^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

NA PODBÓJ LITERATURY

„Przysłowia mądrością narodu”. Ale czy znamy i rozumiemy je wszystkie? Przedstawiciele klas 4-6 wzięli udział w konkursie „Na podbój literatury”, którego przedmiotem było napisanie opowiadania na wybrany temat i użycie w nim zestawu przysłów. A oto wyniki:

I MIEJSCE: klasa 5c: Waleria Metelica, Milena Piecha, Amelia Poremba

II MIEJSCE: klasa 4a: Karolina Kilka, Matylda Paluch, Zosia Ogórek

III MIEJSCE: klasa 6c: Olivier Seif, Maja Zwierzykowska

Konkurs, który ujawnił talenty pisarskie naszych uczniów, przygotowała pani Tatiana Urbanowicz-Weidner przy współpracy z biblioteką szkolną.

 

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

„CZYTAM WSZĘDZIE”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny „Czytam wszędzie”. Zadaniem uczestników było wykonanie swojego zdjęcia przy czytaniu.

To, że książka może towarzyszyć nam w różnych życiowych sytuacjach, udowodnili uczniowie klas 4-8, którzy sfotografowali się na placu zabaw, w górach czy na plaży i oczywiście w zaciszu domowych pieleszy. Jury oceniało przede wszystkim pomysłowość oraz zawarcie w pracy konkursowej idei propagowania czytelnictwa. A oto wyniki:

I MIEJSCE: Zuzia Nowak 5C, Paulina Pasierbek 4D, Klara Tatarek 5C
II MIEJSCE: Basia Janicka 5C, Emilia Pander 4D, Milena Piecha 5C
III MIEJSCE: Bruno Kościukiewicz 5B, Pola Krzymińska 4B, Michalina Motyka 7D
WYRÓŻNIENIE: Natalia Bierzuńska 7A

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do czytania…wszędzie!

NAJMŁODSI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI

Choć uczniowie klas pierwszych korzystali z biblioteki przez cały rok, pod koniec maja stali się jej oficjalnymi czytelnikami. Podczas uroczystości pasowania dzieci wykonywały różne zadania, wysłuchały wierszy i opowieści oraz przypomniały, jak obchodzić się z książką i dlaczego w ogóle warto czytać.

Każdy uczeń ślubował kochać książki, poznawać z nich świat i ludzi, poważnie traktować obowiązki czytelnika. Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali książkę „Pierwsze abecadło” – antologię tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka, wielki człowiek”.

Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych dotrzymają obietnicy
i przeżyją wiele ciekawych, literackich przygód. Zapraszamy do biblioteki!

  

25 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu powieści J.R.R.Tolkiena „Hobbit czyli tam i z powrotem”, czytanego przez uczniów naszej szkoły. Nagranie zostało zrealizowane na Światowy Dzień Czytania Tolkiena i wzięli w nim udział chętni uczniowie klas 5b (wychowawca Tatiana Urbanowicz-Waidner) i 5c (wychowawca Marta Jachimowska).

John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. Oprócz wspomnianego „Hobbita”, napisał trylogię „Władca Pierścieni” oraz opowiadania o Śródziemiu. Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce. Od tego roku również w naszej szkole.
Pełen napięcia fragment, w którym Bilbo i Gollum zadają sobie zagadki, czytany jest kolejno przez: Julię, Dawida, Zuzię, Bruna, Igę, Walerię, Bartka, Milenę, Nikolę, Roberta, Artura i Michała.
Dziękujemy za zaangażowanie.

LINK DO NAGRANIA

 

"MOJE MARZENIA"


W piątek 19 marca, nastąpiło rozstrzygnięcie Międzyświetlicowego Konkursu Plastycznego "Moje Marzenia". Składamy serdeczne gratulacje laureatom! Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom sprawującym opiekę artystyczną.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Mateusz Zając ze Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie
II miejsce - Maria Podgórska ze Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie
III miejsce ex aequo - Alicja Colik ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Chorzowie
Agata Staluszka ze Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie

Uczniowie Wyróżnieni :
· Lena Wilk z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie
· Martyna Kociuba ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Chorzowie
· Weronika Kulisz ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Chorzowie
· Paweł Sasa ze ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Chorzowie

Odbiór nagród ze względu na okres czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 będzie możliwy po powrocie uczniów do szkół.

Organizatorzy konkursu : p. A.Kolarska, D.Dudała

  

„IM WIĘCEJ ZNASZ JĘZYKÓW, TYM BARDZIEJ JESTEŚ CZŁOWIEKIEM”


Z wielką dumą i radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły – Roman Ziubrovskyi z klasy 7e i Arsenii Andriievskyi z klasy 8a - zdobyli tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Rosyjskiego.
Uczniom i Rodzicom serdecznie gratulujemy.
Chłopców przygotowała pani Bożena Koteja.

KONKURS Z OKAZJI DNIA KOBIET

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna ogłosiła konkurs polegający na odgadnięciu tytułu i autora książek na podstawie krótkiego opisu. Każdy tytuł krył w sobie imię dziewczęce.

Prawidłowe odpowiedzi nadesłali następujący uczniowie:
Julia BILNIK kl. 4b
Pola KRZYMIŃSKA kl. 4b
Lena WOŁOSZYN kl. 4b
Emilia PANDER kl. 4d
Julia PIOSTELOK kl. 4d
Igor WASILUK kl. 5c
Wiktoria WASILUK kl. 6d
Milena CIUPA kl. 6e
Karolina STASIAK kl. 7b
Kinga KLIŚ kl. 7e
Alan KASPEREK kl. 8c

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!!!
Nagrody zostaną wręczone, gdy uczniowie wrócą do szkoły!

BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI

Miło nam poinformować, że akacja Bilet powrotny do biblioteki cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Akcja ma na celu przywitanie najmłodszych uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej oraz mocne pojawienie się biblioteki w ich świadomości. Jest formą zabawy dla uczniów, do której zapraszamy także Rodziców.

Uczniowie otrzymali specjalne bilety, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek. Po przeczytaniu książek z danego działu, kasowana jest odpowiednia część biletu. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę zabawę, niezwykle cieszy je eliminowanie kolejnych pól biletu i mobilizuje do czytania różnych gatunków literackich. Już kilkunastu uczniom naszej szkoły skasowało cały bilet. Osoby te otrzymały dyplomy. Serdecznie gratulujemy!

Akcja jest długofalowa i realizowana na bieżąco. Każdy uczeń ma szansę przeczytać książki i udać się w podróż: od nudy przez wyobraźnię do przygody! Zachęcamy do czytania i dalszej zabawy.

 

SPOTKANIA AUTORSKIE ON-LINE

Uczniowie klas 5c, 5b i 6e brali udział w spotkaniu autorskim on-line z popularnymi autorkami literatury dziecięcej Joanną Olech oraz Anną Dziewit-Meller. Spotkania odbyły się w ramach programu „Koziołkowa lektura”, do którego przystąpiła nasza biblioteka. Pomimo formy zdalnej dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania na czacie, otrzymały nawet zadanie domowe, które wykonają na najbliższej godzinie wychowawczej i prześlą autorce.

W ramach programu „Koziołkowa lektura” przeprowadzono zajęcia czytelnicze w klasach 1-3 na podstawie książki Adama Wajraka „Lolek”, które uczyły dzieci odpowiedzialności i empatii. Zadanie uczniów klas 3 „Co chciałby mi powiedzieć mój pies. Napisz smsa od swojego psa” wywołało uśmiech na twarzach i ukazywało dużą wyobraźnię dzieci.
Takie wydarzenia na pewno wzbudzają wśród uczniów zainteresowanie literaturą. Przed nami kolejne zadania w ramach akcji „Koziołkowa lektura”.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI


Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, dzięki któremu dzieci i dorośli odkrywają swoje talenty, pobudzają wyobraźnię i uczą się, że czasem z niewielkiej rzeczy można zrobić wielkie „coś”. Mała kropka, a tyle możliwości – z takiego złożenia wyszli również nauczyciele naszej szkoły, którzy 15 września bawili się i uczyli, wykorzystując kropki, kropeczki, plamki, kółeczka, punkciki i tak dalej.
W klasach pierwszych powstało wiele ciekawych prac plastycznych, a dzieci poznały historię o dziewczynce, która ośmielona przez swoją panią zaczęła tworzyć zakropkowane dzieła sztuki. W klasach starszych uczniowie „wykropkowali” swoje mocne strony na ręcznikach papierowych lub osiągnięcia najstarszych cywilizacji (koło czy żagiel) w zeszycie z historii. Nie zabrakło tradycyjnych zabaw typu „połącz kropki”, łączenia punktów i tym podobne. Przysłowiową „kropkę nad i” postawiła klasa 2b, która na zajęciach z wychowania fizycznego wykorzystała kolorowe, okrągłe podkładki.
Należy dodać, że tego dnia ubranie wielu uczniów i nauczycieli zdobiły różnokolorowe grochy, a najmodniejsze w tym sezonie są maseczki w kropki.
Obchody tego dnia dały możliwość nauki przez zabawę, twórczego wykorzystania czasu, wydobycia z dzieci ich ukrytych talentów i wskazania ich mocnych stron.

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES