Szkolna wycieczka do Francji odbyła się w dniach od 30 maja do 3 czerwca 2005 r. Brali w niej udział zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum wraz z opiekunami: Bogumiłą Irach, Ewą Gawlik, Małgorzatą Krychowską oraz Beatą Stasiak.uczestnikom wycieczki towarzyszyła przewodnik Lidia Płaza.
Wycieczka rozpoczęła się krótkim zebraniem organizatorów i rodziców uczniów, któremu przewodniczyła Ewa Gawlik.
Jednak nie wszystko szło zgodnie z planem - autobus miał dwugodzinne opóźnienie z przyczyn technicznych.
W końcu około godziny 18:00 wyruszyliśmy z parkingu szkolnego ku przejściu granicznym Kudowie. W nocy przejechaliśmy przez Czechy i następnego dnia przemieszczaliśmy się już w granicach Niemiec. Przed południem krótki postój na posiłek oraz toaletę i dalsza podróż w stronę Francji. Jazdę autobusem umilały opowieści przewodnika o Francji i Francuzach. W okolicach południa przejechaliśmy przez granicę niemiecko-francuską.
Udawaliśmy się w stronę Reims, do którego dotarliśmy o godzinie 16:00.

eiffla

Teraz udawaliśmy się w stronę Reims, do którego dotarliśmy o godzinie 16:00 naszego - polskiego czasu. Tam zwiedziliśmy przepiękną katedrę Notre Dame (fr. Cathédrale Notre-Dame de Reims), zbudowaną w latach 1211-1300 w stylu gotyckim. Wnętrze katedry wypełnione tajemnicą i mrokiem, które oświetlały promienie światła przechodzące przez ogromną rozetę. Światła katedry i ona sama były inspiracją malarzy impresjonistów.
Po krótkim zwiedzeniu i kupieniu pamiątek udaliśmy się do miejsca naszego pierwszego noclegu we Francji - do domu pielgrzyma prowadzonego przez polskich księży i polskie zakonnice, nie było wiec problemu z porozumiewaniem się.
Jedzenie też nie było tradycyjne francuskie, a typowo polskie - zupa pomidorowa oraz pierogi. Po posiłku zakwaterowaliśmy się w swoich pokojach i szykowali do kolejnego dnia wycieczki.
Następnego dnia wcześnie rano śniadanie i o godz. 8:00 wyjazd do Paryża oddalonego od Reims o ok. 160 km.

Po około dwóch godzinach jazdy wjeżdżamy do stolicy Francji - Paryża. Od samych granic miasto budzi emocje swoim bogactwem, kulturą i tajemniczością. Stolica Francji jest pełna kontrastów - bogata w tradycje i jednocześnie awangardowa, o monumentalnych rozmiarach i wyjątkowo czarująca.
Jest siedzibą rządu i ośrodkiem uniwersyteckim, miastem mody i sztuki, wielokulturowym, a jednocześnie tak francuskim.

notredamedeparis  grupa grupa

Nasze zwiedzanie Paryża rozpoczyna się od symbolu w sercu miasta - wieży Eiffla. Widok z niej jest niesamowity. oglądamy cudowną panoramę miasta i okolic. Następnie udajemy się do kolejnej katedry, jednej z najbardziej znanych na świecie - Notre Dame de Paris. Katedra wykonana w stylu gotyckim, wzniesiona w latach 1163-1330 na wyspie Ile de la Cite na Sekwanie. Następne atrakcje to Louvre, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Plac Concorde, Plac Pigalle, Muzeum Armii (Les Invalides et le Musee de l'Armee), Operę Grande i wiele innych obiektów, pomników, fontann, kolumn.

operagrande  louvre

Na podsumowanie wizyty w Paryżu pływamy statkiem po Sekwanie mając możliwość podziwiania znakomitej architektury miasta.

panoramaparyza  lesinvalides

planeurodisneylandu  Zmęczni całodniowym zwiedzaniem udajemy się na obiadokolację do jednej z paryskich restauracji. Następnie w godzinach późnowieczornych zatrzymujemy  się na noc w Hotelu Formule 1 na obrzeżach Paryża.
Rano typowo francuskie śniadanie - bułki, biały ser, dżem, kakao... A następnie Eurodisneyland, gdzie wyśmienicie bawimy się cały dzień

Potem  pożegnanie Paryża i rozpoczyna się droga powrotna. Wyczerpani po dwóch aktywnych dniach nie zauważyliśmy kiedy przejechaliśmy przez Niemcy, rano obudziliśmy się już w granicach czeskich. Koło południa przejeżdżaliśmy przez czeską Pragę, którą zwiedziliśmy z okien autokaru. Po południu przekroczenie granicy czesko-polskiej i przejazd do Chorzowa w okolicach godziny 18:00. Po podziękowaniu i pożegnaniu z przewodnikiem i uczestnikami pełni wrażeń rozeszliśmy się do swoich domów.

Zdjęcia i tekst:Rafał Domański