^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

XXV FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2015 r.

 

"A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd"

 

Zwycięzcy wyłonienie! Nagrody Rozdane! Zadowolenie na ustach wszystkich uczestników XXV Festiwalu Miniatur Teatralnych.
W dniach 16-20 marca 2015 nasza szkoła zamieniła się w teatr. 25 zespołów klasowych zaprezentowało na scenie swoje umiejętności. Tematyka spektakli była tak różnorodna, że ani jury, ani publiczność, nie mogli narzekać na nudę. Każde kolejne wystąpienie było dużym zaskoczeniem.
W kategorii klas 5 i 6 szkoły podstawowej wyniki przedstawiały się następująco:
I miejsce - klasa 5a "Przepis na grzeczność"
II miejsce - klasa 5 c "Męczeństwo Piotra Oheya".
Gimnazjalistów nagrodzono następująco:
I miejsce - klasa IIC i III C "Lament Paranoików"
II miejsce - klasa IIID "Werona w wersji 3d"
III miejsce - klasa IID "Śpiąca królewna"
Klasy 3 i 4 szkoły podstawowej:
I miejsce - klasa 3d "Niezwykła przygoda Baby Jagi"
II miejsce - klasa 3b "Teatrzyk Zielona Gęś"
III miejsce - klasa 3a "Kropka"
Wśród klas 1 i 2 szkoły podstawowej wyłoniono:
I miejsce - klasa 1 h "Wiosna w pracowni malarza"
II miejsce - klasa 2b "W chatce krasonoludków"
III miejsce ex aequo - klasa 1 c "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" oraz Świetlica "Opowieści wesołej babci"
Nagrodą GRAND PRIX trafiła do klasy 3d za sztukę "Niezwykła Przygoda Baby Jagi". Publiczność swoją nagrodą uhonorowała klasę IIC i IIIC ze spektaklem "Lament Paranoików", a "Januszka" otrzymał odtwórca głównej roli tego przedstawienia - Piotr Filipczyk.
Gratulacje!!! W przyszłym roku czekamy na jeszcze!

 

XXIV FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2014 r.

 

"Życie to teatr, gdzie puentę pisze czas
Gdzie sen się miesza z jawą
Gdzie wciąż się czeka braw..."

 

W dniach 18-21 marca, już po raz dwudziesty czwarty odbył się w naszej szkole Festiwal Miniatur Teatralnych. Do przeglądu zgłosiło się 19 zespołów klasowych ze szkoły podstawowej i gimnazjum.
Najmłodsi artyści tradycyjnie nie zawiedli, dali prawdziwy popis aktorskiego rzemiosła. Dobrze czuli się w repertuarze opartym na motywach baśni, bajek i wierszy dla dzieci. Uwagę przykuwały barwne stroje i dekoracje.
Na pierwszym miejscu uplasowali się aktorzy z klasy 2d ze sztuką "Wiejskie podwórko". Drugie miejsce jury przyznało klasie 1b za przedstawienie "Słoń Trąbalski". Trzecie miejsce otrzymała klasa 2b i jej spektakl "Brudas".
W najstarszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zdobyła klasa IIA z przedstawieniem "Cztery pory roku". Wysokie drugie miejsce otrzymała klasa ID za spektakl "Kopciuszek",
a trzecie miejsce jury przyznało klasie IIB za sztukę "Lektury wg klasy IIB".
Nagrodę GRAND PRIX przyznano klasie IIA za "Cztery pory roku". Nagroda Publiczności natomiast powędrowała do klasy 6a, która przygotowała spektakl "Krzywa bajka". Nagroda "Januszka" przypadła w udziale Klarze Kostoń z klasy 2d.
Wszystkim uczniom zaangażowanym w XXIV Festiwal Miniatur Teatralnych serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy serdecznie!

 
GDY SZKOŁA ZAMIENIA SIĘ W TEATR

 

„Teatr to jest takie miejsce, w którym mocniej bije serce”

Galeria zdjęć

 

XXIII Festiwal Miniatur Teatralnych był bogaty w wrażenia artystyczne.
20 marca 2013 r. uczniowie gimnazjum rywalizowali o uznanie widzów i jurorów. Najstarsi pokazali bardzo różnorodne spektakle: od historii o perypetiach samotnego mężczyzny, który staje się właścicielem psa, przez podróż w sny ku naszym emocjom, historię o wielkich dokonaniach Mikołaja Kopernika, po adaptację baśni Disneya o Lwie Simbie. Na pierwszym miejscu uplasowali się aktorzy z klasy II B z przedstawieniem „Pies dla angielskiej królowej” w reżyserii Katarzyny Wypler.
Następnego dnia oglądano popisy aktorów z klas 4 – 6 szkoły podstawowej. Wybrali oni scenariusze, w których bohaterowie udowadniali, że przyjaźń, zgoda i mądrość są lepsze od wygody i lenistwa. Można było zobaczyć kamienne głowy z Wysp Wielkanocnych, królestwo ognia i wody, bohaterów popularnych baśni, współczesnego komputeromaniaka oraz gwiazdy filmów i telewizji. Uczniowie klasy 5 b, którzy wystawili spektakl „Poszukiwacze zaginionej Gąbki”, osnuty na motywach książki Stanisława Pagaczewskiego, w reżyserii Tatiany Urbanowicz-Weidner zyskali pierwsze miejsce.
Natomiast najmłodsi dali prawdziwy popis, dobrze czuli się w repertuarze opartym na motywach baśni, bajek i wierszy dla dzieci. Uwagę przykuwały barwne stroje i pięknie wykonane dekoracje. Nie zabrakło również świetnie wykonanych piosenek. Na pierwszym miejscu znalazły się dwa przedstawienia: klasy 1 d „Biedronka” w reżyserii Bożeny Przybylskiej oraz klasy 1 e „Brońmy książki z obrazkami” przygotowanej przez Danutę Strzelecką.
GRAND PRRIX XXIII Festiwalu Miniatur Teatralnych zdobyła klasa 1 e. Natomiast NAGRODĘ  PUBLICZNOŚCI przyznawaną przez jury złożone z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego  otrzymały klasy 4 a i II B.

 

XXII FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2012 r.

 

Teatr to jest pewien myślowy przekaz, skrót, filozofia.
 Lustro, w którym przegląda się świat.
 Przez nie widać coś dalej, głębiej i więcej”.
 Andrzej Łapicki.

 

 

W dniach od 19 do 23 marca  odbywał się  XXII Festiwal Miniatur  Teatralnych, przegląd przygotowanych przez nauczycieli i uczniów sztuk teatralnych. Jak co roku nasi wychowankowie wraz z opiekunami wnieśli mnóstwo pracy i wysiłku, aby zaprezentować się jak najlepiej na szkolnej scenie. Mieliśmy okazję podziwiać kolorowe przedstawienia najmłodszych uczniów w znakomitych strojach, wykonanych przez włączających się w pracę szkoły rodziców. Klasy starsze oparły swoje scenariusze o klasykę, literaturę obcą, baśnie aż wreszcie znależli się uczniowie, którzy napisali własne scenariusze. Największe podziękowania należą się jednak wychowawcom, którzy swój wolny czas poświęcili  młodzieży w celu przygotowania ich do występu teatralnego.
Teatr ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, przenosi najmłodszych w wymarzony, bajkowy świat ról, rozwija osobowość, poczucie estetyczne. Uczniowie, którzy przeszli w czasie nauki przez takie doświadczenie teatralne, mają łatwiejszy start w dorosłe życie, łatwiej i szybciej nawiązują kontakty, są bezpośredni, przekonywujący, nie boją się wystąpień publicznych.
W tym roku w naszy festiwalu wzięło udział 25 zespołów klasowych, bardzo cieszy liczny udział uczniów gimnazjum.
W czasie  piątkowego finału zaprezentowali się zwycięzcy każdego dnia festiwalowego. Następnie ogłoszono werdykt jury:.
Grand Prix XXII Festiwalu Miniatur Teatralnych zdobyła klasa 2 c za przedstawienie "W domku krasnali" przygotowane przez wychowawcę Beatę Witek.
Nagrodę publiczności przyznawaną przez młodzieżowe jury otrzymała klasa 3 d, którą do spektaklu "Sąd nad książką" przygotowała Bożena Przybylska.
Nagrodę Januszka dla najlepszego aktora festiwalu otrzymała Weronika Wołowczyk z klasy 3 d za rolę prokuratora.

 

XXI FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2011 r.


 „Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie,
gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być,
jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi,
i jakimi są”
Tove Jansson

GRAND PRIX XXI Festiwalu Miniatur Teatralnych zdobyły klasy IIID i IIIC za przedstawienie: „Wszyscy ludzie posłuchajcie”.
Nominowanymi do Januszka byli: 1. Daria Kasprzak za rolę Śmierci w przedstawieniu kl. IIID IIIC „Posłuchajcie wszyscy ludzie”
2. Magdalena Racka za rolę Aliny w przedstawieniu kl. IID „Balladyna”
3. Anastazja Buczek za rolę Czyścioszka w przedstawieniu kl. 2d „Brudno – czysto”
4. Pio Scelina za rolę Michała w przedstawieniu kl. 3c „Anulka Bidulka&rdquo
Nagrodę "Januszka” dla najlepszego aktora  otrzymała Daria Kasprzak.
Nagrodę specjalną przyznała Dyrektor Szkoły klasom 4d i 5a za przedstawienie „Świat mitów”.
Młodzieżowe jury do nagrody publiczności nominowanowało:
- poniedziałek – „Wszyscy ludzie posłuchajcie” – kl. IIID i IIIC
- wtorek – „Brudno – czysto” – kl. 2d
- środa – „Współczesny Pinokio” – kl. 4a
- czwartek _ „Świat mitów” – kl. 4d i 5a.
Nagrodę Publiczności otrzymała klasa 4a.

XX JUBILEUSZOWY FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2010 r. 

Miej swój teatr i odwiedzaj aktorów na scenach,
by powtarzać i odmieniać wraz z innymi – MARZENIA”

Jubileuszowy festiwal rozpocząl się od sztuki "Pani Dulska" zaprezentowanej przez absolwentów naszego gimnazjum Aleksandrę Dydynę i Natalię Grzybowską oraz nauczycieli: Aleksandry Zimnik, Wojciecha Niezgody oraz Korneliusz Kościelniaka. 
Jury festiwalu przyznało Grand Prix festiwalu sztuce przygotowanej przez Katarzynę Wypler i Aleksandrę Zimnik "Krzesła" w wykonaniu uczniów klas II C i II D.
 Nagrodę Januszka dla najlepszego aktora otrzymał Łukasz Cisło za rolę w sztuce "Szelmostwa Lisa Witalisa".
 Nagrodę publiczności przyznawaną przez jury młodzieżowe  dostała klasa 3 c za "Szelmostwa Lisa Witalisa".
Nagrodę specjalną ufundowaną przez absolwentów szkoły, a obecnie uczniów Liceum Ogólnokształcącego im.J. Słowackiego, otrzymało najbardziej romantyczne przedstawienie "Tłumacz" w interpretacji klasy 5 b.

XIX FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2009 r.

"Kolorowy teatr marzeń"

W ostatnich dniach marca odbywał się w naszej szkole XIX Festiwal Miniatur Teatralnych, który jak zwykle budził wiele emocji. Uczniowie wraz z wychowawcami dołożyli wszelkich starań aby jak najlepiej zaprezentować swoje talenty aktorskie.
W pierwszym dniu festiwalu uczniów gimnazjum zobaczyliśmy przede wszystkim w klasycznym repertuarze. Przedstawienia zawierały efekty akustyczne, rekwizyty, muzykę oraz kostiumy, które pomagały aktorom w identyfikacji z daną postacią.  Uczniowie klasy IIId podjęli trudny temat mechanizmu władzy w „Makbecie” Wiliama Szekspira. Mogliśmy również zobaczyć ciekawą miniaturę na podstawie utworu Adama Mickiewicza „Lilie”, którą przygotowali uczniowie klasy Ib. Jury w tym dniu nie przyznało miejsc jedynie wyróżniło wyżej wymienione klasy za ciekawą i oryginalną interpretację tekstu.

Kolejny dzień to popisy teatralne w wykonaniu uczniów klas 3 i 4.  Sztuki różniły się formą jak i teatralną wyobraźnią. Niemniej były ciekawe, oryginalne i ważne. Widzowie licznie zgromadzeni w szkolnej auli śledzili losy niegrzecznych, krnąbrnych postaci, które w trakcie sztuki zmieniały swoje negatywne postawy i zachowania na pożądane i w pełni akceptowane.
Mogliśmy również zobaczyć jak ważna jest miłość, przyjaźń, rozmowy z najbliższymi i właściwe zachowania. W przedstawieniu „Nie ma tego złego” bajkowy świat został postawiony na głowie z powodu strajku urlop zafundowali sobie: Zła Królowa, Babcia i Czerwony Kapturek. . Jaś i Małgosia popadli w depresję. Na szczęście na zielonej trawce nikt długo nie wytrzyma, toteż bajkowe postaci wzięły się do roboty i wszystko wróciło do normy. Bo jak wiadomo porządek musi być. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło...
Jury pierwsze miejsce przyznało klasie 3a za sztukę : Przepis na grzeczność”, drugie miejsce otrzymali uczniowie klasy 4e za spektakl „Gdzie jest Basia”, trzecie klasa 3d za sztukę „Smocze perypetie” oraz klasa 3e za miniaturę „Nie ma tego złego”
W trzecim dniu sceną zawładnęli uczniowie klas perwszych i drugich, którzy przygotowując się do festiwalu sięgnęli  między innymi po wiersz  -  kanon literatury dziecięcej „Słoń Trąbalski”,  zobaczyliśmy inscenizację wiersza „Dwunastu braci” , w której uczniowie klasy pierwszej nie tylko ładnie interpretowali tekst ale również postarali się o staranną oprawę muzyczną. Byliśmy świadkami procesu pani Śmieciarskiej, Przeżywaliśmy losy Jarzębinki. Mieliśmy okazję zobaczyć sztukę, w której bohaterowie wypowiadali się również w języku angielskim.
Jury postanowiło przyznać dwa równorzędne pierwsze miejsca klasie 1c za przedstawienie „Czarna dziura” oraz klasie 2c za ”Sąd nad panią Śmieciarską”. Drugie miejsce zajęła klasa 1d za miniaturę „Dwunastu braci”, trzecie miejsce otrzymała klasa 2b za spektakl „Liu liang”.
W ostatnim konkursowym dniu przeglądu na scenie pojawili się uczniowie klas piątych i szóstych.  Zobaczyliśmy ich w bardzo różnorodnym repertuarze: „Dziady część III”, „Alibaba na dobranoc”, „Kopciuszek”.
Największe uznanie wzbudził spektakl klasy 5a, którego autorem scenariusza jest uczennica tej klasy Karolina Kostoń. W przedstawieniu wykorzystano również prezentację multimedialną. Właśnie tę sztukę jury uplasowało na pierwszym miejscu, wysokie drugie miejsce otrzymała klasa 5d za miniaturę „Alibaba na dobranoc”.
Jury festiwalu:
Przewodnicząca jury - Beata Szymura,
Bogumiła Kurcab -  teatrolog, pracownik Pałacu Młodzieży w Katowicach,
związana  z Teatrem Lalkowym Ateneum, Teatrem Śląskim w Katowicach
Barbara Michalik -  polonista, teatrolog, prowadzi zajęcia teatralne w Chorzowskim Klubie Osiedlowym,
Barbara Oleś -  teoretyk muzyki, miłośniczka teatru, reprezentuje Społeczne Ognisko Artystyczne w Katowicach,
Katarzyna Ogorzał -  teatrolog, asystent dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu
Grand Prix festiwalu jury przyznało klasie 2 c za prezentację sztuki "Sąd na panią Śmieciarską". 
Nagrodę Januszka dla najlepszego aktora otrzymała Karolina Kostoń za rolę Willi Wonka w przedstawieniu "Charlie w fabryce czekolady"

XVIII FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2008 r.

"Teatrem zmieniać świat"

"W dniach od 3 do 8 marca 2008 r. odbędzie się XVIII Festiwal Miniatur Teatralnych. Wydaje się nieprawdopodobne, że już tyle festiwali za nami. Każdy jest inny, zawsze niesie sporo niespodzianek i emocji. Na scenie stają maluchy i młodzież.
Wszyscy uczą się trudnej pracy w zespole, opanowania tremy i strachu. Uczenie się roli jest czasami jedyną okazją do poprawy dykcji i nauki pięknego mówienia. Scenariusz sztuki pozwala na obcowanie z pięknem literatury, a zdarza się, że umożliwia młodym artystom twórczą pracę, jeśli sami go piszą. Jaki będzie tegoroczny festiwal? Zobaczymy. Jednego możemy być pewni - w pamięci wielu naszych wychowanków pozostanie na długie lata. "
(Anna Dzianowicz - nauczyciel języka polskiego)PONIEDZIAŁEK

I miejsce - „Serenada” kl. 6a
„Mój Chrystus połamany”  kl. IID i IIIC
II miejsce - „Sleeping Beauty&rdquo kl. 5a
III miejsce - „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” kl. 5d

WTOREK

I miejsce - "Bajkowe zamieszanie" kl. 2 d
II miejsce - "Chory kotek" kl. 1 e
Warzywa"   kl. 2 c
III miejsce - "Kłótnia zabawek" - kl. 1 d
WTOREK

I miejsce - "Bajkowe zamieszanie" kl. 2 d
II miejsce - "Chory kotek" kl. 1 e
Warzywa"   kl. 2 c
III miejsce - "Kłótnia zabawek" - kl. 1 d

ŚRODA

I miejsce - "Gwiazdka" kl. 3 b
II miejsce - Wampirek" kl. 4 a
III miejsce - "Jak dobrze, że jesteś" kl. 3 a
ŚRODA

I miejsce - "Gwiazdka" kl. 3 b
II miejsce - Wampirek" kl. 4 a
III miejsce - "Jak dobrze, że jesteś" kl. 3 a

GRAND PRIX festiwalu i nagrodę  Kurtynki otrzymał zespół klas KLAS II D I III C za prezentację sztuki "Mój Chrystus połamany". Spektakl reżyserowal Michał Aloszko. Kinga Kostoń z kl.6 za rolę koguta w sztuce "Serenada" otrzymała nagrodę Januszka dla najlepszego aktora festiwalu.
Nagrodę publiczności zdobyła klasa 2 d za przedstawienie "Bajkowe zamieszanie." Sztukę reżyserowała Bożena Przybylska.

 
XVII FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2007 r.
"Teatr to moja największa pasja i przygoda"
W pierwszym dniu festiwalowych zmagań prezentowały się klasy gimnazjalne. Pierwsze miejsce otrzymała  „Zemsta”    kl. I D i II C – przedstawienie przygotował Michał Aloszko na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Drugie miejsce uzyskała klasa III D za spektakl „Zemsta w nieco skróconej  formie”, przygotowany przez Małgorzatę Krychowską, trzecie miejsce zdobyła „Serenada” Sławomira Mrożka w interpretacji   klasy IIIA.
Drugiego dnia festiwalu na scenie pojawili się uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Największe uznanie jury zdobyła klasa 1 d, którą zobaczyliśmy w przedstawieniu „O kogutku i kurce”, przygotowanym przez Bożenę Przybylską. II miejsce otrzymał zespół teatralny świetlicy szkolnej ze sztuką „Śladami Jasia i Małgosi”, przygotowany przez Beatę Witek i Joannę Stokłosę. III miejsce zdobyła klasa 1c za przedstawienie „W klasie”   reżyserowane przez Elżbietę Jaworską-Sęk.


W środę oglądaliśmy sztuki przygotowane przez klasy drugie i trzecie SP. Najbardziej podobały się dwa przedstawienia i przyznano dwie pierwsze nagrody: klasie 3c za  spektakl „Sąd nad Pinokio”, przygotowany przez Beatę Witek oraz klasie 2b za sztukę „Niezwykła przygoda krasnala, którą reżyserowała Jolanta Paczuła.
 II miejsce otrzymał zespół klasy 2c za przedstawienie „O tym jak Koszałek-Opałek dzieciom w nauce pomagał”, reżyserowane przez Katarzynę Stawiarką-Mróz.


W ostatnim dniu przeglądu mieliśmy okazję zobaczyć sztuki w wykonaniu klas czwartych, piątych i szóstych.
Pierwsze miejsce zajął zespół klasy 5a za „Światełko nadziei” przygotowane przez Ewę Mazur, drugie miejsce -  „Balladyna” klasy 5e reżyserowana przez Beatę Knop. Trzecie miejsce przypadło klasie 5b za „Spór o muchę”  i 4d za „Pana Twardowskiego”
 

GALERIA ZDJĘĆ


GRAND PRIX XVII Szkolnego Festiwalu Miniatur Teatralnych otrzymała klasa ID i IIC za przedstawienie „Zemsta
 
Nominacje do nagrody JANUSZKA dla najlepszego aktora otrzymały
1. Natalia Młynek za rolę krasnala w przedstawieniu kl. 2b „Niezwykła przygoda krasnala”
2  Elwira Jańczak za rolę obrońcy w przedstawieniu kl. 3c „Sąd nad Pinokio”
3. Mikołaj Topka za rolę Kirkora w przedstawieniu kl. 5e „Balladyna”
Nagrodę Januszka zdobył Mikołaj Topka z kl 5e za rolę Kirkora w przedstawieniu „Balladyna”
Młodzieżowe jury przyznało nagrodę publiczności klasie III A za przedstawienie „Serenada”
 


XVI FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2006 r.

 
"Teatr trwa obok nas"

20 marca 2006 roku rozpoczął się XVI Festiwal Miniatur Teatralnych, w którym udział wzięło 27 zespołów klasowych.
Nagrodę GRAND PRIX XVI Szkolnego Festiwalu Miniatur Teatralnych otrzymała klasa 3d, za przedstawienie "Dentystyczna przygoda pewnej Baby Jagi" przygotowana przez Bożenę Przybylską
Nagrodę publiczności zdobyła klasa 3d za przedstawienie "Dentystyczna przygoda pewnej Baby Jagi".

   


Nagrodę "JANUSZKA" dla najlepszego aktora otrzymał Jakub Ciosiński za rolę Baby Jagi w przedstawieniu "Dentystyczna przygoda pewnej Baby Jagi".

GALERIA ZDJĘĆ


XV JUBILEUSZOWY FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2005 r.

"Teatr to marzycieli raj"
14.03.2005 pierwszego dnia festiwalu wystąpili na szkolnej scenie uczniowie klas piątych i szóstych, wśród których szczególne uznanie zdobyła klasa 5d za sztukę "Kot w butach" przygotowaną przez Grażynę Grymel-Wieczorek.
    W kolejnym dniu zaprezentowali się najmłodsi uczniowie szkoły. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 1a, którą zobaczyliśmy w sztuce "Kaczki" reżyserowanej przez Jolantę Solgę.
    Klasy trzecie i czwarte rywalizowały w kolejnym dniu festiwalu. Miniatura w reżyserii Anny Dzianowicz i wykonaniu klasy 4c pod tytułem "O dwóch takich co ukradli księżyc" zajęła pierwsze miejsce.
    Ostatni dzień to zmagania gimnazjalistów. Jury przyzanło dwie pierwsze nagrody dla klasy IIC za sztukę "MIeszczanin szlachcicem" Moliera w reżyserii Sebastiana Hanke, oraz dla klasy IIIB za miniaturę "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka przygotowaną przez Małgorzatę Cieślińską.

Tegoroczną nagrodę Grand Prix otrzymała klasa 5d za brawurowe wykonanie "Kota w butach".
Nagroda Publiczności powędrowała do klasy IIC za sympatyczną interpretację sztuki Moliera.
Januszek dla najlepszego aktora przypadł Marcie Jeleckiej z klasy 5d za rolę Kota w butach.


GALERIA ZDJĘĆ


VII MIEJSKI FESTIWAL KULTURY MŁODZIEŻY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW W KATEGORII TEATRALNEJ

W konkursie uczestniczyło 10 wybranych zespołów klasowych reprezentujących szkołę.
Klasa II d SP pod opieką wychowawcy Bożeny Przybylskiej za spektakl "Sąd nad muchą" otrzymała pierwsze miejsce.
     Jury konkursu trzecie miejsce przyznało zespołowi teatralnemu z klasy I c za spektakl "Warzywa" przygotowany przez Beatę Witek oraz w kategorii gimnazjów również trzecie miejsce - klasie III B za przedstawienie "Na pełnym morzu" w reżyserii Małgorzaty Cieślińskiej.

TRZYDZIESTY JUBILEUSZOWY WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD SZKOLNYCH ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNYCH

Najmłodsi adepci sztuki teatralnej zajęli II miejsce w prestiżowym Wojewódzkom Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych, który odbył się 11 maja 2005 roku w Częstochowie.
Przedstawienie pod tytułem "Sąd nad muchą" przygotowane przez wychowawcę klasy II d Bożenę Przybylską na XV Festiwal Miniatur Teatralnych, najpierw reprezentowało naszą szkołę na szczeblu miejskim a następnie po zdobyciu pierwszego miejsca, na szczeblu wojewódzkim. Uczniowie pokazali to co w teatrze najlepsze: urok, czar, wdzięk.


  XIV FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH 2004 r. 

"Sztuka jest wieczną wiosną.
Sztuka jest ciepłym wiatrem,
Od którego sniegi topnieją"
K. I.Gałczyński"

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia, a my już po raz czternasty usłyszeliśmy sygnał, rozpoczynający Festiwal Miniatur Teatralnych.
Festiwal jest zaproszeniem do rozmowy, impulsem dla sceny, lawiną podpowiedzi teatralnych tekstów i tematów. Aktorzy mają za zadanie namówić publiczność do chwili refleksji - owszem, mają dać jej radość z oglądanych przedstawień, ale tak naprawdę stawiają jej trudne pytania. Oglądaliśmy nie tylko przedstawienia, na których doskonale się bawiliśmy, ale również takie, które wprowadzały nas w świat współczesnych problemów z jakimi spotykają się młodzi ludzie. Ich autorami byli zarówno najmłodsi adepci, którzy po raz pierwszy stanęli na scenie, jak również ci, którzy bawią się w teatr już od kilku lat.  Najmłodsi aktorzy przedstawili na scenie to co najlepsze: urok, czar i wdzięk. Byliśmy świadkami niezwykłych debiutów.

Jury w pierwszym dniu w grupie wiekowej klas 1 – 2 za najlepszy spektakl uznało sztukę w wykonaniu klasy 1 e „ Brońmy książki z obrazkami”. Spektakl przygotowała wychowawczyni Danuta Strzelecka.

W drugim dniu nie tylko byliśmy świadkami dobrego aktorstwa, ale również podziwialiśmy taneczne umiejętności uczniów klas trzecich, którzy poprzez dobrze dobraną choreografię do muzyki, otrzymali gromkie brawa od żywiołowo reagującej publiczności. Jury w drugim dniu pierwsze miejsce przyznało klasie 3b za przedstawienie „Pan Drops i jego trupa”. Miniaturę przygotowała Maryla Jarząbek.  

W trzecim dniu uczniowie pokazali nam jak należy żyć, aby zdrowym być. Dobre aktorstwo, scenografia i kostiumy wpłynęły na werdykt jury, które w grupie wiekowej klas 4 – 5 przyznało pierwsze miejsce klasie 4a i 4b za spektakl „ W zdrowym ciele zdrowy duch” przygotowany przez Ewę Najgebauer i Barbarę Stępniewską. Gimnazjalistów zobaczyliśmy w brawurowo zagranej sztuce pt.„Dulscy” w reżyserii Grażyny Grymel - Wieczorek. W przedstawieniu tym bardzo wysoki poziom gry aktorskiej, humor i doskonałe dialogi wzbudzały podziw nie tylko jury, uczniów, ale również zaproszonych gości.

 dulscy

 Uczennice klasy III B wraz z gośćmi festiwalu po otrzymaniu GRAND PRIX

Klasa III B za prezentację sztuki "Dulscy" otrzymała pierwsze miejsce w najstarszej grupie wiekowej, jak również nagrodę GRAND PRIX FESTIWALU. Uczennica Aleksandra Dydyna została wybrana najlepszą aktorką i otrzymała nagrodę „Januszka"


FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH - po raz trzynasty 2003 r.
"Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie -
pokazuje ludziom jakimi mogloby być,
jakimi pragnęliby być
jakimi są"
Od 24 do 28 marca 2003 r.szkoła żyła teatrem. Na scenie zaprezentowało się 19 zespołów szkoły podstawowej i gimnazjum, które przygotowały różnorodny repertuar. 27 marca publiczność miała okazję podziwiać występ zespołu folklorystycznego "Cetinka" z czeskiej szkoły w Czeladnej.
W ostatnim dniu festiwalu zaprezentowały się zespoły klasowe, które w poszczególnych grupach wiekowych zajęły pierwsze miejsca.
"Kaczka Dziwaczka" w interpretacji klasy 2 a przygotowanej przez Jolantę Solgę zwyciężyła w grupie klas 1-2.
"Brzydkie Kaczątko" w wykonaniu klasy 3 d przygotowanej przez Bożenę Przybylską, oraz "Koziołek Matołek" klasy 4 e reżyserownej przez Marię Płonkę, otrzymały pierwsze miejsca w kategorii klas 3-4.
Najlepiej wśród młodzieży starszej zaprezentowała się klasa II B gimnazjum z przedstawieniem "Skąpiec" wg Moliera i uczennice tej klasy otrzymały nagrodę Grand Prix Festiwalu. Spektakl przygotowała Grażyna Grymel-Wieczorek.
Januszka czyli nagrodę dla najlepszego aktora festiwalu otrzymała Natalia Grzybowska za rolę Harpagona w "Skąpcu".

    Nagrodzone zespoły reprezentowały szkołę w V Miejskim Przeglądzie Kultury Młodzieży Szkolnej w Miejskim Domu Kultury nr 2 w Chorzowie. Profesjonalne jury doceniło wysoki poziom reprezentowanych przez naszą szkołę miniatur teatralnych i przyznało następujące nagrody.
Pierwsze miejsca otrzymały spektakle "Brzydkie kaczątko" i "Kaczka Dziwaczka", drugie "Koziołek Matołek", w grupie szkół podstawowych, "Skąpiec" zajął trzecie miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.

   
Nagrodę "JANUSZKA" dla najlepszego aktora otrzymał Jakub Ciosiński za rolę Baby Jagi w przedstawieniu "Dentystyczna przygoda pewnej Baby Jagi".

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES