^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

BIBLIOTEKA NA MEDAL

Miło nam poinformować, że szkona biblioteka  w roku szkolnym 2017/18 dołączyła do grona najaktywniejszych bibliotek szkolnych w kraju, promując swoją pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa na ogólnopolskim blogu edukacyjnym „Biblioteki Szkolne Online

http://biblioteki-szkolne.blogspot.com

 

„JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” PO RAZ DRUGI

 

Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję  pobijania rekordu czytania w jednym momencie.  8 czerwca o godzinie 10.00 w całej Polsce młodzież i dzieci czytały swoje ulubione książki. Na terenach zielonych naszej szkoły, przy pięknej pogodzie  105 uczniów czerpało przyjemność z lektury. Sprawozdanie z wydarzenia zostało wysłane do organizatora- miesięcznika „Biblioteka w szkole”, który zsumuje liczbę czytających z całej Polski. Z niecierpliwością oczekujemy na wynik. W roku 2017 wspólnie czytało 459 409 uczniów.
Według badań 63% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Być może poprzez taką manifestację młodzież nauczy dorosłych czegoś co dla nich naturalne- czytania.
Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu akcji.

„O GÓRZE, KTÓRA WYBRAŁA SIĘ W ŚWIAT”- SPOTKANIE Z AUTORKĄ WERONIKĄ GÓRSKĄ

 

18 maja gościliśmy w naszej szkole panią Weronikę Górską, autorkę książki „O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii”. Pisarka prezentowała swoją książkę o sympatycznej Małej Czantorii, która odważyła się wyruszyć w podróż i poznawać inne góry.

Poza tym dzieci miały okazję dowiedzieć się jak prawidłowo przygotować się do górskiej wyprawy oraz zobaczyć, a nawet przymierzyć sprzęt turystyczny. Pani Weronika opowiadała też o swoich wędrówkach i przygodach na szlaku.
Spotkanie na pewno zachęci dzieci do czytania książek oraz do aktywnego spędzania wolnego czasu. Organizatorami wydarzenia była biblioteka oraz świetlica szkolna.

 

ROK IRENY SENDLEROWEJ - 2018

W czasie II wojny światowej Irena Sendlerowa ratowała dzieci żydowskie z warszawskiego getta. Robiła to zupełnie bezinteresownie, z potrzeby serca. Dzięki jej działaniom wojnę przeżyło 2 500 osób pochodzenia żydowskiego. Co więcej, Sendlerowa tworzyła specjalną kartotekę, dzięki której uratowane dzieci zachowały tożsamość i niejednokrotnie po wojnie odnalazły swoich bliskich.

Za swoją działalność Irena Sendlerowa otrzymała m. in. Medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Order Orła Białego, Order Uśmiechu oraz dwukrotnie była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.


Biblioteka szkolna podjęła różne działania aby uczcić pamięć o Irenie Sendlerowej oraz popularyzować tę osobę wśród dzieci i młodzieży. Klasy gimnazjalne uczestniczyły w specjalnej prelekcji z pokazem filmu dokumentalnego „W imię ich matek”, przedstawiającego relację świadków tamtych wydarzeń i samej Sendlerowej.

W klasach czwartych i piątych przeprowadzono zajęcia czytelnicze w oparciu o książkę Anny Czerwińskiej-Rydel „Listy w butelce”. Natomiast uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej dowiedzieli się o Sendlerowej słuchając fragmentów książki „Kto uratował jedno życie…” autorstwa Ewy Nowak. Następnie wykonali ordery dla Ireny Sendlerowej, które zdobią gazetkę w bibliotece szkolnej.

W klasach 4 i 5 ogłoszono konkurs „Napisz list do Ireny Sendlerowej”.  Do biblioteki wpłynęły piękne, przepełnione pozytywnymi emocjami listy dzieci. Najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone:
I miejsce- Mikołaj Szymanek, kl. 4a
II miejsce- Mateusz Kobuszewski, kl. 4a
III miejsce- Borys Paszkiewicz, kl. 5b
Wyróżnienia: Zuzanna Adamczyk, kl. 5b, Karolina Knas, kl. 4e.
„Każdemu, kto tonie, należy podać rękę” to motto, którym kierowała się Irena Sendlerowa.

GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ DZIECIOM

 

Akcja Gimnazjaliści czytają dzieciom ruszyła pełną parą. Raz w miesiącu uczniowie gimnazjum chodzą do sąsiadujących z naszą szkołą przedszkoli by poczytać dzieciom książki. Młodzież umila czas przedszkolakom w czasie poobiedniej sjesty. Czytano zarówno bajeczki i wierszyki, ale również książki ekologiczne, a nawet reportaż z podróży.

Dzięki takim akcjom popularyzuje się wśród najmłodszych czytelnictwo i wartościową literaturę. Gimnazjaliści złapali świetny kontakt z maluchami, które często nie chcą ich wypuścić z sali. Do tej pory gościliśmy już w Przedszkolu nr 11, Przedszkolu nr 18  i Przedszkolu nr 21. Dziękujemy pracownikom tych placówek za udaną współpracę.

GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ DZIECIOM

Dziewczyny z klasy II D zainaugurowały akcję Gimnazjaliści czytają dzieciom, którą koordynuje biblioteka szkolna. Co miesiąc uczniowie gimnazjum odwiedzać będą sąsiadujące z naszą szkołą przedszkola by poczytać dzieciom bajki, porozmawiać, wspólnie spędzić czas. Jako pierwsze przyjęło nas Przedszkole nr 21, gdzie w grupach Biedronek, Motylków i Pszczółek gimnazjalistki czytały o przygodach niesfornego kota Cukierka.

Dzięki takim akcjom popularyzuje się wśród najmłodszych czytelnictwo i wartościową literaturę. Starsi uczniowie mają za to okazję nabyć niebywale ważnych kompetencji społecznych. Nigdy nie wiadomo… być może, któraś z gimnazjalistek zostanie w przyszłości nauczycielką przedszkola.

PRACE UCZNIÓW W BIBLIOTECE W KATOWICACH

Miło nam poinformować, że wyróżnione prace naszych uczniów z konkursu Upiększ misia zostały wyeksponowane w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Katowicach. Misie wykonane dowolną techniką przez uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej będzie można oglądać do 25 stycznia.

Wystawa jest efektem współpracy naszej biblioteki szkolnej z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną z Katowicach.

Biblioteka pisze również o pracach naszych uczniów na facebooku:
https://pl-pl.facebook.com/pbwkatowice/

A DZISIAJ BARBÓRKA, WESOŁY TO DZIEŃ…”
 
Barbórka to piękne i bardzo ważne święto wszystkich górników. Z tej okazji  w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej. 

Dzieci miały okazję posłuchania opowieści w gwarze śląskiej o trudnej pracy górnika oraz o świętej Barbarze. Rozbrzmiały piosenki o górnikach, trojak oraz życzenia dla górników. Akademię uświetnił występ szkolnej grupy tańca ludowego Klimzowianki, szkolnego koła teatralnego oraz koła muzycznego.
Kultywowanie zwyczaju święta górniczego ma na celu uwrażliwienie najmłodszych uczniów naszej szkoły na bogactwo i piękno śląskiej tradycji.
Organizatorami akademii były Katarzyna Czaja, Marta Jachimowska, Patrycja Ptaszek oraz Beata Szymura.
 
DZIEŃ MISIA W NASZEJ SZKOLE
 
W tym roku Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony był w naszej szkole z wielkim rozmachem. 27 listopada nauczyciele, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przynieśli  swoje ulubione pluszowe misie. O misiach uczono się na lekcjach. Misie tulono podczas przerw. Biblioteka szkolna zorganizowała specjalną lekcję dla klas pierwszych szkoły podstawowej. Dzieci poznały historię pluszowego misia, dowiedziały się dlaczego miś Uszatek ma klapnięte uszko, skąd wzięło się imię misia Paddingtona.
Oprócz tego Rada Młodzieżowa i biblioteka szkolna zorganizowały konkursy:
• w klasach 1-3 „Upiększ misia”. Zadaniem dzieci było upiększenie szablonu misia dowolną techniką. A oto zwycięzcy:
Klasy 1: Bartek Makowski, kl. 1c
Klasy 2: Zuzia Nowak, kl. 2b
Klasy 3: Krzysztof Mazur, kl. 3f
Prace dzieci były tak piękne, pomysłowe i oryginalne, że jury przyznało dodatkowo   14 wyróżnień.
• w klasach 4-7 szkoły podstawowej i gimnazjum konkurs fotograficzny na najciekawsze, najbardziej pomysłowe lub nietypowe zdjęcie z pluszowym misiem. Zwyciężczynią została Maja Ćwik z klasy 4c. Oprócz tego jury przyznało
4 wyróżnienia.
Cieszymy się, że w naszej szkole tak wiele osób zaangażowało się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W końcu naszego sympatycznego, kudłatego solenizanta kochają zarówno dzieci jak i dorośli.
 
 
KLIMZOWIANKI W PRZEDSZKOLU
 
Szkolna grupa tańca ludowego Klimzowianki wystąpiła w Przedszkolu nr 21 z okazji Tygodnia Śląskiego, który trwał od 20 do 24 listopada.
 
Przedszkolaki miały okazję przybliżyć sobie kulturę naszego regionu, porozmawiać z górnikiem i samodzielnie przygotować kluski śląskie. Dzięki współpracy przedszkola i naszej szkoły zwieńczeniem całego tygodnia była prezentacja wiązanki tańców śląskich w wykonaniu szkolnej grupy tańca  ludowego.
Cieszymy się, że nasz występ dostarczył dzieciom wrażeń i ukazał bogactwo śląskiej tradycji.
 
 
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
 
6 listopada w naszej Szkole zaroiło się od bajkowych postaci. Były smerfy, minionki i krasnoludki. Nie zabrakło Bolka i Lolka oraz Boba budowniczego.W zabawę włączyła się również Dyrekcja Szkoły oraz nauczyciele.Dziękujemy wszystkim gościom przybyłym z bajkowych krain. Mamy nadzieję, że Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek na stałe zagości w tradycji naszej Szkoły.
 
UCZNIOWIE NA ŚLĄSKICH TARGACH KSIĄŻKI
 
Uczniowie klasy 5d uczestniczyli w Śląskich Targach Książki w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
 
Celem wyprawy było zapoznanie się z ofertą wydawniczą dla dzieci i młodzieży. W ramach targów dzieci uczestniczyły w wykładzie Dariusza Rekosza Magia słowa, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się jak trafić szóstkę w Lotto, jaki jest związek wody z liczbą PI, dla czego należy stawiać przecinki w pisząc smsy.
Piątoklasiści zostali też zaproszeni na spotkanie ze Sławomirem Brzoskom-podróżnikiem, który objechał świat dookoła oraz Bożeną Szklarską, córką Alfreda Szklarskiego, autora cyklu o Tomku Wilmowskim. 
 
Organizatorem spotkania było Muzeum Śląskie.   
Piątoklasiści opuszczali przestrzeń targów w dobrych humorach, z reklamówkami wypełnionymi książkami, zakładkami, materiałami reklamowymi. Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w takim wydarzeniu zbliży ich do literatury i jeszcze bardziej zachęci do czytania.
 
 
BILET DO KRAINY CZARÓW
 
 
6 listopada biblioteka szkolna zorganizowała konkurs recytatorski twórczości  Wandy Chotomskiej „Bilet do krainy czarów”. Konkurs przeznaczony był dla klas 2 i 3 szkoły podstawowej, a jego celem była popularyzacja wierszy poetki.
 
Wanda Chotomska zmarła 2 sierpnia 2017r pozostawiając po sobie ogromną liczbę wierszyków, opowiadań i innych utworów. Jak żartowała w wywiadach, nigdy ich nie policzyła, bo jest kiepska z matematyki.
 
Atmosfera konkursu była bardzo przyjemna. Wiersze Chotomskiej wprowadziły dzieci w cudowny, baśniowy nastrój. Były „biletem do krainy czarów”. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z organizowanym w naszej szkole Dniem postaci z bajek. Cieszymy się, że nasi uczniowie (i nauczyciele) angażują się w wydarzenia, które zbliżają ich do literatury.
A oto laureaci:
I miejsce- Michał Jałowiecki, kl. 3c
II miejsce- Natalia Król, kl. 3 g
III miejsce ex aequo- Justyna Kempny, kl. 3e i Maja Makówka, kl. 3g
Wyróżnienie: Milena Ciupa, kl. 3b.

Wszystkim recytatorom dziękujemy za zaangażowanie,  zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.
 

30 LAT MINĘŁO...

 

DYSTRUBUCJA DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW

 
W tym roku w ramach dotacji rządowej darmowe podręczniki otrzymali uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Nowe podręczniki dostali uczniowie klas 1, 2, 3, 4, 6, 7 oraz III gimnazjum.  Używane komplety odebrali uczniowie klas 5 i II gimnazjum. Nowe podręczniki zaczęły spływać z wydawnictwa do szkoły w drugiej połowie sierpnia. Książki należało przygotować do wypożyczenia: rozpakować, przeliczyć, założyć karty, opieczętować, wprowadzić do komputera oraz przygotować komplety dla poszczególnych klas. W tym miejscu dziękujemy za pomoc uczennicom klasy II C i IIIA oraz nauczycielom i pracownikom obsługi, którzy przychodzili pomagać bibliotece w czasie wolnym lub podczas okienek.
Podręczniki zostały wydane uczniom do dnia 13 września 2017 r. (co stanowiło ósmy dzień nauki szkolnej)

Ogółem rozprowadzono 10 933 książek (podręczników i ćwiczeń).

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES