early stage program partnerski  ZAPISY NA ROK 2022/23

Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla uczniów, prowadzone są na terenie naszej szkoły w terminach
i godzinach dostosowanych do planu lekcji dzieci.

• Zapisy dostępne są poprzez stronę: https://earlystage.pl/pl/szkola/chorzow
• Szczegółowe informacje: tel.  519 035 983, 609 654 063
• Więcej informacji o szkole Early Stage: https://earlystage.pl/

gramywreczna wfzklasa czytamsobie lekkoatletykadlakazdego klub mlodego lekkoatlety wspierac i uczyc usmiechnij sie

 TU SIĘ UCZYMY – FILM PREZENTUJĄCY NASZĄ SZKOŁĘ


Najbliższe zebranie prezydium Rady Rodziców odbędzie się 14 czerwca o godzinie 18:00.


51. RAJD KUSEGO

19 maja i 1 czerwca 2022 odbył się tradycyjny 51 Rajd Kusego. Jak zwykle wiosną trasy wiodły jurajskimi szlakami Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W rajdzie wzięło udział łącznie 93 uczniów naszej szkoły, w tym uczniowie z Ukrainy. Rajd jurajski zawsze ma charakter surwiwalu. Największą atrakcją jest zwiedzanie jaskiń, gdzie często trzeba się czołgać wąskimi korytarzami po gliniastym namulisku. Najbardziej byli zadowoleni najbrudniejsi uczestnicy rajdu. Tym razem zaliczyliśmy Jaskinię Zegar i Jaskinię Psią. Zwiedzaliśmy również Zamek Pilcza w Smoleniu i Zegarowe Skały. Rajd zakończyło tradycyjnie ognisko w otoczeniu wapiennych skał Grochowca Wielkiego. Jesienią już w nowym roku szkolnym zapraszamy na beskidzki 52 Rajd Kusego!


KANGUR 2022

W tegorocznym międzynarodowym konkursie matematycznym KANGUR wzięło udział 42 uczniów naszej szkoły, a 10 z nich otrzymało wyróżnienia i nagrody książkowe.

Wyróżnieni uczniowie to: Alicja Bieda (3a), Bartosz Pella (4a), Karolina Nowak (4b), Natalia Krzykała (5b), Michał Machnik (6b), Bruno Kościukiewicz (6b), Matylda Kryś (7b), Szymon Machnik (8b), Tomasz Koperski (8c) i Michał Wojciechowski (8b).

Gratulujemy wyróżnionym i zapraszamy do udziału w różnych konkursach matematycznych organizowanych w naszej szkole.


OLIMPIJSKIE DNI SPORTU

Dnia 9 czerwca odbył sie drugi dzień rywalizacji klas 4-6 XXX Olimpijskich Dni Sportu. Sztafety, przeciąganie liny, wyścigi rzędów na basenie to konkurencje sportowe tego dnia. Przed nami ostatni dzień Dni Sportu klas 1-3. Życzymy pogody, pozytywnej energii oraz sukcesów sportowych.


PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI SKW W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

7 czerwca 2022 r. w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza w roku 2021/2022. Nasi wolontariusze otrzymali podziękowania od dyrektora Wojciecha Niezgody oraz pedagożki i koordynatorki Szkolnego Klubu Wolontariusza Wioletty Ziółkowskiej-Żyły za swoją działalność na rzecz szkoły i społeczności szkolnej, w tym również ukraińskiej. Szczególne podziękowania otrzymały Panie Marta Jachimowska i Beata Szymura z biblioteki szkolnej za wspieranie działań SKW. To już prawie 5 lat, jak działamy. Dziękujemy wszystkim współpracującym z Klubem Wolontariusza i zapraszamy do nas od września.


PONOWNIE SREBRO

W odbywającym się 2 czerwca 2022 r. Finale Wojewódzkim Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej chłopców dla klas 4-6, uczniowie naszej szkoły wywalczyli srebrny medal. Po bardzo dobrym spotkaniu półfinałowym, w którym zawodnicy zaprezentowali niezwykłą wolę walki, zaangażowanie oraz bardzo wysokie umiejętności w grze zarówno w ataku, jak i obronie, w finale musieli uznać wyższość przeciwników z Zabrza. Oprócz tego nagroda indywidualna w postaci najlepszego bramkarza turnieju powędrowała do Szymona Starościaka z klasy 5c. Warto wspomnieć, że powtórzony został sukces starszych kolegów z klas 7 i 8, którym również udało się zająć drugie miejsce w województwie.

Serdecznie gratulujemy zawodnikom, ich rodzicom oraz trenerom!


ZDROWIE NASZYM SKARBEM

23 maja roku na terenie szkoły został zorganizowany quiz wiedzy „Zdrowie naszym skarbem” dla klas drugich i trzecich. Również w maju odbył się konkurs plastyczny o tym samym tytule. Ich celem było propagowanie zdrowego stylu życia.

Obydwa konkursy zostały rozstrzygnięte podczas „Akademii Zdrowego Bajtla” z udziałem klas pierwszych oraz laureatów konkursów. Wyniki przedstawiają się następująco:

- w quizie wiedzy:

I miejsce – Piotr Jachimowski

II miejsce – Zofia Klimek

III miejsce – Mikołaj Piecha

- w konkursie plastycznym:

I miejsce – Wojciech Kwaczała

II miejsce – Emilia Wróblewska

III miejsce – Oliwia Piskuła oraz Natalia Głuszak

Wyróżnienie – Martyna Kilka oraz Agata Hamela

Uroczystość oraz konkursy zostały przygotowane przez Natalię Nowak i Anetę Kolarską.


LEKKOATLETYCZNE MISTRZOSTWA CHORZOWA

Dnia 23 maja odbyły się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Chorzowa w czwórboju szkół podstawowych. Nasza reprezentacja w kategorii dziewcząt i chłopców zajęła 1. miejsce. Gratulujemy uczniom i trenerom.


KONKURS PLASTYCZNY „KSIĄŻKI, KTÓRE KOCHAMY”

W piątek 20 maja w bibliotece szkolnej uczniowie klas pierwszych wybierali najlepszy plakat spośród prac wykonanych przez uczestników XXV Konkursu Pięknego Czytania „Książki, które kochamy”. Każdy z uczniów mógł oddać głos na ten – ich zdaniem – najpiękniejszy.
Najwięcej głosów oddano na prace:
• I miejsce – Amelia Gros 3C
• II miejsce – Natalia Beiner 2B
• III miejsce – Natalia Kapusta 2B
Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy.
Pierwszoklasistów zapraszamy za rok do udziału w Konkursie Pięknego Czytania i zaprezentowania swojej ulubionej książki.


KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W KLASACH 2-3

18 maja 2022 roku w bibliotece szkolnej odbył się zorganizowany przez Panią Ritę Witek-Kulawik XXV Konkurs Pięknego Czytania „Książki, które kochamy”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 2 i 3 naszej szkoły. Jury w składzie: Pani Bogusia Wróbel (bibliotekarka z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie), Pani Ania Rybczyńska (kierowniczka świetlicy szkolnej SP5) i Pani Beata Szymura (bibliotekarka z naszej szkolnej biblioteki) oceniało prezentacje uczestników, wykonane przez nich plakaty oraz umiejętność czytania wybranych fragmentów ulubionych książek. Zwycięzcami tegorocznej edycji Konkursu Pięknego Czytania:

I miejsce ex aequo:

 • Małgorzata Weber klasa 2C
 • Szymon Pąchalski klasa 3A

II miejsce:

 • Piotr Paczyński klasa 2C

III miejsce:

 • Martyna Pieloch klasa 2A

Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje.

Gościom Honorowym - Pani Dyrektor Bożenie Przybylskiej oraz Panu Dyrektorowi Wojciechowi Niezgodzie – serdecznie dziękujemy za kibicowanie uczestnikom.

Do zobaczenia za rok!


KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W KLASACH 4-6
12 maja wybrany został Mistrz Pięknego Czytania spośród chętnych uczniów klas 4-8. Uczestnicy konkursu zorganizowanego przez bibliotekę szkolną dostarczyli nam wielu emocji i udowodnili, że czytanie jest dla nich wielka wartością. Jury oceniało dykcję, płynność czytania i ogólne wrażenie. Ważny był również dobór literatury oraz sposób, w jaki czytelnik przeżywa dany fragment tekstu. A oto zwycięzcy:
1 miejsce – Julia Pistelok, kl. 5d
2 miejsce – Marta Gaweł, kl. 6a
3 miejsce – Jakub Lelonek, kl. 4b
Warto dodać, że byliśmy gośćmi chorzowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Dziękujemy za zaproszenie. Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim, którzy poświęcają czas na czytanie.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

Choć najmłodsi uczniowie naszej szkoły potrafią już korzystać z biblioteki, 28 kwietnia wzięli udział w oficjalnym pasowaniu na czytelnika. Podczas uroczystości dzieci wykonywały różne zadania, które przeniosły je w świat opowiadań, bajek i wierszy. Dzieci przypomniały sobie, jak obchodzić się z książką i dlaczego w ogóle warto czytać.
Każdy uczeń ślubował kochać książki, poznawać z nich świat i ludzi, poważnie traktować obowiązki czytelnika. Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali książkę „Pierwsze abecadło” – antologię tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka, wielki człowiek”.
Życzymy wszystkim najmłodszym wspaniałych lektur, które rozwijają wyobraźnię, inteligencję i empatię. Warto czytać!


NAJMŁODSI MATEMATYCY

Z radością informujemy o zakwalifikowaniu się uczniów klas 1-3 do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Puchacza Piotra:

Filip Kaniewski, klasa 1a
Szymon Kocik, klasa 1b
Hanna Puchała, klasa 1c
Aleksander Cierpioł, klasa 1d
Agata Hamela, klasa 2c
Małgorzata Weber, klasa 2c
Wojciech Wierzbicki, klasa 2d
Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


51. RAJD KUSEGO

Ze względu na duże zainteresowanie 51. Rajd Kusego odbędzie się 19 maja i dodatkowo 1 czerwca.
Wolnych miejsc na 19 maja już nie ma, można zapisywać się na termin 1 czerwca.

"W rajdzie mogą brać udział uczniowie klas 4 - 8. Jest to impreza turystyki kwalifikowanej. Zwiedzamy okolice Smolenia i Ryczowa na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Poznamy ciekawe grupy skalnych ostańców, ruiny zamku w Smoleniu oraz będziemy pokonywać jaskinie (ubrudzenie się gwarantowane)."
Włodzimierz Cieśliński - organizator

 


LAUREAT WOJEWODZKIEGO KONKURSU Z FIZYKI

Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy 8c Tomasz Koperski został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki.
Gratulujemy Tomkowi i jego opiekunowi Krystianowi Dziadoszowi.


OZDOBA WIELKANOCNA Z RECYKLINGU

W środę 13 marca 2022 roku nastąpiło rozstrzygnięcie Miejskiego konkursu plastyczno-technicznego dla Chorzowskich Świetlic pt. ,,Ozdoba wielkanocna z recyklingu”.

Składamy serdeczne gratulacje laureatom! Dziękujemy za tak liczny udział wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom sprawującym opiekę artystyczną.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce:

 • Julia Lenert ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. ks. Józefa Czempiela w Chorzowie

II miejsce ex aequo:

 • Karina Adamowicz ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Chorzowie
 • Nikola Ćwięk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Janusza Korczaka w Chorzowie

III miejsce ex aequo  

 • Olivia Cieślak ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Tadeusza Kościuszki w Chorzowie
 • Julia Breguła ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. Jana Pawła II w Chorzowie

Uczniowie Wyróżnieni:

 • Natalia Rudkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie
 • Adelaida Pavlenko ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Tadeusza Kościuszki w Chorzowie
 • Agata Kosińska – Kocur ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Tadeusza Kościuszki w Chorzowie

Odbiór nagród będzie możliwy w szkole przy portierni lub w świetlicy od 25.04 do 29.04.2022.

Organizatorzy konkursu: Aneta Kolarska, Natalia Nowak


DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji zespół nauczycieli wychowania fizycznego zorganizował dla klas 1-8 Dni Promocji Zdrowia. Uczniowie brali udział w prelekcjach na temat zdrowego stylu życia oraz w szkoleniach z pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego. Najmłodsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach muzyczno-ruchowych oraz rywalizowali w formie wyścigów rzędów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten dzień.


DZIEŃ LICZBY PI

 W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi w naszej szkole przeprowadzony został konkurs „Prezentacja symbolu Liczby Pi w oryginalny sposób”, którego wyniki prezentują się następująco:

Kategoria: klasy 1-3
I miejsce – Martyna Pieloch, kl. 2a
II miejsce – Michał Bednarek, kl. 2a
III miejsce – ex aequo Adrianna Czech, kl. 1a; Winciersz Wiktor, kl. 2d

Kategoria: klasy 4-8
I miejsce – Maja Kurzaczek, kl. 5b
II miejsce – Emilia Pander, kl. 5d
III miejsce – Denis Knapik, kl. 8d

Praca przestrzenna:
I miejsce – ex aequo Julia Pistelok, kl. 5d; Michalina Motyka, kl. 8d
II miejsce – Denis Kazior, kl. 8d
III miejsce – ex aequo Alicja Skowron, kl. 4d; Paulina Adamska, kl. 8b

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Zwycięzcy otrzymają nagrody :)

Joanna Aleksander-Rola, Joanna Balicka


JEDNA SETNA SEKUNDY DO MEDALU


to najpierw na ME w Londynie, a potem – udział w olimpiadzie. Takie są właśnie wzloty i upadki, złe i wspaniałe chwile zawodnika.
Bardzo mądrą lekcję wychowawczą otrzymali uczniowie klas pływackich, którzy uczestniczyli w spotkaniu z olimpijczykami, absolwentami naszej szkoły. Kacper Klich opowiadał o ciężkiej pracy w czasie treningów, o radościach i smutkach, kiedy właśnie zabraknie 0,01 s do brązowego medalu. "Chcemy, aby dzisiejsze spotkanie było motywacją do dalszej, wytężonej pracy, chęci ścigania się, bicia własnych rekordów". Podobne słowa uczniowie usłyszeli od starszych koleżanek, olimpijek  Zuzi Smykały i Pauliny Pedy. "Trzeba słuchać swoich trenerów, bo oni najlepiej wiedząm, jak osiągnąć sukces" mówiła Paulina. Zuzia zdradziła, że zaczęła trenować snowboard w 11. roku zycia i od tego czasu nie jeździła na nartach. Przypomniała, że oprócz sportu jest jeszcze nauka, której absolutnie nie wolno zaniedbywać.
Wzruszajace spotkanie byłych uczniów z trenerami i nauczycielami odbyło się z okazji odsłonięcia galerii mistrzów olimpijskich w holu szkoły. Trzej pozostali olimpijczycy nie mogli przybyć ze względu na zajęcia i wyjazdy. Ale zawsze bardzo serdecznie wspominają szkołę, trenerów: Grażynę Błaszczak, Małgorzatę Myrcik, Sławomira Pąchalskiego, Krzysztofa Podchula oraz wychowawców i nauczycieli.

Zuzanna Smykała
reprezentantka kadry narodowej w konkurencji Snowboardcross. Wielokrotna mistrzyni Polski, olimpijka z Pjongczangu (2018).

Kacper Klich
polski pływak specjalizujący się w stylu dowolnym, wielokrotny medalista mistrzostw Polski.
Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku brał udział w sztafecie kraulowej.

Paulina Peda
polska pływaczka, mistrzyni i rekordzistka Polski, olimpijka z Tokio (2021).

Mateusz Michalski
reprezentant Polski w pływaniu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach (2004) i Pekinie (2008).

Katarzyna Pawlik
w 2004 roku wystartowała jako najmłodsza reprezentantka Polski w Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach (miała wówczas 15 lat). Zdobyła 3 medale. 4 lata później na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie wywalczyła 4 medale.

Kajetan Patryk Duszyński
polski lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 400 metrów, mistrz olimpijski z Tokio 2021 w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów.