^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

MISTRZYNIE PIĘKNEGO CZYTANIA

 W czwartek, 12 maja 2016 r. roku w filii nr 2 Biblioteki Miejskiej w Chorzowie odbył się szkolny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej prezentowali fragmenty swoich ulubionych książek.

Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności. Rywalizacja przebiegała w przyjemnej atmosferze.

Jury biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, dykcję, intonację, płynność i poprawność czytania oraz ekspresję wyłoniło mistrzów pięknego czytania:

I miejsce Nicola Paliwoda kl. 4 b
II miejsce ex aequo Natalia Bilik kl. 6 d i Katarzyna Dudzik kl. 6 d
III miejsce ex aequo Kamila Kompała 5 d i Maja Kowalska kl. 5 d.

Był to pierwszy tego typu konkurs dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej.

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

ksiazki naszych marzen 

W dniach 17 i 18 maja 2016 roku w bibliotece szkolnej odbył się XVIII Konkurs Pięknego Czytania Książki Naszych Marzeń. Celem konkursu zorganizowanego przez nauczycieli świetlicy i biblioteki było rozwijanie zainteresowań uczniów i upowszechnianie czytelnictwa.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 20 uczniów z klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. 

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce     Konrad Zalega z klasy 2 h
II miejsce    Julia Sojka z klasy 3 d oraz Michalina Motyka z klasy 2 e
III miejsce    Dominika Jeleń z klasy 3 c oraz Piotr Baljon z klasy 2 b.
Wyróżnieni:    Laura Rammo z klasy 3 c oraz Dawid Szotek z klasy 2 h

Zwycięzcami towarzyszącego imprezie  konkursu plastycznego zostali:
I miejsce    Michalina Motyka z klasy 2 e
II miejsce    Konrad Zalega z klasy 2 h
III miejsce    Mateusz Jazdzikowski z klasy 2 e
Wyróżnienie:    Kacper Krause z klasy 2 d.

 

PIĘKNIE CZYTAJĄ

20 maja dzieci z klasy 1f szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią Elżbietą Oleksy uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem wierszy Jana Brzechwy oraz teatrzyku Kamishibai - Czy każda kaczka to dziwaczka. Lekcja odbyła się w Chorzowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w ramach Tygodnia Bibliotek. Dzieci miały okazję zobaczyć Bibliotekę Pedagogiczną, posłuchać wierszy Brzechwy oraz przekonać się jak wygląda wywodzący się z kultury japońskiej teatrzyk Kamishibai. Na zajęciach panowała miła atmosfera, uczniowie żywiołowo reagowali na powierzone im, różnorodne zadania. Wyjście pierwszoklasistów koordynowała biblioteka szkolna.

ULUBIONE KSIĄŻKI


W czwartek, 12 maja 2016 r. roku w filii nr 2 Biblioteki Miejskiej w Chorzowie odbył się szkolny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej prezentowali fragmenty swoich ulubionych książek. Konkurs ten miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności.

Rywalizacja przebiegała w przyjemnej atmosferze. Jury biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, dykcję, intonację, płynność i poprawność czytania oraz ekspresję wyłoniło mistrzów pięknego czytania:

I miejsce Nicola Paliwoda kl. 4b
II miejsce ex aequo Natalia Bilik kl. 6d i Katarzyna Dudzik kl. 6d
III miejsce ex aequo Kamila Kompała 5d i Maja Kowalska kl. 5d

Był to pierwszy tego typu konkurs dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, mamy nadzieję, że na stałe wejdzie on do kalendarza wydarzeń bibliotecznych. Dzięki konkursowi biblioteka szkolna pogłębiła też współpracę z filią nr 2 Biblioteki Miejskiej w Chorzowie, za co serdecznie dziękujemy.

 

TO ZWIERZĘ MNIE BIERZE CZYLI KONKURS NA PRZYRODNICZĄ PLANSZĘ DYDAKTYCZNĄ

 

Biblioteka szkolna we współpracy z Justyną Szwedą - nauczycielem przyrody zorganizowała konkurs plastyczny „To zwierzę mnie bierze”  na wykonanie planszy dydaktycznej o wybranym zwierzaku. W zmaganiach mogły wziąć udział dwuosobowe drużyny z  klas 4-5.

Celem konkursu było propagowanie książek przyrodniczych zakupionych w ramach programu „Książki naszych marzeń” oraz uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody. Plansza musiała  zawierać najważniejsze informacje o zwierzęciu oraz jego wizerunek wykonany dowolną techniką.

Jury po burzliwych obradach, spośród 12, wróżniło pracę uczniów:
I miejsce -  Wiktor Gniazdo, Szymon Kostka, kl. 5 d
II miejsce – Michał Nowak, Szymon Kawka, kl. 4 e
III miejsce -  Wiktoria Godzińska, Anna Pawlak, kl. 4 d.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu gdyż każda praca była wyjątkowa! Dziękujemy za współpracę nauczycielom przyrody. Plansze będzie można oglądać w bibliotece szkolnej.

SŁUCHAJĄ POEZJI

sluchaja poezji 

W piątek 29 kwietnia w naszej bibliotece odbył się coroczny konkurs recytatorski przeznaczony dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych, który ma na celu rozbudzanie zamiłowania poezją wśród uczniów. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy chętnie czytają  i słuchają poezji.

Zaprezentowano pogodne i wesołe wiersze Hanny Niewiadomskiej, Wandy Chotomskiej i Agnieszki Frączek. Nagrodzono Oliwię Kret za recytację wiersza „Zakochane Parasole” H. Niewiadomskiej i Patrycję Szweda za wiersz „Żuraw i czapla”  J. Brzechwy, dziewczynki zajęły równorzędne pierwsze miejsce.

Natalia Bilik  przedstawiła „Nic dwa razy” W. Szymborskiej, zajmując miejsce drugie.   A pogodny wiersz „Obleżenie” z tomiku „Kotostrofy” A. Frączek zaprezentowała Wiktoria Gwiazda i zajęła trzecie miejsce w konkursie.

Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili przedstawiając przygotowane strofy. 

NIETYPOWE GŁOSOWANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
nietypoweglosowaniewbibliotece 
Przed feriami w bibliotece szkolnej miały miejsce nietypowe wybory. Na tablicy ogłoszeń ukazały się zdjęcia kotów nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie mieli za zadanie wybrać najsympatyczniejszego kota. Głosowanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Kota, które przypada 17 lutego.
 
Podczas przygotowania materiałów do wystawki okazało się, że bardzo wielu nauczycieli posiada kota, niektórzy nawet w większej ilości.  W głosowaniu wzięło udział ponad 500 uczniów naszej szkoły oraz kilkudziesięciu nauczycieli. W efekcie burzliwych wyborów zwyciężyła Gabi kotka Doroty Sachy nauczycielki świetlicy.
 
Spośród głosujących rozlosowano drobne upominki. Oprócz tego z okazji Dnia Kota przygotowano wystawkę książek o tych puszystych czworonogach oraz specjalne zajęcia czytelnicze dla klas drugich szkoły podstawowej. Mamy nadzieję że taka inicjatywa  zachęci uczniów do odwiedzania biblioteki i czytania książek, a biblioteka będzie się im kojarzyć jako miejsce ciekawe i przyjazne.
 

 

TRAGEDIA GÓRNOŚLĄSKA
 
Rok 2015 w województwie śląskim ogłoszony był Rokiem Tragedii Górnośląskiej. By przybliżyć uczniom tę tematykę 11 grudnia w auli szkolnej odbyła się prelekcja dla uczniów gimnazjum na temat Tragedii Górnośląskiej.
 
Młodzież została zapoznana  z trudnym tematem, o którym przez dziesiątki lat nie mówiono. Uczniowie dowiedzieli się, co działo się na Górnym Śląsku w 1945 roku. Armia Czerwona w styczniu wyzwoliła Śląsk spod okupacji hitlerowskiej. Nie nastąpiła jednak upragniona wolność. Czerwonoarmiści zachowywali się jak najeźdźcy  a ziemie nasze potraktowali jak zdobycz wojenną. Miejscową ludność uznali za Niemców – nastąpiła fala morderstw, gwałtów i grabieży.Masowo demontowano maszyny i urządzenia w kopalniach, hutach, elektrowniach i innych zakładach przemysłowych i wywożono je do Związku Radzieckiego. Mężczyzn od 17. do 50. roku życia potraktowano jak tanią siłę roboczą i kilkadziesiąt tysięcy z nich wywieziono do pracy – na Ukrainę, Syberię, Kazachstan a nawet na Kamczatkę. Rodziny nie wiedziały co dzieje się z ich ojcami, mężami, synami – wyszli z domu, by wziąć udział tylko w pracach porządkowych…
 
Tam, daleko od domów Ślązacy musieli pracować w ekstremalnych warunkach, mieszkali  w barakach, bez ogrzewania, dostawali głodowe porcje żywności. W związku z tym szerzyły się tam choroby, tyfus, czerwonka, wszawica. Ludzie masowo umierali.
 
Pierwsze powroty do domu rozpoczęły się jesienią 1945 roku, ostatnie nawet w 1956 roku. Ci, którzy wrócili byli wycieńczeni, schorowani, ważyli 30-40 kg. Ślązacy, którzy w czasie II wojny światowej podpisali niemiecką listę narodowościową, którzy mieli niemiecko brzmiące nazwiska a także zwykli ludzie byli zamykani w obozach karnych i obozach pracy. Tam musieli ciężko pracować, byli maltretowani psychicznie i fizycznie, nie mieli opieki lekarskiej. Jednym z takich obozów był obóz pracy w Świętochłowicach Zgodzie.

Podczas spotkania młodzież zobaczyła także film dokumentalny „Przemilczana tragedia”, który w przystępny sposób pokazał ten trudny okres w dziejach Śląska. Prelekcję przygotowała pani Beata Szymura.
 
KSIĄŻKI  NASZYCH  MARZEŃ
 
Szkoła podstawowa przystąpiła do rządowego programu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”.  Program realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016.
 
Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 2712,50 zł. Za te pieniądze zakupiliśmy książki, które nie są podręcznikami i które wybrali uczniowie. Na tej podstawie powstała lista najpopularniejszych tytułów.
 
Zakupiono książki z serii „Czytam sobie”, „Pierwsze czytanki”, książki przygodowe, o zwierzętach, o sporcie, o sławnych piłkarzach. Biblioteka szkolna wzbogaciła się także  o książki fantazy oraz o audiobooki.
 
Celem programu jest również organizowanie wydarzeń promujących czytelnictwo, popularyzacja na spotkaniach z rodzicami tematyki pozytywnego wpływu czytania książek na rozwój dzieci.
 
W ramach programu będziemy także współpracować z  Miejską Biblioteką Publiczną w Chorzowie i Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną – filią w Chorzowie. Wspólnie będziemy organizować imrezy służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.
 
Mamy nadzieję, że nasze działania zaowocują wzrostem czytelnictwa i trwałym zainteresowaniem dzieci książkami, a również, że dzięki zakupionym książkom uczniowie doświadczą przyjemności z czytania, odkryją, że, wolny czas można spędzać w  atrakcyjny sposób zdobywając wiedzę o świecie a także rozwijając swoje zdolności i zainteresowania.
 

GIEŁDA UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

9 września w środę odbyła się giełda używanych podręczników. Wzięli w niej udział uczniowie klas piątych i szóstych oraz I - III gimnazjum.

Biblioteka ogłosiła zbiórkę aktualnych podręcznikówz klas 5 i 6 SP oraz II i III gimnazjum. Książki będą wpisane do księgozbioru i wypożyczane uczniom w roku szkolnym 2015/2016.

 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

    
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz promocja zasobów biblioteki szkolnej.

Październik stał się więc doskonałym momentem by w klasach 1-3 szkoły podstawowej zrealizować  program Centrum Edukacji Obywatelskiej „Czytam sobie w bibliotece”. Program obejmuje 900 bibliotek szkolnych i publicznych w całej Polsce. Natomiast spośród chorzowskich bibliotek tylko nasza dostała się do tego programu. W efekcie przystąpienia biblioteka otrzymała 9 książek z serii „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont, gotowe scenariusze do pracy z dziećmi oraz materiały promocyjne. Atmosfera zajęć była wyjątkowa.

Dzieci bardzo angażowały się w usłyszany tekst, odpowiadały na pytania, chętnie brały udział w przydzielonych im zadaniach. Tropienie zwierząt za pomocą śladów, tworzenie ufoludka z surowców wtórnych, pakowanie się do podróży czy układanie zaklęć - to tylko niektóre z proponowanych przez nas zabaw wokół literatury opartych o scenariusze akcji „Czytam sobie w bibliotece”.

Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom dzieci zaczną kojarzyć czytanie z przyjemnością. Nasze działania nie ograniczały się tylko do najmłodszych uczniów szkoły. Jak co roku zorganizowałyśmy w gimnazjum Konkurs pięknego czytania. Tym razem uczniowie czytali fragment „Lalki” Bolesława Prusa. W ten sposób nasza biblioteka włącza się w ogólnopolską akcję narodowego czytania, której patronuje prezydent Polski.
     
W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Chorzowie, filią nr 2 gimnazjaliści wzięli udział w prelekcji pt.: "Sagi o Islandczykach: 1000 lat temu i dziś" organizowaną przez Uniwersytet Śląski z okazji Nordaliów. Nordalia to festiwal odbywający się co roku w kilku śląskich miastach. Jego ideą jest przybliżenie i zaprezentowanie kultury krajów nordyckich – ich historii, literatury, muzyki czy dorobku filmowego. Młodzież zapoznała się z ciekawą historią Islandii i dowiedziała się co to jest saga.  Mamy nadzieję, że inicjatywy podjęte z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych zachęcą uczniów do czytania i odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.

 

 
 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES