MISTRZYNIE PIĘKNEGO CZYTANIA
W czwartek, 12 maja 2016 r. roku w filii nr 2 Biblioteki Miejskiej w Chorzowie odbył się szkolny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej prezentowali fragmenty swoich ulubionych książek.
Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności. Rywalizacja przebiegała w przyjemnej atmosferze.
Jury biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, dykcję, intonację, płynność i poprawność czytania oraz ekspresję wyłoniło mistrzów pięknego czytania:
I miejsce Nicola Paliwoda kl. 4 b
II miejsce ex aequo Natalia Bilik kl. 6 d i Katarzyna Dudzik kl. 6 d
III miejsce ex aequo Kamila Kompała 5 d i Maja Kowalska kl. 5 d.
Był to pierwszy tego typu konkurs dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej.
KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
W dniach 17 i 18 maja 2016 roku w bibliotece szkolnej odbył się XVIII Konkurs Pięknego Czytania Książki Naszych Marzeń. Celem konkursu zorganizowanego przez nauczycieli świetlicy i biblioteki było rozwijanie zainteresowań uczniów i upowszechnianie czytelnictwa.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 20 uczniów z klas drugich i trzecich szkoły podstawowej.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Konrad Zalega z klasy 2 h
II miejsce Julia Sojka z klasy 3 d oraz Michalina Motyka z klasy 2 e
III miejsce Dominika Jeleń z klasy 3 c oraz Piotr Baljon z klasy 2 b.
Wyróżnieni: Laura Rammo z klasy 3 c oraz Dawid Szotek z klasy 2 h
Zwycięzcami towarzyszącego imprezie konkursu plastycznego zostali:
I miejsce Michalina Motyka z klasy 2 e
II miejsce Konrad Zalega z klasy 2 h
III miejsce Mateusz Jazdzikowski z klasy 2 e
Wyróżnienie: Kacper Krause z klasy 2 d.
PIĘKNIE CZYTAJĄ
20 maja dzieci z klasy 1f szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią Elżbietą Oleksy uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem wierszy Jana Brzechwy oraz teatrzyku Kamishibai - Czy każda kaczka to dziwaczka. Lekcja odbyła się w Chorzowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w ramach Tygodnia Bibliotek. Dzieci miały okazję zobaczyć Bibliotekę Pedagogiczną, posłuchać wierszy Brzechwy oraz przekonać się jak wygląda wywodzący się z kultury japońskiej teatrzyk Kamishibai. Na zajęciach panowała miła atmosfera, uczniowie żywiołowo reagowali na powierzone im, różnorodne zadania. Wyjście pierwszoklasistów koordynowała biblioteka szkolna.
ULUBIONE KSIĄŻKI
W czwartek, 12 maja 2016 r. roku w filii nr 2 Biblioteki Miejskiej w Chorzowie odbył się szkolny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej prezentowali fragmenty swoich ulubionych książek. Konkurs ten miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności.
Rywalizacja przebiegała w przyjemnej atmosferze. Jury biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, dykcję, intonację, płynność i poprawność czytania oraz ekspresję wyłoniło mistrzów pięknego czytania:
I miejsce Nicola Paliwoda kl. 4b
II miejsce ex aequo Natalia Bilik kl. 6d i Katarzyna Dudzik kl. 6d
III miejsce ex aequo Kamila Kompała 5d i Maja Kowalska kl. 5d
Był to pierwszy tego typu konkurs dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, mamy nadzieję, że na stałe wejdzie on do kalendarza wydarzeń bibliotecznych. Dzięki konkursowi biblioteka szkolna pogłębiła też współpracę z filią nr 2 Biblioteki Miejskiej w Chorzowie, za co serdecznie dziękujemy.
TO ZWIERZĘ MNIE BIERZE CZYLI KONKURS NA PRZYRODNICZĄ PLANSZĘ DYDAKTYCZNĄ
Biblioteka szkolna we współpracy z Justyną Szwedą - nauczycielem przyrody zorganizowała konkurs plastyczny „To zwierzę mnie bierze” na wykonanie planszy dydaktycznej o wybranym zwierzaku. W zmaganiach mogły wziąć udział dwuosobowe drużyny z klas 4-5.
Celem konkursu było propagowanie książek przyrodniczych zakupionych w ramach programu „Książki naszych marzeń” oraz uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody. Plansza musiała zawierać najważniejsze informacje o zwierzęciu oraz jego wizerunek wykonany dowolną techniką.
Jury po burzliwych obradach, spośród 12, wróżniło pracę uczniów:
I miejsce - Wiktor Gniazdo, Szymon Kostka, kl. 5 d
II miejsce – Michał Nowak, Szymon Kawka, kl. 4 e
III miejsce - Wiktoria Godzińska, Anna Pawlak, kl. 4 d.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu gdyż każda praca była wyjątkowa! Dziękujemy za współpracę nauczycielom przyrody. Plansze będzie można oglądać w bibliotece szkolnej.
SŁUCHAJĄ POEZJI
W piątek 29 kwietnia w naszej bibliotece odbył się coroczny konkurs recytatorski przeznaczony dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych, który ma na celu rozbudzanie zamiłowania poezją wśród uczniów. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy chętnie czytają i słuchają poezji.
Zaprezentowano pogodne i wesołe wiersze Hanny Niewiadomskiej, Wandy Chotomskiej i Agnieszki Frączek. Nagrodzono Oliwię Kret za recytację wiersza „Zakochane Parasole” H. Niewiadomskiej i Patrycję Szweda za wiersz „Żuraw i czapla” J. Brzechwy, dziewczynki zajęły równorzędne pierwsze miejsce.
Natalia Bilik przedstawiła „Nic dwa razy” W. Szymborskiej, zajmując miejsce drugie. A pogodny wiersz „Obleżenie” z tomiku „Kotostrofy” A. Frączek zaprezentowała Wiktoria Gwiazda i zajęła trzecie miejsce w konkursie.
Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili przedstawiając przygotowane strofy.
GIEŁDA UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW
9 września w środę odbyła się giełda używanych podręczników. Wzięli w niej udział uczniowie klas piątych i szóstych oraz I - III gimnazjum.
Biblioteka ogłosiła zbiórkę aktualnych podręcznikówz klas 5 i 6 SP oraz II i III gimnazjum. Książki będą wpisane do księgozbioru i wypożyczane uczniom w roku szkolnym 2015/2016.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz promocja zasobów biblioteki szkolnej.
Październik stał się więc doskonałym momentem by w klasach 1-3 szkoły podstawowej zrealizować program Centrum Edukacji Obywatelskiej „Czytam sobie w bibliotece”. Program obejmuje 900 bibliotek szkolnych i publicznych w całej Polsce. Natomiast spośród chorzowskich bibliotek tylko nasza dostała się do tego programu. W efekcie przystąpienia biblioteka otrzymała 9 książek z serii „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont, gotowe scenariusze do pracy z dziećmi oraz materiały promocyjne. Atmosfera zajęć była wyjątkowa.
Dzieci bardzo angażowały się w usłyszany tekst, odpowiadały na pytania, chętnie brały udział w przydzielonych im zadaniach. Tropienie zwierząt za pomocą śladów, tworzenie ufoludka z surowców wtórnych, pakowanie się do podróży czy układanie zaklęć - to tylko niektóre z proponowanych przez nas zabaw wokół literatury opartych o scenariusze akcji „Czytam sobie w bibliotece”.
Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom dzieci zaczną kojarzyć czytanie z przyjemnością. Nasze działania nie ograniczały się tylko do najmłodszych uczniów szkoły. Jak co roku zorganizowałyśmy w gimnazjum Konkurs pięknego czytania. Tym razem uczniowie czytali fragment „Lalki” Bolesława Prusa. W ten sposób nasza biblioteka włącza się w ogólnopolską akcję narodowego czytania, której patronuje prezydent Polski.
W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Chorzowie, filią nr 2 gimnazjaliści wzięli udział w prelekcji pt.: "Sagi o Islandczykach: 1000 lat temu i dziś" organizowaną przez Uniwersytet Śląski z okazji Nordaliów. Nordalia to festiwal odbywający się co roku w kilku śląskich miastach. Jego ideą jest przybliżenie i zaprezentowanie kultury krajów nordyckich – ich historii, literatury, muzyki czy dorobku filmowego. Młodzież zapoznała się z ciekawą historią Islandii i dowiedziała się co to jest saga. Mamy nadzieję, że inicjatywy podjęte z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych zachęcą uczniów do czytania i odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.