^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

SYMPATYCZNY WOJTEK
 
Klasy czwarte uczestniczyły w specjalnych zajęciach czytelniczych Niedźwiedź Wojtek – superbohater. Historia oparta na faktach, której bohaterem jest niedźwiedź adoptowany przez polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.  Dzieci poznały jego przygody oraz książki ze zbiorów biblioteki dotyczące misia.
 
Skoro Wojtek był superbohaterem musiał zostać umieszczony w komiksie. Ogłoszono więc konkurs na wykonanie komiksu dotyczącego wybranej przygody misia. A oto wyniki:
I miejsce - Oskar Gawrych, kl. 4c
II miejsce - Karol Kumor, kl. 4d
III miejsce - Julia Niemiec, kl. 4b
Wyróżnienie - Bartek Dereń, kl. 4c
Zajęcia zorganizowano również dla uczczenia 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Przybliżyły dzieciom nie tylko ciekawe pozycje książkowe lecz również ważne momenty z polskiej historii.
 
PIERWSZOKLASIŚCI OFICJALNYMI CZYTELNIKAMI
24 maja uczniowie klas pierwszych uroczyście przyrzekali sięgać po książki z radością, dbać o nie i nigdy nie nudzić się w ich towarzystwie. Podczas pasowania na czytelnika dzieci wykonywały różne zadania, przypomniały sobie zasady korzystania ze szkolnej biblioteki  oraz jak obchodzić się z książką. W świat poezji dziecięcej wprowadziły uczennice klasy 2b, laureatki szkolnego konkursu recytatorskiego.
Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi uczniowie dotrzymają złożonej obietnicy i przeżyją wiele ciekawych, literackich przygód. Zapraszamy do biblioteki!
 
 
SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ
 
Miło nam poinformować, że szkoła nasza w ogólnopolskim konkursie „Szkoła Niepodległej” zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymała zaszczytne miano „Szkoły Niepodległej”.
Konkurs „Szkoła Niepodległej” trwał od 1 września 2017 do końca grudnia 2018 roku, a zgłosiło się do niego w sumie 400 szkół. Uczestnikiem mogła być szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna lub zespół szkół. Na zaproszenie odpowiedziały także przedszkola i 7 z nich wykonało wszystkie zadania.
Zaszczytne miano „Szkoły Niepodległej” nadane zostało 215 szkołom z całego kraju, które zrealizowały wszystkie zadania z następujących obszarów:
Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej – uczczenie świąt 3 V, 15 VIII i 11 XI;
Szlak Współtwórców Niepodległości – projekt wydobycia na światło lokalnych działaczy i dowódców Polskiej Organizacji Wojskowej, bohaterów drugiego planu, nauczycieli, ludzi kultury itp., osób zasłużonych dla Niepodległości;
Szlak Żołnierzy Niepodległości – projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez dbanie o miejsca pochówku oraz inne miejsca pamięci (tablice, krzyże, pomniki) i we współpracy z partnerami zewnętrznymi, np. samorządem, objęcie ich stałą opieką oraz popularyzacja wiedzy o nich;  
Szlak Dróg do Niepodległości – projekt ukazujący wielość dróg prowadzących do wolności;
Szlak Pierwszych Dni Wolności – projekt organizacji wielu wydarzeń upamiętniających pierwszy dzień wolności w różnych miejscowościach i regionach.
Uczestnicy, wykonując zadania, zdobywali wirtualne odznaki będące symbolicznym przejściem szlaku. Pięć odznak umożliwiało zdobycie Miana „Szkoły Niepodległej”.
Konkurs był długofalowy i angażował zarówno uczniów, jak i społeczność lokalną. Należało wykazać się konsekwencją oraz wytrwałością.
Koordynatorkami akcji w naszej szkole były Marta Jachimowska, Beata Szymura i Justyna Wostal-Matysek.

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

21 marca nie tylko witamy upragnioną wiosnę ale jest to również Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w bibliotece szkolnej podczas każdej przerwy czytano dzieciom wierszyki znane i lubiane. Sięgnęliśmy do klasyki: Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Wanda Chotomska oraz popularyzowano współczesnych poetów: Agnieszkę Frączek, Michała Rusinka czy Dorotę Gellner.

Wiersze prezentowały uczennice klas 6e, 7a, 7c, oraz 8b - laureatki Konkursu pięknego czytania. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, na każdej przerwie przybywało zaciekawionych dzieci.


Cieszymy się, że nasza biblioteka promuje czytanie i pisanie poezji, najbardziej jednak cieszy zaangażowanie uczniów, zarówno lektorów jak i słuchaczy.

 

NIECODZIENNA LEKCJA

 

Uczniowie klas 4b i 4c uczestniczyli w niecodziennych zajęciach w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Dzieci zwiedzały bibliotekę, miały okazję przyjrzeć się pracy skomplikowanego mechanizmu dostarczającego książki z magazynu. Skorzystały również z oferty edukacyjnej Inter Libros, biorąc udział w zajęciach:
• Najmniejsze i największe – od miniaturowej książki do olbrzymiego tomu - dzieci dowiedziały się, że książki mogą być tak małe jak koniuszek szpilki lub wielkie i ciężkie, nie do udźwignięcia.
• Przenieśmy się w czasie… – dawne dokumenty w zbiorach rękopiśmiennych Biblioteki Śląskiej (świadectwa szkolne, dyplomy, dowody osobiste, paszporty, przepustki) - uczniowie mieli okazję przyjrzeć się dawnym przedmiotom codziennego użytku.

Zobaczyły dodatkowo, jak kiedyś wyglądały zeszyty oraz podręczniki  uczniów oraz odkryły tajemniczy dokument zamurowany w ścianie Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Zwiedzanie biblioteki oraz uczestnictwo w zajęciach poszerzyło horyzonty dzieci z wielu dziedzin wiedzy: przede wszystkim z historii i języka polskiego ale również edukacji regionalnej czy przyrody.
Wycieczkę zorganizowała biblioteka szkolna.


TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


Po feriach biblioteka szkolna zorganizowała Tydzień Języka Ojczystego. Na tablicy przygotowano plansze z Dylematami językowymi oraz zmieniające się co dzień Zasady ortografii na dziś oraz Związek frazeologiczny na dziś. Ponad to chętni uczniowie wpisywali na plakacie czym jest dla nich język ojczysty i jak rozumieją to pojęcie. W klasach 4-8 szkoły podstawowej i III gimnazjum przygotowano zagadki frazeologiczne rozwiązywane podczas lekcji języka polskiego.

27 lutego, przy współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Chorzowie odbył się również Konkurs Pięknego Czytania w klasach 4-8. Uczestnicy mieli za zadanie pięknie odczytać fragment ulubionej książki. Jury zwracało uwagę na płynność czytania, zrozumienie czytanego tekstu, dykcję oraz ogólne wrażenie. Oto laureaci konkursu:
I miejsce: Laura Rammo, kl. 6e
II miejsce: Patrycja Szweda, kl. 7c
III miejsce: Olimpia Drzał, kl. 7a.
Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest co roku  21 lutego i ma na celu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 DLA NIEPODLEGŁEJ

Szkolne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Już od wiosny 2018r organizowano wydarzenia mające na celu uczczenie tego ważnego jubileuszu. Zajęcia, wycieczki, konkursy, zawody sportowe i inne akcje miały charakter patriotyczny i dotyczyły kultury i historii Polski.

 Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego specjalnie na ten szczególny dzień

Zajęcia czytelnicze w klasach 1-3…

podczas których czytano książki o polskiej kulturze, historii czy przyrodzie. Dzięki emisji filmu „Polak mały” dzieci pogłębiły wiedzę na temat polskich symboli narodowych, a następnie wypełniły kontur Polski swoimi odrysowanymi dłońmi. Plansze zdobiły później sale lekcyjne. W zajęciach tych uczestniczyli również zaproszeni goście- dzieci z sąsiedniego Przedszkola nr 21.

Zajęcia zorganizowała- Biblioteka szkolna

Konkurs recytatorski poezji patriotycznej

„Elegia o chłopcu polskim” K.K. Baczyńskiego   czy „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” K.I. Gałczyńskiego to tylko niektóre z wierszy pięknie zaprezentowanych przez chętnych uczniów z klas 4-6. Laureatami konkursu byli: I miejsce ex aequo- Julia Jarczyk, kl. 6e, Patrycja Szweda, kl. 7c

Konkurs zorganizowała- Biblioteka szkolna

 

 

Quiz o Polsce…

przygotowany w programie Kahoot. „Na ile województw dzieli się Polska?” „ W którym roku Polska dołączyła do Unii Europejskiej?”- swoją wiedzę mieli okazję sprawdzić uczniowie klas 4-6. Emocji było co niemiara, a uczniowie zaangażowali się w rozwiązywanie quizu tym chętniej, że podczas zajęć wyjątkowo mogli korzystać ze swoich smartfonów.

Quiz przygotowała- biblioteka szkolna

Gimnazjaliści czytają przedszkolakom…o Polsce.

Wiosną młodzież naszej szkoły chodziła do pobliskich przedszkoli czytać dzieciom bajki. Jedne z takich zajęć poświęcone były naszej ojczyźnie. Czytano głównie wierszyki oraz legendy polskie.

„100-lat Orła Białego- Godło Polskie na przestrzeni wieków”

Konkurs plastyczny w klasach 1-4 na wykonanie kolażu przedstawiającego dawny wygląd naszego symbolu narodowego. Jury zwracało uwagę na oryginalność oraz staranność wykonania.

Laureaci konkursu-

1 miejsce- Paulina Zemła, kl. 2c

2 miejsce- Jessica Gaś, kl.5b,

3 miejsce- Maciej Mikiciński, kl. 4d , Bartek Magiera, kl. 5e

Wyróżnienia- Karol Rzyman, kl. 4b , Maja Kurzaczek, kl. 2c, Mateusz Melka, kl. 4c

Konkurs przeprowadziła pani Joanna Stokłosa.

Konkurs na napisanie zwrotki o Chorzowie…
do piosenki „Niezwykła lekcja rytmiki” ogłoszony wiosną 2018r. w klasach 1-3, wpisywał się również w obchody lokalnej rocznicy 150-lecia nadania praw miejskich Królewskiej Hucie. Nagrodzone prace naszych młodych tekściarzy wyśpiewała podczas uroczystej akademii Nadia Alberska przy akompaniamencie Artura Bauca.

Laureaci

1 miejsce- Justyna Kempny, kl. 4d, Antoni Kerger, kl. 3a

2 miejsce- Zuzanna Nowak, kl.3b

3 miejsce- nie przyznano

Wyróżnienia- Laura Gazda, kl. 3a, Adam Świderski, kl. 3a

Konkurs ogłosiła biblioteka szkolna.

Wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach…
odbyła się maju 2018r.i uczestniczyły w niej klasy 7, II i III gimnazjum. Uczniowie poznali historię trzech Powstań Śląskich poprzez zwiedzanie wystaw prezentujących zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej uczniowie w pełni zostali przeniesieni w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku.
Wycieczkę zorganizowała Justyna Wostal-Matysek

Wycieczka klas III gimnazjum na Górę św. Anny
Jesienią 2018r. gimnazjaliści kontynuowali wyprawę wokół historii naszego regionu, udając się do miejsca najbardziej zaciekłych zmagań zbrojnych III Powstania Śląskiego. Uczniowie zwiedzili Muzeum Czynu Powstańczego, gromadzącego pamiątki z okresu powstań i plebiscytu. Zobaczyli również klasztor i kalwarię na Górze św. Anny.
Wycieczkę zorganizowała Justyna Wostal-Matysek

Złóż życzenia marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu lub Wojciechowi Korfantemu

Konkurs na wykonanie kartki z życzeniami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ogłoszony w klasach 4-6. Technika wykonania kartki była dowolna, jury zwracało jednak uwagę na oryginalność i poprawność językową życzeń. Konkurs cieszył się zainteresowaniem, spłynęło niemal pięćdziesiąt kartek.

Laureaci- Oliwia Marek, kl. 4b, Maja Grajner, kl. 4b, Oskar Gawrych, kl. 4c, Małgorzata Widera, kl. 4d, Julia Dobosz, kl. 5a, Przemysław Nantka, kl. 5a, Jakub Katarzyński, kl. 5a, Oktawia Gazda, kl. 5e, Nadia Alberska, kl. 5e, Wiktoria Wieczorek, 6e.     

Konkurs przygotowały- Marta Jachimowska, Beata Szymura, Justyna Wostal-Matysek przy współpracy z nauczycielami polonistami.

Śląscy patrioci
Każda spośród klas 7-8 i III gimnazjum miała za zadanie wykonać planszę biograficzną o postaci, która w jakiś sposób przyczyniła się do polskości Śląska lub zaznaczyła na kartach historii naszego regionu. Chodzimy po ulicach Omańkowskiej, Zgrzebnioka czy Mielęckiego na co dzień nie zastanawiając się kim byli ci ludzie i jaka była ich rola w historii i kulturze Górnego Śląska. Akcja miała na celu przybliżenie młodzieży i dorosłym tych postaci. Plansze biograficzne zostały wyeksponowane przed aulą.

Tydzień kuchni polskiej

W ostatnich dniach października stołówka szkolna serwowała typowo polskie i śląskie potrawy, wśród których znalazły się rosół, barszcz, kartacze, modro kapusta czy bigos.

„W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną”
                         (A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”)

Dodatkowo przed wejściem do jadalni umieszczone zostały przepisy i opisy potraw. Plansze wykonali uczniowie klasy 7d pod kierunkiem wychowawcy Krystiana Dziadosza. Menu ustalono z intendentką- Barbarą Bąk oraz szefową kuchni- Jadwigą Dreszer.

Dyktando patriotyczne

Tekst dyktanda przeprowadzonego w klasach 4-6 oraz 7-8 i III gimnazjum nawiązywał do historii sprzed 100-lat. Mistrzami ortografii zostali:

Klasy 4-6:

1 miejsce- Izabela Skorupa, kl. 6b

2 miejsce- Olga Adamczewska, kl. 5a

3 miejsce- Julia Gajowska, kl. 6e

Klasy 7-8 i III gim:

1 miejsce- Alicja Zaucha, kl. IIID

2 miejsce- Kinga Knapik, kl. IIIA

3 miejsce- Karolina Mazur, kl. 8a

              Krzysztof Gottschling, kl. 8a

               Mikołaj Damaszek, kl. 8d

Dyktando przeprowadziły- w klasach 4-6 - Beata Tumiłowicz-Dylong, w klasach 7-8 i III gim- Małgorzata Cieślińska.

Konkurs na wykonanie gry planszowej…

poświęconej drodze Polski do odzyskania niepodległości. Pomysłowość dzieci przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorki konkursu Agaty Szyndler- Majowskiej.

Laureaci konkursu- Natalia Moździeń, kl. 4d, Wiktoria Żydek, kl. 4d

Zabawy z Orłem Białym czyli patriotyczna lekcja w-f …

przeprowadzona w klasach 1-3. Nauka kroków i figur poloneza oraz zabawy ruchowe do piosenek żołnierskich to tylko niektóre elementy tej nietypowej lekcji.

Lekcję przeprowadziła Marta Jachimowska

Wystawa „Moja ojczyzna- mój dom”…
w nowo otwartej czytelni biblioteki szkolnej. Zaprezentowano tam głównie drzewa genealogiczne uczniów klas 4 oraz bogaty zbiór wydawnictw dotyczących naszego kraju.

Flaga w każdym oknie

Od 5 listopada w niemal 500 okien naszej szkoły zdobiła biało-czerwona flaga. Wychowawcy wraz z uczniami udekorowali okna w swojej klasie oraz na korytarzu przed nią. Za pozostałe odpowiedzialny był samorząd szkolny, świetlica oraz biblioteka. Flaga Polski w każdym oknie wyremontowanego budynku naszej szkoły prezentowała się spektakularnie. Szkoła zwracała uwagę mieszkańców Chorzowa, a jej uczniowie nauczyli się szacunku dla polskich symboli narodowych. Akcja była wyrazistym uczczeniem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przez cały rok na lekcjach języka polskiego i historii uczniowie poznawali okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Na lekcjach muzyki uczyli się pieśni patriotycznych, na plastyce wykonywali okolicznościowe prace. Pani Mirabella Rogala jak co roku wraz z uczniami otoczyła opieką miejsca pamięci. Uczniowie ozdobili pomniki naszych lokalnych bohaterów biało- czerwonymi szarfami. Klasy starsze kibicowały na Stadionie Śląskim lekkoatletom podczas memoriału im. Janusza Kusocińskiego. Szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „100 pozdrowień na 100-lecie”. Na terenach zielonych przy szkole zasadzono pamiątkowe drzewo. Oprócz tego w szkole odbywały się imprezy sportowe jak bieg przełajowy oraz konkurs wiedzy o sporcie.

Uroczysta akademia…

była zwieńczeniem wszystkich działań Szkoły Podstawowej nr 5 dla Niepodległej. Po pięknej i wzruszającej części artystycznej nastąpiło podsumowanie konkursów i akcji, laureatom wręczono nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Wyemitowano filmik, ukazujący niemal wszystkie wydarzenia i akcje organizowane w naszej szkole dla uczczenia tego ważnego jubileuszu. Włączyliśmy się również w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu o godzinie 11.11. Było nam niezmiernie miło, gościć ofiarodawców fortepianu, który służyć będzie teraz uczniom naszej szkoły. Pani Magdalena Gwiazdowska- Konieczniak przedstawiła krótko ciekawe losy swojej rodziny oraz przekazanego instrumentu. Dyrektor Wojciech Niezgoda oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Sudoł złożyli serdeczne podziękowania darczyńcom w imieniu całej społeczności szkolnej.

Przygotowanie uczniów- Marta Jachimowska, Justyna Wostal- Matysek, Beata Stasiak, Beata Szymura, Magdalena Małek, Artur Bauc.

Autorzy filmu- Błażej Wieczorek, Marta Jachimowska

Dekoracje- Barbara Stępniewska

Dźwięk i oprawa świateł – Paweł Wójtowicz

Nad całością czuwały koordynatorki obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej nr 5: Marta Jachimowska, Beata Szymura, Justyna Wostal- Matysek.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za współpracę.

BIBLIOTEKA SZKOLNA LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU

 

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka szkolna została laureatem konkursu „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zajęć dla dzieci, celebrujących rocznicę odzyskania niepodległości, inspirowanych jedną z czterech książek Wydawnictwa Egmont z serii „Czytam sobie z kotylionem”.
Zajęcia na podstawie książki Angeliki Kuźniak „O Zofii co zbierała kolory” przeprowadziła Marta Jachimowska w klasie 2d szkoły podstawowej. Dzieci poznały postać malarki Zofii Stryjeńskiej, uczyły się nazywać i opisywać swoje odczucia względem sztuki. Następnie zabawiły się w „Grę w kolory” i wykonały piękne, wielobarwne prace.
Nagrodą w konkursie były uwielbiane przez dzieci książki z serii „Czytam sobie”. Cieszymy się, że nasz pomysł na zajęcia został doceniony, a nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe tytułu.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


Jak co roku biblioteka szkolna włączyła się w obchody bardzo miękkiego i miłego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia. Do czytelni zaproszono uczniów klas pierwszych wraz z ich ulubionymi przytulankami.

Uczniowie poznali historię pluszowej zabawki oraz różne sławne misie, które są bohaterami książek i dobranocek. Dodatkowo bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z pobliskiego Przedszkola nr 18. Dzieci były zachwycone kolekcją misiów biblioteki, a na pamiątkę narysowały swojego ulubionego pluszowego przyjaciela.


Dodatkowo biblioteka szkolna wraz z Radą Młodzieżową zorganizowała „Quiz o misiu” w programie Kahoot. Przedstawiciele klas odpowiadali na bardzo podchwytliwe pytania, z wykorzystaniem swoich smartfonów. Emocji było przy tym co niemiara. W klasach 4-6 -zwyciężyła klasa 5d, a w klasach 7-8 i III gimnazjum- klasa IIIA. Gratulujemy!
Kolejne święto za rok. Tymczasem biblioteka zaprasza do wypożyczania książek o misiach… i nie tylko.


             
PUDEŁKO LEKTUR
 
W naszej szkole staramy się, aby lekcje były atrakcyjne. Szczególnie widać zaangażowanie uczniów w trakcie omawiania lektur, które mogą być naprawdę inspirujące. Oto prace uczniów klasy 4a i 4d, których zadaniem było zgromadzenie w pudełku rekwizytów związanych z lekturą "Akademia pana Kleksa" J. Brzechwy oraz  napisanie o nich historii. Niektóre prace uczniów były niezwykłe i warte upamiętnienia.
 
     
BIBLIOTEKA SZKOLNA W NOWYM MIEJSCU
 
12 października odbyło się uroczyste otwarcie biblioteki szkolnej, która mieści się teraz na parterze. Oprócz części magazynowej i wypożyczalni dysponuje czytelnią z centrum multimedialnym oraz Kącikiem pod misiem dla najmłodszych czytelników. 
Biblioteka posiada w swoich zbiorach wydawnictwa dla dzieci i młodzieży - książki fabularne oraz popularno-naukowe, książki wspomagające proces uczenia się oraz bogatą ofertę czasopism. Już wkrótce zbiory wzbogacone zostaną o nowe pozycje w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
 
Zapraszamy do biblioteki szkolnej po książkę, po radę, po prostu…

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES