ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
21 marca nie tylko witamy upragnioną wiosnę ale jest to również Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w bibliotece szkolnej podczas każdej przerwy czytano dzieciom wierszyki znane i lubiane. Sięgnęliśmy do klasyki: Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Wanda Chotomska oraz popularyzowano współczesnych poetów: Agnieszkę Frączek, Michała Rusinka czy Dorotę Gellner.
Wiersze prezentowały uczennice klas 6e, 7a, 7c, oraz 8b - laureatki Konkursu pięknego czytania. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, na każdej przerwie przybywało zaciekawionych dzieci.
Cieszymy się, że nasza biblioteka promuje czytanie i pisanie poezji, najbardziej jednak cieszy zaangażowanie uczniów, zarówno lektorów jak i słuchaczy.
NIECODZIENNA LEKCJA
Uczniowie klas 4b i 4c uczestniczyli w niecodziennych zajęciach w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Dzieci zwiedzały bibliotekę, miały okazję przyjrzeć się pracy skomplikowanego mechanizmu dostarczającego książki z magazynu. Skorzystały również z oferty edukacyjnej Inter Libros, biorąc udział w zajęciach:
• Najmniejsze i największe – od miniaturowej książki do olbrzymiego tomu - dzieci dowiedziały się, że książki mogą być tak małe jak koniuszek szpilki lub wielkie i ciężkie, nie do udźwignięcia.
• Przenieśmy się w czasie… – dawne dokumenty w zbiorach rękopiśmiennych Biblioteki Śląskiej (świadectwa szkolne, dyplomy, dowody osobiste, paszporty, przepustki) - uczniowie mieli okazję przyjrzeć się dawnym przedmiotom codziennego użytku.
Zobaczyły dodatkowo, jak kiedyś wyglądały zeszyty oraz podręczniki uczniów oraz odkryły tajemniczy dokument zamurowany w ścianie Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Zwiedzanie biblioteki oraz uczestnictwo w zajęciach poszerzyło horyzonty dzieci z wielu dziedzin wiedzy: przede wszystkim z historii i języka polskiego ale również edukacji regionalnej czy przyrody.
Wycieczkę zorganizowała biblioteka szkolna.
TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Po feriach biblioteka szkolna zorganizowała Tydzień Języka Ojczystego. Na tablicy przygotowano plansze z Dylematami językowymi oraz zmieniające się co dzień Zasady ortografii na dziś oraz Związek frazeologiczny na dziś. Ponad to chętni uczniowie wpisywali na plakacie czym jest dla nich język ojczysty i jak rozumieją to pojęcie. W klasach 4-8 szkoły podstawowej i III gimnazjum przygotowano zagadki frazeologiczne rozwiązywane podczas lekcji języka polskiego.
27 lutego, przy współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Chorzowie odbył się również Konkurs Pięknego Czytania w klasach 4-8. Uczestnicy mieli za zadanie pięknie odczytać fragment ulubionej książki. Jury zwracało uwagę na płynność czytania, zrozumienie czytanego tekstu, dykcję oraz ogólne wrażenie. Oto laureaci konkursu:
I miejsce: Laura Rammo, kl. 6e
II miejsce: Patrycja Szweda, kl. 7c
III miejsce: Olimpia Drzał, kl. 7a.
Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest co roku 21 lutego i ma na celu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 DLA NIEPODLEGŁEJ
Szkolne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Już od wiosny 2018r organizowano wydarzenia mające na celu uczczenie tego ważnego jubileuszu. Zajęcia, wycieczki, konkursy, zawody sportowe i inne akcje miały charakter patriotyczny i dotyczyły kultury i historii Polski.
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego specjalnie na ten szczególny dzień
Zajęcia czytelnicze w klasach 1-3… podczas których czytano książki o polskiej kulturze, historii czy przyrodzie. Dzięki emisji filmu „Polak mały” dzieci pogłębiły wiedzę na temat polskich symboli narodowych, a następnie wypełniły kontur Polski swoimi odrysowanymi dłońmi. Plansze zdobiły później sale lekcyjne. W zajęciach tych uczestniczyli również zaproszeni goście- dzieci z sąsiedniego Przedszkola nr 21. Zajęcia zorganizowała- Biblioteka szkolna |
|
|
Konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Elegia o chłopcu polskim” K.K. Baczyńskiego czy „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” K.I. Gałczyńskiego to tylko niektóre z wierszy pięknie zaprezentowanych przez chętnych uczniów z klas 4-6. Laureatami konkursu byli: I miejsce ex aequo- Julia Jarczyk, kl. 6e, Patrycja Szweda, kl. 7c Konkurs zorganizowała- Biblioteka szkolna |
Quiz o Polsce…
przygotowany w programie Kahoot. „Na ile województw dzieli się Polska?” „ W którym roku Polska dołączyła do Unii Europejskiej?”- swoją wiedzę mieli okazję sprawdzić uczniowie klas 4-6. Emocji było co niemiara, a uczniowie zaangażowali się w rozwiązywanie quizu tym chętniej, że podczas zajęć wyjątkowo mogli korzystać ze swoich smartfonów.
Quiz przygotowała- biblioteka szkolna
Gimnazjaliści czytają przedszkolakom…o Polsce.
Wiosną młodzież naszej szkoły chodziła do pobliskich przedszkoli czytać dzieciom bajki. Jedne z takich zajęć poświęcone były naszej ojczyźnie. Czytano głównie wierszyki oraz legendy polskie.
|
|
„100-lat Orła Białego- Godło Polskie na przestrzeni wieków” Konkurs plastyczny w klasach 1-4 na wykonanie kolażu przedstawiającego dawny wygląd naszego symbolu narodowego. Jury zwracało uwagę na oryginalność oraz staranność wykonania. Laureaci konkursu- 1 miejsce- Paulina Zemła, kl. 2c 2 miejsce- Jessica Gaś, kl.5b, 3 miejsce- Maciej Mikiciński, kl. 4d , Bartek Magiera, kl. 5e Wyróżnienia- Karol Rzyman, kl. 4b , Maja Kurzaczek, kl. 2c, Mateusz Melka, kl. 4c Konkurs przeprowadziła pani Joanna Stokłosa. |
|
Konkurs na napisanie zwrotki o Chorzowie… Laureaci 1 miejsce- Justyna Kempny, kl. 4d, Antoni Kerger, kl. 3a 2 miejsce- Zuzanna Nowak, kl.3b 3 miejsce- nie przyznano Wyróżnienia- Laura Gazda, kl. 3a, Adam Świderski, kl. 3a Konkurs ogłosiła biblioteka szkolna. |
|
|
Wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach… |
|
|
Wycieczka klas III gimnazjum na Górę św. Anny |
|
Złóż życzenia marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu lub Wojciechowi Korfantemu
Konkurs na wykonanie kartki z życzeniami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ogłoszony w klasach 4-6. Technika wykonania kartki była dowolna, jury zwracało jednak uwagę na oryginalność i poprawność językową życzeń. Konkurs cieszył się zainteresowaniem, spłynęło niemal pięćdziesiąt kartek.
Laureaci- Oliwia Marek, kl. 4b, Maja Grajner, kl. 4b, Oskar Gawrych, kl. 4c, Małgorzata Widera, kl. 4d, Julia Dobosz, kl. 5a, Przemysław Nantka, kl. 5a, Jakub Katarzyński, kl. 5a, Oktawia Gazda, kl. 5e, Nadia Alberska, kl. 5e, Wiktoria Wieczorek, 6e.
Konkurs przygotowały- Marta Jachimowska, Beata Szymura, Justyna Wostal-Matysek przy współpracy z nauczycielami polonistami.
Śląscy patrioci |
|
|
Tydzień kuchni polskiej W ostatnich dniach października stołówka szkolna serwowała typowo polskie i śląskie potrawy, wśród których znalazły się rosół, barszcz, kartacze, modro kapusta czy bigos. „W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno Dodatkowo przed wejściem do jadalni umieszczone zostały przepisy i opisy potraw. Plansze wykonali uczniowie klasy 7d pod kierunkiem wychowawcy Krystiana Dziadosza. Menu ustalono z intendentką- Barbarą Bąk oraz szefową kuchni- Jadwigą Dreszer. |
Dyktando patriotyczne
Tekst dyktanda przeprowadzonego w klasach 4-6 oraz 7-8 i III gimnazjum nawiązywał do historii sprzed 100-lat. Mistrzami ortografii zostali:
Klasy 4-6: 1 miejsce- Izabela Skorupa, kl. 6b 2 miejsce- Olga Adamczewska, kl. 5a 3 miejsce- Julia Gajowska, kl. 6e
|
Klasy 7-8 i III gim: 1 miejsce- Alicja Zaucha, kl. IIID 2 miejsce- Kinga Knapik, kl. IIIA 3 miejsce- Karolina Mazur, kl. 8a Krzysztof Gottschling, kl. 8a Mikołaj Damaszek, kl. 8d
|
Dyktando przeprowadziły- w klasach 4-6 - Beata Tumiłowicz-Dylong, w klasach 7-8 i III gim- Małgorzata Cieślińska.
Konkurs na wykonanie gry planszowej…
poświęconej drodze Polski do odzyskania niepodległości. Pomysłowość dzieci przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorki konkursu Agaty Szyndler- Majowskiej.
Laureaci konkursu- Natalia Moździeń, kl. 4d, Wiktoria Żydek, kl. 4d
Zabawy z Orłem Białym czyli patriotyczna lekcja w-f …
przeprowadzona w klasach 1-3. Nauka kroków i figur poloneza oraz zabawy ruchowe do piosenek żołnierskich to tylko niektóre elementy tej nietypowej lekcji.
Lekcję przeprowadziła Marta Jachimowska
Wystawa „Moja ojczyzna- mój dom”… |
|
|
Flaga w każdym oknie Od 5 listopada w niemal 500 okien naszej szkoły zdobiła biało-czerwona flaga. Wychowawcy wraz z uczniami udekorowali okna w swojej klasie oraz na korytarzu przed nią. Za pozostałe odpowiedzialny był samorząd szkolny, świetlica oraz biblioteka. Flaga Polski w każdym oknie wyremontowanego budynku naszej szkoły prezentowała się spektakularnie. Szkoła zwracała uwagę mieszkańców Chorzowa, a jej uczniowie nauczyli się szacunku dla polskich symboli narodowych. Akcja była wyrazistym uczczeniem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. |
|
|
Przez cały rok na lekcjach języka polskiego i historii uczniowie poznawali okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Na lekcjach muzyki uczyli się pieśni patriotycznych, na plastyce wykonywali okolicznościowe prace. Pani Mirabella Rogala jak co roku wraz z uczniami otoczyła opieką miejsca pamięci. Uczniowie ozdobili pomniki naszych lokalnych bohaterów biało- czerwonymi szarfami. Klasy starsze kibicowały na Stadionie Śląskim lekkoatletom podczas memoriału im. Janusza Kusocińskiego. Szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „100 pozdrowień na 100-lecie”. Na terenach zielonych przy szkole zasadzono pamiątkowe drzewo. Oprócz tego w szkole odbywały się imprezy sportowe jak bieg przełajowy oraz konkurs wiedzy o sporcie.
Uroczysta akademia…
była zwieńczeniem wszystkich działań Szkoły Podstawowej nr 5 dla Niepodległej. Po pięknej i wzruszającej części artystycznej nastąpiło podsumowanie konkursów i akcji, laureatom wręczono nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Wyemitowano filmik, ukazujący niemal wszystkie wydarzenia i akcje organizowane w naszej szkole dla uczczenia tego ważnego jubileuszu. Włączyliśmy się również w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu o godzinie 11.11. Było nam niezmiernie miło, gościć ofiarodawców fortepianu, który służyć będzie teraz uczniom naszej szkoły. Pani Magdalena Gwiazdowska- Konieczniak przedstawiła krótko ciekawe losy swojej rodziny oraz przekazanego instrumentu. Dyrektor Wojciech Niezgoda oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Sudoł złożyli serdeczne podziękowania darczyńcom w imieniu całej społeczności szkolnej.
Przygotowanie uczniów- Marta Jachimowska, Justyna Wostal- Matysek, Beata Stasiak, Beata Szymura, Magdalena Małek, Artur Bauc.
Autorzy filmu- Błażej Wieczorek, Marta Jachimowska
Dekoracje- Barbara Stępniewska
Dźwięk i oprawa świateł – Paweł Wójtowicz
Nad całością czuwały koordynatorki obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej nr 5: Marta Jachimowska, Beata Szymura, Justyna Wostal- Matysek.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za współpracę.
BIBLIOTEKA SZKOLNA LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
Miło nam poinformować, że nasza biblioteka szkolna została laureatem konkursu „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zajęć dla dzieci, celebrujących rocznicę odzyskania niepodległości, inspirowanych jedną z czterech książek Wydawnictwa Egmont z serii „Czytam sobie z kotylionem”.
Zajęcia na podstawie książki Angeliki Kuźniak „O Zofii co zbierała kolory” przeprowadziła Marta Jachimowska w klasie 2d szkoły podstawowej. Dzieci poznały postać malarki Zofii Stryjeńskiej, uczyły się nazywać i opisywać swoje odczucia względem sztuki. Następnie zabawiły się w „Grę w kolory” i wykonały piękne, wielobarwne prace.
Nagrodą w konkursie były uwielbiane przez dzieci książki z serii „Czytam sobie”. Cieszymy się, że nasz pomysł na zajęcia został doceniony, a nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe tytułu.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Jak co roku biblioteka szkolna włączyła się w obchody bardzo miękkiego i miłego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia. Do czytelni zaproszono uczniów klas pierwszych wraz z ich ulubionymi przytulankami.
Uczniowie poznali historię pluszowej zabawki oraz różne sławne misie, które są bohaterami książek i dobranocek. Dodatkowo bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z pobliskiego Przedszkola nr 18. Dzieci były zachwycone kolekcją misiów biblioteki, a na pamiątkę narysowały swojego ulubionego pluszowego przyjaciela.
Dodatkowo biblioteka szkolna wraz z Radą Młodzieżową zorganizowała „Quiz o misiu” w programie Kahoot. Przedstawiciele klas odpowiadali na bardzo podchwytliwe pytania, z wykorzystaniem swoich smartfonów. Emocji było przy tym co niemiara. W klasach 4-6 -zwyciężyła klasa 5d, a w klasach 7-8 i III gimnazjum- klasa IIIA. Gratulujemy!
Kolejne święto za rok. Tymczasem biblioteka zaprasza do wypożyczania książek o misiach… i nie tylko.