.
Następnego dnia nie mogło zabraknąć występów artystycznych naszej i węgierskiej młodzieży, spotkania z władzami miasta, a także wizyty w nowopowstałym Muzeum Digitalizacji, które zachwyciło zarówno naszych uczniów, jak i nauczycieli.
Pożegnaniom w dniu wyjazdu nie było końca. Chorzowska młodzież ze złami w oczach żegnała swoich rówieśników. Wszyscy uczestnicy wycieczki przywieźli do Polski nie tylko torby pełne prezentów i upominków, ale również bagaż nowych doświadczeń, przeżyć i wspomnień. Z niecierpliwością czekamy na Węgrów w przyszłym roku. Bo Polak, Węgier, dwa bratanki.
Już od 20 lat trwa współpraca między szkołami z Chozowa i Ózd. W tym roku od 8 do 11 maja 2018 r. grupa 18 uczniów z Węgier gościła w domach polskiej młodzieży. Program, przygotowany przez polskich uczniów, był bardzo bogaty.
Wtorkowy wieczór był przeznaczony na poznanie się młodzieży i odpoczynek po podróży. W środę uczestnicy wymiany polsko węgierskiej zwiedzali Kraków, poznawali jego historię i zabytki. W Ojcowskim Parku Narodowym oglądali Grotę Łokietka i wędrowali malowniczymi ścieżkami. W czwartek gościli w Urzędzie Miasta, poznawali Skansen i jechali kolejką linową. Wieczorem była dyskoteka w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie Batorym. W piątkowy ranek trzeba się było pożegnać. Młodzież węgierska wróciła do domu.
Wspólnie spędzony czas jest nezwykłym doświadczeniem. Początkowe obawy i niepokój przed spotkaniem zamieniają się w znajomość, która trwa przez miesiące, a nawet lata. Węgierscy uczniowie czują się doskonale w polskich rodzinach, które otaczają ich troską i życzliwością. Czasem nie jest łatwo się porozumieć, ale nawet jeśli brakuje angielskich słów, nikt nie narzeka na trudny kontakt.