^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

LAUREATKA KONKURSU PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ


W lutym 2017 roku po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej.

Laureaci konkursu z każdej kategorii mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas VII Regionalnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej w Bytomiu. Laureatką tegoż konkursu została Marta Słodczyk z klasy 2 a zajmując III miejsce.

Joanna Stokłosa

TRZECIE MIEJSCE W KLASYFIKACJI PUNKTOWEJ

W dniu 28 kwietnia w Radlinie rozegrana została finałowa runda Ligi Klubów Śląskich rocznika 2005. Szkołę reprezentowało 29 uczniów z klasy 5 a i 6 a.
Podczas zawodów miejsca na podium wywalczyły:
- 1 miejsce Kinga Kempa w konkurencjach: 50m stylem grzbietowy i 50m stylem dowolnym,
- 2 miejsce Iga Idzikowska w konkurencji 50m stylem klasycznym, oraz sztafeta dziewcząt 4x100m stylem zmiennym w składzie: Maria Rus, Iga Idzikowska, Kinga Kempa i Weronika Miłoszewska,
- 3 miejsce Iga Idzikowska w konkurencji 200m stylem zmiennym.

Ostatnia runda Ligi to czas podsumowań, które dało naszym uczniom 3 miejsce w klasyfikacji punktowej, za co otrzymali pokaźny puchar. Na uwagę zasługuje również pierwsze miejsce Igi Idzikowskiej oraz drugie miejsce Kingi Kempy w klasyfikacji indywidualnej dziewcząt za 8 startów – dziewczyny zostały nagrodzone statuetkami.

Gratulacje należą się wszystkim zawodnikom, którzy przez 4 edycje dzielnie walczyli zdobywając cenne punkty, co przełożyło się na końcowy wynik drużyny.
Trenerami prowadzącymi są Małgorzata Myrcik i Mateusz Niegot.

BUNTOWNIK Z WYBORU CZY Z PRZYMUSU

Bohater czy zdrajca? Ten spektakl nie jest sądem nad Jakubem Szelą ani historycznym rozliczeniem z legendą krwawego przywódcy.

Wiktor Ossowski z klasy II A mógł na własne oczy przekonać się, w jaki sposób Michał Kmiecik, jeden z najważniejszych kontrowersyjnych twórców młodego pokolenia w teatrze, przedstawia prawie stuletni poemat Brunona Jasieńskiego. A to wszystko za sprawą nagrody specjalnej dla najlepszego aktora 27 Festiwalu Miniatur Teatralnych, którą ufundowała aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach - Violetta Smolińska.

Młody aktor z chęcią przyjął zaproszenie na spektakl Słowo o Jakubie Szeli, a jeszcze chętniej po spektaklu zwiedził teatr pod okiem pani Smolińskiej. Była to niepowtarzalna okazja do tego, aby poznać pracę w teatrze od podstaw, a także przyjąć kilka cennych wskazówek dotyczących gry na scenie.


MULTINATIONS YOUTH SWIMMING MEET 8-9 APRIL 2017 ATHENS, GREECE

W Międzynarodowym  Mitingu   Pływackim z udziałem reprezentacji juniorów Izraela  Grecji,  Polski, Szwajcarii. Turcji, Czech, Finlandii, Austrii, Bułgarii, Ukrainy i Cypru, który odbył się w Atenach w dniach 8-9 IV  nasza Kadra Narodowa zdobyła w niezwykle silnej konkurencji  drużynowo III miejsce.
Barw naszego kraju bronili dwaj zawodnicy z klasy III A. Mistrzowie Polski Juniorów 16-letnich Mateusz Dubas /200 m stylem klasycznym/ oraz Oskar Cieśla /200 m stylem motylkowym/.

W  swoich koronnych konkurencjach Mateusz Dubas, który wyśrubował swój rekord życiowy do wyniku 2:22.81 był czwarty.
W sesji popołudniowej  tego samego dnia jeszcze lepiej spisał się  dnia Oskar Cieśla, który  wywalczył brązowy medal 2:04.75, a  wynik jaki uzyskał jest również lepszy o prawie 3 sekundy od rekordu życiowego. Na uwagę zasługuje także występ  Mateusza na dystansie 100 m stylem klasycznym, gdzie startując poza konkurencją  uzyskał wynik lepszy od Mistrza Polski na tym dystansie.

Gratulacje dla zawodników oraz trenerów Moniki Naczyńskiej i Sławomira Pąchalskiego, który podczas wielomeczu był jednym z trenerów Kadry Narodowej.

POMYSŁ NA WF

W kwietniu nasza szkoła brała udział w II Chorzowskim Banku Pomysłów Sportowych,  organizowanym przez Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Chorzów oraz nauczycieli wychowania fizycznego ZST i O nr 1 w Chorzowie.

Uczniowie klasy 3 h  i dziewczynki z klasy I C grupa fitness zaprezentowali własne, różnorodne pomysły na zajęcia wychowania fizycznego, które można wykorzystać przygotowując zajęcia sportowe z klasami na każdym poziomie edukacji.

W trakcie imprezy sportowej, nasi uczniowie z chęcią brali udział w różnego rodzaju grach i zabawach  prezentowanych przez inne szkoły. 

Bardzo ciekawa impreza sportowa, dodatkowo każdy  uczestnik dostał prezent w postaci plecaka.  
Opracowała Anna Kasza

GRATULACJE DLA DZIEWCZĄT

 

Wojewódzki Finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej w pływaniu drużynowym szkół podstawowych dziewcząt potwierdził znakomitą współpracę nauczycieli i trenerów naszej szkoły.

Drużyna dziewcząt w składzie Marta Marczak, Magdalena Kucharska, Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Julia Głombica, Zuzanna Pilecka, Inga Miłoszewska i Julia Wiernicka zdobyły, po niezwykle pasjonującej walce pierwsze miejsce.

Indywidualnie na najwyższym stopniu podium były Zuzanna Pilecka na dystansie 50 m stylem klasycznym oraz Julia Głombica na 50 m stylem grzbietowy. Drugie miejsce  również na 50 m grzbietem wywalczyła Marta Marczak a Kinga Kempa startując ze starszymi dziewczętami zakończyła rywalizację na 50 m stylem motylkowym na trzecim miejscu.

Zwycięstwem naszej drużyny zakończyła się także sztafeta 8 x 50 m stylem dowolnym.
Gratulacje dla wszystkich dziewcząt oraz trenerów

NOCNY MARATON FILMOWY

 

Piątkowa noc z 7 na 8 kwietnia była w naszej szkole trochę nietypowa – zamiast ciszy - w drzwiach ukazała się młodzież wyposażona w karimaty, śpiwory, koce, poduszki oraz piżamy i gotowa na II Szkolny Nocny Maraton Filmowy.

Najpierw sprawy organizacyjne – przyporządkowywanie do sal kinowych, pieczętowanie ,żeby nikt się nigdzie nie zgubił. Później szykowanie posłania – standardowe wyposażenie sal lekcyjnych (ławki i krzesła) wystawione na zewnątrz, a zamiast tego różnego rodzaju legowiska.

Na dobry początek wykład w auli szkolnej na temat początków kina poprowadził gość specjalny – dr Agnieszka Tambor – naukowiec i dydaktyk Uniwersytetu Śląskiego, wybitny filmoznawca. Po prezentacji – egzamin – uczniowie zdali wyśmienicie, otrzymując od pani doktor przepustkę na projekcje filmowe w wybranych wcześniej salach.

Zabawa trwała przez całą noc. O 7 rano lekko niewyspani, ale uśmiechnięci uczniowie oraz zdecydowanie bardziej niewyspani, ale równie uśmiechnięci nauczyciele udali się na zasłużony odpoczynek do swoich domów. Opiekunowie samorządu uczniowskiego dziękują wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc. Do zobaczenia w następnym roku szkolnym!!!

Samorząd Szkolny

SUKCES W MIEJSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

 

7 kwietnia 2017 r. uczennica klasy 3 c, Ines Habel, zdobyła pierwsze miejsce w kategorii klas 1-3, w miejskim konkursie plastycznym „Wielkanocna Pisanka”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 13 w Chorzowie.

MIEJSKI KONKURS HIV/AIDS

 

5 kwietnia w IV Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Skłodowskiej–Curie odbyło się uroczyste podsumowanie III Miejskiego Konkursu HIV/AIDS. Impreza objęta była Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jego celem było m.in. poszerzenie wiedzy o HIV i AIDS wśród młodzieży, wskazanie bezpiecznych zachowań chroniących przed zakażeniem HIV oraz rozpowszechnienie tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS.

III miejsce - w kategorii przestrzenny model wirusa HIV - zdobyła uczennica klasy I D Karolina Serafin.

MATEMATYCZNE REWOLUCJE


 

29 marca uczniowie klasy III A wraz z wychowawcą wzięli udział w warsztatach matematycznych organizowanych w ramach Festiwalu Nauki:

- Japońskie rewolucje – prowadzone przez nauczycieli Zofię Miczek i  Annę Ząbkowską-Petkę, podczas których trzecioklasiści zapoznali się z japońskim cyframi oraz japońskim liczydłem,

- Rewolucyjnie bo nieeuklidesowo - prowadzone przez  Grzegorza Derbisa a uczniowie próbowali narysować na kuli trójkąt o trzech kątach prostych,

- Matematyczne powątpiewanie - prowadzący Krzysztof Oleś.

Festiwal został zakończony wykładem: „Matematyczne rewolucje – jak matematycznie obalono monarchię”  dr. Michała Trzęsioka z Katedry Analiz Gospodarczych i Finansowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Uczniom bardzo podobał się udział zajęciach, mogli poznać matematykę z innej strony..

ŻONKILE DELIKATNE JAK ŻYCIE

 

„Pola Nadziei” to akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby hospicjum m.in. zakup sprzętu medycznego, szkolenia dla wolontariuszy. Są znakiem jednoczącym społeczeństwo z osobami cierpiącymi, uwrażliwiają na ich potrzeby, a także skłaniają do refleksji nad sensem cierpienia, bólu i samotności w ostatnim okresie życia.


Żonkil jest kwiatem bardzo delikatnym jak życie, które chroni się i pielęgnuje w hospicjum. Dlatego ofiarodawcy otrzymują za swoje „serce”- kwiat żonkila.Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w kampanii hospicyjnej, w tym roku szkolnym przekazaliśmy chorzowskiemu hospicjum ponad 1200 wykonanych własnoręcznie przez uczniów kwiatów żonkili. Kwiaty powstawały różnymi technikami: z bibuły, origami oraz przede wszystkim z wytłoczek po jajkach.


Najwięcej przepięknych żonkili wykonały klasy 4 d – 260, 5 d- 240, 6 e- 240 oraz klasa 4 c -230.Bardzo dziękujemy za olbrzymie zaangażowanie uczniom i rodzicom. Akcję w naszej szkole koordynują Joanna Hajor-Klimek oraz Monika Kalita-Szromek.


SZÓSTE SPOTKANIE Z MATEMATYKĄ

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Wieczornym Spotkaniu z Matematyką, które odbyło się 24  marca w Zespole Szkół Sportowych nr 2 w Chorzowie.

Uczniowie brali udział w następujących zajęciach:
• Koder Junior - matematyka w programowaniu komputerów
• Odkrywamy tajemnice historii matematyki: czy Greków oczarowały liczby?”
• Matematyczne podróże w czasie i przestrzeni
• Zoetrop i proste animacje
• Matematyczna rywalizacja
• Pętle, skręty i zakręty - w labiryncie matematycznych korytarzy
• Ozdoba świąteczna techniką origami – wykorzystanie techniki origami na zajęciach
• Geometria w sztuce
• Licz na siebie
Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczniowie mogli poznać  inną matematykę, ciekawie spędzić czas na zabawach i łamigłówkach matematycznych.


ŚWIĘTO LICZBY PI

 

14 i 15 marca 2017 r uczniowie naszego gimnazjum pod opieką Włodzimierza Cieślińskiego i Joanny Balickiej uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach z okazji święta Liczby Pi.

Uczniowie brali udział w wykładach na wydziale chemii i fizyki: Chemicznie (nie)bezpiecznie, Medycyna w pigułce, Elektryzująco o fizyce, czyli włosy dęba stają. Wykładom towarzyszyły ciekawe doświadczenia chemiczne.


Ponadto uczniowie rozwiązywali zagadki logiczne, za które dostawali żetony i można je było wymienić w kawiarence na słodkości.

W naszej szkole również obchodziliśmy święto liczby Pi. W związku z tym zostały ogłoszone cztery konkursy: plakat o liczbach, najbardziej pomysłowa liczba Pi, wiersz o liczbie Pi i wstęga z rozwinięciem dziesiętnym liczby Pi. Oto zwycięzcy w poszczególnych konkursach: Mania Julia III A, Biernat Natalia 6 e, Gołąbowska Aleksandra III A, Bugla Paweł 5 a.
Prace uczniów zdobiły kącik matematyczny.


ZWYCIĘŻYLI W TURNIEJU RUCHU DROGOWEGO

 

Wyniki eliminacji miejskich Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym:

Drużyna Szkoła Podstawowa nr 5 - 1 miejsce,

Drużyna Gimnazjum Sportowe nr 11 - 1 miejsce,

Indywidualnie wśród szkół podstawowych: 1 miejsce – Mateusz Ogłoziński (klasa 6 b), 3 miejsce – Kamila Kompała (klasa 6 d);

Indywidualnie w rankingu chorzowskich gimnazjów: 1 miejsce – Bartosz Zagała (klasa II C), 2 miejsce – Wojciech Kania (klasa I C). 

Skład drużyny SP5: Mateusz Ogłoziński 6 b, Michał Zając 6 b, Weronika Rapczewska 6 d, Kamila Kompała 6 d.Skład drużyny GS11: Bartosz Zagała II C, Wojciech Kania I C, Daniel Heluszka I C.

Uczniowie byli przygotowywanie przez Joannę Balicką i Krystiana Dziadosza.


ZJAZD NA BYLE CZYM...

 

Na stokach Wisły rozegrały się Mistrzostwa Chorzowa w Narciarstwie Alpejskim Wisła-Siglany 2017 w zjeździe na byle czym.. czyli nartach tudzież deskach snowboardowych.

W zawodach startowaliśmy indywidualnie i zespołowo. Indywidualnie najlepiej spisali się Paweł Kwiecień oraz Michał Sikora, którzy zajęli odpowiednio I i II miejsce w Chorzowie. Wśród szkół podstawowych drużynowo zajęliśmy IV lokatę.

W gimnazjach zajęliśmy drużynowo VII miejsce w mieście. Najważniejsza jednak była dobra zabawa, a w przerwach relaks na świeżym powietrzu.

 

WIELOMECZ W GRECJI

W dniach od 8 do 9 kwietnia uczniowie klasy III A Mateusz Dubas i Oskar Cieśla wraz z trenerem Sławomirem Pąchalskim udają się do Aten na wielomecz pływacki juniorów.

W zawodach wezmą udział zawodnicy z Brazylii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Izraela, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy i Polski.

28 marca - DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

1. Aula – prezentacja sztuk, które zwyciężyły w XXVII Festiwalu Miniatur Teatralnych oraz tańca zumba
2. Hala sportowa – mecz siatkówki nauczyciele – uczniowie, prezentacja zespołu fitness
3. „Z językiem hiszpańskim w świat” – Agnieszka Walasek-Andrysiak
4. Zajęcia otwarte – „Jak ciekawie się uczyć?” - Anna Radecka
5. Ciekawe doświadczenia chemiczne prowadzone przez Adama Książko – nauczyciela chemii
6. Ciekawe doświadczenia fizyczne prowadzone przez Teresę Bednarek – nauczyciela fizyki
7. Rozgrywki intelektualne przy grach planszowych i łamigłówkach logicznych – prowadzone przez Katarzynę Sojkę-Podstawny i Annę Kwapisz-Zajączkowską – nauczycielki matematyki
8. Prelekcja na temat zdrowego żywienia prowadzona przez Korneliusza Kościelniaka – nauczyciela wychowania fizycznego, specjalistę dietetyki i poradnictwa żywieniowego
9. Quizy i zabawy językowe prowadzone przez Beatę Tumiłowicz-Dylong, Annę Gumułczyńską
10. Quizy i zabawy muzyczne prowadzone przez Artura Bauca – nauczyciela muzyki
11. Zabawy plastyczne – magia papieru prowadzone przez Barbarę Stępniewską – nauczyciela plastyki
12. Zabawy w oparciu o tablice multimedialną oraz kącik plastyczny prowadzone przez Annę Makaruk i Agnieszkę Pokorną
13. Zabawy w oparciu o tablice multimedialną oraz kącik plastyczny prowadzone przez Agnieszkę Wojczyk
14. ŚWIETLICA - Kierownik świetlicy Bożena Koteja odpowiada na pytania dotyczące organizacji pracy świetlicy i stołówki szkolnej
15. BIBLIOTEKA - Marta Jachimowska opowiada o zasobach i imprezach kulturalnych i charytatywnych odbywających się na terenie szkoły.

BADMINTONIŚCI W ATAKU

24 marca odbyły się w naszej szkole zawody miejskie z dyscypliny badminton szkół podstawowych. Nasze reprezentantki Zuzanna Pieniążek i Marta Szymonek zajęły pierwsze miejsce i wywalczyły uczestnictwo w zawodach wojewódzkich.

Drużyna chłopców w składzie Jacek Skotnica i Arkadiusz Hopek po zaciętych pojedynkach z minimalną stratą do zwycięzców zdobyli drugi stopień na podium.

II MIEJSCE W PÓŁFINALE MINIKOSZYKÓWKI

Dziewczęta przeszły długą drogę, poprzez szereg eliminacji od dzielnicy, starcia w mieście, w rejonie i wreszcie idąc jak burza wzięliśmy udział w półfinale wojewódzkim. Dziewczęta, jak na rodowite lekkoatletki przystało, wykazały się olbrzymim zacięciem i poświęceniem w grze. Uczyły się ogrania w nowej dyscyplinie z zawodów na zawody, nabierając cennych doświadczeń i chętnie słuchają rad trenerskich.

W Katowicach przyszło nam się zmierzyć najpierw z siatkarkami z Tychów, gdzie po paru szybkich zmianach w ustawieniu opanowaliśmy sytuację i to my dyktowaliśmy rywalowi warunki wygrywając spotkanie ze spokojem farmera.

W finale natomiast zmierzyliśmy sie już z drużyną rasowych koszykarek, które mają niemałe doświadczenie gry w ligach koszykarskich. Po wielkich bojach walcząc o każdy cenny punkt zajęliśmy ostatecznie II miejsce w półfinale wojewódzkim.

Cieszymy się dużym sukcesem i życzymy naszym sportsmenkom jeszcze wielu sukcesów na swojej drodze.

Autorkami sportowego sukcesu Szkoły Podstawowej nr 5 są uczennice klasy 6 b: Dorota Burek, Weronika Janus, Marta Kubista, Emilka Lendzik, Zuza Lorkiewicz, Kamila Piątkowska, Zuza Pieniążek, Magda Pilska, Wiktoria Sobol, Marta Szymonek, Wiktoria Wróbel oraz uczennica klasy 5 b Wiktoria Turowska. Trenerem zawodniczek i autorem realcji jest Krzysztof Podchul.

MULTIMEDALISTKA IGA

Podczas rozgrywanych 22 i 23 marca Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików w pływaniu 12-latków w Gliwicach reprezentanci naszej szkoły z rocznika 2005 zdobyli 8 medali – 5 złotych i 3 srebrne.
Multimedalistką zawodów została Iga Idzikowska, która zwyciężała w konkurencjach:  100m stylem klasycznym, 200m stylem klasycznym, 200m stylem zmiennym. Iga również zajęła 2 miejsce w rywalizacji na 400m stylem dowolnym.
Dwa złote medale wywalczyła Kinga Kempa na dystansach w stylu grzbietowym – 100 i 200 metrów.
Wyścigi sztafetowe, które przysporzyły wielu emocji zakończyliśmy na 2 pozycji, zarówno w rywalizacji sztafet 4x50m stylem zmiennym oraz 4x50m stylem dowolnym.
Emocji sztafetom dodawał fakt, że każdy zespół sztafetowy mógł wystawić czterech zawodników bez względu na płeć.
W medalowych sztafetach pływali: Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Paweł Bugla i Oskar Skrzypek.
Wszystkim startującym zawodnikom należą się gratulacje za wolę walki i siłę włożoną w wyścigi, czego wynikiem są rekordy życiowe oraz wysokie 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Trenerami uczniów są: Małgorzata Myrcik i Mateusz Niegot.

WYNIKI FESTIWALU

GRAND PRIX XXVII FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH

klasa II A „Więzień umysłu”, reżyseria Barbara Stępniewska

NAGRODA JANUSZKA DLA NAJLEPSZEGO AKTORA FESTIWALU

Wiktor Ossowski za rolę Letta w przedstawieniu kl. II A „Więzień umysłu”

.NAGRODA PUBLICZNOŚCIklasa I C

"Wywiadówka”, reżyseria Justyna Wostal-Matysek  

Nominacje do Januszka

Jan JONIK za rolę Gargamela w przedstawieniu kl. 2 d „Smerfy”

Wiktor OSSOWSKI za rolę Letta w przedstawieniu kl. II A „Więzień umysłu”

ŚRODA, 22 marca 2017 r. Klasy szóste i gimnazjalne

I miejsce - kl. II A „Więzień umysłu”

II miejsce - kl. 6 a „Diabełek”

III miejsce -  ex aequo kl. II B „Marzenia się spełniają” i 6 b „Alicja w krainie czarów”

WTOREK, 21 marca 2017 r. Klasy pierwsze i drugie

I miejsce -  kl. 2 d „Smerfy”

II miejsce -  ex aequo kl. 1 b „Tańczące smerfy” i kl. 2 a „Nie ma tego złego”

III miejsce - Zespół teatralny świetlicy szkolnej „Świetlik” „Brudasek”

WTOREK, 21 marca 2017 r. Klasy trzecie, czwarte, piąte

I miejsce - kl. 4 d „Koniczyna pana Floriana”

II miejsce - kl. 3 b „O tym jak górnik Maślok kramarzył ze Skarbnikiem”

III miejsce -  ex aequo kl. 3 h „Kalejdoskop uczuć” i 5 a „Harrietta Potter i kamień filozoficzny”

POLA NADZIEI

Nasza szkoła już po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei. W miesiącu marcu uczniowie klas czwartych i piątych pod opieką nauczycieli przygotowali kwiaty dla hospicjum. Wykonane własnoręcznie symbole nadziei- żonkile, zostaną rozdane przez wolontariuszy, jako podziękowania za datki na rzecz chorzowskiego hospicjum.

PIĄTE MIEJSCE W RACIBORZU 18-19.03.2017 r.

Podczas rozgrywanych Mistrzostwach Szkół Sportowych nasze gimnazjum drużynowo zostało sklasyfikowane na  V miejscu. Medale dla naszej szkoły zdobyli Mateusz Dubas, który wygrał 200 m stylem klasycznym a  na dystansach 200 m stylem zmiennym i 100 m stylem klasycznym był drugi. Po jednym brązowym medalu wywalczyli Dominika Kosińska 200 m stylem grzbietowym, Julia Magierowska 50 m stylem dowolnym oraz Oskar Cieśla 100 m stylem motylkowym.

Poza wymienioną  czwórką  o punkty dla naszej szkoły w finałach zawodów postarali się Julia Czornik, Julia Zając-Więckowska, Marta Beruś, Marcin Szarpak, Remigiusz Respondek, Jakub Kwaśny, Julia Jędrzejczyk, Kacper Milbrant, Aleksy Niedojad oraz Dominika Bigos.

MEDALIŚCI MISTRZOSTW POLSKI

mistrzostwa polski w plywaniu

Podczas rozgrywanych w Gliwicach  w dniach 10-12.03.2017 r Mistrzostwach Polski Juniorów 16-letnich dwóch uczniów naszej szkoły zdobyło tytuł Mistrza Polski.

Oskar Cieśla na dystansie 200 m stylem motylkowym /2.01.32/, który został także najlepszym zawodnikiem śląskiego OZP oraz Mateusz Dubas na dystansie 200 m stylem klasycznym /2.15.38/.

Mateusz Dubas był także drugi na dystansie 400 m stylem zmiennym poprawiając swój rekord życiowy o 10 sekund /4.26.40/.
Brązowy medal na dystansie 200 m stylem dowolnym wywalczyła sztafeta chłopców  płynąca w składzie Oskar Cieśla, Remigiusz Respondek, Kacper Milbrant, Mateusz Dubas /7.46.18/.

W Finałach zawodów pływali również  następujący zawodnicy Oskar Cieśla 50(11) i 100(5) m stylem motylkowym, Mateusz Dubas 50(4)100(4) m stylem klasycznym 100(5) zmiennym.

Julia Zając-Więckowska 50(9),100(13)m stylem dowolnym 100(18)m stylem zmiennym, Dominika Kosińska 200(11)400(11) 800(9)m stylem dowolnym 100(9)200(11) stylem grzbietowym, Julia Czornik 200 (13) stylem grzbietowym, Kwaśny Mateusz 100(19)200(11) stylem motylkowym, Kacper Milbrant 50(13)m stylem dowolnym 50(6)100(11) m stylem grzbietowym 100(18) stylem motylkowym, Remigiusz Respondek 200 (13) 400 (9) m stylem dowolnym, Marcin Szarpak200(11) m stylem grzbietowym.
Trenerem zawodników jest Sławomir Pąchalski.

Na zdjęciu wśród zawodników ze swoją trenerką Małgorzatą Myrcik jest Julia Magierowska, która w Ostrowcu Świętokrzyskim zdobyła dwa brązowe medale Mistrzostw Polski 15-latków (tekst poniżej).

DZIEWCZĘTA W FINALE KOSZA

7 marca 2017 r. dziewczęta Szkoły Podstawowej nr 5 awansowały do finałów wojewódzkich w minikoszykówce! Po bardzo ciężkich dwóch meczach w rejonie uzyskaliśmy upragniony awans do finałów wojewódzkich. Finały odbędą się 23 marca w Katowicach.Skład zwycięskiej drużyny: Dorota Burek, Kaja Janiurek, Weronika Janus, Marta Kubista, Emilka Lendzik, Zuzia Lorkiewicz, Kamila Piątkowska, Zuzia Pieniążek, Magda Pilska, Marta Szymonek, Wiktoria Turowska, Wiktoria Wróbel.

FESTIWAL CZAS ZACZĄĆ

Tak grać masz rolę, by twe gesty
i słowa były w pełni szczere,
bowiem w teatrze – prawda życia
jest najważniejszym reżyserem.
                               Marcin Urban
XXVII Festiwal Miniatur Teatralnych

21.03.2017 r. Wtorek, godz. 9.00

1. Zespół teatralny świetlicy szkolnej “Świetlik” – Brudasek
2. 2b - Leń
3. 1b – Tańczące smerfy
4. 2d - Smerfy
5. 2g – Taka jestem
6. 2a – Nie ma tego złego
Po przerwie
1. 4b – Zamieszanie w krainie bajek
2. 3c - Kopciuszek
3. 3h – Kalejdoskop uczuć
4. 5a – Harrietta  Potter i Kamień Filozoficzny
5. 3b – O tym jak górnik Maślok kramarzył ze Skarbnikiem
6. 4d – Koniczyna pana Floriana
7. 3f – Kobieto puchu marny


22.03.2017 r. Środa, godz. 8.30

1. IA – Zaczarowany bal
2. 6a - Diabełek
3. IIA – Więzień umysłu
4. ID – Księżniczka na ziarnku grochu
5. 2B - Marzenia się spełniają
6. IC - Wywiadówka
7. 6b – Alicja w krainie czarów
8. 6e – Kandydatki na żonę


24.03.2017 Piątek, godz. 10.00

Finał Festiwalu – wybór Grand Prix i nagrody „Januszka” dla najlepszego aktora.

MŁODZI ZAWODNICY NA START

9 marca 2017 r. o godzinie 8.00 rozpoczęliśmy rozgrywki pływackie, w których udział wzięły 10-osobowe drużyny wszystkich klas trzecich i drugich.

Imprezę rozpoczęto zabawą w wodzie, gdzie wszyscy mogli rozgrzać się przed startem indywidualnym. Każdy uczestnik płynął 25 m dowolnym sposobem ze skoku na nogi lub na główkę.

Po przebytej walce wyłoniliśmy 3 najlepszych pływaków z klas 3 SP i 2 SP. Oto oni:
klasy trzecie SP:                                                                                 
I miejsce Zaczyk Łukasz
II miejsce Wiernicka Julia
III miejsce Miłoszewska Iga


klasy drugie SP:
I miejsce Dusza Michalina
II miejsce Mączka Aleksander
III miejsce Brocki Jan


Oprócz startu indywidualnego mogliśmy zobaczyć zespoły sztafetowe. Odbywały się w wesołej i atmosferze, nie zabrakło rywalizacji oraz zachowania zasad fair-play.  
Bardzo ważnym występem okazał się start Bartka Kubicy z klasy 2b który sam reprezentował swoją klasę w starcie indywidualnym oraz w sztafecie. Otrzymał on specjalną nagrodę zawodnika fair-play oraz ogromne oklaski od publiczności.
Bardzo dziękujemy nauczycielom i trenerom za organizacje i wysiłek przy organizacji imprezy:
Marii Poznańskiej, Mateuszowi Toście, Mateuszowi Niegotowi, Jananowi Barusze oraz uczniom klasy I A oraz III A GS.

Organizator

Monika Naczyńska

MAMY DWUKROTNĄ BRĄZOWĄ MEDALISTKĘ MISTRZOSTW POLSKI

Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich odbywające się w dniach 3.03.– 5.03.2017 r.  w Ostrowcu Świętokrzyskim przyniosły naszej szkole kilka znaczących sukcesów.


Największym z nich okazał się start Julki Magierowskiej – dwukrotnej brązowej medalistki na dystansach 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem grzbietowym.

Wyścigi sprinterskie zawsze budzą najwięcej emocji. Wyrównany poziom 10 najlepszych zawodniczek, które przebrnęły przez poranne sito eliminacji (150 zgłoszonych na start) toczy bój, którego stawką  są trzy medale. Julia wykazała się znakomitym przygotowaniem fizycznym, sportową determinacją i dużą odpornością psychiczną w czasie walki o medale.

Bardzo blisko podium był również Szymon Kubik, który dwukrotnie był czwarty klasykiem na dystansach 50 i 200 m oraz wywalczył 6 miejsce na 100 m tym samym stylem.


W Finałach B trzykrotnie startowała  Marta Beruś - specjalistka stylu klasycznego. Na szczególną uwagę zasługuje również bardzo dobra postawa Julki Jędrzejczyk, która znacznie poprawiła swoje rekordy życiowe na wszystkich dystansach, w których startowała.
Gratulacje dla zawodników i trenera Pani Małgorzaty Myrcik, życzymy dalszych sukcesów!!!

NIESPODZIEWANI GOŚCIE

 

27 lutego klasę 2a odwiedzili niespodziewani goście. Mieli cztery łapy, merdający ogon i wiele cierpliwości dla uczniów, którzy ich przytulali, głaskali, dotykali i nie odstępowali na krok.

Tequila i Tasman to psy, które są przyzwyczajone do takich zachowań dzieci. Razem ze swoimi opiekunkami odwiedzają małych przyjaciół, uczą ich jak należy postępować z psami, kotami i innymi zwierzakami. Uczestniczą również w dogoterapii – zajęciach, które mają na celu wspomagać proces rehabilitacji, terapii i rozwoju dzieci oraz dorosłych.

Uczniowie klasy 2a z zaangażowaniem uczestniczyli w tym spotkaniu, dowiedzieli się, na czym polega opieka nad zwierzętami, jak wielka jest to odpowiedzialność, a decyzja o posiadaniu zwierzaka powinna być podjęta wspólnie z rodzicami. Dzieci zostały także zachęcone, by z osobą dorosłą jako wolontariusze odwiedzać psy, koty w schroniskach, wyprowadzać je na spacery, opiekować się nimi. Opiekunki psów opowiedziały również o ciekawej akcji czytania zwierzętom nie tylko w schroniskach, ale także naszym domowym pupilom. Nie dość, że sprawiamy im tym radość, to sami możemy doskonalić w ten sposób umiejętność czytania. To były bardzo ciekawe zajęcia.

WYRÓŻNIENIA DLA RECYTATORÓW

1 marca troje uczniów naszej szkoły startowało w Miejskich Eliminacjach do Regionalnego Konkursu Recytatorskiego  dla szkół podstawowych i gimnazjów  „Mały OKR 2017” organizowanych przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie.

Paweł Kwiecień zdobył wyróżnienie w kategorii klas IV-VI, Laura Rammo zajęła drugie miejsce w kategorii klas IV-VI, Konrad Wnuk zdobył wyróżnienie w kategorii gimnazja.Laura i Konrad otrzymali nominację do regionalnego etapu konkursu.Uczniom i ich nauczycielom Ewie Mazur oraz  Małgorzacie Cieślińskiej serdecznie gratulujemy.

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES