^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

ROK SZKOLNY 2009/2010


WIOSENNA LOTERIA FANTOWA 17.03. - 19.03.2010 r.

Pomoc dzieciom potrzebującym wsparcia finansowego w naszej szkole - taki cel przyświecał zorganizowanej w bibliotece Wiosennej Loterii Zajączkowej.
Fantami były pluszaki, zabawki i książeczki ofiarowane przez pracowników szkoły oraz uczniów. Zebrane fundusze przekazano Szkolnemu Kołu TPD.


ROK SZKOLNY 2008/2009


ŚWIĄTECZNA KARTKA

Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie szkoły mieli okazję zwiedzić wystawę "Historia świątecznej pocztówki". Ekspozycja została przygotowana przez Ewę Szygułę i składała się z pocztówek pochodzących ze zbiorów prywatnych nauczycieli i uczniów, prac plastycznych wykonanych na lekcjach plastyki i techniki oraz informacji zebranych z Internetu i Encyklopedii Powszechnej. Wystawie, którą zwiedziło 231 uczniów, towarzyszył konkurs na najpiękniejszą kartkę wykonaną przez ucznia. Najwięcej głosów oddano na pracę Dawida Sikory z kl. 5 c, II miejsce zdobyła Martyna Sikora z klasy 6 e, III miejsce - Bartłomiej Majchrowicz z klasy 4 a. Wyróżniono prace Agaty Szyszki (6 e), Aleksandry Obratańskiej (5 c), Magdaleny Bryły (6 a), Franciszka Kołeckiego (4 c), Artura Buczka (4 c), Agaty Stark (6 a), Magdaleny Pieczki (II C) i Aleksandry Kołeckiej (II C)


SPOTKANIE Z POETKĄ

Z okazji 200 rocznicy urodzin Ludwika Braille’a – twórcy pisma punktowego dla niewidomych, 18 lutego w szkolnej czytelni odbyło się spotkanie z niewidomą autorką wierszy dla dzieci- poetką Jolanta Kutyło.W spotkaniu zorganizowanym przez Ewę Szygułę uczestniczyły klasy: 3b  z wychowawcą  Jolantą Horak i klasa 3d z wychowawczynią Bożeną Przybylską. W trakcie tej uroczystości zaproszony gość odpowiadał dzieciom na liczne pytania, które dotyczyły nie tylko  twórczości poetyckiej ale również  umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym osoby niewidomej. W serdecznej atmosferze dzieci szybko nawiązały kontakt z gościem. Poetka usłyszała również recytacje swoich wierszy w wykonaniu dzieci. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć różne przedmioty ułatwiające życie niewidomym, takie jak: mówiący zegarek, waga mówiąca, linijki, ekierki brajlowskie, przyrząd do rozpoznawania nominałów bilonu, laptop dla niewidomych i wiele innych przyrządów.Poetka zademonstrowała też jak posługuje się pismem braille’a przy użyciu specjalnej kratownicy i rylca


CHORZOWSKI POETA 

Andrzej Zaczkowski jest laureatem wielu konkursów poetyckich. Swoje wiersze publikował w „Poezji”, „Nowym Wyrazie” także na antenie Polskiego Radia. W 1990 roku wydał swój debiutancki tomik pt. „Wiersze”. Wkrótce ukażą się jego wiersze zebrane. 27 kwietnia w bibliotece uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum spotkali się z poetą  Andrzejem Zaczkowskim. Autor opowiadał młodzieży o sobie, swoim życiu i twórczości. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali  autograf.


ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM

W dniu 30 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się szkolenie dla dziewcząt klas gimnazjalnych pod hasłem: „Zdążyć przed rakiem”, zorganizowane przez Ewę Szygułę i pielęgniarkę szkolną Halinę Kurzaczek. Zaproszono Amazonkę-Wolontariuszkę - Halinę Choroba, która opowiedziała uczestniczkom o swoich doświadczeniach w walce z tą groźną chorobą. Podała również informację o rodzajach   pomocy na jaką mogą liczyć kobiety po mastektomii.Uczennice obejrzały film instruktażowy i otrzymały materiały pomagające opanować umiejętność samobadania piersi oraz wypełniły ankietę dotyczącą tematu szkolenia. W spotkaniu wzięło udział 41 dziewcząt z klas:  IIIC, IIA, IIB, IIC, IID.


ROK SZKOLNY 2006/2007


INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

Biblioteka szkolna wyposażona została w nowoczesne Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Inwestycja była możliwa  dzięki  projektowi  Ministerstwa Edukacji Narodowej współfinansowanemu przez Europejski Fundusz Społeczny pod nazwą „Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”. Internetowe Centrum wyposażone zostało w 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, wielofunkcyjne urządzenie sieciowe (skaner, drukarka, kopiarka) oraz pakiety oprogramowań multimedialnych (encyklopedie, słowniki, atlasy).


Z MUZYKĄ W TLE

16 marca 2007 roku, z okazji 750-lecia Chorzowa w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z dr Markiem Cieślińskim, kierownikiem kina „Panorama” w Chorzowie, prezesem stowarzyszenia „Filmowy Chorzów”. Pan Cieśliński opowiadał o swojej nowej książce „Franz Waxman – kompozytor z Konigshute”. Książka została wydana z okazji 100- lecia urodzin słynnego kompozytora. W listopadzie 2006 roku w kinie „Panorama” odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona Waxmanowi, na której obecny był syn, John, oraz wnuczka Franza Waxmana. Bardzo ciekawe życie kompozytora urodzonego w Konigshute, kierownik kina „Panorama” opisał w sposób bardzo przystępny, podawał szereg ciekawostek, szczególnie interesujące były spostrzeżenia zdobyte w Stanach Zjednoczonych, w których przebywał pan Cieśliński na zaproszenie Museum of Modern Art. z Nowego Jorku. Swą barwną opowieść o zdobywcy dwóch Oskarów za muzykę filmową  Marek Cieśliński zakończył pokazem multimedialnym o Waxmanie. Młodzież gimnazjalna obecna na spotkaniu miała wiele pytań do prelegenta. Na koniec pan Cieśliński poinformował wszystkich o decyzji Rady Miejskiej w sprawie nadania imienia Franza Waxmana jednej z ulic Chorzowa. Spotkanie wzbudziło wielkie zainteresowanie naszych uczniów.


CHORZÓW W SIERPNIU 1939 

14 kwietnia 2007 roku w ramach obchodów 750 -lecia nadania wsi Chorzów zakonowi Bożogrobców uczniowie gimnazjum wzięli udział w seansie filmu „Do góry nogami".
Film w reżyserii Stanisława Jędryki pokazuje Chorzów na przełomie sierpnia i września 1939 roku, Chorzów widziany oczami dzieci, dla których najważniejszą sprawą jest gra w piłkę nożną. Przed projekcją prelekcję wygłosiła Beata Szymura, nauczyciel bibliotekarz. Na wstępie przypomniała młodzieży dlaczego rok 2007 jest tak ważny dla Chorzowa: jest to rok jubileuszu. 24 czerwca 1257 roku książę opolski Władysław wydał akt lokacyjny wsi Chorzów zakonowi Bożogrobców. Dzień 24 czerwca ustanowiono dniem Święta Miasta. Wcześniej zwracano uwagę na inne daty:
- po 1945r. świętowano 27 stycznia 1945 roku jako datę wyzwolenia przez żołnierzy radzieckich
- 23 czerwca 1922– data wkroczenia wojsk polskich do Chorzowa
- 1 lipca 1934 roku Królewska Huta została przemianowana na Chorzów a miasto powiększyło się o Chorzów Stary
- 18 lipca 1868 roku powołano do życia miasto Królewska Huta przez króla ruskiego Wilhelma I.
Prelegentka zwróciła uwagę na fakt, że w mieście przez cały rok 2007 trwają uroczystości związane z 750 leciem Chorzowa. Wszystkie instytucje kulturalne w jakiś sposób przygotowują się do obchodów.


ROK SZKOLNY 2003/2004

29 i 30 stycznia biblioteka szkolna zorganizowała uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej w poczet czytelników.
W dniach 3 - 5 marca z okazji "Międzynarodowego Dnia Pisarzy" Ewa Szyguła zorganizowała w bibliotece szkolnej dla wszystkich uczniów chorzowskich szkół wystawę: "Książka wczoraj - dziś - jutro".


ROK SZKOLNY 2002/2003

14 listopada z okazji 15-lecia szkoły został przeprowadzony konkurs o tytuł Mistrza Ortografii, którego treść związana była z patronem szkoły Januszem Kusocińskim, miastem Chorzowem i tematyką sportową. Teksty przygotowała Beata Szymura.
5 grudnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania "Śląskie Godanie" pod hasłem: "Nie zapominaj tradycji i gwary śląskiej, bo to największy nasz skarb". Pomysłodawczyniami i organizatorkami były Bożena Koteja i Ewa Szyguła.


ROK SZKOLNY 2001/2002

• 29 stycznia w bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. Konkurs przebiegał pod hasłem "Żywot Ślązoka poczciwego", a jego uczestnicy czytali gwarowe opowieści o śląskich tradycjach i obyczajach. I miejsce zajęły Monika Maciongowska z klasy 2c i Karolina Czarnecka z klasy 2d. II miejsce zajęły Agnieszka Maćkiewicz z klasy 3c i Magdalena Baljon z klasy 2d, III miejsce zajęła Klaudia Majas z 2a.
• 26 marca w bibliotece gościła Halina Tyrol - śląska poetka. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych, Słuchali opowiadań o drodze twórczej poetki, życiu na Śląsku, i prezentacji utworów.


ROK SZKOLNY 2000/2001

• Z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Brzechwy, biblioteka szkolna przygotowała wystawę pt. “Jan Brzechwa – Czarodziej słów”.
• W czytelni odbyła się Biesiada Gawędziarzy “W skarbnikowym Królestwie, w świecie cudów”. W konkursie na interpretację legendy śląskiej wzięło udział 10 uczniów z klas pierwszych i trzecich szkoły podstawowej. Gawędziarskim talentem wykazali się: Elżbieta Świecznik z klasy 3e, Mateusz Piątek z klasy 3a i Jakub Zawadzki z klasy 2d.


ROK SZKOLNY 1993/1994
W styczniu biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie kulturalne z poetkami Barbarą Dziekańską i Katarzyną Sztąpką

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES