^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

SYCYLIA W CHORZOWIE

 

Od 9 do 22 maja 2003 r. odbyła się pierwsza wymiana uczniów, w Chorzowie gościła grupa 14 uczniów z Caltagirone na Sycylii (7 dziewcząt i 7 chłopców). Na gości z Caltagirone czekało wiele miłych niespodzianek oraz wycieczek, na których przeżyli wiele niezapomnianych przygód i doznali wielu wzruszeń.
Program Zakładał spotkanie z władzami miasta, zwiedzanie Chorzowa (na podstawie planu przygotowanego przez samych uczniów).
Odbył się wieczór polsko-włoski, w którym gospodarzy czyli Gimnazjum Sportowe nr 11 wspomagały grupy młodzieży uczącej się języka włoskiego na terenie Chorzowa. Byli to uczniowie z Gimnazjum nr 4 oraz młodzież ucząca się tego języka w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Chorzowie, który jednocześnie użyczył miejsca na  spotkanie.
Młodzież z Caltagirone zwiedziła Kopalnię Zabytkową w Tarnowskich Górach,  Oświęcim, Pszczynę, Wieliczkę i Kraków, była na dwudniowej wycieczce w górach, by poznać szlaki Beskidu Śląskiego.
W czasie tych wizyt i spotkań, uczniowie okazywali zainteresowanie i zaangażowanie, robili zdjęcia, notatki i kręcili filmy. Z tak wielu poznanych przez siebie miejsc wraz z młodzieżą z Chorzowa przygotowali wiele ciekawych i barwnych fotoreportaży, które potem zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom we Włoszech. Oprócz zajęć bezpośrednio związanych z projektem i zaangażowania z tym związanym, uczniowie polscy i włoscy mieli również okazję do spotkań towarzyskich i zabawy. Wszystko to sprawiło, że pobyt w Polsce dla naszych przyjaciół był niezapomnianym przeżyciem, o czym mogliśmy się przekonać jadąc z rewizytą do Włoch.

 

CHORZÓW NA SYCYLII

 


Uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 11 wyjechali na dwa tygodnie na Sycylię również w maju - byli tam od 24 maja do 7 czerwca. 

Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego (25,4 tyś. km2), oddzielona od lądu wąską Cieśniną Mesyńską. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (476r.) Sycylia znalazła się pod rządami Odoakara, później Ostrogotów, od 535r. była w posiadaniu Bizancjum, zaś od X wieku pod panowaniem Arabów (właśnie w tym okresie rozkwitła gospodarczo, handlowo i kulturalnie - wpływy tej kultury przetrwały do dziś, najbardziej zachowane "pamiątki" panowania arabskiego mo żna spotkać w "stolicy"- Palermo).
W drugiej połowie XI wieku podbita przez Normanów południowowłoskich, którzy utworzyli tu Królestwo Sycylii. W 1861 roku Sycylia została włączona do Włoch. Liczne trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów, doprowadzały Sycylię do ruiny, ale za każdym razem mieszkańcy pracowicie odbudowywali zniszczenia.
Za przykład posłuży tu, drugie legendarne miasto na wyspie - Katania. W 1669 roku erupcja pobliskiego wulkanu (Etny), zniszczyła całe miasto. Lawa zatrzymała się dopiero w porcie. To niestety nie wszystko, kilkanaście lat później w 1693 roku Katanię nawiedził kolejny kataklizm - trzęsienie ziemi.  II wojna światowa była niestety również bezlitosna, pozostawiając wyspę w zgliszczach. Sycylijczycy nie dali za wygraną i po raz kolejny odbudowali swoje miasta.
Katania - to miejscowość, w której gościliśmy, wznosi się na trzech wzgórzach, jego nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza „Castello delle grotte” czyli zamek w grocie. Liczne zabytki starożytne wskazują na to, że było to jedno z najstarszych miast. Już od wieków to miasto słynie z wyrobów ceramicznych, zarówno w całej Sycylii, jak i na świecie. 
Obecnie Katania jest ośrodkiem przemysłu spożywczego, maszynowego, chemicznego, stoczniowego, a także handlu owocami. Miasto zamieszkuje 330.000 ludności. Do najbardziej znanych zabytków należał zamek Ursino wzniesiony w 1232 roku przez cesarza Fryderyka 11. Zamek ten po zalewie lawy zmienił się jednak w stertę popiołów. Właśnie czarna lawa jest często wykorzystywanym budulcem do budowy licznych pomników. Przed uliczną wrzawą można się schronić w Ogrodach im. Belliniego- nazwanych tak od imienia kompozytora oper - Yincenzo Belliniego, który urodził się właśnie w Katanii w 1801roku.


Uczniowie polscy zostali zakwaterowani u rodzin włoskich dzieci, które wcześniej odwiedziły Polskę. Już pierwszego dnia spotkaliśmy się z ogromnie ciepłym i serdecznym przyjęciem. Rodziny włoskie zadbały o to, by nikomu niczego nie brakowało i by młodzież przebywająca u nich w domach czuła się jak u siebie. Również dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami a także władze miasta stanęły na wysokości zadania. Wszystko było bardzo dobrze zorganizowane.
Podobnie jak my w Polsce, również Włosi zorganizowali spotkanie z władzami miasta. Bardzo wzruszający był fakt, iż w najważniejszych salach urzędu w tym dniu widniały polskie flagi.

 

sycylia1  sycylia2
 


W ciągu tych dwóch tygodni zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc na Sycylii. Oczywiście przede wszystkim Caltagirone ale również miejscowości pobliskie takie jak: Mineo, Palagonia, Grammichele oraz Taormina. Byliśmy także na Etnie, no i oczywiście zwiedziliśmy Katanię.

 sycylia3m  sycylia4mKolejne miasto, które wywarło na nas ogromne wrażenie to Palermo. Jest ono największym miastem na wyspie, jest siedzibą rady autonomiczej Sycylii.

Prawdopodobnie założone zostało w VIII w p.n.e. Po ufortyfikowaniu w V w p.n.e. stało się najważniejszym miastem Kartagińskim na wyspie.
Po wojnach punickich (w 254 r. p.n.e.) zostało włączone do państwa rzymskiego. W okresie rozpadu imperium rzymskiego w V w. Palermo podbili Wandalowie, następnie Goci, w 535 r. -Biznatyjczycy, w IX w. - Arabowie - rozbudowując miasto, zaś około 1072 r. opanowali je Normanowie, nadając mu status stolicy Królestwa Sycylii.
Miasto posiada wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Przede wszystkim: Palazzo dei Normanni (Pałac Normański, inaczej Palazzo Reale) Parlament. Jest to najokazalszy gmach w zabytkowej części miasta. Pałac wybudowali Saraceni, następnie znacznie rozbudowali go Normanowie. Obecnie jest to siedziba parlamentu sycylijskiego. Do zwiedzania przeznaczono Sale di Ruggero, która została udekorowana Xll-wiecznymi mozaikami przedstawiającymi sceny myśliwskie. Piętro niżej mieści się Cappella Palatina - wybudowana na zamówienie króla Rogera II (w latach 1132-1143) prywatna kaplica królewska. Jej ściany, pokryte są mozaikami przedstawiającymi historie biblijne (najbardziej wyeksponowana postać to ChrystusPantokrator).
I jeszcze jedno miasto, które zwiedziliśmy, a mianowicie Syrakuzy - miasto słynnego matematyka i fizyka, Archimedesa. Było ono najpotężniejszym państwem - miastem w basenie Morza Śródziemnego (zwłaszcza w V i IV w. p.n.e.).
W mieście znajduje się wiele ciekawych miejsc, przede wszystkim: Parco Archeologico, w którym możemy zobaczyć: teatr grecki (wykuty w zboczu wzgórza), oraz teatr rzymski. Najciekawszym miejscem są jednak kamieniołomy. Legenda głosi, iż groty które się tam znajdują (i oczywiście cały teren je okalający), wykuli jeńcy ateńscy. Groty były tak skonstruowane, że w jednym miejscu (tam gdzie przebywał strażnik), słychać było wszystkie rozmowy toczące się we wnętrzu pomieszczenia. Był to najprostszy sposób zapobiegania buntom. Przykładem tego typu pomieszczeń jest słynne Ucho Dionizosa - ogromna sztuczna grota (w górnym otworze przy wejściu siedział pilnujący strażnik).
Ortigia (stare miasto) znajduje się na wyspie, która jest połączona mostem z resztą lądu. Ozdobą tej części miasta jest barokowa katedra, przebudowana w 1725 roku (budynek ten mieści w sobie pozostałości świątyni Ateny z V w p.n.e.). Kolejną atrakcją jest Fonte Aretusa (fontanna). Podobno nimfa o imieniu Aretuza, uciekając przed zalotami innego z bóstw, zwróciła się z prośbą o pomoc do Artemidy. Ta zamieniła nieszczęśniczkę w źródlane wcielenie i tak udało się jej uciec przed oprawcą. W najbardziej wysuniętym zakątku wysepki, znajduje się Castello Maniace. Zamek ten zbudowany około 1239 roku, pełnił głównie funkcje fortyfikacyjne.

Już pierwszy krok postawiony na wyspie nie pozostawia cienia wątpliwości, że Sycylia jest malownicza i bardzo ciekawa. Atmosferę wyspy możemy uchwycić słowami J.W.Goethego, który twierdzi, że jest ona „kluczem do wszystkiego”. Bez Sycylii, jak stwierdził ten wielki poeta „Włochy nie wywierałyby żadnego wrażenia”. I trudno się z nim nie zgodzić, biorąc pod uwagę, że wyspa ta jest miejscem styku różnych cywilizacji śródziemnomorskich, o czym mogliśmy się podczas naszych wycieczek sami przekonać. Jest to ”zdumiewające miejsce, gdzie nakładają się na siebie dzieje wielu nacji.”

Podczas tak ciekawie zorganizowanego pod względem zwiedzania pobytu był czas również na odpoczynek i zabawę, no i oczywiście na pracę, która polegała na przygotowaniu ostatecznej wersji produktu finalnego naszego projektu. Były to przede wszystkim zajęcia w pracowniach komputerowych.
Pobyt charakteryzowała przyjemna i wesoła atmosfera, pozbawiona nieśmiałości i zakłopotania, jako że uczniowie wykazywali więcej pewności siebie, w trakcie używania języka angielskiego czy nawet włoskiego.
Wiosenna pogoda, piękno miasta, wspaniałe lokalne jedzenie sprawiły, że pobyt na Sycylii był również niezapomnianym przeżyciem dla każdego.

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES