^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

PRAGA 2016

 
Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Pragi w maju 2016 r. Uczestnicy zwiedzili stiolicę Czech i Skalne Miasto.
 
 
 
KALENDARIUM

Szkoła od wielu lat współpracuje ze szkołami z polskim językiem nauczania oraz czeskimi w Republice Czeskiej.
Kontakty rozpoczęły się w roku 1997, kiedy to gościliśmy grupę dyrektorów i nauczycieli ze szkół czeskich. Prezentowaliśmy
wówczas dorobek naszej szkoły, główne kierunki jej działalności (edukacja teatralna i sportowa) dające możliwości wzajemnej współpracy. W latach 1997-2000 rokrocznie przyjmowaliśmy w naszej szkole grupy młodzieży ze szkół z polskim językiem nauczania z Republiki Czeskiej w ramach Jesiennej Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Przebywała u nas młodzież z Czeskiego Cieszyna (listopad 1997 r.), ze szkół w Karwinie i Hnojniku (październik 1998), z Polskiej Szkoły Podstawowej w Hawierzowie-Błędowicach (listopad 1999) oraz ze szkoły z polskim językiem nauczania w Trzyńcu (grudzień 2000r.). Młodzież uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych na terenie szkoły. Organizowaliśmy dla nich wycieczki po Chorzowie i Katowicach, dzięki którym młodzież poznawała historię i dzień dzisiejszy naszego miasta i regionu. Głównym celem współpracy było nawiązywanie bezpośrednich kontaktów Polaków mieszkających na Zaolziu z naszą młodzieżą i nauczycielami. Współpraca ta jest możliwa dzięki zaangażowaniu Śląskiego Kuratorium Oświaty i Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Współpracujemy również z czeską szkołą podstawową w Trzyńcu oraz z czeską szkoła podstawową w Czeladnej, szczególnie
w zakresie edukacji kulturalnej. W czasie Szkolnych Festiwali Miniatur Teatralnych czterokrotnie gościliśmy zespół folklorystyczny "Cetinka" z Czeladnej. Młodzież prezentowała bliski nam folklor Śląska Cieszyńskiego. Nasi uczniowie mieli możliwość poznania tradycji i obrzędów ludowych oraz strojów regionalnych, w których występowali goście.
W ubiegłym roku szkolnym uczniom z Czeladnej towarzyszyli wszyscy nauczyciele z tej szkoły. Dla nich
przygotowane zostały metodyczno- instruktażowe zajęcia edukacyjne na temat: "Muzyka - potrzebą narodów". Celem zajęć było zaprezentowanie różnorodnych metod aktywnych stosowanych na lekcjach języka polskiego, historii i muzyki. Goście otrzymali materiały metodyczne opisujące różne metody kształcenia.
Uczniowie z Czeladnej oprócz udziału w festiwalu uczestniczyli w
zajęciach sportowych na szkolnej pływalni. Goście zwiedzili szkołę oraz zapoznali się z historią Chorzowa w trakcie zwiedzania wystawy "Dawna ulica Wolności" w chorzowskim muzeum.

W zakresie edukacji plastycznej i muzycznej współpracujemy ze szkołą podstawową z Trzyńca. Dzieci i młodzież naszej szkoły od kilku lat biorą udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Kolorowy Świat" organizowanym przez tę szkołę. Czterokrotnie począwszy od roku 1999 organizowaliśmy w naszej szkole wernisaże najlepszych, nagrodzonych prac plastycznych kolejnych edycji tego konkursu. Każdego roku wystawę prac plastycznych zwiedzają uczniowie chorzowskich szkół.
17 kwietnia 2002 r. odbył się
wernisaż nagrodzonych prac plastycznych ósmej edycji tego konkursu. Prezentowane były prace uczniów ze szkół z Czech, Polski, Słowacji i Hiszpanii. W wernisażu uczestniczyli laureaci konkursu z województwa śląskiego oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Katowicach i władz miasta Chorzowa. Podczas uroczystego rozdania nagród polscy i czescy uczniowie zaprezentowali również swoje talenty muzyczne i taneczne. Wystąpił chór "Caro" oraz zespół folklorystyczny "Javorovy" ze szkoły podstawowej z Trzyńca oraz zespoły teatralne i wokalne naszej szkoły.
W październiku 2001 r. przyjmowaliśmy grupę 23 dyrektorów szkół z Republiki Czeskiej. Celem wizyty była prezentacja
działalności i osiągnięć w zakresie dydaktyki, sportu i kultury Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie.
W 2002 r. grupa 40 uczniów wraz z opiekunami przebywała w szkole podstawowej w Trzyńcu. Podczas pobytu uczniowie zwiedzili
nowoczesny "Dom Kultury", w którym obie szkoły prezentowały własne programy artystyczne. Uczniowie polscy i czescy spędzając wspólnie czas w szkole i na wycieczce mieli okazję do nawiązania koleżeńskich kontaktów.
Uczennice naszej szkoły dwukrotnie w roku 2001 i 2002 uczestniczyły w roli jurora podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów
dla Dzieci i Młodzieży w miejscowości Zlin w Czechach.
Nauczyciele naszej szkoły w grudniu 2000 r. uczestniczyli w
podsumowaniu konkursu "Kolorowy Świat" w Trzyńcu.
W listopadzie 2001 r. w ramach współpracy transgranicznej Polska - Czechy, delegacja nauczycieli uczestniczyła w obchodach 10-lecia współpracy ze szkołami z polskim językiem nauczania oraz Centrum Pedagogicznym dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie

W
 maju 2002 r. w ramach realizacji programu edukacyjnego Dziedzictwo Kulturowe Pogranicza Śląska i Moraw już po raz trzeci grupa naszych nauczycieli wraz z autorem programu Andrzejem Królem gościła w Czechach.  Podczas wyjazdu nauczyciele zwiedzili izbę regionalną w szkole z polskim językiem nauczania w Czeskim Cieszynie, Centrum Pedagogiczne oraz zabytki miast Frydek-Mistek i Ołomuniec.
We wrześniu bieżącego roku szkolnego, mając na uwadze dalszy rozwój współpracy między naszą szkołą i szkołami czeskimi,
rozpoczęło w szkole działalność Koło Kultury i Języka Czeskiego. Na zajęciach uczniowie gimnazjum poznają historię i dziedzictwo kulturowe Czech oraz uczą się języka czeskiego.
Kontakty między szkołami umożliwiają obu stronom poznanie specyfiki i głównych kierunków działalności szkół oraz ich
osiągnięć. Uczniom i nauczycielom dają szansę uczestniczenia w międzynarodowych projektach edukacyjnych. Bliskość kultur polskiej i czeskiej sprawia, że nie ma barier w realizacji edukacji regionalnej i europejskiej.

JAK TO W CZECHACH BYŁO
relacja uczestników


Dnia 10 maja 2001r pojechaliśmy na wycieczkę do Czech. Celem było zwiedzenie szkoły polskiej w Gnojniku oraz wystawienie dla uczniów tamtejszej szkoły przedstawienia festiwalowego "Według Gałczyńskiego" klasy 6c. Wyjechaliśmy rano autokarem razem z klasą 5 c i jej wychopwawcą Maciejem Balickim, który był inicjatorem  naszej wyprawy. Pogoda piękna. O godzinie 11-tej przyjechaliśmy na miejsce. Urocza, cicha wieś i maleńka ale bardzo nowoczesna szkoła dla dzieci polskich z siedmiu sąsiednich gmin.
Gnojnik (w języku ceskim czyta się Hnojnik), jest to wieś leżąca u podnóży Beskidów nad Stonawką. Zamieszkuje ją obecnie 1,5 tys. mieszkańców. Nazwa pochodzi od pierwszy władyków. Najstarsza wzmianka o wsi znana jest z 1305 roku. Z tych okolic pochodzi premier Jerzy Buzek.
Szkoła polska miała tu długą historię. W roku 1949 przeniosła się do osobnego budynku, miała 5 oddziałów i polskie przedszkole. Po długich staraniach, przy oporze władz  czechosłowackich a potem czeskich, dobudowano i dodano do użytku w 1999 roku nowoczesną część budzącą zachwyt naszych uczniów. Klasy malutkie, czyściutko, słonecznie i wreszcie piękna aula, otoczona szybami, za którymi widać kwitnące rośliny, zielone drzewa z ogromną ilością jemioły, boisko i huśtawki dla przedszkolaków. Jedynie nie ma sali gimnastycznej i uczniowie muszą chodzić na lekcje wychowania fizycznego do pobliskiej szkoły czeskiej. Do szkoły obecnie uczęszcza 102 dzieci w klasach od I do IX (dzieci uczą sie od 6 roku życia).
Nasze przedstawienie w auli oglądali uczniowie klas V, VI, VII, VIII. Podobało się i "Polowanie na lisa" w wykonianiu uczniów 5c, a także nasz spektakl "Wg Gałczyńskiego". Na zakończenie wizyty dostaliśmy słodki upominek od komitetu rodzicielskiego szkoły. Pożegnaliśmy się serdecznie z gościnnymi gospodarzami i zaprosilśmy ich do nas na festiwal.
Zdjedliśmy bardzo smaczną grochówkę i pojechaliśmy do Lichotki Kameralnej. Jest to niewielkie uzdrowisko na stoku Goduli w widłach Stonawki i potoku Erastoki. Posiada barokowy kościół ewangelicki z 1782 roku z cennymi rokokowym wyposażeniem. My zostaliśmu pociągnięci przez pana Balickiego na górę Godula (738m.n.p.m.). Masowo występują tu żmije. Nas żadna nie użądliła i dzięki temu po godzinie łagodnej spinaczki znaleźliśmy się na szycie góry. Tutaj odpoczynek i lody, potem zejście. Niektórzy twierdzili, że wolą wchodzić niż schodzić.
Ktoś zauważył, że kościół stojący u podnóża góry jest otwarty. Okazało się, że jest to niewielki, neogotycki kościół katolicki z 1889 roku. Na nasze powitanie wyszedł ksiądz i okazało się, że jest z Bielska Białej. Zainteresował się naszą wycieczką. Opowiadał ile szkody dla kościoła uczyniły władze Czechosłowacji. Laicyzacja społeczeństwa spowodowała, że tylko parę uczniów w klasie uczęszcza na lekcję religi.
Zrobiliśmy jeszcze niewielkie zakupy, na granicy staliśmy pół godziny, ale o 9-tej szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do Chorzowa.

Natalia Grzybowska i Ola Dydyna

"BRZYDKIE KACZĄTKO" W CZELADNEJ

W ramach partnerskiej współpracy szkół, która prowadzona jest od kilku lat między naszymi szkołami, 23 marca 2003r. gościliśmy uczniów z Czeladnej z Republiki Czeskiej.
W tym dniu w szkole odbywał się XIII Festiwal Miniatur
Teatralnych. Goście zobaczyli sztuki przygotowane przez uczniów klas piątych oraz gimnazjalistów. Sami również zaprezentowali naszej młodzieży program artystyczny, na który składały się tańce i przyśpiewki górali beskidzkich. To barwne widowisko zostało nagrodzone dużymi brawami. Goszcząca z młodzieżą dyrektor czeskiej szkoły zaprosiła wyróżniony na festiwalu zespół do zaprezentowania swojego przedstawienia uczniom i rodzicom w Czeladnej.
19 - 20 maja uczniowie klasy 3d z wychowawczynią Bożeną Przybylską gocili w Czechach. W czasie pobytu wystąpili
dwukrotnie z przedstawieniem "Brzydkie kaczątko" dla uczniów szkoły w Czeladnej, jak również dla rodziców. Wspaniała gra aktorska, bogate kostiumy wywarły duże wrażenie na młodszej i starszej publiczności.
W drugim dniu pobytu nasi uczniowie zwiedzali piękne okolice Czeladnej.

"ROLA PATRONA SZKOŁY"

 

Irena Kufa dyrektor Centrum Pedagogicznego
dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego,
organizator konferencji


17 pażdziernika 2003 w Polskiej Szkole Podstawowej im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy na Zaolziu w Czechach odbyło się I Transgraniczne Forum Pedagogiczne Czech, Polski i Słowacji. W sympozjum wzięli udział, zaproszeni przez dyrekcję Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych nr 1 Joanna Salwerowicz oraz wicedyrektorzy Teresa Bednarek i Jan Barucha.
Tematem pierwszego tego typu spotkania na pograniczu Czech, Polski i Słowacji, była "Rola Patrona Szkoły i ceremoniału szkolnego w procesie dydaktyczno-wychowawczym współczesnej szkoły".
Nie świat wielkiej integracji, ale zwykłe codzienne sprawy placówki szkolnej były przedmiotem rozważań nauczycieli, uczniów i absolwentów szkół. W dobie upadku wartości humanistycznych, materializacji wielu obszarów życia społecznego, dewaluacji norm moralnych i pojawienia się kolejnych zagrożeń, szkoła ma nadal szansę na kreowanie aktywnych i twórczych postaw oraz wzbogcanie jednoczącej się Europy o wartości wypływające z tradycji i dziedzictwa kulturowego swojego regionu.
Nauczyciele z pogranicza (z tego autentycznego środka Europy, których tak wiele łączy, tak niewiele różni i którzy wypracowali swoje autorskie programy edukacji europejskiej i regionalnej) podzielili się swoimi doświadczeniami, jak wzbogacać i tworzyć nowe formy działań edukacyjnych. Wykłady, warsztaty, giełda pomysłów, hospitacja zajęć, koncert, spotkanie przedstawicieli szkół z obszaru współpracy transgranicznej wypełniły pracowity dzień.
Forum (w ramach Dnia Pedagogicznego PCP) wkomponowane zostało w obchody rocznicowe Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Bystrzycy n/Olzą, której Patron Stanisław Haydna jest przykładem nowego zjawiska we współczesnej oświacie na Zaolziu.
Wykładowcami byli między innymi pracownicy naukowi z Polski i z Czech. Profesor dr hab. Ewa Jaskółowa z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłosiła referat: „Tradycja szkoły wpisana w kultu rę narodową”, dr Irena Bogacz z Uniwersytetu Ostrawskiego wygłosiła referat: „Co dziś dialektologia bada i może zaproponować współczesnej Slawistyce?”. Ponadto referaty wygłosili: Anna Janiszewska z Lubelskiego Kuratorium Oświaty, współorganizator Konferencji i Festiwalu Trzech Kultur wschodniego pogranicza Chełm-Włodawa, Andrzej Bizoń były Dyrektor Filii w Karwinie Gimnazjum z polskim językiem nauczania z Czeskiego Cieszyna „Patron, tradycja z perspektywy mijających lat”, Andrzej Król – Centrum Pedagogiczne w Czeskim Cieszynie i I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie „Czy szkole przełomu wieku potrzebny jest balast przeszłości?”.     
Poza wykładami uczestnicy Forum wzięli udział w warsztatach:
- Tradycje szkoły, patron szkoły i ceremoniał dziedzictwem kulturowym placówki oświatowej.
- Co może stanowić posag, jaki wnosi szkoła do jednoczącej się Europy?  

 
Delegacja naszej szkoły z autorem programu konferencji Andrzejem Królem
i dyrektor Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Bystrzycy nad Olzą Wandą Tomczalową.
(po prawej) Dyrektor Joanna Salwerowicz w trakcie konferencji


Dyrektor Joanna Salwerowicz zaprezentowała wypracowany i realizowany w szkole program dydaktyczno-wychowawczy związany z osobą patrona szkoły Janusza Kusocińskiego. Podzieliła się również swoim wieloletnim doświadczeniem w budowaniu ceremoniału i tradycji szkoły, będących podstawą programu wychowawczego szkoły oraz integrującymi środowisko szkolne.
Udział w Forum to twórczo i pożytecznie spędzony czas, który dostarczył uczestnikom nowych doświadczeń oraz wielu inspiracji
.

NA CZESKIEJ SCENIE


W dniach 7 i 8 maja 2004 roku nasi uczniowie gościli w Czeladnej (Czechy) nai zaproszenie dyrekcji tamtejszej szkoły. W wycieczce brali udział uczniowie klasy IIIB gimnazjum, 4 d szkoły podstawowej oraz członkowie kółka czeskiego. Wyjazd był nagrodą za udział tych klas w Szkolnym Festiwalu Miniatur Teatralnych.
Głównym punktem wyjazdu była prezentacja przedstawień "Czerwonego Kapturka" i "Dulskiej" podczas imprezy środowiskowej zorganizowanej w Czeladnej dla rodziców z okazji Dnia Matki, który to dzień w Czechach przypada 12 maja.
Młodzież miała okazję zwiedzać przepiękne okolice, podziwiać niezwykłe i niepowtarzalne domy góralskie. Bardzo pouczająca okazała się wycieczka do skansenu w Rożnowie, gdzie oglądano przepiękne chaty z wyposażeniem przeniesionym tu z całej okolicy.
Fakt, że uczniowie bez problemu porozumiewali się z młodzieżą czeską oraz to, że nie sprawdzano paszportów na granicy, dało nam poczucie wspólnoty i przyjaźni.

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES