^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

PAULINA PEDA NAJLEPSZĄ ZAWODNICZKĄ MISTRZOSTW POLSKI

Letnie Mistrzostwa Polski to weryfikacja ostatniego półrocza pracy treningowej. Blisko 500 zawodników i zawodniczek starało się awansować do finałów. 14-latki rywalizowały w dniach 7-9.07.2014 na pływalni w Dębicy, 15-latki startowały w dniach 17-19.07.2014 na pływalni Olimpijczyk w Gliwicach i w tym samym czasie pływali 16-latkowie w Gorzowie Wlkp

Po udanych startach na Zimowych Mistrzostwach Polski apetyty chorzowskiej pływaczki Pauliny Pedy były duże. Paulina nie zawiodła, wywalczyła 5 medali, zdecydowanie wygrała biegi finałowe na dystansie 100m st. grzbietowym (01:04,32) i 50 m st. dowolnym (00:26,93). Dużo emocji dostarczył wyścig na 50 m st. grzbietowym, po wyrównanej walce na całym dystansie zawodniczka wywalczyła złoty medal pokonując rywalkę z Bydgoszczy o 0,01 s. Zdobyła również srebrny medal na dystansie 100m st. motylkowym (01:03,32) i brązowy na o połowę krótszym dystansie (00:28,56).


Uzyskane bardzo dobre czasy sprawiły, że Paulina została uznana za najlepszą zawodniczkę Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich.Jednak największym sukcesem było uzyskane podczas Głównych Mistrzostw Polski Seniorów minimum na Mistrzostwa Europy. Zapewniły jej to 2 starty, na dystansie 100m st. grzbietowym oraz motylkowym, w których to zawodniczka wywalczyła IV m w kategorii seniorów. Trenerem Pauliny jest Sławomir Pąchalski.Na Mistrzostw Europy Juniorów, które odbywały się w Dordrecht – Holandia, zawodniczka zdobyła IX m. na dystansie 100m st. grzbietowym.

W Finałach na Mistrzostwach Polski Juniorów startowali również:
Sylwia Spoljar – 100m st. klasycznym - V m – 01:17,07, 50m st. klasycznym - VI m – 00:34,86, 100m st. motylkowym - VII m – 01:07,35.
Krzysztof Jung – rekord życiowy na dystanse 200m st. klasycznym - IV m – 02:30,36. Był to bardzo udany start zawodnika. Na dystansie 50m. st klasycznym - VIII m – 00:31,82 oraz na 100m st. klasycznym - IX m – 01:10,44. Krzysztof trenuje pod okiem trenerki Małgorzaty Myrcik
Bilińska Dominika – juniorka 14 lat wywalczyła VIII m na dystansie 50m stylem grzbietowym – 00:32,51 i była XIV na 100m st. grzbietowym. Dominikę do zawodów przygotowała trenerka Monika Naczyńska.

XX OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA

Dolny Śląsk 2014

 

Trzej uczniowie naszego gimnazjum Andrzej Beczek (III C), Adam Kruczalok i Bartosz Białas (absolwenci) reprezentowali naszą szkołę, miasto i województwo śląskie na XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

xx ogolnopolska olimpiada sporty halowe 2014 1  xx ogolnopolska olimpiada sporty halowe 2014 2 


Nasi piłkarze ręczni rozgrywali swoje mecze od 6 do 12 lipca 2014 w Świdnicy, gdzie zdobyli VI miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Andrzej Beczek, który został najlepszym obrotowym całego turnieju finałowego i dostał powołanie na konsultacje do Reprezentacji Polski Juniorów Młodszych. Gratulujemy.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

rozpoczecie 2014 2015 1  rozpoczecie 2014 2015 2 
rozpoczecie 2014 2015 3   rozpoczecie 2014 2015 4

 

 

SILESIA HANDBALL

Z okazji 85-lecia Śląskiego Związku Piłki Ręcznej w sobotę 13 września 2014 r. odbył się turniej Silesia Handball Cup 2014. Mecze odbywały się w Porębie, Kroczycach, Pilicy, Ogrodzieńcu i Zawierciu.

 

Nasi piłkarze ręczni wystartowali w dwóch kategoriach: chłopcy (rocznik 2002) i juniorzy młodsi (rocznik 1998). Uczniowie klasy 6 c rozgrywali swoje mecze w Zawierciu, zaś III C w Kroczycach. Sukcesem zakończyła się rywalizacja gimnazjalistów, nasi szczypiorniści zdobyli drugie miejsce wśród dziesięciu drużyn, natomiast uczniowie klasy 6 c wraz z uczniami 5 c zajęli miejsce siódme. W fazie grupowej toczyli bardzo wyrównane pojedynki z zespolami z Grodkowa,  Zabrza, Chrzanowa, co napawa optymizmem przed rozpoczynajacym sie sezonem ligowym.

 

WOLNOŚĆ CZYTANIA

11 września 2014r. nasza szkoła włączyła się w chorzowską akcję „Wolność czytania”, mającą na celu promowanie książek i czytelnictwa.
wolnoscczytania 
Uczestnictwo uczniów w działaniach związanych z akcją koordynowała biblioteka szkolna. Zespół teatralny „Świetlik” zaprezentował się przedstawieniem „Kraina słodyczy”, przygotowanym pod kierunkiem Joanny Stokłosy.

 

Z POLIGRAFIĄ NA TY


Klasa II D gimnazjum wzięła udział w warsztatach poligraficznych zorganizowanych przez Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach.

 

Na specjalnie przygotowanych stoiskach uczniowie wykonywali własne kartki z papieru czerpanego, a na kiermaszu książek podarowanych przez mieszkańców Chorzowa miłośnicy literatury mogli wybrać interesujące ich publikacje. Z pewnością takie wydarzenia rozwijają pasje czytelnicze u dzieci i młodzieży.


UCZNIOWIE MNOŻYLI

26 września, po raz drugi w naszej szkole, obchodziliśmy IV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

dzien tabliczki mnozenia 

Uczniowie na każdej przerwie mogli sprawdzić swoją wiedzę z tabliczki mnożenia w sali komputerowej. Podczas 90 sekund musieli obliczyć 10 przykładów. Był dopuszczalny jeden błąd. Potwierdzeniem zdobycia tytułu MT Experta była legitymacja. Uczniowie, którzy zdobyli ten tytuł otrzymali ocenę bardzo dobrą z matematyki.Tytuł MT Experta zdobyło 65 uczniów naszej szkoły.
 
MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW

W dniach 27-28 września w Zielonej Górze o tytuł Mistrza Polski 2014 walczyla najmłodsza kategoria lekkoatletów - młodziki.
mp la zielona gora 2014 
Wsród uczestników tej mistrzowskiej imprezy znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum. Jonatan Górczyński (III B), Maciej Szwagierczak (III B), Jakub Norek (III A) i Patryk Juzyszyn (III B), reprezentując barwy TS AKS Chorzów walczyli o miano najlepszej sztafety 4x100m w Polsce wśród chłopców. Po zaciętej walce nasza sztafeta zajęła piąte miejsce z wynikiem 46,54.   

DRUŻYNOWE ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR LANGERA

W dniu 26 września 2014 r w Radlinie odbyły się zawody pływackie o Puchar
Langera, w których brały udział wszystkie czołowe kluby śląskiego okręgu.
puchar langera 2014
Zawody zakończyły się wielkim sukcesem, reprezentacja ks Piątki wywalczyła pirwsze miejsce. W konkurencjach indywidualnych  punkty dla naszego zespołu zdobyli:
Mateusz Dubas – I miejsce 100m st. dowolnym, II miejsce 100m st. klasycznym
Oskar Cieśla – II miejsce 100m st. motylkowym
Julia Czornik – III miejsce 100m st. grzbietowym, II miejsce 200m st. zmiennym
Julia Zając-Więckowska – II miejsce 100m st. klasycznym, III miejsce 100m st. dowolnym
Marcin Szarpak  –  III miejsce 200m st. zmiennym
Zespoły sztafetowe
Sztafeta 4x50m st. dowolnym i zmiennym kobiet – III miejsce
Sztafeta 4x50m st. dowolnym mężczyzn – II miejsce  

KASZTANOBRANIE


Mały Samorząd Szkolny zakończył akcję zbierania kasztanów.

kasztanobranie 
Naszym zadaniem było uzbieranie jak największej ilości tych owoców. 1 października zostały zwaone, uczniowie klas 1-6 zebrały 1250 kg kasztanów. Pieniądze z ich sprzedaży zasilą konto Samorządu Szkolnego.
Opiekunowie Małego Samorządu Szkolnego:Danuta Strzelecka, Anna Rybczyńska.

 

PIESKI ZE SCHRONISKA
CHCĄ MIEĆ KARMĘ W MISKACH

Samorząd szkolny wystąpił z inicjatywą pomocy zwierzętom z chorzowskiego schroniska.

Od 1 do 31 października zbierana była sucha karma, puszki dla psów i kotów, dla szczeniąt pedigree junior, dla kociąt whiskas junior oraz koce, ręczniki i pościele.

 

XXXIX RAJD KUSEGO!!!

rajd kusego 2014 1  rajd kusego 2014 2 
 rajd kusego 2014 3  rajd kusego 2014 4


- TERMIN I MIEJSCE: 4 października 2014 (sobota), Beskid Żywiecki, pasmo Lipowskiej i Rysianki.
- CEL RAJDU: poznanie krajobrazu i walorów przyrodniczych Beskidu Żywieckiego i Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
- TRASA: z Żabnicy Skałki czarnym szlakiem na Halę Boraczą, stąd chwilę zielonym szlakiem, a następnie czarnym na Redykalny Wierch, dalej żółtym szlakiem przez Halę Lipowską (schronisko) na Halę Rysiankę (schronisko, dłuższy odpoczynek), stąd zejście do Żabnicy Skałki zielonym szlakiem przez Halę Pawlusią.

 

MISTRZYNIE PIĘKNEGO CZYTANIA

We wtorek, 21 października w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Gimnazjaliści prezentowali fragmenty z trylogii Henryka Sienkiewicza. Konkurs miał na celu promowanie literatury pięknej wśród młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności.
mistrzpieknegoczytania 

Jury biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, dykcję, intonację, płynność i poprawność czytania oraz ekspresję wyłoniło mistrzów pięknego czytania:
I miejsce Katarzyna Cieślińska z kl. III D,
II miejsce ex aequo Marta Jurczyńska z kl. II D i Martyna Rutkowska z kl. II B,
III miejsce ex aequo Alicja Grzesik z kl. III D, Karolina Miś z kl. III D Był to drugi już tego typu konkurs dla gimnazjalistów, mamy nadzieję, że na stałe wejdzie on do kalendarza wydarzeń bibliotecznych.

 

WOJEWÓDZKA INAUGURACJA SPORTOWEGO ROKU

Pod patronatem Szkolnego Związku Sportowego odbyła się uroczysta Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2014/2015. Gospodarzem tegorocznej imprezy była Państwowa Szkoła Budownictwa – Zespół Szkół w Bytomiu.
inauguracja roku sportowego 
Gościem specjalnym szkolnego, sportowego święta był wicekurator Dariusz Wilczak, który podkreślił znaczenie sportu szkolnego w ogólnopolskim systemie szkolenia młodych adeptów sportu. Imprezę uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. W ich wykonaniu podziwialiśmy wiązankę tańców ludowych.
 W rywalizacji sportowej o puchar śląskiego kuratora oświaty za rok 2013/14 zajęliśmy w kategorii szkół podstawowych miejsce VI, a wśród gimnazjów uplasowaliśmy się na miejscu IV.

SPOTKANIE Z WYBITNĄ LEKKOATLETKĄ
HALINĄ RICHTER-GÓRECKA-HERRMANN

W piątek 17 października mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wybitną lekkoatletkę, na stałe mieszkającą w Niemczech, która po 49 latach odwiedziła ojczyznę – Halinę Richter–Górecką-Herrmann. Towarzyszył jej Wojciech Krzystanek, wicedyrektor MORIS-u, czynny dziennikarz, współautor książki o „chorzowskich olimpijczykach”, w której   jeden z rozdziałów poświęcony jest karierze sportowej Haliny Richter-Góreckiej.
spotkanie z gorecka 1 
Swoje najlepsze wyniki sportowe osiągnęła jako Halina Richter-Górecka. Specjalizowała się  w sprincie. Debiutowała na Mistrzostwach Polski juniorek 1956 roku, zdobywając pierwszy tytuł. Wielokrotna mistrzyni Polski i rekordzistka kraju w biegach na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x100 m. To właśnie w sztafetach zanotowała swoje największe sukcesy sportowe. Brązowa medalistka; Igrzysk Olimpijskich w Rzymie 1960 złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 1964 w sztafecie 4x100m i rekord świata z czasem 43,6. Skład sztafety: Teresa Ciepła, Irena Kirszenstein-Szewińska, Halina Górecka i Ewa Kłobukowska.

spotkanie z gorecka 2  spotkanie z gorecka 3 

  
Jest rodowitą chorzowianką i właśnie tu w Chorzowie rozpoczęła się jej wielka kariera sportowa. Zawodniczka „Budowlanych” Chorzów (AKS), reprezentantka Polski, uczestniczka 4 olimpiad (nie każdy sportowiec może pochwalić się taki dorobkiem), w Melbourne 1956,  w Rzymie 1960, w Tokio 1964 i w Meksyku 1968.
spotkanie z gorecka 4 

 

spotkanie z gorecka 5  spotkanie z gorecka 6 


Jak wielki trzeba mieć charakter i wolę walki, żeby przez tyle lat utrzymywać tak wspaniałą dyspozycję sportową. To cecha wybitnych sportowców! Jedna z najszybszych sprinterek w historii polskiej lekkoatletyki. Zawodniczka, której talent wyszukała i ukształtowała przedwojenna lekkoatletka, a później trenerka i działaczka AKS-Chorzów - Otylia Kałużowa.
W spotkaniu z Haliną Górecką uczestniczyli nasi absolwenci: Aleksandra Kokowska i Kajetan Duszyński – lekkoatleci, mistrzowie Polski w rzucie młotem i w sprincie.

 

ROWEROWY RAJD W RUDACH RACIBORSKICH

24 października pięćdziesięcioczteroosobowa grupa uczniów i rodziców klasy 5 a brała udział w rajdzie integracyjnym w Rudach Raciborskich.
rajd rowerowy 2014 1 
 Trasa rajdu obejmowała szesnastokilometrową pętlę po ścieżce edukacyjnej nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Oprócz wspólnego przejazdu trasy, dzieci i ich rodzice brali udział w licznych grach i zabawach, z których najciekawszą i wywołującą najwięcej emocji było poszukiwanie ukrytego w lesie „geocasha”.

rajd rowerowy 2014 2  rajd rowerowy 2014 3 


DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI

29 października w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Lompy, odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w X miejskim konkursie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży „Drugie życie śmieci”.
drugie zycie smieci 
Uczniowie naszej szkoły chętnie przystąpili do konkursu, wykazując się olbrzymią kreatywnością tworząc z surowców wtórnych przedmioty służące do nauki i zabawy.


W kategorii wiekowej uczniów klas 4-6 pierwsze miejsce zdobyli Jakub Litwiak i Jakub Orłowski, uczniowie klasy 4 e, którzy wykonali model rakiety. Drugie miejsce otrzymał Dominik Woźniak, uczeń klasy 6 b za profesjonalną makietę placu manewrowego z poruszającymi się samochodami.
Część artystyczną uświetniła również uczennica klasy 4 e Aleksandry Strusz śpiewając i grając na kubkach. 

 

Z MYŚLĄ O ZWIERZĘTACH

W ramach projektu edukacyjnego uczniowie klasy II A przeprowadzili z pracownikami chorzowskiego schroniska wywiad na temat potrzeb zwierząt a następnie przeprowadzili kampanię informacyjną zachęcając społeczność szkolną do czynnego udziału w akcji „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”.

3 listopada 2014 roku przekazano schronisku dla bezdomnych zwierząt w Chorzowie 166 kg karmy suchej dla psów, 23 kg suchej karmy dla kotów, 90 puszek dużych i małych z karmą oraz liczne koce, ręczniki, pościele, legowiska i inne artykuły, o które prosiło schronisko. Obecnie przebywa tam około 350 zwierząt, którymi zajmują się również wolontariusze. Miesięczne zapotrzebowanie schronisko w żywność to aż 8 ton.
    
STAROCHORZOWSKA NUTKA

Dnia 4 listopada 2014 r. uczniowie klas: 2b, 2d, 3b i 6e uczestniczyli w XV edycji Miejskiego Konkursu Piosenki Chrześcijańskiej w Chorzowie "Starochorzowska Nutka". Kinga Kuczyńska, Natalia Sikora, Zuzanna Świderska, Katarzyna Wołowczyk z kl. 2 b, Patrycja Cieślik z kl. 2 d, Małgorzata Maciaszek i Anna Pawlak z kl.3 b.
starochorzowska nutka 1 

Zespół "Muzyczne Anioły" zaprezentował piosenki: "Nadejdzie dzień" i " Jesteś Królem"; duet Wiktoria Godzińska i Szymon Kulesza z kl. 3 b zaśpiewali pieśni o Maryji: "Anioł rzekł Maryji" i "Maryjo, Matko mojego wezwania". Weronika Ciołek z kl. 6 e zaśpiewała: "Schowaj mnie pod skrzydła swe" i "Tobie Panie zaufałam".


24 listopada w Starochorzowskim Domu Kultury odbył się koncert galowy wraz z rozdaniem dyplomów i nagród z konkursu. Duet Wiktoria i Szymon z kl. 3 b zajęli trzecie miejsce w kategorii klas 1-3 SP, a Weronika Ciołek z kl. 6 e zdobyła trzecie miejsce w kategorii klas 4-6.
Do konkursu uczniów przygotowała Aldona Nieszwiec.

 

NASI UCZNIOWIE LAUREATAMI KONKURSU PLASTYCZNEGO

W listopadzie najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Narysuj mi baranka”, zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Katowicach.
konkursplastyczny 
Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań literackich i plastycznych.  Uczestnicy wykonywali ilustrację do ulubionej lektury o tematyce zwierzęcej. Trzecie miejsce w tym konkursie zdobyła Natalia Krzysińska, uczennica klasy 3 a (wychowawca Anna Rybczyńska), a wyróżnienie otrzymali Vanessa Demir i Szymon Bugaj z klasy 3 c (wychowawca Marzena Bejnarowicz). Przeprowadzenie konkursu na terenie szkoły koordynowała Marta Jachimowska.

MIODOWY MISTRZ CZYTANIA

7 listopada 2014 r w bibliotece szkolnej odbył się konkurs Miodowy Mistrz Czytania. Jego celem było doskonalenie umiejętności pięknego czytania oraz integracja społeczności szkolnej.

miodowy mistrz czytania 

Uczestnikami konkursu byli chętni uczniowie klasy 2 a (wychowawca Elżbieta Oleksy) wraz z rodzicami. Zadaniem każdej drużyny było piękne odczytanie wcześniej przygotowanego tekstu z książek Kubuś Puchatek oraz Pszczółka Maja i jej przygody.  

 

Uczestnicy wybierali spośród siebie Dużego Mistrza Czytania, którym została pani Monika Siek, mama Miłosza oraz Małego Mistrza Czytania, którym została Bibianna Achtelik.

 

Atmosfera spotkania była wyjątkowa. Wszyscy uczestnicy zabawy zachwycili umiejętnością pięknego czytania i interpretacją tekstu.

 

MIĘDZYNARODOWE ZAWODY PŁYWACKIE W ÓZD

W dniach 7-9.11.2014 r. reprezentacja Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie, brała udział w Międzynarodowych Zawodach Pływackich w węgierskim Ózd.

zawodywozd2014
Reprezentacja naszego klubu brała udział w oficjalnych zawodach upamiętniających setną rocznicę powstania klubu sportowego Fiedler.

 

Drużyna w składzie: Czornik Julia, Marta Marczak, Warczak Maciej, Drewniok Julianna, Magierowska Julia, Jonienc Patrycja, Słowik Emilia, Zając-Więckowska Julia, Grychtoł Weronika, Kosińska Dominika, Dubas Mateusz, Cieśla Oskar, Bilińska Dominika, Bartnikiewicz Jan, Karpiński Dominik, Stypiński Ewa, Jung Krzysztof, Brembor Patrycja, wywalczyła 22 medale w konkurencjach indywidualnych i sztafetowych oraz trzecie miejsce  w klasyfikacji generalnej.


Po zakończonych zawodach drużyna brała udział w oficjalnych uroczystościach rocznicowych. Opiekunami reprezentacji byli trenerzy: Monika Naczyńska i Mateusz Tosta.

SŁÓW CIĘCIE-GIĘCIE CZYLI POTYCZKI JĘZYKOWE

17 listopada w Szkole Podstawowej nr 14 w Chorzowie odbył się X Rejonowy Konkurs Języka Polskiego: słów cięcie-gięcie, czyli potyczki językowe. Brały w nim udział placówki oświatowe województwa śląskiego z Chorzowa, Świętochłowic i Siemianowic.

slow ciecie giecie 1  slow ciecie giecie 2 

     
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. 6 b: Antonina Grzywacz, Joanna Sornowska i Wiktor Wilsz ze swoją polonistką, Beatą Tumiłowicz–Dylong. Młodzież musiała wykazać się znajomością przysłów, homonimów, znaczeń wyrazów trudnych i ich pisownią. Wypełniali testy i krzyżówki interaktywne na czas. Zmagali się z językołamaczami.


Pierwszy etap konkursu wygrali znaczną przewagą punktową nad innymi szkołami. W drugiej części zabrakło pół punktu do najwyższego miejsca na podium. W konsekwencji zajęli drugie miejsce.
  
LISTOPADOWE KONKURSY

Listopad jest miesiącem wojewódzkich konkursów przedmiotowych. 12.11.2014 r. o godz. 9.00 miał miejsce konkurs z języka polskiego dla uczniów gimnazjum.

konkursy przedmiotowe listopad 2014 1  konkursy przedmiotowe listopad 2014 2 


Tematyka arkusza oscylowała wokół motywu podróży. Młodzież zobowiązana była zapoznać się z takimi lekturami ponadprogramowymi, jak „Wehikuł czasu” Herberta George’a Wellsa, „Robur zdobywca” Juliusza Verne’a i „Odyseja” Homera. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością odmiany obcojęzycznych nazwisk i wyrazów trudnych. Wymagano od nich znajomości synonimów, części mowy oraz środków językowych i ich funkcji. Młodzież musiała umiejętnie wyrażać  własne opinie popierając je rzeczowymi argumentami oraz stworzyć dłuższą formę pisemną w postaci karty z dziennika.

W konkursie brało udział 20 uczniów Gimnazjum Sportowego nr 11. Najwyższe wyniki osiągnęli: Katarzyna Cieślińska z kl. III D, Jeremi Chabros z kl. III C, Natalia Marczak z kl. II D, Karolina Miś z kl. III D oraz Patrycja Brembor z kl. III A.


DZIEWIĘĆDZIESIĘCIOPIĘCIOLETNI GRUDZIĄDZCZANIN

20 listopada 2014 r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów gimnazjum. Tematem przewodnim zmagań była podróż w poszukiwaniu prehistorycznych dinozaurów.
konkurs ortograficzny 20112014 
Młodzież musiała udowodnić znajomość pisowni partykuły nie z różnymi częściami mowy. Należało też prawidłowo zapisać liczebniki złożone typu dziewięćdziesięciopięcioletni, nazwy mieszkańców miast, takich jak grudziądzczanin oraz przymiotniki złożone, jak dziko rosnący. Ważnym aspektem turnieju była również znajomość zasad interpunkcji w zdaniu wielokrotnie złożonym.

W konkursie wzięło udział 23 uczniów Gimnazjum Sportowego nr 11. Miejsce pierwsze zajęła Martyna Kosakowska z kl. III D. Miejsce drugie wywalczył Jeremi Chabros z kl. III C. Miejsce trzecie zdobyły uczennice kl. II B: Anna Fojt i Karolina Florczak. Organizatorki konkursu: Beata Tumiłowicz–Dylong i Anna Dzianowicz.

LEKCJA  W  TEATRZE

 

Lekcja w Teatrze jest już tradycją naszej szkoły. Nie mogło więc jej zabraknąć i w tym półroczu.

lekcjawteatrze 1  lekcjawteatrze 2 

 

21 listopada uczestniczyliśmy w niej po raz czwarty. Jest ona częścią cyklicznych spotkań w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w trakcie których aktorzy przybliżają młodym widzom swoją pracę. Lekcja 4: reżyser - przestrzeń – inscenizacja, jest przeplataną wypowiedziami artystów inscenizacją losów tajemniczego bohatera. Jego zagadkowa historia, pokazana w pięciu wykreowanych światłem, dźwiękiem, barwą, przedmiotem oraz aktorskim działaniem osłonach, ujawnia rolę przestrzeni w tworzeniu inscenizacji.
   
W trakcje spotkania aktorzy pomogli uczniom zrozumieć następujących zagadnienia: Jakie są konsekwencje znalezienia się w przestrzeni teatru? Jak scena gra z wyobraźnią widzów? Jak powstają związki przestrzeni teatralnej z budowanym przez inscenizację sensem? Polonistka, Beata Tumiłowicz–Dylong, wraz z kierownik artystyczną teatru, Magdaleną Skorupą, zaplanowały pięć lekcji, po jednej w każdym semestrze, by zapoznać uczniów ze wszystkimi zagadnieniami sztuki teatru. Przed nami ostatnie spotkanie: ruch – taniec.

 

O CIUPAGĘ ONDRASZKA

22 listopada reprezentacja Klubu Piątka Chorzów wzięła udział w III Zawodach Pływackich o Ciupagę Ondraszka w  Bielsku Białej.

ciupaga ondraszka 2014 

Bardzo dobrze spisali się nasi najmłodsi zawodnicy z klasy 2 a Natalia Szpoton zdobywając II miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym oraz Grzegorz Warwas zdobywając III miejsce na tym samym dystansie.

Również uczniowie klasy 3 a Oliwia Mocek swój start może ocenić jako bardzo udany zdobywając I miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym, Piotr Sersan III miejsce na tym samym  dystansie.
Stylem motylkowym pływają bardzo dobrze uczniowie klasy 4 a Bartosz Holeczek, który był II, Maciej Sowiński  III, a Maciej Warczak uplasował się tuż za podium.

Bartosz Holeczek zdobył również II miejsce na 50 m dow. W stylu grzbietowym swoje medale zdobyli  Maciej Sowiński srebrny, Piotr Garczarczyk brązowy, a na 4 miejscu Szymon Fatyga.


W zawodach startowali również uczniowie gimnazjum  Patrycja Brembor zdobywając dwukrotnie srebrny medal na dystansie  50 m stylem dow, 50 m stylem mot.
Najlepszym zawodnikiem całych zawodów i zdobywcą Ciupagi Ondraszka został  Krzysztof  Jung zdobywając złote medale na dystansach  50 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem klasycznym.

Do zawodów przygotowywali trenerzy Grażyna Błaszczak, Jan Barucha, Mateusz Tosta, Sławomir Pąchalski, Małgorzata Myrcik.

GÓRA GROSZA 2014

Samorząd uczniowski organizuje zbiórkę monet o wartości od 1 grosza do 5 złotych w ramach ogólnopolskiej akcji Góra Grosza.


 

Akcja trwa od 25 listopada do 6 grudnia 2014. Wszystkie zebrane monety zostaną policzone i przekazane fundacji Nasz Dom, która pomaga stworzyć Rodzinne Domy Dziecka.

PREZENT POD CHOINKĘ

Samorząd uczniowski wspólnie z katechetami przyłączył się do akcji organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Akcja polegała na przygotowaniu prezentów świątecznych, bożonarodzeniowych dla dzieci z domów dziecka mieszkających na Ukrainie, Białorusi oraz w Rumunii.

prezent pod choinke 2014 

Paczki przygotowane przez uczniów zapełnione były słodyczami, nowymi ubraniami, zabawkami, artykułami papierniczymi oraz higienicznymi. W akcję włączyli się zarówno uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej jak i klasy gimnazjalne. Łącznie przygotowano 81 kolorowych upominków świątecznych, które umilą okres świąt potrzebującym.

AKCJA "KASZTANOBRANIE"ZAKOŃCZONA!

 

W drugiej połowie września Mały Samorząd Szkolny zorganizował akcję zbiórki kasztanów. Akcja cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem.

 

Kasztany zbierali uczniowie klas 1-6 z pomocą rodziców i pozostałych członków rodziny. Kasztany trafiły do firmy zajmującej się produkcją maści leczniczych i kosmetyków, której bazę stanowią właśnie kasztany. Zebraliśmy 1600 kg, czyli o tysiąc kilogramów więcej niż w roku ubiegłym.
Za zebrane kasztany otrzymamy wkrótce 800 zł, a uzyskane pieniądze zasilą konto Samorządu Szkolnego.
Opiekunowie Małego Samorządu:Danuta Strzelecka, Anna Rybczyńska

RADA MŁODZIEŻOWA ZESPOŁU  SZKÓŁ  SPORTOWYCH  NR 1 W CHORZOWIE

 

Przewodniczący:

Weronika Wołowczyk - 6 c
Łukasz  Cisło - kl. II C

 

Zastępcy przewodniczących:

Kevin  Pałka - kl. 6 c
Daniel  Heluszka - kl. 5 c


Członkowie Rady Młodzieżowej:Weronika Grychtoł - kl. I A
Agata Bąk - kl. 6 c
Jennifer Potrzeba - kl. 6 b
Alicja Zaucha - kl. 5 a
Natalia Koczorek - kl. 5 d


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

25 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Życzliwości. Ma on na celu propagowanie pozytywnych postaw: życzliwości i wzajemnego szacunku wśród uczniów naszej szkoły.
dzien zyczliwosci 2014 
Samorząd Uczniowski zachęcał, aby każdy uczeń wykonał dla swojej koleżanki lub kolegi kolorowy order uśmiechu lub kartkę z miłym cytatem lub z życzliwym zdaniem. Te drobne upominki sprawiły uczniom ogromną radość potwierdzoną uśmiechem, a o to przecież chodziło.
  
MISTRZ ORTOGRAFII 2014/2015

25 listopada w Szkolnym Konkursie Ortograficznym o tytuł Mistrza Ortografii 2014/2015 w pojedynku na słowa zmierzyli się uczniowie szkoły podstawowej.

mistrz ortografii 2014 

38 uczestników pisało dyktando o wiośnie – o urodzie natury, różnorodnych zwierzętach i roślinach. Uczestnicy dali popis znajomości reguł ortograficznych, pisowni nazw własnych oraz nienagannej interpunkcji.

 

Tytuł Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2014/15 zyskali ex aequo Pola Janiurek z klasy 6 b i Maciej Widawski z klasy 6 c, na drugim miejscu uplasowała się Julia Kędzierska z klasy 6 e, a zdobywczynią trzeciego miejsca okazała się Alicja Zaucha z klasy 5 a. Organizatorki konkursu: Tatiana Urbanowicz-Weidner i Anna Dzianowicz.
  
POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA

Już po raz kolejny biblioteka szkolna włączyła  się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym roku maskotka misia ma już aż 112 lat lecz wciąż pozostaje ulubioną dziecięcą zabawką.

pluszowy mis 1  pluszowy mis 2 


25 i 26 listopada każda pierwsza klasa szkoły podstawowej oraz dzieci z Przedszkola nr 6 uczestniczyły w specjalnych zajęciach, których celem było kształtowanie zamiłowań czytelniczych i artystycznych, poprzez zapoznanie dzieci z wartościowymi książkami i filmami poświęconymi misiom.

 

Podczas zajęć panowała niezwykła atmosfera, pluszowe misie były wszędzie, każde dziecko przyniosło też swojego ulubionego misia z domu. Dzieci miały okazję zobaczyć wystawkę pluszowych misiów z powiększającej się z roku na rok kolekcji biblioteki szkolnej. Taka impreza biblioteczna to doskonały przykład nauki poprzez zabawę.

MISTRZYNIE CHORZOWA W TENISIE STOŁOWYM

 

27 listopada 2014 roku uczennice szkoły podstawowej brały udział w Drużynowych Mistrzostwach Chorzowa Szkól Podstawowych w Tenisie Stołowym. W turnieju wystartowało 10 chorzowskich szkół.
tenis stolowy druzynowe mistrzostwa chorzowa 2014 

 

Nasza reprezentacja   spisała się znakomicie zdobywając  pierwsze miejsce w punktacji drużynowej.
Szkołę reprezentowały: Zuzanna Kubiec klasa 6 c  zdobywając indywidualnie II miejsce, Hanna Kubiec klasa 5 e zdobywając indywidualnie III miejsce. Michalina Rutkowska klasa 6 c zdobywając indywidualnie IV miejsce, Patrycja Iskra klasa 6 a zdobywając indywidualnie VI miejsce.
Dzięki zwycięstwu dziewczęta będą reprezentować Chorzów w rozgrywkach rejonowych.

W klasyfikacji mężczyzn nasi uczniowie zajęli IV miejsce, Dominik Litke klasa 6 b  zdobył indywidualnie II miejsce.
Uczniów do turnieju przygotowywała  Grażyna Błaszczak.


  
   

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES