BIBLIOTEKA NA MEDAL
Miło nam poinformować, że szkona biblioteka w roku szkolnym 2017/18 dołączyła do grona najaktywniejszych bibliotek szkolnych w kraju, promując swoją pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa na ogólnopolskim blogu edukacyjnym „Biblioteki Szkolne Online”
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
„JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” PO RAZ DRUGI
Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję pobijania rekordu czytania w jednym momencie. 8 czerwca o godzinie 10.00 w całej Polsce młodzież i dzieci czytały swoje ulubione książki. Na terenach zielonych naszej szkoły, przy pięknej pogodzie 105 uczniów czerpało przyjemność z lektury. Sprawozdanie z wydarzenia zostało wysłane do organizatora- miesięcznika „Biblioteka w szkole”, który zsumuje liczbę czytających z całej Polski. Z niecierpliwością oczekujemy na wynik. W roku 2017 wspólnie czytało 459 409 uczniów.
Według badań 63% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Być może poprzez taką manifestację młodzież nauczy dorosłych czegoś co dla nich naturalne- czytania.
Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu akcji.
„O GÓRZE, KTÓRA WYBRAŁA SIĘ W ŚWIAT”- SPOTKANIE Z AUTORKĄ WERONIKĄ GÓRSKĄ
18 maja gościliśmy w naszej szkole panią Weronikę Górską, autorkę książki „O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii”. Pisarka prezentowała swoją książkę o sympatycznej Małej Czantorii, która odważyła się wyruszyć w podróż i poznawać inne góry.
Poza tym dzieci miały okazję dowiedzieć się jak prawidłowo przygotować się do górskiej wyprawy oraz zobaczyć, a nawet przymierzyć sprzęt turystyczny. Pani Weronika opowiadała też o swoich wędrówkach i przygodach na szlaku.
Spotkanie na pewno zachęci dzieci do czytania książek oraz do aktywnego spędzania wolnego czasu. Organizatorami wydarzenia była biblioteka oraz świetlica szkolna.
ROK IRENY SENDLEROWEJ - 2018
W czasie II wojny światowej Irena Sendlerowa ratowała dzieci żydowskie z warszawskiego getta. Robiła to zupełnie bezinteresownie, z potrzeby serca. Dzięki jej działaniom wojnę przeżyło 2 500 osób pochodzenia żydowskiego. Co więcej, Sendlerowa tworzyła specjalną kartotekę, dzięki której uratowane dzieci zachowały tożsamość i niejednokrotnie po wojnie odnalazły swoich bliskich.
Za swoją działalność Irena Sendlerowa otrzymała m. in. Medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Order Orła Białego, Order Uśmiechu oraz dwukrotnie była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.
Biblioteka szkolna podjęła różne działania aby uczcić pamięć o Irenie Sendlerowej oraz popularyzować tę osobę wśród dzieci i młodzieży. Klasy gimnazjalne uczestniczyły w specjalnej prelekcji z pokazem filmu dokumentalnego „W imię ich matek”, przedstawiającego relację świadków tamtych wydarzeń i samej Sendlerowej.
W klasach czwartych i piątych przeprowadzono zajęcia czytelnicze w oparciu o książkę Anny Czerwińskiej-Rydel „Listy w butelce”. Natomiast uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej dowiedzieli się o Sendlerowej słuchając fragmentów książki „Kto uratował jedno życie…” autorstwa Ewy Nowak. Następnie wykonali ordery dla Ireny Sendlerowej, które zdobią gazetkę w bibliotece szkolnej.
W klasach 4 i 5 ogłoszono konkurs „Napisz list do Ireny Sendlerowej”. Do biblioteki wpłynęły piękne, przepełnione pozytywnymi emocjami listy dzieci. Najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone:
I miejsce- Mikołaj Szymanek, kl. 4a
II miejsce- Mateusz Kobuszewski, kl. 4a
III miejsce- Borys Paszkiewicz, kl. 5b
Wyróżnienia: Zuzanna Adamczyk, kl. 5b, Karolina Knas, kl. 4e.
„Każdemu, kto tonie, należy podać rękę” to motto, którym kierowała się Irena Sendlerowa.
GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ DZIECIOM
Akcja Gimnazjaliści czytają dzieciom ruszyła pełną parą. Raz w miesiącu uczniowie gimnazjum chodzą do sąsiadujących z naszą szkołą przedszkoli by poczytać dzieciom książki. Młodzież umila czas przedszkolakom w czasie poobiedniej sjesty. Czytano zarówno bajeczki i wierszyki, ale również książki ekologiczne, a nawet reportaż z podróży.
Dzięki takim akcjom popularyzuje się wśród najmłodszych czytelnictwo i wartościową literaturę. Gimnazjaliści złapali świetny kontakt z maluchami, które często nie chcą ich wypuścić z sali. Do tej pory gościliśmy już w Przedszkolu nr 11, Przedszkolu nr 18 i Przedszkolu nr 21. Dziękujemy pracownikom tych placówek za udaną współpracę.
GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ DZIECIOM
Dziewczyny z klasy II D zainaugurowały akcję Gimnazjaliści czytają dzieciom, którą koordynuje biblioteka szkolna. Co miesiąc uczniowie gimnazjum odwiedzać będą sąsiadujące z naszą szkołą przedszkola by poczytać dzieciom bajki, porozmawiać, wspólnie spędzić czas. Jako pierwsze przyjęło nas Przedszkole nr 21, gdzie w grupach Biedronek, Motylków i Pszczółek gimnazjalistki czytały o przygodach niesfornego kota Cukierka.
Dzięki takim akcjom popularyzuje się wśród najmłodszych czytelnictwo i wartościową literaturę. Starsi uczniowie mają za to okazję nabyć niebywale ważnych kompetencji społecznych. Nigdy nie wiadomo… być może, któraś z gimnazjalistek zostanie w przyszłości nauczycielką przedszkola.
PRACE UCZNIÓW W BIBLIOTECE W KATOWICACH
Miło nam poinformować, że wyróżnione prace naszych uczniów z konkursu Upiększ misia zostały wyeksponowane w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Katowicach. Misie wykonane dowolną techniką przez uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej będzie można oglądać do 25 stycznia.
Wystawa jest efektem współpracy naszej biblioteki szkolnej z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną z Katowicach.
Biblioteka pisze również o pracach naszych uczniów na facebooku:
https://pl-pl.facebook.com/pbwkatowice/
30 LAT MINĘŁO...
DYSTRUBUCJA DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW
W tym roku w ramach dotacji rządowej darmowe podręczniki otrzymali uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Nowe podręczniki dostali uczniowie klas 1, 2, 3, 4, 6, 7 oraz III gimnazjum. Używane komplety odebrali uczniowie klas 5 i II gimnazjum. Nowe podręczniki zaczęły spływać z wydawnictwa do szkoły w drugiej połowie sierpnia. Książki należało przygotować do wypożyczenia: rozpakować, przeliczyć, założyć karty, opieczętować, wprowadzić do komputera oraz przygotować komplety dla poszczególnych klas. W tym miejscu dziękujemy za pomoc uczennicom klasy II C i IIIA oraz nauczycielom i pracownikom obsługi, którzy przychodzili pomagać bibliotece w czasie wolnym lub podczas okienek.
Podręczniki zostały wydane uczniom do dnia 13 września 2017 r. (co stanowiło ósmy dzień nauki szkolnej)
Ogółem rozprowadzono 10 933 książek (podręczników i ćwiczeń).