^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

CO Z TYM ZROBIĆ?

 

Od początku II półrocza, kolejny już raz, we wszystkich klasach trzecich SP realizowany był ogólnopolski program „Moje miasto bez elektrośmieci”.

 

moje miasto bez elektrosmieci 

 

Uczniowie w czasie zajęć zapoznali się z pojęciem „elektrośmieci”, nauczyli się, w jaki sposób mogą troszczyć się o środowisko, gdzie znajdują się punkty zbiórki tych produktów, w jaki sposób odpady te przetwarza się i jakie korzyści recykling przynosi.


Dzieci pracowały w oparciu o zeszyt ćwiczeń, otrzymały drobne upominki, jak również „Poradnik rodzinny” tak, aby ich bliscy mieli także możliwość zgłębienia wiedzy na ten temat.


Uczniowie w czasie zajęć wykazali się ogromną aktywnością, udowodnili również, że potrzeba troski o czyste środowisko jest im bardzo bliska.

Zajęcia prowadziła Danuta Strzelecka.

 

ZWYCIĘSKA PIĄTKA

 

W XV Miejskim Konkursie Recytatorskim „Miłość niejedno ma imię”, który miał miejsce 17 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie, aż pięcioro uczniów naszej szkoły zyskało uznanie w oczach jury.

 

Miłosne wiersze i teksty pisane prozą recytowali z ogromną pasją wzbudzając sporo emocji w słuchaczach. Popisali się umiejętnością interpretacji tekstu i doskonałą dykcją.


W kategorii: uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej - trzecie miejsce zajęła Klara Kostoń z kl. 2 d.
W kategorii: uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej – pierwsze miejce zdobyła Weronika Wołowczyk z kl. 5 c, na trzecim miejscu uplasował się Konrad Krause z kl. 6 a.

W kategorii: uczniowie gimnazjum – pierwsze miejsce zyskał Łukasz Cisło z kl. I C, na drugim miejscu znalazł się Jakub Norek z kl. II A.

 

NAJPIĘKNIEJSZE KLASOWE SERCE

 

Samorząd uczniowski zorganizował konkurs walentynkowy na wykonanie klasowego serca.techniką dowolną  Celem zabawy było  rozwijanie wyobraźni uczniów oraz  kształtowanie umiejętności manualnych a także  zintegrowanie zespołów klasowych.

 

klasowe serce 1  klasowe serce 2 

 

Jury brało pod uwagę przy cenianiu pomysłowość, staranność i estetykę wykonania jak również oryginalność użytych materiałów. W konkursie brało udział dziewięć klas, dwie klasy gimnazjalne i siedem klas szkoły podstawowej.


Jury w składzie Joanna Balicka, Joanna Hajor–Klimek i Renata Wojtasiewicz przyznało pierwsze miejsce w kategorii klas gimnazjalnych uczniom klasy I B – wychowawca Ewa Najgebauer.
Natomiast  uczniom szkoły podstawowej przyznano trzy miejsca:
I miejsce – klasa 5 b - wychowawca Beata Tumiłowicz-Dylong
II miejsce – klasa 5 e -  wychowawca Katarzyna Sojka
III miejsce - klasa 6 d  - wychowawca Hanna Kula.
Pozostałe klasy czyli  4 e, 5 a, 5 c, 6 e oraz I B otrzymały podziękowania.

 

IMIONA MIŁOŚCI

 

10 lutego 2014 roku w szkolnej auli po raz kolejny spotkali się miłośnicy poezji ze wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum.  Tematem przewodnim konkursu recytatorskiego była miłość. Jury oceniało prezentacje w trzech kategoriach:  szkoła podstawowa, grupa młodsza i starsza, młodzież gimnazjalna. 

 

imiona milosci


Wyniki konkursu:
Szkoła podstawowa - grupa młodsza
I miejsce:  Artur Świtała klasa 2 d
II miejsce: Klara Kostoń klasa 2 d, Aleksandra Strusz klasa 3 d
III miejsce: Borys Moch klasa 3 e
Wyróżnienia: Marta Zimnik klasa 2 d, Dorota Knicz klasa 2 e, Magdalena Mikoda klasa 3 e.


Szkoła podstawowa - grupa starsza
I miejsce:  Michalina Sobczak klasa 5 d
II miejsce:  Weronika Wołowczyk klasa 5 c
III miejsce:  Emilia Słowik 5 a klasa, Konrad Krause klasa 6 a
Wyróżnienia: Natalia Bilik klasa 4 d, Kaja Mańka klasa 4 d.


Gimnazjum
I miejsce:  Jakub Norek klasa II A
II miejsce:  Marta Jurczyńska klasa I D
III miejsce : Krzysztof Jung klasa II A
Wyróżnienie:  Wioletta Gałaj klasa I D


Z UROCZYSTĄ WIZYTĄ
Arcybiskup Wiktor Skworc
21 lutego 2014 r.

 

wizyta biskupa 1  wizyta biskupa 2 
wizyta biskupa 3  wizyta biskupa 4 
wizyta biskupa 5   wizyta biskupa 6

 

NASI RECYTATORZY ZNOWU NAJLEPSI

 

Mały Ogólnopolski Konkurs Recytatorski na szczeblu miejskim okazał się niezwykle udany dla trójki naszych uczniów. 5 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie zabłysnęli talentem recytatorskim i obyciem scenicznym. Wzruszyli publiczność i wpadli w oko jurorom.

 

najlepsi recytatorzy w miescie


Pierwsze miejsce w kategorii uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej zyskała Klara Kostoń z kl. 2 d, którą przygotowała Bożena Przybylska.
Pierwsze miejsce w kategorii uczniowie klas 4–6 szkoły podstawowej zdobyła Weronika Wołowczyk z kl. 5 c, nad która opiekę sprawowała Bogna Fonferek.
Trzecie miejsce w kategorii uczniowie gimnazjum zajął Jakub Norek, któremu pomagała Tatiana Urbanowicz-Weidner. To kolejne zwycięstwo naszych uczniów.

 

ZIMOWE MISTRZOSTWA POLSKI W PŁYWANIU

JUNIORÓW MŁODSZYCH 15 lat
07-09.03.2014 r. Gliwice

 

Czteroosobowa reprezentacja k.s. Piątki Chorzów działającej przy Zespole Szkół Sportowych nr 1 wystartowała w tych zawodach.

 

Krzysztof  Jung startując na dystansach 50,100 i 200m st. klasycznym oraz 100m st. zmiennym jak wichura przemknął przez eliminacje zajmując wysokie miejsca. W finałach po zaciętych i bardzo emocjonujących wyścigach trzykrotnie zajął 7 miejsce. Na dystansie 200m st. klasycznym wynik uzyskany przez zawodnika był aż o 4 sek.lepszy od rekordu życiowego uzyskanego na poprzednich zawodach.


W zawodach wystartowały również dziewczęta: Patrycja Brembor, Karolina Kowalska, Marta Cierpka. Zawodniczki  dobrze się zaprezentowały ustanawiając rekordy życiowe.
Grupę do zawodów przygotowała trener Małgorzata Myrcik.

 

 

GIMNAZJALIŚCI NA ŁYŻWACH

 

W dniu 12 marca 2014 roku  w Jastrzębiu Zdroju odbył się Finał Wojewódzki w Biegach Łyżwiarskich szkół gimnazjalnych.

 

biegi lyzwiarskie 

 

Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły po wygranych kwalifikacjach w mieście, mogła walczyć w finale z trzynastoma najlepszymi szkołami w województwie.
Po zaciętej walce dziewczyny zajęły ostatecznie czwarte miejsce, poprawiając tym samym wynik z ubiegłego roku (V miejsce), co sprawia iż sukces jest jeszcze większy!

Szkołę reprezentowały: Katarzyna Cieślińska II D, Martyna Miarka III D, Patrycja Leśniak I D, Wiktoria Szczepańczyk I C pod opieką Sebastiana Rostka.

 

SUKCESY NASZYCH SPORTOWCÓW

 

Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych 16 lat
14-16.03.2014r. Gorzów Wielkopolski

 

W kuźni talentów jaką niewątpliwie jest chorzowski Zespół Szkół Sportowych nr 1 oszlifowano kolejny diament. Podopieczna trenera Sławomira Pąchalskiego Paulina Peda zdobyła pięć medali, 3 złote na dystansie 50m st. dowolnym, grzbietowym i 100 zmiennym, dwukrotnie była druga na dystansie 50 i 100m st. motylkowym. Ustanowiła pięć rekordów Śląska.

 

Paulina to wszechstronna zawodniczka o czym świadczy tytuł Mistrzyni Polski w stylu zmiennym. Wysoki poziom sportowy jaki prezentuje pozwala mieć nadzieję, że to początek drogi do obiecującej kariery sportowej.


Dobrą formę zaprezentowała również Sylwia Spojlar. Zawodniczka trzykrotnie przebijała się przez sito eliminacji i wystartowała w finałach na dystansie 50, 100 i 200m st. klasycznym, zdobyła dwukrotnie 6 miejsce i raz 9 miejsce.


W zawodach wzięli udział również Ellgoth Piotr, Kurowski Szymon, Świstek Krzysztof. Zawodnicy otarli się o finały. W konkurencjach, w których startowali znacznie poprawiali rekordy życiowe.

 

SZKOŁA NA TARGACH EDUKACYJNYCH

 

Dnia 14 marca w Gimnazjum nr 7 przy ulicy Farnej w Chorzowie odbyły się Targi Edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, na których zaprezentowali się przedstawiciele naszego gimnazjum pod opieką pedagoga szkolnego.

targi edukacyjne 1  targi edukacyjne 2 


Dzięki targom uczniowie chorzowskich szkół podstawowych i ich rodzice mogli zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną naszej szkoły, poznać kryteria rekrutacji i wymogi stawiane kandydatom, by zdobyć wiedzę, która na pewno pomoże im w trafnym wyborze dalszej drogi edukacyjnej.  

 

ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE

 

W roku szkolnym 2013/2014 w naszej szkole realizowany jest program profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie” adresowany do uczniów gimnazjum, gdyż w tym okresie nauki gwałtowanie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa.

 

Program realizowany jest we współpracy z Sekcją Oświaty Zdrowotnej PSSE w Chorzowie. Celem programu jest zapobieganie palenia tytoniu wśród młodzieży szkolnej, dostarczenie wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego, zwiększenie świadomości na temat palenia czynnego i biernego, kształtowanie umiejętności dbania o własne zdrowie.
W toku realizacji programu uczniowie zaangażowani zostali w zajęcia obejmujące następujące zagadnienia:
1. Uzasadnienie i wzmacnianie postaw prozdrowotnych.
2. Ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb.
3. Przekazanie wiadomości o zachowaniach asertywnych, uświadomienie mechanizmów nacisku grupowego oraz przedstawienie sposobów odmawiania.
4. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z problemami.
5. Wzmacnianie poczucia własnej wartości, kształtowanie umiejętności społecznych.

 

TRZYMAJ FORMĘ

 

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie szóstych klas sportowych szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli podejmują różnorodne działania  w ramach realizacji Programu Edukacyjnego "Trzymaj formę". Organizatorem programu jest Główny Inspektorat Sanitarny i Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.

 

trzymaj forme 1


Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.


Program pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowane działania powinny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Takie podejście  pozwoli skutecznie walczyć ze złymi nawykami żywieniowymi młodych ludzi, które prowadzą do otyłości i nadwagi a w konsekwencji do wielu przewlekłych chorób.

 

TYTUŁ OBRONIONY


Po raz kolejny Maciek Sowiński (3 a) został Szachowym Mistrzem Chorzowa.

 

mistrzostwa chorzowa szachy 2

 

Wywalczony przed rokiem tytuł obronił po zaciętej walce. Maciek wykazał się dużą dojrzałością,

mimo bardzo młodego wieku. Jego grę cechuje spokój, koncentracja no i nieprzeciętne umiejętności.

mistrzostwa chorzowa szachy 3  mistrzostwa chorzowa szachy 4 


 W drużynie fantastycznie spisał się jego kolega z klasy Arek Hopek, który tak jak Maciek wygrał 6 rund (na 7 możliwych) i zajął indywidualnie wysokie 5 miejsce. Arek od zeszłego roku zrobił ogromny postęp i jest silnym punktem drużyny szkolnej.

mistrzostwa chorzowa szachy 5  mistrzostwa chorzowa szachy 6 


Mocne wsparcie dali także ich starsi koledzy: Rafał Szczygłowski (6 c) i Robert Kobuszewski (6 a) wygrywając po 5 partii, odbierając tym samym rywalom wiele punktów. Drużynę uzupełniali także: Kacper Januszek (2 a), Piotr Banasik (6 a) i Dominik Wołowczyk (6 d).


 Dzięki doskonałej postawie całej drużyny Szkoła Podstawowa nr 5 obroniła wywalczony przed rokiem tytuł i ponownie została drużynowym Mistrzem Chorzowa w szachach.

 

mistrzostwa chorzowa szachy 1


W turnieju wzięły udział także dziewczęta, które zajęły drużynowo 5 miejsce. Szkołę Podstawową nr 5 reprezentowały: Michalina Rutkowska (5 c), Weronika Wołowczyk (5 c) i Aleksandra Noga (6 b).

   
NAJMŁODSI PIŁKARZE
 
Uczniowie klasy 4 c dołączyli do swoich starszych kolegów i wygrali swój pierwszy wyjazdowy turniej w Chrzanowie.

 

najmlodsi pilkarze 

 

Grali 4 mecze każdy z każdym i z PMOS Chrzanów wygrali 11:8, z SP 101 Kraków 15:5 i Trzebinią 10:3. Trenerem chłopaków jest Mieczysław Mielcarek.     

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA


"Choroby wektorowe" pod takim hasłem będzie obchodzony 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia 2014.

 

Każdego roku motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów zdrowia publicznego na świecie.
Podczas tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia chcemy zwrócić uwagę na boreliozę i inne choroby odkleszczowe.
 
TEATRALNE SUKCESY


Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI Miejskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów.


Jurorzy miejskiego przeglądu w składzie: Barbara Lubo aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach, Zbigniew Wróbel aktor Teatru Śląskiego w Katowicach oraz Iwona Woźniak teatrolog, reżyser teatralny przyznali pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych klasie 2 d za spektakl „Wiejskie podwórko” w reżyserii Bożeny Przybylskiej.  

 

WYNIKI XXIV FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH

 

grandprix 

 

GRAND PRIX
klasa II A "Cztery pory roku"

 

januszek

 

NAGRODA JANUSZKA DLA NAJLEPSZEGO AKTORA FESTIWALU:
Klara Kostoń klasa 2 d

 

nagrodapublicznosci

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:
klasa 6 a "KRzywa Bajka"

 

 

Życie to teatr, gdzie puentę pisze czas.
Gdzie sen się miesza z jawą,
Gdzie wciąż się czeka braw.

 

WYNIKI DRUGIEGO DNIA
FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH
środa, 19 marca 2014 r.

 

sp4 6 1

 

I miejsce  
„Senny koszmar” kl. - 5 d

 

sp4 6 2

II miejsce
„Krzywa bajka” kl. - 6 a

 

sp4 6 3
 

III miejsce
„Szatan z siódmej klasy” kl. - 5 b


Nominacje do Januszka:


nominacje 

 

Jakub Norek za rolę Szczęśliwego Człowieka w przedstawieniu kl.II B „Cztery pory roku”
Klara Kostoń za rolę Kury w przedstawieniu kl. 2 d „Na wiejskim podwórku”
Artur Świtała za rolę Koguta w przedstawieniu kl. 2 d „Na wiejskim podwórku”
Maja Madajewska za rolę Baby Jagi w przedstawieniu kl. 2 a „Baśniowy ambaras”
Mateusz Wystop za rolę Kmiecia w przedstawieniu kl. 4 b „Za ósmą górą”

 

WYNIKI PIERWSZEGO DNIA
FESTIWALU MINIATUR TEATRALNYCH
wtorek, 18 marca 2014 r.


Grupa młodsza

 

sp1 3 1

 

I miejsce   
„Wiejskie podwórko” - 2 d

 

sp1 3 2

 

II miejsce
„Słoń Trąbalski” - 1 b

 

sp1 3 3

 

III miejsce
„Brudas” - 2 b


 Grupa starsza

 

gim 1

 

I miejsce
„Cztery pory roku” - II A

 

gim 2

 

II miejsce
„Kopciuszek” - I D

 

gim 3
 

III miejsce
„Lektury wg klasy II B” - II B

 

MISTRZOSTWA POLSKI SZKÓŁ SPORTOWYCH 

 

W dniach 29-30 marca 2014 r. w Raciborzu odbyły się Mistrzostwa Polski Szkół Sportowych.

Drużyna naszej szkoły wystartowała w składzie: Paulina Peda, Sylwia Spoljar, Patrycja Brembor, Piotr Ellgoth, Szymon Kurowski, Krzysztof Świstek, Krzysztof Jung.


W klasyfikacji medalowej wywalczyliśmy 6 miejsce a drużynowo zajęliśmy 10 miejsce.
Medale i punkty zdobyli: Paulina Peda – 2 złote i 2 srebrne medale, Sylwia Spoljar – brązowy medal i piate miejsce startując stylem klasycznym. Wśród chłopców najwięcej punktów zdobył Krzysztof Jung zajmując dwukrotnie trzecie miejsce w finale B na dystansie 100 i 200m. st. klasycznym.

 

ROWEROWE ROZGRYWKI  

 

11 kwietnia 2014 r. już po raz kolejny w naszej szkole odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

konkurs ruchu drogowego 2  konkurs ruchu drogowego 1 


Drużynowe zwycięstwo przypadło zespołom Szkoły Podstawowej nr 5 w składzie: Dominik Wołowczyk, Jakub Kruk i Bartosz Zagała oraz Gimnazjum Sportowego nr 11 w składzie Maciej Machulec, Franciszek Kołecki i Paweł Podgórski.


W kategorii szkół podstawowych drugie miejsce zdobyła SP nr 1, zaś trzecie - SP 15. Drugie miejsce wśród gimnazjów otrzymała drużyna Gimnazjum nr 7, trzecie - Gimnazjum nr 10. Nagrody dla uczniów ufundowane były przez Urząd Miasta Chorzów.


Indywidualnie najlepszym zawodnikiem w kategorii szkół podstawowych został Dominik Wołowczyk  - SP nr 5, w kategorii gimnazjów -  Agata Bała z Gimnazjum nr 7. Uczniowie otrzymali w nagrodę rowery sponsorowane przez PZU SA.


Nad bezpieczeństwem uczniów i prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie oraz funkcjonariusze  Staży Miejskiej.

 

CZEKOLADOWE ŚWIĘTO W BIBLIOTECE


12 kwietnia jest Światowym Dniem Czekolady. W obchody tego święta włączyła się biblioteka naszej szkoły.

swieto czekolady 1  swieto czekolady 2 

 

Wszystkie klasy trzecie szkoły podstawowej uczestniczyły w specjalnej lekcji, podczas której dowiedziały się z czego powstaje czekolada, w jaki sposób jest wytwarzana, jakie ma właściwości. Dzieci wysłuchały wierszy, opowiadań i piosenek o czekoladzie, obejrzały fragment filmu o jej produkcji.


Oprócz tego, każdy kto tego dnia wypożyczył książkę mógł poczęstować się kosteczką czekolady. Zainteresowanie było bardzo duże szczególnie wśród gimnazjalistów. Przed biblioteką na specjalnej tablicy w kształcie tabliczki czekolady chętni uczniowie wpisywali swoje przemyślenia na jej temat. Poprzez taki projekt dzieci uczą się wyrażać swoje myśli i formułować opinie.


JEST ZRYW JEST MOC

 

12 kwietnia 2014 roku najmłodsi zawodnicy klubu MKS Zryw Chorzów (uczniowie klasy 5 c) rozegrali w Zawierciu fazę finałową Mistrzostw Śląska.

jestzrywjestmoc 1  jestzrywjestmoc 2 

 

Chłopcy na turniej udali się ze swoim trenerem Łukaszem Gansincem oraz liczną grupą kibiców. Do walki młodych szczypiornistów zagrzewał doping i transparent z napisem: JEST ZRYW JEST MOC.

 

Nasi zawodnicy ropoczęli od porażki z KS Viret CMC Zawiercie 16:10, następnie wygrali z MORIS Mysłowice 17:12. Ostatni mecz był niezwykle zacięty i zakończył się jednobramkowym zwycięstwem SPR Pogoń 1945 Zabrze 18:17. Ostatecznie chłopcy zdobyli III miejsce w naszym województwie w kategorii chłopców młodszych.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli:
Maciej Widawski - najlepszy zawodnik drużyny MKS "Zryw" Chorzów
Karol Tadej - najwięcej zdobytych  bramek
Bartek Zagała - nagroda Fair Play.

 

MIĘDZYNARODOWE ZAWODY PŁYWACKIE W GRECJI

 

Do reprezentacji Polski na mecz międzypaństwowy została powołana zawodniczka naszej szkoły Paulina Peda. Zawody odbyły się w dniach 12-13.04.2014 r. w Alexandroupolis w Grecji. Do rywalizacji stanęły reprezentacje z: Brazylii, Bułgarii, Cypru, Czech, Grecji, Izraela, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy i Polski.

miting grecja 1  miting grecja 2 


Paulina wystartowała w konkurencjach sprinterskich. Na dystansie 50m. stylem grzbietowym zdobyła brązowy medal, na 50m. stylem dowolnym wywalczyła czwarte miejsce a w sztafecie 4x100m. stylem dowolnym, startując na pierwszej zmianie, poprawiając rekord życiowy, przyczyniła się do zdobycia pierwszego miejsca. Dziewczęta pokonały drużynę Brazylii o 2 setne sekundy.


Ta bardzo utalentowana uczennica trenowana przez Sławomira Pąchalskiego ma ogromne możliwości i jeżeli tylko poprze to odpowiednia pracą treningową ma szanse reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbędą się w lipcu w Holandii.

 

OBCHODY KANONIZACJI JANA PAWŁA II

 

 

• Biblioteka szkolna przygotowała w czytelni wystawę książek dotyczących życia i pontyfikatu Jana Pawła II, pokazano też duży zbiór fotografii prezentujących drogę ku świętości Papieża Polaka. Zwrócono uwagę uczniów na słowa Jana Pawła II poprzez ekspozycje książek jego autorstwa..

obchody kanonizacji jpii 1 

• Dzieci klas 1-3 SP wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „ Od Lolka do Jana Pawła II”. I miejsce zajął Antonii Franke, kl. 2a, II miejsce – Wiktoria Gawrych, kl. 3a, III miejsce – Natan Wiśniewski, kl. 1a. Opiekę nad konkursem sprawowali  Joanna Skręt i o. Samuel.


 • 15 kwietnia klasy 1-3 SP uczestniczyły w specjalnej lekcji o życiu papieża Jana Pawła II, podczas której uczniowie obejrzeli film rysunkowy JAN PAWEŁ II. HISTORIA PAPIEŻA POLAKA. Prelekcje przygotowały  Marta Jachimowska i Beata Szymura.• 25.04.2014 r  58 uczniów z  klas 4-6 SP wzięło udział w konkursie pt; „Jan Paweł II nasz wielki święty”. Uczniowie pisali test ze znajomości życia Karola Wojtyły.

obchody kanonizacji jpii 2
Najlepiej, bo bezbłędnie, test napisał Dominik Wołowczyk, kl. 6 d i zajął I miejsce, zdobywając 36 punktów. 35 punktów i II miejsce zdobyły dwie osoby:Alicja Wojciechowska, kl. 4 a i Mateusz Grycman, kl.5 a, III miejsce i 34,5 punktów  zdobyła Nicola Szczepańczyk, kl. 4 e. Konkurs przygotowali Joanna Skręt i o. Samuel.

 

• 28 kwietnia w  bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski twórczości Ojca Świętego Jana Pawła II. Atmosfera spotkania była wyjątkowa, tym bardziej że miało ono miejsce dzień po ogłoszeniu papieża świętym. Konkurs był przeznaczony dla uczniów gimnazjum i klas 6 SP. I miejsce zdobył Jakub Ciołek, kl. 6 d. II miejsce ex aequo zajęli Karolina Miś, kl. II D oraz Krzysztof Jung, kl. II A, a na III miejscu uplasowali się Jakub Norek, kl. II A i Ola Gołąbowska, kl. 6 a. Konkurs zorganizowała Grażyna Wydmuch i Aldona Nieszwiec.

obchody kanonizacji jpii 3
 • 29.04.2014 r. odbyła się uroczysta akademia dla klas 4-6 SP i gimnazjum, w czasie której poprzez: poezję, muzykę, śpiew, prezentację multimedialną i fragmenty filmów dokumentalnych o Janie Pawle II prześledziliśmy drogę do świętości Karola Wojtyły. Akademię przygotowały; Anna Radecka,  Justyna Wostal,  Maria Płonka, Aldona Nieszwiec i Anna Gembalska–Krym.
 
POKAZ RATOWNICTWA WODNEGO

 

Nauczyciele wychowania fizycznego w składzie: Maria Poznańska, Monika Naczyńska i Mateusz Niegot, zorganizowali dla uczniów gimnazjum pokaz ratownictwa wodnego.

ratownictwo wodne 1  ratownictwo wodne 2 

 

To pierwsza taka akcja w naszej szkole. Do tej pory młodzież uczestniczyła w szkoleniach i pokazach dotyczących udzielania pierwszej pomocy na lądzie.  Chcieliśmy uświadomić młodzieży jak  wiele zagrożeń niesie  za sobą nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą. Jak dochodzi do wielu tragedii na skutek braku wyobraźni, brawury, przeceniania własnych umiejętności pływackich.

ratownictwo wodne 3  ratownictwo wodne 4 

 
Celem naszego pokazu było przybliżenie pracy ratowników wodnych, ich umiejętności oraz sposobów udzielania pomocy w wodzie.  Przedstawiliśmy 5 symulacji zdarzeń, do których dochodzi najczęściej na skutek nieodpowiedzialnych zachowań nad wodą. Wykorzystany został do tego celu specjalistyczny sprzęt, z którym młodzież mogła się po raz pierwszy zapoznać.

ratownictwo wodne 5  ratownictwo wodne 6 

 
Demonstratorami pokazu ratownictwa byli uczniowie naszego gimnazjum, którzy przeszli szkolenie w chorzowskim oddziale WOPR i uzyskali stopień Młodszego Ratownika.

ratownictwo wodne 7  ratownictwo wodne 8 

 
Pokaz ratownictwa obejmował:
• Skoki ratownicze – wykroczne i rozkroczne z bojką SP, wślizgowy z pasem ratowniczym „węgorz”.
• Ratowanie poszkodowanego zmęczonego.
• Ratowanie poszkodowanego agresywnego.
• Akcję ratowniczą z kołowrotkiem.
• Akcję ratowniczą z deską ortopedyczną.
• Akcja ratownicza  po wywróceniu się łodzi.

 

REPREZENTACJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ MISTRZEM  CHORZOWA W TENISIE STOŁOWYM

 

24 kwietnia 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 brali udział w X Indywidualnych Mistrzostwach Chorzowa Szkól Podstawowych w Tenisie Stołowym o Puchar Prezydenta miasta Chorzowa. W turnieju wystartowało 8 chorzowskich szkół.
tenis stolowy mistrzostwa chorzowa sp 2014 
Nasza reprezentacja spisała się znakomicie zdobywając pierwsze miejsce w punktacji drużynowej: Zuzanna Kubiec klasa 5 c - indywidualnie II miejsce po bardzo zaciętej i wyrównanej walce o I miejsce,
Michalina Rutkowska klasa 5 c - III miejsce,
Hanna Kubiec klasa 4 e - V miejsce,
Piotr Banasik klasa 6 a - II miejsce,
Mateusz Bańczyk klasa 5 b - III miejsce,
Jakub Michalczyk klasa 5 b - V miejsce.
Uczniów  do turnieju przygotowały  Grażyna Błaszczak i Zuzanna Szojda.

 

WYRÓŻNIENIA KANGURA

 

Lp. Nazwisko i imię klasa Zdobyte punkty Miejsce region katowicki Miejsce powiat Dyplom
1.       DUDKIEWICZ MIKOLAJ 3 91 20 2 BARDZO DOBRY
2.       SZYMONEK MARTA 3 90 21 3 BARDZO DOBRY
3.       SOWINSKI MACIEJ 3 88,75 24 5 WYRÓŻNIENIE
4.       KIERAT MICHAL 3 87,5 27 6 WYRÓŻNIENIE
5.       HOLECZEK BARTOSZ 3 78,75 55 11 WYRÓŻNIENIE
6.       SIKORA MICHAL 3 74 74 14 WYRÓŻNIENIE
7.       STRUSZ ALEKSANDRA 3 72,25 81 16 WYRÓŻNIENIE
8.       DUDKIEWICZ IWO 3 71,25 85 17 WYRÓŻNIENIE
9.       DENEKA KAMILA 3 69,75 91 20 WYRÓŻNIENI
10.    IMAI ALEKSANDER 4 101,25 14 4 WYRÓŻNIENIE
11.    ZAWODNY JAKUB 4 85,75 54 11 WYRÓŻNIENIE
12.    BRZESKA AGATA 4 84 60 12 WYRÓŻNIENIE
13.    SOCHA WOJCIECH 5 123,75 11 2 BARDZO DOBRY
14.    SOLTYS MICHAL 5 106 40 5 WYRÓŻNIENIE
15.    WILSZ WIKTOR 5 103,5 47 6 WYRÓŻNIENIE
16.    SLOWIK EMILIA 5 102,5 48 7 WYRÓŻNIENIE
17.    ISKRA PATRYCJA 5 86,25 102 13 WYRÓŻNIENIE
18.    WOLOWCZYK DOMINIK 6 143,75 3 1 BARDZO DOBRY
19.    GROCHOWSKI ADRIAN II 120 19 4 WYRÓŻNIENIE
20.    KALUS SZYMON II 118,5 22 5 WYRÓŻNIENIE
21.    SWIERZY DOMINIKA II 103,75 57 8 WYRÓŻNIENIE
22.    JEDRYS OLGA III 83,75 64 8 WYRÓŻNIENIE

 

DNI EUROPY

Jak co roku w maju, w naszej szkole odbywały się imprezy związane z obchodami Dnia Europy. W tym roku Polska obchodzi dziesiątą rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej, więc tym bardziej chcieliśmy uczcić to wydarzenie.

Klasy starsze brały udział w konkursach językowych – szkoła podstawowa z języka angielskiego, a gimnazjum z niemieckiego. Najlepsze klasy zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami.

12 maja odbył się Konkurs Wiedzy o Kulturze Wielkiej Brytanii i Krajów Anglojęzycznych dla uczniów klas 4-6 SP. Opracowała go Monika Kalita-Szromek, a przeprowadziła Lucyna Jałowiecka-Porombka.

Wśród klas czwartych najlepsza okazała się klasa 4 a, wśród klas piątych najlepsza była klasa 5 c, a szóstych klasa 6 e.

 

Gimnazjum uczestniczyło w Konkursie Wiedzy o Kulturze Niemiec i Krajów Niemieckojęzycznych. Pytania przygotował Wojciech Niezgoda, a  konkurs przeprowadziła Monika Kalita-Szromek. Klasy, które najlepiej wypełniły zadania konkursowe to III C i I C.


Prezentacja Wojciecha Niezgody „10 lat Polski w Unii Europejskiej” zakończona była krótkim quizem z pytaniami dla uczestników.

Drugą prezentację „Irlandia i Polska w Unii Europejskiej – analogie i różnice” przygotowała Monika Kalita-Szromek.

 

Po obu częściach trafne odpowiedzi na zadawane pytania były nagradzane upominkami, które sponsorowali – Rada Rodziców i PZU.  

 

W tym roku po raz pierwszy młodsi uczniowie mogli również  uczestniczyć obchodach Dnia Europy. Klasa 2 e z nauczycielką języka angielskiego przygotowała występ, zaprezentowała piosenkę w języku angielskim i układ choreograficzny.

 

W obchody Dnia Europy włączyła się również biblioteka szkolna. Marta Jachimowska i Beata Szymura w każdej klasie 1-3 SP odczytały rozdział książki Stefana Potockiego „Droga miodowa” i ogłosiły konkurs plastyczny na wykonanie rysunku zabytku omówionego książce. Najlepsze prace zostały wyróżnione.

 

LIGA KLUBÓW ŚLĄSKICH ROCZNIKA 2004

 

W sobotę 10 maja na krytej pływalni aQuaRelax w Knurowie odbyła się finałowa runda Ligi Klubów Śląskich w pływaniu rocznika 2004.

finallks2004
W zawodach reprezentowali nas uczniowie klasy 3 a. Zawodnicy pokazali się z jak najlepszej strony zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji finałowej całego cyklu zawodów.


Miejsca na podium wywalczył Szymon Ellgoth, który dwukrotnie stawał na trzecim stopniu podium w konkurencjach 50m stylem motylkowym oraz 100m stylem zmiennym, jak również sztafeta chłopaków 4x50m stylem zmiennym w składzie: Szymon Ellgoth, Adam Cieślar, Maciej Warczak i Paweł Kwiecień.


Szymon Ellgoth wśród chłopaków został sklasyfikowany na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej cyklu Ligi Klubów Śląskich.
Miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli również: Ołubiec Maja  - 5 miejsce – 50m stylem motylkowym, Maciej Warczak – 8 miejsce – 100m stylem zmiennym, 7 miejsce – 50m stylem motylkowym, sztafeta dziewcząt 4x50m stylem zmiennym: skład 1 – miejsce 5, skład 2 – miejsce 10.
Wszyscy zawodnicy znacznie poprawili swoje rekordy życiowe pod okiem trenerów Kornelii Baljon i Mateusza Niegota.


WOJEWÓDZKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ 2014

 

W dniu 14 maja odbyły się Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w których nasi zawodnicy walczyli z najlepszymi klubami z całego Śląska.

wojewodzkie igrzyska plywanie2014 1  wojewodzkie igrzyska plywanie2014 2 


 

Nasza kadra walczyła w ośmiu konkurencjach kobiet i mężczyzn plasując się na najwyższych miejscach zdobywając punkty, dzięki którym zdobyliśmy II miejsce w kategorii dziewcząt i III miejsce w kategorii chłopców.

W skład kadry gimnazjalistów wchodzili:
Brembor Patrycja III miejsce na dystansie 100m stylem motylkowym (14pkt)
Ellgoth Piotr III miejsce na dystansie 100m stylem motylkowym (14pkt)
Majchrewicz Patrycja V miejsce na dystansie 100m stylem grzbietowym (12pkt)
Świstek Krzysztof I miejsce na dystansie 100m stylem grzbietowym (17pkt)
Spoljar Sylwia I miejsce na dystansie 100m stylem klasycznym (17pkt)
Jung Krzysztof II miejsce na dystansie 100m stylem klasycznym (15pkt)
Peda Paulina I miejsce na dystansie 100m stylem dowolnym (17pkt)
Kurowski Szymon II miejsce na dystansie 100m stylem dowolnym (15pkt)
Śleziak Natalia VIII miejsce na dystansie 50m stylem motylkowym (9pkt)
Kędziora Daniel VII miejsce na dystansie 50m stylem motylkowym (10pkt)
Bilińska Dominika II miejsce na dystansie 50m stylem grzbietowym (15pkt)
Kubas Mateusz VI miejsce na dystansie 50m stylem grzbietowym (11pkt)
Kowalska Karolina II miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym  (15pkt)
Majchrewicz Patrycjusz V miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym (12pkt)
Szuster Aleksandra V miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym (12pkt)
Bartnikiewicz Jan V miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym (12 pkt)
Sztafeta kobiet na dystansie 8x 50m stylem dowolnym  I miejsce (34 pkt)
Sztafeta mężczyzn na dystansie 8x50 stylem dowolnym IV miejsce (26 pkt)
Trenerzy: Małgorzata Myrcik, Sławomir Pąchalski, Monika Naczyńska

 

PIERWSZOKLASIŚCI CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI

 

W maju biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej pasowanie na czytelnika.

pasowanie na czytelnikow 1  pasowanie na czytelnikow 2 

 

Dzieci uroczyście przysięgały czytać i dbać o książki. Poprzez rozwiązywanie zagadek sprawdzały znajomość alfabetu, bajek i baśni oraz obejrzały przygotowany przez uczennice klasy szóstej program artystyczny. Choć większość uczniów klas pierwszych potrafi już korzystać z biblioteki od tej pory wszyscy stali się jej oficjalnymi czytelnikami.W ramach pasowania na czytelnika klasa 1a obejrzała spektakl Teatru Maska z Krakowa pod tytułem „Tajemnica zaginionych liter”. Pokaz miał miejsce w siedzibie Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.

HENRYK SŁAWIK

 

Biblioteka szkolna w maju 2014 roku zorganizowała prelekcję dla wszystkich klas gimnazjalnych poświęconą Henrykowi Sławikowi. Pochodzący z Górnego Śląska Henryk Sławik w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech ok. 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców.

henrykslawik  henrykslawik 1 


Sejmik Śląski jednogłośnie mianował patronem 2014 roku Henryka Sławika. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Sławika. Jak zaakcentowali radni w przyjętej rezolucji w tej sprawie, zamordowany w niemieckim obozie w 1944 r. Sławik był "bohaterem trzech narodów: polskiego, węgierskiego i żydowskiego".


Jeżeli liczba uratowanych z Holokaustu byłaby miarą zasług, to jest on największym polskim Sprawiedliwym i jednym z największych Sprawiedliwych w ogóle. 25.02.2010 r. order Orła Białego nadał pośmiertnie Henrykowi Sławikowi Prezydent RP prof. Lech Kaczyński.


Rada Miasta Katowice podjęła w październiku 2013 r. decyzję o budowie pomnika Sławika i Antalla, Węgra który również zaangażowany był w ratowanie polskich Żydów.


Gimnazjaliści naszej szkoły zapoznali się z prezentacją multimedialną ukazującą życie
i działalność Sławika. Następnie zobaczyli film dokumentalny  „Henryk Sławik. polski Wallenberg”, w którym przybliżona została postać bohatera.
Prelekcja miała na celu pokazanie historii człowieka, który uratował wiele tysięcy istnień ludzkich, a którego imię było praktycznie zapomniane. Ukazana została postać, która może być wzorem i autorytetem dla młodych ludzi.


DRUŻYNOWE ZAWODY LEKKOATLETÓW

 

20 maja na stadionie przy ul. Lompy w Chorzowie zebrały się liczne zastępy lekkoatletów z całego Chorzowa, Siemianowic i Świętochłowic.Stawką był awans do finałów wojewódzkich.

 

Reprezentanci Gimnazjum Sportowego nr 11 podołali zadaniu i uzyskali awans. Dzięki temu już 23 maja będziemy mogli rywalizować z najlepszymi zespołami na Śląsku w finale, który się odbędzie nieopodal Jasnej Góry w Częstochowie. Awans uzyskała drużyna dziewcząt i chłopców.

druzynowe zawody la 2  druzynowe zawody la 4  druzynowe zawody la 5 


Wśród dziewcząt najwięcej punktów wg tabel wielobojowych uzyskały: Jagoda Dubińska z klasy III B w skoku wzwyż (150cm - 135pkt), Magdalena Cofałka z tej samej klasy w biegu na 300m (45,79s - 129pkt) oraz Dagmara Troska z klasy I B w biegu na 300m (47,65s - 98 pkt).

druzynowe zawody la 1  druzynowe zawody la 3 


Wśród chłopców najlepsi byli kolejno: Jakub Norek z klasy II A w biegu na 300m (39,08s - 137pkt), Patryk Juzyszyn z klasy II B w biegu na 300m (39,80s - 123pkt) oraz Jakub Styrna z klasy III B w biegu na 100m (12,35s - 118pkt).

 

MISTRZOSTWA CHORZOWA W CZWÓRBOJU

 

Dnia 19 i 20 maja stadion lekkoatletyczny przy ulicy Lompy opanowali młodzi lekkoatleci, którzy rozegrali  najtrudniejszą konkurencję lekkiej atletyki, jaką są wieloboje.

mistrzostwa chorzowa 4boj la 

W szkołach podstawowych rozgrywa się czwórbój lekkoatletyczny, w skład którego wchodzą: bieg na 60m, skok w dal lub wzwyż, rzut piłeczką palantową i bieg na 600m dziewcząt i 1000m chłopców. W związku z tym każda drużyna składająca się z sześciu zawodników, aby osiągnąć sukces końcowy, musi wykazać się dużą wszechstronnością.


Wśród dziewcząt bezkonkurencyjny okazał się nasz zespół, który osiągając wynik 1060 punktów został Mistrzem Chorzowa i awansował do finału wojewódzkiego w Sosnowcu.

 

Warto zaznaczyć, iż drugi zespół SP nr 5 dziewcząt, który rywalizował poza konkursem osiągnął identyczny wynik jak koleżanki z pierwszego espołu, co świadczy o bardzo wysokim poziomie sportowym naszych młodych zawodniczek. Najlepszą wieloboistką okazała się Julia Hellfaier z klasy 6 a, która indywidualnie zdobyła aż 248 punktów.


Wśród chłopców nasi zawodnicy musieli uznać wyższość swoich kolegów z innych szkół i zdobyli wicemistrzostwo Chorzowa z wynikiem 823 punktów. Najlepszym wieloboistą okazał się Pio Scelina z klasy 6 b, który indywidualnie zdobył 210 punktów.

 

FINAŁ W WIELOBOJU


27 maja w Sosnowcu spotkały się najlepsze zespoły 4-bojowe Śląska. W tej doborowej stawce znalazły się nasze dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 5.

final wojewodzki 4boj la
Nasze młode zawodniczki na ten dzień przygotowały bardzo dobrą formę sportową i w każdej z konkurencji poprawiały kolejne rekordy życiowe, które sukcesywnie powiększały ogólny dorobek punktowy zespołu.

 

Jednak rywalki też były doskonale przygotowane. Rywalizacja wśród dziewcząt była wyrównana i na wysokim poziomie, a o końcowym miejscu decydowały niewielkie różnice punktowe. Nasze zawodniczki osiągnęły jako drużyna 1151 punktów, co dało 9 miejsce. Naszą najlepszą zawodniczką ponownie została Julia Hellfaier, która poprawiła swój rezultat z Mistrzostw Chorzowa o 8 punktów i osiągnęła wynik 256 punktów.


Drużynę dziewcząt prowadziła Marzena Gruchel.


WIZYTA GOŚCI Z ÓZD

 

W ramach współpracy miast partnerskich po raz kolejny grupa polskiej młodzieży gościła rówieśników z Węgier. W wymianie brało udział siedemnastu uczniów Zespołu Szkół Sportowych nr 1 i osiemnastu uczniów ze szkoły w Ózd. Opiekunami polskiej grupy byli: wicedyrektor szkoły Janusz Gajda, Anna Ząbkowska-Petka i Anna Dzianowicz.
wizyta gosci z ozd 1  
Uczestnicy programu spotkali się na Łysej Polanie 20 maja. Po serdecznym przywitaniu grupy polskiej i węgierskiej oraz  zakwaterowaniu w ośrodku „Rewita” w Zakopanem Kościelisku mlodzież pojechala pod skocznię narciarską na zboczach Wielkiej Krokwi, skąd podziwiala panoramę Zakopanego.

 

W drodze uczestnicy zostali zapoznani z historią Zakopanego i okolic, z uwzględnieniem okresu, kiedy teren części Tatr należał do węgierskiej rodziny Homolacsów. Kolejnym punktem programu był spacer po Krupówkach, najbardziej znanym deptaku Zakopanego, i zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej na Krzeptówkach, gdzie  młodzież wysłuchała historii powstania kościoła.

 

Po kolacji uczniowie spędzili czas wokol ogniska przy dźwiękach  góralskiej muzyki. Atrakcją było pieczenie kiełbasek i taniec zbójnicki, którego uczono się pod okiem członków góralskiej kapeli.  Wieczór zakończył się dyskoteką.

 

Następnego dnia w godzinach porannych udano się do Aquaparku w Zakopanem, skąd przy dobrej pogodzie można podziwiać tatrzańską panoramę. Miłośnicy wodnego szaleństwa  korzystali z kilku zjeżdżalni, jacuzzi i basenów.

 

Pobyt trwał do obiadu, po nim wyruszono do Chorzowa. Pod szkołą na młodzież oczekiwali rodzice. Wieczór był przeznaczony na program rodzinny.

wizyta gosci z ozd 3 

W czwartek 22 maja uczniowie szkół polskiej i węgierskiej  przedstawiali program artystyczny. Między innymi  zostały przygotowane prezentacje multimedialne, przybliżające uczniom osiągnięcia szkół, występy taneczne i wokalne, przedstawienie „Cztery pory roku”. Młodzież węgierska i polska miała możliwość poznania zajęć i osiągnięć zdobywanych przez rówieśników.

 

Jeden z chłopców z Ózd obchodził urodziny, gospodarze nie zapomnieli o torcie i urodzinowych życzeniach. Po poczęstunku młodzież udała się na spacer po Chorzowie. W Parku Róż uczniowie obserwowali gniazdo łabędzi na jednym ze stawów, następnie przeszli ulicą Zdrojową, zatrzymali się przy budynkach liceum im. Juliusza Słowackiego i Marii Skłodowskiej-Curie, oglądali budynek „drapacza chmur”, przeszli ulicą Wolności do Urzędu Miasta. Tam w Małej Sali Posiedzeń miało miejsce spotkanie z wiceprezydentem miasta Wiesławem Ciężkowskim i zwiedzanie wieży Ratusza. Wiceprezydent przybliżył młodzieży najważniejsze wydarzenia z historii Chorzowa, zwrócił szczególną uwagę na plany oraz problemy dnia dzisiejszego i na wieloletnią współpracę z węgierskim Ózd.

 wizyta gosci z ozd 2

Atrakcjami popołudnia był przejazd kolejką linową od stacji „Wesołe miasteczko” do Stadionu Śląskiego i seans w Planetarium Śląskim „Era lotów kosmicznych”. Dla węgierskiej i polskiej młodzieży przejazd kolejką był ogromnym przeżyciem.

 

Seans w planetarium był wyświetlany w języku angielskim, co pozwalało na ocenienie własnych umiejętności językowych. Późnym popołudniem odbyła się dyskoteka w Miejskim Domu Kultury w Chorzowie Batorym, która pełniła rolę pożegnalnego spotkania.

 

Rano 23 maja około godziny dziewiątej  młodzież węgierska pożegnała się z gospodarzami i wyruszyła w podróż do Ózd. Dla uczniów obydwu szkół był to czas nawiązywania nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Dzięki takim programom młodzież uczy się wzajemnego szacunku i tolerancji, musi pokonać barierę językową. Dowodem na ogromną wartość międzynarodowych spotkań jest to, że wielu uczestników programu partnerskiej wymiany kontynuuje znajomość dzięki możliwościom, jakie stwarza internet.

 

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ - 21-05-2014 r.

karta rowerowa 1  karta rowerowa 2 
karta rowerowa 3  karta rowerowa 4 

 

„DLACZEGO SPORT MNIE KRĘCI…?”

konferencja szkol sportowych 1  konferencja szkol sportowych 2 

 

Pod takim tytułem w dniu 27 maja odbyła się konferencja w ramach kampanii „Ćwicz umysł i ciało bezpiecznie”.

konferencja szkol sportowych 3  konferencja szkol sportowych 4 

    
Jako gospodarz imprezy zaprezentowaliśmy liczne sukcesy sportowe szkoły, ze zgrupowania kadry Polski w pływaniu przybyła uczennica gimnazjum Paulina Peda, a zespół cheerleaderek przedstawił krótki program artystyczny.    

konferencja szkol sportowych 5  konferencja szkol sportowych 6 


Uczniowie i nauczyciele szkół sportowych uczestniczyli w prezentacji lekcji szermierczej, szermierki japońskiej Iaijutsu Komei Juku. Mogli zobaczyć pokaz: tańców standardowych (tango, walc angielski, walc wiedeński), zumby, skeczu „Dlaczego sport nas kręci?” oraz wysłuchali interesujących wystąpień zaproszonych gości:

konferencja szkol sportowych 7  konferencja szkol sportowych 8 


- „Istota, zalety i metody ćwiczeń w sporcie oraz zasady fair play” - prof. Zbigniew Czajkowski (zawodnik i trener floreta i szabli, wyróżniony w konkursie „Fair play” PKOL 2013)
- „Wrzuć na luz” - Lucyna Kubecko-Greguła (psycholog poradni psychologiczno–pedagogicznej)
- „Sport w moim życiu” – Czesław Okoński (weteran GKS Piast Gliwice)
- „Baba na boisku” – Moja praca moją pasją – Magdalena Figura (sędzia piłkarska)
- „Dopalacze – wypalacze” – Stanisław Maciaszek (przewodniczący Stowarzyszenia Śląskie Centrum Profilaktyki i Psychoterapii)
- „Mój pierwszy maraton” – Sylwia Ratka.    

Na zakończenie spotkania, na boisku szkolnym odbył się pokaz modeli latających samolotów.

 

II MISTRZOSTWA W LEKKOATLETYCE SP NR 5

 

Podczas II Mistrzostw Lekkoatletycznych odbyły się konkurencje czwórboju: bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg na 600m/1000m.

 

W biegu na 60m wśród dziewcząt I miejsce zajęła Joanna Sornowska z klasy 5 b, II miejsce zajęły ex aequo Pola Janiurek z 5 b oraz Julia Hellfeier z klasy 6a.


Wśród chłopców w biegu na 60m na podium stanęli: na miejscu pierwszym Oskar Cieśla z klasy 6 a, drugi był Krzysztof Syrowy z klasy 6 e, trzecią lokatę zajął Andrian Lawrientiew z klasy 6 b.
Najlepsze dziewczęta w skoku w dal: I miejsce - Oliwia Fular 6 b, II miejsce - Pola Janiurek 5 b, III miejsce - Marta Frank 6 b.


Najlepsi chłopcy w skoku w dal: I miejsce - Paweł Płaszczymąka z 6 b, II miejsce Oskar Cieśla z klasy 6 a, III miejsce Kamil Kuś z 6 e.


W rzucie piłeczka palantową wśród dziewcząt I miejsce zajęła Patrycja Dyrcz z 6 b, II - Dominika Bańczyk z 5 b.
Wśród chłopców w rzucie piłeczką palantową na podium stanęli: na I miejscu Pio Scelina z 6 b, na II miejscu ex aequo Mateusz Bończyk z 5 b oraz Robert Kobuszewski z 6 a.


Na dystansie biegu na 600m dziewcząt zwyciężyła Dominika Kosińska z klasy 6 a. Drugie miejsce zajęła Oliwia Fular z klasy 6 b. Trzecią lokatę zajęła Jennifer Potrzeba z klasy 6 b.
W biegu na 1000m chłopców na podium stanęli: na I miejscu Paweł Płaszczymąka z klasy 6 b, na II miejscu Mateusz Bończyk z klasy 5 b, na III miejscu podium stanął Kamil Kuś z klasy 6 e.

 

MISTRZOSTWA SZTAFETOWE

 

Szkoła Podstawowa nr 5 oraz Gimnazjum Sportowe nr 11 zmierzyły się z rywalami z innych szkół startując w sztafetach oraz szwedzkiej (100m, 200m, 300, 400m).

mistrzostwa sztafetowe 1
Zdecydowanie zwyciężyliśmy w Chorzowie, gdzie na osiem startujących drużyn zajęliśmy aż siedem pierwszych miejsc, uzyskując tym samym awans do finałów wojewódzkich. Trzy sztafety ustanowiły nowe rekordy szkoły. Jest to dobry zwiastun na finały wojewódzkie, które już niebawem odbędą się w Sosnowcu. Opiekunami drużyn na zawodach byli Marzena Gruchel, Tomasz Grzywacz i Krzysztof Podchul.

 

FESTIWAL POLSKIEJ PIOSENKI SPORTOWEJ
CZYLI ZŁOTE LATA POLSKIEJ PIŁKI NOŻNEJ W PIOSENCE

 

Zapraszamy młodzież naszej szkoły do udziału w Festiwalu Polskiej Piosenki Sportowej. Jest to impreza organizowana po raz pierwszy w naszej szkole i będzie towarzyszyła obchodom XXV Olimpijskich Dni Sportu. Z tej okazji wspólnie odbędziemy podróż sentymentalną do lat świetności polskiej piłki nożnej. Zabiorą nas w nią piosenki, które w latach 70-dziesiątych i 80-dziesiątych wykonywali tacy wokaliści jak: Maryla Rodowicz, Bohdan Łazuka, Maria Koterbska, Andrzej Dąbrowski czy Anna Jantar. Impreza została zaplanowana na 16 czerwca o godz.16.00. w auli szkolnej.


Zapraszamy na widownię młodzież naszej szkoły, grono pedagogiczne, rodziców, dziadków i przyjaciół rodziny. Będziemy nie tylko kibicować swoim faworytom. Podczas festiwalu przeprowadzone zostaną konkursy:
1. Wybierać będziemy „słowika publiczności”.
2. Rozlosowane wcześniej w klasach imienne wejściówki będą brały udział w losowaniu nagród.
3. W konkursie dla starszej widowni (rodzice, dziadkowie) zgadywać będziemy „kto jest na zdjęciu”.
Karteczki z odpowiedziami wrzucane będą do odpowiednich urn. Wśród posiadaczy wejściówek rozlosowanych zostanie 10 piłek. Natomiast wyniki 1 i 3 konkursu ogłoszone zostaną podczas zakończenia XXV Olimpijskich Dni Sportu – 18 czerwca o godz. 13.00.


LEKCJA W TEATRZE

13 czerwca uczniowie naszej szkoły po raz trzeci uczestniczyli w Lekcji w Teatrze. Jest ona częścią cyklicznych spotkań w Teatrze Rozrywki, w trakcie których aktorzy przybliżają młodym widzom swoją pracę.

lekcja w teatrze 1  lekcja w teatrze 2 


Odbyła się pod hasłem: reżyser - aktor – postać. Spotkanie miało na celu przedstawić teatr w procesie twórczym. Aktorzy wyjaśnili uczniom znaczenie słowa: próba teatralna. Według nich jest to domena reżysera, który wraz z aktorami powołuje do życia dzieło teatralne. To próbowanie potencjalnych możliwości, improwizacja, poszukiwanie, odkrywanie, otwieranie drzwi do innego świata.

Próba jest „spiritus movens” zdarzenia teatralnego, jest pierwszym widzem dla aktorów, inspiracją gwarantem ładu i poczucia bezpieczeństwa. W trakcie jej trwania stwarzana jest, niezbędną w pracy zespołowej, atmosfera wspólnoty, konsolidacji i odpowiedzialności. Procesy zachodzące podczas próbowania są skomplikowane i nieprzekazywalne. Są operacją odbywającą się na żywym organizmie ludzkim, na aktorze. Bazują na jego cechach psychofizycznych, ciele, intelekcie, technice gry, a także wrażliwości, intuicji i emocjach. Próby są żmudne i nużące, bywają też ekscytujące, absorbujące, barwne, odkrywcze i twórcze. Lekcja 3 jest zaproszeniem na teatralna próbę, w czasie której wszystko może się zdarzyć. Polonistka, Beata Tumiłowicz–Dylong, wraz z kierownik artystyczną teatru, Magdaleną Skorupą, zaplanowały pięć lekcji, po jednej w każdym semestrze, by zapoznać uczniów ze wszystkimi zagadnieniami sztuki teatru. Przed nami jeszcze 2 spotkania: przestrzeń - inscenizacja, ruch - taniec.

BEZPIECZNE  WAKACJE

13.06.2014 r. to wbrew przesądom szczęśliwy piątek w naszej szkole. Był dniem wycieczek szkolnych, wyjść do teatru Rozrywki czy do Skansenu.

bezpieczne wakacje 1  bezpieczne wakacje 2 

 

To dzień, który upływał pod hasłem bezpieczeństwa. Beata Tumiłowicz–Dylong przy współpracy ze st. asp. Arkadiuszem Bieniem zaprosiła policjantów z Wydziału Profilaktyki Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.  

 

Aspiranci przeprowadzili pogawędkę na temat bezpiecznych wakacji. Opowiadali o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą, poruszania się po drogach, pozostawania w domu i na osiedlowym placu zabaw podczas nieobecności pracujących rodziców. Uświadomili dzieciom, jakie zagrożenia czyhają na nie każdego dnia. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się ze sprzętem policyjnym i z pojazdami wykorzystywanymi przez służby mundurowe.  Dziękujemy KMP w Chorzowie za współpracę i patronat nad naszą szkołą.

VENA FESTIVAL Łódź 2014 r.

W finale ogólnopolskim spotykają się najlepsze zespoły z poszczególnych województw w sztafetach 4x100m i szwedzkiej (100m, 200m, 300m, 400m).

 

Możliwość występu w tej imprezie zapewniły sobie nasze dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 5 w sztafecie 4x100m, które wygrały tę konkurencję podczas finału wojewódzkiego.15 czerwca w Łodzi młode sprinterki rozpoczęły rywalizację od biegu eliminacyjnego i osiągnęły wynik 57,47s. Dał on prawo startu w biegu finałowym.

 

W finale dziewczęta poprawiły swój rezultat z biegu eliminacyjnego o ponad sekundę uzyskując czas 56,30 i zajmując 6 miejsce w Polsce. Czas tego biegu jest nowym rekordem szkoły. Mistrzostwo Śląska, miejsce w finale podczas zawodów ogólnopolskich oraz rekord szkoły, pozwoliły dziewczętom sięgnąć po tytuł Lekkoatlety Szkoły Podstawowej nr 5 w roku szkolnym 2013/2014.

 

Opiekunem grupy była Marzena Gruchel. Skład zespołu finałowego: Witek Małgosia 6 b, Lis Wiktoria 6 b, Sornowska Joasia 5 b, Fular Oliwia 6 b.

ĆWIERĆ WIEKU…

 

tyle liczy sobie nasze szkolne święto sportu. Latami wypracowywana, dobra impreza sportowa skończyła 25 lat. Jak przystało na jubilatkę, zorganizowana została duża impreza towarzysząca obchodom jubileuszu. Festiwal Polskiej Piosenki Sportowej czyli Złote Lata Polskiej Piłki Nożnej w Piosence, to pełna nazwa imprezy, która przyciągnęła do auli sporą rzeszę publiczności.
 
Impreza sportowa, a jednak nie do końca sportowa. Impreza muzyczna, a jednak nie do końca muzyczna. Za sprawą 10 piosenek i filmiku odbyliśmy wszyscy podróż sentymentalną do lat świetności polskiej piłki nożnej. Wspomnienia o Gerardzie Cieśliku spowodowały, że wielu osobom zakręciła się łezka w oku. Na widowni zasiadło wielu rodziców, dziadków, uczniów  naszej szkoły, którzy przyszli kibicować wykonawcom poszczególnych piosenek.

Szczególnie ciepło powitano gościa specjalnego, piłkarza, który miał szczęście grać w reprezentacji polski pod wodzą Kazimierza Górskiego na Mistrzostwach Świata 1974r. i na Olimpiadzie w Montrealu  w 1976 r. – Henryka Wieczorka.
 
Wielkie imprezy piłkarskie mobilizują również twórców piosenek. Czas pokazuje, czy zyskują one sympatię kibiców i dołączają do największych i najbardziej lubianych polskich futbolowych hitów w historii. Piosenki, które wykonywali nasi uczniowie mają dużą wartość artystyczną. Nie tylko dla tego że wykonywali je przed laty wybitni artyści scen polskich. Przetrwały też dzięki temu, że autorami tekstów i muzyki byli wielcy fachowcy w swojej dziedzinie, wybitni kompozytorzy i poeci. Te piosenki przetrwały próbę czasu. Zmierzyć się z tym repertuarem nie było łatwo. Dlatego jesteśmy pełni uznania, że nasi młodzi wykonawcy podjęli to wyzwanie.
 
Oto 10 wytypowanych piosenek i ich wykonawcy według kolejności występów:


1.    Zespół „Muzyczne anioły” – „Futbol, futbol”
2.    Ciołek Weronika – „Tajemnica Mundialu” 5 e
3.    Kostoń Klara  – „A ty się bracie nie denerwuj” – 2 d
4.    Zespół „Świetlikowe nutki” – „Bo mój chłopiec piłkę kopie” – świetlica (3 a)
5.    Buczek Anastazja – „Trzej przyjaciele z boiska” – 5 b
6.    Morys Ewelina – „On gra na skrzydle” – 2 d
7.    Pluta Iga – „Po zielonej trawie” – 2 d
8.    Świtała Artur – „Idziemy na mecz” – 2 d
9.    Wołowczyk Weronika i Kędzierska Julia – „Gol, gol, gol” – 5 c/e
10.  Woźniak Dominik – „Mundialeiro” – 5 b
festiwal piosenki sportowej 1 
Tytuł „Sportowego Słowika” zdobył Artur Świtała z klasy 2 d, śpiewając piosenkę „Idziemy na mecz.  Propozycja słynnego zespołu rockowego Wilki, nawiązująca do sukcesów drużyny Kazimierza Górskiego.

festiwal piosenki sportowej 2
Sympatię publiczności zaskarbiła sobie Klara Kostoń, która piosenką „A ty się bracie nie denerwuj” zdobyła tytuł „Słowika Publiczności”.

festiwal piosenki sportowej 13  festiwal piosenki sportowej 12 


Gość specjalny, Henryk Wieczorek ufundował 10 piłek, które powędrowały do szczęśliwych posiadaczy imiennych wejściówek wraz z autografem piłkarza.

festiwal piosenki sportowej 15  festiwal piosenki sportowej 14 


Pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy była Maria Poznańska przy współpracy: Bożeny Przybylskiej, Bożeny Koteji, Joanny Stokłosy i Romka Kolasińskiego.

 

SORTOWIEC ROKU 2013/2014

 

W czasie corocznego święta sportu odbywa sie prezentacja uczniów, którzy w roku szkolnym osiągnęli największe sukcesy sportowe.

W tym roku szkolnym tytuł sportowca roku otrzymały:

SP - Ksenia Korepta
GS 11 - Magdalena Cofałka

 

 

 

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES