^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

ŚLĄSKIE I TURYSTYCZNE ŚPIEWOGRANIE


     Pomysł i organizację pierwszego śpiewogrania w 1994r zawdzięczamy nauczycielowi Karolowi Pielokowi. Obecnie ideę rozśpiewania uczniów wciela w życie nauczyciel muzyki, Marek Krupa przy czynnym udziale wszystkich nauczycieli. Celem festiwalu jest upowszechnienie obyczajów naszego regionu i poznanie śląskich i turystycznych piosenek. W konkursie piosenki biorą udział uczniowie wszystkich klas prezentując wybraną piosenkę śląską i turystyczną.
W młodszych klasach impreza ma charakter śląskiej biesiady, w której wszyscy bawią się i śpiewają. Coraz chętniej w zabawę włączają się rodzice dbając o typową śląską przekąskę, np. chleb z "tustym"

 spiew7  spiew8

 Rok 2000 kl. 6 e

 Rok 1997 kl. 4 d

XV KONKURS PIOSENKI ŚLĄSKIEJ I TURYSTYCZNEJ
22 - 24.10.2008r.

Od 22-24. 10. 2008r. odbył się w naszej szkole XV Konkurs Piosenki Śląskiej i Turystycznej Śpiewogranie. Założeniem konkursu jest zapoznanie uczniów z tradycją naszego regionu, ujętą w słowach piosenek regionalnych, pielęgnowanie gwary śląskiej i zapoznanie oraz utrwalenie piosenek, które towarzyszą dzieciom i młodzieży podczas rajdów, wycieczek i wyjazdów na Zielona Szkołę. Ważnym celem jest także integracja zespołów klasowych, która dokonuje się nie tylko w czasie samego występu, ale również podczas wielogodzinnych prób. Uczniowie wraz z wychowawcami mobilizują swoje siły, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Od 22-24. 10. 2008r. odbył się w naszej szkole XV Konkurs Piosenki Śląskiej i Turystycznej Śpiewogranie. Założeniem konkursu jest zapoznanie uczniów z tradycją naszego regionu, ujętą w słowach piosenek regionalnych, pielęgnowanie gwary śląskiej i zapoznanie oraz utrwalenie piosenek, które towarzyszą dzieciom i młodzieży podczas rajdów, wycieczek i wyjazdów na Zielona Szkołę. Ważnym celem jest także integracja zespołów klasowych, która dokonuje się nie tylko w czasie samego występu, ale również podczas wielogodzinnych prób. Uczniowie wraz z wychowawcami mobilizują swoje siły, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

22 października wystepowały klasy 1-3, dzieci śpiewały najpopularniejsze piosenki naszego regionu, prezentowały na scenie piękne, bogate stroje śląskie lub kolorowe, wygodne turystyczne ubiory. Mogliśmy usłyszeć piosenki: Karolinka, Karlik, Szła dzieweczka czy Jadą rowery i Stokrotka.

Następnie prezentowali się uczniowie klas 4 – 6. W tym roku zaprezentowało się sześć klas tej kategorii: 4 d zaśpiewała: Walczyk górniczy; Bieszczadzki trakt; 4e – Kukułka; Staruszek świat; 6b – Karliku, Karliku; Hej bystra woda; 5b – Głęboka studzienka; Ale to już było; 4a - Karliku, Karliku; Chodź, pomaluj mój świat; 5c - Bo dzisiaj tu w Chorzowie; Kiedy larmo słychać z rana i 6a – Hasiorki; Może się wydawać. Jury w składzie: przewodniczący: M. Krupa, B. Przybylska, E. Szyguła i A. Nieszwiec zgodnie stwierdzili, że dzieci były przygotowane i całość imprezy cechował dobry poziom wykonania piosenek i doskonały dobór repertuaru.

Pierwsze miejsce w grupie wiekowej klas 4 –6 zdobyła klasa 5c (wychowawca: J. Wostal-Matysek); II miejsce - 6b (wychowawca: G. Grymel-Wieczorek); III miejsce – zajęły ex equwo klasy: 4a (wychowawca: J. Balicka) i klasa Vb (wychowawca: E. Trybel-Kompała). Uczniowie nie tylko melodyjnie i z dobrą dykcją wykonali piosenki, ale również pięknie zaprezentowali się na scenie .

23 października jury w składzie: przewodniczący: Marek Krupa, Bożena Przybylska, Grażyna Wydmuch i Aldona Nieszwiec oceniło występy trzech klas gimnazjalnych: 3d, 2d i 1c.

Pierwsze miejsce zajęła klasa III D z piosenkami: U Żymły na ogródku; Parę chwil;II miejsce – I C, przedstawiła piosenki: Zachodzi słoneczko, Chodź pomaluj mój świat, natomiast III miejsce zdobyła klasa II D; zaprezentowała piosenki: Moplikiem se jada na szychta; Idę na plażę. Młodzież osiągająca znaczące wyniki w różnych dyscyplinach sportu udowodniła, że śpiewać też potrafi.

Trzeciego dnia 24 października odbył się koncert galowy będący podsumowaniem konkursu: nastąpiło ogłoszenie werdyktu, wręczenie nagród i prezentacja wyróżnionych klas oraz podziękowania dla organizatorów konkursu.

 

ŚPIEWOGRANIE 2007


Po raz czternasty  w dniach od 24 – 26 października 2007 r.odbył się coroczny Konkurs Piosenki Śląskiej i Turystycznej Śpiewogranie
W pierwszym dniu festiwalowych zmagań uczniowie klas 1 - 3 szkoły podstawowej spotkali się na wspólnym biesiadowaniu, a sześć klas gimnazjalnych: III D, I B, III C, I C, II D, III A przedstawiLo piosenki śląskie i turystyczne.
W kolejnym dniu dwanaście klas 4 - 6 SP: 4 d, 5 e, 4 c, 5 a, 4 b, 6 c, 4 a, 5 c, 6 b, 4 e, 6a, 5d zaprezentowało swój repertuar muzyczny.

 spiew17_2007

 spiew18

 spiew19

 spiew20ŚPIEWOGRANIE 2006
POPULARYZUJEMY TRADYCJE REGIONU
      

Założeniem konkursu jest zapoznanie uczniów z tradycją naszego regionu, ujętą w słowach piosenek regionalnych.  W tym roku szkolnym konkurs odbył się w dniach 25 – 27 października.
     Na początku zaprezentowali się uczniowie klas 4 – 6. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 4 b przygotowana przez wychowawczynię Grażynę Grymel –Wieczorek, prezentując piosenki: „Kto sie łojca, matki woży” i „Gdybym miał gitarę”. Drugie miejsce wyśpiewała klasa 6 c z wychowawcą Anną Dzianowicz. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenki „Szła dzieweczka” i „Tam nad Wisłą w dolinie”. Trzecie miejsce zdobyły dwie klasy: 5 a z wychowawcą Ewą Mazur śpiewając: „Zachodzi słoneczko”, „Iść w stronę słońca” oraz 5 c z wychowawcą Anną Fałat „Jakem maszerował”, „Pociąg”.
W drugim dniu impreza miała charakter biesiady. Dzieci klas 1 - 3 SP śpiewały najpopularniejsze piosenki naszego regionu oraz lubiane piosenki turystyczne.

spiew13   spiew15


     W tym dniu również występowały sportowe klasy gimnazjalne. W konkursie wzięło udział dziesięć klas GS nr 11. Uczniowie prezentowali wysoki poziom przygotowanych utworów. Pierwsze miejsce zajęła klasa I d z wychowawcą Michałem Aloszko. Uczniowie zaśpiewali piosenki: „W Brzozowicach”, „Teksański”. Drugą lokatę otrzymała klasa III d przygotowana przez Małgorzatę Bombę. Uczennice wykonały z towarzyszeniem gitary, znane i lubiane piosenki: „Karolinka” i „Chodź pomaluj mój świat”. Trzecie równorzędne miejsca wyśpiewały klas II a i II c. Uczniowie klasy IIa, (wychowawca Anna Mazur - Gronowska) zaśpiewali piosenki „Rodwajler”i „Hej, hej, nal hej”. Męska klasa II c przygotowana przez wychowawcę Marka Krupę przy akompaniamencie akordeonu zaprezentowała piosenki „Jo jestem stąd”, „Za Ebry falą goniąc”.

Ostatni dzień  festiwalu, to koncert galowy, podczas którego laureatom zostały wręczone  nagrody. Patronat medialny nad festiwalem pełniło Radio „Piekary”.

 spiew14

spiew16 


ŚPIEWOGRANIE 2005
POZNAJEMY NASZ ŚLĄSK, ODKRYWAMY NOWE MUZYCZNE SZLAKI

     Już po raz dwunasty w dniach od 26 - 27.10.2005r. uczniowie szkoły wzięli udział w festiwalu piosenki śląskiej i turystycznej.

spie12 


W pierwszym dniu festiwalowych zmagań klasy IV-VI szkoły podstawowej i klasy gimnazjalne przygotowały i przedstawiły repertuar piosenek śląskich i turystycznych. W konkursie wzięło udział 21 klas. Piękna prezentacja i choreografia uczniów sprawiały, że lepiej poznawaliśmy gwarę śląską i odkrywaliśmy nowe „szlaki turystyczne”.
     Patronat medialny nad festiwalem pełniło Radio „Piekary”, którego przedstawiciele zaszczycili nas swoją obecnością. W drugim dniu Śpiewogrania odbyła się Śląska Biesiada. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej spotkali się na wspólnym graniu i śpiewaniu. Wspaniale zadebiutowały pierwszaki śpiewając piosenkę ,,Spotkanie z latem”, a „Karlik” zaśpiewany przez uczniów klas drugich zachęcił wszystkich do wspólnego śpiewania. Uczniowie klas trzecich ubrani w odświętne stroje zaśpiewali ,,Karolinkę„. Biesiadę uświetnił popisem gry na akordeonie uczeń klasy IIIb Michał Ślusarczyk oraz Marta Bujoczek przebojowo zaśpiewaną. ,,Koronkową Lambadą”.      Wszyscy wykonawcy reprezentowali wysoki poziom artystyczny.
Kolejny dzień to koncert galowy, który był podsumowaniem konkursu. Jury w składzie: Bożena Koteja, Bożena Przybylska, Joanna Stokłosa, Aldona Nieszwiec, Ewa Adamska, Beata Szymura nagrodziły zwycięzców konkursu.
W klasach IV-VI szkoły podstawowej i w gimnazjum zwyciężyły klasy:
Klasa VI a zostaje wyróżniona za choreografię, wychowawca: Ewa Najgebauer. Piosenki: Playboy z Bytkowa i Nasze miasto
Trzecie miejsce zajęła klasa IV e, wychowawca: Beata Knop. Piosenki: Bytomski mosteczek i Stokrotka
Drugie miejsce zdobyły egzekwo klasy IV c- wychowawca: Alicja Fałat . Piosenki: Bytomski mosteczek; Lato, lato • Klasa V c, wychowawca: Anna Dzianowicz. Piosenki: Karolinka; Harcerz i harcerka
Pierwsze miejsce zdobyła klasa VI f, wychowawca: Michał Aloszko. Już zachodzi czerwone słoneczko; Bieszczadzki trakt
III miejsce klasa III A, wychowawca: Anna Ząbkowska – Petka, Piosenki: Karolinka; Żagle staw
II miejsce klasa I B, wychowawca : Małgorzata Cieślińska, Piosenki: Kukułeczka; Ukraina
I miejsce klasa I A, wychowawca: Anna Mazur- Gronowska, Piosenki: Śląska wyliczanka; Bieszczadzki trakt
     XII Śpiewogranie nie odbyłoby się bez pracy zespołu organizatorów: Jolanty Horak, Izabeli Jańczak, Ewy Adamskiej, Aldony Nieszwiec, Anny Mazur –Gronowskiej, Joanny Stokłosy i Marka Krupy, który niestrudzenie akompaniował występującym na scenie zespołom klasowym.

ŚPIEWOGRANIE 2004

     Od jedenastu lat w naszej szkole odbywa się Konkurs Piosenki Śląskiej i Turystycznej. Ta cykliczna impreza jest elementem wdrożonego w szkole a przyjętego przez Radę Miasta "Programu edukacji regionalnej".
Założeniem festiwalu jest zapoznanie uczniów z gwarą śląską oraz tradycją naszego regionu ujętą w słowach piosenek.
 
W tym roku konkurs odbył się w dniach 27-29 października. Uczniowie śpiewali najpopularniejsze piosenki naszego regionu, prezentując piękne, bogate stroje śląskie. Jak zwylke na naszym festiwalu nie zabrakło piosenek turystycznych.
  
 Pierwsze miejsce w grupie wiekowej klas 4-6 zdobyły kl. 5 f oraz 6 a z 6 c, drugie wyśpiewała klasa 4 b, natomiast trzecie zdobyła klasa 5 d.
W klasach gimnazjalnych najlepiej zaprezentowali się uczniowie I B i oni zdobyli pierwsze, klasa II A wyspiewała miejsce drugie a III B miejsce trzecie.

spiew9   spiew10

 spiew11

JUBILEUSZOWE ŚLĄSKIE I TURYSTYCZNE ŚPIEWOGRANIE

27-29 X 2003 

Jak co roku, jesienią w naszej szkole rozbrzmiewał śpiew uczniów, którzy już po raz dziesiąty brali udział w muzycznej zabawie.
     Klasy młodsze 1 – 3 tradycyjnie już bawiły się w formie biesiady, w trakcie której wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu, ale nie tylko. Mogliśmy również usłyszeć recytacje wierszy wykonanych w gwarze śląskiej.

Występy klas starszych były oceniane przez jury, które w tym roku przyznało następujące miejsca:
W grupie wiekowej klas 4 – 5 pierwsze miejsce wyśpiewał zespół złożony z uczniów klasy 5 a i c, który usłyszeliśmy w piosenkach „Kaj te czasy, te beztroskie” oraz „Obozowe tango".
Uczennice klasy III b gimnazjum okazały się najlepsze i z piosenkami „Karolinka” i „Chcemy być sobą” zdobyły pierwsze miejsce w grupie klas najstarszych. Gratulujemy.

 spiew5

spiew6 

 fest1

fest3

 fest2

fest4


SPIEWOGRANIE 2002

W dniach 23 - 25 pażdziernika odbywało się w naszej szkole dziewiąte "Śląskie i Turystyczne Śpiewogranie"
W pierwszym dniu uczestniczyliśmy w biesiadzie muzycznej najmłodszych uczniów. Okrasą występów były wspaniałe, kolorowe stroje dzieci.
Kolejny dzień, to konkurs interpretacji piosenki śląskiej i turystycznej w wykonaniu uczniów klas 4 - 6 oraz gimnazjum.
Jury najwyżej oceniło wspólny występ uczniów klas 4a i 4c, za wykonanie piosenek "Kto sie łojca, matki woży" oraz "Jak dobrze nam zdobywać góry." Drugie miejsce zajęła klasa 6e za piosenki "Przyjaciele" i "Hasiorki" oraz klasa II b gimnazjum za "Remedium" i "Do bytomskich strzelców" (na zdjęciach). Trzecie miejsce przypadło klasie III b gimnazjum za wykonanie utworów "Autostop" i "Chłopoki nie becą"

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES