^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

ĆWIERĆ WIEKU

…tyle liczy sobie nasze szkolne święto sportu. Latami wypracowywana, dobra impreza sportowa skończyła 25 lat. Jak przystało na jubilatkę, zorganizowana została duża impreza towarzysząca obchodom jubileuszu. Festiwal Polskiej Piosenki Sportowej czyli Złote Lata Polskiej Piłki Nożnej w Piosence, to pełna nazwa imprezy, która przyciągnęła do auli sporą rzeszę publiczności.
 
Impreza sportowa, a jednak nie do końca sportowa. Impreza muzyczna, a jednak nie do końca muzyczna. Za sprawą 10 piosenek i filmiku odbyliśmy wszyscy podróż sentymentalną do lat świetności polskiej piłki nożnej. Wspomnienia o Gerardzie Cieśliku spowodowały, że wielu osobom zakręciła się łezka w oku. Na widowni zasiadło wielu rodziców, dziadków, uczniów  naszej szkoły, którzy przyszli kibicować wykonawcom poszczególnych piosenek. Nie zabrakło oczywiście Dyrekcji, Joanną Salwerowicz i dyrektorem ds. sportu Januszem Gajdą. Szczególnie ciepło powitano gościa specjalnego, piłkarza, który miał szczęście grać w Reprezentacji Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego na Mistrzostwach Świata 1974r. i na Olimpiadzie w Montrealu  w 1976r. – Henryka Wieczorka.
 
Wielkie imprezy piłkarskie mobilizują również twórców piosenek. Czas pokazuje, czy zyskują one sympatię kibiców i dołączają do największych i najbardziej lubianych polskich futbolowych hitów w historii. Piosenki, które wykonywali nasi uczniowie mają dużą wartość artystyczną. Nie tylko dla tego że wykonywali je przed laty wybitni artyści scen polskich. Przetrwały też dzięki temu, że autorami tekstów i muzyki byli wielcy fachowcy w swojej dziedzinie, wybitni kompozytorzy i poeci. Te piosenki przetrwały próbę czasu. Zmierzyć się z tym repertuarem nie było łatwo. Dlatego jesteśmy pełni uznania, że nasi młodzi wykonawcy podjęli to wyzwanie.
 
Oto 10 wytypowanych piosenek i ich wykonawcy według kolejności występów:
1.    Zespół „Muzyczne anioły” – „Futbol, futbol”
2.    Ciołek Weronika – „Tajemnica Mundialu” 5e
3.    Kostoń Klara  – „A ty się bracie nie denerwuj” – 2d
4.    Zespół „Świetlikowe nutki” – „Bo mój chłopiec piłkę kopie” – świetlica (3a)
5.    Buczek Anastazja – „Trzej przyjaciele z boiska” – 5b (rezygnacja z występu)
6.    Morys Ewelina – „On gra na skrzydle” – 2d
7.    Pluta Iga – „Po zielonej trawie” – 2d
8.    Świtała Artur – „Idziemy na mecz” – 2d
9.    Wołowczyk Weronika i Kędzierska Julia – „Gol, gol, gol” – 5c/e
10.    Woźniak Dominik – „Mundialeiro” – 5b
 
Tytuł „Sportowego Słowika” zdobył Artur Świtała z klasy 2 d, śpiewając piosenkę „Idziemy na mecz.  Propozycja słynnego zespołu rockowego Wilki, nawiązująca do sukcesów drużyny Kazimierza Górskiego.
festiwal piosenki sportowej 1„Sportowy Słowik” - Artur Świtała w asyście koleżanek z klasy
 
Sympatię publiczności zaskarbiła sobie Klara Kostoń, która piosenką „A ty się bracie nie denerwuj” zdobyła tytuł „Słowika Publiczności”.

festiwal piosenki sportowej 2

Uczestnicy festiwalu:

 

festiwal piosenki sportowej 3 festiwal piosenki sportowej 4
 „Muzyczne Anioły”  Weronika Ciołek
festiwal piosenki sportowej 5 festiwal piosenki sportowej 6
 Klara Kostoń  „Świetlikowe nutki”
festiwal piosenki sportowej 7 festiwal piosenki sportowej 8
 Ewelina Morys  Iga Pluta
festiwal piosenki sportowej 9 festiwal piosenki sportowej 10
 Artur Świtała  Weronika Wołowczyk i Julia Kędzierska

 

festiwal piosenki sportowej 11 

Dominik Woźniak w piosence „Mundialeiro”. Żartobliwa reakcja Macieja Maleńczuka na grę polskich piłkarzy i całą otoczkę występu Polaków na mistrzostwach świata.

 

W przerwie festiwalu, kiedy jury udało się na naradę. Rozstrzygnięte zostały konkursy, dla młodzieży, rodziców i dziadków. Gość specjalny, Henryk Wieczorek ufundował 10 piłek, które powędrowały do szczęśliwych posiadaczy imiennych wejściówek wraz z autografem piłkarza.
 
festiwal piosenki sportowej 12 festiwal piosenki sportowej 13 
Nagrody i wyróżnienia uczestnikom festiwalu wręczali: dyrektor Joanna Salwerowicz i gość specjalny – Henryk Wieczorek.
 
festiwal piosenki sportowej 14  festiwal piosenki sportowej 15 
Również zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe statuetki

Pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy była Maria Poznańska przy współpracy: Bożeny Przybylskiej, Bożeny Koteji, Joanny Stokłosy i Romka Kolasińskiego

 

XX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich i halowych Dolny Śląsk 2014


Trzej uczniowie naszego gimnazjum Andrzej Beczek (III C), Adam Kruczalok i Bartosz Białas (absolwenci) reprezentowali naszą szkołę, miasto i województwo śląskie na XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
xx ogolnopolska olimpiada sporty halowe 2014 1 
xx ogolnopolska olimpiada sporty halowe 2014 2 

Nasi piłkarze ręczni rozgrywali swoje mecze od 6 do 12 lipca 2014 w Świdnicy, gdzie zdobyli VI miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Andrzej Beczek, który został najlepszym obrotowym całego turnieju finałowego i dostał powołanie na konsultacje do Reprezentacji Polski Juniorów Młodszych. Gratulujemy.

 

PAULINA PEDA NAJLEPSZĄ ZAWODNICZKĄ MISTRZOSTW POLSKI
 
Letnie Mistrzostwa Polski to weryfikacja ostatniego półrocza pracy treningowej. Blisko 500 zawodników i zawodniczek starało się awansować do finałów. 14-latki rywalizowały w dniach 7-9.07.2014 na pływalni w Dębicy, 15-latki startowały w dniach 17-19.07.2014 na pływalni Olimpijczyk w Gliwicach i w tym samym czasie pływali 16-latkowie w Gorzowie Wlkp
 
Po udanych startach na Zimowych Mistrzostwach Polski apetyty chorzowskiej pływaczki Pauliny Pedy były duże. Paulina nie zawiodła, wywalczyła 5 medali, zdecydowanie wygrała biegi finałowe na dystansie 100m st. grzbietowym (01:04,32) i 50 m st. dowolnym (00:26,93). Dużo emocji dostarczył wyścig na 50 m st. grzbietowym, po wyrównanej walce na całym dystansie zawodniczka wywalczyła złoty medal pokonując rywalkę z Bydgoszczy o 0,01 s. Zdobyła również srebrny medal na dystansie 100m st. motylkowym (01:03,32) i brązowy na o połowę krótszym dystansie (00:28,56).
Uzyskane bardzo dobre czasy sprawiły, że Paulina została uznana za najlepszą zawodniczkę Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich.

Jednak największym sukcesem było uzyskane podczas Głównych Mistrzostw Polski Seniorów minimum na Mistrzostwa Europy. Zapewniły jej to 2 starty, na dystansie 100m st. grzbietowym oraz motylkowym, w których to zawodniczka wywalczyła IV m w kategorii seniorów. Trenerem Pauliny jest Sławomir Pąchalski.Na Mistrzostw Europy Juniorów, które odbywały się w Dordrecht – Holandia, zawodniczka zdobyła IX m. na dystansie 100m st. grzbietowym.
 
W Finałach na Mistrzostwach Polski Juniorów startowali również:
Sylwia Spoljar – 100m st. klasycznym - V m – 01:17,07, 50m st. klasycznym - VI m – 00:34,86, 100m st. motylkowym - VII m – 01:07,35.
Krzysztof Jung – rekord życiowy na dystanse 200m st. klasycznym - IV m – 02:30,36. Był to bardzo udany start zawodnika. Na dystansie 50m. st klasycznym - VIII m – 00:31,82 oraz na 100m st. klasycznym - IX m – 01:10,44. Krzysztof trenuje pod okiem trenerki Małgorzaty Myrcik
Bilińska Dominika – juniorka 14 lat wywalczyła VIII m na dystansie 50m stylem grzbietowym – 00:32,51 i była XIV na 100m st. grzbietowym. Dominikę do zawodów przygotowała trenerka Monika Naczyńska.
Pozostali zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach Polski walczyli bardzo ambitnie jednak to nie wystarczyło na zakwalifikowanie się do finałów.
 
SILESIA HANDBALL
 
Z okazji 85-lecia Śląskiego Związku Piłki Ręcznej w sobotę 13 września 2014 r. odbył się turniej Silesia Handball Cup 2014. Mecze odbywały się w Porębie, Kroczycach, Pilicy, Ogrodzieńcu i Zawierciu.

Nasi piłkarze ręczni wystartowali w dwóch kategoriach: chłopcy (rocznik 2002) i juniorzy młodsi (rocznik 1998). Uczniowie klasy 6 c rozgrywali swoje mecze w Zawierciu, zaś III C w Kroczycach. Sukcesem zakończyła się rywalizacja gimnazjalistów, nasi szczypiorniści zdobyli drugie miejsce wśród dziesięciu drużyn, natomiast uczniowie klasy 6 c wraz z uczniami 5 c zajęli miejsce siódme. W fazie grupowej toczyli bardzo wyrównane pojedynki z zespolami z Grodkowa,  Zabrza, Chrzanowa, co napawa optymizmem przed rozpoczynajacym sie sezonem ligowym.
 
 
 puchar langera 2014
 DRUŻYNOWE ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR LANGERA
 
W dniu 26 września 2014 r w Radlinie odbyły się zawody pływackie o Puchar Langera, w których brały udział wszystkie czołowe kluby śląskiego okręgu.
 
Zawody zakończyły się wielkim sukcesem, reprezentacja ks Piątki wywalczyła pirwsze miejsce. W konkurencjach indywidualnych punkty dla naszego zespołu zdobyli:
Mateusz Dubas – I miejsce 100m st. dowolnym, II miejsce 100m st. klasycznym
Oskar Cieśla – II miejsce 100m st. motylkowym
Julia Czornik – III miejsce 100m st. grzbietowym, II miejsce 200m st. zmiennym
Julia Zając-Więckowska – II miejsce 100m st. klasycznym, III miejsce 100m st. dowolnym
Marcin Szarpak  –  III miejsce 200m st. zmiennym
Zespoły sztafetowe
Sztafeta 4x50m st. dowolnym i zmiennym kobiet – III miejsce
Sztafeta 4x50m st. dowolnym mężczyzn – II miejsce


mp la zielona gora 2014
 
 
 
MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW
 
W dniach 27-28 września w Zielonej Górze o tytuł Mistrza Polski 2014 walczyla najmłodsza kategoria lekkoatletów - młodziki.
 
Wsród uczestników tej mistrzowskiej imprezy znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum. Jonatan Górczyński (III B), Maciej Szwagierczak (III B), Jakub Norek (III A) i Patryk Juzyszyn (III B), reprezentując barwy TS AKS Chorzów walczyli o miano najlepszej sztafety 4x100m w Polsce wśród chłopców. Po zaciętej walce nasza sztafeta zajęła piąte miejsce z wynikiem 46,54. Gratulujemy zawodnikom i trenerom.
 
 

SPOTKANIE Z WYBITNĄ LEKKOATLETKĄ
HALINĄ RICHTER-GÓRECKA-HERRMANN

W piątek 17 października mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wybitną lekkoatletkę, na stałe mieszkającą w Niemczech, która po 49 latach odwiedziła ojczyznę – panią Halinę Richter – Górecką - Herrmann. Towarzyszył jej pan Wojciech Krzystanek, v-ce dyrektor MORIS-u, czynny dziennikarz, współautor książki o „chorzowskich olimpijczykach”, w której to książce jeden z rozdziałów poświęcony jest karierze sportowej pani Haliny Richter-Góreckiej. Swoje najlepsze wyniki sportowe osiągnęła jako Halina Richter-Górecka. Specjalizowała się  w sprincie. Debiutowała na Mistrzostwach Polski juniorek 1956 roku, zdobywając pierwszy tytuł. Wielokrotna mistrzyni Polski i rekordzistka kraju w biegach na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x100 m. To właśnie w sztafetach zanotowała swoje największe sukcesy sportowe. Brązowa medalistka  Igrzysk Olimpijskich w Rzymie 1960 i złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 1964 w sztafecie 4x100m i rekord świata z czasem 43,6. Skład sztafety: Teresa Ciepła, Irena Kirszenstein- Szewińska, Halina Górecka i Ewa Kłobukowska.  spotkanie z gorecka 1Jest rodowitą chorzowianką i właśnie tu w Chorzowie rozpoczęła się jej wielka kariera sportowa. Zawodniczka „Budowlanych” Chorzów (AKS), reprezentantka Polski, uczestniczka 4 olimpiad (nie każdy sportowiec może pochwalić się taki dorobkiem), w Melbourne 1956,  w Rzymie 1960, w Tokio 1964 i w Meksyku 1968. Jak wielki trzeba mieć charakter i wolę walki, żeby przez tyle lat utrzymywać tak wspaniałą dyspozycję sportową. To cecha wybitnych sportowców! Jedna z najszybszych sprinterek w historii polskiej lekkoatletyki. Zawodniczka, której talent wyszukała i ukształtowała przedwojenna lekkoatletka, a później trenerka i działaczka AKS-Chorzów- Otylia Kałużowa.

spotkanie z gorecka 2 spotkanie z gorecka 3

Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny i swobodny, a nasz gość  okazał się  osobą bardzo ciepłą, komunikatywną i życzliwą młodzieży. Pani Halina Górecka  ze wzruszeniem obejrzała film przedstawiający jej bieg sztafetowy po złoty medal na Olimpiadzie w Tokio w 1964 roku. Nigdy wcześniej nie miała okazji obejrzeć swojego występu na olimpiadzie. Chętnie opowiadała o swojej karierze sportowej i ciężkiej pracy, aby osiągnąć sukces. Podkreśliła też, że sport dał jej możliwość zwiedzenia prawie całego świata. Rozdała ponad 150 autografów na specjalnie przygotowanych fotkach. Pozowała do zdjęć z grupami lekkoatletów. Dla młodzieży było to fantastyczne przeżycie, spotkanie z wyjątkową osobą.

spotkanie z gorecka 4

spotkanie z gorecka 5 spotkanie z gorecka 6

W spotkaniu z panią Haliną Górecką uczestniczyli nasi absolwenci: Aleksandra Kokowska i Kajetan Duszyński – lekkoatleci, Mistrzowie Polski w rzucie młotem i w sprincie.

 

WOJEWÓDZKA INAUGURACJA SPORTOWEGO ROKU

 

Pod patronatem Szkolnego Związku Sportowego odbyła się uroczysta Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2014/2015. Gospodarzem tegorocznej imprezy była Państwowa Szkoła Budownictwa – Zespół Szkół w Bytomiu. Gościem specjalnym szkolnego, sportowego święta był wicekurator Dariusz Wilczak, który podkreślił znaczenie sportu szkolnego w ogólnopolskim systemie szkolenia młodych adeptów sportu. Imprezę uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. W ich wykonaniu podziwialiśmy wiązankę tańców ludowych.

inauguracja roku sportowego
W rywalizacji sportowej o puchar śląskiego kuratora oświaty za rok 2013/14 zajęliśmy w kategorii szkół podstawowych miejsce VI, a wśród gimnazjów uplasowaliśmy się na miejscu IV. Przed nami rok wytężonej pracy !

 

ROWEROWY RAJD W RUDACH RACIBORSKICH

 

24 października pięćdziesięcioczteroosobowa grupa uczniów i rodziców klasy 5a brała udział w rajdzie integracyjnym w Rudach Raciborskich.

rajd rowerowy 2014 1 

Trasa rajdu obejmowała szesnastokilometrową pętlę po ścieżce edukacyjnej nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Oprócz wspólnego przejazdu trasy, dzieci i ich rodzice brali udział w licznych grach i zabawach, z których najciekawszą i wywołującą najwięcej emocji było poszukiwanie ukrytego w lesie „geocasha”.

rajd rowerowy 2014 2  rajd rowerowy 2014 3 

 

 

MIĘDZYNARODOWE ZAWODY PŁYWACKIE W ÓZD

 

W dniach 7-9.11.2014 r. reprezentacja Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie, brała udział w Międzynarodowych Zawodach Pływackich w węgierskim Ózd.

zawodywozd2014
 

Reprezentacja naszego klubu brała udział w oficjalnych zawodach upamiętniających setną rocznicę powstania klubu sportowego Fiedler. Drużyna w składzie: Czornik Julia, Marta Marczak, Warczak Maciej, Drewniok Julianna, Magierowska Julia, Jonienc Patrycja, Słowik Emilia, Zając-Więckowska Julia, Grychtoł Weronika, Kosińska Dominika, Dubas Mateusz, Cieśla Oskar, Bilińska Dominika, Bartnikiewicz Jan, Karpiński Dominik, Stypiński Ewa, Jung Krzysztof, Brembor Patrycja, wywalczyła 22 medale w konkurencjach indywidualnych i sztafetowych oraz trzecie miejsce  w klasyfikacji generalnej.

Po zakończonych zawodach drużyna brała udział w oficjalnych uroczystościach rocznicowych. Opiekunami reprezentacji byli trenerzy: Monika Naczyńska i Mateusz Tosta.

 

O CIUPAGĘ ONDRASZKA

 

22 listopada reprezentacja Klubu Piątka Chorzów wzięła udział w III Zawodach Pływackich o Ciupagę Ondraszka w  Bielsku Białej. Bardzo dobrze spisali się nasi najmłodsi zawodnicy z klasy 2a Natalia Szpoton zdobywając II miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym oraz Grzegorz Warwas zdobywając III miejsce na tym samym dystansie.

ciupaga ondraszka 2014 

Również uczniowie klasy 3a Oliwia Mocek swój start może ocenić jako bardzo udany zdobywając I miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym, Piotr Sersan III miejsce na tym samym  dystansie.

Stylem motylkowym pływają bardzo dobrze uczniowie klasy 4a Bartosz Holeczek, który był II, Maciej Sowiński  III, a Maciej Warczak uplasował się tuż za podium. Bartosz Holeczek zdobył również II miejsce na 50 m dow. W stylu grzbietowym swoje medale zdobyli  Maciej Sowiński srebrny, Piotr Garczarczyk brązowy, a na 4 miejscu Szymon Fatyga.

W zawodach startowali również uczniowie gimnazjum  Patrycja Brembor zdobywając dwukrotnie srebrny medal na dystansie  50 m stylem dow, 50 m stylem mot.

Najlepszym zawodnikiem całych zawodów i zdobywcą Ciupagi Ondraszka został  Krzysztof  Jung zdobywając złote medale na dystansach  50 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem klasycznym.


Do zawodów przygotowywali trenerzy Grażyna Błaszczak, Jan Barucha, Mateusz Tosta, Sławomir Pąchalski, Małgorzata Myrcik.
Wszystkim zawodnikom i trenerom gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych osiągnieć.

 

MISTRZYNIE CHORZOWA W TENISIE STOŁOWYM


27 listopada 2014 roku uczennice szkoły podstawowej brały udział w Drużynowych Mistrzostwach Chorzowa Szkól Podstawowych w Tenisie Stołowym. W turnieju wystartowało 10 chorzowskich szkół.

tenis stolowy druzynowe mistrzostwa chorzowa 2014 

Nasza reprezentacja   spisała się znakomicie zdobywając  pierwsze miejsce w punktacji drużynowej.
Szkołę reprezentowały: Zuzanna Kubiec klasa 6c  zdobywając indywidualnie II miejsce, Hanna Kubiec klasa 5e zdobywając indywidualnie III miejsce. Michalina Rutkowska klasa 6c zdobywając indywidualnie IV miejsce, Patrycja Iskra klasa 6a zdobywając indywidualnie VI miejsce.
Dzięki zwycięstwu dziewczęta będą reprezentować Chorzów w rozgrywkach rejonowych.


W klasyfikacji mężczyzn nasi uczniowie zajęli IV miejsce,Litke Dominik klasa 6b  zdobył indywidualnie II miejsce
Gratulujemy bardzo udanego startu życząc powodzenia w kolejnych rozgrywkach. Uczniów do turnieju przygotowywała  Grażyna Błaszczak.

 

MEDALE NA MISTRZOSTWACH ŚLĄSKA

 

W dniach 5-6 grudnia reprezentanci Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie stanęli do rywalizacji o medale w Mistrzostwach Śląska w pływaniu juniorów 14-15 lat w 22 konkurencjach. Zawody odbywały się w Gliwicach na pływalni „Olimpijczyk”.

msplywanie14 15 1
Po emocjonujących wyścigach pływacy wrócili z dorobkiem 14 medali, w tym: 4 złote, 4 srebrne, 6 brązowych.

 

Multimedalistką zawodów została Dominika Bilińska, która wywalczyła dwa tytuły Mistrzyni Śląska na dystansie 50m i 100m stylem grzbietowym oraz 2 srebrne medale na dystansie 200m st grzbietowym i 100m st zmiennym. Zawodniczka jest bardzo wszechstronna, o czym świadczy wywalczony srebrny medal w stylu zmiennym.

Krzysztof Jung został Mistrzem Śląska na dystansie 200m st klasycznym oraz zdobył 2 srebrne medale na: 50m i 100m st klasycznym. Zawodnik swoimi bardzo dobrymi występami ustanowił nowe rekordy szkoły w swojej kategorii wiekowej.

 

Medale brązowe Mistrzostw Śląska  w wyścigach indywidualnych wywalczyli również:
Patrycja Brembor – 200m st motylkowym.
Natalia Krupa – 200m st grzbietowym.
Cieślar Mateusz – 200m st klasycznym.W wyścigach sztafetowych złoty medal zdobyła drużyna dziewcząt w konkurencji 4x200m st dowolnym oraz brązowy medal na dystansie 4x100m st dowolnym.

msplywanie14 15 2 

Drużyna chłopców wywalczyła brązowy medal w wyścigu sztafetowym 4x100m st dowolnym oraz zespół mieszany na dystansie 4x50m st dowolnym wywalczył, po zaciętej rywalizacji, srebrny medal. W sztafetach brali udział: Paulina Staszak, Marta Cierpka, Patrycja Brembor, Karolina Kowalska, Benjamin Kondera, Filip Baljon, Daniel Baliński, Krzysztof Jung.W kategorii 13 latków Mistrzostwa

Śląska rozgrywane były w dniach 3-4 grudnia w Radlinie.

 

Tytuły wicemistrzów Śląska wywalczyli:
Julia Zając-Więckowska - srebrny medal na 100m st dowolnym
Oskar Cieśla – srebrny medal na 50m st motylkowym
Mateusz Dubas - srebrny medal na 100m st klasycznym.

 

Ponadto drużyna wywalczyła 2 medale brązowe w wyścigach sztafetowych:

Drużyna dziewcząt na dystansie 4x100m st dowolnym - Julia Zając-Więckowska, Aleksandra Gołąbowska, Dominika Kosińska, Julia Czornik.

Drużyna Chłopców na dystansie 4x100m st zmiennym – Remigiusz Respondek, Mateusz Dubas, Oskar Cieśla, Marcin Szarpak.
Trenerami zawodników są: Małgorzata Myrcik, Monika Naczyńska i Sławomir Pąchalski

 

Gratulujemy zawodnikom i trenerom życząc dalszych sukcesów!!!

 

PIŁKARKI NOŻNE W AKCJI

W piątek 12 grudnia odbył się nietypowy mecz piłki nożnej. Zagrali w nim bowiem zwycięzcy turnieju piłkarskiego klas czwartych chłopców - klasa 4  b - lekkoatletyczna  i reprezentacja szkoły w piłce nożnej .... dziewcząt.

pilkarki nozne w akcji 

Wydawałoby się, że szanse mogą nie być równe, gdyż na jednej połowie boiska stanęli chłopcy grający na co dzień w piłkę nożną, niektórzy wręcz trenujący tę grę, a na drugiej młodzutka kadra piłkarek, składająca się przede wszystkim z uczennic klas czwartych i piątych, a nawet trzecich. Jednak boisko szybko zweryfikowało szanse jednej, czy drugiej drużyny. Od początku do końca mecz był wyrównany, jedna drużyna drugą zmuszała do solidnego wysiłku i mobilizacji, a wielu akcji nie powstydziliby się profesjonalni piłkarze i piłkarki. Wynik ustalmy na  0-0, bo to nie on miał znaczenie, tylko pasja piłki nożnej i dobra zabawa, w którą wciągnęli się także rodzice, którzy swoim gorącym dopingiem wspierali uczestników meczu, za co im dziękujemy.

 

AWANS DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

 

W dniu 14 stycznia odbyły się Mistrzostwa Chorzowa w jeździe szybkiej na łyżwach szkół gimnazjalnych. Reprezentacje naszej szkoły, zarówno w grupie dziewcząt jak i chłopców, stanęły na najwyższym podium zajmując pierwsze miejsca w mieście. Tym samym zespoły awansowały do finału wojewódzkiego.

 

mistrzostwa chorzowa lyzwy styczen 2015

Szkołę reprezentowali:grupa dziewczyn:                
- Cieślińska Katarzyna III D        
- Leśniak Patrycja II D        
- Dąbek Laura II D        
- Krzemień Agnieszka II D

grupa chłopców:
- Pajonk Adrian III C
- Stacherski Wiktor I C
- Wilusz Kuba II B
- Pilarski Paweł IIC

 

WYNIKI ZAWODÓW O PUCHAR PREZYDENTA

20 stycznia 2015 r. zorganizowaliśmy coroczne zawody pływackie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzowa Szkół Gimnazjalnych.
pucharprezydenta gim 2015 1 
pucharprezydenta gim 2015 2 


W zawodach wystartowały reprezentacje 10 gimnazjów. Po zmaganiach zarówno w wyścigach indywidualnych, jak i sztafetowych pierwsze miejsce zdobyli zawodnicy Gimnazjum Sportowego  nr 11.  Kolejne miejsca na podium zdobyły reprezentacje: Gimnazjum nr 8 – II miejsce, Gimnazjum nr 9 – III miejsce.

 

 

ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR PREZYDENTA CHORZOWA

 

W dniu 19 lutego w naszej szkole zorganizowano  zawody pływackie szkół podstawowych o Puchar Prezydenta Miasta Chorzowa.

puchar prezydenta sp 2015
W zawodach wystartowały reprezentacje 10 szkół podstawowych. W skład drużyn wchodziły reprezentacje dziewcząt i chłopców klas 3-6. Po zmaganiach zarówno w wyścigach indywidualnych, jak i sztafetowych pierwsze miejsce zdobyli zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 5. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 34 a trzecie Szkoła Podstawowa nr 12.


Uczniów do zawodów przygotowywali: Mateusz Tosta, Jan Barucha, Grażyna Błaszczak, Monika Naczyńska, Małgorzata Myrcik, Sławomir Pąchalski.

 

MAMY FINAŁ WOJEWÓDZKI W SZACHACH

 

szachy mistrzostwa chorzowa 

Po fantastycznym występie chłopców z SP 5 w Mistrzostwach Chorzowa  w Szachach (II miejsce drużynowo i II miejsce indywidualnie  Maćka Sowińskiego), przyszedł czas na zawody rejonowe.

 

Poprzeczka została podniesiona znacznie wyżej, bo rywalami naszych mistrzów, byli mistrzowie z Siemianowic Śląskich i Świętochłowic. Nastroje były optymistyczne, bo i umiejętności szachowe Maćka Sowińskiego  i Arka Hopka  nieprzeciętne. Ale jak to w sporcie bywa wynik jest zawsze sprawą otwartą. Do piątej rundy zajmowaliśmy IV miejsce. Dopiero  w dwóch ostatnich rundach chłopcy wyszli na prowadzenie i to o czym po cichu marzyliśmy stało się faktem.

 

 

Awans do zawodów wojewódzkich po raz drugi w historii szkoły. Przed naszymi młodymi szachistami najtrudniejszy sprawdzian. 27 marca w Częstochowie  zmierzą się  ze zwycięzcami zawodów rejonowych województwa śląskiego. Arka i Maćka wspierał dzielnie Kacper Januszek z klasy 3a.

 

HISTORYCZNY SUKCES MŁODYCH SZACHISTÓW


Nieopodal Jasnej Góry w auli Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie odbył się finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach.

szachy final woj 1 szachy final woj 2

Turniej miał miejsce 27 marca, a do rywalizacji przystąpili mistrzowie miast i rejonów województwa śląskiego. Szkołę Podstawową nr 5 i miasto Chorzów reprezentowali uczniowie klasy 4 a Maciej Sowiński i Arkadiusz Hopek.

Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Rywalizacja z ligowymi zawodnikami, mającymi wysokie miejsca w rankingach, startującymi w Mistrzostwach Polski i zawodach międzynarodowych, nie była łatwa. Jednak Arek i Maciek dzielnie stawili czoła utytułowanym zawodnikom zdobywając 8 punktów, co w klasyfikacji drużynowej dało nam szóste miejsce w województwie.

Zawodnicy SP 5 spisali się na medal, zdobywając cenne punkty do klasyfikacji o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty. Ogółem w całym cyklu rozgrywek szachowych wzięło udział ponad 2 tysiące szkół podstawowych.

 

 

Tłumy, tłumy, tłumy….

…tak w skrócie można określić to, co działo się w sobotę 18 kwietnia w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie.

festyn rodzinny 10  festyn rodzinny 1  festyn rodzinny 4 

Dzień Otwarty w formie Festynu Rodzinnego okazał się strzałem w dziesiątkę. Bogata oferta przyćmiła inne imprezy organizowane w tym dniu w innych chorzowskich szkołach, a frekwencja i zainteresowanie przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Setki ludzi, kolejki do poszczególnych konkurencji czy stanowisk mimo przejmującego zimna. Ale i tak pogoda okazała się łaskawa, bo nie spadła ani jedna kropla deszczu. Powodzenie imprezy zawdzięczmy zaangażowaniu i aktywnemu włączeniu się całej społeczności szkolnej.

festyn rodzinny 2  festyn rodzinny 7  festyn rodzinny 11 

Hitami okazały się: wspólny aerobik, malowanie twarzy, przejażdżki na kucykach, bajkowy tor przeszkód. Ale i inne stanowiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pełne ręce roboty mieli językowcy i matematycy. Organizowane przez nich quizy i łamigłówki nie miały końca. Rodzice chętnie uczestniczyli w konkurencjach sportowych jak: mecz piłki nożnej, gra drużynowa „Łap kota”, konkurs rzutów do kosza, czy turniej tenisa stołowego.

festyn rodzinny 14  festyn rodzinny 13  festyn rodzinny 12 

Wyjątkowe powodzenie miała oferta kulinarna. Gorąca i pyszna grochówka okazała się znakomitym antidotum na przejmujące zimno. W błyskawicznym tempie znikały ciasta upieczone przez rodziców i ekologiczne produkty naszego rodzimego dietetyka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy ratownictwa wodnego oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

festyn rodzinny 15  festyn rodzinny 6  festyn rodzinny 8 

Końcowym akcentem imprezy był konkurs piosenki sportowej w wersji karaoke, który również przyciągnął do auli spore tłumy zwolenników tej formy śpiewania. Nasza oferta dydaktyczna i sportowa wzbudziła zainteresowanie wielu rodziców, którzy wyrazili chęć zapisanie dzieci do naszej szkoły. Pobranych zostało wiele podań o przyjęcie nie tylko do gimnazjum, ale także do szkoły podstawowej. Miejmy nadzieję, że zaowocuje to dobrym naborem do klas w przyszłym roku szkolnym.

festyn rodzinny 3  festyn rodzinny 5  festyn rodzinny 9 

Dzięki integracji nauczycieli, pracowników szkoły, młodzieży i rodziców Dzień Otwarty okazał się świętem całej szkoły. W tym dniu mogliśmy zauważyć to, co umyka na w pracy codziennej. Mianowice to, że pracujemy w znakomitym zespole, że mamy nauczycieli z pasją i mobilizujemy się w sytuacja ważnych.
Organizatorami Dnia Otwartego – Festynu Rodzinnego były: Magdalena Małek i Maria Poznańska
Imprezę finansowali: Dyrekcja ZSS nr 1 , Rada Rodziców i Urząd Miasta Chorzów

 

LIGA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

 

13 maja w Gliwicach na pływalni „Olimpijczyk” rozegrano IV  finałową rundę zawodów pływackich – Liga Szkół Gimnazjalnych Województwa Śląskiego.

liga szkol gimnazjalnych maj
Po ostatniej rundzie i zaciętej rywalizacji zawodnicy klasy I A  gimnazjum wywalczyli drugie miejsce a drużyna klasy III A  sklasyfikowana została na trzecim miejscu.
Kolejny raz uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 11 potwierdzili wysoki poziom sportowy zdobywając miejsca na podium. Cieszymy się bardzo, że dzięki warunkom sportowym, jakie stwarza szkoła i systematycznej pracy możemy osiągać takie dobre rezultaty.

 

SIATKÓWKA PLAŻOWA

 

13 maja odbyły się Mistrzostwa Chorzowa szkół gimnazjalnych w piłce siatkowej plażowej dziewcząt. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie: Dąbek Laura i Krzemień Agnieszka z klasy II D.

siatkowka plazowa 

Dziewczęta po bardzo ładnej grze doszły do półfinału i ostatecznie zajęły trzecie miejsce. Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku. Zespół do turnieju przygotowywał Sebastian Rostek.

 

 

PAWEŁ NAJLEPSZY NA ŚLĄSKU

W dniach 6-7 czerwca w Sosnowcu rozegrano pierwszą odsłonę Mistrzostw Śląska młodzików - wieloboje lekkoatletyczne. Młodziczki rywalizowały w pięcioboju natomiast młodzicy w sześcioboju.

6boj czerwiec 2015 

Wśród wieloboistów znalazł się uczeń klasy I B gimnazjum, reprezentujący  TS AKS Chorzów Paweł Płaszczymąka. W swoim debiutanckim starcie ustanowił kilka rekordów życiowych, które pozwoliły mu osiągnąć wynik 2123 punktów i zająć pierwszą lokatę wśród młodzików.


Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów, zwłaszcza że dnia 13 czerwca w Bielsku- Białej,  Paweł wraz z koleżankami i kolegami z klas pierwszych i drugich gimnazjum, weźmie udział w drugiej indywidualnej odsłonie Mistrzostw Śląska młodzików.

 

 

DZIELNI MALI PŁYWACY

W V Memoriale Pływackim im. Krzysztofa Kanika w Goczałkowicach, który odbył się 14 czerwca wystartowało 28 zawodników naszej szkoły z klas 1-6.

dzielini mali plywacy 1  dzielini mali plywacy 2 

Na wyróżnienie zasługują uczniowie z klasy 2 a, dla których był to pierwszy start w zawodach pływackich. Spisali się w nich bardzo dobrze zdobywając wiele medali oraz poprawiając swoje życiówki:
Szpoton Natalia wywalczyła srebro i brąz na dystansach 50 mot,100 klas.,
Jedynak Dominik zdobył 2 brązowe medale, 50 mot, 50 grzb.,
Kacperek Alan srebrny medal z klasy 100klas.,
Glombica Julia srebrny medal z klasy 3 a 50grzb.,
Ellgoth Szymon 2 złote medale 50 dow, 50 grzb., (kl. 4 a)
Marczak Marta zdobyła 2 złote medale100 klas,50 mot.,
Holeczek Bartosz zdobył złoty medal 50mot.,
Magierowska Julia zdobyła brązowy medal na 50grzb (kl. 6 a),
Maja Ołubiec z klasy 4 a zdobyła 2 miejsce na 50 st motylkowym.

dzielini mali plywacy 3  dzielini mali plywacy 4 


W zawodach wzięło udział 400 zawodników. Gratulujemy wszystkim zawodnikom udanych startów i życzymy odpoczynku od treningów podczas wspaniałych wakacji.


Zawodników przygotowywali trenerzy Grażyna Błaszczak Jan Barucha Mateusz Tosta, Małgorzata Myrcik.

 

 

MŁODZI SPORTOWCY LUBIĄ POMAGAĆ

W dniach 22-24 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole XXVI Olimpijskie Dni Sportu Szkolnego, w czasie których dzieci i młodzież miały okazję zaprezentować swoje sportowe umiejętności i  wziąć udział w sportowej rywalizacji międzyklasowej. Najbardziej wysportowane klasy odebrały nagrody za świetne wyniki  w drużynowej rywalizacji.


Klasa III D Gimnazjum Sportowego wraz ze swoim wychowawcą Moniką Kalitą-Szromek zdecydowała o przekazaniu nagrody pieniężnej uzyskanej za zdobycie III miejsca w rywalizacji międzyklasowej na rzecz Hospicjum w Chorzowie. Gest naszej młodzieży był ukoronowaniem wieloletniej współpracy z Hospicjum i zaangażowania młodych wolontariuszy w pomaganie innym. Życzymy im wielu sukcesów w nowych szkołach średnich, w których rozpoczną naukę od września br.

 

 

CZESKIE PODIUM DLA NASZYCH GIMNAZJALISTEK

W dniach 14-15 sierpnia sekcja lekoatletyczna klubu TS AKS Chorzów została zaprszona na mityng lekkoaletyczny w Zlinie (Czechy).
Wśród uczestników wyjazdu znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum - Wiktoria Lis, Oliwia Fular, Daria Kwaśny, Kamil Kuś (II B) oraz Martyna Rutkowska (III B).

czeskie podium dla gimnazjalistek
W piewszym dniu zawodnicy w towarzystwie czekich kolegów i koleżanek zwiedzali miasto i okolice. Natomiast w drugim dniu przyszedł czas na sportową rywalizację. Mimo skrajnych warunków atmosferycznych (34-stopniowy upał) oraz wakacyjnej formy nasi zawodnicy spisali sie bardzo dobrze. Najbardziej zadowolone z zawodów wracały nasze sprinterki, które w biegu na 60m zajęły całe podium - Daria pierwsze miejsce, Oliwia drugie a Wiktoria trzecie miejsce. Nasi "mali" mistrzowie wrócili mocno zmotywowani do pracy i już nie mogą się doczekać kolejnych startów,  również tych zagranicznych.


 
 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES