^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

 
KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI ŚWIĘTA KSIĄŻKI DLA DZIECI
 
 
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Z okazji tego święta nasza biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji w dowolnej technice do swojej ulubionej książki.
Ze względu na sytuację uczestnicy konkursu nadesłali zdjęcia swoich prac.
A oto wyniki:
1 miejsce - Jan Lampka kl. 1a
2 miejsce - Noemi Górczyńska, kl. 2b
3 miejsce ex aequo - Agata Glińska, kl. 2c i Maja Damaszek, kl. 2c
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy w tym trudnym czasie do odkrywania nowych wspaniałych lektur.
 
NAUKA ZDALNA W CZASIE ZAWIESZENIA ZAJĘĆ - KOMUNIKAT MEN
 

EPODRĘCZNIKI

Epodręczniki dla edukacji wczesnoszkolnej

Epodręczniki dla klas IV - VIII

UWAGA !!!


Informujemy, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, od dnia 12.03.2020 do odwołania zamknięty będzie basen oraz hale sportowe.


WYRÓŻNIENIE
 
W piątek 6 marca w Warszawie odbyło się  uroczyste wręczenie stypendium Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2018/2019. Jednym z czterech laureatów reprezentujących województwo śląskie był nasz absolwent Paweł Kwiecień.
W liście otrzymanym od ministra znajduje sie równiez podziękowanie  dla opiekunów i nauczycieli czyli przede wszystkim nauczycieli SP 5.
 
 
MISTRZOSTWA CHORZOWA W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
 
 
4 marca odbyły się Mistrzostwa Chorzowa w Narciarstwie Alpejskim szkół podstawowych w Wiśle. Nasi uczniowie w klasyfikacji dziewcząt i chłopców w klasach 1-3, 4-6 oraz 7-8 zajęli III miejsce w mieście. Tym samym utrzymując zeszłoroczne miejsce na podium.
Julia Moch zdobyła I miejsce w  kategorii 1-3  dziewcząt
Mateusz Załęcki zajął IV miejsce w kategorii 1-3 chłopców
Dawid Januszczak zajął V miejsce w kategorii 1-3 chłopców
Anita Kordela zajęła IV miejsce w kategorii dziewcząt 4-6
Kacper Krause zajął IX miejsce w kategorii dziewcząt 4-6
Lena Frącek zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt 7-8
Janusz Bogunia zajął VI miejsce kategorii chłopców 7-8
W zawodach również reprezentowali naszą szkołę: Rojek Ewa, Amelia Poręba, Patryk Strzelecki, Wiktor i Karol Piecyk,Krzesińska Natalia oraz Mikołaj Brol.
 
 
W KRĘGU PRZYJACIÓŁ
 
 
W świetle jupiterów rozbłysły talenty uczniów „Piątki”. Gwar, śmiech, śpiew uczniów oraz tłumy rodziców i nauczycieli – tak zapamiętamy „Wieczór Przyjaciół Szkoły”.21 lutego aula zaroiła się od znamienitych gości i wykonawców. Muzyczna podróż przez ekrany kin całego świata była myślą przewodnią imprezy.
Piosenki, utwory instrumentalne i scenki teatralne powstały w oparciu o największe kinowe produkcje. Usłyszeliśmy „Świat na ekranie”, „Nutki filutki” i wiele innych popularnych melodii zaśpiewanych przez dzieci. Zabrzmiały też przeboje muzyki kinowej w wersji instrumentalnej w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Nie obyło się także bez popisów tanecznych – od hip-hopowych figur po ekspresyjny taniec nowoczesny. Opowieściom o historii kina okraszonych filmikami nie było końca.
Prowadzący imprezę Ola Zimnik i Paweł Krasnodębski wręczyli Pani Esterze Sławińskiej-Dziurowicz, aktorce Teatru Rozrywki w Chorzowie - Oskara w Kategorii Gwiazda Wieczoru Przyjaciół Szkoły. Wraz z pierwszakami i ich nauczycielką zaśpiewała piosenkę pt. „Pierwsza gwiazda”.
W kawiarence oferowano smakowite ciastka upieczone przez mamy uczniów klas pierwszych, czwartych i siódmych. Zebrane w ten sposób finanse wspomogą Szkolny Fundusz Przyjaciół Dzieci.
Występy uczniów oraz niepowtarzalna atmosfera „Wieczoru Przyjaciół Szkoły” wzbudziły wzruszenie odbiorców i podziw dla utalentowanych wykonawców. Dziękujemy za te chwile Nauczycielom i Rodzicom, jak zwykle niosącym pomoc.
Mamy nadzieję, że impreza ta scali społeczność szkolną i zyska Państwa aprobatę.
 
 
TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO
 
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, Celem tego święta jest przypomnienie wszystkim, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego. Również w naszej szkole w ciągu całego tygodnia miały miejsce różne wydarzenia mające na celu podkreślenie wartości i piękna języka polskiego oraz naszej śląskiej gwary.
- W świetlicy szkolnej przygotowano dla dzieci krzyżówki i wykreślanki ortograficzne oraz przeprowadzono quiz wiedzy o języku polskim.
- Uczniowie klasy 7e uczestniczyli w wykładzie dr hab. prof. UŚ Agnieszki Piela „O słowach, które wyzionęły ducha”  oraz zwiedzili Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach.
- Uczennice klasy 8d wykonały plakat informacyjny pod hasłem „Nie traktuj języka jak śmietnika”, który propagował poprawne posługiwanie się językiem polskim. Plakat oraz gazetki i wystawki dotyczące tematu  można było podziwiać w bibliotece szkolnej
- Przeprowadzono również w klasach 6-8 sp  interaktywny quiz dotyczący związków frazeologicznych.
- Największą popularnością cieszyła się jednak gra terenowa polegająca na szukaniu 20 rozwieszonych po szkole śląskich słów oraz ich przetłumaczeniu na język polski, angielski i niemiecki. Wypełnione karty odpowiedzi dostarczyło 38 uczniów, z pośród których najwięcej punktów otrzymali:
1 miejsce:
   Julia Niemiec kl. 5b- 80 p.
   Oliwia Marek kl. 5b – 80 p.
2  miejsce:
   Bartosz Magiera kl. 6e – 79 p.
   Alicja Wójtowicz, kl. 6d – 79 p.
   Antonina Wawrziczek, kl. 5c- 79p.
3 miejsce:
   Anita Kordela, kl. 5b – 78pZwycięzcom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w akcje
z okazji Tygodnia Języka Polskiego serdecznie gratulujemy.
Koordynator działań- biblioteka szkolna serdecznie dziękuje za współpracę opiekunom samorządu, wychowawcom świetlicy oraz nauczycielom języka polskiego.

 
ELIMINACJE MIEJSKIE
 
  • 17 lutego odbyły się Mistrzostwa Chorzowa w Piłce Ręcznej dziewcząt klas 4-6. Nasze uczennice zdobyły drugie miejsce w mieście.
  • 26 lutego w Szkole Podstawowej nr 5 odbyły się Mistrzostwa Chorzowa w Piłce Koszykowej Chłopców klas 7-8. Nasi uczniowie podczas zaciętej rywalizacji sportowej zdobyli I miejsce w Chorzowie.
 
SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW 2020
 
28 lutego w naszej szkole odbyła się II edycja projektu spartakiady dla przedszkolaków. Impreza miała charakter sportowy w formie wyścigów rzędów.
W tym wydarzeniu uczestniczyło przedszkole nr 6,11,18 oraz 21. Celem imprezy jest popularyzacja sportu wśród dzieci oraz nauka zdrowej  rywalizacji sportowej w oparciu o zasadę fair play. Wszyscy uczestnicy spartakiady  otrzymali upominki, a przedszkola dyplomy.
Organizatorem imprezy była Kornelia Baljon oraz Magdalena Małek.
 
 
CZYTANIE O KOTACH

W bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania książek o kotach. Cukierek, Kot w butach Filonek Bezogonek to tylko niektórzy bohaterowie, o przygodach których, pięknie czytały dzieci. Konkurs miał niecodzienną formułę. Wychowawcy klas 1-3 losowali książkę, a następnie wybrali przedstawiciela, który reprezentował klasę. Jury oceniało dykcję, płynność czytania i ogólne wrażenie.
A oto wyniki:
1 miejsce ex aequo – Maja Czomber, kl. 3b; Julia Pistelok, kl. 3d
II miejsce- Szymon Pąchalski, kl. 1a
III miejsce ex aequo- Tymoteusz Mazur, kl. 2a; Krzysztof Niewiadomski, kl. 2d.

Dodatkowo zadaniem klasy było wykonanie Kota - bohatera wylosowanej książki - z odpadów, śmieci i materiałów już niepotrzebnych.  Organizatorzy oniemili z wrażenia nad pomysłowością i kreatywnością dzieci. Powstały bardzo wyjątkowe koty. W tej części konkursu jury przyznało następujące miejsca:
1 miejsce – klasa 1a
II miejsce ex aequo – klasa 1b i klasa 3a
III miejsce ex aequo – klasa 3d i klasa 3b
Wyróżnienie: klasa 2a
Konkurs pięknego czytania o kotach został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Kota. Wpisuje się on również w Tydzień Języka Polskiego, obchodzony w naszej szkole w dniach 24 do 28 lutego. 
 
 
MIĘDZYNARODOWY MITING PŁYWACKI                         
 
 
Rozgrywany 22 lutego w Cieszynie Międzynarodowy Miting Pływacki z udziałem ekip z Polski, Słowacji  oraz Czech, to kolejny sukces naszej szkoły oraz trenujących w niej na co dzień zawodników klubu sportowego „Piątka”.

Z 30 ekip pływackich, które brały udział w zawodach nasi zawodnicy wygrali klasyfikację medalową  zdobywając 8 złotych 3 srebrne oraz 3 brązowe medale. Zawodniczka Kinga Kempa wygrywając trzy  konkurencje 50/100 m  stylem grzbietowym oraz 100 m stylem dowolnym na 50 m stylem dowolnym była druga, została najlepszą zawodniczką   kategorii 14/15 lat.
 
Podobnym sukcesem może się pochwalić również Julia Wiernicka najlepsza zawodniczka wśród dziewcząt młodszych 12/13 lat, która wygrała konkurencje 50 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem dowolnym.
 
Podczas zawodów rozgrywane były na dystansie  50 m stylem dowolnym  wyścigi Skin Race, do których kwalifikuje się 6 najlepszych zawodników eliminacji. Wyścigi finałowe Skin Race odbywają się systemem: pierwszy wyścig 6 zawodników, przerwa 2,5 minuty, drugi wyścig 4 zawodników, przerwa 2,5 minuty, trzeci wyścig 2 zawodników. Obie nasze zawodniczki Julia i Kinga uległy dopiero w finale zdobywając II miejsce. Claudio Basaez był dwukrotnie pierwszy 50/100 m stylem grzbietowym na obu tych dystansach ustanowił rekord mitingu oraz dwukrotnie trzeci na 50 m stylem motylkowym i 100 m stylem dowolnym.
 
Złoty medal padł  łupem Macieja Duszy który wygrał 50 m stylem grzbietowym. Na  drugim miejscu podium stanęła Julia Smiczek w konkurencji  50 m stylem motylkowym  a w wyścigu n a tym samym dystansie ale stylem grzbietowym była trzecia.
 
 
LIGA NA OLIMPIJCZYKU
 
W dniu 18-02-2020 r. odbyła się na basenie Olimpijczyk w Gliwicach II runda Ligi Klubów Śląskich rocznika 2006 i starszych.W zawodach udział wzięli zawodnicy z rocznika 2006 oraz 2005. W obu kategoriach wiekowych prowadzimy po drugiej rundzie utrzymując dużą przewagą z pierwszej rundy nad drugim zespołem, dzięki bardzo dobrej postawie wszystkich zawodników. Szczególne słowa uznania dla zawodników z rocznika 2006, którzy przed samymi zawodami zostali zdziesiątkowani przez chorobę, jednak mimo wszystko, mimo złego samopoczucia, dolegliwości bólowych, choroby nie złożyli broni, pojechali na zawody i nie tylko stanęli na starcie, ale i osiągnęli fantastyczne wyniki jako drużyna, pokazując tym samym ogromną determinację, wolę walki i siłę charakteru. 
W sumie zdobyliśmy aż 18 medali: 6 złotych, 7 srebrnych i 5 brązowych medali.
Złoto zdobyli w kategorii 15 lat:
dwukrotnie Kempa Kinga na dystansach: 50m stylem grzbietowym oraz 100m zmiennym,
oraz  Idzikowska Iga – na dystansie 100m stylem klasycznym,
a także sztafeta:
mieszana, 8 x 50m stylem dowolnym w składzie: Tuszyńska Matylda, Młyńczyk Jakub, Idzikowska Iga, Bugla Paweł, Smiczek Julia, Basaez Claudio, Kempa Kinga, Pawlica Mateusz
w kategorii 14-latków:
Szpoton Natalia  na dystansie - 100m stylem zmiennym
oraz sztafeta mieszana, 8 x 50m stylem dowolnym w składzie: Bezak Dominika, Juraś Marcin, Purchałka Amelia, Juraś Mateusz, Szpoton Natalia, Dziurski Przemysław, Pilecka Zuzanna,  Porwik Kacper
Srebrne medale wywalczyli w kategorii:
15 lat - na 50m stylem grzbietowym Tuszyńska Matylda oraz Basaez Claudio,
a także sztafeta Kobiet, 4 x 50m stylem zmiennym w składzie: Rus Maria, Wrzyciel Paulina, Nowak Julia, Krzysińska Natalia,14 lat - Pilecka Zuzanna na 100m stylem zmiennym oraz Porwik Kacper na 400m stylem dowolnym,
sztafety:
kobiet, 4 x 50m stylem zmiennym w składzie: Nikiel Natalia (grzbiet), Pilecka Zuzanna (klasyk), Szpoton Natalia (motyl), Bezak Dominika (dowolny),
mężczyzn, 4 x 50m stylem zmiennym w składzie: Dziurski Przemysław (grzbiet), Porwik Kacper (klasyk), Juraś Mateusz (motyl), Juraś Marcin (dowolny)Brązowe medale w kategorii 15-latków zdobyli:
Smiczek Julia oraz Basaez Claudio  - na 400m stylem dowolnym,Tuszyńska Matylda na 100 m. stylem motylkowym,
oraz sztafeta Mieszana, 8x50m stylem dowolnym w składzie: Rus Maria, Świtała Artur, Wrzyciel Paulina, Stępień Krzysztof, Nowak Julia, Bednorz Marek, Krzysińska Natalia, Zaczkowski Patryk,
w kategorii 14 lat:
Pilecka Zuzanna na 100m stylem klasycznym
Podobnie jak w pierwszej rundzie rozgrywana była również po raz kolejny konkurencja specjalna w kategorii OPEN czyli 25m NN pod wodą + 25m dowolny i podobnie jak kilka miesięcy wcześniej zwyciężyła w niej Kempa Kinga, a tuż za nią na drugim miejscu uplasowała się Tuszyńska Matylda -  ogromne gratulacje.
 
Brawa dla wszystkich zawodników za walkę i zaangażowanie, a także ich trenerów: Małgorzaty Myrcik, Grażyny Błaszczak, Sławomira Pąchalskiego oraz Mateusza Tosty. Kolejna edycja Ligi Klubów Śląskich odbędzie się w Gliwicach w marcu, tym razem po raz pierwszy na długim basenie 50 metrowym. Zawodnikom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i pełni sił, aby jeszcze skuteczniej mogli powalczyć o wysokie miejsca i jeszcze pełniej mogli cieszyć się sukcesami w kolejnej rundzie.
 
 
 
RĘCZNI NAJLEPSI W NOŻNEJ
 
 
Coroczny turniej piłki nożnej klas siódmych o Puchar Rady Rodziców wygrała reprezentacja klasy 7c, która w finałowym meczu pokonała zespół klasy 7b.
Zwycieżcy odebrali z rąk Katarzyny Sudoł Przewodniczącej Rady Rodziców okazały puchar a każdy uczestnik rozgrywek otrzymał dodatkowo nagrodę rzeczową oraz słodki upominek.
 
 
„RANDKA Z KSIĄŻKĄ” W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
 
 
W Dniu Świętego Walentego biblioteka szkolna zorganizowała „Randkę z książką”. Na podstawie krótkiego opisu czytelnicy wybierali paczuszkę, którą otwierali w domu. 
 
Pakunki pogrupowane były odpowiednio do wieku uczniów, a znalazły się w nich książki popularne i lubiane oraz wartościowe ale trochę zapomniane.
 
„Randka z książką” cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów,  których na pewno przyciągał element niespodzianki. Wiele książek zyskało nowe życie, a biblioteka zyskała nowych czytelników.
 
 
RYWALIZACJA KLUBÓW ŚLĄSKICH
 
 
W minionym tygodniu rywalizowaliśmy w drugiej rundzie Ligi Klubów Śląskich rocznika 2007 oraz 2010.
12 lutego w Gliwicach w rywalizacji 13latków miejsce 1. wywalczyła Julia Wiernicka Z kl. 6a w konkurencji 100m stylem dowolnym.
Miejsca w pierwszej 10tce zawodów wywalczyli:
- dwukrotnie Maciej Dusza - 7. na 100m stylem grzbietowym oraz 9. na 200m stylem zmiennym,
- Julia Wiernicka - 4. na 200m stylem zmiennym,
- sztafeta 8x50m stylem dowolnym - 9. miejsce,
- sztafeta chłopców 4x50m stylem zmiennym - 10. miejsce.
14 lutego w Dąbrowie Górniczej znakomicie spisali się zawodnicy z rocznika 2010 z klasy 3a i 4a, którzy kolejny raz wywalczyli 2 miejsce w sztafecie 8x50m stylem dowolnym w składzie: Gazda Laura, Urban Bruno, Pieloch Oliwia, Rubiś Jakub, Moj Karolina, Gajewski Bartosz, Ogórek Zofia, Witulski Piotr.
Wysokie miejsca w pierwszej 10tce zawodów zajmowali:
- Gazda Laura - 7. na 50m stylem klasycznym,
- Gajewski Bartosz - 6. na 50m stylem grzbietowym oraz 9. na 50m stylem klasycznym,
- Urban Bruno - 7. na 50m stylem grzbietowym.
W rywalizacji sztafet 4x50m stylem dowolnym zajęliśmy miejsca:
-dziewczyny: 5. miejsce (Pieloch, Gazda, Ogórek, Moj) oraz 12. miejsce (Gaweł, Kapica, Cebula, Kilka),
- chłopcy: 5. miejsce (Sielski, Gajewski, Urban, Witulski) oraz 13. miejsce (Rubiś, Moskwa, Plisak, Suchanek).
 
 
XI KONFRONTACJE TANECZNE 2020
 
14 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie odbyły się XI konfrontacje taneczne. W konkursie były uwzględnione trzy kategorie: występy solo, duety oraz zespoły taneczne. Wszyscy uczestnicy starowali w jednej kategorii wiekowej. Zarówno szkoły średnie jak i szkoły podstawowe klasy 4-8.
 
Dziewczynki z klasy 4 c fitness po raz pierwszy reprezentowały naszą szkołę. W zaciętej rywalizacji tanecznej zdobyły wyróżnienie.  Uczennice przygotowała Magdalena Małek.
 

SUKCES ANASTAZJI
 
 
Z radością informujemy, że nasza uczennica Anastasiya Saukina z klasy 8 d zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Rosyjskiego.
 
Do konkursu przygotowała uczennicę Bożena Koteja.
 

KOMEDIA  CZY  DRAMAT?
 
 
Podróż po kinie gatunków była motywem przewodnim tegorocznej Lekcji w kinie.
Uczniowie mieli okazję odkryć, czym cechuje się dany gatunek filmowy, poznać różne rodzaje komizmu, odkryć, co odróżnia musical od innych filmów. Uświadomili sobie, jakie są różnice między filmami science fiction a fantasy oraz jakie elementy muszą się znaleźć w filmie akcji. Co więcej, nasi milusińscy odbyli filmową podróż na Dziki zachód i dowiedzieli się, jaki gatunek przenosi nas w tajemnicze i baśniowe miejsca.
 
Po prezentacji multimedialnej uczniowie obejrzeli film: Bardzo Fajny Gigant – niezwykłą historię o przyjaźni, poznaniu samego siebie i walce ze złem.Czwartkowa lekcja to już 10. seria projektu posiadającego rekomendację MEN. Zajęcia te realizują nową podstawę programową, świetnie łączą edukację i rozrywkę oraz twórczo aktywizują uczniów. Są przygotowywane przez filmoznawców i doradców metodycznych, a prowadzone przez zawodowych aktorów. Szkolnymi koordynatorami projektu są Beata Tumiłowicz-Dylong i Danuta Strzelecka. 
 

JUBILEUSZOWA EDYCJA PUCHARU SILESII
 
 
Zakończyły się trzydniowe, trwające od piątku 07-02-2020 roku, zmagania na największej imprezie w województwie śląskim Pucharze SILESIA, rokrocznie organizowanej na Katowickim AWF. Była to X Jubileuszowa edycja tych zawodów, na starcie której stanęło ponad 600 zawodników z klubów z całej Polski, byli również zawodnicy z Czech. Rywalizacja toczyła się zarówno w kategoriach wiekowych, jak i OPEN. Rozgrywane były eliminacje, w których zawodnicy byli nagradzani dyplomami oraz medalami w poszczególnych kategoriach wiekowych, a także kategorii łącznej, a także finały, w których udział brało 6 najlepszych zawodników w danej konkurencji w kategorii OPEN.

Nasz Klub reprezentowało 20 zawodników z roczników 2008, 2007, 2006 oraz 2005.
W kategorii 13-14 lat nasi zawodnicy zdobyli 6 medali: 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe, zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej, natomiast w kategorii 15-16 lat - 8 medali: 6 złotych i 2 brązowe co dało zwycięstwo w tej klasyfikacji.Najwięcej medali – 9, zdobyła Kinga Kempa (2005) – 5 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy.

W eliminacjach czterokrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium w konkurencjach 50 m. i 100 m. stylem grzbietowym, 50 m. stylem motylkowym oraz 100 m. stylem zmiennym w swojej kategorii wiekowej 15-16 lat. Za starty w eliminacjach Kinga zdobyła także medale w kategorii OPEN: złoty na 100 m. stylem zmiennym, srebrny w konkurencji 50 m. stylem grzbietowym oraz brązowy na 50 m. stylem motylkowym.
Uzyskane wyniki z eliminacji dały Kindze awans do czterech finałów, gdzie dwukrotnie stawała na drugim stopniu podium na 50 m. stylem grzbietowym oraz 50 m. stylem motylkowym, w finale na 100 m stylem grzbietowym zajęła ostatecznie 4 miejsce , natomiast na 100 m. stylem zmiennym 5 miejsce. Warto dodać, że Kinga kilkukrotnie uzyskała czas lepszy od rekordu „Pucharu Silesia”.
W kategorii 15-16 lat medale zdobyły również:
Idzikowska Iga (2005) – 2 złote medale na dystansach 50 i 100 m. stylem klasycznym. Iga uzyskała również awans do finałów na obydwu dystansach, gdzie ostatecznie uplasowała się na 5 miejscu,
Smiczek Julia (2005) – brązowy medal w konkurencji 400 m. stylem dowolnym
Tuszyńska Matylda (2005) – brązowy medal na 100 m. stylem grzbietowymBardzo dobrze spisali się również zawodnicy z rocznika 2006 którzy zdobyli złoty medal w sztafecie mieszanej 8x50 m. stylem dowolnym w składzie: Nikiel Natalia, Warwas Grzegorz, Purchałka Amelia, Juraś Marcin, Pilecka Zuzanna, Juraś Mateusz, Szpoton Natalia, Porwik Kacper i po raz kolejny udowodnili, że jako drużyna są ogromnie mocni.
Indywidualnie w kategorii 13-14 lat medale zdobyli:
Dziurski Przemysław – złoty medal na 100 m. stylem grzbietowym.
Pilecka Zuzanna – srebrny na 100 m. stylem klasycznym.
Porwik Kacper – srebrny medal na 400 m. stylem dowolnym oraz brązowy na 100 m. stylem klasycznym.
Purchałka Amelia – brązowy na 400 m. stylem dowolnym.
Gratulacje należą się zawodnikom i ich trenerom: Małgorzacie Myrcik, Sławomirowi Pąchalskiemu, Grażynie Błaszczak, Mateuszowi Toście, Mateuszowi Niegotowi.
 
 
TRAGEDIA GÓRNOŚLĄSKA
 
W naszej szkole w piątek, 7 lutego 2020 roku uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w prelekcji i pokazie filmu „Tragedia Górnośląska”.   
         
W tym roku mija 75. rocznica tragicznych wydarzeń na Górnym Śląsku, które później nazwano  Tragedią Górnośląską. Uczniowie dowiedzieli się, że w styczniu 1945 roku wkraczający na Śląsk żołnierze Armii Czerwonej dokonali wielu zbrodni mordując między innymi ponad 300 mieszkańców Bytomia Miechowic. Tragedia Górnośląska to także zbrodnie, deportacje i represje, to cierpienie i śmierć osób przebywających w komunistycznych obozach pracy, m.in. w Świętochłowicach Zgodzie, Mysłowicach i Jaworznie. Tragedia Górnośląska to wywózki kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska (głównie mężczyzn w wieku produkcyjnym) m.in. do Zagłębia Donieckiego i na Syberię. To powojenna samotność i głód śląskich kobiet i dzieci. Tragedia Górnośląska to również demontaż śląskiego przemysłu i wywóz do Związku Sowieckiego urządzeń ze śląskich zakładów, to przymusowe migracje i systemowe niszczenie wielokulturowego dziedzictwa.
Uczniowie dowiedzieli się, że dopiero po 1989 roku zaczęto głośno mówić i badać te tragiczne wydarzenia. Uważamy, że warto opowiadać młodemu pokoleniu o trudnej historii naszego regionu. Cieszymy się, że młodzież wysłuchała prelekcji i obejrzała film z zainteresowaniem i należytą powagą.
Prelekcję przeprowadziła Beata Szymura.

 
JESTEM BEZPIECZNY
 
to hasło, które przyświecało uczniom naszej szkoły w trakcie spotkania z policjantami w piątek 31 stycznia. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie opowiedzieli o tym, do jakich wypadków z udziałem dzieci doszło w okresie ferii zimowych i tłumaczyli, jak można było ich uniknąć.
Aspirant Marek Krajewski i sierżant Remigiusz Celej wygłosili pogadankę na temat postępowania w sytuacjach niebezpiecznych w trakcie przebywania na boiskach i placach zabaw bez nadzoru dorosłych. Instruowali, jak zachowywać się wtedy, gdy zaczepia nas nieznajomy. Wyświetlili film instruktarzowy dotyczący zachowania się na przejściach dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej oraz właściwego sposobu wsiadania i wysiadania z pojazdów. Pokazali też film o skutkach niewłaściwych zachowań na drodze.
Dyrektorzy szkoły i organizatorka spotkania, Beata Tumiłowicz-Dylong, dziękują Miejskiej Komendzie Policji w Chorzowie za patronat nad naszą szkołą.
 
 
Z  ORTOGRAFIĄ NA „TY”
 
W listopadzie miał miejsce Szkolny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie klas 7-8 musieli wykazać się znajomością pisowni końcówek –ii, -ji, -i w dopełniaczu, np.:  idei, Korei, Mai, zawiei, ostoi, szyi, kolacji, misji, wizji, Portugalii, Klaudii, historii, religii, filozofii, ortografii.
Najlepsze wyniki osiągnęły uczennice klasy 8D: Emilia Rekowska – I miejsce i Zuzanna Caputa – III miejsce. II miejsce przypadło w udziale Amelii Wojczyk z klasy 8C. Dyktando dla klas 4-6 było historyjką o pechowym Kubie. Niekorzystne wydarzenia w szkole - oskarżenie o wyrycie ohydnego napisu w klasopracowni matematycznej, powtórka z biologii i klasówka z historii nie wróżyły niczego dobrego. Jednak mimo przeciwności chłopiec wyjaśnił nieporozumienie i poprawił humor zabawą w śnieżki z kolegami.
I miejsce zyskał Olivier Seif z kl. 5c,
II miejsce zdobyła Maria Mzurek z kl. 5b,
na III miejscu uplasował się Bruno Kościukiewicz z kl. 4b.
Dyrektorzy szkoły i organizatorki dyktand, Beata Tumiłowicz-Dylong i Tatiana Urbanowicz-Weidner serdecznie gratulują laureatom.
 
 
ALFIK MATEMATYCZNY 2019
 
Po raz kolejny uczniowie  naszej szkoły zajęli wysokie miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Alfik Matematyczny.
Lista osób nagrodzonych w konkursie Alfik Matematyczny 2019:
 
Paweł Malcharczyk kl. 2d - nagroda główna – tygodniowy obóz w Serpelicach
Bartosz Pella  kl. 2a- dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
Mateusz Załencki kl. 2a - dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
Michał Malcharczyk kl. 2d - dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
Marta Cholewa kl. 2c – dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
Filip Malcharczyk kl. 5c-  dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
Franciszek Warot kl. 5a - dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
Szymon Machnik kl. 6b - dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
Noemi Górczyńska  kl. 2b - dyplom za uzyskanie dobrego wyniku
Tomasz Koperski kl. 6c - dyplom za uzyskanie dobrego wyniku.
 
 
 
LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO

W naszej szkole, we współpracy z klubem TS AKS Chorzów, odbywają się treningi lekkoatletyczne w ramach ogólnopolskiego programu „Lekkoatletyka dla każdego”. Na treningi zapraszamy uczniów chorzowskich szkół podstawowych klas 1-3 oraz 4-6. Odbywają się one w naszej szkole w poniedziałki w godzinach 16.00-17.30 oraz w środy w godzinach 15.45-17.15, a także w soboty na stadionie przy ul. Lompy od 10.00 do 11.30.
 
 
 
DWADZIEŚCIA  CZTERY MEDALE MISTRZOSTW ŚLĄSKA
 
W dniach 16-17.12.2019 r. w Gliwicach na basenie Olimpijczyk odbyły się Mistrzostwa Śląska rocznika 2007 i 2006. Podczas trwających przez 2 dni zmagań pływaków 12 i 13-letnich zdobyliśmy w kategorii 12-latków – 4 srebrne medale, natomiast w klasyfikacji 13-latków aż 20 medali (zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich klubów): 5 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych, tj. aż o 6 więcej niż na Mistrzostwach Śląska w czerwcu br.
W kategorii 12-latków
- czterokrotnie srebrny medal i tytuł wicemistrzyni śląska zdobyła Julia Wiernicka na dystansach:
100, 200, 400 i 800 m. stylem dowolnym
- czwarte miejsce tuż za podium zajął trzykrotnie Paweł Copa – na dystansach 200 i 400 m. stylem dowolnym oraz 100 m. stylem motylkowym
- niewiele do brązowego medalu zabrakło również sztafecie chłopców 4x100 m. stylem zmiennym w składzie: Maciej Dusza (grzbiet), Kacper Moskwa (klasyk), Paweł Copa (motyl) oraz Mateusz Kraska (dowolny).W kategorii 13-latków
Indywidualnie Mistrzami Śląska zostali:
- dwukrotnie Natalia Szpoton – na 100 i 200 m. stylem zmiennym, która jednocześnie zdobyła medal brązowy na 200 m. stylem klasycznym
- Zuzanna Pilecka na dystansie 100 m. stylem dowolnym,  została również trzykrotnie wicemistrzynią Śląska, zdobywając srebrne medale na dystansach 100 i 200 m. stylem klasycznym, oraz 100 m. stylem zmiennym.
- Kacper Porwik, na dystansie 800 m. stylem dowolnym, a na połowie krótszym dystansie Kacper zajął drugie miejsce i zdobył srebro przegrywając złoto zaledwie o 0,08 sek.
Na podium stanęli również:
- Amelia Purchałka, która zdobyła srebrny medal na dystansie 800 m. stylem dowolnym oraz dwa brązowe medale na dystansach 200 i 400 m. stylem dowolnym.
- Przemysław Dziurski zdobył dwa srebrne medale na dystansach 100 i 200 m. stylem grzbietowym.
- Dominika Bezak wywalczyła brązowy medal na dystansie 100 m. stylem dowolnym.
- Natalia Nikiel – zdobyła medal srebrny w konkurencji 200 m. stylem grzbietowym oraz medal brązowy w konkurencji 800 m. stylem dowolnym.W konkurencji sztafet:
- na najwyższym stopniu podium stanęła nasza sztafeta dziewcząt:
4x100 m. stylem dowolnym w składzie: Dominika Bezak, Natalia Szpoton, Natalia Nikiel oraz Zuzanna Pilecka.
- dwa brązowe medale wywalczyła sztafeta chłopców
4x100 m. stylem dowolnym w składzie: Marcin Juraś, Mateusz Juraś, Kacper Porwik oraz Przemysław Dziurski
4x100 m. stylem zmiennym w składzie: Przemysław Dziurski (grzbiet), Kacper Porwik (klasyk), Grzegorz Warwas (motyl), Mateusz Juraś  (dowolny).
Najbardziej nielubiane przez zawodników miejsce 4 tuż za podium zajęli:
Marcin Juraś – na 400 m. stylem dowolnym
Mateusz Juraś – na 200 m. stylem dowolnym
Natalia Szpoton – na 100 m. stylem klasycznym
oraz Kacper Porwik – na 200 m. stylem klasycznym.
 
Gratulujemy wszystkim zawodnikom udanych startów, osiągniętych wyników i poprawionych rekordów życiowych, wielkie brawa.
Trenerami zawodników są: Sławomir Pąchalski, Mateusz Niegot, Grażyna Błaszczak, Mateusz Tosta, Małgorzata Myrcik.
 
 
DZIEWCZĘTA DRUGIE W MIEŚCIE
 
13 grudnia odbyły się Mistrzostwa Chorzowa w piłce nożnej dziewcząt. Uczennice klasy 6 b i 6 a reprezentowały nasza szkołę w rozgrywkach.
 
Po zaciętej rywalizacji dziewczęta  zdobyły  miejsce na podium zajmując  II miejsce w mieście. Przypominamy, że uczennice klay 6 a trenują pływania, a 6 b - lekką atletykę, cieszy więc, że są wszechstronnie usportowione.
 
 
PIĘKNIE CZYTAJĄ
 
 
11 grudnia 2019 w bibliotece szkolnej odbył się, zorganizowany przez  Ritę Witek-Kulawik nauczyciela świetlicy  XXIV Konkurs Pięknego Czytania „Książki, które kochamy”, w którym wzięło  udział 17 uczniów klas drugich i trzecich naszej szkoły.
Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów. W tym roku obradom jury przewodniczyła  Bogumiła Zachara-Wróbel bibliotekarka z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Chorzowie.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce:    Maciej Żuchowicz z klasy 3 a
II miejsce:    Maja Czomber z klasy 3 b
III miejsce:    Marta Cholewa z klasy 2 c oraz Emilia Kaleta z klasy 2 b.

Wyróżnienia zdobyły Julia Pistelok z klasy 3 b oraz Elena Zuchowska z klasy 3 b.
Jury nagrodziło również wykonane przez Filipa Beinera (2 b) i Marka Kobylańskiego (3 b)  plakaty ilustrujące prezentowane przez nich książki.
 
 
CZERWONE ODWIEDZINY
 
W piątek 6 grudnia uczniów klas 1-3 odwiedził Święty Mikołaj z orszakiem. Każde grzeczne dziecko otrzymało słodki upominek. Klasy powitały długo wyczekiwanego gościa wierszem lub piosenką, a także czerwonym strojem i świątecznym nakryciem głowy.
Najbardziej czerwona była klasa 3a.

Gratulujemy!
Rada Uczniów Młodszych
 
WYRÓŻNIENIE MEN
 
Miło nam poinformować, że absolwent naszej szkoły Paweł Kwiecień otrzymał Dyplom Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2018/2019.


Przypominamy, że Paweł w lipcu 2019 r.  na Mistrzostwach Polski 15-latków zdobył brązowy medal na 200 m stylem zmiennym uzyskując czas  2:11,16, który równocześnie jest rekordowym wynikiem na długim basenie wśród 15 latków na Śląsku.

Gratulacje dla Pawła, jego rodziców, nauczycieli i trenerów.

 

KINGA KEMPA MISTRZYNIĄ I REKORDZISTKĄ POLSKI

 

W dniach od 6 do 8 grudnia uczennice klasy 8 a: Kinga Kempa, Matylda Tuszyńska, Iga Idzikowska i Julia Smiczek brały udział w Zimowych Mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Z bezpośrednich relacji trenerki Małgorzaty Myrcik dowiedzieliśmy się o wielkich sukcesach naszych uczennic. Kinga Kempa zdobyła złoty medal i ustanowiła rekord Polski juniorów 14 i 15 letnich na dystansie 50 m stylem grzbietowym oraz srebrny medal na 100 m stylem grzbietowym.

Nasza sztafeta dziewcząt uzyskała trzecie miejsce i brązowy medal na 4x100 stylem zmiennymn.

Pozostałe wyniki:

Iga Idzikowska  - 5 miejsce w konkurencji 200 m st. klasycznym
Matylda Tuszyńska - 10 miejsce 50 m .st grzbietowym.

Do finałów zakwalifikowali się Julia Smiczek - 200m st grzbietowym i Claudio Basaez  w konkurencji 200 m st motylkowym.

Trenerami uczniów są Małgorzata Myrcik i Sławomir Pąchalski

 „A DZISIAJ BARBÓRKA, WESOŁY TO DZIEŃ…”    

  

Barbórka to piękne i bardzo ważne święto wszystkich górników, wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Z okazji  Barbórki w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyły klasy 1-3 szkoły podstawowej.  

O trudnej pracy górnika wierszem i piosenką opowiedzieli uczniowie klasy 1c, przygotowani przez Katarzynę Czaję oraz 2d pod kierunkiem Izabelli Jańczak. Najpopularniejsze piosenki śląskie wykonał chórek szkolny przy akompaniamencie Artura Bauca. Akademię uświetnił występ szkolnej grupy tańca ludowego Klimzowianki. Za dekorację odpowiedzialna była Joanna Stokłosa.

Uczniowie klas 1-3 przyszli na akademię w wykonanych przez siebie czakach  i wiankach oraz aktywnie włączali się w śpiew śląskich piosenek.

Organizatorzy akademii Marta Jachimowska i Beata Szymura dziękują wychowawczyniom klas 1-3 za przygotowanie dzieci.

UCZNIOWIE NA ŚLĄSKICH TARGACH KSIĄŻKI    

  

Uczniowie klasy 4c uczestniczyli w V Śląskich Targach Książki w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Celem wyprawy było zapoznanie się z ofertą wydawniczą dla dzieci i młodzieży.

W ramach targów dzieci uczestniczyły w spotkaniu z Mikołajem Marcelą, autorem książki „Best Seler czyli zagadka znikających warzyw” oraz z Agnieszką Frączek popularną polską poetką.


Czwartoklasiści opuszczali przestrzeń targów w dobrych humorach, z reklamówkami wypełnionymi książkami, zakładkami, materiałami reklamowymi. Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w takim wydarzeniu zbliży ich do literatury i jeszcze bardziej zachęci do czytania.


    
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 
Jak co roku biblioteka szkolna włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Do czytelni zaproszono uczniów klas pierwszych oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z ich ulubionymi przytulankami. Uczniowie poznali historię pluszowej zabawki oraz różne sławne misie, które są bohaterami książek i dobranocek.

Dzieci były zachwycone biblioteczną kolekcją misiów, których jest już ponad 100.
W tym roku z inicjatywy nauczycielki plastyki Joanny Stokłosy każdy mógł uczyć swojego misia. W klasach 4-7 na lekcjach plastyki uczniowie próbowali swoich sił jako twórcy miękkich zabawek. Efekty były zdumiewające.


Kolejne święto za rok. Tymczasem biblioteka zaprasza do wypożyczania książek o misiach… i nie tylko.

INTERNATIONAL SWIMMING COMPETITION

 

W dniach od 2 do 4 grudnia gościliśmy w naszej szkole ekipy pływackie z miast partnerskich  Ozd i Tarnopola.

Inicjatorem spotkania był Urząd Miasta Chorzów a szkoła miała okazję zorganizować międzynarodowe zawody pływackie na nowo wyremontowanym basenie.

Impreza była bardzo udana, pływali uczniowie naszej szkoły, uczniowie Szkoły Sportowej nr 2 w Tarnopolu na Ukrainie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Ozd na Węgrzech oraz zawodnicy chorzowskiego klubu pływackiego Sukces.
Takie spotkania służą integracji młodzieży, poszerzeniu znajomości języków obcych i dobrej rywalizacji w zawodach.

NAJZDOLNIEJSI UCZNIOWIE

Z radością informujemy, że do drugiego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego zakwalifikowali się następujący uczniowie naszej szkoły:

Matylda Tuszyńska klasa 8a, Język polski

Paweł Bugla klasa 8a, Matematyka

Kinga Szczembara klasa 8a, Język angielski

Anastasiya Saukina klasa 8d, Język rosyjski

Arsenii Andriievskyi klasa 7a, Język rosyjski

Yehor Marchuk klasa 5a. Język rosyjsk.

Gratulujemy uczniom i ich nauczycielom i życzymy powodzenia w kolejnych konkursowych zmaganiach. 

 
KOLEJNE PUNKTY


29 listopada  2019r. uczniowie klasy  5c, 6b, 7b i 8b reprezentowali naszą szkołę w półfinałach wojewódzkich   Igrzyskach Dzieci i  Młodzieży Szkolnej Chłopców w unihokeju, które odbyły się w Mikołowie. 

W rywalizacji rocznik 2005/2006 zajął V miejsce, a rocznik 2007/2008 zajął III miejsce. Dzięki temu nasza szkoła zdobyła kolejne punkty by walczyć o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty.

 

JAK ZAPOBIEGAĆ ZAGROŻENIOM

Uczniowie klasy 4c uczestniczyli w otwarciu nowej ścieżki edukacyjnej w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Nowy panel dotyczy zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla, szczególnie niebezpiecznym w okresie sezonu grzewczego.
 
Uczniowie dowiedzieli się jak postępować w sytuacji, w której rozpoznano zatrucie tzw. czadem oraz jak zapobiegać zagrożeniom.  Do dyspozycji dzieci była też cała, niezwykle pouczająca ścieżka edukacyjna chorzowskiego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej.

Podczas otwarcia uczniowie spotkali się z Prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą oraz Komendantem Miejskim PSP Pawłem Nalepką.

 

ZAWODY PŁYWACKIE W TARNOWSKICH GÓRACH 

 

VIII Ogólnopolski Miting Pływacki odbył się  23.11.2019 Tarnowskich Górach. Były to kolejne zawody sezonu 22-osobowej ekipy klubu Piątka, która zdobyła trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej.

W Mitingu startowało 28 klubów z całej Polski,nasz dorobek medalowy to 11 złotych 16 srebrnych oraz 11 brązowych medali.
Dla naszej ekipy indywidualne złote medale wywalczyli:
Kinga Kempa 4 złote 50grzb/50 mot /100grz /100dow,
Claudio Basaez 3 złote 50/100 grzb/200 mot 1 srebrny 200ZM,
Warwas Grzegorz 2 złote 50/100 grzb,
Smiczek Julia 1 złoty 200 zm 2 brązowe 50/100 grzb ,
Dusza Maciej 1 złoty 50 grzb/1srebrny 100grzb 1 brązowy 200 mot,
Bardzo blisko najwyższego miejsca na podium byli również:
Tuszyńska Matylda 2 srebra 50/100 grzb,
Purchałka Amelia 2 srebra 50dow/200dow brąz 200mot,
Urban Oskar 2 srebra 100dow/200mot,
Wiernicka Julia  2 srebra 100dow/100ZM brąz 50 dow,
Pilecka Zuzanna 2 srebra  50/100 klas,
Nikiel Natalia srebro 100grzb brąz 50 grzb,
Po jednym brązowym medalu zdobyli Moskwa Kacper100 klas oraz Juraś Marcin 50 grzb.
Sztafeta mieszana 4 x 100  stylem zmiennym  w składzie: Basaez Claudio, Kempa Kinga, Pilecka Zuzanna, Dusza Maciej zdobyła medal srebrny.

W sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym na podium stanęły 2 nasze zespoły, srebro wywalczyła ekipa: Basaez Claudio, Pawlica Mateusz, Wiernicka Julia, Pilecka Zuzanna, a brąz zespół sztafetowy: Kempa Kinga, Smiczek Julia, Juraś Marcin i Dusza Maciej.

Klasyfikacja  najlepszych zawodniczek i zawodników w kategorii 14 lat to zwycięstwo Kingi Kempy  i Claudio Basaeza, wśród dziewcząt na miejscu trzecim uplasowała się Matylda Tuszyńska,
Gratulacje dla wszystkich zawodników i trenerów.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO PRZYJACIELA


W listopadzie, z okazji Dnia Pluszowego Misia, odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3, polegający na wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej „Miś”. Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych uczniów, zachęcanie do aktywnego udziału w konkursach szkolnych oraz kształtowanie umiejętności zgodnej pracy w zespole. Konkurs został zorganizowany w ramach działalności Rady Uczniów Młodszych.
W konkursie wyróżnieni zostali:
I miejsce: Natalia Krzykała, Tomasz Wągrowski kl. 3c
II miejsce: Krzysztof Niewiadomski, Bartosz Szwierczyński kl. 2d
III miejsce: Paulina Zemła, Patrycja Domunik kl. 3c
Wyróżnienia: Mikołaj Rydzek, Maksymilian Burke kl. 2a, Daniel Duda, Daniel Labuszka, Milan Prochaska kl. 1b
Gratulujemy!
 

PRZESŁANIE DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W ten sposób  wyrażano wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość  Polski.

W holu szkoły zorganizowana została wystawa „2019 rokiem Powstań Śląskich”. Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami w historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała.

Wystawę można zwiedzać do końca listopada 2019 roku.

 

MŁODZI SZACHIŚCI

 

W  ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich zorganizowany został turniej szachowy. Do rywalizacji zgłosiło się 18 osób, które zaprezentowały całkiem przyzwoite umiejętności. Największą grupę stanowili uczniowie klas  1 -3 i wcale nie ustępowali swoim kolegom z klasy 5a. 

W kategorii dziewcząt zwyciężyła Roksana Banak z klasy 2c, a wśród chłopców najlepiej zaprezentował się Wojtek Tomaszewicz z klasy 5a. Z bardzo dobrej strony pokazała się Hania Kraska z klasy 3d oraz bracia Gronowscy z 1a i Franek Warot z 5a.

Wyłoniła się całkiem spora grupa młodych szachistów i to oni będą reprezentowali Szkołę Podstawową nr 5 w najbliższych zawodach o Puchar Prezydenta Chorzowa.

Organizatorami turnieju byli: Michał Piegza i Maria Poznańska.

 

PROJEKT „Gramy w Ręczną”


„Gramy w Ręczną” to autorski program Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Ministerstwa Sportu i Turystyki dla uczniów szkół podstawowych  z klas I-IV.

Głównym celem akcji jest organizacja zajęć piłki ręcznej w szkołach podstawowych, które zgłoszą się do programu. Zajęcia prowadzone będą w systemie pozalekcyjnym  w wymiarze co najmniej 2 godzin lekcyjnych tygodniowo. Program „Gramy w Ręczną” wzbogacony został o pakiet  sprzętu sportowego dla szkół, a każdy uczestniczący w „Gramy w Ręczną” nauczyciel wyposażony został w materiały dydaktyczne. W szkołach gdzie będzie organizowany program „Gramy  w Ręczną” w ramach dodatkowej atrakcji zostanie zorganizowany turniejowy festyn: „Weekend z Piłką Ręczną”.

Nieformalnym liderem projektu mianowana została maskotka EURO 2016,  znana jako popularna „Łapka”. „Łapka” będzie uczestnikiem wybranych zajęć w ramach  programu „Gramy w Ręczną”  w szkołach podstawowych.

Również w naszej szkole program ten jest realizowany. Zajęcia, które prowadzi Łukasz Gansiniec, odbywają się w czwartki o godz. 16.30. Przeznaczone są dla dzieci z klas drugich i trzecich.

 

REKORDOWE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA15-16 listopada na pływalni w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Śląska w pływaniu. W kategorii 14- latków uczniowie naszej szkoły zdominowali rywalizację zdobywając 28 medali, co pozwoliło wygrać klasyfikację medalową w roczniku 2005.

Tytuły Mistrzów Śląska wywalczyły:
KEMPA KINGA - 4 złote medale w konkurencjach: 50 metrów stylem dowolnym oraz 50,100 i 200 metrów stylem grzbietowym. Czasy uzyskane w konkurencjach 50 i 100 metrów stylem grzbietowym są REKORDAMI ŚLASKA;
IDZIKOWSKA IGA- 3 złote medale w pływaniu na dystansie 50,100 i 200 metrów stylem klasycznym;
TUSZYŃSKA MATYLDA - 2 srebrne medale w konkurencjach:50,200 metrów stylem grzbietowym, 3 brązowe na dystansach 100 metrów stylem motylkowym,50 i 100 metrów stylem grzbietowym;
SMICZEK JULIA - 1 srebrny medal w konkurencji 100 metrów stylem grzbietowym i 2 brązowe medale na dystansie 400 metrów stylem dowolnym i 50 metrów stylem grzbietowym.

Wszystkie wyścigi sztafetowe dziewcząt w kategorii 14 -lat zakończyły się zwycięstwem naszych uczennic, 4 x 100 metrów stylem dowolnym i zmiennym oraz 4 x 200 metrów stylem dowolnym.

Wśród chłopców BASAEZ CLAUDIO zdobył 3 srebrne medale na dystansach 50, 200 metrów stylem grzbietowym i 400 zmiennym oraz 1 brązowy w pływaniu na dystansie 200 metrów stylem motylkowym.
PAWLICA MATEUSZ zdobył 2 brązowe medale na dystansach 1500 metrów stylem dowolnym i 200 metrów stylem grzbietowym.

Doskonale zaprezentowały się sztafety mieszane, które wywalczyły 2 brązowe medale:  Smiczek Julia, Bugla Paweł, Tuszyńska Matylda, Młyńczyk Jakub.
Na dystansie 4 x 50 metrów stylem dowolnym złoty medal zdobyła sztafeta w składzie Kempa Kinga, Basaez Claudio, Idzikowska Iga i Pawlica Mateusz.
W klasyfikacji na najlepszą zawodniczkę najbardziej wartościowe rezultaty uzyskała Kinga Kempa a Idzikowska Iga była trzecia.

Szkoleniem zawodników zajmują się : Małgorzata Myrcik i Sławomir Pąchalski.

 

SZKOLNE KONKURSY Z OKAZJI ROKU POWSTAŃ ŚLĄSKICH


•    „CHORZÓW MOJE MIEJSCE NA ZIEMI”- KONKURS FOTOGRAFICZNY


Z okazji Roku Powstań Śląskich biblioteka szkolna zorganizowała konkurs fotograficzny- „Chorzów - moje miejsce na ziemi”. Zadaniem uczestników było sfotografowanie siebie na tle wybranego miejsca w Chorzowie oraz opisanie co to za miejsce i dla czego akurat je wybrano.
Wśród uczestników konkursu największą popularnością cieszył się Park Róż, Legendia, skatepark koło Szybu Prezydent. Nie brakowało też zdjęć miejsc, w których dzieci realizują swoje pasje- stadnina koni czy sala treningowa. Niektórzy wskazywali na obiekty najbardziej charakterystyczne dla naszego miasta- budynek Poczty Głównej czy Stadion Śląski. Inni promowali miejsca spokoju- Ogród biblijny przy kościele św. Jadwigi czy Żabie Doły.
Jury oceniało pomysł, walory artystyczne fotografii oraz poprawność językową dołączonego opisu.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych. A oto zwycięzcy:

klasy 1-3
I miejsce: Oliwia Pieloch, kl. 3a
II miejsce: Bartłomiej Benisz, kl. 2b
III miejsce Maja Zakłos, kl. 3d
wyrżnienie: Adam Iwanicki, kl. 1a

KLASY 4-6
I miejsce: Julia Kopel, kl. 4c
II miejsce: Krzysztof Mazur, kl. 5c
III miejsce: Zofia Buchta, kl. 5c
wyróznienie: Amelia Poremba, kl. 4c, Milena Piecha, kl. 4c, Szymon Mysior, kl. 6f

•    „GODŁO ŚLĄSKA NA PRZESTRZENI WIEKÓW”- KONKURS PLASTYCZNY

Nauczycielka plastyki Joanna Stokłosa zorganizowała konkurs na wykonanie Godła Śląska przy użyciu dowolnej techniki plastycznej. Oceniano pomysł, staranność, wykorzystanie przestrzeni.

Zwycięzcami tego konkursu byli:

1 miejsce: Dawid Jarząbek, kl. 7a
2 miejsce: Karolina Kolarska, kl. 4c
3 miejsce: Olivia Marek, kl. 5b
wyróznienie: Karolina Nowak, kl. 2b, Natalia Bierzuńska, kl. 6a.

Prace konkursowe można podziwiać w bibliotece oraz w holu szkoły. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców podczas akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  Gratulujemy!

 
OBSERWUJMY PRZYRODĘ
 
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzew. Z tej okazji ogłosiliśmy konkurs dla uczniów klas 4-6 na zdjęcie najpiękniejszego drzewa. Konkurs miał na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do obserwacji przyrody najbliższego otoczenia, wzbudzenie zainteresowania różnorodnością biologiczną oraz zwrócenie uwagi na rolę drzew w życiu człowieka.

Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas.

W ramach konkursu wpłynęło 31 zdjęć. Komisja konkursowa w składzie: Anna Ząbkowska-Petka - wicedyrektor szkoły, Joanna Stokłosa - nauczyciel przedmiotów artystycznych oraz Justyna Szweda - nauczyciel przedmiotów przyrodniczych, postanowiła przyznać następujące miejsca:
I miejsce: Fabian Czapek kl. 5b oraz Amelia Pytloch kl. 5c
II miejsce: Michalina Motyka kl. 6d
III miejsce: Oskar Prowda kl. 5e.


Organizatorzy konkursu: Justyna Szweda i Joanna Hajor-Klimek.

 

ZBIÓRKA KARMY DLA SCHRONISKA

 

Jak co roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do zbiórki karmy dla zwierząt znajdujących się w chorzowskim schronisku przy Opolskiej.

Zebraliśmy blisko 100 kg suchej karmy dla psów, około 20 kg karmy dla kotów oraz liczne puszki, saszetki, przysmaki. Nie zabrakło żwirku dla kotów i drapaka.
Dziękujemy społeczności szkolnej za zaangażowanie i okazane serce.


Organizatorki akcji Justyna Szweda i Joanna Hajor-Klimek.

 

DOMEK DLA OWADÓW

 

Dawniej owady znajdowały schronienie w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami, strychach i piwnicach. Obecna zabudowa bardzo ogranicza im możliwości bezpiecznego przezimowania.


Uczniowie klasy 6a wraz z wychowawczynią panią Joanną Hajor-Klimek i przy ogromnym wsparciu rodziców, wybudowali domek dla pożytecznych pszczół, os, biedronek, skorków, ważek czy złotników.

Z desek z europalet został zbudowany szkielet domku, pomalowany bejcą w celu zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Wypełnienie stanowiły: słoma i siano, cegły dziurawki- uwielbiane przez samotne pszczoły, szyszki, bambus, polana drzew z otworami. Wszystko zostało zabezpieczone siatką ochronną. Domek dla  owadów został ustawiony na terenach zielonych szkoły.

 

100/100


Sto rzutów do kosza na 100- lecie Powstań Śląskich, tak klasy ósme uczciły obchody rocznicowe. Do konkursu przystąpiły 4 ósme klasy i na swoich lekcjach wykonywały 100 rzutów do kosza. Liczyła się ilość trafień.

Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem i trafić go kosza kiedy decyduje czas było niezwykle trudno. Najefektywniej zadaniu temu sprostała klasa 8D trafiając 27 rzutów na 100 wykonanych. Wynik nie był powalający, ale zapewnił zwycięstwo. Na kolejnych miejscach uplasowały się: 8A, 8B i 8C.

Konkurs przeprowadzili: Marek Krychowski, Sebastian Rostek, Krzysztof Podchul i Maria Poznańska.

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE

 

Katowice były gospodarzem Wojewódzkiej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2019/2020 i podsumowania wojewódzkiego współzawodnictwa sportowego szkół za rok 2018/2019.
Uroczystość odbyła się 29 października w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec”. Gośćmi honorowymi byli m.in.: wicekurator Dariusz Domański, zastępca prezydenta Katowic Waldemar Bojarun, prezes Śląskiej Federacji Sportu Krzysztof Koniusz i prezes Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego Mieczysław Mielcarek.

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły w Wojewódkim Współzawodnictwie w kategorii Igrzysk Dzieci o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty za rok szkolny 2018/2019 zdobyli pierwsze miejsce, w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej - drugie miejsce.

Należy podkreślić, że ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim uczniom ofiarnie walczącym w różnych konkurencjach sportowych a także ich trenerom i wszystkim nauczycielom wychowania fizycznego.

Podczas spotkania wyróżniono najlepsze szkoły, kluby, nauczycieli i trenerów.

 

ŚLUBUJEMY NA SZTANDAR  

 

18 października pierwszaki z naszej szkoły zostały oficjalnie przyjęte w poczet uczniów. W obecności dyrektorów, wychowawczyń i rodziców złożyły ślubowanie, a następnie, zgodnie z tradycją, zostały pasowane wielkim piórem. Maluchy po raz pierwszy wystąpiły na scenie, dając tym samym dowód na to, że zasługują na miano uczniów klasy pierwszej. Wykonane przez nich piosenki dotyczyły ważnych w społeczności szkolnej powinności: obowiązków ucznia, umiejętności wspólnej zabawy i bezpiecznego poruszania się na drodze.


Starsi koledzy z klas trzecich ubarwili uroczystość recytując poezję, prezentując śląskie tańce i piosenki. Akademię przygotowały Jolanta Paczuła i Ewa Adamska.

 

KONKURS NA NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO PSA NASZYCH NAUCZYCIELI,

CZYLI TŁUMY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, a 25 października obchodzony jest Dzień Kundelka. Aby zwrócić uwagę na tę wyjątkową okazję oraz przyciągnąć uczniów do biblioteki, zorganizowano plebiscyt na najsympatyczniejszego psa naszych nauczycieli. Rywalizowało 21 psów różnych ras i maści. Należy zaznaczyć, że od początku nie było wiadomo kto jest właścicielem danego czworonoga.


W sumie oddano 450 głosów, a to oznacza, że ponad połowa naszych uczniów, przedszkolaków i nauczycieli odwiedziła bibliotekę w październikowych dniach.  Głosowaniu towarzyszyły burzliwe dyskusje i silne emocje.

A oto zwycięzcy:
I miejsce - Pongo, pies pani Aleksandry Zimnik
II miejsce - Astra, pies pani Marii Poznańskiej
III miejsce - Roki, pies pani Anny Cuber.


Zwycięski pies otrzyma drobny przysmak, a spośród uczestników głosowania rozlosowane będą upominki.
Warto dodać, że to druga edycja tego typu konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną. Kilka lat temu o miano najsympatyczniejszego rywalizowały koty naszych nauczycieli. Mamy nadzieję, ze dobra zabawa przy głosowaniu zachęci niektórych do odwiedzania szkolnej biblioteki i sięgania po ciekawe książki nie tylko o zwierzakach.


ZADBAJMY O NASZE ŚRODOWISKO

Informujemy, że nasza szkoła powoli przyłącza się do segregacji śmieci. Zaczynamy od tych odpadów, których mamy najwięcej, czyli plastikowych opakowań. W dwóch miejscach w szkole - przy sklepiku i na parterze w okolicy gabinetu higienistki szkolnej stoją oznaczone pojemniki, do których można wrzucać:
- odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach,
- plastikowe opakowania po produktach spożywczych,
- opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach),
- opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), - plastikowe torby, worki, reklamówki,
- folie,
- aluminiowe puszki po napojach i sokach,
- folię aluminiową,
- metale kolorowe,
- kapsle, zakrętki od słoików.

Korki możemy wrzucać do pojemnika w szatni lub przy portierni.

W listopadzie w stołówce szkolnej pojawi się również pojemnik, do którego będzie można włożyć resztki niezjedzonego śniadania i inne resztki jedzenia, tak aby nie były  one rozrzucane po szkolnych korytarzach.

Zadbajmy wspólnie o nasze środowisko!!!

Koordynatorzy akcji: Joanna Hajor-Klimek i Ewa Trybel-Kompała.

 

ŚWIETNY WYNIK DEBIUTANTÓW

 

25 października w Dąbrowie Górniczej zadebiutowali uczniowie klas 3a i 4a z rocznika 2010 w zmaganiach Ligi Szkół i Klubów Śląskich w pływaniu.

Dla liczącej 26 osób ekipy były to pierwsze zawody na arenie województwa śląskiego, które zakończyliśmy wysokim 6. miejscem na 25 startujących klubów.

Znacząco do tego wyniku przyczynili się zawodnicy w sztafecie 8x50m stylem dowolnym. Sztafeta w składzie: Pieloch Oliwia, Dera Wojciech, Ogórek Zofia, Witulski Piotr, Moj Karolina, Gajewski Bartosz, Gazda Laura, Urban Bruno zdobyła drugie miejsce.

Punkty dla klubu wywalczyli zawodnicy indywidualni zajmując miejsca w drugiej dziesiątce zawodów: Oliwia Pieloch, Bartosz Gajewski oraz Bruno Urban.

Na zakończenie zawodów rywalizowaliśmy w konkurencji sztafetowej 4x50m stylem dowolnym i tam zajęliśmy kolejne punktowane miejsca, wśród dziewcząt 6 i 12 miejsce, a wśród chłopców 5, 11 i 13 miejsce.

Gratulacje należą się wszystkim zawodnikom biorącym udział w zawodach, za ich zaangażowanie, ambitne podejście do rywalizacji sportowej, a szczególnie za opanowanie podczas wyścigu, gdyż na 59 startów otrzymaliśmy tylko 2 dyskwalifikacje, co w porównaniu z innymi klubami daje naprawdę świetny wynik!

 

MOJA PANI

 
W październiku, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, klasy 1-3 wzięły udział w konkursie plastycznym „Moja Pani”, organizowanym przez Samorząd Uczniowski. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów.


Wyniki konkursu:

I miejsce: Oliwia Piskuła kl. 1c

II miejsce: Hanna Koperska kl. 3b

III miejsce: Sandra Cofała kl. 1c

Wyróżnienia: Paulina Pasierbek kl. 3d, Emilia Pander kl. 3d, Martyna Bogdan kl. 2c, Hanna Tomeczek kl. 2c, Elena Zuchowska kl. 3d.

 

SUKCES W MISTRZOSTWACH ŚWIATA W AEROBIKU I FITNESS

Ogromny sukces odniosła uczennica naszej szkoły, Róża Kardyka z klasy 8 c podczas występu na Mistrzostwach Świata w fittnes i aerobiku sportowym.

Na odbywających się w październiku 2019 zawodach World Championships w Holandii   w miejscowości Leiden, Róża wspólnie z koleżankami z reprezentacji Polski zajęła 6 miejsce w konkurencji Cadet Trio.

Po preeliminacjach i półfinale dziewczęta awansowały do ścisłego finału, pokonując zawodniczki z Belgii i Francji. W decydującej rozgrywce finałowej nasze trio zajęło wysoką, 6 lokatę.

Przepustką do Mistrzostw Świata były zorganizowane w maju w Krakowie Mistrzostwa Europy w aerobiku sportowym, na których Chorzowianka zameldowała się na 5 miejscu.  W zawodach wystartowało blisko 500 uczestników, podzielonych na trzy grupy wiekowe. Chorzowiance udało się wraz z dwoma koleżankami zająć 5 miejsce w kategorii Cadet Trio.

Wynik ten, to ogromny sukces, który dał możliwość Róży Kardyce udziału w Mistrzostwach Świata.


13- letnia Róża Kardyka doskonali swoje umiejętności na co dzień w Studio OK Aerobik Sportowy, pod okiem trenerki Katarzyny Ostrowskiej. Sukces jaki osiągnęła   w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata nie jest dziełem przypadku. To efekt wieloletniej, ciężkiej pracy treningowej, wymagającej wielu wyrzeczeń od najmłodszych lat. Gimnastykę artystyczną zaczęła Róża trenować w wieku 5 lat. Kończąc przygodę  z gimnastyką artystyczną uzyskała II klasę sportową.

Nadal ćwiczy gimnastykę artystyczną rekreacyjnie i staruje w zawodach międzynarodowych i krajowych zajmując miejsca na podium. Mając 11 lat zaczęła trenować również aerobik sportowy. W kraju jest Mistrzynią Polski w kategorii Trio Cadet.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

4  października 2019 r. już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do obchodów Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
Do akcji przystąpiło 37 uczniów z klas trzecich  oraz 275 z klas 4-8. Wydano w sumie 125 legitymacji MT EXPETRÓW.


Za przeprowadzenie akcji byli odpowiedzialni nauczyciele matematyki oraz Janusz Gajda. Akcja przebiegła pomyślnie, jak zwykle było wielu chętnych, aby sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia.
Zapraszamy do udziału już za rok!!!

Joanna Balicka

 

GRAD MEDALI

 

W dniu 08-10-2019 r. odbyła się na Basenie Olimpijczyk w Gliwicach I runda Ligi Klubów Śląskich. W zawodach udział wzięli uczniowie z rocznika 2006 oraz 2005.

W obu kategoriach wiekowych prowadzimy po pierwszej rundzie z dużą przewagą nad drugim zespołem. Zawodnicy rocznika 2006 zdobyli 445 pkt, a rocznika 2005 zdobyli 269pkt. Zawdzięczamy to bardzo dobrej postawie wszystkich uczniów, którzy zajmowali wysokie punktowane miejsca.
W sumie zdobyliśmy aż 7 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale.
Złote medale zdobyli w kategorii 14-latków:
dwukrotnie Kempa Kinga na dystansach: 100m stylem grzbietowym oraz 50m motylkowym
oraz Idzikowska Iga – na dystansie 200m stylem klasycznym,
a także sztafety:
kobiet, 4 x 100m stylem dowolnym w składzie: Smiczek Julia, Kempa Kinga, Idzikowska Iga, Tuszyńska Matylda
mieszana, 4 x 50m stylem zmiennym w składzie Basaez Claudio - grzbiet, Idzikowska Iga – klasyk, Kempa Kinga – motyl, Pawlica Mateusz - dowolny.
W kategorii 13-latków:
Pilecka Zuzanna na dystansie - 200m stylem klasycznym
oraz sztafeta Kobiet, 4 x 100m stylem dowolnym w składzie: Szpoton Natalia, Bezak Dominika, Purchałka Amelia, Pilecka Zuzanna
Srebrne medale wywalczyli w kategorii:
14 lat - Basaez Claudio na 100m stylem grzbietowym,
13 lat - Pilecka Zuzanna na 100m stylem zmiennym.
Brązowe medale w kategorii 13-latków zdobyli:
Nikiel Natalia - na 100m stylem grzbietowym
sztafeta Mężczyzn, 4 x 100m stylem dowolnym w składzie: Porwik Kacper, Juraś Marcin, Juraś Mateusz, Dziurski Przemysław
oraz sztafeta Mieszana 4x50m stylem zmiennym w składzie: Nikiel Natalia - grzbiet, Szpoton Natalia - klasyk, Warwas Grzegorz - motyl, Juraś Marcin - dowolny Kempa Kinga ma na swoim koncie także zwycięstwo w konkurencji specjalnej rozgrywanej w kategorii OPEN czyli 25m NN pod wodą + 25m dowolny – gdzie pokonała zawodniczki o wiele starsze od siebie, ogromne gratulacje.
Tuż za podium, na 4 miejscu znaleźli się:
Bezak Dominika 13 lat 100m dowolny
Dziurski Przemysław 13 lat 100m grzbietowy
Idzikowska Iga 14 lat 100m zmienny
Szpoton Natalia 13 lat 100m zmiennyPierwszy start za nami, sezon startowy rozpoczęliśmy z wysokiego C. Brawa należą się wszystkim zawodnikom za walkę i zaangażowanie, a także ich trenerom: Małgorzacie Myrcik, Grażynie Błaszczak, Sławomirowi Pąchalskiemu oraz Mateuszowi Toście.

 „CZARY MARY OKULARY” 
 
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w zbiórkę okularów. To dzięki Wam - Uczniom, Rodzicom i  Dziadkom, zebraliśmy 61 par okularów korekcyjnych oraz 43 pary okularów przeciwsłonecznych. Okulary zostały przesłane do fundacji Okuliści dla Afryki, skąd wyruszą w dalszą drogę na odległy kontynent.

Koordynatorzy akcji: Joanna Hajor - Klimek i Ewa Trybel-Kompała
 
 
EMOTKI RZĄDZĄ! – ZGADNIJ TYTUŁ KSIAŻKI
 
W ostatnich dniach w bibliotece szkolnej pojawił się nietypowy konkurs. Zadaniem chętnych uczniów było odgadnięcie tytułów książek przedstawionych w formie emotikon. Chętnych uczniów (i ich rodziców) nie brakowało. Dwadzieścioro pięcioro uczestników rozszyfrowało prawidłowo wszystkie siedem tytułów.
 
Nagrodą za udział w konkursie była pozytywna ocena z języka polskiego, zwycięzcy otrzymali zakładkę.
19 września obchodzony jest Dzień Emotikona. Cieszymy się, że każde nietypowe święto jest okazją do promocji czytelnictwa i wzbudzania zainteresowania książką wśród dzieci i młodzieży.
 

CITES – ochrona gatunków zagrożonych

W dniu 23 września br. w auli naszej szkoły miała miejsce prelekcja zorganizowana przez pracowników Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Katowicach. Tematem prelekcji były ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem z Unii Europejskiej okazów roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem, określone w Konwencji Waszyngtońskiej skrótowo CITES.  Pracownicy wyjaśnili nam, że Konwencja Waszyngtońska to międzynarodowy układ kontrolujący transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami, zaś głównym celem tej Konwencji jest kontrola, reprodukcja lub całkowita eliminacja handlu.

Słuchając uważnie, dowiedzieliśmy się, że obecnie zagrożonych wyginięciem, wpisanych na specjalną listę jest ok. 30 tys. gatunków, z czego ok. 10 tys. to zwierzęta. Wśród nich to: krokodyle, warany, węże należące do dusicieli, korale rafotwórcze, przydacznie- małże z oceanów i mórz tropikalnych, dzikie koty, niedźwiedzie, papugi, ptaki drapieżne, storczyki, kaktusy, niektóre rośliny owadożerne.
 
Młodzież była bardzo zainteresowana tematem i brała czynny udział w prelekcji zadając proste, aczkolwiek ciekawe pytania pracownikom Izby Administracji Skarbowej, na które Panowie chętnie odpowiadali. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce organem zarządzającym CITES jest Minister Środowiska, a polskim organem naukowym CITES- Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
 
Podczas prelekcji mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć okazy, które zostały skonfiskowane przez Celników Śląskiego Urzędu Celno- Skarbowego zarówno na lotnisku towarowym jak i osobowym w Katowicach Pyrzowicach. Były to m.in. wypchane wydra i niedźwiedź barbal, fragmenty rafy koralowej, muszle małży przydaczni, wyroby ze skóry krokodylowych, kolce jeżozwierza, czaszka z krokodyla, szal z futra rysia, kurtka z węży, nalewka z wężem i skorpion w butelce.
Dzisiaj zwierzęta giną tysiącami, zabijane na potrzeby ruchu turystycznego, który doprowadził do zagrożenia ich istnienia.
Podsumowując, prelekcja ta była bardzo udana i tematem trafiona do słuchaczy, którymi w tym przypadku byli uczniowie.

Spotkanie z pracownikami Izby Administracji Skarbowej w Katowicach uświadomiło nam, że nie wszystko co ładne i co możemy zobaczyć (kupić)na wakacjach można wrzucić do torby i zabrać ze sobą do domu jako pamiątkę. Może to nas narazić na wiele nieprzyjemności i wiele problemów. Uważam, że zdobytą wiedzę każdy z nas umiejętnie wykorzysta w przyszłości.
                                    
Michalina Motyka klasa 6d
 
 

WAKACYJNE WSPOMNIENIA 

 
W tym roku nasi lekkoatleci odpoczywali na obozie sportowym w Pucku. Pogoda dopisywała i tym samym pozwalała na realizację  planów treningowych, plażowych i innych. Odwiedziliśmy też m.in. Gdynię oraz labirynt w Swarzewie. Mieliśmy okazję pograć w kręgle oraz bule.
To tylko kilka atrakcji jakie nas spotkały nad tą piękną zatoką. Gdzie za rok?  Młodzi sportowcy niemal jednogłośnie wskazali kierunek podróży ... morze :-).
 
 
„CZARY MARY OKULARY” - III OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA OKULARÓW DLA AFRYKI
 
 
W tym roku szkolnym włączamy się do akcji zbiórki okularów, których już nie używamy i nie mamy co z nimi zrobić. Do akcji możesz zaprosić babcie, dziadków, sąsiadów…
Co zbieramy?
- używane okulary korekcyjne o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych
- okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych
 
Jak przygotować okulary?
- Sprawdź, czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
- Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń - w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak ich wyczyścić na miejscu.
- Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego i oka lewego (najlepiej w tej kolejności np. OP +1.5, OL +2,5).
- Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków. Nie chcemy ich rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary - są cennym dodatkiem.Akcja trwa do 30.09.2018! Okulary można dostarczyć do pani Joanny Hajor- Klimek (sala 211) oraz pani Ewy Trybel- Kompały (sala 2016). W zbiórce pomagają również uczniowie klasy 6a.
 
 

BRĄZOWY MEDAL NA MISTRZOSTWACH POLSKI W OLSZTYNIE

 

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14 lat w pływaniu, które odbyły się w dniach 5-7 lipca w Olsztynie to koncert wielu niespodzianek i walecznej postawy naszych uczennic.Dziewczęta zakwalifikowały się i pływały w ośmiu  finałach mistrzostw Polski.

Kinga Kempa  zdobyła  brązowy medal na dystansie 50 m stylem grzbietowym, zajęła 6 miejsce w konkurencji 200m  stylem grzbietowym i 8. na o połowę krótszym dystansie.

Iga Idzikowska  specjalistka stylu klasycznego po emocjonujących wyścigach wywalczyła  4 miejsce na  200 metrów, była 5. na dystansie100 m stylem klasycznym i 6. na 50 metrów stylem klasycznym.

Dwukrotnie w finałach zawodów pływała  Julia Smiczek w konkurencji 200 i 50 m stylem grzbietowym. Stylem grzbietowym pływała również Matylda Tuszyńska, zawodniczka znacznie poprawiła rekordy życiowe.

Dziewczęta w składzie: Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Julia Smiczek,  Matylda Tuszyńska  w wyścigach sztafetowych zdobyły czwarte miejsce w konkurencji 4x100 m stylem zmiennym i ósme  w konkurencji 4x100 stylem dowolnym. 
 
Letnie Mistrzostwa Polski to weryfikacja  całorocznej pracy. W  zawodach startowało 604 pływaków i tylu starało się awansować do finału. Cieszymy się bardzo, że mimo trudnych warunków treningowych (remont szkolnej pływalni) zawodniczki tak dobrze zaprezentowały się na zawodach.
Gratulujemy zawodniczkom i trenerowi Małgorzacie Myrcik.
 
 
UDANE MISTRZOSTWA POLSKI 15-LATKÓW

 
W dniach 5-7 lipca w Oświęcimiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich. Nasz klub reprezentowali: Marta Marczak, Emilia Zięba, Paweł Kwiecień, Krzysztof Gottschling, Kacper Kapitan.

Paweł Kwiecień zdobył brązowy medal na 200 m stylem zmiennym uzyskując czas  2:11,16, który równocześnie jest rekordowym wynikiem na długim basenie wśród 15 latków na Śląsku!!!. Na dystansie 50 m stylem klasycznym wynikiem 31,15 Paweł zajął 5 miejsce.
Również z sukcesem startowali pozostali zawodnicy poprawiając swoje rekordy życiowe. Do finału A 200 m stylem motylkowym zakwalifikowała się Marta Marczak i zajęła w nim  6 miejsce z czasem 2:31,20. W finale B 200 m stylem zmiennym Marta zajęła 10 miejsce z wynikiem 2:30,24.
Do finału B 400 m stylem zmiennym kwalifikację uzyskał Krzysztof Gottschling uzyskując w nim czas 5:04,73 co dało 13 miejsce w klasyfikacji generalnej.
 
Był to ostatni start zawodników w barwach Klubu Sportowego „Piątka” Chorzów, w którym to rozpoczęła się ich przygoda z małym – wielkim pływaniem i dzięki któremu mieli możliwość startować w wielu, wielu zawodach, bijąc swoje rekordy życiowe i zdobywając medale, jak również trzykrotnie uczestniczyć z sukcesem w Mistrzostwach Polski.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY TRENEROM !!!
Życzymy młodszym koleżankom i kolegom wielu sukcesów.
My nadal oczywiście pływamy, więc do zobaczenia na zawodach w przyszłym roku szkolnym.
 
 
CZAS NA OSIĄGNIĘCIA 3 a
 
1. Piecha Milena MKM Kangur - wyróżnienie
2. Machnik Michał MKM Kangur - wyróżnienie
3. Piecha Milena Ogólnopolski  Konkurs Matematyczny „Puchacz Piotr”  - finał Warszawa 17 czerwca
4. Witulski Piotr Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „Puchacz Piotr” - 2 etap wojewódzki
5. Kerger Antoni Szkolny konkurs plastyczny. „Mój Teatr” - wyróżnienie
6. Machnik Michał „Mój Teatr” - III miejsce
7. Piecha Milena „Mój Teatr” - I miejsce
8. Tatarek Klara „Mój Teatr” - II miejsce
9. Witulski Piotr „Mój Teatr”  - wyróżnienie
10. Król Wojciech Puchar Chorzowa SP w narciarstwie alpejskim    I miejsce
11. Poremba Amelia Puchar Chorzowa SP w narciarstwie alpejskim    II miejsce.
 
PODSUMOWANIE WYNIKÓW SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO
 
Finały wojewódzkie
Narciarstwo klasyczne, unihokej,sztafetowe biegi przełajowe, drużynowe biegi lekkoatletyczne, czwórbój lekkoatletyczny, drużynowe zawody lekkoatletyczne, trójbój lekkoatletyczny, biegi na orientację, łyżwy, badminton, pływanie dz. I m, chł. IIm (klasy 4-6), pływanie dz. IV m, chł. II m (klasy 7, 8 i III GS).
 
Pólfinały wojewódzkie:
• Gry i zabawy
• Piłka ręczna – II miejsce SP5 i GS. Mikołaj Grabowski i Jurand Rybacki otrzymali powołanie do Kadry Śląska.
 
Miasto i Rejon:
Koszykówka – I miejsce w mieście i II w rejonie
Siatkówka plażowa – I miejsce wmieście i II w Rejonie
Tenis stołowy – I miejsce w Pucharze Prezydenta.

MISTRZOSTWA OPEN
 
Znakomicie zaprezentowali się nasi pływacy na rozegranych w Gliwicach Mistrzostwach Śląska Open.
Dorobek medalowy przedstawia się następująco:
- w kategorii 14 latków:
Kinga Kempa: 5 złotych medali (100 dowolny, 50 grzbietowym, 100 grzbietowym, 200 grzbietowym, 50 motylkowym)
Iga Idzikowska: 2 złote (50 klasycznym, 100 klasycznym), 1  brązowy (200 klasycznym)
Julia Smiczek: 1 brązowy (200 grzbietowym)
Sztafeta w składzie: Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Julia Smiczek, Matylda Tuszyńska- 2 złote medale (4x100 zmiennym, 4x200 dowolnym), 1 srebrny medal (4x100 dowolnym).
Sztafeta w składzie:  Paweł Bugla, Iga Idzikowska, Kinga Kempa, Piotr Sersan - brązowy medal (4x50 mieszana zmiennym).
- w kategorii 15 latków:
Paweł Kwiecień: 4 złote medale (50 klasycznym, 100 klasycznym, 200 klasycznym, 200 zmiennym), 1 srebrny (50 motylkowym),  2 brązowe (100 motylkowym , 200 zmiennym open)
Marczak Marta:1 srebrny (200 grzbietowym), 2 brązowe (100 motylkowym, 200 motylkowym)
Krzysztof Gottschling: 1 srebrny medal (400 zmiennym), 1 brązowy medal (200 motylkowym)
Szymon Ellgoth: 1 brązowy medal (200 grzbietowym).
Sztafeta w składzie: Marta Marczak, Emilia Zięba, Szymon Ellgoth, Paweł Kwiecień: 1 brązowy medal  (4 x 50m mieszana zmiennym).
Sztafeta w składzie: Paweł Kwiecień, Szymon Ellgoth, Kacper Kapitan, Krzysztof Gottschling: 1 srebrny medal (4x 100 zmiennym),  1 brązowy medal (4x100 dowolnym).
W sumie daje to 22 medale  indywidualnie  oraz 7 medali  sztafet.
Serdecznie gratulujemy zawodnikom i trenerom
Zawody były ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Polski, które odbędą się w dniach 5-7 lipca.
Trenerami uczniów są Małgorzata Myrcik i Sławomir Pąchalski.
 
CZTERNAŚCIE MEDALI
 
W dniach 07-08.06.2019 r. w Dąbrowie Górniczej odbyły się Mistrzostwa Śląska 13-latków. Podczas trwających przez 2 dni zmagań pływaków 12 letnich zdobyliśmy aż 14 medali: 5 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych.Indywidualnie Mistrzynią Śląska została trzykrotnie Zuzanna Pilecka na dystansach 100 m. stylem zmiennym oraz 100 i 200 m. stylem klasycznym, która wywalczyła również brązowy medal na dystansie 50 m. stylem motylkowym.
Amelia Purchałka zdobyła srebrny medal na dystansie 800 m. stylem dowolnym, oraz dwa brązowe medale na dystansach 200 m. stylem dowolnym oraz 200 zmiennym.
Przemysłąw Dziurski zdobył dwa srebrne medale na dystansach 100 i 200 m. stylem grzbietowym. Kacper Porwik wywalczył brązowe medale na dystansach 400 m. i 800 m. stylem dowolnym.
Na podium zameldowały się także nasze sztafety:
Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła nasza sztafeta dziewcząt:
4x100 m. stylem dowolnym w składzie: Kinga Szczembara, Natalia Szpoton, Amelia Purchałka oraz Zuzanna Pilecka
oraz 4x100 m. stylem zmiennym w składzie Natalia Szpoton (grzbiet), Zuzanna Pilecka (klasyk), Amelia Purchałka (motyl) oraz Kinga Szczembara (dowolny).
Brązowy medal wywalczyła nasza sztafeta chłopców 4x100 m. stylem zmiennym w składzie: Dziurski Przemysław (grzbiet), Porwik Kacper (klasyk), Warwas Grzegorz (motyl), Juraś Marcin (dowolny).
Trenerką uczniów jest Grażyna Błaszczak.
 
W SIATKÓWCE TEZ SUKCES
 
Pierwsze miejsce w Mistrzostwach Chorzowa Szkół Podstawowych i Oddziałów Gimnazjalnych w siatkówce plażowej dziewcząt i awans do zawodów rejonowych uzyskały uczennice klasy 8a Kinga Grycman i Oliwia Burzyńska. Drugie miejsce w kategorii chłopców zdobyli: Mateusz Drabina IIIB, Mariusz Strzesak IIIB oraz Tomasz Strzesak z klasy 8c. Trenerami uczniów są Sebastian Rostek i Marek Krychowski.
 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES