^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

NOWI DYREKTORZY

 

Od 1 września 2015/2016 nastąpiła zmiana dyrekcji szkoły.


W wyniku konkursu dyrektorem Zespołu Szkól Sportowych został nauczyciel języka niemieckiego Wojciech Niezgoda.
Wicedyrektorami zostali nauczyciele szkoły: Anna Ząbkowska-Petka, Bożena Przybylska i Grażyna Grymel-Wieczorek.

 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

 

Dyrekcja Zespołu Szkół Sportowych przy pozytywnej opinii Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców zadecydowała o wdrożeniu w roku szkolnym 2015/2016 dziennika elektronicznego Librus Synergia, W tym roku szkolnym będzie obowiązywał obok papierowej dokumentcji osiągnięć dydaktycznych uczniów.

 

Rada Rodziców wsparła szkołę i kupiła 12 tabletów w kwocie 11 214 złotych.

 

GALA W CHORZOWSKIM CENTRUM KULTURY


jubileusz aks gala chck 


29 sierpnia w uroczystej gali z okazji 105-lecia klubu TS AKS Chorzów udział wzięła reprezentacja naszego gimnazjum: zastępca dyrektora do spraw sportu Grażyna Grymel-Wieczorek, trenerzy Marzena Gruchel i Krzysztof Podchul oraz ich utalentowani wychowankowie.Wraz z klubem Towarzystwo Sportowe AKS Chorzów uczciliśmy okrągłą rocznicę, nasi trenerzy dostali pamiątkowe odznaczenia z emblenatami klubu oraz książkę autorstwa W. Krzystanka i D.Leśnikowskiego o 105-letniej historii klubu AKS Chorzów.

Gościem honorowym była Halina Richter-Górecka - największy sportowiec Chorzowa XX wieku, lekkoatletka która reprezentowała nasz kraj podczas czterech olimpiad. W 1964 roku zdobyła złoty medal w Tokio w sztafecie 4x100m.

CZESKIE PODIUM DLA NASZYCH GIMNAZJALISTEK


czeskie podium dla gimnazjalistek 


W dniach 14-15 sierpnia sekcja lekoatletyczna klubu TS AKS Chorzów została zaprszona na mityng lekkoaletyczny w Zlinie (Czechy).
Wśród uczestników wyjazdu znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum - Wiktoria Lis, Oliwia Fular, Daria Kwaśny, Kamil Kuś (II B) oraz Martyna Rutkowska (III B).W piewszym dniu zawodnicy w towarzystwie czekich kolegów i koleżanek zwiedzali miasto i okolice. Natomiast w drugim dniu przyszedł czas na sportową rywalizację. Mimo skrajnych warunków atmosferycznych (34-stopniowy upał) oraz wakacyjnej formy nasi zawodnicy spisali sie bardzo dobrze. Najbardziej zadowolone z zawodów wracały nasze sprinterki, które w biegu na 60m zajęły całe podium - Daria pierwsze miejsce, Oliwia drugie a Wiktoria trzecie miejsce. Nasi mistrzowie wrócili mocno zmotywowani do pracy i już nie mogą się doczekać kolejnych startów,  również tych zagranicznych.

 

MATEUSZ DUBAS
BRĄZOWYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW POLSKI W PŁYWANIU


mistrzostwa polski juniorow plywanie lipiec 2015 1 


Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów to główna impreza roku, do której przygotowują się pływacy naszej szkoły. Zawodnik Dubas Mateusz błysnął formą, podczas rozgrywanych w Olsztynie Mistrzostw Polski Juniorów 14 letnich. Po zaciętej rywalizacji zdobył brązowy medal na dystansie 200m stylem klasycznym. To największy dotychczasowy sukces zawodnika. Trenerem ucznia jest Sławomir Pąchalski.

Na dystansie 100m stylem klasycznym, ten sam zawodnik był ósmy. Uczeń dwukrotnie pływał w finałach B, w których zajął 17 miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym i 12 na 200m stylem zmiennym.

 

mistrzostwa polski juniorow plywanie lipiec 2015 2 


Znakomite pływanie zaprezentowali również inni zawodnicy.
Julia Czornik  w finale A wywalczyła 8 i 10 miejsce startując stylem grzbietowym.
Trzykrotnie startowała w finale B w konkurencjach: 100m stylem grzbietowym, 200m stylem zmiennym i 100m stylem motylkowym, w każdej z j konkurencji ustanawiała dotychczasowe rekordy życiowe.

 

mistrzostwa polski juniorow plywanie lipiec 2015 3


Cieśla Oskar zdemolował swoje rekordy życiowe i wygrał finał B na dystansie 200m stylem motylkowym. Był 17 na 100m stylem motylkowym i 20 na 200m stylem zmiennym.
W Mistrzostwach Polski reprezentowali nas również: Szarpak Marcin był ósmy na najdłuższym dystansie 1500m stylem dowolnym oraz 13 na 400m stylem dowolnym.

 

BARDZO DOBRE WYNIKI EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH

Uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 11 uzyskali jedne z najlepszych wyników egzaminów gimnazjalnych w Chorzowie. W dziewięciopunktowej skali staninowej (od 1 do 9), w której ocenia się wyniki szkół w Polsce, z poszczególnych części egzaminu uzyskaliśmy wyniki od 6 do 8, czyli „wyżej średni”, „wysoki” i „bardzo wysoki”. Średni wynik szkoły w procentach oraz wynik w skali staninowej pokazuje poniższa tabela.

 

WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2015

historia i wiedza o społeczeństwie

GHH

język polski

GHP

przedmioty przyrodnicze

GMP

matematyka

GMM

język angielski

poziom podstawowy

GJP

język angielski

poziom rozszerzony

GJR

70,40% 65,13% 57,97% 56,70% 81,90% 65,87%
wysoki wyżej średni bardzo wysoki wysoki bardzo wysoki wysoki

 

 

GIEŁDA UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

 

9 września w środę odbyła się giełda używanych podręczników. Wzięli w niej udział uczniowie klas piątych i szóstych oraz I - III gimnazjum.

Biblioteka ogłosiła zbiórkę aktualnych podręcznikówz klas 5 i 6 SP oraz II i III gimnazjum. Książki będą wpisane do księgozbioru i wypożyczane uczniom w roku szkolnym 2015/2016.

 

POLICJA UCZY NAJMŁODSZYCH

policja uczy najmlodszych 1  policja uczy najmlodszych 2 

10 września 2015 r. gościliśmy w naszej szkole policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. Beata Tumiłowicz-Dylong we współpracy ze st. asp. Arkadiuszem Bieniem zaprosiła sierżantów sztabowych, Marka Krajewskiego i Czesława Adamusa, którzy wygłosili prelekcję o bezpieczeństwie w ruchu drogowym skierowaną do uczniów klas pierwszych. Funkcjonariusze, którzy na co dzień pełnią nadzór nad uczestnikami ruchu drogowego, przedstawili dzieciom zasady poruszania się po drodze, przechodzenia przez jezdnię oraz zachowania się na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i bez niej.

Policjanci zaprezentowali też film edukacyjny: „Sznupek radzi, jak być bezpiecznym na drodze”, na podstawie którego zwrócili uwagę na obowiązek noszenia odblasków po zmroku, konieczności zakładania kasku podczas jazdy na rowerze oraz potrzebie właściwego stosowania się do poleceń policjanta kierującego ruchem. Dodatkowo sierżanci przypomnieli pierwszakom numery alarmowe oraz opowiedzieli, jak postępować, gdy jest się świadkiem wypadku. Na koniec dzieci wypełniały interaktywny test sprawdzający przyswojoną przez nich wiedzę.

Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie dziękują policjantom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie za patronat nad naszą szkołą a przede wszystkim za nowe przejście dla pieszych przy ul. Ryszki.

A JEDNAK SIĘ KRĘCI


a jednak sie kreci planetarium 
Dnia 17 września 2015 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych pt. "A jednak się kręci..." w Planetarium Śląskim. Celem zajęć było utrwalenie i poszerzenie wiedzy przyrodniczej o budowie Układu Słonecznego, konsekwencjach ruchów Ziemi i orientacji na sferze niebieskiej.
 
Uczniowie obserwowali gwiazdy i różne gwiazdozbiory widoczne na niebie zależnie od pory roku. Poznali model geocentryczny budowy świata i teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika. Seans dydaktyczny w planetarium wraz z komentarzem był uzupełnieniem wiadomości zdobytych na lekcjach przyrody.

WYPRAWA - POPRAWA
wyprawa poprawa sprzatanie swiata 2015 baner 
pod takim hasłem uczniowie klasy 5 b wzięli udział w tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata - Polska 2015”. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.


wyprawa poprawa sprzatanie swiata 2015 
Akcja została przeprowadzona 18 września. Odpady były przez nas zbierane na obiekcie MORIS aż do zieleńca przy ul. Odległej w Chorzowie, gdzie nastąpił finał naszej wyprawy. Efektem akcji było zebranie 15 worków odpadów.

„Sprzątanie Świata – Polska” jest to wspólna lekcja poszanowania przyrody a zaangażowanie uczniów w akcję świadczy o ich dużej świadomości ekologicznej, a także chęci życia w środowisku czystym i estetycznym.

 

XLI RAJD KUSEGO

TERMIN I MIEJSCE: 19 września 2015 r. (sobota) Babiogórski Park Narodowy.

CEL RAJDU: poznanie Babiogórskiego Parku Narodowego, wejście na Babią Górę (1725 m n.p.m.)

TRASA: z przełęczy Krowiarki czerwonym szlakiem przez Sokolicę na szczyt Babiej Góry, dalej zejście czerwonym szlakiem przez przełęcz Bronę do schroniska na Markowych Szczawinach, stąd zejście zielonym szlakiem do Zawoi Markowe. W razie bardzo niekorzystnej pogody trasa zostanie zmieniona na Rysiankę i Lipowską w Beskidzie Żywieckim.


PRZEŁAJE W PARKU RÓŻ

przelaje w parku roz 1  przelaje w parku roz 2  przelaje w parku roz 3 


W dniu 23 września 2015 roku odbyły się zawody w biegu przełajowym im. J.Kusocińskiego dla szkół podstawowych i gimnazjów.

W klasyfikacji generalnej szkół podstawowych I miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły, II miejsce – SP nr 21, III miejsce – SP nr 22.W klasyfikacji generalnej szkół gimnazjalnych I miejsce zdobyło Gimnazjum nr 9, II miejsce – Gimnazjum Sportowe nr 11, III miejsce – Gimnazjum Katolickie.

Klasyfikacja indywidualna szkół podstawowych:
W kategorii  dziewcząt I miejsce zajęła Meder Patrycja SP nr 15, II miejsce Szatańska Nicola SP nr 13,III miejsce Lendeik Emilia SP nr 5.W kategorii chłopców I miejsce zdobył Wystop Mateusz SP nr 5, II miejsce Panewski Mateusz SP nr 21, III miejsce Milota Patryk SP nr 22.Klasyfikacja indywidualna szkół gimnazjalnych:
W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła Gała Katarzyna G nr 8, II miejsce Szumała Kamila GS nr 11, III miejsce Panko Karolina G nr 5.W kategorii chłopców I miejsce zdobył Wróblewski Mikołaj G nr 6, II miejsce Matysek Patryk G nr 6, III miejsce Kreczner Daniel G nr 5.

Nagrody które otrzymali  zwycięzcy tych zawodów  ufundował Urząd Miasta Chorzowa  za co dyrekcja Zespołu Szkół Sportowych nr 1 serdecznie dziękuje.IDZIEMY PO KASZTANY

Kolejny już raz Mały Samorząd Szkolny zaprasza uczniów klas 1-6 do udziału w akcji „Kasztanobranie”.
Naszym zadaniem będzie uzbieranie jak największej ilości kasztanów.
Zostaną zważone, a pieniądze z ich sprzedaży zasilą konto Samorządu Szkolnego.
Musimy uzbierać 750 kg!
• Kasztany dostarczamy do sali 104 na parterze.
• Kasztany nie mogą mieć łupinek!
• Muszą być suche i nie mogą być pokryte pleśnią!
Akcja trwa od 23 września do 16 października. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.kasztanobranie.pl
Opiekunowie Małego Samorządu Szkolnego: Danuta Strzelecka, Anna Rybczyńska

ZOSTAŃ EKSPERTEM
swiatowy dzien tabliczki mnozenia 2015 
V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbył się 25 września.
Każdy uczeń naszej szkoły mógł się sprawdzić i zostać MT EXPERTEM!!!

swiatowy dzien tabliczki mnozenia 2015 1  swiatowy dzien tabliczki mnozenia 2015 2  swiatowy dzien tabliczki mnozenia 2015 3 

Już po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do tej akcji. Wzięło w niej udziało 38 uczniów z klas trzecich szkoły podstawowej, 239 uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 45 uczniów z gimnazjum.Wydano w sumie 91 legitymacji MT EXPETRÓW. Najwięcej w szkole podstawowej, bo aż 76 i 13 wśród uczniów klas gimnazjalnych.Za przeprowadzenie akcji byli odpowiedzialni nauczyciele matematyki oraz Janusz Gajda i Krystian Dziadosz.
Uczniów klas trzecich szkoły podstawowej egzaminowały: Katarzyna Stawiarska-Mróz, Katarzyna Czaja, Jolanta Masłowska oraz Patrycja Ptaszek.

 

UCZNIOWIE POZNAJĄ HISTORIĘ PAPIEŻA POLAKA   

16 października klasy drugie i trzecie szkoły podstawowej uczestniczyły w specjalnej lekcji o życiu papieża Jana Pawła II, podczas której uczniowie zapoznali się z biografią świętego oraz obejrzeli film rysunkowy "Jan Paweł II. Historia Papieża Polaka."Prelekcja zorganizowana została z okazji 37. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża w Roku Świętego Jana Pawła II.

 

Spotkanie przygotowały  Marta Jachimowska i Beata Szymura. W bibliotece szkolnej zorganizowano natomiast wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Zobaczyć można zarówno książki o papieżu jak i dzieła świętego, zdjęcia, anegdoty, wspomnienia z pielgrzymek.

 

MEDALE W LEKKIEJ ATLETYCE 

 
W dniu 6 października na stadionie lekkoatletyczym spotkały się reprezentacje szkół gimazjalnych, by wyłonić najlepszych lekkoatletów Chorzowa w kategorii klas pierwszych, drugich i trzecich.

 

Cieszymy się, że wiele z tych medali trafiło do naszych uczniów, czego im gratulujemy. 

Złote medale:Grzywacz Antonina I C - 100m - 14,70
Rybacka Oliwia I C - 300m- 53,55
Potrzeba Jennifer I C - 600m - 1,56,84
Olszówka Julia I C - skok w dal - 4,05m
Kwaśny Daria II B - 100m - 13,92
Lis Wiktoria II B - wzwyż - 130cm
Szumała Kamila III B - 300m - 56,95
Piwoń Sylwia III B - wzwyż - 135cm
Kuś Kamil - II B - 1000m - 3,08,94 

 

Srebrne medale:Fular Oliwia II B - 300m - 48,64
Skorupa Oliwia II B - 600m - 1,57,79
Korepta Ksenia  II B - w dal - 3,78
Bless Martyna  II B - kula - 7,05
Rutkowska Martyna III B - 600m - 1,53,37
Proksza Paweł II D - 300m - 44,85
Szpyra Denis III A - 100m - 13,29 

 

Brązowe medale:Mamzerowska Weronika IIIB -100m -15,22
Litke Dominik I C- 300m - 49,05
Gawenda Rafał IC - w dal - 4,08
Olszewski Andzrzej II D - 100m - 13,63
Mimier Kamil III B - w dal - 4,65.

Opracowała Marzena Gruchel, foto Paulina Wawrziczek II B 

 

PIĄTKA NA PIĄTKĘ 

piatka na piatke 1 

Uczniowie klas pływackich rozpoczęli rywalizację sportową w zawodach ligowych ŚLOZP.

Zawodnicy z  klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej wystartowali w Gliwicach 16 października. 

 

Już na progu sezonu zaprezentowali wysoką formę, zespoły sztafetowe mieszane 8x50m stylem dowolnym, zarówno w roczniku 2005 i 2006 po emocjonującej walce zdobyły III miejsce.
Konkurencje indywidualne wygrały: Julia Głombica – 50m stylem grzbietowym, Kinga  Kempa - 50m stylem grzbietowym, Iga Idzikowska – 50m stylem klasycznym oraz trzecia na dystansie 100m stylem dowolnym.Drugie miejsce wywalczył Mateusz Słodczyk na dystansie 50m stylem klasycznym.

piatka na piatke 2
W zawodach wystartowało 40 uczniów naszej szkoły, wszyscy poprawili rekordy życiowe. 

 

Trenerami zawodników są: Małgorzata Myrcik, Grażyna Błaszczak, Maria Poznańskai, Sławomir Pąchalski.

 

PUCHAR ROSOMAKA 

puchar rosomaka 2015 1 

26 września 2015 r. odbyły się zawody o Puchar „Rosomoka” na siemianowickiej pływalni kompleksu sportowego „Michał”. Zawodnicy naszej szkoły odnieśli bezprecedensowy sukces zdobywając I miejsce w klasyfikacji medalowej.
 

W zawodach brało udział 350 zawodników z 29 klubów, rywalizowano w 5 kategoriach wiekowych.
Klasyfikację na najlepszego zawodnika w roczniku 2005 wygrała uczennica klasy 4 a Iga Idzikowska. W roczniku 2004 wygrał uczeń klasy 5 a Szymon Ellgoth. W najstarszej kategorii wiekowej wygrała uczennica klasy III A gimnazjum Dominika Bilińska. 

 

Drużyna z „Piątki” Chorzów wywalczyła 39 medali, w tym 19 złotych, 9 srebrnych i 11 brązowych:
Bilińska Dominika – 3 złote medale,Zając-Więckowska Julia – 1 złoty, 3 brązowe,Idzikowska Iga – 3 złote,Kempa Kinga -  2 złote,Czornik Julia – 1 złoty,Kapitan Paulina – 1 srebrny.
Dubas Mateusz – 2 złote,1 brązowy,Ellgoth Szymon – 4 złote,Szarpak Marcin – 1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy,Cieśla Oskar – 1 srebrny, 1 brązowy,Kubik Szymon – 2 złote,, 1 srebrny 2 brązowe,Holeczek Bartosz – 1 srebrny. Wszyscy zawodnicy w pierwszych zawodach sezony zaprezentowali dobrą formę, która pozwoliła poprawić rekordy życiowe.
Do zawodów uczniów przygotowywali trenerzy: Małgorzata Myrcik, Sławek Pąchalski. 

 

WYBRANO RADĘ MŁODZIEŻOWĄ

 

wybrano rade mlodziezowa 1 

Skład Rady Młodzieżowej Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie w roku szkolnym 2015/2016 

 

Przewodniczący: Łukasz Cisło

Wiceprzewodniczący: Julia Mania

Wiceprzewodniczący: Magdalena Wodok

Sekretarz: Weronika Wilczyńska

wybrano rade mlodziezowa 2 

Członkowie Rady Młodzieżowej:

Wojciech Kania

Julia Kawka

Szymon Kawka

Julia Magierowska

Mateusz Ogłoziński

Jagoda Słowik

Rafał Tiffert

Dagmara Troska

Marta Zimnik.

 

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

 

27-go października odbyło się uroczyste przyjęcie 175 uczniów z klas pierwszych do społeczności uczniowskiej. To wielkie wydarzenie nie tylko dla samych pierwszaków, ale również dla ich rodziców i nauczycieli.

 

Uczniowie złożyli przyrzeczenie na sztandar szkoły deklarując: uczyć się bardzo pilnie, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.         
Na scenie osiem klas pierwszych zaprezentowało swoje umiejętności – słychać było radosne piosenki i ładnie recytowane wiersze. Widzowie byli oczarowani, nie zabrakło gromkich braw i wzruszenia.     


Dyrektor szkoły Wojciech Niezgoda pogratulował uczniom i nauczycielom wspaniałych występów artystycznych oraz życzył pierwszoklasistom najlepszych ocen, dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa w szkole. Ciepłe słowa przekazała uczniom wicedyrektor Bożena Przybylska życząc by byli jak mali rycerze: odważni, silni, szlachetni, bardzo dobrze się uczyli, rodziców i nauczycieli słuchali, swoich kolegów z klas i szkoły szanowali, wiele nagród i pochwał dostawali oraz zawsze z przyjemnością na zajęcia przychodzili.

 

Uroczystość ślubowania i część artystyczną zaprezentowali uczniowie z klasy 2 b i 3 c przygotowani przez Jolantę Paczułę  i Beatę Witek.

KLASA EKSPERYMENTALNA W NASZEJ SZKOLE

 
Kiedy rozpoczynaliśmy naukę w SP5 były obawy i niepewność. Dziś wynikami uczniowie klasy eksperymentalnej mogą udowodnić, że było warto.
Na początku roku szkolnego przeprowadzono test obejmujący treści matematyczne. Ich wyniki z są lepsze od osiągnięć starszych o rok kolegów.
Jestem dumna, że moje dzieciaki tak ładnie napisały sprawdzian. Tak dobre wyniki są rezultatem współpracy dzieci, nauczyciela i rodziców. Mam nadzieję, że dalsza współpraca zaowocuje jeszcze lepszymi osiągnięciami.

Wychowawca klasy 3 b: Jolanta Solga

PROTEST PIŻAMOWY
protest pizamowy 
21 października Dominika Susek z klasy II A gimnazjum zaszokowała wszystkich swoim nowym wizerunkiem. Ubrana w piżamę uczestniczyła w zajęciach szkolnych. Dominika nie chciała nikogo urazić, okazała się być inicjatorką protestu, mającego na celu walkę ze stereotypowym sposobem myślenia, czyli:jesteś taki jak wyglądasz, jak się ubierasz.

Uczennica, oburzona taką postawą młodych ludzi, zdecydowała się na podjęcie czynnych działań. Swoim piżamowym strojem chciała przekonać wszystkich, że liczy się to, co człowiek ma w środku, a więc jego wnętrze. Nic dziwnego, że wkrótce do Dominiki i jej formy protestu dołączyli się inni uczniowie z klasy II A, III A, a nawet klasy 5 a. Protest trwał  do dnia 30 października.

Uczniowie, którzy się na niego zdecydowali są przekonani, że udało im się osiągnąć zamierzony efekt i zwrócić uwagę na problem oceny człowieka jedynie po wyglądzie.

MEDALE NA MIĘDZYNARODOWYCH MITINGACH

♦ Okazały puchar, który zdobyła sztafeta dziewcząt 4x50m stylem zmiennym w składzie: Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Marta Marczak, Maja Ołubiec był jednym z wielu sukcesów, jakie odniosła nasza reprezentacja w międzynarodowym mitingu pływackim w Rybniku 24 października.Najlepsza w roczniku jedenastolatków okazała się Marta Marczak, która wygrała na dystansach: 100m stylem zmiennym, 100m stylem dowolnym, 50m stylem dowolnym, 50m stylem grzbietowym. Dodatkowo ustanowiła dwa rekordy mitingu.
Równie dobrze wystartowały dwie młodsze zawodniczki: Kinga Kempa i Iga Idzikowska. Kinga wywalczyła trzy złote medale - 50m stylem dowolnym, 100m stylem dowolnym, 100m stylem grzbietowym, na tym ostatnim dystansie ustanowiła rekord mitingu. Iga zajęła dwa pierwsze miejsca - 100m stylem zmiennym, 100m stylem klasycznym oraz drugie na 50m stylem klasycznym.Wśród chłopców bezkonkurencyjny okazał się Szymon Ellgoth – zwycięzca na 100m stylem grzbietowym, 100m stylem dowolnym i 100m stylem zmiennym oraz zajął drugie miejsce na 100m stylem motylkowym. Szymek ustanowił cztery rekordu mitingu.Zawodników przygotowywali: Małgorzata Myrcik, Sławomir Pąchalski.

♦ Od 24 do 25 paźdiernika drużyna KS Piątki Chorzów uczestniczyła w międzynarodowym integracyjnym mitingu pływackim w Tychach. Start naszych zawodników okraszony został zdobyciem 19 medali: 7 złotych,  9 srebrnych, 3 brązowe. W wyścigu memoriałowym 100m stylem grzbietowym na podium stanęły dwie nasze zawodniczki, druga była Julia Czornik, a trzecia Dominika Bilińska. Julia zdobyła dwa złote medale na dystansach: 400m stylem dowolnym i 200m stylem zmiennym oraz była druga na 50m stylem grzbietowym, ten dystans wygrała druga z naszych zawodniczek – Dominika Bilińska.Równie udanie startowała Julia Zając-Więckowska zdobywczyni dwóch złotych medali: 50m stylem dowolnym i klasycznym oraz dwóch srebrnych na dystansach: 100m stylem dowolnym i klasycznym.

Na podium stanęła także Dominika Kosińska – dwa razy trzecie miejsce na dystansach: 400m stylem dowolnym ora200m stylem zmiennym.W kategorii chłopców najlepiej zaprezentował się Mateusz Dubas, który wygrał dystans 100m stylem klasycznym oraz był dwukrotnie drugi na: 50m stylem klasycznym oraz 200m stylem zmiennym.
Dwukrotnie drugie miejsca zdobywali również: Marcin Szarpak – 400m stylem dowolnym i Oskar Cieśla - 50m stylem motylkowym.
W wyścigach sztafetowych 4x50m stylem dowolnym drużyna dziewcząt zajęła pierwsze miejsce a chłopcy uplasowali się na drugim miejscu podium.

Zawodników przygotowywali: Sławomir Pąchalski, Jan Barucha

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

    
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz promocja zasobów biblioteki szkolnej.

 

Październik stał się więc doskonałym momentem by w klasach 1-3 szkoły podstawowej zrealizować  program Centrum Edukacji Obywatelskiej „Czytam sobie w bibliotece”. Program obejmuje 900 bibliotek szkolnych i publicznych w całej Polsce. Natomiast spośród chorzowskich bibliotek tylko nasza dostała się do tego programu. W efekcie przystąpienia biblioteka otrzymała 9 książek z serii „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont, gotowe scenariusze do pracy z dziećmi oraz materiały promocyjne. Atmosfera zajęć była wyjątkowa.

Dzieci bardzo angażowały się w usłyszany tekst, odpowiadały na pytania, chętnie brały udział w przydzielonych im zadaniach. Tropienie zwierząt za pomocą śladów, tworzenie ufoludka z surowców wtórnych, pakowanie się do podróży czy układanie zaklęć - to tylko niektóre z proponowanych przez nas zabaw wokół literatury opartych o scenariusze akcji „Czytam sobie w bibliotece”.

 

Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom dzieci zaczną kojarzyć czytanie z przyjemnością. Nasze działania nie ograniczały się tylko do najmłodszych uczniów szkoły. Jak co roku zorganizowałyśmy w gimnazjum Konkurs pięknego czytania. Tym razem uczniowie czytali fragment „Lalki” Bolesława Prusa. W ten sposób nasza biblioteka włącza się w ogólnopolską akcję narodowego czytania, której patronuje prezydent Polski.
     
W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Chorzowie, filią nr 2 gimnazjaliści wzięli udział w prelekcji pt.: "Sagi o Islandczykach: 1000 lat temu i dziś" organizowaną przez Uniwersytet Śląski z okazji Nordaliów. Nordalia to festiwal odbywający się co roku w kilku śląskich miastach. Jego ideą jest przybliżenie i zaprezentowanie kultury krajów nordyckich – ich historii, literatury, muzyki czy dorobku filmowego. Młodzież zapoznała się z ciekawą historią Islandii i dowiedziała się co to jest saga.  Mamy nadzieję, że inicjatywy podjęte z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych zachęcą uczniów do czytania i odwiedzania naszej szkolnej biblioteki

KASZTANY NA MECIE!!!
kasztany na mecie 
Mały Samorząd Szkolny wraz z opiekunami składa serdeczne podziękowania wszystkim poszukiwaczom kasztanów, którzy w październiku nie szczędzili wysiłków, by uzbierać ich jak najwięcej!
Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko uczniów klas 1-6, ale także całych rodzin. Kasztany dostarczali nam rodzice, dziadkowie i starsze rodzeństwo.Udało się zebrać 1620 kg!!!, a konto Samorządu Szkolnego wzbogaciło się o całe 800 zł.
Kasztany zostały przetransportowane do firmy zajmującej się ich przetwarzaniem, w efekcie czego powstaną z nich lecznicze maści i kremy.Opiekunowie Małego Samorządu: Danuta Strzelecka, Anna Rybczyńska

WY(KO)MIKSUJ SIĘ Z DOPALACZY 

 
W październiku nasza młodzież wzięła udział w konkursie organizowanym przez Ministra Edukacji Narodowej pt.: „WY(KO)MIKSUJ SIĘ Z DOPALACZY!”, mającym na celu upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat szkodliwego działania dopalaczy oraz kształtowanie negatywnej postawy wobec ich używania. Jedenaście prac konkursowych, w formie komiksów, wykonali uczniowie klas 6 szkoły podstawowej i klas I-III gimnazjum.


Ze strony szkoły konkurs koordynowała pedagog: Mirosława Kosakowska

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES