^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

LEKKOATLECI WE WŁADYSŁAWOWIE

 

Drugą połowę lipca grupa lekkoatletów postanowiła spędzić na obozie lekkoatletyczno-rekreacyjnym we Władysławowie. Miało to być 10 aktywnych, mokrych (kąpiele w morzu) i słonecznych dni.
I tak było! Pogoda - jak na zamówienie. Niemal bezchmurne niebo towarzyszyło nam przez cały pobyt. Pozwoliło nam to na spędzanie czasu na plaży gdzie kąpaliśmy się w morzu oraz pracowaliśmy nad siłą nóg i rąk podczas gier w piłkę nożną, dwa ognie i "kartofla".

Bazę treningową też mieliśmy doskonałą. Treningi bowiem odbywaliśmy na stadionie lekkoatletycznym COS-u w Cetniewie. Poza tym sporo spacerowaliśmy i zwiedzaliśmy okolice - latarnia na Rozewiu,
Hel, wycieczka statkiem, dla odważnych szybką motorówką, wycieczka do ocean-parku i parku linowego.
To spowodowło, że lekkoatleci wrócili, zadowoleni i opaleni. Co za rok??? Też sobie gdzieś pojedziemy.

Trenerzy LA dziękują biuru podróży Qbatour za pomoc w organizacji zgrupowania.

  

JULIA DWUKROTNĄ ZŁOTĄ MEDALISTKĄ POLSKI

 

Julia Magierowska zdobyła dwa złote medale na Mistrzostwach Polski juniorów 16-letnich, które odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniach 13-15 lipca. Pierwsze miejsca na podium zdobyła na dystansach 50 m stylem dowolnym z czasem 27,14 oraz 50 m stylem grzbietowym z czasem 30,18.

Gratulacje należą się zawodniczce oraz trenerce Małgorzacie Myrcik, która przez 6 lat pracowała z Julią.

III MIEJSCE PAWŁA NA MISTRZOSTWACH POLSKI

 

W dniach 29 czerwca do 1 lipca odbywały się w Olsztynie Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych 14 lat. Uczeń naszej szkoły Paweł Kwiecień zdobył w nich trzecie miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym z wynikiem 1:10,49. Sukces to ogromny tym bardziej, że Paweł jest najlepszym uczniem szkoły i ukończył klasę siódmą z prawie samymi celującymi.

Autorem sukcesu naszego pływaka jest trener Sławomir Pąchalski.

Należy dodać, że zawodnik trenera Pąchalskiego, absolwent szkoły, Mateusz Dubas na Mistrzostwach Polski Seniorów zrobił minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów.

MIEJSCA NA PODIUM

 

Zawodnicy KS Piątka Chorzów startowali w zawodach pływackich Otylia Swim Cup-Summer Edition w Gliwicach w dniach 16-17 czerwca. Dla naszych zawodników udział w tych zawodach był ogromnym przeżyciem. Wielu z nich pływało po raz pierwszy na basenie 50 metrowym.

Miejsca na podium zdobyli Zuzanna Pilecka, która wywalczyła aż trzy złote medale  na 50, 100, 200 stylem klasycznym, Amelia Purchaka zdobyła złoto na 400m stylem dowolnym srebro na 200 stylem dowolnym oraz Kacper Porwik srebro na 400 m stylem dowolnym brąz na 100m stylem klasycznym.

Naszych medalistów dekorowali Otylia Jędrzejczak oraz Bartosz Kizierowski.

CZAS NA ZASŁUŻONE WAKACJE

Uczniowie klasy 5 a odnieśli kolejne zwycięstwo wygrywając w punkacji medalowej w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików 12-letnich w pływaniu, które odbyły się w Raciborzu w dniach 14-15 czerwca.

Zawody, w których brali udział zawodnicy z województwa śląskiego i opolskiego, składały się z dwóch rund, pierwsza odbyła się w marcu, którą również wygraliśmy.

Zdobyliśmy 10 miejsc medalowych. Wiele z nich po pasjonujących walkach. Szczególnie sztafety gdzie nasi zawodnicy pobijali własne rekordy życiowe wykazując się niesamowitą wolą walki o bardzo dobre lokaty.

Złote medale zdobyła Zuzanna Pilecka 100, 200 m stylem klasycznym
Srebrne medale wywalczyli: Amelia Purchałka 400 dow, 200zm,
Marcin Juraś 200stylem grzbietowym
Sztafety:
4 x 50m dowolny: Porwik, Marcin Juras, Purchałka, Pilecka
4 x 50m zmienny: Marcin Juraś, Pilecka, Warwas, Purchałka,
Brązowe medale: Zuzanna Pilecka 100mstylem dowolnym,
Grzegorz Warwas 100m stylem grzbietowym,
Kinga Szczembara 200m stylem klasycznym.
Bardzo blisko zdobycia medali była: Natalia Szpoton, Kacper Porwik,
Sztafeta 4*50 dow Warwas, Mateusz Juraś, Szczembara, Szpoton.
Zawodników przygotowała Grażyna Błaszczak.


PIERWSZE MIEJSCE W KLASYFIKACJI MEDALOWEJ

 

Dwudniowe  Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa  Młodzikódzików 13-letnich rozegrano w dniach  9-10 czerwca w Krakowie.
Zmagania zawodników makroregionu śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego przyniosły wiele emocji i sukcesów dla naszej szkoły. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Julia Smiczek   wielokrotnie stawały na podium. Kinga Kempa zdobyła 3 złote medale 100/200 grzbiet i 100 dowolnym oraz 1 srebrny w konkurencji 100 motylkowym.
Iga Idzikowska po zaciętej walce  była pierwsza na dystansie 200 klasycznym, dwa razy druga 100 klasyk i 200 zmiennym. Julia Smiczek wróciła z Krakowa z dwoma medalami srebrny wywalczonym w konkurencji 100 grzbiet
i brązowym zdobytym na 200 grzbiet. W zawodach wystartowali również Paweł Bugla i Piszczek Kamila zawodnicy dobrze się zaprezentowali znacznie poprawiając swoje rekordy życiowe. Zawodników przygotowywała Małgorzata Myrcik.

MISTRZOSTWA ŚLASKA W LEKKIEJ ATLETYCE

W mistrzowskim stylu nasi młodsi lekkoatleci zakończyli sportowy rok szkolny oraz wiosenną część sezonu lekkoatletycznego. 13 czerwca w Rudzie Śląskiej spotkali się najlepsi lekkoatleci Województwa Śląskiego kategorii U12(08/07) i U 14(06/05).

Wśród nich była grupa naszych zawodników z klasy 4b i 6b. Podczas kilkugodzinnej rywalizacji, stojącej na wysokim jak na początkujących adeptów tej dyscypliny poziomie, zdobyliśmy 3 medale i wiele miejsc w najlepszej 8. rywaizacji.

Pierwsza na podium zameldowała się nasza skoczkini wzwyż Maja Idzińska (6b). Skok na wysokość 140cm dał Mai srebrny medal.
Później już tylko wchodziliśmy na najwyższy stopień podium! Nie zawiódł nasz sprinter Krystian Bernacki(6b), który do złotego medalu w hali dołożył złoto w biegu na 100m - 12.65. Duży sukces odnieśli chłopcy młodsi, którzy w sztafecie 4x100m zdobyli złoty medal. Tuż za podium na czwartym miejscu znaleźli się: Szymon Machnik (4b) w biegu na 60m, Michał Wójcik (4b) w skoku w dal
oraz Wiktor Piecyk (4b) i Michał Wojciechowski (4b) w rzucie piłką palantową. W finale 60m zajmując 7 miejsce wystartowała Paulina Górak (4b).

Gratulacje dla zawodników i trenerów: Marzeny Gruchel, Krzysztofa Podchula i Stanisława Gawendy.

BIBLIOTEKA NA MEDAL

Miło nam poinformować, że szkona biblioteka  w roku szkolnym 2017/18 dołączyła do grona najaktywniejszych bibliotek szkolnych w kraju, promując swoją pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa na ogólnopolskim blogu edukacyjnym „Biblioteki Szkolne Online

http://biblioteki-szkolne.blogspot.com

MATEMATYCY BEZ GRANIC

W poniedziałek, 4 czerwca, w Auli Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XIX Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Matematyka bez Granic w regionie  północno-śląskim  (edycja  Junior  oraz Senior).
Galę oficjalnie otworzył prorektor ds.edukacji i internacjonalizacji UE w Katowicach prof. dr hab. Sławomir Smyczek. Głos zabrali także goście honorowi: wicekurator oświaty Jacek Szczotka oraz Iwona Szreter-Kulisz przedstawiciel Wydziału Edukacji i Sportu  UM Katowice. Podczas gali obecni byli przedstawiciele sponsorów: Muzeum Historii Katowic i Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrza.

W konkursie nasza szkoła była reprezentowana przez cztery klasy: 5d, 6a, 6c oraz 6d. Należy podkreślić, że trzy spośród czterech klas uplasowały się na wysokich pozycjach plasując się w pierwszej piątce.
Oto wyniki jakie osiągnęły nasze zespoły klasowe:
1 miejsce: klasa 6a , nauczyciel matematyki - mgr Wiesława Undank
4 miejsce: klasa 5d,  nauczyciel matematyki - mgr Anna Ząbkowska-Petka
5 miejsce: klasa 6c, nauczyciel matematyki - mgr Wiesława UndankUczniowie klasy 6a za zajęcie pierwszego miejsca w tegorocznej edycji konkursu, oprócz dyplomów otrzymali w nagrodę zaproszenie na wycieczkę pt. Tropiciele węgla.Po gali rozdania dyplomów wszyscy uczestnicy wzięli udział w wykładzie Wycieczka po Manhattanie - o matematyce, która pomaga podejmować lepsze decyzje. Wykład wygłosiła dr Joanna Trzęsiok.
Po wykładzie oprowadzono grupy po budynku CNTI oraz zaproszono na poczęstunek.

64 MEMORIAŁ JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO

 

8 czerwca 2018 r. odbył się 64 Memoriał Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim.  Uczniowie naszej społeczności szkolnej reprezentowali naszą szkołę w tym ważnym wydarzeniu sportowym.

Głównym celem imprezy było propagowanie królowej sportu jaką jest lekkoatletyka, kibicowanie wybitnym zawodnikom międzynarodowym ale przede wszystkim naszym  gwiazdom sportu w  następujących konkurencjach sportowych: rzucie dyskiem, pchnięcie kulą, skoku o tyczce oraz konkurencjach biegowych.  Celem  uczestnictwa było również uczczenie patrona naszej szkoły Janusza Kusocińskiego.

Uczniowie mogli na żywo zobaczyć takich medalistów Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich  jak: Anitę Włodarczyk, Pawła Fajdka,  Piotra Małachowskiego, Roberta Urbanka, oraz Konrada Bukowieckiego  i Michała Haratykiema oraz Piotra Liskiema i Pawła Wojciechowskiego.  Przed imprezą sportową uczniowie mogli skorzystać z licznych atrakcji sportowych przygotowanych przez organizatorów.  Wspólne kibicowanie naszym sportowcom  zjednoczyło naszych uczniów oraz wprowadziło ducha rywalizacji sportowej, którą będą mogli  wykorzystać na zajęciach wychowania fizycznego.

SUKCES W MISTRZOSTWACH EUROPY

 

Uczennica klasy 6 a Róża Kardyka zajęła piąte miejsce w Mistrzostwach Europy, które odbyły w się Karlovych Varach  (24-26 maja). Uczennica startowała  w aerobiku sportowym - kategoria kadet dwójka. Dzięki temu ma możliwość wziąć udział w Mistrzostwach Świata.

„JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” PO RAZ DRUGI

 

Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję  pobijania rekordu czytania w jednym momencie.  8 czerwca o godzinie 10.00 w całej Polsce młodzież i dzieci czytały swoje ulubione książki. Na terenach zielonych naszej szkoły, przy pięknej pogodzie  105 uczniów czerpało przyjemność z lektury. Sprawozdanie z wydarzenia zostało wysłane do organizatora- miesięcznika „Biblioteka w szkole”, który zsumuje liczbę czytających z całej Polski. Z niecierpliwością oczekujemy na wynik. W roku 2017 wspólnie czytało 459 409 uczniów.
Według badań 63% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Być może poprzez taką manifestację młodzież nauczy dorosłych czegoś co dla nich naturalne- czytania.
Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu akcji.

SPORO WIEM O KRAJACH EUROPY!


Z okazji święta Unii Europejskiej uczniowie klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści popisywali się wiedzą na temat najbardziej popularnych krajów Europy.
W konkursie wiedzy o Londynie udział wzięło aż osiem drużyn z klas trzecich szkoły podstawowej. Dzieci rozwiązywały test w oparciu o wiadomości zdobyte głównie na lekcjach.
Tymczasem bezbłędni zawodnicy z klasy 3a wykazali się ponad przeciętnym przygotowaniem i znajomością tematu.
I miejsce -Jan Brocki, Michalina Dusza i Wojciech Tomaszewicz z klasy 3a.
II miejsce - zespoły z klas 3b, 3c, 3d.
14 maja odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowany dla uczniów z klas siódmych szkoły podstawowej i II gimnazjum. Młodzież zmierzyła się pomiędzy sobą w dziedzinach: geografii i polityki.
I miejsce - Jerzy Niedźwiedź kl II c
II miejsce Karol Jarosiński kl. IIc
III miejsce Zuzanna Susek lk. II c
Ku naszej uciesze, okazuje się, że entuzjaści z klas czwartych dogłębnie poznali wiadomości na  temat Irlandii, Hiszpanii i Niemiec. Nieobca im była tematyka motoryzacji, zabytków, dzieł sztuki, kulinariów, a także polityki.
I MIEJSCE – drużyna  z klasy 4c:
Oskar Hanus, Mateusz Jazdzikowski, Mateusz Kumon
II MIEJSCE – drużyna  z klasy 4f:
Kinga Kliś, Nikola Płaneta, Hanna Skop
III MIEJSCE – drużyna  z klasy 4d:
Wiktor Azarko, Jessika Gaś, Radosław Sędzikowski
Konkursy przygotowały panie: Lucyna Jałowiecka-Porombka, Tatiana Urbanowicz-Weidner, Małgorzata Pander oraz Anna Cuber.

5 a Z MEDALAMI

Wspaniale zaprezentowali się uczniowie klasy 5 a podczas Mistrzostw Śląska 12-latków, które odbyły się w dniach 1-2 czerwca w Gliwicach. 
Zdobyliśmy aż 14 medali w tym 6 złotych. W punktacji medalowej drużyna z KS Piątka Chorzów wywalczyła I miejsce.

Złote medale zdobyła Zuzanna Pilecka, która zwyciężyła aż 4 razy na dystansach 100klas 200klas 200dow 100zm
Drużyna sztafetowa dziewczyn 4*100 stylem zmiennym w składzie:
Natalia Szpoton, Zuzanna Pilecka, Hanna Korolczuk, Amelia Purchałka
Drużyna sztafetowa dziewczyn 4*100 stylem dowolnym w składzie:
Natalia Szpoton, Kinga Szczembara, Amelia Purchałka, Zuzanna Pilecka


Srebrne medale wywalczyli:
Amelia Purchałka oraz Kacper Porwik na dystansach 400 dow, 800 dow
Brązowe medale Amelia Purchałka, Kacper Porwik na dystansie 200m stylem dowolnym, Kinga Szczembara na dystansie 100m stylem klasycznym oraz Grzegorz Warwas na dystansie 100m stylem zmiennym
Czwarte miejsca te najbardziej nielubiane przez zawodników wywalczyli na 200m stylem klasycznym Kacper Porwik, Kinga Szczembara, 200zm Amelia Purchałka oraz sztefeta 4*100m stylem dowolnym chłopców w składzie: Kacper Porwik, Grzegorz Warwas, Miłosz Siek, Antoni Snochowski.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy wspaniałych wyników. Zawodników trenuje Grażyna Błaszczak

FINAŁ WOJEWÓDZKI W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM

 

I nadszedł ten dzień. Długo przez lekkoatletki wyczekiwany, bo aż 3 lata. Tyle bowiem czasu trwa przygotowanie do tej niezwykle ciekawej, ale także wyczerpującej konkurencji. Jest to konkurencja dla niezwykle wytrwałych zawodników, gdzie często trzeba przekraczać zdolności fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Tutaj zdanie "co mnie nie zabije, to wzmocni" nabiera realną postać.

6 naszych lekkoatletek po przebrnięciu rangi miejskiej i rejonowej 5 czerwca w Sosnowcu podjęła walkę z rywalkami z całego województwa, ale także ze swoimi słabościami.
Na początek rzut piłką palantową, niekoniecznie nasza ulubiona konkurencja. Ale z dobrymi rzutami udało się ją przebrnąć i dobrze wejść w zawody. Kolejny był bieg na 60m. Można powiedzieć nasz "konik". I tutaj dziewczyny zrobiły co trzeba, czyli wszystkie pobiegły rekordy życiowe. Kolejną konkurencją był skok w dal, gdzie zarówno dziewczętom jaki i trenerce Marzenie Gruchel
ręce same składały się do oklasków. Bowiem podobnie jak  na 60m, tutaj  dziewczyny też zaliczyły same życiówki.
I na koniec wisienka na torcie - bieg na  600m. Tutaj wybitnych czasów dziewczyny nie osiągnęły, ale 6 równych wyników pozwalało liczyć na dobrą końcową lokatę. I tak też było piąte miejsce (5pkt zabrakło do 4 miejsca) na 16 zespołów i poprawiony wynik z poprzedniego startu o prawie 100pkt robi wrażenie.

Najlepsze wieloboistki naszej szkoły to: Maja Idzińska -284pkt, Julia Beyer - 262pkt, Daria Cofała- 245pkt, Nicola Poliwoda -234pkt, Małgosia Dobrowolska - 230pkt, Wiktoria Gwiazda - 213pkt.

MISTRZOSTWA śLĄSKA MŁODZIKÓW 13-letnich   

Dąbrowa Górnicza 25-26.05.2018

 

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej  to dorobek dwudniowych zmagań zawodników i zawodniczek. Najwięcej emocji wzbudziła jak zawsze  rywalizacja sztafet 4x100 st. zmiennym i dowolnym. Dziewczęta popłynęły w składzie: Kempa Kinga, Smiczek Julia, Idzikowska Iga, Piszczek Kamila. Po zaciętej walce zdobyły dwa złote medale.

Indywidualnie spośród naszych uczennic: Kinga Kempa wygrała konkurencje 50 / 100  stylem motylkowym oraz 100  m stylem grzbietowym. Na dystansie 200 m st. grzbietowym ustanowiła REKORD ŚLĄSKA.
Iga Idzikowska triumfowała w stylu klasycznym, wygrała na dystansie 100 / 200 m, srebrny medal zdobyła na dystansie 200 stylem zmiennym.
Julia Smiczek  wywalczyła dwa srebrne medale 100/200  st. grzbietowym oraz brązowy na 100 dowolnym bardzo blisko była medalu na 400 dowolnym gdzie zajęła czwarte miejsce.
Gratulujemy zawodnikom którzy wystartowali w zawodach i poprawili rekordy życiowe.  
Zawodników do mistrzostw przygotowali Małgorzata Myrcik i Mateusz Niegot.

PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI W MINI PIŁCE NOŻNEJ

 

Po raz drugi nasza reprezentacja dziewcząt młodszych zawitała na Beskid Śląski, by rozegrać turniej na szczeblu półfinału wojewódzkiego w grach zespołowych. W marcu w ramach mini koszykówki gościliśmy w Wiśle, natomiast turniej mini piłki nożnej rozgrywany był jeszcze dalej, bo w Istebnej. Wśród górskich widoków, nasze piłkarki dzielnie stawiały czoła wymagającym zawodniczkom, regularnie grających w piłkę nożną. Po solidnej walce w finale turnieju dziewczęta musiały uznać wyższość reprezentacji gospodarzy przegrywając 2:6. Mimo to jest to ogromny sukces naszych dziewcząt, zwłaszcza że na co dzień mają kontakt z innymi dyscyplinami sportu jak lekkoatletyka i pływanie.


Naszą szkołę reprezentowały: Julia Gębska, Aneta Pabiś, Wiktoria Gwiazda, Małgosia Dronia, Małgosia Maciaszek, Małgosia Dobrowolska, Wiktoria Turowska, Emilia Alberska, Nicola Poliwoda (6b) Zuza Lorkiewicz (7b), Julia Baron(4a).
Opiekunem grupy była Marzena Gruchel.

SUKCESY UCZNIÓW W MIĘDZYNARODOWYM KUNKURSIE MATEMATYCZNYM KANGUR 2018 

Konkursie Matematycznym KANGUR 2018 wzięło udział 78 uczniów naszej szkoły, a 15 z nich uzyskało wyniki zasługujące na wyróżnienie.

Najlepszy wynik uzyskał uczeń klasy 3h Filip Malcharczyk, który otrzymał dyplom i nagrodę za bardzo dobry wynik w konkursie.
Wyróżnienia i nagrody za dobry wynik uzyskali: Michał Machnik (2a), Piotr Witulski (2a), Bruno Kościukiewicz (2b), Michał Krężel (3e), Franciszek Warot (3a), Tomasz Czerwik (3e), Szymon Machnik (4b), Łukasz Gołba (4e), Inga Kryś (4a), Piotr Baljon (4d), Kinga Kuczyńska (5d), Witold Wzgarda (5d), Paweł Bugla (6a) i Anna Pawlak (6d).

Gratulujemy wyróżnionym i zapraszamy do udziału w różnych konkursach organizowanych w naszej szkole.

KOLEJNY 46 RAJD KUSEGO

 

19 maja 2018 r. odbył się tradycyjny 46 Rajd Kusego. Jak zwykle wiosną trasy wiodły jurajskimi szlakami Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

W rajdzie wzięło udział 39 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycieli: Anny Dzianowicz, Marii Płonki, Anny Ząbkowskiej-Petka i Włodzimierza Cieślińskiego. Zwiedzaliśmy rezerwat przyrody Góry Sokole oraz Góry Towarne w okolicach Olsztyna pod Częstochową. Główną atrakcją rajdu były jak zwykle jaskinie: Olsztyńska, Koralowa, Wszystkich Świętych oraz Towarna i Dzwonnica. Zwiedzanie systemu Jaskini Towarnej i Dzwonnicy wymagało dłuższego czołgania się po gliniastym namulisku i pokonania dwóch trudnych przewężeń (zacisków). Większość uczestników brudna i uśmiechnięta pokonała te trudności. Rajd zakończyło tradycyjnie ognisko w otoczeniu wapiennych skał.

Jesienią już w nowym roku szkolnym zapraszamy na 47 Rajd Kusego!

ŚWIĘTO MIASTA CHORZÓW

"DLACZEGO NIE DOSTAŁYŚMY PIERŚCIONKA...???"

 

To że o pierścionek pytają dziewczyny, nawet te z szóstej klasy może nie dziwić, ale dziwi to dlaczego pada pytanie podczas Finału Wojewódzkiego w Biegu na Orientację?

W słoneczny majowy czwartek czterosobowa reprezentacja dziewcząt młodszych wzięła udział w wojewódzkiej odsłonie Biegu na Orientację, który miał miejsce w Jastrzębiu Zdroju. Impreza jak na rangę zawodów była doskonale zorganizowana - dla uczestników do dyspozycji były koce, leżaki, grill i coś słodkiego oraz profesjonalny pomiar czasu. Starsi zawodnicy otrzymali wspominiany już wcześniej "pierścionek", dzięki którym sędziowie wiedzieli o odbiciu punktu kontrolnego i dokładny czas pokonania założonej trasy przez zawodnika.


Młodsi również zostali zaopatrzeni w taki "chip", ale w postaci małej płytki, co nie koniecznie spodobało się naszym zawodniczkom. Po przyjęciu do wiadomości, że na pierścionek dziewczyny będą musiały jeszcze poczekać, mimo strachu i obaw nieznanego terenu, pełnego dzików, niedźwiedzi i innych dinozaurów (według dziewcząt) ruszyły w orientacyjne boje.


Na mecie okazało się, że nie taki las straszny, jak go malowali. Efekt końcowy - całe i zdrowe, z nowymi znajomościami, przygodą oraz z 8 miejscem w województwie dziewczęta wróciły do Chorzowa.
Nicola Poliwoda, Małgosia Dobrowolska, Maja Idzińska i Małgosia Maciaszek z 6b to nasze cztery dzielne terenowe muszkieterki.
Całość nadzorowała trenerka dziewczyn Marzena Gruchel.

PIŁKARZE RĘCZNI NA PODIUM FINAŁÓW WOJEWÓDZKICH

- Uczniowie klasy 6 c zdobyli trzecie miejsce w mini piłce ręcznej chłopców w finale Igrzysk Dzieci Województwa Ślaskiego - Sosnowiec 25 maja. Natomiast 7 czerwca zdobyli trzecie miejsce w Mistrzostwach Śląska w piłce ręcznej chłopców sezonu 2017/2018, które odbyły się w Katowicach.

- Chłopcy klasy III C zajęli drugie miejsce w piłce ręcznej podczas finału Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sportach Halowych - Bojszowy 24 maja.

Trenerami uczniów są: Mieczysław Mielcarek, Łukasz Gansiniec i Ryszard Hawryluk.

MISTRZOWIE CHORZOWA

 

1190 punktów - tyle punktów potrzebowały nasze lekkoatletki, by uzyskać miano mistrzyń Chorzowa w czwórboju lekkoatletycznym. Nasi chłopcy w tej samej konkurencji zajęli 3 miejsce.


Następnym przystankiem dla obu drużyn jest finał rejonowy, który odbędzie się w Chorzowie.
Skład drużyny dziewcząt - Małgosia Dronia, Małgosia Dobrowolska, Małgosia Maciaszek, Daria Cofała, Wiktoria Turowska, Emilia Alberska, Maja Idzińska, Julia Gębska, Nicola Poliwoda, Wiktoria Gwiazda, Julia Beyer (6b), Paulina Górak (4b) oraz Maja Holeczek (5a).


Skład drużyny chłopców - Krysian Bernacki, Jan Wójcik, Adam Fabiś, Gołba Mateusz, Kilic Daniel, Malcharczyk Patryk,J ewuła Krystian, Fabiś Adam (6b), Kawka Szymon (6e), Szymon Machnik, Michał Wojciechowski, Rafał Janas (4b).

"I ZNOWU WYGRAŁYŚMY..."

 

tak skomentowała grająca w środku pola Nicola zwycięstwo naszej drużyny w finale rejonowym piłki nożnej dziewcząt. Dla dziewcząt finał rejonowy piłki nożnej miał być odskocznią od startów lekkoatletycznych.


Grając z "luźną głową" nasze dziewczęta w towarzystwie pływaczki Julki Baron, doskonale poradziły sobie zarówno z przeciwnikiem, jak i z pogodą, która zwłaszcza temperaturą nie rozpieszczała. Zwycięstwo w tym turnieju daje naszym piłkarkom przepustkę do startu w półfinale wojewódzkim.


W turnieju zagrały: Daria Cofała, Małgosia Dobrowolska, Małgosia Dronia, Małgosia Maciaszek, Emilia Alberska, Julia Gębska, Wiktoria Turowska, Nicola Poliwoda (6b) Zuzia Lorkiewicz (7b) oraz Julia Baron (4a). Drużyną opiekowała się Marzena Gruchel.

„O GÓRZE, KTÓRA WYBRAŁA SIĘ W ŚWIAT”- SPOTKANIE Z AUTORKĄ WERONIKĄ GÓRSKĄ

 

18 maja gościliśmy w naszej szkole panią Weronikę Górską, autorkę książki „O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii”. Pisarka prezentowała swoją książkę o sympatycznej Małej Czantorii, która odważyła się wyruszyć w podróż i poznawać inne góry.

Poza tym dzieci miały okazję dowiedzieć się jak prawidłowo przygotować się do górskiej wyprawy oraz zobaczyć, a nawet przymierzyć sprzęt turystyczny. Pani Weronika opowiadała też o swoich wędrówkach i przygodach na szlaku.
Spotkanie na pewno zachęci dzieci do czytania książek oraz do aktywnego spędzania wolnego czasu. Organizatorami wydarzenia była biblioteka oraz świetlica szkolna.

MISTRZOWIE LOGIKI – II miejsce naszych gimnazjalistek

W dniu 9 maja Szkoła Podstawowa nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie zorganizowała II Regionalny Konkurs Mistrzowie Logiki, który odbył się w MDK Batory. Jest on kontynuacją przeprowadzanego od trzynastu lat miejskiego konkursu pod tą samą nazwą.  Konkurs skierowany był do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Patronatem objął go doradca metodyczny Grzegorz Derbis, który oficjalnie dokonał otwarcia konkursu.
Zmagania zostały przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych:
– uczniowie klas 1-6 szkoły podstawowej
– uczniowie klasy 7 szkoły podstawowej oraz klasy 2 i 3 gimnazjum
Rywalizacja przeprowadzona została  w systemie drużynowym (drużyny dwuosobowe). W konkursie wzięło udział 50 uczestników: 13 zespołów reprezentowało młodszą  grupę wiekową, a w grupie starszej było 12 zespołów.
Drużyny reprezentujące szkoły z Chorzowa, Katowic, Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic miały za zadanie rozwiązanie logicznych zadań konkursowych oraz stworzenie rebusu matematycznego lub logicznego. Każdy zespół dostarczył  rebus w dniu konkursu organizatorowi.
Naszą szkołę w młodszej kategorii reprezentowały uczennice klasy 6c i 6e: Oliwia Kret i Dominka Bugla. Natomiast z gimnazjum Alicja Wojciechowska i Alicja Zaucha.
Uczennice klas gimnazjalnych zajęły w tym konkursie II miejsce.WIZYTA MŁODZIEŻY Z WĘGIERSKIEGO ÓZD

Już od 20 lat trwa współpraca między szkołami z Chozowa i Ózd.  W tym roku od 8 do 11 maja  grupa 18 uczniów z Węgier gościła w domach polskiej młodzieży. Program, przygotowany przez polskich uczniów, był bardzo bogaty.

Wtorkowy wieczór był przeznaczony na poznanie się młodzieży i odpoczynek po podróży.  W środę uczestnicy wymiany polsko węgierskiej zwiedzali Kraków, poznawali jego historię i zabytki. W Ojcowskim Parku Narodowym oglądali Grotę Łokietka i wędrowali malowniczymi ścieżkami. W czwartek gościli w Urzędzie Miasta, poznawali Skansen i jechali kolejką linową. Wieczorem była dyskoteka w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie Batorym. W piątkowy ranek trzeba się było pożegnać. Młodzież węgierska wróciła do domu.

Wspólnie spędzony czas jest nezwykłym doświadczeniem. Początkowe obawy i niepokój przed spotkaniem  zamieniają się w znajomość, która trwa przez miesiące, a nawet lata. Węgierscy uczniowie czują się doskonale w polskich rodzinach, które otaczają ich troską i życzliwością. Czasem nie jest łatwo się porozumieć, ale nawet jeśli brakuje angielskich słów, nikt nie narzeka na trudny kontakt. Nie można się dziwić, że pożegnaniu towarzyszą łzy i zapewnienia, że jeszcze się spotkamy.
      
     
WYNIKI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU KANGUR MATEMATYCZNY 2018

Filip Malcharczyk - wynik bardzo dobry
Wyróżnienia:
- Michał Machnik
- Piotr Witulski
- Bruno Kościukiewicz
- Michał Krezel
- Franciszek Warot
- Tomasz Czerwik
- Szymon Machnik
- Łukasz Gołba
- Kinga Kryś
- Piotr Baljon
- Anna Pawlak
- Paweł Bugla
- Witold Wzgarda
- Kinga Kuczyńska
Serdecznie gratulujemy uczestnikom i nauczycielom przygotowującym uczniów!

PIERWSI W PÓŁFINALE

Uczniowie klas III C, II C i 7 c po zdobyciu pierwszego miejsca w rejonowych zawodach w piłce ręcznej, wzięli udział w półfinale wojewódzkim. Dnia 9 maja w Bojszowach odnieśli w nim zwycięstwo i awansowali do finału Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Chłopców.

Trenerami uczniów są Mieczysław MielcareK, Ryszard Hawryluk i Łukasz Gansiniec.

ROCZNICA III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

 

Dnia 2 maja 2018 r. w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbyły się obchody 97 rocznicy III Powstania Śląskiego. W trakcie uroczystości miało miejsce podsumowanie konkursu „Polskie Komitety Plebiscytowe – dawniej i dziś”, w którym brała udział uczennica naszej szkoły Karolina Boślak z klasy 7d. Organizatorami konkursu było Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Oddziałowe biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Karolina wraz z opiekunem – Justyną Wostal Matysek, zostały zaproszone na majowe świętowanie, podczas którego Karolina odebrała liczne nagrody i gratulacje za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie.

ROK IRENY SENDLEROWEJ - 2018

W czasie II wojny światowej Irena Sendlerowa ratowała dzieci żydowskie z warszawskiego getta. Robiła to zupełnie bezinteresownie, z potrzeby serca. Dzięki jej działaniom wojnę przeżyło 2 500 osób pochodzenia żydowskiego. Co więcej, Sendlerowa tworzyła specjalną kartotekę, dzięki której uratowane dzieci zachowały tożsamość i niejednokrotnie po wojnie odnalazły swoich bliskich.

Za swoją działalność Irena Sendlerowa otrzymała m. in. Medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Order Orła Białego, Order Uśmiechu oraz dwukrotnie była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.


Biblioteka szkolna podjęła różne działania aby uczcić pamięć o Irenie Sendlerowej oraz popularyzować tę osobę wśród dzieci i młodzieży. Klasy gimnazjalne uczestniczyły w specjalnej prelekcji z pokazem filmu dokumentalnego „W imię ich matek”, przedstawiającego relację świadków tamtych wydarzeń i samej Sendlerowej.

W klasach czwartych i piątych przeprowadzono zajęcia czytelnicze w oparciu o książkę Anny Czerwińskiej-Rydel „Listy w butelce”. Natomiast uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej dowiedzieli się o Sendlerowej słuchając fragmentów książki „Kto uratował jedno życie…” autorstwa Ewy Nowak. Następnie wykonali ordery dla Ireny Sendlerowej, które zdobią gazetkę w bibliotece szkolnej.

W klasach 4 i 5 ogłoszono konkurs „Napisz list do Ireny Sendlerowej”.  Do biblioteki wpłynęły piękne, przepełnione pozytywnymi emocjami listy dzieci. Najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone:
I miejsce- Mikołaj Szymanek, kl. 4a
II miejsce- Mateusz Kobuszewski, kl. 4a
III miejsce- Borys Paszkiewicz, kl. 5b
Wyróżnienia: Zuzanna Adamczyk, kl. 5b, Karolina Knas, kl. 4e.
„Każdemu, kto tonie, należy podać rękę” to motto, którym kierowała się Irena Sendlerowa.

GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ DZIECIOM

 

Akcja Gimnazjaliści czytają dzieciom ruszyła pełną parą. Raz w miesiącu uczniowie gimnazjum chodzą do sąsiadujących z naszą szkołą przedszkoli by poczytać dzieciom książki. Młodzież umila czas przedszkolakom w czasie poobiedniej sjesty. Czytano zarówno bajeczki i wierszyki, ale również książki ekologiczne, a nawet reportaż z podróży.

Dzięki takim akcjom popularyzuje się wśród najmłodszych czytelnictwo i wartościową literaturę. Gimnazjaliści złapali świetny kontakt z maluchami, które często nie chcą ich wypuścić z sali. Do tej pory gościliśmy już w Przedszkolu nr 11, Przedszkolu nr 18  i Przedszkolu nr 21. Dziękujemy pracownikom tych placówek za udaną współpracę.

SIATKARSKIE SREBERKA

W kwietniu reprezentacja dziewcząt młodszych wzięła udział w Mistrzostwach Chorzowa w mini siatkówce.
W eliminacyjnym meczu nasze dziewczęta musiały mocno pracować na boisku i dopiero po tie-breaku uzyskały awans do finałowego meczu. Tam  dziewczyny walczyły punkt za punkt, by znowu w tie-breku ulec kilkoma punktami gospodyniom turnieju i zająć drugie miejsce.
Gratulujemy zawodniczkom i trenerce Marzenie Gruchel.
Skład naszej drużyny: Aneta Pabiś, Małgosia Dobrowolska, Małgosia Maciaszek, Julia Gębska, Wiktoria Gwiazda, Maja Idzińska, Emilia Alberska, Wiktoria Turowska (6b) Paulina Duży (6e).


I TY MOŻESZ ZOSTAĆ OLIMIJCZYKIEM

W marcu na godzinach wychowawczych poznaliśmy zasady pracy metodą projektu. Efektem tego było powstanie wystawy o olimpijczykach wywodzących się z naszej szkoły. Szukaliśmy informacji o sukcesach pływaków: Kacpra Klicha, Mateusza Michalskiego, Katarzyny Pawlik oraz snowbordzistki Zuzanny Smykały.
W holu głównym naszej szkoły powstała wystawa pt. „Olimpijczycy i paraolimpijczycy z naszej szkoły”.
Tak naprawdę, każdy z nas może zostać olimpijczykiem, zdobyć sławę, zwiedzić świat. Wystarczy talent, mocno się starać i dążyć do wyznaczonego celu.         

Uczniowie klasy   4a

I ZŁOTA DRUŻYNA - FINAŁ LIGI 2006

 

Uczniowie klasy 5a zwyciężyli w Zawodach Ligi klubów Śląskich. Konkurs składał się z cyklu czterech spotkań, podczas których zawodnicy gromadzili punkty za zdobyte miejsca. Nasi zawodnicy uzyskali najwięcej punktów zdobywając Puchar Ligi.

Podczas finału zostały nagrodzone również najlepsze zawodniczki, wśród których II miejsce zajęła Zuzanna Pilecka oaz IX miejsce Natalia Szpoton.
W finałowej rundzie miejsca na podium wywalczyli:
Zuzanna Pilecka I miejsce na 50m stylem dowolnym, 50m stylem klasycznym,
Kinga Szczembara III miejsce 50m stylem klasycznym,
sztafeta 8* 50 dow w składzie: Kinga Szczembara, Marcin Juraś, Natalia Szpoton, Mateusz Juraś, Amelia Purchałka, Grzegorz Warwas, Zuzanna Pilecka, Kacper Porwik,
sztafeta 4*100zm dziewcząt: Natalia Szpoton, Zuzanna Pilecka, Kinga Szczembara, Amelia Purchałka.
Czwarte miejsce zajęła sztafeta 4*100zm chłopców: Marcin Juraś, Kacper Porwik, Grzegorz Warwas, Mateusz Juraś.

Wszyscy zawodnicy poprawili swoje rekordy życiowe.

SREBRNA DRUŻYNA - FINAŁ LIGI 2005

Finałowa edycja Ligi Klubów Śląskich rocznika 2005 zakończyła się dla naszej szkoły niezwykle pomyślnie zdobyciem drugiego miejsca w klasyfikacji drużynowej.
Najlepszą zawodniczką czterech edycji rozgrywanych w roku szkolnym 2017/2018 została Kinga Kempa, druga była Iga Idzikowska a w dziesiątce znalazła się jeszcze  Julia Smiczek, która była ósma.

Wyniki ostatniej rundy rozegranej 11.04.2018 w Radlinie:
Kinga Kempa wygrała konkurencje 50 m stylem dowolnym i grzbietowym.
Iga Idzikowska była druga na dystansie 200 m stylem zmiennym i trzecia na 50 m stylem klasycznym.
Julia Smiczek zajęła drugie miejsce w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym.
Sztafeta kobiet w konkurencji 4 x100 m st.zmiennym w składzie:  Julia Smiczek, Iga Idzikowska, Kinga Kempa, Kamila Piszczek wywalczyła pierwsze miejsce.
Sztafeta mieszana 8x50 m stylem dowolnym zdobyła trzecie miejsce. W sztafecie wystartowali:  Julia Smiczek, Oskar Skrzypek, Iga Idzikowska, Paweł Bugla, Kinga Kempa, Mateusz Słodczyk, Kamila Piszczek, Piotr Sersan.

Trenermi srebrnej drużyny są Małgorzata Myrcik i Mateusz Niegot.

CHORZOWSKI BANK POMYSŁÓW

 

11 kwietnia odbyła się III edycja Chorzowskiego Banku Pomysłów z wf- u w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu pod patronatem prezydenta miasta Chorzowa Kotali.

Organizatorem imprezy był Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Chorzów oraz  nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie.

Celem imprezy było zaprezentowanie pomysłów na ciekawą lekcję wychowania fizycznego oraz wzbogacenie warsztatu pracy nauczyciela wf-u, integracja nauczycieli i uczniów chorzowskich szkół w zakresie aktywności fizycznej, rozszerzenie  współpracy   nauczyciela WF w celu wspólnej promocji zdrowego trybu życia.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy fitness II D w składzie: Arabas Karolina, Bąk Klaudia, Drabek Paulina, Gwóźdź Natalia, Krzemień Karolina, Maziewska Alicja, Sekrecka Martyna, Susek Zuzanna  Wągrowska Natalia, które przygotowała Magdalena Małek. Naszym pomysłem na atrakcyjną lekcję wf-u były zajęcia taneczno-choreograficzne na stepie oraz wykorzystanie sprzętu fitness takiego jak: taśmy i hantle i stepy do ćwiczeń wzmacniających poszczególne partie mięśniowe ale również gra w gumę i sznura.

Atrakcją rozpoczynającą imprezę była rozgrzewka dla wszystkich uczestników imprezy w formie aerobiku, którą poprowadziła Magdalena Małek.

ZŁOTA SZTAFETA

 

Wspaniałe zwycięstwo odniosły dziewczęta podczas Finału Wojewódzkiego Drużynowych Zawodów Pływackich Dzieci i Młodzieży. Sztafeta 8*50 m stylem dowolnym dziewcząt zajęła pierwsze miejsce. Drużyna pływała w składzie:
Michalina Dusza klasa 3a
Kryś Inga klasa 4a
Julia Wiernicka klasa 4a - II miejsce 50m stylem dowolnym
Inga Miłoszewska klasa 4a - I miejsce 50m stylem grzbietowym
Amelia Purchałka klasa 5a - II miejsce 50m stylem dowolnym
Zuzanna Pilecka klasa 5a - II miejsce 50m stylem klasycznym
Inga Miłoszewska klasa 6a - I miejsce 50m stylem grzbietowym
Kinga Kempa klasa 6a - I miejsce 50m stylem motylkowym.

Naszym chłopcom nie udało awansować się do finału, przegrali tę rywalizację ze szkołą z Siemianowic Śląskich (o parę setnych sekundy).
Gratulujemy zawodniczkom oraz ich trenerom: Grażynie Błaszczak, Małgorzacie Myrcik, Sławomirowi Pąchalskiemu. 


IM WIĘCEJ WIEM, TYM MNIEJ SIĘ OBAWIAM


 
12 kwietnia w IV Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Skłodowskiej-Curie odbył się IV Miejski Konkurs HIV/AIDS skierowany dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat HIV i AIDS wśród młodzieży, kształtowanie świadomości własnego postępowania i jego wpływu na stan zdrowia, wskazanie bezpiecznych zachowań chroniących przed zakażeniem HIV, zniechęcenie do używania narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych "dopalaczy" - jako czynników zwiększających ryzyko zakażenia HIV po każdej sytuacji ryzykownej a także rozpowszechnianie tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS oraz wobec osób uzależnionych od narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych "dopalaczy".


Serdecznie gratulujemy sukcesów uczennicom z klasy 3A, które reprezentowały naszą szkołę w tym konkursie. I miejsce - w kategorii przestrzenny model wirusa HIV - zdobyła Kinga Jarosz, natomiast II miejsce - w kategorii wiedza na temat HIV i AIDS - otrzymała Sonia Lipich.

Uczennice przygotowała Justyna Szweda.

ŚWIĘTO PI

 

14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji w szkole odbyły się różne zaskakujące wydarzenia związane z tą magiczną liczbą.  Można było usłyszeć na żywo hymn liczby Pi zagrany na flecie. Uczniowie mieli możliwość tworzyć w ramach konkursu plastycznego symbol liczby Pi, a także wysłuchać recytacji wiersza pt. „Liczba Pi" Wisławy Szymborskiej.

Ukoronowaniem obchodów było pamiątkowe zdjęcie przedstawiające symbol liczby Pi utworzony z układu uczniów.

SZKOLNY SZACHISTA

 

23 marca odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych w Szachach - edycja 2018. W turnieju rywalizowało 85 uczestników z klas 1-7. Uczeń  szkoły Wojtek Sowiński z klasy 3a zajął drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej i uzyskał tytuł wicemistrza. Krzysztof Wawrzyczek z klasy 2a zajął drugie miejsce w młodszej grupie.

WIOSNA PRZYWITANA

 

21 marca poczuliśmy wiosnę wszystkimi zmysłami!! Wiosna w naszej Szkole została uroczyście przywitana. Posmakowaliśmy ją i powąchaliśmy, posłuchaliśmy i wytężaliśmy wzrok, by ją zobaczyć. A wszystko to za sprawą Rady Młodzieżowej Szkoły, która w tym dniu zorganizowała stanowiska umozliwiające przekonie się za pomocą wszystkich zmysłów, czy znamy i rozpoznajemy wiosnę. Zabawie towarzyszyły wiosenne utwory polskich wykonawców.

PRZYGODA Z KOSZYKÓWKĄ

 

Na czwartym miejscu w 1/2 finału wojewódzkiego zakończyła przygodę z koszykówką nasza reprezentacja dziewcząt młodszych ( 4-6 SP).
Poprzez rozgrywki dzielnicowe, miejskie i rejonowe nasze dziewczęta doskonaliły swoje umiejętności koszykarskie, by 27 marca w Wiśle stanąć w szranki z rywalkami specjalizującymi się w tej dyscyplinie. Rywalki przewyższały nasz zespół umiejętnościami techniczno-taktycznymi. Lecz nie znięchęcało to naszych dziewcząt, by walczyć o każdą piłkę i punkt. Reprezentantki naszej szkoły do ostatnich sekund meczu eliminacyjnego jak i o 3 miejsce walczyły na parkiecie tak ciężko, jak tylko potrafiły, prezentując tym samym ogromną wolę walki nawet w trudnych sytuacjach.

Nasze koszykarki wraz z trenerką Marzeną Gruchel serdecznie dziękują reprezentacji gospodyń za ciepłe przyjęcie na parkiecie oraz  kibicowanie nam podczas meczu o trzecie miejsce, co spowodowało, że stres u naszych dziewcząt został zamieniony na chęć dobrej zabawy w koszykówkę i mile spędzony czas.

W turnieju zagrały: Julia Beyer, Wiktoria Turowska, Julia Gębska, Nicola Poliwoda, Emilia Alberska, Wiktoria Gwiazda, Maja Idzińska, Małgosia Dronia, Małgosia Maciaszek, Małgosia Dobrowolska (6b) oraz Zuza Lorkiewicz ( 7b).

MEDALE W LIDZE PŁYWACKIEJ

 

1. Wspaniale zaprezentowali się uczniowie klasy 5a podczas III edycji Ligi Klubów Śląskich w pływaniu, które odbyły się w Dąbrowie Górniczej 17 marca.
Zuzanna Pilecka zdobyła dwa złote medale na 100zm oraz na 200m stylem dowolnym. Kacper Porwik zdobył brązowy 200m stylem dowolnym. Bardzo blisko zdobycia medalu była Amelia Purchałka na 200 dow oraz Julia Głombica na dystansie 200m stylem grzbietowym. Złoto również wywalczyła sztafeta dziewcząt 4*100m stylem dowolnym w składzie: Julia Głombica, Natalia Szpoton, Amelia Purchałka, Zuzanna Pilecka W klasyfikacji drużynowej zajmujemy po III rundach 2 miejsce. Wszyscy zawodnicy poprawili swoje rekordy życiowe. Gratulacje dla zawodników oraz trenerówProwadzimy w klasyfikacji drużynowej w województwie śląskim i opolskim.  

2. Pierwsza runda Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików 12 letnich w pływaniu za nami. Zdobyliśmy 6 medali.
Złote medale wywalczyła Zuzanna Pilecka na dystansie 100, 200 m stylem klasycznym.
W tym samym stylu brązowe medale zdobyła: Natalia Szpoton na dystansie 100 m oraz na dystansie 200m Kacper Porwik, i Kinga Szczembara. Na najdłuższym dystansie 400m stylem dowolnym wspaniale walczyła Amelia Purchałka zdobywając srebrny medal.
Miejsca w pierwszej szóstce zdobyli: Marcin Juraś na dystansie 100, 200m stylem grzbietowym, Grzegorz Warwas na dystansie 100m stylem motylkowym, dowolnym, Zuzanna Pilecka na 100 dow 400 dow, Natalia Szpoton na 200 stylem klasycznym, Kacper Porwik 100, 400m stylem dowolnym, 100 m stylem klasycznym oraz nasze sztafety 4*50m stylem dowolnym i zmiennym. W czerwcu czeka nas II runda, po której dowiemy się o wynikach nie tylko w dwóch województwach, ale także w całej Polsce. Zawody rozegrano 23-24 marca w Raciborzu. Zawodnikom i trenerce Grażynie Błaszczak gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy jeszcze lepszych w kolejnych zawodach.

AWANS GIER I ZABAW

 

Doskonale spisali się nasi najmłodsi sportowcy podczas rejonowego etapu gier i zabaw ruchowych.
Podczas rozegranych 15 zabaw, tylko jedną przegraliśmy! Pozostałe to zwycięstwa naszych uczniów.
Nagrodą za tak udany występ jest awans do półfianłu wojewódzkiego, który już niebawem.
Gratulujemy uczniom oraz Marzenie Gruchel oraz Kornelii Baljon.

GENERAL KNOWLEDGE QUIZ

W dniu 16 marca 2018 reprezentacja Gimnazjum Sportowego nr 11, wzięła udział w międzyszkolnym konkursie wiedzy ogólnej w języku angielskim zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w ZSO nr 1 w Chorzowie.

Naszą szkołę reprezentowali: Julia Jędrzejczyk z klasy III A, Piotr Stahr z klasy III C oraz Mateusz Jarek z klasy II A. Pytania konkursowe obejmowały podstawową wiedzę ogólną z różnych dziedzin, a test składał się z pytań jednokrotnego wyboru, pytań TAK/NIE oraz pytań otwartych.

Piotr Stahr zajął w konkursie I miejsce, a Julia Jędrzejczyk została wyróżniona.
Serdecznie gratulujemy uczniom oraz nauczycielowi Sebastianowi Hanke.

ZŁOTO, SREBRO I BRĄZ W MISTZOSTWACH ŚLĄSKA

Złoty, srebrny, brązowy medal oraz kilka wartościowych wyników przywieźli nasi młodzi lekkoatleci z klasy 6 b z Halowych Mistrzostw Śląska, które odbyły się 10 marca w Raciborzu.

Worek z medalami rozwiązała Maja Idzińska, która w skoku wzwyż z wynikiem 140cm zajęła drugie miejsce, następnie na najwyższym stopniu podium stanął nasz sprinter Krystian Bernacki, który w biegu na 60m uzyskał czas 7,90. Jest to najlepszy wynik na Śląsku i drugi w Polsce w tej kategorii wiekowej!

Jako ostatni brązowy medal odebrał Janek Wójcik za bieg na 1000m.

Na wyróżnienie także zasługują wyniki naszych sprinterek na 60m - Julki Beyer - 8.90 i Małgosi Dobrowlskiej - 9.10 oraz skoczkiń w dal - Julki Beyer - 3,98, Mai Idzińskiej - 3,94 i Małgosi Dobrowolskiej - 3,92.

Nasi lekkoatleci teraz powrócą do solidnych treningów, by już pod koniec kwietnia rozpocząć letni sezon lekkoatletyczny,  który po wynikach osiągniętych w hali, zapowiada się obiecująco. Gratulacje dla zawodników i trenerów: Marzeny Gruchel i Stanisława Gawendy.

GIMNAZJALIŚCI CZYTAJĄ DZIECIOM

Dziewczyny z klasy II D zainaugurowały akcję Gimnazjaliści czytają dzieciom, którą koordynuje biblioteka szkolna. Co miesiąc uczniowie gimnazjum odwiedzać będą sąsiadujące z naszą szkołą przedszkola by poczytać dzieciom bajki, porozmawiać, wspólnie spędzić czas. Jako pierwsze przyjęło nas Przedszkole nr 21, gdzie w grupach Biedronek, Motylków i Pszczółek gimnazjalistki czytały o przygodach niesfornego kota Cukierka.

Dzięki takim akcjom popularyzuje się wśród najmłodszych czytelnictwo i wartościową literaturę. Starsi uczniowie mają za to okazję nabyć niebywale ważnych kompetencji społecznych. Nigdy nie wiadomo… być może, któraś z gimnazjalistek zostanie w przyszłości nauczycielką przedszkola.

AWANS W MINI KOSZYKÓWCE

 

Świetnie się spisały młode lekkoatletki w finale rejonowym mini koszykówki. 15 marca dziewczęta pełniąc honory gospodyń podejmowały mistrzowskie reprezentacje Siemianowic Śl. i Świętochłowic.

Mecz otwarcia dziewczęta rozegrały z Siemianowicami. Po trudnych 3 kwartach i solidnej grze w ostatniej kwarcie, odniosły bardzo ważne zwycięstwo, które pozwoliło podejść do drugiego meczu ze spokojem i komfortem posiadania na koncie zwycięskiego spotkania. Tam walcząc do ostatniej sekundy meczu wygrały z drużną Świętochłowic.

Te dwa zwycięstwa pozwoliły odnieść sukces w całym turnieju i dały przepustkę do półfinału wojewódzkiego. Gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu wojewódzkim.

W turnieju zagrały: Ewelina Żydek (5b), Nicola Poliwoda, Maja Idzińska, Julia Gębska, Aneta Pabiś, Wiktoria Gwiazda, Małgosia Maciaszek, Małgosia Dronia, Małgosia Dobrowolska, Wiktoria Turowska (6b), Zuza Lorkiewicz (7b). Opiekunem drużyny była Marzena Gruchel.

RYWALIZACJA LIGI KLUBÓW ŚlĄSKICH
9-10 marca
                       
Rywalizację  w Radlinie klasy szóste /rocznika 2005/ rozpoczęła sztafeta mieszana  4 x 50 m stylem zmiennym  mieszana,  w której udział wzięli Smiczek Julia, Słodczyk Mateusz, Kempa Kinga oraz  Skrzypek Oskar i zdobyli .

Jeszcze lepiej wypadła sztafeta dowolna kobiet 4 x 100 m srtylem dowolnym  w składzie: Kempa Kinga,  Smiczek   Julia, Piszczek Kamila oraz Miłoszewska Weronika plasując się na drugim miejscu.

Indywidualnie tradycyjnie już dwa złote medale zdobyła Kempa Kinga na dystansach 50 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem grzbietowym. Na najwyższym stopniu podium udało się również stanąć Idzikowskiej  Idze na dystansie 100 m stylem zmiennym, była także  trzecia na 200 m stylem dowolnym.
Medal srebrny na dystansie 200 stylem grzbietowym po zaciętej walce wywalczyła  Smiczek  Julia. Nasza szkoła po III edycji zawodów zajmuje drużynowo drugie miejsce.


Rywalizacja rocznika młodszego 2007, która odbyła się w Gliwicach przyniosła naszej szkole pierwsze miejsce  i złoty medal w sztafecie mieszanej  8 x 50 m stylem dowolnym która płynęła w składzie: Wiernicka Julia (34.54) /Świderska Zuzanna (36.24)/Duras Martin ( 38.15) Dusza Maciej ( 35.75), Miłoszewska Inga ( 35.86)/ Pustułka Kaja ( 38.39)/Copa Paweł ( 35.16) Kraska Mateusz ( 35.15)

PIERWSZE MIEJSCE NAJMŁODSZYCH SPORTOWCÓW

6 marca w hali sportowej przy ul. Dąbrowskiego do rywalizacji w Mistrzostwach Chorzowa w grach i zabawach ruchowych przystąpili nasi najmłodsi sportowcy.
Dziesięciu zawodników (pięciu chłopców, pięć dziewczynek) z klas drugich, trzecich oraz czwartych wystartowało w pięciu konkurencjach.

Efekt działań trenerów i dobre przygotowanie uczniów dało im zwycięstwo w swoich rocznikach, a tym samym w całej rywalizacji.

Naszych młodych sportowców do zawodów przygotowały Kornelia Baljon oraz Marzena Gruchel.

 

WALCZYLI O PUCHAR PREZYDENTA

Pływacy z Szkoły Podstawowej nr 5 bezkonkurencyjni w Drużynowych Zawodach Pływackich Szkół Podstawowych o Puchar Prezydenta miasta Chorzowa, które odbyły się 20 lutego 2018 roku.

Były to ostatnie zawody, które zostały przeprowadzone na naszej pływalni. Uczniowie nie zawiedli i zdecydowanie zwyciężyli zarówno w konkurencji dziewcząt jak i chłopców. Dziewczęta wygrały wszystkie konkurencje, a chłopcy oddali tylko 2 pierwsze miejsca. Szkołę reprezentowali uczniowie z klas 3a,4a,5a,6a.

PRYMUSI W WALCE O TYTUŁ LAUREATA

Troje uczniów naszej szkoły zostało finalistami Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego:
• z języka polskiego dla szkół podstawowych - Paweł Kwiecień z klasy 7a
• z historii dla szkół podstawowych - Karolina Boślak z klasy 7d
• z geografii dla gimnazjum – Alicja Zaucha z klasy IID.

Serdecznie gratulujemy uczniom oraz ich nauczycielom: Małgorzacie Cieślińskiej, Mirabelli Rogali i Małgorzacie Krychowskiej. Naszym prymusom życzymy powodzenia w walce o tytuł laureata konkursu.

I W KONKURSIE MIEJSKIM

9 stycznia odbył się szkolny etap Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych. Brało w nim udział 8 uczniów naszego gimnazjum.
Do kolejnego etapu przechodzi dwóch uczniów ze szkoły z najwyższymi wynikami.
Najwięcej punktów zdobyły uczennice klasy drugiej:
• Alicja Zaucha kl. IID
• Alicja Wojciechowska kl. IIA.

Etap miejski odbędzie się 21 lutego, życzymy powodzenia naszym uczennicom!


ZUZIA ŚPIEWAJĄCO

Uczennica klasy II C gimnazjum Zuzanna Susek zdobyła drugie miejsce w XIII Regionalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek Polskich w Chorzowie. Finał konkursu odbył się 21 stycznia 2018r. w parafii Dobrego Pasterza w Chorzowie.

Uczennicę do konkursu przygotowała Aldona Nieszwiec.

15 STYCZNIA URODZINY JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO

MISTRZOSTWO CHORZOWA W KOSZYKÓWCE 

 

Pomędzy zajęciami treningowymi przygotowującymi do startów, lekkoatleci doskonalą swoje umiejętności w grach zespołowych.To świetnie wychodzi naszym młodszym zawodniczkom, które po zdobyciu tytułu mistrzowskiego w piłce nożnej, dokładają do swojej kolekcji  mistrzostwo Chorzowa w mini koszykówce.

Po trudnym i zaciętym meczu na najniższym szczeblu rozgrywek, gdzie dziewczęta wygrały 1 punktem, przyszedł czas na rozgrywki na szczeblu miejskim. Tu po wysokiej wygranej w meczu eliminacyjnym, ze spokojem  dziewczyny mogły podejść do finałowego meczu i pokonać reprezentację gospodarzy. Zawodniczką turnieju została nasza reprezentantka - Maja Idzińska. Efektem wygranej jest awans do finału rejonowego, w którym nasze lekkoatletki zmierzą się z najlepszymi drużynami z Siemianowic Śląskich i Świętochłowic.

W mistrzostwach zagrały: Julia Gębska, Julia Beyer, Aneta Pabiś, Małgosia Dobrowolska, Małgosia Dronia, Małgosia Maciaszek, Wiktoria Turowska, Maja Idzińska, Emilia Alberska, Nicola Poliwoda, Daria Cofała ( kl. 6b) oraz Zuza Lorkiewicz (kl. 7b).

Z ławki trenerskiej dziewczyny wspierała Marzena Gruchel.

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES