^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

 

Miło nam poinformować, że nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji  pobijania rekordu czytania w jednym momencie.  1 czerwca o godzinie 10.00 pięcioosobowe delegacje z klas 4-6 i gimnazjum,  przy wsparciu klasy 2f czytały w auli szkolnej ulubione książki. W sumie w akcji uczestniczyło 105 uczniów naszej szkoły. Dane te zostały wysłane do organizatora- miesięcznika „Biblioteka w szkole”, który zsumuje liczbę czytających z całej Polski. Z niecierpliwością oczekujemy na wynik.

W roku 2016 wspólnie czytało 432 608 uczniów. Spośród placówek biorących udział w akcji rozlosowane zostaną nagrody.Według badań 63% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Być może poprzez taką manifestację młodzież nauczy dorosłych czegoś co dla nich naturalne- czytania.
Akcję na terenie szkoły koordynowała Agata Szyndler- Majowska i biblioteka szkolna.

XX KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

 

23 i 24 maja 2017 r. uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej już po raz dwudziesty prezentowali swoje zainteresowania i umiejętności czytelnicze podczas XX Konkursu Pięknego Czytania „Książki Naszych Marzeń”.

Głównym celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa wśród uczniów kształcenia zintegrowanego oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych. Uczniowie biorący udział w konkursie przygotowują do zaprezentowania swoją ulubioną książkę. Prezentacja polega na: pokazaniu egzemplarza wybranej książki, przedstawieniu autora i tytułu; krótkim ustnym streszczeniu książki (kilka zdań, np. przedstawienie bohatera, miejsca i czasu akcji itp.); przeczytaniu wybranego fragmentu (ok. ½ strony), ze zwróceniem uwagi na dykcję i interpretację oraz zaprezentowaniu wykonanego własnoręcznie plakatu reklamującego książkę.
Jury oceniające umiejętność prezentacji (streszczenie), dykcję i interpretację czytanego tekstu oraz plakat wyłoniło laureatów XX Konkursu Pięknego Czytania: I miejsce – Krzysztof Pieczka kl.2f; II miejsce – Alicja Biskup kl.3h, III miejsce – Maja Grajner kl.2f  i Filip Baljon kl.3b. Jury wyróżniło Michała Jałowieckiego z kl.2c za interpretację czytanego tekstu oraz Liwię Dziurosz z kl.2c za najpiękniejszy plakat reklamujący książkę „Nela. Mała reporterka”.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Bogna Fonferek i Rita Witek-Kulawik.

PIĘKNIE CZYTAJĄ

W środę, 24 maja 2017 r. roku w Bibliotece Pedagogicznej w Chorzowie odbył się szkolny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej prezentowali fragmenty swoich ulubionych książek. Konkurs ten miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności. Rywalizacja przebiegała w przyjemnej atmosferze.
Jury biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, dykcję, intonację, płynność i poprawność czytania oraz ekspresję wyłoniło mistrzów pięknego czytania: I miejsce - Laura Rammo kl. 4e, II miejsce - Jacek Skotnica kl. 6a, III miejsce - Maja Kowalska kl. 6d. Był to drugi już tego typu konkurs dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. Dzięki konkursowi biblioteka szkolna pogłębiła też współpracę z Biblioteka Pedagogiczna w Chorzowie, za co serdecznie dziękujemy.
Beata Szymura

 

SPOTKANIE Z POEZJĄ


                                           
8 maja  w konkursie recytatorskim biblioteki szkolnej spotkali się młodzi miłośnicy poezji z klas czwartych i piątych szkoły podstawowej. Prezentowali utwory Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Danuty Wawiłow. Przedstawiano wiersze wesołe i zabawne, ale nie zabrakło też poezji poważnej. Wyróżnieni zostali: Kacper Januszek  za barwną i wesołą interpretację wiersza Danuty Wawiłow „Daktyle”,  Emilia Rekowska  za „Ptasie plotki” Jana Brzechwy, Oliwia Kret  za przedstawienie wiersza Marii Konopnickiej „Wiosna do poety”.   Zachwyciły też  wiersze Wandy Chotomskiej w wykonaniu Bibianny Achtelik „Parasole od łez”  i „Nie deptać stokrotek”, który przedstawiły  Iga Trychta   i Emilka Bara. Głównym celem spotkania dla młodych czytelników wierszy jest rozbudzenie zamiłowania poezją,, tak aby się nią bawić i wzruszać. Zapraszamy uczniów na nasze spotkanie w nowym roku szkolnym.
Grażyna Wydmuch

„RANDKA Z KSIĄŻKĄ” W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniu Świętego Walentego nasza biblioteka szkolna zorganizowała „Randkę z książką”. Akcja przeznaczona była dla uczniów klas 5-6 szkoły podstawowej i gimnazjum. Na podstawie krótkiego opisu czytelnicy wybierali  paczuszkę, którą otwierali w domu.  W walentynkowych pakunkach znalazły się książki popularne i lubiane oraz wartościowe ale trochę zapomniane. „Randka z książką” cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów,  których na pewno przyciągał element niespodzianki. Wiele książek zyskało nowe życie, a biblioteka zyskała nowych czytelników.

PAMIĘTAJMY

 

16 grudnia 20106 roku, w 35. rocznicę wydarzeń na kopalni „Wujek” w auli szkoły uczniowie gimnazjum uczestniczyli w prelekcji poświęconej pacyfikacji kopalni Wujek.  Pod koniec 2015 r,. radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli rezolucję o ogłoszeniu roku 2016 Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK „Wujek”.

16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek” doszło do masakry górników strajkujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Połączone siły milicji i wojska najpierw użyły armatek wodnych, rozpędzając tłum kobiet z dziećmi, które próbowały nie dopuścić do pacyfikacji zakładu. Jednak czołgi sforsowały mur, torując drogę dla szturmujących oddziałów ZOMO. Górnicy stawili im opór, z którym milicja i wojsko nie mogły sobie poradzić. Użyto broni palnej. Podczas pacyfikacji kopalni zginęło 9. górników, a 21. zostało rannych.

Gimnazjaliści podczas prelekcji zobaczyli archiwalne zdjęcia z pacyfikacji kopalni oraz obejrzeli film dokumentalny przedstawiający relacje świadków tamtych wydarzeń. Uczniowie z powagą i skupieniem słuchali o tych tragicznych momentach, które działy się tak blisko i przecież tak całkiem niedawno…
Prelekcję przygotowała pani Beata Szymura

 POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIAJuż po raz kolejny biblioteka szkolna włączyła  się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. 25 listopada klasy pierwsze szkoły podstawowej uczestniczyły w specjalnych zajęciach, których celem było kształtowanie zamiłowań czytelniczych i artystycznych, poprzez zapoznanie dzieci z wartościowymi książkami i filmami poświęconymi misiom.

Podczas zajęć panowała niezwykła atmosfera, pluszowe misie były wszędzie, każde dziecko przyniosło też swojego ulubionego misia z domu. Taka impreza biblioteczna to doskonały przykład nauki poprzez zabawę. Cieszymy się, że Światowy Dzień Pluszowego Misia przyciąga do biblioteki całą społeczność szkolną.

 

UCZNIOWIE KLAS PIĄTYCH NA ŚLĄSKICH TARGACH KSIĄŻKI    

Uczniowie klas 5 d i 5 e uczestniczyli w Śląskich Targach Książki w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Celem wyprawy było zapoznanie się z ofertą wydawniczą dla dzieci i młodzieży. W ramach targów dzieci uczestniczyły w warsztatach plastyczno-literackich Katarzyny Radziwiłł  Jak zdobyć nagrodę Nobla. Jednak prawdziwym hitem okazał się wykład Dariusza Rekosza.  Magia słowa, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się jak trafić szóstkę w Lotto, jaki jest związek wody z liczbą PI, dla czego należy stawiać przecinki w pisząc smsy. Piątoklasiści opuszczali przestrzeń targów w dobrych humorach, z reklamówkami wypełnionymi książkami, zakładkami, materiałami reklamowymi. Niektórzy zapowiadali, że odwiedzą je jeszcze raz z rodzicami.
Śląskie Targi Książki to ogólnopolskie wydarzenie kulturalne skierowane do miłośników literatury. W tym roku odbywały się one w dniach 30 września do 2 października. W targach biorą udział wydawcy z całego kraju. W ofercie są również spotkania z autorami, warsztaty,  animacje literacko-artystyczne. Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w takim wydarzeniu zbliży ich do literatury i jeszcze bardziej zachęci do czytania.

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES