^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

 

LEKKOATLETKI NAJLEPSZYMI SIATKARKAMI

Uczennice klasy 6 b brały udział w Mistrzostwach Chorzowa Szkół Podstawowych w Minipiłce Siatkowej Dziewcząt.

Nasze dzielne dziewczyny zdobyły pierwsze miejsce i zostały mistrzyniami Chorzowa.

W SP nr 5 uczniowie klas lekkoatletycznych uczą się wielu dyscyplin sportu. Nie tylko biegów, skoków i rzutów, ale także różnych gier zespołowych.
Drużyna w składzie: Magda Czajkowska, Julia Dobrzyńska, Marta Drabina, Ewelina Kołodziej, Martyna Kruzel, Roksana Masarczyk, Agnieszka Sojka, Magda Sroka, Emilia Torz i Kinga Grycman 21 marca wzięła udział w finale miejskim w mini siatkówce.

Rywalizowały cztery najlepsze zespoły z Chorzowa. Po zwycięstwie z SP 12 (2:0), w meczu o 1 miejsce pokonaliśmy SP 25 (2:1) i mogliśmy stanąć na najwyższym stopniu podium. Dodatkową przyjemność sprawiły wszystkim zawodniczkom otrzymane upominki.
Mecze nie były łatwe, a rywalki zaprezentowały dużą klasę (również poza boiskiem). Dziękujemy SP 29 za sprawne przeprowadzenie zawodów.
Przed nami finał rejonowy, czyli mecze z mistrzami Siemianowic i Świętochłowic.

Trener drużyny - Tomasz Grzywacz

 
TURECKI HEMSBALL - MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA
 
Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie wezmą udział w superprojekcie. Razem  z kolegami z kilku państw czekają na nich sportowe rozgrywki. Powód? Nasza szkoła rozpoczyna unijny program Erasmus +. Jego partnerami są Turcja, Portugalia, Hiszpania, Bułgaria, Litwa i Rumunia. Kiedy startujemy? W roku szkolnym 2016/2017.
 
Już w listopadzie uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyjadą do Turcji, by poznać zasady gry ich narodowego sportu o nazwie Hemsball. Kolejny wyjazd zaplanowaliśmy do Portugalii. Tam rozpocznie się pierwszy etap międzynarodowych rozgrywek wszystkich partnerów. Trzecie spotkanie i drugi etap rozgrywek odbędzie się w Bułgarii. Czwarte spotkanie będzie na Litwie, piąte - w Rumunii. Zwieńczeniem projektu będą rozgrywki finałowe w Hiszpanii. Więcej
 
 
GÓRA PISANEK 2016

 

Maciej Strokosz z klasy 3 d, Małgorzata Widera z klasy 1 h, Alicja Wójtowicz z klasy 2 b i Krzysztof Żywczak z klasy 3 b  zostali finalistami konkursu na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną - "Góra Pisanek", którego organizatorem był  Miejski Dom Kultury „Batory”.
Ogłoszenie wyników miało miejsce 21 marca. Imprezę uświetnił występ zespołu Pieśni i Tańca „Chorzów”  oraz opowieść Marka Szołtyska o zwyczajach wielkanocnych.    

Biorąc udział w konkursie jednocześnie wzięliśmy udział w akcji charytatywnej Dzieci-dzieciom. 
Po zakończeniu konkursu wszystkie ozdoby zostały przekazane do Ochronki Parafialnej działającej przy kościele WNMP w Chorzowie Batorym i zostały sprzedane. Środki pieniężne uzyskane w ten sposób, zostały przekazane na zakup słodyczy oraz wypoczynek  dla dzieci z rodzin potrzebujących, podopiecznych ochronki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, które przygotowały ozdoby wielkanocne, a finalistom gratulujemy. Dzięki wam grono dzieci z rodzin potrzebujących znajdzie swojego zajączka. Opiekunem uczniów była Anna Radecka.

FESTIWAL WODY 31 marca 2016 r.

Uroczyste otwarcie 10.00

Zabawy dla klasy 1 a godz 10.10
• 25m stylem grzbietowym dziewcząt
• 25m stylem grzbietowym chłopców

Zabawy dla klasy 2 a godz 10.20
• 25m stylem dowolnym dziewcząt
• 25m stylem dowolnym chłopców
• Kelner konkurencja indywidualna Dziecko na desce ustawia kubek z wodą biegnie z nim do liny i z powrotem pilnując,
aby woda się nie rozlała.

Zabawy dla klas 3 a,b,c,d,e  godz 10.40
• 25m stylem klasycznym dziewcząt
• 25m stylem klasycznym chłopców
• 25m stylem dowolnym dziewcząt
• 25m stylem dowolnym chłopców
• Kelner konkurencja indywidualna
Dziecko na desce ustawia kubek z woda biegnie z nim do liny i z powrotem pilnując, aby woda się nie rozlała.
• Nosiwoda. Każda drużyna (2 osobowa) zabawy dostaje gąbkę oraz wiaderko. Za pomocą liny określamy środek basenu w jego płytkiej części.Zasady:
Gra polega na jak najszybszym napełnieniu wiaderka wodą z basenu za pomocą gąbki. Wiaderka są ułożone, za liną wyznaczającej środek basenu, gąbka położona jest na brzegu basenu. Po przekroczeniu liny i namoczeniu gąbki, należy ją unieść ponad głowę i w tej pozycji jak najszybciej dostać się do swojego wiaderka, gdzie wyciskamy wodę z gąbki, następnie odkładamy gąbkę na brzeg. Czynność powtarza drugi zawodnik z drużyny. Itd. Az wiadro zostanie napełnione

Nagrody
Dla najlepszych zawodników - medale za zajęcie miejsca I-III. Każde dziecko otrzymuje dyplom i opaskę silikonową. Dla kibiców przygotowaliśmy zestawy do kibicowania.
Sponsor festiwalu firma Kinder +SPORT.
Wszelkie sprawy sporne rozstrzyga sędzia główny zawodów.
Serdecznie zaprasza organizator - Grażyna Błaszczak

SZACH I MAT

 

Jednego punktu zabrakło naszym gimnazjalistom, aby awansować do zawodów wojewódzkich w szachach. Na zawodach rejonowych, które odbyły się 18 marca na „Skałce” w Świętochłowicach, losy awansu ważyły się do ostatniej rundy. Ale jak to w sporcie bywa, wynik jest zawsze sprawą otwartą. Rafał Szczygłowski (II C) i Robert Kobuszewski (II D) robili wszystko, aby zwyciężyć. Rzucili na szalę wszystkie swoje umiejętności, ale gimnazjaliści z SZSP Don Bosko Świętochłowice, byli tego dnia nie do pokonania.

Drugie miejsce w rejonie to bardzo dobry wynik i należą się chłopcom ogromne brawa! Opiekunem uczniów była Maria Poznańska

SZACHIŚCI WYRUSZAJĄ NA PODBÓJ CZĘSTOCHOWY


Po raz drugi z rzędu szachiści Szkoły Podstawowej nr 5 zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży, które odbędą się w Częstochowie na początku kwietnia.

Po zwycięstwie w Mistrzostwach Chorzowa przyszedł czas na zawody rejonowe. 16 marca w Świętochłowicach na „Skałce” spotkali się najlepsi szachiści trzech miast: Świętochłowic, Chorzowa i Siemianowic. Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund. „Piątka” w składzie: Maciej Sowiński, Arkadiusz Hopek i Mikołaj Broll nie dała szans rywalom i pewnie zajęła I miejsce drużynowo, zapewniając sobie tym samym awans do zawodów wojewódzkich.

Rewelacyjnie spisał się Maciek Sowiński (5a), który wygrał wszystkie swoje pojedynki oraz Arek Hopek (5a) wygrywając 5 partii  i jedną remisując. Dzielnie wspierał ich Mikołaj Broll (3c), który odebrał rywalom 5 cennych punktów.
Opiekunem szachistów była Maria Poznańska.

W finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej województwa śląskiego w szachach, który odbył się 7 kwietnia w Częstochowie, drużyna SP5 zajęła wysokie, 7 miejsce. Gratulacje należą się Maćkowi, Arkowi z klasy 5 a oraz nauczyielce Marii Poznańskiej.

KĄCIK EDUKACYJNY

Informujemy Państwa, że od marca 2016 r. na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce KĄCIK EDUKACYJNY umieszczać będziemy interesujące materiały na tematy wychowawcze, dydaktyczne, psychologiczne - związane z szeroko pojętą edukacją dziecka.


Artykuły te to wynik pracy naszych nauczycieli, chcących dzielić się swoją wiedzą z rodzicami i innymi pedagogami. Postaramy się też wyszukiwać dla Państwa ciekawostki związane z tym tematem w prasie, opracowaniach naukowych, internecie.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z możliwości wzbogacenia wiedzy pedagogicznej - dla dobra naszych dzieci i uczniów.

WYNIKI FESTIWALU

Grand Prix 26. Festiwalu Miniatur Teatralnych zdobyła klasa I A gimnazjum z przedstawieniem "Chodź człowieku coś ci powiem".

Nagrodę Januszka dla najlepszego aktora otrzymał Tytus Jendroszczyk za rolę Narratora w przedstawieniu kl. 6 a „W starej szafie"

Nagrodę Publiczności zdobyła klas II A z przedstawieniem „Carpe diem"

ŚRODA, 16 marca 2016 r.

Klasy pierwsze i drugie

I miejsce    kl. 2h „Pchła Szachrajka”

II miejsce     ex aequo
kl. 1a  „O smoku, który zmienił jadłospis”
kl. 2b „O dwóch takich, co ukradli księżyc”
III miejsce  kl. 2e „Złota rybka”

WTOREK, 15 marca 2016 r.


Klasy trzecie


I miejsce    kl. 3c „Sąd nad ropuchą”    
II miejsce    kl. 3b „Tuwimowo”
III miejsce - szkolny zespół tańca ludowego „Klimzowianki” – „Muzyka na krzywej wieży”

PONIEDZIAŁEK, 14 marca 2016 r.
 
Klasy 4, 5 i 6 szkoły podstawowej
 
I miejsce kl. 6 a „W starej szafie”
II miejsce kl. 4 d „Kot w butach”
III miejsce ex aequo kl. 4 e „Pinokio” i kl. 5 d „Urlop na księżycu”
        
Klasy gimnazjalne
 
I miejsce kl. I A „Chodź człowieku coś ci powiem”
II miejsce kl. III D „Alchemik”
III miejsce kl. III A „Czas to pojęcie względne”
 

 
MEDALE NA MISTRZOSTWACH POLSKI – ZŁOTY - dla OSKARA
 
medale na mistrzostwach polski
 
♠ Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych – 15 lat w Gorzowie Wielkopolskim 4-6 marca 2016 r.

Pierwsze miejsce i złoty medal zdobył uczeń klasy II A Oskar Cieśla na dystansie 200 m stylem motylkowym z czasem 2:07.40 oraz czwarte miejsce na dystansie 100 m stylem motylkowym z czasem 58.71.

Trzecie miejsce i brązowy medal otrzymał Mateusz Dubas za start na dystansie 200 m stylem klasycznym z czasem 2:20.88. Szóste miejsce zawodnik zdobył na dystansach 200 m stylem zmiennym z czasem 2:14.32 i 100 m stylem klasycznym z czasem 1:06.98.

Szóste miejsce zdobył Marcin Szarpak na dystansie 1500 m stylem dowolnym z czasem 16:43.91.

W sztafetach 4X200 m stylem dowolnym nasza drużyna zdobyła piąte miejsce a 4x100 m stylem zmiennym  miejsce ósme.

Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych 14 lat Olsztyn 4-6 marca 2016 r.

Uczeń klasy I A Gimnazjum Sportowego nr 11 w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie Szymon Kubik zdobył trzecie miejsce na dystansie 200 m stylem klasycznym z czasem 2:25.33 oraz dziesiąte miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym z czasem 26.07.

Na tych samych zawodach Julia Magierowska zdobyła siódme miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym z czasem 31.42.
 
Trenerami zawodników i autorami ich sukcesów są Malgorzata Myrcik i Sławomir Pąchalski.
 
 
ZŁOTA EWELINA
 
Halowe Mistrzostwo Śląska oraz najlepszy wynik na Śląsku wśród dzieci starszych na 60m - taki imponujący wynik w halowym sezonie lekkoatletycznym zanotowała Ewelina Kołodziej, uczennica klasy 6b w Raciborzu 6 lutego  na Halowych Mistrzostwach Śląska młodzików i dzieci starszych w lekkiej atletyce.

To dopiero połowa roku szkolnego, a Ewelina kompletuje już drugie zwycięstwo w Mistrzostwach Śląska.

Przed paroma miesiącami bowiem wraz z koleżankami zwyciężyła w Mistrzostwach Śląska w sztafetowych biegach przełajowych. Również przy wsparciu koleżanek z klasy oraz gimnazjalistek podczas Halowych Mistrzostw Śląska w Raciborzu osiągnęła najlepszy czas eliminacji.

W finale potwierdziła swój talent wygrywając zawody z czasem 8.71. Obecnie nasza młoda lekkoatletka skupia się na przygotowaniach  do sprawdzianu szóstoklasisty. Po nim będzie przygotowywała się do letniej części sezonu lekkoatletycznego, podczas którego Ewelinie
i jej trenerowi życzymy kolejnych sukcesów sportowych.
 

MIŁOŚĆ NIEJEDMO MA IMIĘ
11 lutego 2016r.
 
milosc niejedno ma imie
 
 
TYTUŁ LAUREATA DLA NASZEGO UCZNIA
 
tutul laureta dla naszego ucznia 
Tytus Jendroszczyk, uczeń klasy 6 a, został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego dla uczniów szkoły podstawowej w roku szkolnym 2015/2016.     
 
W III etapie tego konkursu, który odbył się 11 lutego 2016 r. w Katowicach, otrzymał ponad 90% punktów możliwych do zdobycia, uzyskując tytuł laureata.
Ten sukces nie miałby miejsca, gdyby nie systematyczna praca ucznia, rozwijanie humanistycznych zainteresowań pod opieką nauczycielki języka polskiego Ewy Mazur oraz wsparcie ze strony rodziców.

Tytus Jendroszczyk jest najlepszym przykładem, że talent i praca gwarantują zwycięstwo.
Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy Tytusowi jeszcze większych osiągnięć.
 
KONKURS BIBLIJNY
 
konkurs biblijny 
Uczniowie trzecich klas gimnazjum: Natalia Marczak z kl.III D,Tomasz Wieczorek i Martyna Rutkowska z kl.III b brali udział w rejonowym etapie konkursu biblijnego z Listu do Rzymian i dwóch Listów św. Piotra w Gimnazjum nr 4 w Chorzowie. Natalia Marczak zajęła 4 miejsce wyróżnione przez komisję.
Do konkursu uczniów przygotowywała Aldona Nieszwiec. Etap rejonowy odbył się w czwartek 3 marca 2016 roku.
 
 XXVI FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH
 
14.03.2016 r. Poniedziałek, godz. 9.00
 
Klasy gimnazjalne
 
1. IIIA – Czas to pojęcie względne
2. IIID - Alchemik
3. IIA - Carpe diemfmt plakat
4. IA - Chodź człowieku coś ci powiem
 
Klasy 4-6 SP
 
1. 5a – Igraszki z diabłem
2. 4e – Pinokio
3. 6a – W starej szafie
4. 5d – Urlop na księżycu
5. 6d – W krainie cudowności
6. 4d – Kot w butach
 
15.03.2016 r. Wtorek, godz. 9.00
 
1. 3a – Wędrówka przez pory roku
2. 3b – Tuwimowo
3. Świetlica – Tajemniczy kwiat
4. 3c – Sąd nad ropuchą
5. 3d – Bal sylwestrowy rodziny Ozimków
6.  „Klimzowianki” – Muzyka na krzywej wieży
 
16.03.2016 r. Środa, godz. 9.00
 
1. 2e – Złota rybka
2. 2h – Pchła Szachrajka
3. 1h – Koko wraca do szkoły
4. 1a – O smoku, który zmienił jadłospis
5. 2f – Żart szkolny
6. 1g – Chrzan
7. 2b – O dwóch takich, o ukradli księżyc

18.03.2016 Piątek, godz. 10.00
 
Finał Festiwalu – wybór Grand Prix i nagrody „Januszka” dla najlepszego aktora
 
I MIEJSCE W MIEJSKIM KONKURSIE PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH
2 marca 2016 roku odbyło się w Planetarium Śląskim w Chorzowie podsumowanie X Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych.
Uczennica klasy III D GS Natalia Marczak została laureatką konkursu, była najlepsza wśród uczniów chorzowskich gimnazjów. Serdecznie gratulujemy Natalii i jej nauczycielom oraz życzymy kolejnych sukcesów.
 
 
HALOWY TURNIEJ SKOKU WZWYŻ
skok wzwyz 2016
skok wzwyz chlopcy
skok wzwyz dziewczat
 
MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ
 
11 lutego 2016 r. w auli szkoły miała miejsce kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego: „Miłość niejedno ma imię”. Wydarzenie to od wielu lat jest jednym z głównych punktów kalendarza szkolnego i na stałe zapisało się w tradycji szkoły. Na deskach szkolnej sceny swoje umiejętności zaprezentowało 62 uczniów Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie. Recytatorów oceniało jury w składzie: Danuta Strzelecka, Agnieszka Pokorna i Patrycja Kubala-Naskręt.
 
Nauczycielki punktowały uczniów w trzech kategoriach: nauczanie zintegrowane, szkoła podstawowa i gimnazjum.  W każdej grupie wyodrębniły czworo uczestników i nagrodziły ich pierwszym, drugim, trzecim miejscem oraz wyróżnieniem.
Wśród najmłodszych uczestników I miejsce wywalczyła Laura  Rammo z kl. 3 c z wierszem „Żuk”, II miejsce uzyskała Julia Gajowska z kl. 3 d z wierszem „Rodzice”, III miejsce zdobył Patryk Strzelecki z kl. 2 d z wierszem „Mały kochaś”. Jury przyznało również dwa wyróżnienia: dla Małgorzaty Szczepanek z kl. 2 e i Natalii Król z kl. I g.
 
W szkole podstawowej najlepszymi recytatorami okazali się: Kacper Januszek, który uzyskał I miejsce, Dorota Knicz z kl. 4 d z wierszem „Nic dwa razy”, która zajęła II miejsce oraz Paulina Duda z kl. 4 d z wierszem „Ty przychodzisz jak noc majowa” – III miejsce. Jury przyznało też wyróżnienie dla Kingi Tylec z kl. 4 d za recytację wiersza „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej.
 
Wśród gimnazjalistów I miejsce wywalczył Bartosz Trychta z kl. I C z wierszem „Gdybym mogła od nowa”, II miejsce zdobyła Jennifer Potrzeba z kl. I C z „Hymnem do miłości”, III miejsce uzyskała Sonia Lipich z kl. I A z „Trenem VIII”.
 
Po zakończeniu recytacji każdy uczeń otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie, a przed ogłoszeniem wyników organizatorki konkursu,  Justyna Holona i Beata Tumiłowicz-Dylong, zaprosiły każdego recytatora na słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Konkurs uświetnili uczniowie uzdolnieni muzycznie, wokalnie i tanecznie, którzy zaprezentowali się w swoich popisowych numerach. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

DŹWIĘK - RYTM - MUZYKA
 
12 lutego 2016 r. uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w Lekcji w Teatrze. Jest ona częścią cyklicznych spotkań w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w trakcie których aktorzy przybliżają młodym widzom swoją pracę. Beata Tumiłowicz-Dylong, wraz z panią kierownik artystyczną teatru, panią Magdaleną Skorupą, zaplanowały po jednej lekcji w każdym semestrze, by zapoznać uczniów ze wszystkimi zagadnieniami sztuki teatru.
 
Lekcja 6 opowiada o roli dźwięku, rytmu i muzyki w przedstawieniu teatralnym. Aktorzy przybliżają w niej złożone zjawisko muzyczności teatru oraz pokazują dźwiękowe bogactwo tej sztuki. Wyjaśniają, jak różne funkcje pełnią w spektaklu dźwięk i rytm, jak muzyka buduje znaczenia scenicznych wydarzeń oraz jak kształtuje emocje i przeżycia widza. W końcu też ukazują tajniki pracy kompozytora oraz jego współpracę z innymi twórcami teatralnych przedstawień.
Lekcja 6, podobnie jak poprzednie części Szkoły Teatru, miała charakter interaktywny. Uczniowie wraz z aktorami współtworzyli dźwiękową partyturę przedstawienia.
 
 
NIETYPOWE GŁOSOWANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
nietypoweglosowaniewbibliotece 
Przed feriami w bibliotece szkolnej miały miejsce nietypowe wybory. Na tablicy ogłoszeń ukazały się zdjęcia kotów nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie mieli za zadanie wybrać najsympatyczniejszego kota. Głosowanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Kota, które przypada 17 lutego.
 
Podczas przygotowania materiałów do wystawki okazało się, że bardzo wielu nauczycieli posiada kota, niektórzy nawet w większej ilości.  W głosowaniu wzięło udział ponad 500 uczniów naszej szkoły oraz kilkudziesięciu nauczycieli. W efekcie burzliwych wyborów zwyciężyła Gabi kotka Doroty Sachy nauczycielki świetlicy.
 
Spośród głosujących rozlosowano drobne upominki. Oprócz tego z okazji Dnia Kota przygotowano wystawkę książek o tych puszystych czworonogach oraz specjalne zajęcia czytelnicze dla klas drugich szkoły podstawowej. Mamy nadzieję że taka inicjatywa  zachęci uczniów do odwiedzania biblioteki i czytania książek, a biblioteka będzie się im kojarzyć jako miejsce ciekawe i przyjazne.
 
ZŁOTA DRUŻYNA SZACHOWA
 
Bardzo udany występ zanotowali młodzi szachiści Szkoły Podstawowej nr w Mistrzostwach Chorzowa. Mocna, pięcioosobowa reprezentacja chłopców w składzie: Maciej Sowiński (5 a), Arkadiusz Hopek (5 a), Kacper Januszek (4 a), Mikołaj Broll (3c) i Wojciech Sowiński (1 a) nie dała szans swoim rywalom z chorzowskich szkół i pewnie zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej zdobywając zasłużenie tytuł Mistrza Chorzowa.
Indywidualnie Maciej Sowiński zajął pierwsze miejsce wygrywając 6 partii i jedną remisując. Tuż za nim z 6 punktami uplasował się Arkadiusz Hopek. To właśnie ten duet nie ma sobie równych w Chorzowie. Objawieniem turnieju okazał się Mikołaj Broll wykrywając 5 partii i wschodząca gwiazda naszej reprezentacji Wojtek Sowiński, także z 5 punktami na koncie. Dzisiejszy wynik daje awans drużyny do zawodów rejonowych, w których reprezentować szkołę będą: Maciej Sowiński, Arkadiusz Hopek i Mikołaj Broll.
Opiekunem Mistrzów była Maria Poznańska.
 
BEZPIECZNE FERIE
 
8 lutego 2016 r. odwiedzili nas policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. St. asp. Arkadiusz Bień, asp. Arkadiusz Kazuła  i sierż. sztab. Marek Krajewski przygotowali prelekcję pod hasłem: Bezpieczne ferie. Panowie zwrócili uwagę na  podstawowe obowiązki pieszego i opowiedzieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Następnie uświadomili dzieciom, jakie zagrożenia czyhają na nie w czasie przebywania w domu bez nadzoru dorosłych. Przypomnieli tez zasady bezpiecznego korzystać z placów zabaw i obiektów sportowych. 
 
Po prelekcji funkcjonariusze wyświetlili bardzo wymowny film pt. „Bez powrotu” .  Jest to historia młodego, szczęśliwego mężczyzny, który ma mnóstwo planów na przyszłość. Pewnego dnia, spiesząc się rano do pracy, wbiega na jezdnię w niedozwolonym miejscu tuż pod koła nadjeżdżającego samochodu. Kierowca auta nie ma szans na zatrzymanie pojazdu i śmiertelnie potrąca pieszego. Ów mężczyzna, już jako duch, obserwuje tragedię własnej rodziny i  żałuje swojej bezmyślności.  
Na koniec uczestnicy prelekcji otrzymali odblaskowe gadżety.
Organizatorka spotkania, Beata Tumiłowicz-Dylong i dyrekcja szkoły serdecznie dziękują policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie za patronat nas naszą szkołą.
 
LEKCJA W KINIE
 
1 lutego 2016 r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w Lekcji w Kinie. Beata Tumiłowicz-Dylong we współpracy z Centrum Edukacji Filmowej Wołomin zorganizowała zajęcia na temat: Język filmu – plany, światło, kolor i kompozycja.
 
Była to lekcja multimedialna przygotowana przez filmoznawców i metodyków. Prowadzona była przez zawodowego aktora. 
W czasie jej trwania uczniowie  poznali definicję kadru filmowego, dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywa  światło w filmie raz czym jest klucz oświetlenia, odkryli funkcje i zastosowanie planów filmowych. Poznali również  podstawowe zagadnienia związane z  kompozycją kadru filmowego oraz dowiedzieli się, jakie funkcje spełnia w filmie kolor.
 
Lekcja w Kinie realizuje podstawę programową gimnazjum. Posiada rekomendację rzeczoznawcy MEN. Najważniejszym jednak faktem jest to, że świetnie łączy edukację i rozrywkę, twórczo aktywizuje uczniów. Pomaga też nauczycielom  przygotować uczniów do egzaminu gimnazjalnego.

Zwieńczeniem lekcji była projekcja filmu: „Jumper”. Jest to świetny film przygodowy, przykład dobrego kina młodzieżowego pełnego akcji i efektów specjalnych.
 
DYPLOM I PUCHAR DLA DRUŻYNY
 
Maciej Sowiński, Arkadiusz Hopek uczniowie klasy 5 a i Kacper Januszek z klasy 4 a zajęli pierwsze miejsce w Szachowej Lidze Szkół Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta na rok szkolny 2015/2016 zorganizowanej przez Miejski Dom Kultury w Chorzowie.
 
STARTOWY WEEKEND LEKKOATLETÓW
 
Mimo zimowej pory nasi młodzi lekkoatleci nie próżnują. W trakcie przygotowań do  letniego sezonu lekkoatletyczngo, znaleźli czas na starty halowe.
 
30 stycznia w halowych Mistrzostwach Śląska w Ostrawie wzięli udział przedstawiciele średnich i długich dystansów. Nas reprezentowała czwórka zawodników. Najlepiej spisali się Kamila Szumała (III B), zajmując 5 miejsce na 600 m oraz Kamil Kuś (II B) zajmując 6 miejsce na 1000 m. Oboje osiągnęli wyniki bliskie swoich rekodów życiowych na stadionie, co jest dobrym prognostykiem na sezon letni.
 
Dzień póżniej w Brzeszczach startowały sprinterki i skoczkinie w dal. Rywalizacja dziewcząt z gimnazjum i szkoły podstawowej stała na wysokim pozomie.

Niemal wszstkie nasze dziewczęta osiągnęły rekordy życiowe na 60m. W finałowym biegu zobaczylśmy dwie nasze zawodniczki Ewelina Kołodziej (6 b) osiągnęła fantastyczny czas 8,62 i wygrała rywalzację w swojej katgorii - dzieci starszch. Natomiast Daria Kwaśny (II B) w kategorii młodziczek osiągnęła drugi wynik - 8,67.
 
CHORZÓW W OCZACH MŁODYCH CHORZOWIAN
 
Regulamin miejskiego konkursu literacko-artystycznego na reportaż
pod patronatem Urzędu Miejskiego Miasta Chorzowa oraz portalu Chorzowianin.pl.
 
Postanowienia ogólne
1) Celem konkursu jest wzrost zainteresowania kulturą, literaturą i sztuką oraz promocji Chorzowa poprzez literackie, filmowe oraz radiowe ujęcie miasta w sposób ciekawy i oryginalny.
2) Organizatorem konkursu na reportaż pt. „Chorzów w oczach młodych chorzowian", zwanego Konkursem w dalszej części Regulaminu, jest Zespół Szkól Sportowych nr 1 w Chorzowie.
3) Treść niniejszego Regulaminu będzie udostępniona na stronie www.sp5.chorzow.pl
4) Komunikaty i informacje dotyczące Konkursu publikowane będą m.in. na stronie internetowej sp5.chorzow.pl 
 
Zasady konkursu
1) Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz  ponadgimnazjalnych.
2) Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest złożenie w wersji elektronicznej oraz w wersji papierowej jednego, niepublikowanego wcześniej i nienagradzanego utworu literackiego, słuchowiska radiowego lub filmu w określonych w Regulaminie terminie i formie.
3) Każda szkoła powinna wyznaczyć  koordynatora konkursu, który przeprowadzi eliminacje szkolne i wyznaczy trzy zespoły uczniów.
   a) Każda grupa nie może liczyć więcej niż trzech uczniów.
   b) Koordynator przydziela grupom odpowiednią formę reportażu - film, tekst literacki lub słuchowisko radiowe.
  c) Utwory literackie nie mogą przekroczyć 20 stron maszynopisu (wydruk komputerowy o parametrach: interlinia 1,5 wiersza, czcionka Times New Roman w stopniu 12, margines 2,5 cm),
 Pracę należy złożyć w wersji papierowej w trzech egzemplarzach oraz w wersji elektronicznej zapisanej w formacie doc. lub docx. na nośniku CD, na adres Organizatora.
   d) Film lub słuchowisko radiowe nie może być dłuższe niż 15 minut i powinno być nagrane w formacie avi  (film) lub mp3 (słuchowisko).
4) W pracach konkursowych powinny zostać uwzględnione różnorodne obiekty kultury na terenie miasta Chorzowa oraz sposób widzenia swojego rodzinnego miasta.
5) Praca konkursowa nie powinna zawierać treści nieodpowiednich.
6) Prace nadesłane na Konkurs muszą stanowić od początku do końca oryginalną twórczość osób biorącej udział w Konkursie, nie mogą być obciążone prawami ustanowionymi na rzecz osób trzecich. Prace nadesłane na Konkurs nie mogą w żadnej swojej części stanowić plagiatu, być kopią lub fragmentem jakichkolwiek innych utworów.
7) Dopuszcza się przesyłanie prac w wersji elektronicznej oraz wszelkich pytań związanych z konkursem na poniższe adresy e-mailowe:
amajowska@gmail.com
j.wostal@interia.pl
 
TURNIEJ GIER I ZABAW
 
2 lutego 2016 r. reprezentacja klas drugich i trzecich SP nr 5 wzięła udział w Finale Miejskim Turnieju Gier i Zabaw  w ramach rozgrywek z kalendarza Szkolnego Związku Sportowego zajmując pierwsze miejsce. Kolejny raz uczniowie szkoły zostali Mistrzami Chorzowa.

Klasę drugą reprezentowali: Natalia Klockowska, Julia Wiernicka, Agata Długi, Inga Miłoszewska, Maciej Dusza, Łukasz Zaczyk, Piotr Operchalski, Paweł Copa.
Klasę trzecią reprezentowali: Iga Trychta, Izabela Skorupa, Zuzanna Pilecka, Oliwia Karut, Alan Kasperek, Kamil Holeczek, Jonasz Bogunia, Jakub Krensel.

 gry i zabawy

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES