^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

NOWY ROK SZKOLNY 2013/2014

rozp2  rozp1 

SUKCES NASZEJ PŁYWACZKI NA MISTRZOSTWACH POLSKI
19-21.07.2013 r. OŚWIĘCIM

 

Złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów 15-letnich w pływaniu na dystansie 50m stylem klasycznym zdobyła Sylwia Spoljar zawodniczka KS „Piatki” Chorzów uczennica Zespołu Szkół Sportowych nr 1.

 

plyw


To bardzo duży sukces młodziutkiej i utalentowanej pływaczki, pierwszy w jej karierze sportowej medal zdobyty na imprezie takiej rangi. Sylwia wystartowała również w konkurencji 100m stylem klasycznym, gdzie po zaciętej walce zdobyła czwarte miejsce. Ułamki sekund dzieliły od medalu Paulinę Pedę, która była czwarta na dystansie 100m stylem motylkowym. Jest wszechstronną zawodniczką, która również na dystansach 50 metrowych w stylach: motylkowym, grzbietowym i dowolnym zajmowała miejsca od 5 do 6. Jak to bywa na dystansach sprinterskich do zdobycia medalu zabrakło trochę szczęścia.


W finałach dystansów 50 i 100m stylem motylkowym oraz 200m stylem zmiennym pływał Piotr Ellgoth. Zawodnik poprawił rekordy życiowe. Zdaniem trenera Sławomira Pąchalskiego systematyczność i pracowitość zawodnika dobrze rokuje.

 

DRUGIE MIEJSCE W TURNIEJU ORLIKA

 

18 września w Chorzowie odbyły się eliminacje do IV Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska (rocznik 2000-2001).

 

W zawodach brały udział Gimnazjum  nr 11, 9, 8, 6 i 2 z naszego miasta. Reprezentacja szkoły zremisowała w obu swoich meczach z gimnazjum nr 6 i 9 i ostatecznie zajęła II miejsce w Chorzowie.


Szkołę reprezentowały: Krzemień Agnieszka, Łyszczarz Klaudia, Dąbek Laura, Jurczyńska Marta, Leśniak Patrycja, Gałaj Wioletta, Bobek Agnieszka, Bazan Agata, Troska Dagmara, Mamzerowska Weronika. Zespół przygotowany został przez Sebastiana Rostka.

 

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ SZÓSTOKLASISTÓW 

 

pilka reczna 

 

W dniach 27-29 września 2013 r. w hali sportowej  MOKSiR  w Chrzanowie rozgrywany był III Turniej Piłki Ręcznej Chłopców „o Puchar Ziemi Chrzanowskiej”.


W zawodach udział wzięło 13 zespołów. Podczas trzydniowej rywalizacji przez chrzanowską halę przewinęło się ponad 200 młodych handballistów. Rozegrano 49 pojedynków, w których strzelono 1021 bramek. Wyniki rywalizacji naszych zawodników - uczniów klasy 6 c - przedstawiają się następująco:


Vive Targi Kielce - „Zryw” Chorzów - 11:12
”Kontra” Warszawa I- „Zryw” Chorzów - 13:14
Wilanovia Warszawa -„Zryw” Chorzów - 10:8
„Zryw” Chorzów - PMOS Chrzanów 1 - 12:14
„Zryw” Chorzów - PMOS Chrzanów III - 13:3
Ostrów Wielkopolski - „Zryw” Chorzów - 10:11


W końcowej klasyfikacji nasi zawodnicy zajęli szóste miejsce.

Najlepszym zawodnikiem ZRYWU był  Rafał Szczygłowski. Najwięcej bramek strzelili: Kamil Dziuba Kamil – 28, Artur Brzychczy – 13, Dominik Szmandra – 12. 

 

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

 

Dnia 24.09.2013 roku odbyły się miejskie eliminacje w biegach na przełaj.

 

sz  sz1 

 

 

Sześcioosobowe zespoły rywalizowały ramię w ramię walcząc z zawodnikami na zmianie oraz samym sobą pokonując ciężką trasę biegu. Przeciwnicy byli mocni i czekali na każde nasze potknięcie, ale zarówno Szkoła Podstawowa nr 5 jak i Gimnazjum Sportowe nr 11 zdały pierwszy ważny egzamin pozytywnie. Wszyscy uzyskali awans do zawodów rejonowych, które odbędą się już 10 października w Siemianowicach Śląskich.


W szkołach podstawowych dziewczęta zajęły II miejsce w składzie: Magda Filipek, Paulina Wawrziczek, Małgosia Witek, Ksenia Korepta, Ania Mrowiec oraz Julia Hellfeier, która uzyskała najlepszy wynik w drużynie.
Wśród chłopców zajęliśmy III lokatę w składzie: Pio Scelina, Michał Krall, Adrian Skrzypiec, Paweł Płaszczymąka, Mateusz Bończyk oraz Dorian Strzyżewski. Na wyróżnienie zasługują Pio Scelina i Mateusz Bończyk za najlepsze czasy na swoich zmianach.


Najlepiej spisały się dziewczęta z Gimnazjum Sportowego nr 11. Zdobyły one Mistrzostwo Chorzowa w pięknym stylu i z niemałą przewagą nad rywalkami, co dobrze rokuje na dalszy etap eliminacji, gdzie w rejonie awans uzyska już tylko najlepsza drużyna.

Skład dziewcząt: Magda Cofałka, Jagoda Dubińska, Sonia Malik, Marysia Kacprzyk, Agata Solińska, Dagmara Troska. Najlepszy czas na swojej zmianie uzyskała Martyna Rutkowska.
Chłopcy mieli mniej szczęścia, ale również awansowali z III lokaty.

W drużynie chłopców pobiegli: Aleksander Gawrysz, Aleksander Kachel, Patryk Juzyszyn, Dominik Sikora, Rafał Tiffert. Wśród chłopców heroiczną walką na swojej zmianie popisał się Filip Baljon z II A, który uzyskał najlepszy wynik w drużynie.

 

UCZNIOWIE ZBIERALI KASZTANY

 

Dobiegła końca akcja „Kasztanobranie”. Uczniowie klas 1-6 na przełomie września i października włączyli się do inicjatywy Małego Samorządu Szkolnego i wspólnie z rodzicami zebrali ok. 600 kg kasztanów!.

 

kasztanobranie


Zostały przekazane firmie produkującej naturalne kosmetyki na ich bazie. Uzyskane w ten sposób pieniądze (ok. 250 zł) zasilą konto Samorządu Szkolnego.
Organizatorzy akcji: Danuta Strzelecka i Anna Rybczyńska. 

 

NASI W PUCHARZE IM. ERNESTA LANGERA

 

Dnia 02.10.2013r. na pływalni w Radlinie spotkało się osiem najlepszych klubów z całego okręgu śląskiego. Każdy klub był reprezentowany przez jednego najlepszego zawodnika z rocznika 2000 lub 2001 w każdej konkurencji kobiet jak i mężczyzn.

 

Nasi zawodnicy walczyli na pięciu dystansach: 100m stylem motylkowym, 100m stylem grzbietowym, 100m stylem klasycznym, 100m stylem dowolnym oraz 200m stylem zmiennym. W klasyfikacji ogólnej nasz klub uplasował się na czwartym miejscu.

 

POLA NADZIEI

 

W dniu 7 października po raz trzeci obchodziliśmy szkolne Dni Pól Nadziei. Kampania ma na celu pozyskanie środków na działalność hospicjum, a także edukację młodych ludzi w zakresie tolerancji i właściwego traktowania ludzi nieuleczalnie chorych.

 

polanadziei 1  polanadziei 2 


Rodzice uczniów klas 6 e i I A przygotowali na cel kampanii - kiermasz z ciastami. Można było kupić babeczki ciasta owocowe, murzynki oraz wiele innych pyszności. Cały dochód ze sprzedaży  w wysokości 379 zł został wpłacony na konto chorzowskiego hospicjum mieszczącego się przy ulicy Szpitalnej.

 

JAK OBCHODZILIŚMY ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

 

14.10.2013 r. uroczyście obchodziliśmy 240. rocznicę powołania centralnego organu oświatowego - Komisji Edukacji Narodowej.

 

dziennauczyciela 1  dziennauczyciela 2 

 

Monika Kalita–Szromek i Beata Tumiłowicz–Dylong zgromadziły na scenie najbardziej utalentowaną młodzież naszej szkoły. Po raz kolejny mogliśmy podziwiać  laureatów pozaszkolnych konkursów recytatorskich i młodzież na stałe współpracującą z teatrem chorzowskim. Anastazja Buczek, Weronika Wołowczyk, Nicole Wilczek, Dominika Kuc i Magdalena Nikoda uświetniły obchody pięknym śpiewem.

Alicja Grzesik, Karolina Miś, Pola Janiurek i Paulina Furgał popisały się umiejętnościami recytatorskimi. Alicja Kałuża, Wiktoria Sobol i Weronika Greger i Jacek Bilik zaprezentowali nieprzeciętne umiejętności taneczne.

Na zakończenie dyrektorzy, nauczyciele oraz  pracownicy administracji i obsługi otrzymali słodkie upominki.

 

MOJA PANI

 

Dzień Edukacji Narodowej po raz kolejny stał się pretekstem do wyrażenia sympatii najmłodszych dzieci do swoich nauczycieli.

 

naszapani 1  naszapani 2 


Uczniowie klas pierwszych wykonali prace plastyczne przedstawiające wychowawców, a dzieci z klas drugich i trzecich zaprezentowały wierszyki–rymowanki opisujące swoich nauczycieli. Wszystkie prace mogliśmy podziwiać w holu naszej szkoły.

 

UCZNIOWIE POTRAFIĄ POMÓC

 

W dniach 17 i 29 października odbyło się w naszej szkole szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas III gimnazjum. Zostało przeprowadzone przez instruktorów Ogólnopolskiego Centrum Nauczania Pierwszej Pomocy i Bezpieczeństwa z Krakowa.

 

pierwsza pomoc


Uczniowie opanowali podstawowe zachowania w razie konieczności udzielenia pomocy tj. wezwanie pomocy, rozpoznanie stanu wymagającego podjęcia działań ratowniczych, resuscytację krążeniowo-oddechową, postępowanie w przypadku krwotoku, wstrząsu, wypadku drogowego. Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z wytycznymi Europejskiej i Polskiej Rady Resuscytacji i zakończone uzyskaniem zaświadczenia, po pozytywnie zaliczonym teście z części teoretycznej i praktycznej.

 

MISTRZOSTWA CHORZOWA W LEKKIEJ ATLETYCE

 

W październiku rozegrane zostały Mistrzostwa Królowej Sportu w Chorzowie. Zawodnicy walczyli indywidualnie o medale. Suma najlepszych wyników wszystkich zawodników danej szkoły pozwalała rywalizować drużynowo o Puchar Chorzowa w Lekkoatletyce wśród gimnazjów.

 

20131001 144437.1  img 20131001 124119.1 

 

Indywidualnie najlepsi zawodnicy Gimnazjum Sportowego nr 11:
Wśród klas pierwszych:

Agata Bazan I miejsce w biegu na 100m: 15,35s,

Dagmara Troska II miejsce w biegu na 300m: 51,40s,

Leon Raczyński I miejsce w biegu na 300m: 46,35s,

Martyna Rutkowska I miejsce w biegu na 600m: 1;59,64s,

Rafał Tiffert I miejsce w biegu na 1000m: 3;01,00s,

Ola Kopiec I miejsce w skoku w dal: 3,88cm,

Kamil Mimier III miejsce w skoku w dal: 3,98cm,

Wiktor Poprawski III miejsce w skoku wzwyż: 130cm,

Sylwia Piwoń I miejsce w rzucie piłeczką palantową: 42m,

Szymon Adamski III miejsce w rzucie piłeczką palantową: 48,5m.

 

Wśród klas drugich:

Martyna Kosakowska III miejsce w biegu na 100m: 15,39s,

Olek Gawrysz I miejsce w biegu na 100m: 13,08s,

Sonia Malik I miejsce w biegu na 300m: 49,92s,

Patryk Juzyszyn I miejsce w biegu na 300m: 41,40s,

Jakub Norek I miejsce w biegu na 1000m: 3;03,59s,

Maria Kacprzyk I miejsce w skoku wzwyż 130cm,

Kachel Aleksander III miejsce w skoku wzwyż,

Kuba Rajwa II miejsce w skoku wzwyż: 4,85cm.

 

Wśród klas trzecich:

Jagoda Dubińska I miejsce w skoku wzwyż 145cm oraz również najlepszy czas zawodów w biegu na 100m: 14,66s,

Magda Cofałka I miejsce w biegu na 300m: 47,73s oraz 3,94cm w skoku w dal,

Sylwia Spojlar I miejsce w biegu na 600m: 1;57,34s,

Paulina Peda 1;57,92s,

Agata Solińska 2;01,44s,

Denis Jaworski I miejsce w skoku wzwyż 160cm,

Łukasz Krucke I miejsce w skoku w dal: 5,17cm

Roksana Godula III miejsce w kuli: 7,34cm.

 

Najlepszą lekkoatletka zawodów wg tabel wielobojowych została Jagoda Dubińska za skok wzwyż, gdzie poprzeczkę pokonała na wysokości 145cm.

Najlepszym lekkoatletą zawodów został Patryk Juzyszyn za bieg na 300m w czasie 41,40s.

 

TRIUMF DZIEWCZĄT W PIŁCE NOŻNEJ

 

31 października 2013 roku dziewczyny naszego gimnazjum po raz pierwszy w tym roku szkolnym zaprezentowały swoje umiejętności na boisku, podejmując sportową walkę w piłce nożnej halowej.

 

pilka nozna dziewczat 

 

Do współzawodnictwa szkół gimnazjalnych stanęły łącznie cztery zespoły, starając się o eliminacje w swojej dzielnicy do rozgrywek na szczeblu miasta Chorzowa. Z racji rozgrywania turnieju w ZSS nr 1, oczekiwania skierowane na zwycięstwo były oczywiste. Jak się później okazało, odrobina presji nie zaszkodziła.


Uczennice reprezentujące szkołę stanęły na wysokości zadania, fundując swoim kibicom wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Od samego początku turnieju inicjatywa na parkiecie należała do gospodarzy, deklasując swoje rywalki liczbą strzelanych goli, nie tracąc przy tym żadnego punktu. Przybyłe zespoły musiały uznać wyższość naszej drużyny, walcząc zaciekle co najwyżej o drugie miejsce.

 

Wielkie uznanie należy się całemu zespołowi, który bezsprzecznie w całości przyczynił się do wygranej. Jednak na największe wyróżnienie zasługuje uczennica klasy III B - Roksana Godula, która niczym snajper kierowała piłkę do bramki rywalek, zdobywając największą liczbę punktów dla swojej drużyny. Ciesząc się z wysokiej dyspozycji dziewcząt, życzymy im dalszych sukcesów w następnej fazie pojedynków. Zwycięski skład tworzyły:
Magdalena Cofałka – III B
Karina Maciaszek – III B
Roksana Godula – III B
Martyna Miarka – III D
Nicole Chrobok – III D
Aleksandra Kubicka – III D
Agata Bazan – I B
Agnieszka Krzemień – I D
Patrycja Leśniak – I D
Klaudia Łyszczarz – I D
Laura Dąbek – I D.

 

PRZEKAZANIE DARÓW DO SCHRONISKA

 

W październiku przeprowadziliśmy w szkole zbiórkę darów na rzecz czworonożnych podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie.

 

dary dla schroniska


Dzięki zorganizowanej akcji zebraliśmy wiele kilogramów suchej karmy, pokarmu dla zwierząt w puszkach i saszetkach a także koc, legowisko i zabawki dla psów. Dary te przekazaliśmy w dniu 31 października pracownikom schroniska.

 

KARTKA URODZINOWA

 

W dniach 21-22 października Samorząd Uczniowski zorganizował  akcję wysyłania kartek urodzinowych dla Oliwii Gandeckiej z Zielonej Góry.

 

kartka dla oliwii


Marzeniem  sześcioletniej dziewczynki chorej na nowotwór było otrzymanie jak największej ilości kartek urodzinowych. Wspólnie z uczniami naszej szkoły i ich rodzicami zebraliśmy wiele kolorowych i artystycznych kartek, które przesłaliśmy solenizantce.

Uczennica klasy II D GS, Krystyna Stępień, wykonała kartkę w formie autorskiego opowiadania.

Opiekunami akcji była  Monika Kalita-Szromek i Joanna Hajor-Klimek.


SPORTOWY ROK SZKOLNY 2013/2014 ZAINAUGUROWANY

 

W Sosnowcu w pięknej auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Jana Kiepury, odbyła się Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2013/2014, połączona z obchodami jubileuszu 60–lecia działalności Szkolnego Związku Sportowego w Polsce.

 

inauguracja roku sportowego 2013 2014 4


Uroczystość była też doskonałą okazją, by wyróżnić najlepsze szkoły podstawowe, gimnazja i licea województwa śląskiego, które brały udział w sportowych zmaganiach w zeszłym roku szkolnym.
          
Gościem honorowym był prezes ZG SZS w Warszawie, poseł na Sejm RP Wojciech Ziemniak. Obecni byli także: Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, członek zarządu Województwa Śląskiego Arkadiusz Chęciński, Honorowy Prezes SZS w Katowicach Janusz Nowakowski, Prezes Śląskiej Federacji Sportu Marian Waligóra, Ewa Lewandowska, przewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego.


Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali działacze SZS, dyrektorzy szkół i nauczyciele wychowania fizycznego. Wśród wyróżnionych znaleźli się: dyrektor Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie, Joanna Salwerowicz oraz Marek Krychowski, nauczyciel wychowania fizycznego, działacz SZS.

 

inauguracja roku sportowego 2013 2014 1  inauguracja roku sportowego 2013 2014 2  inauguracja roku sportowego 2013 2014 3 

 

W rywalizacji sportowej szkół za rok 2012/2013, po zaciętej walce zajęliśmy ostatecznie w kategorii szkół podstawowych miejsce VI, a wśród szkół gimnazjalnych uplasowaliśmy się na wysokiej III pozycji.

 

Trzeba dodać, że mimo wielu finałów wojewódzkich w różnych dyscyplinach nie udało nam się zająć wyższych pozycji, bo nasi rywale nie śpią i tylko czekają, żeby uszczknąć nam cenne punkty. No cóż, taka jest rywalizacja sportowa i na tym polega piękno sportu, że jego wynik jest to końca sprawą otwartą!

 

MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH Z WIERSZAMI TUWIMA W TLE

 

W październiku nasza biblioteka włączając się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Roku Juliana Tuwima zorganizowała rajd  czytelniczy w klasach 1-3 szkoły podstawowej, podczas którego dzieci mogły usłyszeć znane i mniej znane wiersze poety.

 

miesiac bibliotek szkolnych 

 

W klasach pierwszych ogłoszony został konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji do ulubionego wiersza Juliana Tuwima. Pierwszoklasiści z ochotą przystąpili do konkursu, w związku z czym biblioteka otrzymała bardzo dużo prac.


Pierwsze miejsce ex aequo zajęli Tomasz Szewczyk kl. 1 e oraz Kacper Porwik kl. 1 a. Drugie miejsce przypadło Katarzynie Wołowczyk kl. 1 b, a trzecie zdobyła Natalia Szpoton kl. 1 a.


30 października dwuosobowe reprezentacje z klas drugich i trzecich sprawdzały swoją znajomość wierszy Tuwima w konkursie „Julian Tuwim- czarodziej słów”. Pierwsze miejsce zajęła klasa 3 d, którą reprezentowali Zuzia Pieniążek i Marta Szymonek. Drugie miejsce otrzymała  klasa 3 c, przedstawicielami byli Igor Duda i Bartosz Staszewski. Trzecie miejsce zajęła klasa 2 e, reprezentacja - Małgorzata Dobrowolska i Adrian Wystup. Na turnieju panowała przyjemna atmosfera, a wszystkie klasy utrzymywały wysoki poziom wiedzy o wierszach autora Lokomotywy.

ANDRZEJKI DLA SFPU

 

Dobiegła końca akcja „Andrzejki dla Szkolnego Funduszu Pomocy Uczniom”, którą zorganizował Mały Samorząd Szkolny.

 

Dziękujemy uczniom klas 1-3 za zakup wróżb – cegiełek i wspólną zabawę.Zebraliśmy kwotę 210,00 zł, która została przekazana na konto SFPU działającego na terenie naszej szkoły.
Opiekunowie Małego Samorządu: Danuta Strzelecka, Anna Rybczyńska  

 

STAROCHORZOWSKA NUTKA

 

5 listopada 2013 r.uczennice klasy 2 b: Małgorzata Maciaszek, Wiktoria Godzińska, Anna Pawlak, klasy 3 b: Paulina Malcharczyk, Weronika Wilczyńska oraz klasy 3 e: Magdalena Mikoda i Zuzanna Wieczorek a także Anastazja Buczek z kl. 5 b i Weronika Wołowczyk z kl. 5 c brały udział w XV Miejskim Festiwalu Piosenki Chrześcijańskiej: „Starochorzowska nutka”, który odbył się w ZSO nr 2 w Chorzowie.

starochoezowska nutka 1  starochoezowska nutka 2 


Dzieci z klasy 2 b, 3 b i 3 e w kategorii klas 1-3 SP jako zespół muzyczny: „Muzyczne anioły” zdobyły II miejsce.
W powyższym konkursie duet: Anastazja Buczek i Weronika Wołowczyk wywalczyły najważniejszą nagrodę festiwalu: GRAND PRIX. Dziewczynki wykonały dwa utwory: „Alleluja, Alleluja, Amen, Amen Alleluja” i „Jesteśmy piękni” w dwugłosie.


Wszyscy laureaci festiwalu uczestniczyli i prezentowali swoje utwory na koncercie galowym w Starochorzowskim Domu Kultury 25 listopada 2013 r. Tam też otrzymali dyplomy i nagrody.
Do konkursu uczniów naszej szkoły przygotowywała Aldona Nieszwiec - nauczyciel religii i prowadząca pozalekcyjne zajęcia wokalno-muzyczne.


UCZNIOWIE  GIMNAZJUM SPORTOWEGO NR 11 ZAKWALIFIKOWANI
DO REJONOWEGO ETAPU KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH  
W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

 

MATEMATYKA
Dominika Świerzy - klasa IIB - nauczyciel Włodzimierz Cieśliński


JĘZYK ANGIELSKI
Aleksander Kołtun - klasa IIID
Olga Jędrys - klasa IIIA - nauczyciel Sebastian Hanke


BIOLOGIA
Olga Jędrys - klasa IIIA - nauczyciel Ewa Najgebauer


WIEDZA o SPOŁECZEŃSTWIE
Olga Jędrys - klasa IIIA - nauczyciel Justyna Wostal-Matysek.


Gratulacje oraz życzenia sukcesów na wyższych etapach nauczycielom i uczniom składa Dyrekcja szkoły.

 

MISTRZOSTWO ŚLĄSKA DOMINIKI

 

Dnia 7-8 listopada na pływalni „ Olimpijczyk” w Gliwicach  spotkały się wszystkie kluby z całego Okręgu Śląskiego, by walczyć o tytuł Mistrza Śląska w różnych konkurencjach.

ms plywanie listopad 2013 1  ms plywanie listopad 2013 3 

    
Najlepszą zawodniczką z rocznika 2000 została Dominika Bilińska zdobywając Mistrzostwo Śląska na dystansie 100m stylem grzbietowym z czasem 1;12,29 oraz trzecie  miejsce na dystansie 200m stylem grzbietowym 2;38,46 i trzecie miejsce na 50m stylem motylkowym uzyskując czas 0;34,03.

ms plywanie listopad 2013 2  ms plywanie listopad 2013 4 

    
Na podium znalazła się również Oliwia Sobik zdobywając drugie miejsce na dystansie 100m stylem grzbietowym z czasem 1;12,55. Pozostali zawodnicy poprawiali swoje rekordy życiowe. Uczniów trenuje Monika Naczyńska.   

 

NASZE DZIEWCZĘTA MISTRZYNIAMI W PIŁCE NOŻNEJ

 

13 listopada br. przyszedł czas na kolejny etap rozgrywek w piłce nożnej halowej dziewcząt szkół gimnazjalnych. Wcześniejsza wygrana na szczeblu dzielnicowym skierowała nas do Kompleksu Sportowego „Hajduki”.

 

 pilka nozna dziewczat hajduki

 

Tutaj trzy najlepsze zespoły Chorzowa stanęły w szranki, rywalizując o miano mistrza naszego miasta. Wyjazdowy charakter turnieju zmusił nas do nieco większej czujności i mobilizacji.
Dziewczyny od samego początku wykazywały większe ambicje na boisku, dostosowując się do poziomu gry swoich rywalek. Takim postępowaniem nie tylko odpierały najgroźniejsze ataki,  ale nie szczędziły swoim przeciwniczkom strzałów na bramkę, przypominając punktowy sukces poprzednich zawodów.

 

Większe zaangażowanie, a także szacunek do przeciwnika okazały się receptą na zwycięstwo i awans do następnego etapu na szczeblu rejonowym. Wychwalając po raz kolejny zespół, miło poinformować, że uczennica naszej szkoły Roksana Godula została wyróżniona w turnieju, jako najlepsza zawodniczka, odznaczając się skutecznością jak i techniką gry.

 

II ZAWODY PŁYWACKIE O CIUPAGĘ ONDRASZKA

 

W sobotę 23 listopada 2013 r. na krytej pływalni „Torcik” w Bielsku-Białej odbyły się II Zawody Pływackie o Ciupagę Ondraszka. W zawodach wzięli udział uczniowie klasy 3a i 4a.  Nasi pływacy jak zwykle zaprezentowali świetną formę.

ciupaga ondraszka 1  ciupaga ondraszka 2 

 
Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanął Szymon Ellgoth  z klasy 3 a, który pewnie zwyciężył na dystansach 100 m stylem dowolnym i 50 m stylem grzbietowym. Drugie miejsce w wyścigu  na 50 m stylem klasycznym wywalczył Maciej Warczak z klasy 4 a. Ponadto zawodnicy którzy zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce to:


- 50 m stylem klasycznym: 4. Dawid Hadzik, 5. Julianna Drewniok, 9. Alicja Wojciechowska
- 100 stylem dowolnym: 7. Marta Marczak
- 50 stylem grzbietowym: 4. Maja Ołubiec, 6. Piotr Garczarczyk 7. Tytus Jendroszczyk, 9. Maciej Sowiński.

 Z dumą musimy też wspomnieć o uczennicy klasy 4 a Juliannie Drewniok, która wykazała się niezwykłą odwagą i uczciwością. Zgłaszając pomyłkę w wynikach wyścigu na 50 m stylem klasycznym kobiet pozbawiła się jednocześnie miejsca na podium. Za swoją postawę otrzymała nagrodę fair play.

 

Wszyscy zawodnicy znacznie poprawili swoje czasy.
Zawodnicy trenują pod okiem trenerów: Grażyny Błaszczak i Mateusza Tosty (4 a) oraz Kornelii Baljon i Mateusza Niegota (3 a).

 

GÓRA GROSZA

 

Podobnie jak w ubiegłych latach nasza szkoła przyłącza się do akcji „Góra grosza”, której celem jest zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, na tworzenie i dofinansowanie rodzinnych domów dziecka, pogotowia rodzinnego, zawodowych rodzin zastępczych.


Akcja polegająca na zbieraniu monet o nominale od 1 grosza do 5 złotych trwa od 25 listopada do 6 grudnia 2013 roku.  Dla klasy, która wykaże największe zaangażowanie przewidziano niespodziankę.

 

NOWE STROJE PIŁKARZY RĘCZNYCH

 

W środę 20 listopada 2013 r. uczniowie klasy 6 c reprezentujący klub MKS Zryw Chorzów rozegrali mecz z drużyną z Rudy Śląskiej. Dla naszych uczniów był to dzień szczególny, ponieważ chłopcy pierwszy raz zagrali w nowych strojach sportowych.

nowe stroje pilkarzy recznych
Mecz zakończył się wysoką wygraną naszych zawodników 40:11, którzy nie mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek, bo w czwartek rozgrywali już kolejne spotkanie z MKS Ustroń.

 

Na ten mecz został zaproszony  prezes firmy HALMAR pan  Zygmunt Biedacha, który ufundował nowe koszulki i spodenki dla całej drużyny. Po wygranym meczu 25:16 uczniowie podziękowali sponsorowi i zaprosili na kolejne rozgrywki.

 

MISTRZOSTWO DLA MŁODYCH PIŁKAREK

 

Po Mistrzostwach Chorzowa w piłce nożnej gimnazjalistek, przyszedł czas na rywalizację w młodszej grupie wiekowej – szkół podstawowych. Nasz zespół, składający się z uczennic klas pływackich i lekkoatletycznych bardzo dobrze rozegrał fazę grupową turnieju, co pozwoliło na awans do finału imprezy.

pilka halowa dziewczat sp mistrzostwo chorzowa
W finale nasza drużyna rozegrała zacięty mecz ze Szkołą Podstawową nr 17. Po regulaminowym czasie gry wynik był bezbramkowy co oznaczało, że mistrzowską drużynę wyłonią rzuty karne. Tam o jeden celny strzał więcej wykonała nasza drużyna i tym samym mogła zacząć się cieszyć ze zwycięstwa w całym turnieju.

 

Gratulacje dla dziewczyn i ich trenerki  Marzeny Gruchel. Skład zwycięskiego zespołu: Aleksandra Noga 6 b, Paulina Wawrziczek 6 b, Weronika Stasiła 6 b, Wiktoria Lis 6 b, Julia Hellfeier 6 a, Weronika Grychtoł 6 a, Dominika Kosińska 6 a, Dominika Susek 6 a, Martyna Zimnik 6 a, Dominika Bańczyk 5 b, Antonina Grzywacz 5 b, Zuzanna Mróz 4 a.

 

DZIEWCZĘTA MISTRZYNIAMI CHORZOWA W TENISIE STOŁOWYM

 

22 listopada uczennice SP brały udział w Mistrzostwach Chorzowa Szkól Podstawowych w tenisie stołowym. W turnieju wystartowało 11 szkół.

 

Nasze dziewczyny  spisały się znakomicie zdobywając, po pasjonujących rozgrywkach pierwsze miejsce, tym samym awansując do rozgrywek rejonowych.


Nasza szkołę reprezentowały: Zuzanna Kubiec klasa 5c  zdobywając indywidualnie III miejsce, Hanna Kubiec klasa 4e zdobywając indywidualnie IV miejsce, Michalina Rutkowska klasa 5c zdobywając indywidualnie V miejsce, Patrycja Iskra klasa 5 a zdobywając indywidualnie IX miejsce oraz Aleksandra Noga klasa 6b. Uczennice przygotowała Grażyna Błaszczak.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

25 listopada został ustanowiony Światowym Dniem Pluszowego Misia. W tym roku maskotka misia ma już 111 lat lecz wciąż pozostaje ulubioną dziecięcą zabawką. Nasza biblioteka szkolna po raz kolejny włączyła się w obchody tego niezwykłego dnia.
 
Klasy pierwsze szkoły podstawowej oraz dzieci z Przedszkola nr 11 w Chorzowie brały udział w specjalnych lekcjach, których celem było kształtowanie zamiłowań czytelniczych i artystycznych, poprzez zapoznanie dzieci z wartościowymi książkami i filmami, których bohaterami są misie i niedźwiedzie. Dzieci miały okazję zobaczyć wystawkę pluszowych misiów z powiększającej się z roku na rok kolekcji biblioteki szkolnej. Każdy przyniósł też swoją ulubioną maskotkę z domu, dzięki temu na zajęciach panowała niezwykła atmosfera.


Mamy nadzieję, że Światowy Dzień Pluszowego Misia na długo pozostanie w pamięci dzieci, a w przyszłości sięgną one po książki o sympatycznych misiach.

 

CHORZÓW - NASZA MAŁA OJCZYZNA

 

Miejski turniej szkół podstawowych „CHORZÓW – NASZA MAŁA OJCZYZNA” od wielu lat zachęca uczniów chorzowskich podstawówek do pogłębiania wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji regionalnej.

chorzow nasza mala ojczyzna 2  chorzow nasza mala ojczyzna 3 


Dnia 28 listopada 2013 r. nasza szkoła była organizatorem XVI – ostatniej już edycji turnieju. W murach szkoły gościliśmy tego dnia drużyny: SP 12, SP 13, SP 14, SP 15, SP 17, SP 21, SP 22, SP 24,SP 25, SP 29, SP 32, SP 34, SP 37, SP Społecznej.


Uczestnicy tegorocznego konkursu rywalizowali w czterech konkurencjach:                                   
-  wiedzowej „Znani ludzie, znane miejsca”,
-  plastycznej  „Na Klimzowcu fajnie jest”,
-  artystycznej  „Śląskie gody – spotkanie z tańcem śląskim”,
-  sportowej  „Zabawy ze śląskiego podwórka”.

chorzow nasza mala ojczyzna 4  chorzow nasza mala ojczyzna 5 


Gratulujmy wszystkim uczestnikom i laureatom zmagań konkursowych, którzy wykazali się dużą wiedzą, talentem plastycznym i tanecznym, oraz ogromną sprawnością fizyczną. Dziękujemy uczniom, oraz ich nauczycielom za wkład pracy włożony w przygotowanie do turnieju.


Laureatami poszczególnych konkurencji zostali:  
Konkurs wiedzowy:

SP 37 - I miejsce     
SP 22 - II miejsce
SP 13 - III miejsce     
Konkurs plastyczny:

SP 37 - I miejsce     
SP 34 - II miejsce
SP 29 - III miejsce     
Konkurs artystyczny:

SP 32 - I miejsce     
SP 25 - II miejsce
SP 34 - III miejsce     
Konkurs sportowy:
SP SPOŁ. - I miejsce   
SP 12 - II miejsce
SP 24 - III miejsce      

 

 chorzow nasza mala ojczyzna 6

We współzawodnictwie szkół laureatami zostali:
SP SPOŁ. - I miejsce
SP 12 - II miejsce
SP 24 - III miejsce

 

chorzow nasza mala ojczyzna 7
Niestety, my jako organizatorzy nie mogliśmy brać udziału w tejże edycji, warto jednak wspomnieć, że w ubiegłych latach stawaliśmy kilkakrotnie na najwyższych stopniach podium tego turnieju.
Sponsorami imprezy byli:
- Wydział Edukacji Urzędu Miasta Chorzów,
- PZU,
- Rada Rodziców ZSS nr 1,
- HUF Polska Tychy
- Zakład Inżynierii Ruchu ZIR Bytom,
- Państwo Aneta i Rafał Słodczykowie.


BEZPIECZNE FERIE

 

Nowy rok kalendarzowy uczniowie klas czwartych i piątych rozpoczęli od spotkania z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Miejskiej Komendy Policji w Chorzowie.

 

Mł. asp. Arkadiusz Bień we wspołpracy z Beatą Tumiłowicz-Dylong przygotował prelekcję w ramach akcji: "Bezpieczna droga z radami Spongeboba" połączoną z pogadanką na temat bezpiecznych ferii zimowych. Przedsięwzięcie miało charakter interaktywny.

Uczniowie wypełniali test on-line z wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, a na koniec otrzymali odblaskowe gadżety.

 

BARDZO DOBRE WYNIKI W KNUROWIE

 

W czwartek 5 grudnia na krytej pływalni aQuaRelax w Knurowie odbyła się druga runda Ligi Klubów Śląskich w pływaniu rocznika 2004.

liga klubow slaskich knurow 2014 

W zawodach reprezentowali nas uczniowie klasy 3 a.
Mimo, że dla naszych zawodników był to debiut na zawodach tej rangi, to zaprezentowali się bardzo dobrze:
- pierwsze miejsce w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym chłopców wywalczył Szymon Ellgoth,
- trzecie miejsce w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym dziewcząt zajęła Maja Ołubiec.


Dobrze też zaprezentowała się Marta Marczak, która otarła się o podium zajmując czwarte miejsce w konkurencji stylem klasycznym na 100 m.
Miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli:
Maciej Warczak (kl.4 a) – 6 miejsce – 100m stylem klasycznym, Marta Marczak - 9 miejsce - 50m stylem grzbietowym, Adam Cieślar  - 9 miejsce – 100m stylem klasycznym.


Zawody zakończyły pełne emocji wyścigi sztafetowe:
- 1 miejsce na podium wywalczyła sztafeta chłopców (4x50 stylem dowolnym). W sztafecie wystartowali: Szymon Ellgoth, Paweł Kwiecień, Maciej Warczak (kl. 4a) i Maciej Sowiński,
- sztafeta dziewcząt (4x50 stylem dowolnym) zajęła 6 miejsce.

Dziewczyny płynęły w składzie: Magdalena Kucharska, Maja Ołubiec, Marta Marczak i Amelia Bąk.
Zawodnicy trenują pod okiem trenerów: Kornelii Baljon i Mateusza Niegota.


MISTRZOWIE CHORZOWA W TENISIE STOŁOWYM

 

3 grudnia 2013 roku nasi uczniowie brali udział w Mistrzostwach Chorzowa Szkól Podstawowych w Tenisie Stołowym Chłopców. Startowało 11 chorzowskich szkół a  chłopcy, tak jak wcześniej dziewczyny, spisali się znakomicie zdobywając po pasjonujących rozgrywkach pierwsze miejsce, tym samym awansując do rozgrywek rejonowych.

mistrzowie chorzowa tenis stolowym
Nasza szkołę reprezentowali:
Mateusz Bańczyk klasa 5 b  zdobywając indywidualnie I miejsce,
Jakub Michalczyk klasa 5 b zdobywając indywidualnie II miejsce,
Pio Scelina klasa 6 b zdobywając indywidualnie VIII miejsce,
Dominik Litke  klasa 5 b.
Gratulujemy bardzo udanego startu życząc powodzenie w kolejnych rozgrywkach. Uczniów przygotowywała Zuzanna Szojda

 

SZKOLNA KWESTA NA RZECZ HOSPICJUM

 

Uczniowie klasy II D gimnazjum realizujący projekt edukacyjny "Koordynacja akcji na rzecz hospicjum" w ramach szkolnego programu Pola Nadziei, zorganizowali w naszej szkole kwestę na rzecz chorzowskiego hospicjum.

hospicjum kwesta 2014 1  hospicjum kwesta 2014 2 

 

13 uczniów wolontariuszy zbierało datki w dniu 7 stycznia 2014 r. w czasie trwania zebrań z rodzicami. Darczyńcy kwesty zostali obdarowani żonkilami (symbol Kampanii Pola Nadziei) wykonanymi przez naszych uczniów.
Nasza szkoła zebrała, w ramach szkolnej kwesty, datki w łącznej kwocie 876,02 złotych. Kwotę tę przekazaliśmy Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „Hospicjum” w Chorzowie Batorym przy ul. Szpitalnej.

 

POTYCZKI ORTOGRAFICZNE

 

10 stycznia 2014 roku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w konkursie o tytuł Mistrza Ortografii.  


Wyniki konkursu:
Szkoła podstawowa:
I miejsce - Mateusz Dubas z klasy 6 a
II miejsce - Alicja Zaucha z klasy 4 a
III miejsce - Zuzanna Lipiec z klasy 6 c
Gimnazjum
I miejsce- Marta Prandzioch z klasy III B
II miejsce- Laura Dąbek z klasy I D
III miejsce- Katarzyna Cieślińska z klasy IID
Wyróżnienie- Szymon Warczak z klasy II A
    

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
15 STYCZNIA 2014

patronszkoly2014 1  patronszkoly2014 2 
patronszkoly2014 3   patronszkoly2014 4

 

NAJLEPSI SKOCZKOWIE

 

15 stycznia odbył się w naszej szkole ósmy Halowy Turniej w Skoku Wzwyż. Najlepsi skoczkowie Szkoły Podstawowej nr 5 mieli okazję rywalizować między sobą w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły.

skokwzwyz2014 1  skokwzwyz2014 2 

 

Jak zwykle na starcie stanęła szeroka stawka miłośników tej konkurencji, składająca się z uczniów klas 4,5 i 6 lekkoatletycznych. Od 2013 r uczniowie naszej szkoły mają możliwość skakania na profesjonalnym zeskoku przeznaczonym specjalnie do tej konkurencji i sfinansowanym przez Radę Rodziców.
Wśród dziewcząt najwyżej nad poprzeczką „fruwały” uczennice klasy 6 b, które zajęły wszystkie miejsca na podium. Trzecie miejsce zajęła Ksenia Korepta (115cm), drugie miejsce zajęła Wiktoria Lis (118cm), a zwyciężczynią konkursu została Oliwia Fular (124cm).
Wśród chłopców podium podzielili między sobą uczniowie klasy piątej i szóstej. Na najniższym stopniu stanął Michał Kral 5 b (123cm), drugie miejsce należało do Pio Sceliny 6 b (133cm), a zwycięzcą został zeszłoroczny wicemistrz imprezy z 2013 roku - Paweł Płaszczymąka z klasy 6 b (136cm). Paweł próbował jeszcze zaatakować wysokość 140cm, ale niestety były to próby nieudane.  

 

LEKCJA W TEATRZE

 

Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie obok edukacji sportowej promuje również  edukację kulturalną. Zgodnie z tą ideą polonistka, Beata Tumiłowicz–Dylong, wraz z kierownikiem artystycznym Teatru Rozrywki w Chorzowie, Magdaleną Skorupą, zaplanowały pięć lekcji, po jednej w każdym pólroczu, by zapoznać uczniów z wszystkimi zagadnieniami sztuki teatru.

lekcjawteatrze 1  lekcjawteatrze 2 


17 stycznia 2014 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w lekcji drugiej: reżyser – autor – tekst. W trakcie spotkania przy pomocy teatralnych środków wyrazu twórcy projektu pokazują bardzo osobistą czynność: reżyserskie czytanie tekstu literackiego. Uczestników interesują relacje i wzajemne zależności pomiędzy reżyserem, autorem tekstu i samym tekstem. Aktorzy usiłują opowiedzieć o miejscu, w którym rodzi się sam pomysł na spektakl, gdzie tekst staje się źródłem reżyserskiej inspiracji, pobudza wyobraźnię, korespondując z widzeniem świata.

lekcjawteatrze 3  lekcjawteatrze 4 

    

Rozszyfrowywanie sensów, tropienie znaczeń, odkrywanie w tekście teatru, praca nad nadaniem mu scenicznego kształtu – to procesy tajemnicze i frapujące. O swojej osobistej lekturze tekstu opowiadają w trakcie spotkania wybitni twórcy polskiego teatru. Aktorzy na scenie starają się to wymyślnie zobrazować, zachęcając uczestników lekcji w teatrze do wspólnej zabawy. Szukając klucza do odczytania tekstu, aktorzy wraz z uczniami sięgają do gier słownych, absurdalnych skojarzeń, przekładów, a przede wszystkim do niczym nieskrępowanej twórczej wyobraźni. Przed nami jeszcze trzy spotkania: autor - postać, przestrzeń - inscenizacja, ruch - taniec.

 

ZEBRALIŚMY GÓRĘ GROSZA

 

Jak co roku na przełomie listopada i grudnia z inicjatywy Samorządu uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, która odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Głównym jej celem jest zbieranie monet o wartości od 1 grosza do 5 złotych. Zebrane fundusze przekazywane są Fundacji Nasz Dom, która organizuje pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych i domów dziecka.

 

W tym roku ponownie dużą aktywnością wykazały się klasy 1-3 szkoły podstawowej. Najwięcej monet zebrała klasa 3 d - 4183 o łącznej wartości 154,14 zł i została uhonorowana dyplomem.
W naszej szkole zebrano 15535 sztuk monet o wartości 426,50zł.

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES