^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

 
SYMPATYCZNY WOJTEK
 
Klasy czwarte uczestniczyły w specjalnych zajęciach czytelniczych Niedźwiedź Wojtek – superbohater. Historia oparta na faktach, której bohaterem jest niedźwiedź adoptowany przez polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.  Dzieci poznały jego przygody oraz książki ze zbiorów biblioteki dotyczące misia.
 
Skoro Wojtek był superbohaterem musiał zostać umieszczony w komiksie. Ogłoszono więc konkurs na wykonanie komiksu dotyczącego wybranej przygody misia. A oto wyniki:
I miejsce - Oskar Gawrych, kl. 4c
II miejsce - Karol Kumor, kl. 4d
III miejsce - Julia Niemiec, kl. 4b
Wyróżnienie - Bartek Dereń, kl. 4c
Zajęcia zorganizowano również dla uczczenia 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Przybliżyły dzieciom nie tylko ciekawe pozycje książkowe lecz również ważne momenty z polskiej historii.

MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ
 
Jak pisał św. Paweł  „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest, nie zazdrości (…), nie pamięta złego (…), miłość nie ustaje (…)”.
W naszej szkole chcieliśmy mówić o miłości – miłości, która ma imion wiele. W szkolnym konkursie Miłość niejedno ma imię, który miał miejsce 13 maja  zaprezentowali  się uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Jury miało niełatwe zadanie, aby spośród 26 uczestników wyłonić zwycięzców. Wszystkim uczestnikom  wręczono pamiątkowe  dyplomy oraz upominki.
Jury przyznało:    
I miejsce  Julii Pistelok  z klasy 2d
II miejsce  Karolinie Kolarskiej  z klasy 3b
III miejsce  Mai Czomber  z klasy 2b
Uczennice  wzięły udział w Miejskim Konkursie Recytatorskim Miłość niejedno ma imię, który odbył się 21 maja w Miejskim Domu Kultury. Maja Czomber uzyskała I wyróżnienie, a miejsce II zajęła  Karolinka Kolarska.

FINAŁ WOJEWÓDZKI
 
27 maja reprezentacja naszych trójboistek (Julia Niemiec, Milena Norek, Emilia Jarczyk 4b, Agata Długi 5c, Amelia Dąbrowska 5b), wzięły udział w finale wojewódzkim w trójboju lekkoatletycznym, który odbywał się w Rudzie Śląskiej.
 
Podczas zawodów (60m, skok w dal ze strefy, rzut pilką palantową) dziewczęta ze startu na start poprawiały swoje rekordy życiowe. Ostatecznie dziewczęta zajęły 6 miejsce z wynikiem 435 pkt. Najwięcej punktów w naszej drużynie uzyskała Amelia - 129 pkt. Dziewczęta do zawodów przygotowała Marzena Gruchel.
 
POKONALIŚMY TRZYDZIEŚCI KLUBÓW
 
27 maja w Gliwicach odbył się Finał Ligi Szkół i Klubów Śląskich. W roku szkolnym 2018 /2019 zawodnicy startowali w czterech edycjach (8 startów indywidualnych różnymi stylami i na różnych dystansach oraz sztafety) zbierając punkty zarówno dla drużyny jaki i indywidualnie.
Drużynowo zajęliśmy I miejsce w roczniku 2005 i II miejsce w roczniku 2004 pokonując ponad trzydzieści Śląskich Szkół i Klubów.
Statuetki za zajęcie miejsca w łącznej punktacji roku szkolnym 2018/2019 odebrali:
rocznik 2005 :
Kinga Kempa I miejsce
Iga Idzikowska V miejsce
Julia Smiczek VIII miejsce
Rocznik 2004:
Marta Marczak – III miejsce
Paweł Kwiecień – I miejsce.
 
WYGRANA W IGRZYSKACH
 
28 maja nasza Szkoła zajęła I miejsce (chłopcy) i IV miejsce (dziewczęta) w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej o Puchar Marszałka  Województwa Śląskiego w pływaniu drużynowym dziewcząt i chłopców.
Drużyna składała się z zawodniczek i zawodników z klas 7, 8 SP i III gimnazjum. Każdy startował w jednej konkurencji indywidualnej zbierając punkty dla drużyny oraz w sztafecie dziewcząt i chłopców.
Miejsca na podium zajęli następujący zawodnicy:
I miejsce – Kinga Kempa (100 m st. grzbietowym) i Paweł Kwiecień (100 m st. zmiennym) oraz sztafeta 8 x 50 dowolnym chłopców
II miejsce – Marta Marczak (100 m st. zmiennym),  Iga Idzikowska (100 m st. klasycznym), Kamil Dominiczak (100 m st. klasycznym),  Kamil Kosytorz (50 m st. klasycznym), Adrian Bonsz (50 m st. grzbietowym)
III miejsce – Matylda Tuszyńska (50 m st. grzbietowym).
 
 
 
BASEN OTWARTY
 
W środę, 29 maja, oficjalnie otwarto basen po ponadrocznym remoncie. Basen przeszedł kompleksową modernizację. Wymieniono m.in. całą nieckę basenu. Basen jest podświetlony i zamontowano też nowe nagłośnienie, które pozwoli na rozgrywanie zawodów. Basen ma 25 m długości i 12,5 m szerokość. Głębokość sięga od 1,10 m do 1,80 m. 

Remont obiektu kosztował prawie 18 milionów złotych. Miasto otrzymało dofinansowanie do inwestycji w wysokości ponad 13 milionów złotych z funduszy unijnych - mówiL po zakończeniu remontu Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa
W czasie uroczystego otwarcia, Andrzej Kotala, skoczył do wody i przepłynął basen na dystansie 50 m.
 
W chwili obecnej z basenu mogą korzystać uczniowie szkoły. Od września planowane jest udostępnienie basenu dla mieszkańców Chorzowa.
 
PIERWSZOKLASIŚCI OFICJALNYMI CZYTELNIKAMI
24 maja uczniowie klas pierwszych uroczyście przyrzekali sięgać po książki z radością, dbać o nie i nigdy nie nudzić się w ich towarzystwie. Podczas pasowania na czytelnika dzieci wykonywały różne zadania, przypomniały sobie zasady korzystania ze szkolnej biblioteki  oraz jak obchodzić się z książką. W świat poezji dziecięcej wprowadziły uczennice klasy 2b, laureatki szkolnego konkursu recytatorskiego.
Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi uczniowie dotrzymają złożonej obietnicy i przeżyją wiele ciekawych, literackich przygód. Zapraszamy do biblioteki!
 
ZWYCIĘŻAMY W LIDZE KLUBÓW ŚLĄSKICH
 
Zawodnicy z rocznika 2006 wygrywają kolejną edycję Ligi Klubów Śląskich.
W dniu 21-05-2019 r. w Dąbrowie Górniczej odbyła się 3 runda Ligi Klubów Śląskich rocznika 2006. Po tej rundzie nasza przewaga nad drugim zespołem wzrosła - z 260 na 417 pkt. Prowadzimy również w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 20 medali (8 złotych, 6 srebrnych i 6 brązowych).
Indywidualnie miejsca na podium wywalczyli:
Zuzanna Pilecka – dwukrotnie 1 miejsce 100m stylem motylkowym oraz 100m stylem zmiennym
Przemysław Dziurski– 2 miejsce 200m stylem grzbietowym
Amelia Purchałka – 2 miejsce 200m stylem dowolnym.
Tuż za podium uplasowała się Szpoton Natalia na 100m stylem zmiennym.
 
Jak zawsze emocjonujące były występy zespołów sztafetowych.
Srebrny medal zdobyła nasza sztafeta mieszana 4x50m stylem zm w składzie: Dziurski Przemysław (grzb), Pilecka Zuzanna (klas), Purchałka Amelia (mot), Juraś Marcin (dow), Natomiast złoto wywalczyła sztafeta 4x100m stylem dowolnym dziewcząt w składzie: Bezak Dominika, Szpoton Natalia, Purchałka Amelia, Pilecka Zuzanna.
 
Niewiele do podium zabrakło sztafecie 4x100m dowolnym chłopców w składzie: Juraś Marcin, Juraś Mateusz, Warwas Grzegorz oraz Porwik Kacper, która ostatecznie zajęła 4 miejsce.
Finał Ligi Klubów Śląskich rocznika 2006 odbędzie się 18 czerwca 2019 r.
Brawa za dzisiejsze starty dla wszystkich zawodników i ich trenerów: Grażyny Błaszczak,  Małgorzaty Myrcik.
 
SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ
 
Miło nam poinformować, że szkoła nasza w ogólnopolskim konkursie „Szkoła Niepodległej” zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymała zaszczytne miano „Szkoły Niepodległej”.
Konkurs „Szkoła Niepodległej” trwał od 1 września 2017 do końca grudnia 2018 roku, a zgłosiło się do niego w sumie 400 szkół. Uczestnikiem mogła być szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna lub zespół szkół. Na zaproszenie odpowiedziały także przedszkola i 7 z nich wykonało wszystkie zadania.
Zaszczytne miano „Szkoły Niepodległej” nadane zostało 215 szkołom z całego kraju, które zrealizowały wszystkie zadania z następujących obszarów:
Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej – uczczenie świąt 3 V, 15 VIII i 11 XI;
Szlak Współtwórców Niepodległości – projekt wydobycia na światło lokalnych działaczy i dowódców Polskiej Organizacji Wojskowej, bohaterów drugiego planu, nauczycieli, ludzi kultury itp., osób zasłużonych dla Niepodległości;
Szlak Żołnierzy Niepodległości – projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez dbanie o miejsca pochówku oraz inne miejsca pamięci (tablice, krzyże, pomniki) i we współpracy z partnerami zewnętrznymi, np. samorządem, objęcie ich stałą opieką oraz popularyzacja wiedzy o nich;  
Szlak Dróg do Niepodległości – projekt ukazujący wielość dróg prowadzących do wolności;
Szlak Pierwszych Dni Wolności – projekt organizacji wielu wydarzeń upamiętniających pierwszy dzień wolności w różnych miejscowościach i regionach.
Uczestnicy, wykonując zadania, zdobywali wirtualne odznaki będące symbolicznym przejściem szlaku. Pięć odznak umożliwiało zdobycie Miana „Szkoły Niepodległej”.
Konkurs był długofalowy i angażował zarówno uczniów, jak i społeczność lokalną. Należało wykazać się konsekwencją oraz wytrwałością.
Koordynatorkami akcji w naszej szkole były Marta Jachimowska, Beata Szymura i Justyna Wostal-Matysek.
 
GRAD MEDALI
 
Ogromny sukces Klubu na  X Jubileuszowych Międzynarodowych Zawodach w pływaniu Koziołki Pływackie 2019 – wiele rekordów życiowych, grad medali, a także sukcesy w klasyfikacji generalnej.
W dniach 10-11.05.2019 r. 9-cio osobowa reprezentacja zawodników naszej szkoły w składzie:
Bugla Paweł (2005), Dusza Maciej (2007), Dusza Michalina (2008), Idzikowska Iga (2005), Kempa Kinga (2005), Purchałka Amelia (2006), Szczembara Kinga (2006), Tuszyńska Matylda (2005), Wiernicka Julia (2007), wzięła udział w zawodach na pływalni w Kędzierzynie-Koźlu. W zawodach udział brało 36 klubów z całej polski i gości z zagranicy, łącznie wystartowało 397 zawodników.
Zawody odbywały się w kilku kategoriach wiekowych rocznik 2009 i młodsi, 2008, 2007, 2006 oraz 2005 i starsi. Szczególnie trudne zadanie czekało tych ostatnich zawodników, którzy w największej liczbie reprezentowali nas na tych zawodach, a mimo to zdominowali nie tylko podium, wygrywając ze starszymi zawodnikami, ale i klasyfikację generalną.
Medale zdobyli:
Dusza Maciej – 5 złotych medali na dystansach: 50 dowolnym, 100 i 200 grzbietowym, 50 motylkowym i 200 zmiennym oraz srebrny medal – 100 zmiennym,
Idzikowska Iga – 3 srebrne medale na dystansach: 50,100 i 200 klasycznym oraz 1 brązowy na dystansie 100 dowolnym
Kempa Kinga – 4 złote medale na dystansach: 50,100 i 200 grzbietowym oraz 100 zmiennym, a także 2 srebrne na dystansach: 50 dowolnym i 200 zmiennym
Purchałka Amelia – 2 brązowe medale na dystansach 50 i 400 dowolnym
Szczembara Kinga – 2 srebrne medale na dystansach 100 i 200 klasycznym oraz 1 brązowy na dystansie 50 klasycznym
Tuszyńska Matylda – srebrny medal na dystansie 200 grzbietowym oraz 2 brązowe na dystansach 50 i 100 grzbietowym
Wiernicka Julia – srebrny medal na 50 dowolnym
Sukcesy w klasyfikacji generalnej:
•    4 miejsce w klasyfikacji medalowej, łącznie 25 medali: 9 złotych, 10 srebrnych i 6 brązowych
•    1 miejsce na liście multimedalistów – Dusza Maciej – 5 złotych i 1 srebrny medal
•    2 miejsce na liście multimedalistów – Kempa Kinga -  4 złote i 2 srebrne medale
•    2 miejsce w swojej kategorii wiekowej w klasyfikacji na najlepszego zawodnika za 3 starty w punktacji wielobojowej – Dusza Maciej
•    1 miejsce w swojej kategorii wiekowej w klasyfikacji na najlepszą zawodniczkę za 3 starty w punktacji wielobojowej - Kempa Kinga
•    puchar dla najlepszej zawodniczki w kategorii OPEN – Kempa Kinga
•    nagroda dla trenera najlepszej zawodniczki – Myrcik Małgorzata
Ogromne brawa i gratulacje dla wszystkich startujących zawodników i ich trenerów.
 
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO „PUCHACZ PIOTR”
 
Do II etapu konkursu „Puchacz Piotr” dla klas 1-3 SP zakwalifikowali się uczniowie:
Bartosz Pella
Michał Malcharczyk
Justyna Stanoszek
Bruno Kościukiewicz
Milena Piecha
Piotr Witulski
Konkurs odbył się w Studio Nauczania MathRiders Katowice Północ.
 
 
DYPLOM DLA DZIEWCZĄT
 
13 maja uczennice Szkoły Podstawowej nr 5 zajęły II miejsce w Mistrzostwach Chorzowa Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Sukces dziewczyny zawdzięczają własnym umiejętnościom, talentowi oraz pracy trenera Sebastiana Rostka.
 
Skład naszej drużyny:
 
1.Adamczyk Zuzanna (6b SP5)
2.Cieślik Patrycja (6b SP5)
3.Kosz Karolina (6b SP5)
4.Mosoń Julia (6b SP5)
5.Ogłozińska Michalina (6b SP5)
6.Sałahub Oliwia (6b SP5)
7.Skorupa Izabela (6b SP5)
8.Trychta Iga (6b SP5)
9.Gajowska Julia (6e SP5)
10.Grolik Kamila (5b SP5)
11.Hercog Weronika (5b SP5)
 
 
CZWARTA KLASA W NATARCIU
 
III edycja Ligi Klubów Śląskich rocznika 2009 odbyła się w Dąbrowie Górniczej 10 maja 2019 r. Nasi najmłodsi zawodnicy zdobyli pierwsze miejsce w sztafecie 8 razy 50 stylem dowolnym w składzie Hanna Bas, Bartosz Adamczyk, Julia Singer, Patryk Zwierkowski, Zuzanna Matyjaszczyk, Tymoteusz Szczepanek, Weronika Raczka, Tymoteusz Franke.
 
Sztafeta chłopców 4 razy 50 m stylem zmiennym po bardzo zaciętej walce zdobyła drugie miejsce (przegrała zaledwie o 0,08 sek). Chłopcy płynęli w składzie: Bartosz Adamczyk (grzb), Adam Bartoszewski (klas), Tymoteusz Szczepanek (mot), Tymoteusz Franke (kraul). W punktacji klubowej zajmujemy 4 miejsce. Przed nami ostatnia IV edycja zawodów.
Grażyna Błaszczak
 
XXIX OLIMPIJSKIE DNI SPORTU SZKOLNEGO
 
 
Regulamin 

1. Tegoroczne XXIX Olimpijskie Dni Sportu nawiązują do starożytnych Igrzysk Olimpijskich.
2. Ze względu na obchody 100-lecia Polskiego Związku Lekkoatletyki, rywalizujemy w konkurencjach lekkoatletycznych – bieg, skok, rzut.
3. Każda klasa wyłania w drodze eliminacji reprezentację 12 osobową (2 dziewczynki i 2 chłopów w każdej konkurencji).
4. W trakcie Dni Sportu rozgrywamy tylko konkurencje finałowe. Eliminacje przeprowadzamy zgodnie z przydziałem według wcześniej ustalonych terminów (nauczyciele wf oraz nauczyciele 1-3 na swoich lekcjach).
5. Sędzią głównym każdych zawodów jest osoba wymieniona na pierwszym miejscu w programie zawodów.
6. Zawodnicy zostają nagrodzeni po zakończeniu każdej konkurencji – wieniec laurowy, dyplom i nagroda rzeczowa w zależności od możliwości finansowych.
7. Dekoracji zwycięzców dokonuje dyrektor szkoły lub komisja sędziowska.
8. Wychowawcy są odpowiedzialni za udział klasy w rywalizacji sportowej, punktualność oraz dyscyplinę uczniów niebiorących udziału w zawodach.
9. Nie prowadzimy rywalizacji na poziomie poszczególnych klas.
10. Rywalizacja sportowa przebiega zgodnie z zasadą fair play.
 
 
DEBIUT W REPREZENTACJI
 
Dobry występ zanotował Paweł Kwiecień w Wielomeczu juniorów 15-16 letnich rozegranym w Oświęcimiu. W wyścigu na 100 m stylem klasycznym zajął IV miejsce (z nowym rekordem życiowym 1:08, 25) dokładając swoją cegiełkę do dorobku punktowego reprezentacji Polski, która ostatecznie zajęła drugie miejsce za Węgrami, kolejne miejsca zajęły reprezentacje Czech i Słowacji.
 
WYNIKI KONKURSU KANGUR MATEMATYCZNY
 
 
Filip Malcharczyk– wynik bardzo dobry
 
Wyróżnienia:

1. Szymon Machnik
2. Jakub Gibaszewski
3. Konrad Wnuk
4. Dawid Hadzik
5. Patryk Zaczkowski
6. Paweł Bugla
7. Maria Rus
8. Milena Piecha
9. Michał Machnik
10. Kinga Kuczyńska
11. Witold Wzgarda
12. Katarzyna Wołowczyk
13. Franciszek Warot
14. Amelia Gawlik
 
PAWEŁ W KADRZE
 
Uczeń klasy 8 a Paweł Kwiecień został powołany do reprezentacji Polski juniorów 15-16 letnich na Wielomecz pływacki z udziałem reprezentacji Czech, Słowacji, Węgier i Polski, który odbędzie się 4-5 maja w Oświęcimiu.
To ogromne wyróżnienie dla Pawła i jego trenera Sławomira Pąchalskiego.
Zawodnik Piątki Chorzów będzie startował na dystansie 50, 100 i 200 m stylem klasycznym.
Kibicujemy i trzymamy kciuki.
 
PIĄTKA NA PIĄTKĘ
 
W dniach 6-7 kwietnia 2019 r. reprezentacja naszej szkoły zawodników z rocznika 2006 w składzie:
- Bezak Dominika
- Dziurski Przemysław
- Juraś Marcin
- Juraś Mateusz
- Pilecka Zuzanna
- Porwik Kacper
- Purchałka Amelia
- Szczembara Kinga
- Szpoton Natalia
- Warwas Grzegorz
brała udział w bardzo silnie obsadzonych Mistrzostwach Polski Szkół Sportowych, w kategorii I – szkoły podstawowe grupa młodsza.W zawodach punkty były przyznawane za udział w finałach oraz miejsca zajęte przez sztafety. Rozgrywane były finały A oraz B. Dzięki bardzo dobrej postawie naszych zawodników, z których każdy ma na swoim koncie indywidualne występy w finałach oraz zaciętej walce sztafet udało nam się wywalczyć w tej rywalizacji 5 miejsce w klasyfikacji generalnej, tuż za zespołami z Warszawy, Krakowa oraz Oświęcimia.
Nasi reprezentanci w finałach według konkurencji:
200 dowolny dziewcząt: Purchałka Amelia – 4 miejsce Finał B
200 dowolny chłopców: Juraś Mateusz – 5 miejsce oraz Juraś Marcin – 6 miejsceFinał B
100 klasyczny dziewcząt: Pilecka Zuzanna – 2 miejsce oraz Szpoton Natalia – 8 miejsce Finał A, a także Szczembara Kinga – 3 miejsce Finał B
100 klasyczny chłopców: Porwik Kacper – 7 miejsce Finał B
200 grzbietowy chłopców: Dziurski Przemysław – 3 miejsce Finał A
200 zmienny dziewcząt: Purchałka Amelia – 8 miejsce Finał A oraz Szpoton Natalia 7 miejsce Finał B200 zmienny chłopców: Warwas Grzegorz – 5 miejsce oraz Juraś Mateusz – 6 miejsce finał B
50 dowolny dziewcząt: Pilecka Zuzanna – 6 miejsce Finał A oraz Bezak Dominika – 2 miejsce Finał B
50 dowolny mężczyzn: Juraś Marcin - 6 miejsce oraz Dziurski Przemysław – 8 miejsce Finał B100 dowolny dziewcząt: Purchałka Amelia – 2 miejsce Finał B
100 dowolny chłopców: Juraś Mateusz – 4 miejsce oraz Juraś Marcin – 5 miejsce Finał B
200 klasyczny dziewcząt: Pilecka Zuzanna – 2 miejsce, Szpoton Natalia – 5 miejsce oraz Szczembara Kinga – 8 miejsce Finał A
200 klasyczny chłopców: Porwik Kacper – 4 miejsce Finał B
100 grzbietowy chłopców: Dziurski Przemysław – 7 miejsce Finał A oraz Juraś Marcin – 2 miejsce Finał B
100 motylkowy dziewcząt: Pilecka Zuzanna – 1 miejsce oraz Purchałka Amelia – 2 miejsce Finał B
100 motylkowy chłopców: Juraś Mateusz – 3 miejsce oraz Warwas Grzegorz 6 miejsce Finał B
Nasze sztafety wywalczyły odpowiednio:
sztafeta mieszana 4x50 m. stylem zmiennym 1 w składzie: Dziurski Przemysław, Pilecka Zuzanna, Purchałka Amelia, Juraś Marcin – 8 miejsce, sztafeta 2 w składzie: Bezak Dominika, Szpoton Natalia, Warwas Grzegorz, Juraś Mateusz – 10 miejsce
sztafeta 4x100 m. stylem dowolnym dziewcząt w skłądzie: Bezak Dominika, Szpoton Natalia, Purchałka Amelia, Pilecka Zuzanna – 6 miejsce
sztafeta 4x100 m. stylem dowolnym chłopaków w składzie: Dziurski Przemysław, Porwik Kacper, Juraś Marcin, Juraś Mateusz – 5 miejsce.
Po dwóch dniach zmagań wypełnionych po brzegi od samego rana do późnego wieczora, nasi zawodnicy wrócili do domów zmęczeni, ale z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku i satysfakcją z osiągniętego wyniku. Brawo za walkę i ogromne gratulacje dla zawodników i trenerów.
Grażyna Błaszczak
 
 
WIELKI SUKCES MICHALINY
 
Praca plastyczna autorstwa Michaliny Motyki z klasy 5d wygrała ogólnopolskie eliminacje w ramach XIV Międzynarodowego Konkursu Kartograficznego im. Barbary Petechenik.

Praca zostanie wysłana do Tokio na konkurs o zasięgu ogólnoświatowym. Michalinie serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.
 
 
TWÓRCZO I PACHNĄCO W KLASACH 1-3
 
Uczniowie klas 1a, 1b, 2c w ostatnim czasie mieli okazję wykazania się pomysłowością i kreatywnością uczestnicząc w warsztatach mydlarskich oraz tworząc zapachowe cudeńka.
Wspólna praca przyniosła dzieciom wiele radości. Uczniowie tworząc swoje dzieła uczyli się cierpliwości, doskonalili swoje umiejętności manualne korzystając ze swej dziecięcej wyobraźni. A efekty ich pracy? Niebanalne pomysły na podarunek dla bliskiej osoby.

KONKURS MATEMATYCZNY „PUCHACZ PIOTR”

W dniu 2 kwietnia 2019 r. uczniowie klas 1-3 po raz pierwszy przystąpili do udziału w Konkursie Matematycznym „PUCHACZ PIOTR” organizowanym przez MathRiders.
Uczniowie przez godzinę rozwiązywali różnorodne zadania przeznaczone dla ich grupy wiekowej. Musieli wykazać się m.in. znajomością tabliczki mnożenia, umiejętnością dodawania i odejmowania, mierzenia upływu czasu, umiejętnością obliczania działań sposobem pisemnym. Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki!
Konkurs przeprowadziły Izabella Jańczak i Jolanta Horak.
 
KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS DRUGICH I TRZECICH

1 kwietnia 2019 r. uczniowie klas 2 i 3 przystąpili do corocznego Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Uczniowie zmagali się z trudnościami ortograficznymi pisząc dyktando. W dniu zakończenia roku szkolnego brać uczniowska pozna Mistrza Ortografii klasy drugiej i trzeciej. Dwójka zwycięzców z klas trzecich weźmie udział w Miejskim Konkursie Ortograficznym.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły: Katarzyna Stawiarska-Mróz i Danuta Strzelecka.
 
 
MAMY TO!!!
 
A co??? kolejny z rzędu awans do rozgrywek wojewódzkich w grach i zabawach ruchowych. Turniej gier i zabaw ruchowych stanowi świetną zabawę oraz okazję do rywalizacji dla młodszych klas. Zabawa zabawą, ale aby przechodzić kolejne szczeble rozgrywek należy solidnie walczyć i unikać błędów. Walka o końcowe trofeum w tych zawodach jest o tyle trudna, gdyż o końcowym sukcesie decydują punkty z trzech grup - 2, 3 oraz 4 klasy. Jednym słowem trzeba być najlepszym w trzech odsłonach tej rywalizacji.

Te reguły właśnie spełniła nasza 30-osobowa reprezentacja wygrywając rywalizację na poziomie miejskim i rejonowym, tym samym awansując do półfinału wojewódzkiego. Małodych sportowców do zawodów przygotowały Marzena Gruchel i Kornelia Baljon.
 
MÓJ TEATR
 
Szkolnemu Festiwalowi Miniatur Teatralnych towarzyszył szkolny konkurs plastyczny Mój Teatr. Celem konkursu była popularyzacja teatru we wszystkich jego formach, rozwijanie zainteresowań teatralnych, uwrażliwienie na piękno sztuki teatralnej, pobudzanie wyobraźni plastycznej.

Jury po długich debatach wyłoniło zwycięzców:
W  klasach trzecich:
1 miejsce - Milena Piecha 3a
2 miejsce - Klara Tatarek 3a
3 miejsce -  Michał Machnik 3a
Wyróżnienie otrzymali: Piotr Witulski, Antoni Kerger.
W klasach pierwszych i drugich nagrody otrzymali:
1 miejsce - Wiktoria Ożygała  1d
2 miejsce - Michał Malcharczyk 1d
3 miejsce - Maja Kurzaczek - 2c
Wyróżnienia otrzymali: Jan Niedźwiedź 1d, Bartosz Szwierczyński 1d.
 
 
ZA NAMI DWA  DNI
 
zmagań w Drużynowych Mistrzostwach Młodzików 13 letnich w pływaniu, które odbyły się w dniach 29-30.03.2019 r. w Dąbrowie Górniczej.

Po pierwszym dniu rocznik 2006 prowadził z bardzo wyraźną przewagą ponad 400 punktów nad drugim zespołem, by po drugim dniu powiększyć swoją przewagę aż do 949 punktów. W sumie zdobyliśmy 12 887 punktów oraz największą ilość medali, bo aż 11, w tym: 3  złote, 3 srebrne i 5 brązowych. Emocji nie brakowało, nasi zawodnicy wspinali się na granice swoich możliwości i wielokrotnie pobijali swoje rekordy życiowe.
W pierwszym dniu indywidualnie na najwyższym stopniu podium dwukrotnie zameldowała się Zuzanna Pilecka - na 100 m. stylem motylkowym i 100 m. stylem klasycznym, Przemysław Dziurski zajął 2 miejsce na 200 m. stylem grzbietowym,
Amelia Purchałka - została trzecią zawodniczką na dystansie 400 m. stylem dowolnym.
Tuż za podium uplasowała się Natalia Szpoton - na 100 m. stylem klasycznym oraz Amelia Purchałka na 100 m. stylem motylkowym.Również nasza sztafeta 4x50 m. stylem zmiennym w składzie: Przemysław Dziurski (grzbiet), Zuzanna Pilecka (klasyk), Amelia Purchałka (motyl) oraz Marcin Juraś (dowolny) wywalczyła drugie miejsce.

Miejsc na podium nie brakowało również drugiego dnia, a wywalczyli je:
- Zuzanna Pilecka - 1 miejsce na 200 m. stylem klasycznym oraz 3 miejsce na 100 m. stylem dowolnym
- Przemysław Dziurski - 3 miejsce na 100 m. stylem grzbietowym
- Kacper Porwik - 3 miejsce na 200 m. stylem klasycznym
- Amelia Purchałka - 2 miejsce na 200 m. stylem zmiennym
- Natalia Szpoton - 3 miejsce na 200 m. stylem klasycznym.Tuż za podium uplasowali się Kinga Szczembara na 200 m. stylem klasycznym oraz Kacper Porwik na 200 m. stylem zmiennym.

Dzielnie walczyły nasze sztafety dowolne, dwie pierwsze sztafety zajęły odpowiednio 5 i 6 miejsce, uzyskując bardzo dobre czasy, a tym samym pokaźną zdobycz punktową dla klubu.
Na  blogu zamieszczono wiele zdjęć z zawodów, za które dziękujemy mamie Kingi.
Runda finałowa dopiero w czerwcu, ale już w najbliższy weekend Mistrzostwa Szkół Sportowych w Raciborzu - znów będzie się działo.


Grażyna Błaszczak

„Życie od teatru różni się tylko tym, że w życiu nie ma prób generalnych”
Ewa Nowak

XXXVIII FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH

27 – 29 marca 2019 r.

NAGRODY FESTIWALU 

Nagrodę Januszka dla najlepszego aktora jury przyznało Laurze Rammo za rolę Babci Teresy w przedstawieniu klasy 6e "W poczekalni"

Nagrodę Publiczności zdobyła klasa 5c za przedstawienie "Teatr łączy"

Nagrodę Grand Prix zdobyła klasa 2d za przedstawienie „Rada Czarodzieja Śmiecha”

Klasy 1-3 SP

I miejsce     
klasa 2d „Rada Czarodzieja Śmiecha”

III miejsce     
klasa 1d „Krasnoludki”

Klasy 4-6 SP


I miejsce ex aequo    
klasa 5c „Teatr łączy” i klasa 6d „Kwiat paproci”

II miejsce
Klasa 6e „W poczekalni”    

KONKURSOWY KANGUR

 

W dniu 21 marca 2019 r. o godz. 9.00 w naszej szkole został przeprowadzony Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny 2019”, do którego przystąpiło 75 uczniów.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu, który trwał 75 minut, czuwała Szkolna Komisja Konkursowa w składzie: Włodzimierz Cieśliński, Jolanta Solga oraz Joanna Aleksander-Rola. Na dobry początek każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrodę uczestnictwa - łamigłówkę przestrzenną. Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i czekamy na wyniki.

Z LICZBĄ PI


14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się różne zaskakujące wydarzenia związane z liczbą Pi. Można było usłyszeć na żywo hymn liczby Pi zagrany na flecie. Można też było tworzyć w ramach konkursu plastycznego symbol liczby Pi, a także wysłuchać recytacji wiersza pt. „Liczba Pi”  Wisławy Szymborskiej. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawił się symbol liczby Pi.


Program Festiwalu Miniatur Teatralnych

Środa 27 marca 2019 r. godz. 8.30


1.    Klasa 1d  - „Krasnoludki”

2.    Klasa 2b - „Królestwo bajki”

3.    Klasa 2d - „Rada Czarodzieja Śmiecha”

4.    Klasa 3a - „Baśniowy ambaras”

5.    Klasa 1c i 3b - „Warzywa są zdrowe””    

6.    Świetlica  - „Trolle”    

Środa 27 marca 2019 r. godz. 10.45


1.    Klasa 4d - „Opowieści z Narni 1939 r.”

2.    Klasa 5c - „Teatr łączy”

3.    Klasa 6d - „Kwiat paproci”
    
4.    Klasa 6e - „W poczekalni”
    
5.    Klasa 6a – „Być kobietą”


Piątek 29 marca 2019 r. godz. 10.00


Finał Festiwalu – przyznanie Grand Prix najlepszemu zespołowi teatralnemu oraz nagrody „Januszka”  najlepszemu aktorowi.

PANI WIOSNA

 

Mały Samorząd Szkolny dla uczniów klas 1-3  z okazji poerwszego dnia wiosny zorganizował konkurs plastyczny na Panią  Wiosnę. Konkurs polegał na wykonaniu dowolną techniką plastyczną ciekawej i nietuzinkowej postaci. Każda klasa zaangażowała się w pełni, aby uzyskać jak najlepszy wynik. Nasi uczniowie  rozbudzili swoją wyobraźnię i wykonali piękne prace, które obecnie zdobią nasze szkolne korytarze.

Jury oceniło i wybrało najlepsze prace:
1 miejsce - klasa 3b wychowawca Beata Witek
2 miejsce - klasa 3c wychowawca Katarzyna Czaja
3 miejsce - klasa 2d wychowawca Katarzyna Stawiarska-Mróz.


W tym szczególnym dniu uczniowie mieli również możliwość przebrania się na zielono. Wszyscy świetnie się spisali, zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Korytarze wypełnił radosny, wiosenny zielony kolor.
W takim miłym nastroju przywitaliśmy poerwszy dzień wiosny.
Agnieszka Pokorna
Katarzyna Stawiarska-Mróz.

SZTAFETY DECYDOWAŁY

Wspaniale zaprezentowali się pływacy z SP 5 Chorzów podczas rywalizacji o wejście do finałów  Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w pływaniu. Rywalizacja była bardzo zacięta. Zarówno zawodnicy naszej szkoły jak i Siemianowic należą do czołowych pływaków na śląsku. Sztafety decydowały, kto zdobędzie kwalifikacje. Bardzo cieszy nas, że zwyciężyliśmy zarówno w kategorii dziewcząt, jaki i chłopców. Już drugi rok nasz basen jest w remoncie (treningi realizujemy na innych), dlatego tym bardziej cieszy zwycięstwo.

W zawodach reprezentowały naszą szkole: Hania Bas, Weronika Rączka, Ludmiła Lubińska, Michalina Dusza, Kinga Miłoszewska, Julia Wiernicka, Amelia Purchałka, Zuzanna Pilecka.W kategorii chłopców reprezentowali nas: Jan Brocki, Tymoteusz Franke, Przemysław Nantka, Oskar Urban, Maciej Dusza, Paweł Copa, Przemysław Dziurski, Marcin Juraś.

Również starsi koledzy uzyskali kwalifikacje do zawodów wojewódzkich. Skład reprezentacji  uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum: Kinga Knopik, Emilia Zięba, Magdalena Kucharska, Marta Marczak, Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Julia Smiczek, Matylda Tuszyńska, Paweł Kwiecień, Szymon Ellgoth, Krzystof Gottschling, Dominik Szolc, Kamil Dominiczak, Kamil Kosytorz, Adrian Bonsz, Jakub Hein.

Zawody rozegrano 12 marca na pływalni SP 12 w Siemianowicach ŚląskichJak walczyły sztafety szkoły podstawowej można zobaczyć na blogu KS Piątka Chorzów. (Kolorowa rączka na stronie szkoły).

"ŻYWY" FRAKTAL 

22 marca w naszej szkole realizowaliśmy projekt „Fraktal na stulecie”.
Zadanie polegało na ułożeniu „żywego” fraktala w kształcie trójkąta Sierpińskiego. Elementami trójkąta byli uczniowie.
Wacław Sierpiński podał „przepis” na zbudowanie trójkąta –fraktala już w 1915 roku. Obrazowo, kolejne etapy budowy fraktala przedstawia rysunek poniżej:
fraktal
Najpierw w trójkącie równobocznym łączymy środki boków. Powstają cztery identyczne, mniejsze trójkąty równoboczne. Środkowy trójkąt usuwamy.
W każdym z trzech mniejszych powstałych trójkątów znowu łączymy środki boków i usuwamy środkowe trójkąty. Czynność możemy powtarzać w nieskończoność. Można zauważyć, że każdy kolejny etap budowy trójkąta zawiera w sobie trzy elementy z poprzedniego etapu. To właśnie cecha fraktala.

Dziękujemy nauczycielom matematyki oraz uczniom klasy 6d, którzy zaangażowali się w budowę fraktala.

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

21 marca nie tylko witamy upragnioną wiosnę ale jest to również Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w bibliotece szkolnej podczas każdej przerwy czytano dzieciom wierszyki znane i lubiane. Sięgnęliśmy do klasyki: Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Wanda Chotomska oraz popularyzowano współczesnych poetów: Agnieszkę Frączek, Michała Rusinka czy Dorotę Gellner.

Wiersze prezentowały uczennice klas 6e, 7a, 7c, oraz 8b - laureatki Konkursu pięknego czytania. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, na każdej przerwie przybywało zaciekawionych dzieci.


Cieszymy się, że nasza biblioteka promuje czytanie i pisanie poezji, najbardziej jednak cieszy zaangażowanie uczniów, zarówno lektorów jak i słuchaczy.


NASI REPREZENTANCI NA STOKU

6 marca na stoku Siglany w Wiśle spotkali się nalepsi narciarze szkół podstawowych i gimnazjów Chorzowa w narciarswie alpejskim.

Wśród uczestników zawodów była 12-osobowa reprezentacja naszych szkół. Pierwsi do startu przystąpili najmłodsi zawodnicy z klas 1-3, następnie klas 4-6, 7-8 i rywalizację kończyli uczniowie gimanzjum. Każdy z zawodników miał do przejechania dwa zjazdy i liczył się najlepszy wynik.

Z naszej grupy na najwyższym stopniu podium stanęłi Wojtek Król w kategorii 1-3, o jeden stopień niżej na drugim, była koleżanka z klasy Wojtka Amelia Poremba. Zespołowo nasza szkoła podstawowa zajęła miejsce tuż za podium 4 miejsce. Natomiast nasi starsi koledzy i koleżanki indywidualnie nie byli na podium, ale zespołowo zajęli 3 miejsce.

Pieczę nad narciarzami sprawowały  Kornelia Baljon oraz Marzena Gruchel.

NIECODZIENNA LEKCJA

 

Uczniowie klas 4b i 4c uczestniczyli w niecodziennych zajęciach w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Dzieci zwiedzały bibliotekę, miały okazję przyjrzeć się pracy skomplikowanego mechanizmu dostarczającego książki z magazynu. Skorzystały również z oferty edukacyjnej Inter Libros, biorąc udział w zajęciach:
• Najmniejsze i największe – od miniaturowej książki do olbrzymiego tomu - dzieci dowiedziały się, że książki mogą być tak małe jak koniuszek szpilki lub wielkie i ciężkie, nie do udźwignięcia.
• Przenieśmy się w czasie… – dawne dokumenty w zbiorach rękopiśmiennych Biblioteki Śląskiej (świadectwa szkolne, dyplomy, dowody osobiste, paszporty, przepustki) - uczniowie mieli okazję przyjrzeć się dawnym przedmiotom codziennego użytku.

Zobaczyły dodatkowo, jak kiedyś wyglądały zeszyty oraz podręczniki  uczniów oraz odkryły tajemniczy dokument zamurowany w ścianie Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Zwiedzanie biblioteki oraz uczestnictwo w zajęciach poszerzyło horyzonty dzieci z wielu dziedzin wiedzy: przede wszystkim z historii i języka polskiego ale również edukacji regionalnej czy przyrody.
Wycieczkę zorganizowała biblioteka szkolna.


TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


Po feriach biblioteka szkolna zorganizowała Tydzień Języka Ojczystego. Na tablicy przygotowano plansze z Dylematami językowymi oraz zmieniające się co dzień Zasady ortografii na dziś oraz Związek frazeologiczny na dziś. Ponad to chętni uczniowie wpisywali na plakacie czym jest dla nich język ojczysty i jak rozumieją to pojęcie. W klasach 4-8 szkoły podstawowej i III gimnazjum przygotowano zagadki frazeologiczne rozwiązywane podczas lekcji języka polskiego.

27 lutego, przy współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Chorzowie odbył się również Konkurs Pięknego Czytania w klasach 4-8. Uczestnicy mieli za zadanie pięknie odczytać fragment ulubionej książki. Jury zwracało uwagę na płynność czytania, zrozumienie czytanego tekstu, dykcję oraz ogólne wrażenie. Oto laureaci konkursu:
I miejsce: Laura Rammo, kl. 6e
II miejsce: Patrycja Szweda, kl. 7c
III miejsce: Olimpia Drzał, kl. 7a.
Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest co roku  21 lutego i ma na celu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

WIECZÓR PRZYJACIÓŁ SZKOŁY
 
Przed feriami, w naszej szkole został zorganizowany XIV Wieczór Przyjaciół Szkoły. Spotkanie z Przyjaciółmi  Szkoły organizowane jest co roku z okazji dnia urodzin naszego patrona, Janusza Kusocińskiego.
 
Tym razem przenieśliśmy się do czarodziejskiego  świata bajek, baśni i legend. Na scenie występowały wróżki, syreny, czarodzieje. Dzięki klasie 1d zajrzeliśmy do chatki krasnoludków, dzieci z klasy 1c i 3b pięknie zinterpretowały wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. Słuchaliśmy cudownych piosenek z najpopularniejszych bajek, podziwialiśmy występy szkolnej grupy tańca ludowego „Klimzowianki”. W świat muzyki filmowej przenieśli nas Marta, Eryk i Piotr, którzy grali na skrzypcach, saksofonie i akordeonie. Duże emocje wzbudził pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu Natalii i Julii z klasy 5c.
Nauczycielki przedstawiły kabaretowe scenki z „Pustyni i w puszczy”, „Małej syrenki” czy „Pięknej i Bestii”. Przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli wzięli udział w szkolnej wersji programu „Jaka to melodia?”. Oczywiście odgadywane melodie pochodziły z popularnych filmów dla dzieci.
Uczennice z klas fitness dały piękny pokaz swoich tanecznych umiejętności, a uczniowie klasy IIIC gimnazjum cudownie odtańczyli popularną „Belgijkę”. Uczniowie i nauczyciele świetnie bawili się we wspólnym tańcu do znanej piosenki „Chocolate”.
Świetlica szkolna przeprowadziła licytację szmacianych laleczek UNICEF. W ten sposób szkoła nasza włączyła się do akcji „Wszystkie kolory świata”. To już piąta polska edycja światowego projektu edukacyjno – pomocowego UNICEF, którego początki sięgają 1999 roku. Pieniądze z aukcji pozwolą zakupić szczepionki dla dzieci z biednych krajów. Licytacja cieszyła się ogromnym powodzeniem, wszystkie laleczki zostały sprzedane.
Podczas Wieczoru Przyjaciół Szkoły można było wypić herbatkę lub kawę oraz zjeść pyszne ciasteczka przygotowane przez rodziców.
Cudowny czas wspólnej zabawy został zakończony patriotycznym akcentem. Klasa IIIC gimnazjum w sposób perfekcyjny odtańczyła poloneza. 
 
REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

Jednym z ogólnopolskich działań organizowanych dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości było wspólne odśpiewanie hymnu w dniu 9 listopada 2018r. o godzinie 11.11. Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji, co na żywo relacjonowała Telewizja TVN. Otrzymaliśmy również podziękowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 
ROZGRYWKI PIŁKI NOŻNEJ
 
Trzy klasy ósme wzięły udział w rozegranym 9 lutego, szkolnym turnieju piłki nożnej.W trzech meczach mogliśmy podziwiać wspaniałe dryblingi i strzały zawodników, odważne interwencje bramkarzy i przede wszystkim ogromne zaangażowanie wszystkich uczestników.
Najlepszym zespołem okazała się 8b w składzie - Mateusz Ogłoziński, Fabian Gędek, Oskar Stachowiak, Michał Jaworski, Szymon Borys, Michał Zając. Za nimi uplasowały się - 8c i 8d.Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy zawodnik słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.Nad przebiegiem zawodów sprawowali pieczę nauczyciele: Stanisław Gawenda i Tomasz Grzywacz.
 

Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

 

W ramach ogólnopolskiego projektu „Klimatyczna klasa” uczniowie 5a odwiedzili pobliskie Przedszkole nr 21 w Chorzowie, gdzie przeprowadzili zajęcia dla grupy Zuchy i Smerfy dotyczące klimatu. W sposób ciekawy i atrakcyjny przedstawili składniki pogody i przyrządy do ich pomiaru. Opowiedzieli czym zajmuje się klimatolog oraz w jakim klimacie żyjemy. Przedszkolaki poznały sposoby w jaki sposób mogą dbać o klimat.
Największe zainteresowanie wzbudziły doświadczenia, w których przedszkolaki aktywnie uczestniczyły.

 ZABAWA NA LODZIE MOŻE BYĆ NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNA

Ruszyła akcja „ Bezpieczne ferie 2019”, w ramach której 6 lutego gościliśmy policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Miejskiej Komendy Policji w Chorzowie. St. sierż. Remigiusz Celej wygłosił prelekcję, której celem było uświadomienie uczniom zagrożeń, jakie czyhają na nich w trakcie zabaw na śniegu i lodzie.  Uczulił na niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Uczył przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Przypomniał również, jak fachowo wezwać pomoc. Po koniec wykładu został zaprezentowany  film. Nakręcono go  w trakcie profesjonalnej akcji policjantów i strażaków, którzy przeprowadzili pokaz ratownictwa wodnego na zamarzniętym Stawie Amelung.
Dyrektorzy szkoły i organizatorka spotkania, Beata Tumiłowicz-Dylong dziękują Miejskiej Komendzie Policji w Chorzowie za patronat nad naszą szkołą.

NASI PŁYWACY ZNOWU W CZOŁÓWCE

 

W dniach 1-3 lutego odbyła się IX edycja Międzynarodowych Zawodów pływackich -  Puchar Silesia, organizowanych przez AWF Katowice.
Zawodnicy KS Piątki Chorzów zaprezentowali wysoką formę.

W kategorii 13-14 lat:
Iga Idzikowska zdobyła 2 złote medale na 50 m stylem klasycznym
i 100 m stylem klasycznym. Kwalifikując się do finału open w obu konkurencjach.
Kinga Kempa zdobyła  złoty medal na 50 m stylem grzbietowym
( kwalifikując się do finału open ) oraz brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym.
Zuzanna Pilecka zdobyła brązowy medal na 50 m stylem klasycznym.


W kategorii 15 -16 lat:
Paweł Kwiecień zdobył 3 złote medale na 50 m stylem klasycznym, 100 m stylem klasycznym i 100 m stylem zmiennym (kwalifikując się do finału open) oraz brązowy medal na 50 m stylem motylkowym.
Kamil Dominiczak zdobył brązowy medal na 100 m stylem klasycznym.
Zawodnicy są podopiecznymi trenerów: Małgorzaty Myrcik, Sławomira Pąchalskiego i Mateusza Niegota.

CO NA EKRANIE Z KSIĄŻKI ZOSTANIE

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zgłębić swoją wiedzę o ekranizacjach i adaptacjach filmowych w trakcie kolejnej edycji Lekcji w Kinie. Spotkanie składało się z dwóch części. Na dwudziestominutowej prelekcji poznali różnice między ekranizacją a adaptacją, dowiedzieli się, które z ich ulubionych filmów są adaptacjami książek. Usłyszeli również, że można zekranizować sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry i klocki. Poznali, czym jest scenopis. A co najważniejsze, widzieli, jak wygląda praca nad adaptacją lektury szkolnej i przekonali się, dlaczego filmem nie można zastąpić lektury szkolnej.  

Drugą część stanowiła jedna z najbardziej udanych adaptacji kinowych lektury szkolnej: Ania z Zielonego Wzgórza. Film pozwala obserwować świat pogodnym i mądrym wzrokiem małej Ani. Pokazuje, że początki nigdy nie są łatwe, ale warto włożyć trochę pracy, by móc się później cieszyć sukcesem. Lekcja w kinie przygotowana przy współpracy pań Beaty Tumiłowicz-Dylong i Małgorzaty Knitter wpisuje się w plan pracy wychowawczej szkoły w zakresie wychowania uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów.

BERLIN 2019

Właśnie to miasto zostało wybrane na miejsce zagranicznego szkolnego wyjazdu w roku szkolnym 2018/19.
Grupa uczniów klas 6-8 pod kierownictwem dyrektora Wojciecha Niezgody w ciągu 3 dni zwiedzała najważniejsze miejsca Berlina i okolic.


Na początek Berlin Wschodni. Ten zaczęliśmy zwiedzanie od Alexanderplatz, skąd udaliśmy się, mijając po drodze Zegar Urania, Czerwony Ratusz, Fontannę Neptuna, do TV Tower - wieży telewizyjnej, z której można podziwiać miasto ze wszystkich stron.

Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra Berlińska i Muzeum Pergamońskie. Po ponad godzinnym obcowaniu ze sztuką starożytną, udaliśmy się na spacer aleją Unter den Linden, uważaną za najpiękniejszą ulicę w mieście. Co przy niej? Uniwersytet Humboldtów, Biblioteka Państwowa, Opera Państwowa, Ambasady Węgier, Rosji i Stanów Zjednoczonych.Finał miał miejsce na Pariser Platz z Bramą Brandenburską w roli głównej oraz pozostałościami Muru Berlińskiego po zachodniej już części Berlina.

Drugi dzień Zaczął się od odwiedzin Poczdamu. Na początek spacer po zespole parkowo-pałacowym Sannsouci. Następnie Brama Brandenburska w Poczdamie oraz Dzielnica Holenderska. Stamtąd udaliśmy się do Pałacu Cecilienhof, gdzie mogliśmy bliżej poznać historię pałacu i wydarzenia jakie miało w nim miejsce - konferencji poczdamskiej.
Po zwiedzeniu Poczdamu wróciliśmy do Berlina, ale tym razem jego zachodniej części. Tam zobaczyliśmy Kościół Pamięci, zdecydowanie nowszą architekturę, niż ta po wschodniej części Berlina oraz Europa Center. Mieliśmy też okazję na chwilę zadumy przy miejscu, w którym nasz polski kierowca stoczył nierówną walkę z zamachowcem podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Ostatni dzień to Tropical Island  - czyli relaks i wodna zabawa.

I tak nadszedł czas powrotu do Chorzowa. Co za za rok? To zależy od pomysłu i fantazji Dyrekcji, a o tą możemy być spokojni :-)

Marzena Gruchel

DRUGIE MIEJSCE SZACHISTÓW

Reprezentanci szkoły odnieśli duży sukces zajmując 2. miejsce w Szachowej Lidze Chorzowa. Grupie starszej do zdobycia Pucharu Prezydenta zabrakło czterech punktów. W ostatniej rundzie walczyliśmy o 2. miejsce ze szkołą Podstawową nr 21 i wygrywając wyprzedziliśmy ją w klasyfikacji.


Dobrze zaprezentowała się również grupa młodsza, która w swojej kategorii zajęła szóste miejsce.
W klasyfikacji indywidualnej na szachownicy nr 3 najlepszy okazał się uczeń naszej szkoły Bartosz Zorrzycki. Oprócz Bartka w skład grupy starszej weszli: Arkadiusz Hopek oraz Jegor Andrzejewski. W grupie młodszej szkołę reprezentowali Krzysztof Wawrzyczek, Bartosz Aleksiej Murashka oraz Arsen Adrzejewski.
Opiekunem grupy szachistów jest Michał Piegza.

NA NARTACH

 

28 stycznia miały miejsce Szkolne Zawody Narciarskie o Puchar Rady Rodziców na ośrodku narciarskim Środula. Zawody odbyły się w kategoriach dziewcząt i chłopców: klasy 1-3, 4-6 i 7,8, III gimnazjum.

Zawodnicy mieli do pokonania dwa przejazdy slalomem gigant. Liczył się lepszy czas przejazdu. Niewątpliwą atrakcją był elektroniczny pomiar czasu.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu  Rady Rodziców i Urzędu Miasta Chorzów. Uczestnicy zajmujący miejsca na podium otrzymali puchary, medale, dyplomy i nagrodę rzeczową.  Organizatorami imprezy była Magdalena Małek i Kornelia Baljon.

AUTOGRAFY JURKA DUDKA
 
25 stycznia nasza szkoła organizowała turniej piłkarski o Puchar Rady Rodziców, grali w nim uczniowie siódmych klas.

Rozgrywki odbywały się systemem "każdy z każdym" i w sumie rozegrano sześć spotkań. Ambicja i duże zaangażowani wszystkich zespołów najbardziej opłaciło się klasie 7c, która zwyciężyła w całym turnieju. Chłopcy otrzymali z rąk przewodniczącej Rady Rodziców Ewy Ogłozińskiej okazały puchar, który przez rok będzie zdobił ich klasę oraz dodatkowo książki Jurka Dudka z autografami autora.

Wszyscy uczestnicy na podsumowanie dobrej zabawy dostali słodkie upominki.
Nad całością pieczę sprawowali nauczyciele Tomasz Grzywacz i Stanisław Gawenda.

WYNIKI ALFIKA MATEMATYCZNEGO

1. Filip Malcharczyk kl. 4 – tygodniowy pobyt na obozie
2. Szymon Machnik kl.5 – dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
3. Tomasz Koperski kl. 5 - dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
4. Paweł Bugla kl.7 - dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
5. Patryk Zaczkowski kl. 7 - dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
6. Witold Wzgarda kl.6 - dyplom za uzyskanie  dobrego wyniku.

WSPANIALI PLYWACY Z 6a

 

W Dąbrowie Górniczej odbyła się kolejna runda Ligi Klubów Śląskich rocznika 2006. Po drugiej rundzie, dzięki wspaniałej postawie wszystkich zawodników, powiększamy naszą przewagę nad drugim zespołem ze 103 na 260 pkt.
Indywidualnie miejsca na podium wywalczyli:
Pilecka Zuzanna – 1 miejsce 200m stylem klasycznym oraz 2 miejsce 100m stylem dowolnym
Dziurski Przemysław – 2 miejsce 100m stylem grzbietowym
Porwik Kacper – 3 miejsce 200m stylem klasycznym
Szczembara Kinga – 3 miejsce 200m stylem klasycznym.
Tuż za podium uplasowała się dwukrotnie Purchałka Amelia na 100m stylem dowolnym oraz 200m stylem zmiennym oraz Warwas Grzegorz na 200m stylem zmiennym.
Miejsca w pierwszej 10 zajęli:
Dziurski Przemysław – 6 miejsce 200m stylem zmiennym
Juraś Marcin – 8 miejsce 100m stylem dowolnym oraz 9 miejsce 100m stylem grzbietowym
Korolczuk Hanna – 9 miejsce 200m stylem zmiennym
Porwik Kacper – 5 miejsce 200 m stylem zmiennym
Szczembara Kinga – 5 miejsce 200m stylem zmiennym
Szpoton Natalia – 5 miejsce 200m stylem klasycznym
Warwas Grzegorz – 8 miejsce 100m stylem grzbietowym
Woźnica Dawid – 10 miejsce 200m stylem klasycznym
Tradycyjnie naszym mocnym punktem były występy zespołów sztafetowych. Dwa z nich stanęły na najwyższym stopniu podium:
Bezkonkurencyjna była nasza sztafeta mieszana 8x50m stylem dowolnym w składzie: Szpoton Natalia, Dziurski Przemysław, Szczembara Kinga, Warwas Grzegorz, Purchałka Amelia, Porwik Kacper, Pilecka Zuzanna, Juraś Marcin, która wygrała z przewagą ponad 8 sekund nad zespołami z miejsc 2 i 3
Także sztafeta 4x50m stylem zmiennym dziewcząt nie pozostawiła złudzeń rywalkom wychodząc szybko na prowadzenie i nie oddając go aż do końca. Dziewczyny wywalczyły zwycięstwo w następującym składzie: Szpoton Natalia (grzb), Pilecka Zuzanna (klas), Purchałka Amelia (mot), Szczembara Kinga (dow)
Miejsce na podium zajęła również sztafeta 4x50m stylem zmiennym chłopców w składzie: Dziurski Przemysław (grzb), Porwik Kacper (klas), Warwas Grzegorz (mot), Juraś Marcin (dow), która wywalczyła 3 miejsce
Brawa dla wszystkich zawodników i ich trenerów: Mateusza Tosty, Małgorzaty Myrcik.
Grażyna Błaszczak

PANEWNICKI BIEG DZIKA

 

to impreza, na którą składa się seria biegów na terenie lasów panewnickich. Dystans do pokonania miemały, bo wynosi od 5-15km. Z trudami tego biegu postanowili zmierzyć się Karol i Wiktor Piecyk z klasy 5 lekkoatletycznej. Regularny występ i pogoń lub ... ucieczka przed dzikiem została nagrodzona satysfakcją ukończonego cyklu oraz pamiątkową statuetką. Karolowi i Wiktorowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 DLA NIEPODLEGŁEJ

Szkolne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Już od wiosny 2018r organizowano wydarzenia mające na celu uczczenie tego ważnego jubileuszu. Zajęcia, wycieczki, konkursy, zawody sportowe i inne akcje miały charakter patriotyczny i dotyczyły kultury i historii Polski.

 Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego specjalnie na ten szczególny dzień

Zajęcia czytelnicze w klasach 1-3…

podczas których czytano książki o polskiej kulturze, historii czy przyrodzie. Dzięki emisji filmu „Polak mały” dzieci pogłębiły wiedzę na temat polskich symboli narodowych, a następnie wypełniły kontur Polski swoimi odrysowanymi dłońmi. Plansze zdobiły później sale lekcyjne. W zajęciach tych uczestniczyli również zaproszeni goście- dzieci z sąsiedniego Przedszkola nr 21.

Zajęcia zorganizowała- Biblioteka szkolna

Konkurs recytatorski poezji patriotycznej

„Elegia o chłopcu polskim” K.K. Baczyńskiego   czy „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” K.I. Gałczyńskiego to tylko niektóre z wierszy pięknie zaprezentowanych przez chętnych uczniów z klas 4-6. Laureatami konkursu byli: I miejsce ex aequo- Julia Jarczyk, kl. 6e, Patrycja Szweda, kl. 7c

Konkurs zorganizowała- Biblioteka szkolna

 

 

Quiz o Polsce…

przygotowany w programie Kahoot. „Na ile województw dzieli się Polska?” „ W którym roku Polska dołączyła do Unii Europejskiej?”- swoją wiedzę mieli okazję sprawdzić uczniowie klas 4-6. Emocji było co niemiara, a uczniowie zaangażowali się w rozwiązywanie quizu tym chętniej, że podczas zajęć wyjątkowo mogli korzystać ze swoich smartfonów.

Quiz przygotowała- biblioteka szkolna

Gimnazjaliści czytają przedszkolakom…o Polsce.

Wiosną młodzież naszej szkoły chodziła do pobliskich przedszkoli czytać dzieciom bajki. Jedne z takich zajęć poświęcone były naszej ojczyźnie. Czytano głównie wierszyki oraz legendy polskie.

„100-lat Orła Białego- Godło Polskie na przestrzeni wieków”

Konkurs plastyczny w klasach 1-4 na wykonanie kolażu przedstawiającego dawny wygląd naszego symbolu narodowego. Jury zwracało uwagę na oryginalność oraz staranność wykonania.

Laureaci konkursu-

1 miejsce- Paulina Zemła, kl. 2c

2 miejsce- Jessica Gaś, kl.5b,

3 miejsce- Maciej Mikiciński, kl. 4d , Bartek Magiera, kl. 5e

Wyróżnienia- Karol Rzyman, kl. 4b , Maja Kurzaczek, kl. 2c, Mateusz Melka, kl. 4c

Konkurs przeprowadziła pani Joanna Stokłosa.

Konkurs na napisanie zwrotki o Chorzowie…
do piosenki „Niezwykła lekcja rytmiki” ogłoszony wiosną 2018r. w klasach 1-3, wpisywał się również w obchody lokalnej rocznicy 150-lecia nadania praw miejskich Królewskiej Hucie. Nagrodzone prace naszych młodych tekściarzy wyśpiewała podczas uroczystej akademii Nadia Alberska przy akompaniamencie Artura Bauca.

Laureaci

1 miejsce- Justyna Kempny, kl. 4d, Antoni Kerger, kl. 3a

2 miejsce- Zuzanna Nowak, kl.3b

3 miejsce- nie przyznano

Wyróżnienia- Laura Gazda, kl. 3a, Adam Świderski, kl. 3a

Konkurs ogłosiła biblioteka szkolna.

Wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach…
odbyła się maju 2018r.i uczestniczyły w niej klasy 7, II i III gimnazjum. Uczniowie poznali historię trzech Powstań Śląskich poprzez zwiedzanie wystaw prezentujących zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej uczniowie w pełni zostali przeniesieni w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku.
Wycieczkę zorganizowała Justyna Wostal-Matysek

Wycieczka klas III gimnazjum na Górę św. Anny
Jesienią 2018r. gimnazjaliści kontynuowali wyprawę wokół historii naszego regionu, udając się do miejsca najbardziej zaciekłych zmagań zbrojnych III Powstania Śląskiego. Uczniowie zwiedzili Muzeum Czynu Powstańczego, gromadzącego pamiątki z okresu powstań i plebiscytu. Zobaczyli również klasztor i kalwarię na Górze św. Anny.
Wycieczkę zorganizowała Justyna Wostal-Matysek

Złóż życzenia marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu lub Wojciechowi Korfantemu

Konkurs na wykonanie kartki z życzeniami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ogłoszony w klasach 4-6. Technika wykonania kartki była dowolna, jury zwracało jednak uwagę na oryginalność i poprawność językową życzeń. Konkurs cieszył się zainteresowaniem, spłynęło niemal pięćdziesiąt kartek.

Laureaci- Oliwia Marek, kl. 4b, Maja Grajner, kl. 4b, Oskar Gawrych, kl. 4c, Małgorzata Widera, kl. 4d, Julia Dobosz, kl. 5a, Przemysław Nantka, kl. 5a, Jakub Katarzyński, kl. 5a, Oktawia Gazda, kl. 5e, Nadia Alberska, kl. 5e, Wiktoria Wieczorek, 6e.     

Konkurs przygotowały- Marta Jachimowska, Beata Szymura, Justyna Wostal-Matysek przy współpracy z nauczycielami polonistami.

Śląscy patrioci
Każda spośród klas 7-8 i III gimnazjum miała za zadanie wykonać planszę biograficzną o postaci, która w jakiś sposób przyczyniła się do polskości Śląska lub zaznaczyła na kartach historii naszego regionu. Chodzimy po ulicach Omańkowskiej, Zgrzebnioka czy Mielęckiego na co dzień nie zastanawiając się kim byli ci ludzie i jaka była ich rola w historii i kulturze Górnego Śląska. Akcja miała na celu przybliżenie młodzieży i dorosłym tych postaci. Plansze biograficzne zostały wyeksponowane przed aulą.

Tydzień kuchni polskiej

W ostatnich dniach października stołówka szkolna serwowała typowo polskie i śląskie potrawy, wśród których znalazły się rosół, barszcz, kartacze, modro kapusta czy bigos.

„W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną”
                         (A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”)

Dodatkowo przed wejściem do jadalni umieszczone zostały przepisy i opisy potraw. Plansze wykonali uczniowie klasy 7d pod kierunkiem wychowawcy Krystiana Dziadosza. Menu ustalono z intendentką- Barbarą Bąk oraz szefową kuchni- Jadwigą Dreszer.

Dyktando patriotyczne

Tekst dyktanda przeprowadzonego w klasach 4-6 oraz 7-8 i III gimnazjum nawiązywał do historii sprzed 100-lat. Mistrzami ortografii zostali:

Klasy 4-6:

1 miejsce- Izabela Skorupa, kl. 6b

2 miejsce- Olga Adamczewska, kl. 5a

3 miejsce- Julia Gajowska, kl. 6e

Klasy 7-8 i III gim:

1 miejsce- Alicja Zaucha, kl. IIID

2 miejsce- Kinga Knapik, kl. IIIA

3 miejsce- Karolina Mazur, kl. 8a

              Krzysztof Gottschling, kl. 8a

               Mikołaj Damaszek, kl. 8d

Dyktando przeprowadziły- w klasach 4-6 - Beata Tumiłowicz-Dylong, w klasach 7-8 i III gim- Małgorzata Cieślińska.

Konkurs na wykonanie gry planszowej…

poświęconej drodze Polski do odzyskania niepodległości. Pomysłowość dzieci przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorki konkursu Agaty Szyndler- Majowskiej.

Laureaci konkursu- Natalia Moździeń, kl. 4d, Wiktoria Żydek, kl. 4d

Zabawy z Orłem Białym czyli patriotyczna lekcja w-f …

przeprowadzona w klasach 1-3. Nauka kroków i figur poloneza oraz zabawy ruchowe do piosenek żołnierskich to tylko niektóre elementy tej nietypowej lekcji.

Lekcję przeprowadziła Marta Jachimowska

Wystawa „Moja ojczyzna- mój dom”…
w nowo otwartej czytelni biblioteki szkolnej. Zaprezentowano tam głównie drzewa genealogiczne uczniów klas 4 oraz bogaty zbiór wydawnictw dotyczących naszego kraju.

Flaga w każdym oknie

Od 5 listopada w niemal 500 okien naszej szkoły zdobiła biało-czerwona flaga. Wychowawcy wraz z uczniami udekorowali okna w swojej klasie oraz na korytarzu przed nią. Za pozostałe odpowiedzialny był samorząd szkolny, świetlica oraz biblioteka. Flaga Polski w każdym oknie wyremontowanego budynku naszej szkoły prezentowała się spektakularnie. Szkoła zwracała uwagę mieszkańców Chorzowa, a jej uczniowie nauczyli się szacunku dla polskich symboli narodowych. Akcja była wyrazistym uczczeniem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przez cały rok na lekcjach języka polskiego i historii uczniowie poznawali okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Na lekcjach muzyki uczyli się pieśni patriotycznych, na plastyce wykonywali okolicznościowe prace. Pani Mirabella Rogala jak co roku wraz z uczniami otoczyła opieką miejsca pamięci. Uczniowie ozdobili pomniki naszych lokalnych bohaterów biało- czerwonymi szarfami. Klasy starsze kibicowały na Stadionie Śląskim lekkoatletom podczas memoriału im. Janusza Kusocińskiego. Szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „100 pozdrowień na 100-lecie”. Na terenach zielonych przy szkole zasadzono pamiątkowe drzewo. Oprócz tego w szkole odbywały się imprezy sportowe jak bieg przełajowy oraz konkurs wiedzy o sporcie.

Uroczysta akademia…

była zwieńczeniem wszystkich działań Szkoły Podstawowej nr 5 dla Niepodległej. Po pięknej i wzruszającej części artystycznej nastąpiło podsumowanie konkursów i akcji, laureatom wręczono nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Wyemitowano filmik, ukazujący niemal wszystkie wydarzenia i akcje organizowane w naszej szkole dla uczczenia tego ważnego jubileuszu. Włączyliśmy się również w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu o godzinie 11.11. Było nam niezmiernie miło, gościć ofiarodawców fortepianu, który służyć będzie teraz uczniom naszej szkoły. Pani Magdalena Gwiazdowska- Konieczniak przedstawiła krótko ciekawe losy swojej rodziny oraz przekazanego instrumentu. Dyrektor Wojciech Niezgoda oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Sudoł złożyli serdeczne podziękowania darczyńcom w imieniu całej społeczności szkolnej.

Przygotowanie uczniów- Marta Jachimowska, Justyna Wostal- Matysek, Beata Stasiak, Beata Szymura, Magdalena Małek, Artur Bauc.

Autorzy filmu- Błażej Wieczorek, Marta Jachimowska

Dekoracje- Barbara Stępniewska

Dźwięk i oprawa świateł – Paweł Wójtowicz

Nad całością czuwały koordynatorki obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej nr 5: Marta Jachimowska, Beata Szymura, Justyna Wostal- Matysek.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za współpracę.

BIBLIOTEKA SZKOLNA LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU

 

Miło nam poinformować, że nasza biblioteka szkolna została laureatem konkursu „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zajęć dla dzieci, celebrujących rocznicę odzyskania niepodległości, inspirowanych jedną z czterech książek Wydawnictwa Egmont z serii „Czytam sobie z kotylionem”.
Zajęcia na podstawie książki Angeliki Kuźniak „O Zofii co zbierała kolory” przeprowadziła Marta Jachimowska w klasie 2d szkoły podstawowej. Dzieci poznały postać malarki Zofii Stryjeńskiej, uczyły się nazywać i opisywać swoje odczucia względem sztuki. Następnie zabawiły się w „Grę w kolory” i wykonały piękne, wielobarwne prace.
Nagrodą w konkursie były uwielbiane przez dzieci książki z serii „Czytam sobie”. Cieszymy się, że nasz pomysł na zajęcia został doceniony, a nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe tytułu.


                  
Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT

 

Dla klasy czwartej lekkoatletycznej grudzień stał pod znakiem ekologii.
Dwa wyjścia pozwoliły uczniom poznać zasady oszczędzania energii oraz dbania o środowisko.
Podczas warsztatów zorganizowanych przez Ekoeksperymentarium uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak oszczędzać energię w najbliższym otoczeniu.

Podczas drugich warsztatów zorganizowanych w ramach COP24 uczniowie, na podstawie doświadczeń, mogli zobaczyć jak powstaje dwutletek węgla czy smog i jak przeciwdziałać zanieczyszczaniu środowiska. Na zakończenie warsztatów, każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa oraz kwiatek, który swoimi właściwościami oczyszcza powietrze.

ZAPRASZAMY NA NARTY

28 stycznia odbędą się szkolne zawody narciarskie o Puchar Rady Rodziców w ośrodku narciarskim Środula w Sosnowcu. Uczestnicy mają do pokonania slalom gigant  w dwóch turach przejazdu.  
W razie braku warunków pogodowych termin zawodów zostanie przesunięty. Organizatorem imprezy jest Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie  we współpracy z MOSIRem w Sosnowcu.  Fundatorem nagród jest Rada Rodziców SP 5 i Urząd Miasta w Chorzowie. Wszelkich informacji udziela Magdalena Małek i Kornelia Balion.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników narciarstwa do udziału w imprezie.

REGULAMIN ZAWODÓW NARCIARSKICH O PUCHAR RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 W CHORZOWIE

CEL ZAWODÓW:
• popularyzacja narciarstwa alpejskiego,
• współzawodnictwo sportowe i propagowanie aktywnych form wypoczynku wśród młodzieży,
• odkrywanie młodych talentów,
• promowanie pozytywnego wizerunku Śląska i Zagłębia,
• integracja miłośników narciarstwa alpejskiego.

TERMIN I MIEJSCE ZAWODÓW: 28 stycznia 2019 r. na stokach ośrodka narciarskiego Środula w Sosnowcu. Początek zawodów o godzinie 9.00.
ORGANIZATORZY:  Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie i Środula Sport - Sosnowiec
UCZESTNICTWO:  
• W zawodach mogą brać udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5.
• Warunkiem dopuszczenia do zawodów jest umiejętność jazdy na nartach, jazda na wyciągu,  posiadanie kasku narciarskiego, sprawdzonego sprzętu oraz pisemna zgoda rodziców (prawnych opiekunów) na udział w zawodach.
 KLASYFIKACJA:  Zawody przeprowadzone będą  trzech kategoriach wiekowych 1-3, 4-6 , 7,8, III gimnazjum oraz w dwóch grupach: dziewczęta  i chłopcy
SPOSÓB PRZEPROWADZENIA ZAWODÓW:  Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z regulaminem PZN. Odbędą się dwa przejazdy slalomu giganta.
USTALENIE WYNIKÓW:  w  obu grupach zostanie ustalona kolejność miejsc według rzeczywistego czasu przejazdu.
 PROGRAM ZAWODÓW
• Rozdanie numerów startowych – 28.01.2019 godz.8.30
• Oglądanie trasy – zgodnie z NRS 
• Start pierwszego zawodnika - godz. 9.00 - 915.
• Po przejeździe ostatniego zawodnika, półgodzinna przerwa, a następnie wręczenie nagród i dyplomów – około godziny 13.00
•    Koniec zawodów - ok. godz. 13.30

RYZYKO STARTU • Każdy z zawodników powinien dostarczyć do szkolnego opiekuna wyznaczonego na czas trwania zawodów zgłoszenie oraz oświadczenie rodziców (prawnych opiekunów). • Warunkiem dopuszczenia do zawodów jest posiadanie kasku narciarskiego, sprawnego sprzętu oraz pisemna zgoda rodziców (prawnych opiekunów) na udział w zawodach.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE • Organizatorzy zawodów nie ponoszą odpowiedzialności z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, podczas jakiegokolwiek etapu zawodów. • Każdy uczestnik zobowiązany jest do szczególnej dbałości o bezpieczeństwo podczas każdego z etapów zawodów. • Regulamin może ulegać zmianom. Za obowiązującą wersję regulaminu należy uważać tę, która umieszczona jest w oficjalnym serwisie internetowym zawodów.

MAMY SREBRNY MEDAL

 

Wspaniale rozpoczęli rywalizację na Mistrzostwach Polski Juniorów 14-letnich zawodnicy KS Piątka Chorzów. Srebrny medal na dystansie 50 m stylem klasycznym z czasem 0:30,40 zdobył Paweł Kwiecień z klasy 8 a oraz zajął 5 miejsce w finale na 200 m stylem klasycznym z czasem 2:25,29.

SZANOWNI PAŃSTWO,

z radością informujemy, że do drugiego etapu Konkursów Przedmiotowych zakwalifikowali się:

- w Szkole Podstawowej nr 5 – Paweł Kwiecień z języka polskiego,

- w Gimnazjum Sportowym nr 11 -  Alicja Zaucha z matematyki.Gratulujemy uczniom i ich  nauczycielom. Trzymamy kciuki za kolejne zmagania. 


W CZAPCE MIKOŁAJA

 

6 grudnia 2018 roku klasy 1-3 wzięły udział w konkursie „W czapce Mikołaja każdemu do twarzy”. Uczniowie ubrali się w czerwone stroje oraz zaprezentowali świąteczne nakrycia głowy. Zwyciężyła klasa 1d.

WYNIKI MISTRZOSTW POLSKI

 

W dniach 14-16 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu. Zawodnicy 14-letni rywalizowali w Olsztynie, 15-latkowie zaś w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wśród zmagań 14-latków, gdzie do startu zgłosiło się 556 zawodników z 144 klubów, srebrny medal w konkurencji 50m stylem klasycznym wywalczył Paweł Kwiecień. Paweł znakomicie zaprezentował się również w konkurencji 200m stylem klasycznym, gdzie ostatecznie został sklasyfikowany na 5. pozycji.  


W finałach tej imprezy startowali również:
- Marta Marczak, która wywalczyła 9.miejsce na 200m stylem grzbietowym, 11. miejsce na 100m stylem zmiennym, 15. miejsce na 100m stylem motylkowym oraz 17. miejsce na 100m stylem dowolnym,
- Ellgoth Szymon w finałach zajmował 16. miejsce na 100m stylem motylkowym oraz 17. miejsce na 200m stylem motylkowym,
- Gottschling Krzysztof zajął 19. miejsce na 200m stylem zmiennym.

Wszyscy zawodnicy poprawiali swoje rekordy życiowe.


Do zmagań 15-latków w Ostrowcu Świętokrzyskim przystąpiło 469 zawodników z 124 klubów. W tak dużej ilości zawodników bardzo dobrze odnalazł się nasz jedyny reprezentant Kamil Dominiczak, który dwukrotnie pływał w finałach Mistrzostw Polski. Kamil w konkurencji 100m stylem klasycznym wywalczył 18. miejsce, a na 200m stylem klasycznym 15. miejsce.
Pozostałe wyniki Kamila:
50m klasyczny – 22.
200m dowolny – 59.
50m motylkowy – 71.
Gratulujemy zawodnikom i treneromn.

Szanowni Państwo

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Marta Banasiuk urodzona w 2008 r. będąca mieszkanką Chorzowa, a także uczennicą Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie jako zawodniczka Uczniowskiego Kobiecego Klubu Sportowego Katowice została mistrzynią województwa śląskiego w rozgrywkach piłki nożnej dziewcząt pierwszej edycji Śląskiej Ligi Orliczek 2018 r.

Drużyna UKKS Katowice zdominowała rozgrywki i jako jedyny zespół w rozgrywkach miał dodatni bilans bramkowy. Zespół w całej lidze w 23. meczach zdobył 65 bramek, tracąc zaledwie cztery. Przewaga nad drugim miejscem wyniosła aż 36 punktów!

Warto odnotować, że UKKS Katowice grał rocznikiem 2009/2010 w lidze gdzie występowały dziewczyny z rocznika 2008. Trenerami UKKS Katowice są Tomasz Nawrocki posiadający licencję trenerską UEFA A oraz Michał Cebula - licencja UEFA C.

Z wyrazami szacunku

Uczniowski Kobiecy Klub Sportowy Katowice

WYRÓŻNIENIE DLA NAJZDOLNIEJSZYCH

Miło nam poinformować, że Alicja Zaucha, uczennica klasy III D, otrzymała stypendium przyznawane najzdolniejszej mlodzieży chorzowskich  szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Głównym kryterium były wyniki uzyskane w roku 2017/2018 w szkole, osiągnięcia związane zainteresowaniami i talentami wraz z średnią ocen nie mniejszą niż 5,0.


W tym roku stypendium przyznano siedmiorgu uczniom i wśród nich znajduje się nasza uczennica. Uroczystego wręczenia dokonali 6 grudnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Zastępca Prezydenta Wiesław Ciężkowski oraz Dyrektor Wydziału Edukacji Beata Kabza.  

ZUZANNA MISTRZYNIĄ ŚLASKA
 
W dniach 06-07.12.2018 r. w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Śląska 12-latków. Podczas trwających przez 2 dni zmagań pływaków 12 letnich zdobyliśmy aż 16 medali.

Indywidualnie Mistrzynią Śląska została Zuzanna Pilecka na dystansach 100 m. stylem zmiennym oraz 100 m. stylem klasycznym, która wywalczyła również srebrne medale na dystansie 100 m. stylem dowolnym oraz 200 m. klasycznym. Bardzo dramatyczny przebieg miał wyścig na 200 m. stylem klasycznym, gdzie ostatecznie do złota zabrakło zaledwie 0,01 sek.

Amelia Purchałka zdobyła srebrne medale na dystansie 400 m. dowolnym, 800 m. dowolnym, 200 m. zmiennym, a także brązowy medal 200 m. dowolnym.

Kacper Porwik wywalczył brązowe medale na dystansie 200 m. klasycznym, 400 m. dowolnym, 800 m. dowolnym. Szczególnie zacięty przebieg miała seria finałowa na 200m. stylem klasycznym gdzie walka o brązowy medal między trzema zawodnikami trwała do samego końca i ostatecznie okazało się, że rzutem na taśmę brąz zdobyło ex aequo dwóch zawodników.
Brązowe medale zdobyli również:
Natalia Szpoton 100 m. zmiennym,
Grzegorz Warwas 200 m. zmiennym,
Przemysław Dziurski 200 m. grzbietowym.

Miejsca tuż za podium zdobyła Kinga Szczembara na dystansach: 100 m. klasycznym, 200 m. klasycznym oraz 100 m. zmiennym, na tym ostatnim dystansie brązowy medal przegrała zaledwie o 0,10 sekundy ze swoją koleżanką klubową. Marcin Juraś był piaty na 200dow, 400dow.

W startach drużynowych dwa złote medale wywalczyły sztafety dziewcząt na dystansach:
4x100 m. stylem dowolnym w składzie: Kinga Szczembara, Natalia Szpoton, Amelia Purchałka, Zuzanna Pilecka z przewagą ponad 5 sekund nad drugim zespołem oraz po bardzo zaciętej i emocjonującej walce na dystansie 4x100 m. stylem zmiennym w składzie: Natalia Szpoton (grzb), Zuzanna Pilecka (klas), Kinga Szczembara (mot) oraz Amelia Purchałka (dow).

Miejsce tuż za podium zajęła sztafeta chłopców na dystansie 4x100 m. stylem zmiennym, w składzie: Przemysław Dziurski (grzb), Kacper Porwik (klas), Grzegorz Warwas (mot) oraz Marcin Juraś (dow).
Wspaniałe walki o medale możesz zobaczyć na blogu KS Piątka Chorzów.

„HEJ W KOPALNI PRACA WRE, GÓRNICY PRACUJĄ…”

 

Tak śpiewały uczennice klasy 1c podczas akademii z okazji Barbórki, która odbyła się 4 grudnia w auli szkolnej. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 1-3.

Dzieci miały okazję posłuchać opowieści w gwarze śląskiej o trudnej pracy górnika oraz o świętej Barbarze.
Akademię uświetnił występ szkolnej grupy tańca ludowego Klimzowianki oraz szkolnego koła teatralnego. Piosenkę „Niezwykła lekcja rytmiki”, z tekstem o Chorzowie naszych uczniów zaśpiewała Nadia przy akompaniamencie nauczyciela muzyki Artura Bauca.

Jeszcze przed Barbórką, na zajęciach plastycznych chłopcy wykonali górnicze czako, a dziewczynki wianuszki. Dzieci wystąpiły w nich podczas akademii, czyniąc ją jeszcze bardziej wyjątkową.
Zwieńczeniem uroczystości było wspólne odśpiewanie piosenki „Górniczy walczyk”, którą dzieci nauczyły się pod kierunkiem swoich nauczycielek.

Barbórka to piękne i bardzo ważne święto wszystkich górników. Zostało ono wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Tym bardziej cieszymy się, że w naszej szkole kultywuje się tradycje górniczego święta.

Organizatorami akademii były Katarzyna Czaja, Marta Jachimowska, Agnieszka Pokorna, Marta Radomek oraz Beata Szymura.

TAJNIKI PRACY HYDROLOGA

 

30 listopada uczniowie klas: 7a, b, c  brali udział w zajęciach prowadzonych przez  Piotra Kubiciela pracownika Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy oddział Kraków, Dział Służy Pomiarowo-Obserwacyjnej w Katowicach. Zajęcia dotyczyły pracy Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.

Pan Piotr mówił o urządzeniach pomiarowych wody, elementach stacji meteorologiczej i jej rodzajach, o największych powodziach i ich skutkach oraz o pracy wykonywanej w terenie. Dzięki zajęciom uczniowie poznali nie tylko tajniki pracy hydrologa, ale również poszerzyli swoją wiedzę geograficzną.


MISIE NA POKAZ

 

W poniedziałek 26 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Misia. Przedstawiciele klas wzięli udział w konkursie na najciekawsze ozdobienie szablonu misia.
Wśród klas 1-3 wyróżniono:
I miejsce - klasa 2d
II miejsce - kl. 3b
III miejsce - kl. 1d
Wyróżnienie - kl. 2c
Gratulujemy!
opiekunowie Młodszego Samorządu
Agnieszka Pokorna
Katarzyna Stawiarska-Mróz

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


Jak co roku biblioteka szkolna włączyła się w obchody bardzo miękkiego i miłego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia. Do czytelni zaproszono uczniów klas pierwszych wraz z ich ulubionymi przytulankami.

Uczniowie poznali historię pluszowej zabawki oraz różne sławne misie, które są bohaterami książek i dobranocek. Dodatkowo bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z pobliskiego Przedszkola nr 18. Dzieci były zachwycone kolekcją misiów biblioteki, a na pamiątkę narysowały swojego ulubionego pluszowego przyjaciela.


Dodatkowo biblioteka szkolna wraz z Radą Młodzieżową zorganizowała „Quiz o misiu” w programie Kahoot. Przedstawiciele klas odpowiadali na bardzo podchwytliwe pytania, z wykorzystaniem swoich smartfonów. Emocji było przy tym co niemiara. W klasach 4-6 -zwyciężyła klasa 5d, a w klasach 7-8 i III gimnazjum- klasa IIIA. Gratulujemy!
Kolejne święto za rok. Tymczasem biblioteka zaprasza do wypożyczania książek o misiach… i nie tylko.

Szanowni Państwo

W dniu 13 listopada br miało miejsce uroczyste otwarcie Placu do ćwiczeń - akrobatyka, parkour, street workout przy ulicy Szczecińskiej. Projekt został wybrany przez mieszkańców Chorzowa do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017, zdobywając 1295 głosów.

W inauguracji wzięli udział: Prezydent Chorzowa - Andrzej Kotala, dyrektor SP nr 5 - Wojciech Niezgoda oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Jest to więc okazja, by jeszcze raz wszystkim podziękować za wspieranie naszego  pomysłu. Dzięki temu w naszej dzielnicy mamy obiekt, który może służyć nie tylko uczniom z okolicznych szkół w czasie zajęć wychowania fizycznego, ale również pozostałym mieszkańcom naszego miasta.

Tomasz Grzywacz

Chorzowianin
http://www.chorzowianin.pl/na-klimzowcu-maja-gdzie-cwiczyc-jest-nawet-muzyka,n-9464.html

Portal Tuba Chorzowa
https://www.facebook.com/tubachorzowa/videos/304905486779930/

Mój Chorzów
https://mojchorzow.pl/i,nowoczesny-street-workout-park-juz-otwarty,200274,896465.html

Infoserwis chorzowianin - od 6 min 20 sek
http://www.chorzowianin.pl/chorzowianinpl-infoserwis--14112018,n-9462.html

Miasto Chorzów
https://www.facebook.com/umchorzow/videos/562946610815251/

Wywiad w radiu Eska z uczniami i nauczycielami

KLIMZOWIANKI TAŃCZĄ W „GASTRONOMIKU”

Szkolna grupa tańca ludowego Klimzowianki wystąpiła podczas akademii z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół Gastronomiczno- Usługowych. „Koncert dla Niepodległej” odbył się 15 listopada w Starochorzwoskim Domu Kultury. Dzieci pięknie zatańczyły śląskiego trojaka i otrzymały bardzo duże brawa. Jak na szkołę gastronomiczną przystało po występie zostaliśmy poczęstowani pysznym, biało- czerwonym tortem.
Dziękujemy ZSG-U za zaproszenie, a na Szkolną grupę tańca ludowego Klimzowianki już wkrótce czekają nowe artystyczne wyzwania.

PIERWSZE STARTY NAJMŁODSZYCH

 
Pływacy z rocznika 2009 doskonale rozpoczęli swoja przygodę w Lidze Klubów Śląskich. Pierwsza konkurencja, w jakiej wystartowali najmłodsi to 8*50 m stylem dowolnym (starują na przemian dziewczynki i chłopcy) zajęliśmy wysokie 2 miejsce. Skład sztafety: Weronika Rączka,Tymoteusz Szczepanek, Julia Nowak, Tymoteusz Franke, Julia Singer, Jan Brocki, Hania Bas, Adam Bartoszewski. 

Z wysokiego C

rozpoczął starty w Lidze Klubów Śląskich rocznik 2006, po 1 rundzie prowadzimy z przewagą ponad 100 punktów nad drugim zespołem.
1 runda odbyła się w dniu 19-11-2018 r. w Dąbrowie Górniczej. Nasz klub KS Piątka reprezentowało 21 zawodników, wszyscy spisali się bardzo dobrze, co przełożyło się na wynik drużyny.
Indywidualnie na podium stawali:
Zuzanna Pilecka – 1 miejsce 100m stylem klasycznym oraz 2 miejsce 100m stylem zmiennym
Amelia Purchałka – 3 miejsce 200m stylem dowolnym
Szczembara Kinga – 3 miejsce 100m stylem klasycznym.
Tuż za podium uplasowali się dwukrotnie Kacper Porwik na 200m stylem dowolnym oraz 100m stylem klasycznym oraz Natalia Szpoton na 100m stylem klasycznym, która brązowy medal przegrała zaledwie o 0,14 sekundy.
Miejsca w pierwszej 10 zajęli ponadto:
Dominika Bezak – 8 miejsce 200m stylem dowolnym
Przemysław Dziurski – 10 miejsce 200m stylem dowolnym
Marcin Juraś – 8 miejsce 200m stylem dowolnym
Amelia Purchałka – 5 m 100m stylem zmiennym
Kinga Szczembara – 5 m 200m stylem dowolnym
Grzegorz Warwas – 10 m 100m stylem motylkowym, 8 m 100m stylem zmiennym
Indywidualnie punktowali dla drużyny także: Mateusz Juraś, Hanna Korolczuk, Miłosz Siek, Dawid Woźnica.
Ogromne emocje jak zawsze towarzyszyły sztafetom. Wspaniale spisały się nasze sztafety zmienne, aż trzy uplasowały się na miejscach punktowanych.
Na 3 stopniu podium uplasowała się sztafeta numer 1 w składzie: Dziurski Przemysław, Pilecka Zuzanna, Warwas Grzegorz, Purchałka Amelia
Wysokie 6 miejsce zajęła sztafeta numer 2 w składzie: Juraś Marcin, Szpoton Natalia, Szczembara Kinga, Porwik Kacper
Na miejscu 11 uplasowała się sztafeta numer 3 w składzie: Korolczuk Hanna, Bezak Dominika, Juraś Mateusz, Siek Miłosz
W sztafetach dziewcząt bezkonkurencyjna była nasza sztafeta w składzie: Szpoton Natalia, Szczembara Kinga, Purchałka Amelia, Pilecka Zuzanna, która nawet na moment nie oddała prowadzenia, prowadząc od pierwszej zmiany do samego końca wyścigu.  
Sztafeta numer 2 w składzie: Bezak Dominika, Korolczuk Hanna, Holeczek Maja, Jochim-Pawlik Paula uplasowała się na miejscu 10.
W sztafetach chłopców tuż za podium na 4 miejscu uplasowała się sztafeta w składzie: Warwas Grzegorz, Porwik Kacper, Juraś Marcin, Dziurski Przemysław
A ostatnie punktowane 12 miejsce zdobyła sztafeta w składzie: Juraś Mateusz, Siek Miłosz, Mikolasz Arkadiusz, Woźnica Dawid
Kolejne zawody z cyklu Liga Klubów Śląskich dopiero po nowym roku.


RADA MŁODZIEŻOWA DLA SENIORA

 

W dniu 16.11.2018 Rada Młodzieżowa Szkoły włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Grupa uczniów wraz z opiekunami odwiedziła Dom Opieki Honorata w Chorzowie dla osób starszych, przewlekle chorych i niesamodzielnych.
Zaprezentowaliśmy mieszkańcom Domu nasz program artystyczny oraz wręczyliśmy wykonane przez nas kartki okolicznościowe. Były też rozmowy i dużo uśmiechu. Na pewno tam jeszcze wrócimy.

NAJLEPSI W CHORZOWIE - BADMINTON

 

Duży sukces odniesli nasi uczniowie w mistrzostwach Chorzowa w badmintonie, Arkadiusz Hopek z klasy 8c oraz Oskar Skrzypek z klasy 8a. Nasi zawodnicy wywalczyli po zaciętych pojedynkach pierwsze miejsce drużynowo w mieście, deklasując rywali z 9 szkół.

Należy podkreślić, iż w klasyfikacji indywidualnej chłopcy zajęli dwa pierwsze miejsca. Tym samym uczniowie udają się niebawem na zawody wojewódzkie, które odbędą się w Bieruniu 27.11.2018 r.


Wyniki zawodów miejskich:
1. Sp 5 - 63 pkt
2. Sp 21 - 55 pkt
3. Sp 22 - 52 pkt
4. Gim 3 - 49 pkt
5. Sp 10 - 47 pkt
6. Sp 2 - 45 pkt
7. Sp 13 - 42 pkt
8. Sp 14 - 39 pkt
9. Sp 17 - 38 pkt


UCZNIOWIE Z WIZYTĄ U PREZYDENTA

W dniu 15.11.2018 r.   uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 gościli z wizytą u Zastępcy Preydenta Miasta Chorzowa ds Społecznych Wiesława Ciężkowskiego. Celem spotkania była prezentacja pucharów i wyróżnień zdobytych przez uczniów szkoły w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Igrzysk Dzieci o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty.

SPORTOWCY O SPORCIE
  
W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się w naszej szkole "Konkurs wiedzy o sporcie", którego celem było zachęcenie młodzieży do aktywnej obserwacji wydarzeń sportowych, zainteresowanie różnymi dyscyplinami sportu. Uczestniczyło w nim po trzech reprezentantów klas siódmyvh.

Konkurs wygrała klasa 7a w składzie: Bugla Paweł, Dziurski Przemysław, Zaczkowski Patryk.
Drugie miejsca -z uwagi na minimalne różnice punktowe oraz dużą wiedzę zaprezentowaną w temacie - zajęły solidarnie reprezentacje klas b,c,d.
Wręczenie nagród ufundowanych przez Radę Rodziców odbyło się na uroczystej akademii z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Konkurs zorganizowali i czuwali nad sprawnym przebiegiem nauczyciele Maria Poznańska, Bartłomiej Musiał oraz Stanisław Gawenda.
 
DZIEŃ ŚPIOCHA
Zmiana  czasu na zimowy zainspirowała klasy 1-3 do  świętowania Szkolnego Dnia Śpiocha.  Było sennie, a zarazem bardzo kolorowo. W piżamowych strojach braliśmy udział w konkursie na rzut kapciem do celu.
W konkursie na  najlepiej przebraną klasę edukacji wczesnoszkolnej pierwsze miejsce zajęła klasa 3a z wychowawcą Jolantą Solgą.
Opiekunowie Małego Samorządu
Agnieszka Pokorna
Katarzyna Stawiarska-Mróz.
 
PUDEŁKO LEKTUR
 
W naszej szkole staramy się, aby lekcje były atrakcyjne. Szczególnie widać zaangażowanie uczniów w trakcie omawiania lektur, które mogą być naprawdę inspirujące. Oto prace uczniów klasy 4a i 4d, których zadaniem było zgromadzenie w pudełku rekwizytów związanych z lekturą "Akademia pana Kleksa" J. Brzechwy oraz  napisanie o nich historii. Niektóre prace uczniów były niezwykłe i warte upamiętnienia.
 
GLIWICE NIGHT & LIGHTS SWIM 2018
 
3 listopada w krytej pływalni „Olimpijczyk” odbyły się zawody pływackie pod nazwą Gliwice NIGHT & LIGHTS SWIM 2018.
Była to już trzecia edycja tej bardzo popularnej imprezy pływackiej, która jest pierwszą na Śląsku i jedną z pierwszych w Polsce rozgrywaną przy alternatywnym oświetleniu obiektu.

Odpowiednio animowane światło i dźwięk w połączeniu z walką o medale młodych pływaków którzy zakwalifikowali się do wieczornych finałów  wyzwoliły niesamowite emocje sportowe.
W zawodach wystartowało 350 zawodników z całej Polski. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy naszej szkoły. Miejsca na podium zdobyli: Kwiecień Paweł 2 złote medale i 1 brązowy, Kempa Kinga 2 złote medale. Dwa srebrne medale wywalczyły Idzikowska Iga w stylu klasycznym i Smiczek Julia w stylu grzbietowym i dowolnym, Pilecka Zuzanna 1 złoty i 1 brązowy medal, Ellgoth Szymon 2 brązowe medale. W finałach brali również udział: Purchałka Amelia, Tuszyńska Matylda, Gottschling Krzysztof, Warwas Grzegorz, Dziurski Przemysław, Porwik Kacper i Urban Oskar.
 
 
NOWY SKŁAD RADY MŁODZIEŻOWEJ
 
Przewodniczący: Bartosz Holeczek (8a)

Zastępca: Mikołaj Broll (6c)
 
Członkowie: Julia Kowalczyk (5b), Nadia Kotnis (8a), Filip Kosakowski (5e), Anita Kordela (4b), Nikola Płaneta (5f), Maria Stępniewska (5e), Oliwia Czapla (5b), Karol Piecyk (5b), Adam Bryzek (3b), Milena Piecha (3a), Amelia Bąk (3b).
 
 

100 POZDROWIEŃ NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
 
 
Społeczność uczniowska „Piątki” przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „100 pozdrowień na 100-lecie niepodległości”. Założeniem akcji jest przesłanie kartek pocztowych z wizerunkiem swojego miasta oraz przekazanie informacji o atrakcjach turystycznych i miejscach cennych historycznie do szkół na terenie całego kraju.
W ten sposób uczniowie promują swój region oraz zdobywają wiedzę o innych miejscowościach zarówno dużych miastach jak i małych wiosek.
W wymianie kartek bierze udział ponad 600 szkół z kraju.
Akcja została uznana przez Biuro Programu „Niepodległa” prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za jedno z wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
 
MIASTECZKO ROWEROWE
 
23 października tereny szkolne zamieniły się w prawdziwy plac manewrowy. Pionowe znaki drogowe, tor przeszkód dla rowerzystów, możliwość obejrzenia samochodów policyjnych, oraz elementów wyposażenia munduru funkcjonariuszy to niespodzianki przygotowane dla naszych uczniów przez podkomisarza Tomasza Bratka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. Sierżant Remigiusz Celej i mł. asp. Sebastian Walicki przeprowadzili profesjonalne szkolenie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla uczniów szkoły podstawowej. Dzieci miały okazję ćwiczyć do egzaminu na kartę rowerową. 
Dziękujemy komendzie miejskiej za wieloletnią współpracę i patronat nad naszą szkołą.
 
MOJA PANI
 
Jak co roku w naszej szkole, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastycznym „Moja Pani”. Ich zadaniem było przedstawienie swojej Pani na pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką.I miejsce zajęła Emilia Pander z klasy 2d.II miejsce zajęła Magda Klimala z klasy 3b.III miejsce zajęła Julia Kopel z klasy 3b.Wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Ożygała (klasa 1d) oraz Maja Zakłos (klasa 2d).Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie a zwycięzcom gratulujemy!
Katarzyna Stawiarska-Mróz i Agnieszka Pokorna.
 
JESIEŃ W PEŁNI
 
Wyniki Szkolnego Konkursu ekologiczno-plastycznego pt. "Jesienne drzewo"
I miejsce - Michalina Motyka kl. 5d
Wyróżnienie - Szymon Matuszewski kl. 6c
Wyróżnienie - Michał Nowak kl. 7d
Wyróżnienie - Marcin Pisarek kl. 8d
 
BIBLIOTEKA SZKOLNA W NOWYM MIEJSCU
 
12 października odbyło się uroczyste otwarcie biblioteki szkolnej, która mieści się teraz na parterze. Oprócz części magazynowej i wypożyczalni dysponuje czytelnią z centrum multimedialnym oraz Kącikiem pod misiem dla najmłodszych czytelników. 
Biblioteka posiada w swoich zbiorach wydawnictwa dla dzieci i młodzieży - książki fabularne oraz popularno-naukowe, książki wspomagające proces uczenia się oraz bogatą ofertę czasopism. Już wkrótce zbiory wzbogacone zostaną o nowe pozycje w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
 
Zapraszamy do biblioteki szkolnej po książkę, po radę, po prostu…
 
PUCHAR ROSOMAKA
Siemianowice Śląskie 29 września 
 
W V edycji zawodów o Puchar Rosomaka uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się znakomicie zajmując 2 miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 8 złotych 10 srebrnych i 11 brązowych medali.
 
Najlepszą zawodniczką w kategorii 11-12 lat okazała się Zuzanna Pilecka, a wśród dziewcząt rocznika 13-14 Kinga Kempa. Nasi multimedaliści to Zuzanna Pilecka Iga  Idzikowska 3 złote 1 srebrny medal, Kempa Kinga 2 złote 2 srebrne medale, Purchałka Amelia 2 srebrne medale, Tuszyńska Matylda  i Urban Oskar zdobyli po 1 srebrnym i 1 brązowym medalu, 2 brązowe medale zdobyła Smiczek Julia. 
 
Po jednym medalu zdobyli Dziurski Przemysław/brąz/, Ellgoth Szymon/brąz/, Gottshling Krzysztof/brąz/, Katarzyński Jakub/brąz, /Knopik Kinga/srebro/, Kryś Inga /brąz/, Kucharska Magdalena /srebro/, Marczak Marta/brąz/, Nantka Przemysław/brąz/.
 
VII MIĘDZYNARODOWY MITING PŁYWACKI
Tarnowskie Góry 6 października
 
Miting w Tarnowskich Górach rozgrywany już po raz 7. był kolejną okazją do sprawdzenia poziomu sportowego naszych pływaków.
 
Spośród 31 ekip krajowych i zagranicznych udało się nam ponownie stanąć na podium w klasyfikacji medalowej, tym razem było to miejsce trzecie a nasz dorobek to 10 złotych 11 srebrnych i 16 brązowych medali.
 
W klasyfikacji najlepszych zawodniczek rocznika 2004/5 Kinga Kempa zdobyła pierwsze miejsce wygrywając z zawodniczkami starszymi od siebie. Wśród chłopców w tym samym roczniku drugie miejsce zajął Paweł Kwiecień.
 
Najwięcej emocji dostarczyły oczywiście sztafety, w I bloku zawodów srebrny medal zdobyła sztafeta mieszana 4 x 50 m stylem zmiennym   płynąca w  składzie: Juraś Marcin, Pilecka Zuzanna, Kempa Kinga i Dusza Maciej. Zawody kończyła sztafeta 8 x 50 m stylem dowolnym i tutaj po zaciętej walce medal brązowy wywalczyła ekipa w składzie : Gottschling Krzysztof, Ziemba Emilia, Marczak Marta, Ellgoth Szymon, Dominiczak Kamil, Kucharska Magdalena, Knopik Kinga, Kwiecień Paweł.
 
Równie emocjonujące były finały  dwóch konkurencji  indywidualnych, tutaj najlepszą okazała się Kinga Kempa wygrywając dwukrotnie, spośród chłopców Paweł Kwiecień był dwa razy drugi.  Medale dla naszych barw zdobyli: Kinga Kempa/4 złote1 srebrny/Kwiecień Paweł/3 złote 3 srebrne/Zuzanna Pilecka /2 złote 1 brązowy/Idzikowska Iga/1złoty1brązowy/Dominiczak Kamil /2 srebrne1 brązowy/Słodczyk Mateusz /2 srebrne/Juraś Marcin/1 srebrny1 brazowy/.Po dwa brązowe medale zdobyły Marczak Marta , Kinga Szczembara ,Julia Smiczek oraz Matylda Tuszyńska. Magdalena Kucharska/1 brązowy/, Kacper Porwik/1 brązowy/Purchałka amelia /1brązowy/, Wiernicka Julia /1 srebrny/.

CHORZOWSKI BIEG PRZEŁAJOWY

Tradycją jest, że  Szkoła Podstawowa nr 5 organizuje Międzyszkolny Bieg Przełajowy im. Janusza Kusocińskiego. Tegoroczna impreza otrzymała szczególną oprawę, bieg ku czci wielkiego lekkoatlety włączony został do programu szkolnego obchodów 100-lecia niepodległości Polski.
 
Do tego święta lekkoatletycznego przyłączyły się wszystkie szkoły podstawowe oraz ostanie, trzecie klasy gimnazjum miasta Chorzowa.
 
Bezapelacyjnym, drużynowym zwycięzcą imprezy została „Piątka” Chorzów. Również indywidualnie zajęliśmy większość miejsc na podium. Walkę z nami podjęła tylko Szkoła Podstawowa nr 21. 
 
Zwycięzcy otrzymali statuetki, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Urząd Miasta w Chorzowie.
 
LEKKOATLECI I PŁYWACY GRAJĄ W NOŻNĄ
 
W rozegranym turnieju piłki nożnej na poziomie dzielnicy, reprezentacja naszej szkoły wygrała z SP 2 6:0 a w finale pokonała zespół SP 37 7:0 awansując tym samym do finału miejskiego.
 
W drużynie grali: Krensel Jakub, Bednarek Alan, Bogunia Jonasz, Widepuhl Jakub, Wiśniewski Natan wszyscy z klasy 6b oraz z 6a: Porwik Kacper, Juraś Marcin, Warwas Grzegorz, trenerem był Stanisław Gawenda.
 
 

PIERWSZE MIEJSCE W WOJEWÓDZKIM WSPÓŁZAWODNICTWIE SPORTOWYM ZA ROK 2017/2018

Imielin 8 października 2018 r.

 

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 5 zajęła pierwsze miejsce w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Igrzysk Dzieci o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty.

Uczniowie klas siódmych oraz II i III gimnazjum zajęli zaszczytne miejsce trzecie.

Kurator Jacek Szczotka dziękował przede wszystkim trenerom i nauczycielom wychowania fizycznego za duży wkład w rozpowszechnianiu idei wychowania przez sport.

ALFIK MATEMATYCZNY 2018

21 listopada 2018 odbbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „Alfik matematyczny”. Uczniowie mogli zapisywać się na konkurs u nauczycieli matematyki do 31 października.
Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska.
Zadania konkursowe nie wymagają dużej wiedzy szkolnej, raczej sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów. Konkurs w postaci testu jednokrotnego wyboru jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (od klasy 2 do 8) i gimnazjalnych.
Na stronie www.jersz.pl udostępniono bezpłatnie arkusze zadań z lat ubiegłych.

 „U NAS JEST PIĘKNIE” - POWROTY, CZYLI WCZORAJ I DZIŚ ŚLĄSKIEGO KRAJOBRAZU

Miło nam poinformować, iż uczeń klasy 5 a Jakub Katarzyński otrzymał wyróżnienie w konkursie fotograficznym organizowanym przez Polskie Towarzystwo Geograficzne oddział w Katowicach pod patronatem UŚ Wydziału Nauk o Ziemi. Praca została wyróżniona z pośród blisko 200 nadesłanych prac.

Jakub przygotował Dyptyk: „Spodek – kosmiczne serce Katowic w perspektywie 49 lat – 1969-2018”.

II IGRZYSKA GRUPY WYSZEHRADZKIEJ

 

Węgierska Górka była gospodarzem międzynarodowej imprezy sportowej, w której udział wzięli młodzi zawodnicy z Czech, Węgier, Słowacji i Polski. Była to także wspaniała okazja do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Tocząca się od 18 września rywalizacja sportowa w piłce nożnej, piłce ręcznej i lekkoatletyce przyniosła wiele sportowych sukcesów, emocji i zabawy. Młodzi sportowcy z czterech państw mogli aktywnie spędzać czas i poznawać piękno naszego kraju. Jednym z głównych sponsorów było Ministerstwo Sportu i Turystyki, które chętnie wspiera i włącza się w organizację imprez przynoszących dzieciom i młodzieży dużo radości, kształtujących charakter, postawy życiowe i uczą zdrowej rywalizacji.
 
Prezes Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego, Grzegorz Janik przywitał młodych sportowców, trenerów i wszystkich uczestników II Igrzysk Grupy Wyszehradzkiej na gościnnej ziemi żywieckiej. „Nie jest bowiem przypadkiem ponowne wybranie Węgierskiej Górki i Milówki na arenę zmagań sportowych. Miejscowości położonych w przygranicznym Beskidzie Żywieckim, łączącym Polskę, Słowację i Czechy. Gdy dodamy jeszcze przedstawicieli Węgier, to możemy być dumni, że tutaj krzewimy ideę Współpracy Wyszehradzkiej” – powiedział prezes SZS Grzegorz Janik.


Reprezentacja każdego z 4 państw składała się z drużyny: piłki nożnej chłopców, piłki ręcznej chłopców oraz mieszanej drużyny lekkoatletycznej. W tym doborowym towarzystwie znaleźli się piłkarze ręczni „Zrywu” Chorzów, uczniowie klasy sportowej 7c i 8c Szkoły Podstawowej nr 5: Mikołaj Grabowski, Tomasz Strzesak, Szymon Jędrzejczyk, Jurand Rybacki, Aleks Gazda, Adam Błaszak, Dominik Szabelski, Kacper Grzegorzyca, Piotr Morhardt, Błażej Lipkowski, Mateusz Kosak i Paweł Respondek. Opiekunami naszej ekipy byli: Marek Krychowski i Sebastian Rostek, a nad całością czuwał prezes Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego Mieczysław Mielcarek.
Po podsumowaniu wyników we wszystkich trzech dyscyplinach reprezentacja Polski zajęła  I miejsce, a za nią uplasowały się Czechy, Węgry i Słowacja.

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Nasza szkoła uczestniczy w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 28 września 2018 r.
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości.

Program:

24-27.09.2018. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.

28.09.2018. Egzaminy z tabliczki mnożenia:

* Uczeń zgłasza się na egzamin do pracowni komputerowej sale 205 lub 209 na dowolnej przerwie od 8.45 do 13.30
* Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł  Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).
* W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany. Egzamin można powtórzyć po 1 godzinie.

 

LEKKOATLECI WE WŁADYSŁAWOWIE

 

Drugą połowę lipca grupa lekkoatletów postanowiła spędzić na obozie lekkoatletyczno-rekreacyjnym we Władysławowie. Miało to być 10 aktywnych, mokrych (kąpiele w morzu) i słonecznych dni.
I tak było! Pogoda - jak na zamówienie. Niemal bezchmurne niebo towarzyszyło nam przez cały pobyt. Pozwoliło nam to na spędzanie czasu na plaży gdzie kąpaliśmy się w morzu oraz pracowaliśmy nad siłą nóg i rąk podczas gier w piłkę nożną, dwa ognie i "kartofla".

Bazę treningową też mieliśmy doskonałą. Treningi bowiem odbywaliśmy na stadionie lekkoatletycznym COS-u w Cetniewie. Poza tym sporo spacerowaliśmy i zwiedzaliśmy okolice - latarnia na Rozewiu,
Hel, wycieczka statkiem, dla odważnych szybką motorówką, wycieczka do ocean-parku i parku linowego.
To spowodowło, że lekkoatleci wrócili, zadowoleni i opaleni. Co za rok??? Też sobie gdzieś pojedziemy.

Trenerzy LA dziękują biuru podróży Qbatour za pomoc w organizacji zgrupowania.

  

JULIA DWUKROTNĄ ZŁOTĄ MEDALISTKĄ POLSKI

 

Julia Magierowska zdobyła dwa złote medale na Mistrzostwach Polski juniorów 16-letnich, które odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniach 13-15 lipca. Pierwsze miejsca na podium zdobyła na dystansach 50 m stylem dowolnym z czasem 27,14 oraz 50 m stylem grzbietowym z czasem 30,18.

Gratulacje należą się zawodniczce oraz trenerce Małgorzacie Myrcik, która przez 6 lat pracowała z Julią.

III MIEJSCE PAWŁA NA MISTRZOSTWACH POLSKI

 

W dniach 29 czerwca do 1 lipca odbywały się w Olsztynie Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych 14 lat. Uczeń naszej szkoły Paweł Kwiecień zdobył w nich trzecie miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym z wynikiem 1:10,49. Sukces to ogromny tym bardziej, że Paweł jest najlepszym uczniem szkoły i ukończył klasę siódmą z prawie samymi celującymi.

Autorem sukcesu naszego pływaka jest trener Sławomir Pąchalski.

Należy dodać, że zawodnik trenera Pąchalskiego, absolwent szkoły, Mateusz Dubas na Mistrzostwach Polski Seniorów zrobił minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów.

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES