^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

MEDALE NA MISTRZOSTWACH POLSKI

Tegoroczne Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 16-letnich rozegrano w dniach 13-15 lipca na pięknej gliwickiej pływalni „Olimpijczyk”. Na starcie stanęli zawodnicy i zawodnicy reprezentujący 81 klubów z całej Polski. Nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły, zawodniczki:  Marta Lempart, Marta Milewska, Sonia Nowak, Katarzyna Pietroniec. Po zaciętej rywalizacji dziewczyny wywalczyły dwa brązowe medale w wyścigach sztafetowych 4 x200m st. dowolnym i 4x100m st. zmiennym.

mp16lat_2012_1  mp16lat_2012_2 


Szczególnych emocji dostarczył nam wyścig na dystansie 4x100m st. zmiennym, po zaciętej walce na ostatniej zmiany zawodniczka naszej szkoły Marta Milewska dogoniła przeciwniczki i rzutem ręki na ścianę przypieczętowała zdobycie brązowego medalu pokonując o 0,14 s. zespół Polonii Warszawa.
Indywidualnie zawodniczki zdobyły następujące miejsca:
Lempart Marta – 4 miejsce 200m st. grzbietowym, 7 miejsce 200m st.  zmiennym.
Marta Milewska – 8 miejsce 100m st. dowolnym
Nowak Sonia – 8 miejsce 200m st. motylkowym, 12 miejsce 400m st. dowolnym
Katarzyna Pietroniec – 8 miejsce 50m st. dowolnym.

Młodsi zawodnicy naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Polski 14-latków, które odbyły się w Szczecinie,  na których również zdobyliśmy medal, tym razem cenniejszy, bo srebrny w konkurencji 50 m st. dowolnym. Autorem tego sukcesu była wszechstronnie uzdolniona Paulina Peda, która również w stylu motylkowym i grzbietowym pływała w ścisłym finale.
Ponadto w finałach tych zawodów wystartowali: Sylwia Spojlar (50 i 100m st. klasycznym) oraz Szymon Kurowski (200m st. zmiennym).

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

26 września 2012 r. w klasie 2 d odbyła się lekcja o ruchu drogowym z udziałem funkcjonariuszy straży miejskiej. Inicjatorka spotkania Jolanta Masłowska przypomniała, że na początku roku szkolnego uczniowie powinni być szczególnie ostrożni na drodze.

bezpiecznadroga_1  bezpiecznadroga_2 


Dzieci miały okazję zapoznać się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach. Poprzez zabawę i ćwiczenia praktyczne uczyły się jak zachowywać się na chodniku, przejściu dla pieszych oraz jak pokonywać drogę z domu do szkoły. Uczniowie otrzymali elementy odblaskowe.

JAK DZIAŁA NASZA ŚWIETLICA?

W nowym roku szkolnym wychowawcy świetlicy przygotowali bardzo atrakcyjny program dla maluchów przebywających pod ich opieką.
Realizowane będą projekty edukacyjne takie jak: „Z muzyką za pan brat”, „Tygodniowy zawrót głowy”, „Co piszczy w trawie? Świat przyrody pod lupą”, „Zabawa nauką”. Uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w cyklu zajęć pod nazwą „Moja mała ojczyzna”, „Bezpieczeństwo dzieci”, „Świat książki” oraz "Zwierzęta świata”.
Wychowawczynie wraz z dziećmi włączą się w ogólnopolskie akcje „Cała Polska czyta dzieciom”, „Szklanka mleka” oraz „Owoce w szkole”. Joanna Stokłosa i Natalia Bremer zaprosiły chętne dzieci do udziału w zajęciach kółka teatralnego. Będą się one odbywały raz w tygodniu. Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość popracować nad dykcją oraz wymową, nauczą się ruchu scenicznego oraz podstaw gry aktorskiej poprzez ćwiczenia improwizacyjne.
Ponadto w roku szkolnym w świetlicy zostaną zorganizowane następujące imprezy:
- Świetlikowy Mundial (listopad 2012)
- Zabawa andrzejkowa (listopad 2012)
- Spotkanie z Mikołajem (grudzień 2012)
- Bal karnawałowy (styczeń 2013)
- Świetlikowa Olimpiada Sportowa (czerwiec 2013)
- Szlachetne zdrowie (czerwiec 2013).

UCZNIOWIE SPRZĄTAJĄ ŚWIAT

W piątek 14 września uczniowie klas  4-6 naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”.

sprzatanieswiata3  sprzatanieswiata4 


Głównym celem było uprzątnięcie odpadów zalegających na terenie Parku Śląskiego, a także wyrobienie u uczniów nawyków ekologicznych dbałości o środowisko przyrodnicze - nasze wspólne dobro. Wcześniej uczniowie wykonali plakaty ekologiczne z hasłem tegorocznej kampanii: „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”.

SZTAFETY BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH

18 września odbyły się zawody dla najlepszych biegaczy długodystansowych - Mistrzostwa Chorzowa w  Sztafetowych Biegach Przełajowych. Zespół Szkół Sportowych wystawił do zawodów aż 6 zespołów. Każdy składał się z sześciu zawodników, którzy biegnąc kolejno po trasie przekazywali między sobą pałeczkę sztafetową.
Wśród szkół podstawowych drużyna dziewcząt SP5 zajęła III miejsce, chłopcy zajęli II lokatę.

przelaje18092012_3 przelaje18092012_1

Wśród szkół gimnazjalnych Gimnazjum Sportowe nr 11 wykazało się dużym profesjonalizmem i zwyciężyło zdecydowanie zajmując I miejsce w kategorii dziewcząt i I miejsce w kategorii chłopców.
Wszystkie drużyny uzyskały awans do zawodów na szczeblu rejonowym. Zawody rejonowe odbyły się 4 października i organizatorem zawodów był Chorzów.

przelaje18092012_4  przelaje18092012_2


Nasze Gimnazjum Sportowe nr 11 ponownie wykazało dużo klasę i z ogromną przewagą ukończyło swoje biegi zajmując pierwsze miejsca zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców. Zwycięstwo dało awans do finałów wojewódzkich w Rudzie Śląskiej.  

PASOWANIE NA UCZNIA
2 października 2012 r.

pasowanie2012_1 pasowanie2012_2-1
pasowanie2012_3 pasowanie2012_4
pasowanie2012_5 pasowanie2012_6

DZIESIĘCIOLATKOWIE ROZPOCZĘLI SEZON

W dniu 3 października 2012 r. nowy sezon ligowy rozpoczęli uczniowie klas czwartych. Pierwszą rundę zawodów rozegrano na pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radlinie.

radlin radlin2

Obiecująco zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, chłopcy w sztafecie 4x50 m st. zmiennym wywalczyli trzecie miejsce a dziewczęta piąte. Sztafeta mix, w której wystartowały 4 dziewczynki i 4 chłopców zajęła czwarte miejsce. Zawodnicy znacznie poprawiali swoje rekordy życiowe. Drużynę reprezentowali następujący uczniowie: Paweł Dufek, Jakub Miśta, Mateusz Grycman, Deniz Demir, Emilia Słowik, Paulina Ceglarek, Patrycja Jonienc, Sara Kreis, Wiktoria Wiśniewska.

ŚWIĘTO NAUCZYCIELI

dziennauczyciela_4 dziennauczyciela_2

14 października jest Dniem Edukacji Narodowej. Tym razem święto wypadło w niedzielę, więc w naszej szkole obchodziliśmy je 12 października. Uroczystą akademię uświetniły wiersze, tańce i piosenki. Popis dali uczniowie klas 4 b, 5 b, 6 a oraz gimnazjaliści z klasy I A. Nauczyciele, którzy szczególnie wyróżnili się w ubiegłym roku szkolnym, otrzymali z rąk dyrektora szkoły Joanny Salwerowicz Nagrody Dyrektora. Pedagodzy usłyszeli wiele ciepłych słów i dostali piękne kwiaty od uczniów.

dziennauczyciela_1 dziennauczyciela_3

Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich pracowników oświaty. Upamiętnia rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Powstała na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego 14 października 1773 r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja stała się pierwszym ministerstwem oświaty w Polsce. Przyczyniła się do wychowania wielu pokoleń nowocześnie wykształconej młodzieży, za sprawą której w czasie utraty niepodległości miała szansę przetrwać polska kultura i język ojczysty.

DRUŻYNOWE ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR LANGERA

Startem w drużynowych zawodach pływackich uczniowie klubu sportowego „Piątka” Chorzów rozpoczęli nowy sezon sportowy.
Na imprezie zorganizowanej przez Śląski Okręgowy Związek Pływacki wystartowały reprezentacje dziewięciu klubów. Rozegrano pięć konkurencji indywidualnych oraz dwa wyścigi sztafetowe. Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

pucharlangera1 pucharlangera2

Najlepsze rezultaty uzyskali:
Krzysztof Jung – II miejsce 100 m st. klasycznym,
Natalia Krupa – II miejsce 100 m st. dowolnym,
Marta Cierpka – III miejsce 100 m st. motylkowym,
sztafeta 4x50 m st. zmiennym kobiet – III miejsce,
sztafeta 4x50 m st. zmiennym i dowolnym mężczyzn – III miejsce. Zawodników przygotowała  Małgorzata Myrcik.

NOWE WYZWANIA JĘZYKOWE

Konkurs „Poznaj świat przez języki” to inicjatywa ogólnopolskiej kampanii społecznej "Język to podstawa.Ucz się języków", miał miejsce w dniach 17 września - 5 października 2012 roku.
Celem konkursu było:
• zgodnie z myślą przewodnią konkursu poznawanie świata przez języki,
• motywowanie do nauki języków obcych,
• zachęcenie młodzieży do twórczego podejścia do nauki języków obcych i podejmowania nowych wyzwań językowych,
• uzmysłowienie korzyści płynących z umiejętności  posługiwania się językiem obcym.
Anna Gumułczyńska, która wspiera kampanię, zachęciła 10 uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie "Poznaj świat przez języki" i przeprowadziła specjalną lekcję. Następnie uczestnicy rejestrowali się na stronie internetowej konkursu. Punkty można było uzyskać udzielając odpowiedzi na pytania sformułowane w quizie tematycznym a także za hasło promujące naukę języków obcych.
Uczennica Kinga Mocek z klasy I A otrzymała wyróżnienie w tym konkursie za hasło promujące naukę języków:
"Ucz się języków bo to super sprawa.
A cały świat stoi otworem,
gdy język jest Twoim akumulatorem."

LIGA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Kolejna edycja Ligii Szkół Gimnazjalnych odbyła się 16 października w Tychach. Reprezentacje walczyły o miejsca na podium oraz punkty do klasyfikacji końcowej.

liga16102012_3 liga16102012_4

   
W konkurencji sztafet mieszanych 8x50 m stylem dowolnym uczniowie „Piątki” wywalczyli drugie miejsce. W składzie sztafety wystartowali: Karolina Kowalska, Benjamin Kondera, Karolina Balińska, Krzysztof Jung, Patrycja Brembor, Daniel Baliński, Natalia Krupa, Jakub Norek. Równie dużo emocji dostarczyły wyścigi sztafetowe 4x100 m stylem dowolnym. Tym razem na podium stanęły dwie drużyny dziewcząt zdobywając drugie i trzecie miejsce  a chłopcy stanęli na najniższym stopniu podium.

liga16102012_1 liga16102012_2


W konkurencjach indywidualnych Krzysztof Jung zdobył pierwsze miejsce na dystansie 200 m stylem klasycznym i drugie miejsce na 100 m stylem zmiennym, Natalia Krupa drugie miejsce na dystansie 100 m stylem zmiennym i Karolina Balińska czwarte na 200 m stylem klasycznym.

FINAŁ WOJEWÓDZKI W BIEGACH SZTAFETOWYCH
Ruda Śląska 18.10.2012 r.

18 października w Rudzie Śląskiej odbył się Finał Wojewódzki w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Brawurowa obsada zawodów, w której udział wzięli najlepsi z najlepszych na Śląsku, pozwoliła naszym drużynom z gimnazjum sprawdzić swoje umiejętności w tej specyficznej dyscyplinie sportu jaką są biegi na przełaj.

przelaje_3 przelaje_4

  Gimnazjum Sportowe nr 11 dzięki wygranym kwalifikacjom w regionie Chorzów - Świętochłowice - Siemianowice, mogło wystawić do zawodów ekipę dziewcząt i chłopców. Po zaciętej walce nasze zawodniczki zajęły 11 miejsce, drużyna chłopców 10 miejsce w województwie Śląskim.

przelaje_1 przelaje_2

W składach obu drużyn wystąpiła śmietanka najwytrzymalszych biegaczy Zespołu Szkół Sportowych nr 1. W drużynie dziewcząt wystąpiły: Magda Cofałka (II B), Julia Fatyga (III B), Monika Kacprzyk (III B), Wiktoria Kluga (I B), Patrycja Pajonk (II B) oraz w rezerwie Agata Solińska (II B). W drużynie chłopców wystartowali: Jakub Norek (I A), Rafał Sosnowski (III A), Ruben Krystoń (III A), Marcel Palicki (III B), Paweł Basek (III B) oraz Filip Baljon (I A). Prawdziwymi motorami napędowymi naszych zespołów okazali się Magda Cofałka i Jakub Norek, którzy na swoich zmianach uzyskali znakomite rezultaty. Opiekunem zawodników podczas zawodów był Krzysztof Podchul.

SPOTKANIE W BIBLIOTECE

18 października 2012 roku uczniowie klas II D i III D gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej, filii 2 z doktorem Jackiem Kurkiem, historykiem, eseistą, poetą, publicystą muzycznym, pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie zatytułowano "Legenda o siedmiu marzeniach" - słowo o ciszy i muzyce skandynawskiej.

biblioteka_1 biblioteka_2

Prelegent za pomocą dźwięku i obrazu przeniósł uczniów w tajemniczą krainę Skandynawii. Porównywał Skandynawię ze Śląskiem, surowe pejzaże północy z surowym krajobrazem Górnego Śląska. Piękna muzyka zespołów skandynawskich powodowała, że obrazy malarzy, zdjęcia przedstawiające te niesamowite pejzaże były jeszcze bardziej interesujące i ciekawe. Spotkanie z Jackiem Kurkiem na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów. Może wielu z nich sięgnie po książki pisarzy skandynawskich, a  może niektórzy na nowo spojrzą na nasze, śląskie krajobrazy?

PIERWSZE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE

W dniu 22 października zainaugurowany został Wojewódzki Rok Sportowy 2012/2013. Uroczystość z udziałem wicekuratora Dariusza Wilczaka, władz miasta oraz Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego odbyła się w Tychach. W auli Zespołu Szkół Muzycznych zebrali się przedstawiciele szkół, dyrektorzy oraz nauczyciele wychowania fizycznego z terenu województwa śląskiego.

inauguracja_1 inauguracja_2

Inauguracja była zarazem podsumowaniem współzawodnictwa sportowego za rok 2011/2012. Przedstawiciele Zespołu Szkół Sportowych nr 1 odebrali z rąk wicekuratora puchary Śląskiego Kuratora Oświaty oraz okolicznościowe dyplomy za pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych i czwarte miejsce w wśród szkół gimnazjalnych. Radość ogromna, bowiem po 6 latach przerwy szkoła podstawowa powróciła na I miejsce w województwie. Tego wyczynu dokonali nie tylko przedstawiciele klas sportowych, zwyciężając w finałach wojewódzkich w lekkoatletyce, piłce ręcznej i pływaniu. Do grona finalistów dołączyli najmłodsi reprezentanci szkoły w grach i zabawach oraz dziewczęta w łyżwiarstwie szybkim. Gratulacje dla młodzieży reprezentującej szkołę, ale także dla nauczycieli wychowania fizycznego, którzy przygotowywali młodzież do tych zawodów.

WIZYTA W SCHRONISKU DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

Dnia 26 października uczniowie z klasy 5 b wraz z opiekunami odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie.Dzieci przekazały na ręce pracowników schroniska suchą karmę, konserwy w puszkach, ciepłe koce oraz miski dla psów i kotów.

schronisko_1 schronisko_2

Wszystkie rzeczy zgromadzono dzięki przeprowadzonej w szkole zbiórce na rzecz schroniska, która trwała przez cały październik. Głównym celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u dzieci i młodzieży gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

NA NAJWYŻSZYM PODIUM

Po raz kolejny nasi uczniowie byli najlepsi w miejskim turnieju szkół podstawowych „Chorzów Nasza Mała Ojczyzna”, w którym pokonali 14 rywali. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Chorzów II według bajtla” a jej organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 15.
Turniej składał się z pięciu konkurencji
- konkurs sportowy: marsz na orientację - „Spacyr po Cwajce”, nauczyciel przygotowujący - Kornelia Baljon, uczniowie: Filip Tomeczek, Paweł Sornowski i Paweł Pilarski z klasy 6b
- konkurs pływacki: „Nie boja się tonkać”, nauczyciel przygotowujący - Monika Naczyńska, uczniowie: Patrycja Jonienc i Jakub Mista z klasy 4a
- konkurs artystyczno - teatralny: „Sztand na ślonskimtorgu”, nauczyciele przygotowujący Joanna Stokłosa, Natalia Bremer i  Katarzyna Stawiarska-Mróz, uczniowie: Karolina Serafin, Alicja Maziewska, Anna Majka  z klasy 3e
- konkurs wiedzowy historyczno - matematyczny: nauczyciel odpowiedzialny - Danuta Strzelecka,  Marta Jachimowska, uczniowie: Natalia Gala z klasy 6b i Pio Scelina z klasy 5b
- konkurs plastyczny - „Łobrozek z fary Świętej Barbary”, nauczyciel odpowiedzialny Barbara Stępniewska, która przygotowała Weronikę Wilsz z klasy 6b.

PIERWSZE MIEJSCE NASZYCH PIŁKAREK 

Szkolna reprezentacja gimnazjum dziewczyn w piłce nożnej halowej po wygranych zawodach dzielnicowych zakwalifikowała się do finału miejskiego.

pilkanoznahalowa


Podczas mistrzostw Chorzowa nasza szkoła po wygranych wszystkich meczach: z Gimnazjum Integracyjnym (10:0), Gimnazjum nr 8 (10:2) i Gimnazjum nr 10 (5:0), zajęła pierwsze miejsce w mieście.

Nasze gimnazjum reprezentowały:
1. Cofałka Magda - II B
2. Godula Roksana - II B
3. Kacprzyk Monika - III B
4. Kokot Justyna - III C
5. Maciaszek Karina - II B
6. Makioła Agnieszka - III A
7. Mączarowska Paulina - III D
8. Mirga Nicole - III C
9. Pacoń Kamila - III A
10.Plaza Wiktoria - III C
Najlepszą zawodniczką turnieju została Roksana Godula.

GIMNAZJALIŚI PIĘKNIE CZYTAJĄ

We wtorek, 30 października w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Gimnazjaliści prezentowali fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Konkurs miał na celu promowanie literatury pięknej wśród młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności.

konkursczytania_1 konkursczytania_2

Jury, biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, dykcję, intonację, płynność i poprawność czytania oraz ekspresję wyłoniło mistrzów pięknego czytania: pierwsze miejsce otrzymała Alicja Grzesik z kl. I D, drugie miejsce Karolina Miś z kl. I D, natomiast trzecie ex aequo Martyna Wiśniowska z kl. III B oraz Katarzyna Wilczek z kl. II D.

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek, 9 listopada społeczność uczniowska obchodziła święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości.

dzienniepodleglosci dzienniepodleglosci._1jpg

Z tej okazji wzięła udział w akademii o trudach pozyskiwania przez Polaków wolności po 123 latach zaborów. Wszystkim wryły się w pamięć informacje na temat walk o ojczyznę, misji tworzenia rządu narodowego i postaci wielkiego przywódcy – Józefa Piłsudskiego. Występ urozmaiciły wiersze i odśpiewane przez chór szkolny pieśni jak na przykład„Rota”, „Marsz Pierwszej Brygady” czy „Boże, coś Polskę”. Uczniowie obejrzeli także fragmentu filmu „Nad Niemnem” opowiadający o mogile powstańców: o walce legionistów, śmierci na polu walki i rozpaczy bliskich.

STARTY PŁYWAKÓW W MISTRZOSTWACH ŚLĄSKA

Koniec roku kalendarzowego to intensywny okres startowy dla pływaków.
Na zawodach w Radlinie rozegranych w dniach 15-16 listopada tytuły wicemistrzów Śląska  w roczniku 1999 wywalczyli: Patrycja Brembor – 200m st. grzbietowym, Paulina Staszak – 200m st. zmiennym, Natalia Krupa - 200m st. zmiennym, 100m st. dowolnym i Krzysztof Jung -100 i 200m st. klasycznym,  200m st. zmiennym.
Brązowe medale na dystansach 4x100m st. dowolnym i zmiennym wywalczyła sztafeta kobiet w składzie: Patrycja Brembor, Paulina  Staszak, Karolina Kowalska, Marta Cierpka, Natalia Krupa.

 mistrzostwaslaska_1 mistrzostwaslaska_2

Jakub Miszta wywalczył dwa brązowe medale na dystansie 50m i 100m st. grzbietowym w Mistrzostwach Śląska rocznik 2002, które odbyły się w Radlinie 24 listopada 2012 r. Mateusz Dubas zdobył złoty i srebrny medal w konkurencji 50m i 100m st. klasycznym w Mistrzostwach Śląska rocznik 2001 w Gliwicach dnia 25 listopada

BIEGAJ Z KUSYM

Jak co roku na przełomie listopada i grudnia trenerzy lekkiej atletyki zaprosili młodych adeptów biegania z klas trzecich na zawody pod nazwą "Biegaj z Kusym". Mają one na celu promowanie tej dyscypliny jako królowej sportu, a także wyłonienie najlepszych zawodników i zawodniczek w biegu na 25 m i 200 m. Była to też okazja dla młodych zawodników do zetknięcia się z prawdziwymi zawodami sportowymi.  Na najlepszą trójkę uczniów każdej klasy czekały dyplomy i zaproszenie do przyszłej klasy czwartej lekkoatletycznej.

MISTRZ ORTOGRAFII 2012/2013

11 grudnia został przeprowadzony Szkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii 2012/2013. 40 uczniów szkoły podstawowej zmagało się z tekstem o Krakowie – jego zabytkach, muzeach, obrazach słynnych polskich twórców, historią krakowskich żaków. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością pisowni nazw własnych oraz nienaganną interpunkcją. Tytuł Mistrza Ortografii 2012/13 zdobyła Natalia Marczak z klasy 6 a. drugie miejsce zajęła Pola Janiurek z klasy 4 a, trzecie miejsce wywalczyła Natalia Solińska z klasy 5 b.
20 gimnazjalistów podjęło trud streszczenia podróży Małego Księcia. Poza nieprzeciętną znajomością zasad ortografii polskiej musieli też wykazać się umiejętnością słownego zapisu liczebników złożonych oraz  pisowni nazw pospolitych i własnych. Mistrzem Ortografii Gimnazjum Sportowego nr 11 została Patrycja Pajonk z kl. II B, drugie miejsce zdobyła Agata Solińska z klasy II B, trzecie miejsce zajęła Katarzyna Cieślińska - kl. I D.

WYNIKI I ETAPU KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Decyzją komisji wewnątrzszkolnych do rejonowego etapu konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2012/2013 zakwalifikowali się:
!.  Język Polski z Elementami Historii dla uczniów szkół podstawowych:
- Natalia Marczak 6 a, nauczyciele przygotowujący: Małgorzata Cieślińska, Mirabella Rogala 
- Dominik Wołowczyk 5 d przygotowany przez Małgorzatę Cieślińską i Justynę Wostal-Matysek.
2. Język Polski dla uczniów gimnazjum
- Krzysztof Nowak III C, nauczyciel – Aleksandra Zimnik
3. Matematyka dla uczniów gimnazjum
- Martyna Wiśniowska III B
- Krzysztof Nowak III C
- Beniamin Nieśpiałowski III C
Uczniowie zostali przygotowani przez Annę Ząbkowską-Petkę.
4. Biologia dla uczniów gimnazjum
- Olga Jędrys III A, przygotowana przez Ewę Najgebauer
5. Geografia dla uczniów gimnazjum
- Krzysztof Nowak III C, nauczyciel – Małgorzata Krychowska
6. Wiedza o Społeczeństwie dla uczniów gimnazjum
- Krzysztof Nowak  III C
- Olga Jędrys II A
Uczniowie zostali przygotowani przez Justynę Wostal-Matysek

THE BAT KID

Już poraz trzeci w listopadzie 2012 roku został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs z Języka Angielskiego w Słuchaniu ze Zrozumieniem The Bat Kid 2012. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 3 uczniów z klas czwartych i aż 24 uczniów z klas piątych i szóstych. 11 stycznia 2013 pojawiły się wyczekiwane zarówno przez uczniów jak i organizatorów wyniki. Najwięcej punktów 34 na 40 możliwych zdobyły uczennice Emilia Słowik oraz Joanna Tatara.
W konkursie wzięło udział 2157 uczniów ze 101 szkół.
Uczniów przygotowały Anna Gumułczyńska oraz Patrycja Walasek- Lustyk.

SUKCESY MICHAŁA

Na odbywających się w Istambule w dniach 12-16 grudnia 2012 r. Mistrzostwach Świata w Pływaniu na krótkim basenie Michał Poprawa, wychowanek Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie, wywalczył 8 miejsce w finale wyścigu na dystansie 200 m. stylem motylkowym. Aktualnie Michał jest złotym medalistą Mistrzostw Polski Seniorów na tym dystansie.
Jako reprezentant Polski jest wielokrotnym medalistą zawodów międzynarodowych. W roku 2011 na Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbywały się w Limie (Peru) zdobył brązowy medal wyścigu sztafetowym. Jest tegorocznym wicemistrzem Europy Juniorów na dystansie 100 m stylem motylkowym, sukces ten osiągnął na zawodach odbywających się w lipcu w Antwerpii.

POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA

Już po raz kolejny biblioteka szkolna włączyła  się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. 14 grudnia każda pierwsza klasa szkoły podstawowej uczestniczyła w specjalnych zajęciach, których celem było kształtowanie zamiłowań czytelniczych i artystycznych, poprzez zapoznanie dzieci z wartościowymi książkami i filmami poświęconymi misiom.   

swietomisia_1 swietomisia_2

Podczas zajęć panowała niezwykła atmosfera, pluszowe misie były wszędzie, każde dziecko przyniosło też swojego ulubionego misia z domu. Taka impreza biblioteczna to doskonały przykład nauki poprzez zabawę. Mamy nadzieję, że Światowy Dzień Pluszowego Misia na długo pozostanie w pamięci dzieci, a w przyszłości sięgną one po książki o sympatycznych misiach.

PIĘKNE CZYTANIE

W dniu 18 grudnia w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas drugich i trzecich szkoły podstawowej, pod hasłem „Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana”.

piekneczytanie_1 piekneczytanie_2

Wzięło w nim udział  18 uczniów a organizatorem była kierownik świetlicy Bożena Koteja. W charakterze widzów zaproszono łączników bibliotecznych i przedstawicieli poszczególnych klas, obecna też była wicedyrektor szkoły Justyna Holona. Każdy uczestnik, zgodnie z regulaminem, zaprezentował ulubioną książkę i plakat, przedstawił jej streszczenie, odczytał najciekawszy fragment tekstu.

piekneczytanie_3 piekneczytanie_4

Jury w składzie: Beata Szymura, Marta Joachimowska, Bożena Koteja wyłoniło następujących zwycięzców: pierwsze miejsce otrzymała Alicja Zaucha z klasy 3 c, drugie Tytus Jendroszczyk z klasy 3 c i Natalia Bilik z klasy 3 d, trzecie - Aleksandra Strusz z klasy 2 d. Wyróżnienia przyznano Jackowi Skotnicy z klasy 2 c i Deborze Tengler z klasy 3 a. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców a wszyscy uczestnicy – dyplomy.

GRUDNIOWY PUCHAR
 
Tradycyjnie, jak co roku, organizowaliśmy zawody pływackie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzowa. W zawodach wystartowały reprezentacje 10 szkół podstawowych. Po zmaganiach zarówno w wyścigach indywidualnych, jak i sztafetowych pierwsze miejsce zdobyli zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 5.

pucharprezydentasp2012_1 pucharprezydentasp2012_2
 pucharprezydentasp2012_3  pucharprezydentasp2012_4


Klasyfikacja generalna zawodów
 
SP nr  Punkty  Miejsce
5  361  1
34  316  2
21  233  3
24  182  4
12  175  5
29  122  6
Społ.  115  7
37  78  8
13  66  9
14  60  10

RYWALIZACJA W SKOKACH

W ramach obchodów Dni Patrona Szkoły 9 stycznia w hali sportowej odbył się  siódmy konkurs skoku wzwyż. W tym roku rekordowa liczba zawodników brała udział w konkursie, na starcie stawiło się 38 uczestników. Uczniowie mieli okazję przetestować  nowe materace do skoku wzwyż, ufundowane przez Radę Rodziców.

skoki_2013_1 skoki_2013_3

Rywalizację o miejsca na podium toczyli przede wszystkim uczniowie klas piątych i szóstych lekkoatletycznych, aczkolwiek debiutanci, z klasy czwartej lekkoatletycznej łatwo się nie poddawali, skacząc w pierwszej fazie konkursu ze starszymi kolegami jak równy z równym.

skoki_2013_2 skoki_2013_5

 Ostatecznie wśród dziewcząt całe podium zajęły uczennice klasy 6 b - Martyna Rutkowska 1 miejsce (121 cm), Martyna Szymkowiak 2 miejsce (115 cm) i Aleksanda Kopiec 3 miejsce (115 cm). Wsród chłopców rywalizację wygrał Paweł Sornowski - klasa 6 b (128 cm), 2 miejsce zajął Paweł Płaszczymąka z klasy 5 b (120 cm) i 3 miejsce zajął Szymon Adamski z klasy 6 b (120 cm).
Wśród chłopców na wyróżnienie zasługuje uczeń klasy 4 b Michał Kral, który w swoim debiucie zajął wysokie 4 miejsce i ustanowił bardzo dobry rekord życiowy (120cm).

BRĄZOWY MEDAL W SPALE

Po raz kolejny Gimnazjum Sportowe nr 11 w Chorzowie może poszczycić się świetnymi rezultatami swoich absolwentów. Podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów, które odbyły się 25-27.01.2013 r. w Spale, Kajetan Duszyński zdobył brązowy medal w biegu na 400m z nowym rekordem życiowym 48,64s.

spala

  
Jako najmłodszy ze startujących ma duże szanse na złoto w przyszłym roku. Kajtek do tej pory ma na swoim koncie również rekord Śląska juniorów młodszych w biegu na 400m przez płotki z czasem 53,34s. Jesteśmy dumni z tego, że wspólna praca trenerów, nauczycieli i zawodników ZSS nr 1 nie idzie na marne. Nasi najlepsi lekkoatleci mogą kontynuować swoje kariery sportowe w klubie TS AKS Chorzów. Należy nadmienić, że ciężka praca się opłaca - świetne wyniki pozwoliły uzyskać Kajetanowi niemałe sportowe stypendium z miasta Chorzowa, a kadra Polski sama zapukała do drzwi z możliwością startu w zbliżających się letnich Mistrzostwach Europy. Z tego samego rocznika 1995 wyszła również Aleksandra Kokowska, która już w II klasie uczęszczając do Gimnazjum Sportowego nr 11 zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski. Ola podczas letnich Mistrzostw Polski w zeszłym roku zdobyła brązowy medal i również ma na swoim koncie rekord Śląska w rzucie młotem, który poprawiała aż 6-krotnie, ostatecznie wysłała młot na odległość 57,67m. Aleksandrze Kokowskiej i Kajetanowi Duszyńskiemu życzymy dalszych sukcesów, a sobie jak najwięcej wspaniałych sportowych chwil, w których możemy przeżywać wspólnie z naszymi najlepszymi "fajterami" zarówno smak porażki jak i zwycięzstwa na stadionach lekkoatletycznych w Polsce i na świecie.

POPISY RECYTATORÓW

W czwartek, ostatniego  dnia stycznia, miał miejsce Szkolny Konkurs Recytatorski „Miłość w poezji”. Dwie grupy wiekowe uczniów recytowały wzruszające lub zabawne wiersze przed jurorami i widzami.

miloscwpoezji_1 miloscwpoezji_3

Joanna Stokłosa, Anna Dzianowicz,  Anna Kwapisz i Bożena Przybylska oceniały trafny dobór tekstu, dykcję, wyrażenie uczuć i nastroju wiersza oraz ogólny wyraz artystyczny. Do rywalizacji przystąpiło aż 62 recytatorów.

miloscwpoezji_4 miloscwpoezji_2

Jury spośród uczniów klas 1 – 3 wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce – Zuzanna Susek z kl. 3e
II miejsce  – Kaja Mańka z kl. 3c oraz Karolina Serafin z kl. 3e
III miejsce  – Artur Świtała z kl. 1d oraz Klara Kostoń z kl. 1d
wyróżnienie - Natalia Bilik z kl. 3d
Natomiast wśród uczniów klas 4 – 6 jurorzy nagrodzili:
I miejsce – Anastazja Buczek z kl. 4b
II miejsce  – Weronika Wołowczyk z kl. 4b oraz Dominik Woźniak z kl. 4b
III miejsce – Michalina Sobczak z kl. 4d
wyróżnienie – Pio Scelina z kl. 5b
Jurorzy docenili także występ uczennicy gimnazjum:
I miejsce – Karolina Trychta, kl. IIID
Wybrani laureaci w  lutym wezmą udział w Miejskim Konkursie Recytatorskim „Miłość niejedno ma imię".

"CAŁUSKI I BUZIACZKI"

We wtorek, 5 lutego już po raz czternasty, Młodzieżowy Dom Kultury przy ulicy Lompy był organizatorem Miejskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pod nazwą "Miłość niejedno ma imię". Konkurs cieszy się niesłabnącym powodzeniem, uczniowie mają możliwość wypowiadania się o miłości tekstami pisarzy i poetów. W grupie wiekowej klas 1 – 3 pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy 1 d Klara Kostoń, która recytowała wiersz „Całuski i buziaczki” Agnieszki Frączek. Uczennicę do konkursu przygotowała wychowawczyni Bożena Przybylska.
W klasach 4 – 6 pierwsze miejsce zajęła Weronika Wołowczyk z klasy 4 c, uczennica zaprezentowała utwór Adama Asnyka „Miłość jak słońce”, trzecie miejsce zdobyła Anastazja Buczek z klasy 4 b. W najstarszej grupie wiekowej gimnazjum, trzecie miejsce zajęła Karolina Trychta z klasy III D,  którą do konkursu przygotowała Anna Dzianowicz.
Tegorocznych recytatorów oceniało jury w składzie:  Róża Miczko-Włosińska aktorka Teatru Rozrywki w Chorzowie, Halina Krawczyk instruktor teatralny, Zbigniew Wróbel aktor Teatru Śląskiego w Katowicach.

KASKOMANIA 2013

Pod takim hasłem odbyły się pierwsze Mistrzostwa Śląska w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Wojewody Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty.

kaskomania_1 kaskomania_5

Zawody dla uczniów śląskich szkół gimnazjalnych odbyły się 5 lutego na wiślańskich stokach stacji narciarskiej Soszów. Oprócz walorów sportowych uczestnicy mieli zapewnione wiele atrakcji, jak pieczenie kiełbasy przy ognisku, czy pokazy specjalnej grupy ratowniczej GOPR, gdzie na żywo można było zobaczyć pozorowaną akcję ratowniczą. Chętni mogli przejechać się jedynym w Polsce skuterem śnieżnym do zadań specjalnych oraz spróbować wykonać masaż serca na specjalnym manekinie podłączonym do aparatury pomiarowej.

kaskomania_2 kaskomania_3 kaskomania_4

Nad bezpieczeństwem zjeżdżających cały czas czuwała śląska Wojewódzka Komenda Policji, która promowała akcję bezpiecznego zjeżdżania na stokach w kaskach ochronnych zgodnie z przepisami - "Kaskomania". Akcja ta na chwilę przed feriami może pomóc spędzić je bezpieczniej osobom wybierającym się na aktywny wypoczynek właśnie w góry na narty. Organizacja zawodów stała na najwyższym poziomie pomimo ogromnej liczby blisko 500 startujących. Każdy z uczestników miał zapewniony start w zawodach, dwa ciepłe posiłki oraz karnet na 8 godzin zjeżdżania. Dla dobrej widoczności podczas codziennej drogi do szkoły uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe.Mamy nadzieję, że zawody te wejdą na stałe do kolendarza zawodów i już za rok spotkamy się ponownie. Naszymi zawodnikami z Gimnazjum Sportowego nr 11 na stoku opiekował się Krzysztof Podchul.  

MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW

W piątek 1 marca 2013 r. w olsztyńskiej Aquasferze rozpoczęły się Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 14 letnich w pływaniu. Na starcie stanęło 494 młodych pływaków reprezentujących 116 klubów. W trzydniowych zmaganiach wysoką formę potwierdził uczeń naszej szkoły Krzysztof Jung, który trzykrotnie zakwalifikował się do finałów. Ostatecznie wywalczył: szóste miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym, siódme miejsce na 100m stylem klasycznym oraz dziesiąte miejsce na 200m również stylem klasycznym.

mp2013


W zawodach wystartowały również dziewczęta: Karolina Kowalska, Marta Cierpka, Patrycja Brembor i Natalia Krupa. Zawodniczki znacznie poprawiły rekordy życiowe i wywalczyły jedenaste miejsce w sztafecie 4x100m stylem dowolnym.
Uczniowie klasy II A gimnazjum, w tym samym czasie walczyli o finały i medale w Mistrzostwach Polski Juniorów 15 letnich w Dębicy. Peda Paulina zdobyła brązowy medal na dystansie 50m stylem dowolnym, czwarte miejsce na 50m stylem motylkowym oraz szóste miejsce na 100m stylem motylkowym i zmiennym. Sylwia Spoljar dwukrotnie pływała w finale b na dystansie 50 i 200m stylem klasycznym. Ellgoth Piotr dostał do finału b na dystansie 200m stylem zmiennym.
 
NARCIARSTWO ALPEJSKIE BRENNA 2013

W marcu odbył się Puchar Chorzowa w Narciarstwie Alpejskim na stokach w Brennej. W zawodach udział wzięli najlepsi narciarze zjazdowi Zespołu Szkół Sportowych nr 1. Każdy zawodnik musiał pokonać slalomem dwukrotnie trasę zjazdu, liczył się czas lepszego przejazdu zawodnika.

narciarstwo_alpejskie_1 narciarstwo_alpejskie_2


W kategorii szkół podstawowych SP nr 5 zajęła zdecydowanie I miejsce w mieście. Nasi najmłodsi narciarze wypadli rewelacyjnie zajmując najwyższe lokaty na podium. Suma punktów poszczególnych zawodników pozwoliła całej drużynie utrzymac prym w mieście Chorzowie, powtarzając sukces z zeszłego roku. W kategorii gimnazjów nasza szkoła zajęła drużynowo V miejsce w mieście.

narciarstwo_alpejskie_3 narciarstwo_alpejskie_4


Uczniowie szkoły podstawowej spisali się świetnie. Indywidualnie w klasach 1-3 wśród chłopców zajęliśmy całe podium:
I miejsce Bartosz Pikulski (2003 r.), II miejsce Bartosz Zagała (2003 r.), III miejsce Paweł Kwiecień (2004 r.).
W klasach 4-6 wśród dziewcząt II miejsce zajęła Emilka Danysz (2000 r.), wśród chłopców zwycieżył Łukasz Cisło (2000 r.), zajmując I miejsce w Chorzowie. Ciężka praca w zaprzyjaźnionych szkółkach narciarskich daje znakomite rezultaty, za co jesteśmy wdzięczni zawodnikom i ich trenerom za ciężką pracę i zaangażowanie.
Opiekunami uczniów na stoku Brenna-Węgierski była Marzena Wolska i Krzysztof Podchul.
 
WYRÓŻNIENIE DLA KLARY

6 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie przy ulicy Lompy, odbyły się miejskie eliminacje ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego pod nazwą "Mały OKR" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W grupie wiekowej klas 1 – 3 pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy 1 d Klara Kostoń, drugie miejsce zajął Artur Świtała również uczeń klasy 1 d. Uczniów przygotowała wychowawczyni Bożena Przybylska.
W grupie klas 4 – 6 wyróżnienie otrzymał Pio Scelina z klasy 5 b, którego do konkursu przygotowała Tatiana Urbanowicz-Weidner. Wśród gimnazjalistów drugie miejsce zajęła uczennica klasy III D Karolina Trychta, nauczyciel  - Anna Dzianowicz.
Laureatka pierwszego miejsca Klara Kostoń reprezentowała miasto Chorzów w wojewódzkich eliminacjach „Mały OKR”, które odbyły się 11 marca w Teatrze Śląskim w Katowicach. Jury w składzie: Adam Radosz, Bartosz Socha, Tomasz Molitor po wysłuchaniu 41 prezentacji w kategorii klas 1 – 3 szkół podstawowych,  przyznało wyróżnienie naszej uczennicy Klarze Kostoń. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

DRUŻYNOWE ZWYCIĘSTWO

W dniu 15 marca w naszej szkole odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych w pływaniu.
W zawodach wzięło udział 9 szkół. W klasyfikacji końcowej, zarówno dziewcząt jak i chłopców, pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 5.

druzynowe_plywanie_1 druzynowe_plywanie_2


Klasyfikacja końcowa zawodów:
I miejsce -   SP 5 – 522 pkt
II miejsce -  SP 34 – 486 pkt
III miejsce - SP 24 – 396 pkt.

NAJLEPSI SZACHIŚCI W MIEŚCIE

Fantastyczny występ zanotowali na swoim koncie uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 5 w Mistrzostwach Chorzowa w Szachach. Sześcioosobowa drużyna chłopców zajęła I miejsce, zdobywając po raz pierwszy od wielu lat tytuł Mistrza Chorzowa.
Indywidualnie też byliśmy bezkonkurencyjni, zajmując wszystkie miejsca na podium.

mistrzostwa_chorzowa_szachy_1 mistrzostwa_chorzowa_szachy_3


Klasą dla siebie był Maciej Sowiński (2 a), który wygrał wszystkie siedem rund, zdobywając tym samym zaszczytny tytuł Indywidualnego Mistrza Chorzowa. Dzielnie mu sekundowali Rafał Szczygłowski (5 c) i Robert Kobuszewski (5 a) wygrywając 6 rund, zajmując odpowiednio II i III miejsce. Drużynę uzupełniali Michał Siedlikowski (3 d), Arkadiusz Hopek (2 a) i Piotr Banasik (5 a) wygrywając po 4 partie. W turnieju wzięło udział 44 szachistów z 15 szkół podstawowych miasta Chorzowa. Wynik jaki uzyskali chłopcy premiowany jest awansem do zawodów rejonowych.

mistrzostwa_chorzowa_szachy_2 mistrzostwa_chorzowa_szachy_4


W tych samych zawodach w kategorii dziewcząt drużyna w składzie: Michalina Rutkowska (4 c) i Weronika Wołowczyk (4 c) zajęła wysokie III miejsce. Wśród 33 dziewcząt z 10 szkół podstawowych Weronika zajęła indywidualnie 5 miejsce (5 zwycięstw), a Michalina 9 miejsce (4 zwycięstwa). Opiekunem uczniów była Maria Poznańska.

MAMY FINAŁ WOJEWÓDZKI W SZACHACH !

Po znakomitym występie chłopców z SP 5 w Mistrzostwach Chorzowa w Szachach (I miejsce drużynowo i indywidualnie  I, II i III), przyszedł czas na zawody rejonowe. Poprzeczka została podniesiona znacznie wyżej, bo rywalami naszych mistrzów, byli mistrzowie z Siemianowic Śląskich i Świętochłowic.

szachy_rejon_1 szachy_rejon_2


Nastroje były optymistyczne, bo i umiejętności szachowe Maćka Sowińskiego i Rafała Szczygłowskiego nieprzeciętne. Ale jak to w sporcie bywa wynik jest zawsze sprawą otwartą. Do piątej rundy zajmowaliśmy II miejsce. Dopiero w dwóch ostatnich rundach chłopcy wyszli na prowadzenie i to o czym po cichu marzyliśmy stało się faktem. Awans do zawodów wojewódzkich po raz pierwszy w historii szkoły. Przed naszymi młodymi szachistami najtrudniejszy sprawdzian. 5 kwietnia w Częstochowie  zmierzą się  ze zwycięzcami zawodów rejonowych województwa śląskiego.

XXIII FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH

Program festiwalu:

Poniedziałek, godz. 10.00
ID   - „Po drugiej stronie duszy”
IIA  - „Mikołaj Kopernik – wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”
IIID - „Król Lew”
IIIC - „Wybory Miss – konkurs”
IIB  - „Pies angielskiej królowej”
Wtorek, godz. 10.00
5b - „Poszukiwacze zaginionej Gąbki”
4d - „Bajka kołowrotka”
4e - „O Tadku Niejadku , babci i dziadku”
4a - „Bajka o dwóch królestwach”
6a - „Przyjaźń, która potrafi zdziałać cuda”
5e - „Przygody komputeromaniaka”
Środa, godz. 10.00
2c - „Tomek i czarny kruk”
świetlica - „Przepraszam smoku”
1d - „Biedronka"
1e - ”Brońmy książki z obrazkami”
1a - „Bajka o siedmiu koźlątkach i złym wilku”
2e - „Chodź, pomaluj mój świat”
Czwartek, godz. 10.00
Finał 23 Szkolnego Festiwalu Miniatur Teatralnych. Ogłoszenie wyników, występy zespołów nominowanych do Grand Prix festiwalu. Wręczenie nagród i wyróżnień 

GDY SZKOŁA ZAMIENIA SIĘ W TEATR

„Teatr to jest takie miejsce, w którym mocniej bije serce”

Tegoroczny XXIII Festiwal Miniatur Teatralnych był bogaty w wrażenia artystyczne.

teatr2013_1 teatr2013_2


W poniedziałek – 20 marca uczniowie gimnazjum rywalizowali o uznanie widzów i jurorów. Najstarsi pokazali bardzo różnorodne spektakle: od historii o perypetiach samotnego mężczyzny, który staje się właścicielem psa, przez podróż w sny ku naszym emocjom, historię o wielkich dokonaniach Mikołaja Kopernika, po adaptację baśni Disneya o Lwie Simbie. Na pierwszym miejscu uplasowali się aktorzy z klasy II B z przedstawieniem „Pies dla angielskiej królowej” w reżyserii Katarzyny Wypler.

teatr2013_3 teatr2013_4


We wtorek obejrzeliśmy na deskach sceny popisy aktorów z klas 4 – 6 szkoły podstawowej. Wybrali oni scenariusze, w których bohaterowie udowadniali nam, że przyjaźń, zgoda i mądrość są lepsze od wygody i lenistwa. Zobaczyliśmy kamienne głowy z Wysp Wielkanocnych, królestwo ognia i wody, bohaterów popularnych baśni, współczesnego komputeromaniaka oraz gwiazdy filmów i telewizji. Uczniowie klasy 5 b, którzy wystawili spektakl „Poszukiwacze zaginionej Gąbki”, osnuty na motywach książki Stanisława Pagaczewskiego, w reżyserii Tatiany Urbanowicz-Weidner zyskali pierwsze miejsce.

teatr2013_5 teatr2013_6


Natomiast najmłodsi dali prawdziwy popis w środę. Dobrze czuli się w repertuarze opartym na motywach baśni, bajek i wierszy dla dzieci. Uwagę przykuwały barwne stroje i pięknie wykonane dekoracje. Nie zabrakło również świetnie wykonanych piosenek. Na pierwszym miejscu znalazły się dwa przedstawienia: klasy 1 d „Biedronka” w reżyserii Bożeny Przybylskiej oraz klasy 1 e „Brońmy książki z obrazkami” przygotowanej przez Danutę Strzelecką.

teatr2013_9


GRAND PRRIX XXIII Festiwalu Miniatur Teatralnych zdobyła klasa 1 e. Natomiast NAGRODĘ  PUBLICZNOŚCI przyznawaną przez jury złożone z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego  otrzymały klasy 4 a i II B.
Jury tym razem nie przyznało nagrody Januszka dla najlepszego aktora, jednak nominowało dwie ucznnice: Michalinę Sobczak z klasy 4 d i Alicję Kałużę z klasy 6a.  Klara Kostoń z klasy 1 d otrzymała nagrodę specjalną Dyrektora Szkoły za rolę Biedronki.

 teatr2013_7 teatr2013_8

        
Oprawa całej imprezy była równie udana, co zmagania na deskach sceny. Podczas otwarcia widzowie mieli możność obejrzenia monodramu o lalce z piosenką w wykonaniu Zuzanny Susek z klasy 3 e i prezentacji gimnazjalistów ukazującej historię szkolnego festiwalu teatralnego, który liczy już dwadzieścia trzy lata. W ostatnim dniu rywalizacji o Grand Prix z ust konferansjerów usłyszeliśmy kilka pięknych słów na temat teatru i obejrzeliśmy utalentowanych w tańcu szóstoklasistów. Brawa dla występujących uczniów z klas 2 b, 3 c, 6 a, I A i II A oraz opiekunek Elżbiety Jaworskiej-Sęk, Aleksandry Zimnik, Beaty Tumiłowicz-Dylong, Małgorzaty Cieślińskiej, Jolanty Paczuły i Beaty Witek.
Nagrodzeni w poszcególnych dniach festiwalu
środa, 20 marca 2013 r.
I miejsce - ex aequo - Biedronka -  klasa 1 d
Brońmy książki z obrazkami - klasa 1 e
II miejsce - Bajka o siedmiu koźlątkach i złym wilku - klasa 1 a

wtorek, 19 marca 2013 r.
I miejsce - Poszukiwacze zaginionej Gąbki - klasa 5 b
II miejsce ex aequo -Bajka o dwóch królestwach - klasa 4 a
Przyjaźń, która potrafi zdziałać cuda - klasa 6 a

poniedziałek, 18 marca 2013 r. - gimnazjum
I miejsce - Pies angielskiej królowej - klasa II B
II miejsce - Król Lew - klasa III D
III miejsce - Po drugiej stronie duszy - klasa I D

AWANS MALUCHÓW DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

Po sukcesie w finale rejonowym turnieju gier i zabaw ruchowych, reprezentacja klas drugich i trzecich szkoły podstawowej awansowała do kolejnego szczebla rozgrywek, jakim był półfinał wojewódzki.

gryizabawy_1 gryizabawy_2

   
Dnia 22 marca obok reprezentacji Chorzowa na starcie półfinałów stanęła reprezentacja Mikołowa i gospodarze zawodów, reprezentacja Suszca. Od pierwszej do ostatniej zabawy zaciętą walkę o zwycięstwo toczyli nasi zawodnicy z gospodarzami. Wygrali z przewagą dwóch punktów. Gratulujemy naszej reprezentacji i trenerce Kornelii Baljon.
 
V MIEJSCE W FINALE WOJEWÓDZKIM GIMNAZJUM W BIEGACH ŁYŻWIARSKICH
25 marca 2013 r. w Jastrzębiu Zdroju odbył się finał wojewódzki w biegach łyżwiarskich szkół gimnazjalnych.

lyzwyginazjum


Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły po bardzo dobrych przejazdach zarówno w rundzie eliminacyjnej jak i w rundzie finałowej zajęła V miejsce. Szkołę reprezentowały: Plaza Wiktoria III C, Mączarowska Paulina III D, Miarka Martyna II D, Cieślińska Katarzyna I D.

OBLĘŻENIE CZĘSTOCHOWY

Nieopodal Jasnej Góry w auli Akademii Polonijnej w Częstochowie odbył się finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach.

oblezenie_czestochowy_2013_1 oblezenie_czestochowy_2013_2


„Szachowe oblężenie” Częstochowy rozpoczęło się 5 kwietnia o godz. 10.00. i trwało do godz. 16.00. Do rywalizacji przystąpili mistrzowie miast i rejonów województwa śląskiego. Nasi dwaj rycerze Maciej Sowiński i Rafał Szczygłowski dzielnie stawiali opór przeważającej sile przeciwnika. Jednak rywalizacja z ligowymi zawodnikami, mającymi wysokie rankingi, startującymi w Mistrzostwach Polski  i zawodach międzynarodowych nie była łatwa.

oblezenie_czestochowy_2013_3


Na 15 startujących w finałach szkół podstawowych, reprezentanci SP 5 zajęli drużynowo XI miejsce, zdobywając cenne punkty do klasyfikacji o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty. Ogółem w całym cyklu rozgrywek szachowych wzięło udział ponad 2 tysiące szkół podstawowych. Opiekunem szachistów była Maria Poznańska

WICEMISTRZOWIE ŚLĄSKA

W poniedziałek 8 kwietnia 2013 roku odbył się ostatni w tym sezonie mecz  piłki ręcznej chłopców rocznika 1998.

wicemistrzowie_slaska


Uczniowie naszej szkoły - klasa II C gimnazjum - reprezentujący klub MKS Zryw Chorzów  zdobyli tytuł wicemistrzów Śląska i wezmą udział w rozgrywkach półfinału Mistrzostw Polski. Trenerem chłopców jest Mieczysław Mielcarek, który pracuje z drużyną już piąty rok.

"MŁODY KIBIC"

8 kwietnia w hali Kompleksu Sportowego "Hajduki" w Chorzowie odbyły się rozgrywki piłki nożnej w ramach programu "Młody kibic". W IV etapie udział wzięły Gimnazjum nr 10, Gimnazjum Sportowe nr 11 i Gimnazjum Katolickie.

mlody_kibic_2013


Reprezentanci naszej szkoły pokonali najpierw Gimnazjum Katolickie (1:0), a następnie Gimnazjum nr 10 (2:1) zajmując pierwsze miejsce na tym etapie rozgrywek i awansując do wielkiego finału, który odbędzie się w maju. W przerwie pomiędzy meczami wystąpił nasz szkolny zespół taneczny „ORION” prowadzony przez Magdalenę Małek, który urozmaicił przebieg rozgrywek i dopingował naszych chłopców do gry.

PUCHAR RYCERZA KMITY

Wysoki poziom sportowy, wspaniała organizacja, nagrody i 497 zawodników startujących w Ogólnopolskich Zawodach o „Puchar Rycerza Kmity” w Zabierzowie. W takiej scenerii ośmioosobowa grupa zawodników K.S. „Piątki” Chorzów walczyła o miejsca na podium.

puchar_rycerza_kmity_2013


W dwudniowych zmaganiach bardzo udane starty zaliczyli: Krzysztof Jung, który dwukrotnie wywalczył pierwsze miejsce na dystansie 50m i 100m stylem klasycznym, a w klasyfikacji końcowe zajął szóste miejsce, Sylwia Spoljar, która na tych samych dystansach wywalczyła drugie i trzecie miejsce oraz Piotr Ellgoth – pierwsze miejsce 50m stylem motylkowym i trzecie 50m stylem grzbietowym, w klasyfikacji końcowej ósme miejsce
Bohaterem imprezy był absolwent naszej szkoły Michał Poprawa, który wygrał bieg memoriałowy na dystansie 200m stylem motylkowym ustanawiając nowy rekord zawodów.
W zawodach wystartowały również: Patrycja Brembor, Karolina Kowalska, Paulina Staszak i Patrycja Majchrewicz, uzyskując lepsze wyniki niż posiadane rekordy życiowe. Udane starty bardzo cieszyły trenerów i rodziców, ale też zawodników.

TURNIEJ RUCHU DROGOWEGO

12 kwietnia w naszej szkole rozegrane zostały miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Imprezie patronowali policjanci i Straż Miejska z Chorzowa. Wśród zaproszonych gości mogliśmy powitać Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, asp. sztab. Andrzeja Szczęśniaka, st. asp. Tomasza Zagałę, przedstawiciela Straży Miejskiej w Chorzowie, Wiolettę Kacałę, doradcę metodycznego nauczycieli, Grażynę Piotrowską oraz przedstawiciela PZU Dariusza Heluszkę. Nagrody rzeczowe ufundowali: nasz główny sponsor - PZU i Urząd Miasta Chorzów.

turniej_ruchu_drogowego_2013_1 turniej_ruchu_drogowego_2013_2


W rozgrywkach indywidualnych uczniowie wygrali rowery górskie, wieże Hi Fi i odtwarzacze DVD. W rozgrywkach zespołowych wywalczyli słuchawki Sony, MP3 i pendrivy 32 GB.
W konkursie wzięło udział  11 chorzowskich szkół, w tym 7 gimnazjów i 4 szkoły podstawowe.
Eliminacje rozgrywane były w dwóch etapach. Najpierw uczniowie pisali test za znajomości przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie udali się na cześć praktyczną – jazdę rowerem po torze przeszkód.
Najwyższą liczbę punktów w rozgrywkach zespołowych gimnazjów otrzymała drużyna Gimnazjum Integracyjnego w Chorzowie (Rafał Damian, Patryk Kacperski i Wiktor Stankała). Zespól ten weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich turnieju. II miejsce zajęła grupa Gimnazjum Sportowego nr 11 (Kamil Antoszczak, Franciszek Kołecki, Jakub Rajwa), III miejsce wywalczyli przedstawiciele Gimnazjum nr 7 (Szymon Domagała, Jakub Seiffert, Sebastian Slezok).
Najlepszą grupą wśród szkół podstawowych, była drużyna Szkoły Podstawowej nr 5 (Dominik Wołowczyk, Paweł Podgórski, Adam Sołtyk). II miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 32 (Natalia Adamczyk, Katarzyna Kępińska, Jakub Polczyk), III miejsce wywalczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 (Angelika Chmura, Michał Kuźniarkiewicz, Maciej Wiśniewski).

turniej_ruchu_drogowego_2013_3 turniej_ruchu_drogowego_2013_4


Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 5 wykazali się najlepszą znajomością przepisów ruchu drogowego. Oni też, poza rozgrywkami drużynowymi, otrzymali również trzy pierwsze miejsca i należne im nagrody indywidualne. Najlepszymi znawcami Kodeksu Ruchu Drogowego w gimnazjach byli: Patryk Kacperski i Rafał Damian (Gimnazjum Integracyjne) oraz Franciszek Kołecki (Gimnazjum Sportowe nr 11).

NAJLEPSI W CHORZOWIE

17 Kwietnia br roku najzdolniejsi uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 5 uczestniczyli w Finale Miejskim Chorzowa w dyscyplinie badminton. Po emocjonujących i widowiskowych rywalizacjach na kortach uczennice: Katarzyna i Agata Knapik oraz uczniowie Tyszczak Noe oraz Szatkowski Mateusz zdobyli I miejsce w mieście.

SUKCES NAJMŁODSZYCH SPORTOWCÓW

19 kwietnia w naszej szkole odbył się finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego w  Grach i Zabawach. W zawodach wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich SP nr 5.

final_gier_i_zabaw_1 final_gier_i_zabaw_2

    
Szkołę reprezentowali: Maja Ołubiec, Marta Marczak, Marta Szymonek, Magda Kucharska, Zuzanna Pieniążek, Paweł Kwiecień, Szymon Elgoth, Igor Duda, Maksymilian Smaluch, Michał Zając z klasy drugiej  oraz Marta Kulej, Ewelina Kołodziej, Martyna Krusel, Roksana Masarczyk, Anna Majka, Dominik Soba, Mateusz Wystop, Bartosz Pikulski, Maciej Kempny, uczniowie klasy trzeciej. Drużyna została przygotowywana przez nauczyciela wf Kornelię Baljon.
Najmłodsi sportowcy naszej szkoły poradzili sobie znakomicie i zdobyli drugie miejsce w województwie. Sukces jest tym większy, że w ubiegłym roku szkoła zdobyła miejsce trzecie.

LIGA KLUBÓW ŚLĄSKICH I SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

W drugiej połowie kwietnia pływacy zakończyli starty w tegorocznej edycji Ligii Szkół Gimnazjalnych. Całoroczne zmagania na śląskich pływalniach zaowocowały zdobyciem drugiego miejsca w generalnej klasyfikacji rocznika 1998 i 1999.

AWANS DO FINAŁU

W sobotę 21 kwietnia zakończyły się rozgrywki piłki ręcznej fazy grupowej chłopców młodszych rocznika 2001. Uczniowie klasy 5 c reprezentujący MKS Zryw Chorzów pokonali drużyny  MKS Ustroń, MUKS Zagłębie ZSO 14 II Sosnowiec, MUKS Zagłebie ZSO 14 I Sosnowiec i awansowali do rozgrywek finałowych o Mistrzostwo Śląska.

JESTEŚMY W FINAŁACH MISTRZOSTW POLSKI

Piłkarze ręczni z klasy I C i II C reprezentujący klub MKS ZRYW CHORZÓW w dniach 3-5 maja brali udział w półfinałach Mistrzostw Polski Młodzików w Brzegu.

awans_do_finalu


Zawodnicy pokonali MK Piotrkowianin Piotrków Trybunalski oraz Orlik Brzeg ale niestety przegrali z EUCO-UKS Dziewiątka Legnica. Nasza drużyna ostatecznie zajęła drugie miejsce i zdobyła awans do finałów Mistrzostw Polski. Królem strzelców zespołu został Błażej Kłosek, a najlepszym zawodnikiem drużyny - Adam Kruczalok

ZWYCIĘSKIE SZTAFETY

7 maja na stadionie lekkoatletycznym przy ul.Lompy w Chorzowie odbyły się eliminacje do finałów wojewódzkich w biegach rozstawnych 4x100m oraz w sztafetach szwedzkich (100m - 200m - 300m - 400m).

eliminacje_do_fianlu_sztafet_1 eliminacje_do_fianlu_sztafet_5


Zespół Szkół Sportowych nr 1 wystawił swoich najlepszych atletów, którzy mogli sprawdzić swoje siły w tej arcyciekawej konkurencji. Wynik czteroosobowego zespołu zależy tu od szybkości, wytrzymałości i techniki zmian pałeczki sztafetowej. Gimnazjum Sportowe nr 11 spisało się na medal zdobywając pierwsze miejsca zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców w obu sztafetach.

eliminacje_do_fianlu_sztafet_2 eliminacje_do_fianlu_sztafet_3 eliminacje_do_fianlu_sztafet_4


Wśród szkół podstawowych w sztafecie 4x100m dziewcząt zajęliśmy pierwsze miejsce, wśród chłopców drugie miejsce. W sztafecie szwedzkiej dziewczęta zajęły drugie miejsce, chłopcy zdobyli pierwsze miejsce w mieście. Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca uzyskały awans do finałów wojewódzkich.

DRUGI SZKOLNY KONKURS TANECZNY

8 maja 2013 r. odbył się drugi Szkolny Konkurs Taneczny dla uczniów klas 4-6 oraz gimnazjum. Impreza pozwala na popularyzację form tanecznych wśród dzieci i młodzieży oraz integrację uczniów.

konkurs_taneczny_1 konkurs_taneczny_2


Uczestnicy prezentowali różnorodną technikę taneczną występując solo, w duetach oraz grupach kilkuosobowych. Oceniana była choreografia, interpretacja muzyczna utworu, zgodność muzyki i tańca, dobór podkładu muzycznego, wyraz artystyczny oraz wykorzystanie przestrzenne parkietu. Turniej taneczny został uświetniony pokazem szkolnego zespołu "Orion" prowadzonego przez Magdalenę Małek - organizatora konkursu.

konkurs_taneczny_3 konkurs_taneczny_4


Szkoła podstawowa:
I miejsce zajęły ex aequo:  Róża Kardyka z klasy 1 a oraz  Julia Kędzierska i Julia Kruk z klasy 4 e
II miejsce zajęły uczennice klasy 4 c: Weronika Wołowczyk, Zuzanna Kubiec, Michalina Rutkowska i Pola Janiurek z klasy 4 b
III miejsce zajął uczeń klasy 6 d Adam Świerc

 konkurs_taneczny_5 konkurs_taneczny_6


Gimnazjum:
I miejsce zajęła uczennica z klasy III B Monika Kacprzyk
II miejsce zajęli uczniowie klasy I B:  Mateusz Zawisza, Olek Gawrysz, Jacek Bilik, Jakub Rajwa, Aleksander Kachel, Maciej Szwagierczak, Kamil Antoszczak, Michał Wodecki.

TRZECIE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE

Najzdolniejsi zawodnicy klas pływackich pod opieką trenerów wzięli udział Finale Gimnazjady Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego, które w tym roku odbyły się 9 maja w Sosnowcu. Do rywalizacji stanęło 14 szkół wyłonionych w drodze eliminacji. Po bardzo udanych startach indywidualnych drużyna dziewcząt wywalczyła trzecie miejsce a drużyna chłopców szóste.

final_gimnazjada_plywanie


Miejsca na podium wywalczyły:
Peda Paulina &ndash I miejsca na 100m st. motylkowym
Sobieraj Wiktoria &ndash I miejsce na 50m st dowolnym
Spoljar Sylwia - II miejsce na 100m st. klasycznym
Kowalska Karolina - III miejsce na 100m st. klasycznym

AWANS DO FINAŁÓW WOJEWÓDZKICH

14 maja na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Lompy odbyły się drużynowe zawody w lekkiej atletyce.

druzynowe_la_1 druzynowe_la_2


Nasze gimnazjum wystawiło do zawodów dwie drużyny 15-osobowe, osobno dziewcząt i chłopców. Suma startów poszczególnych zawodników składała się na wynik całej drużyny.

druzynowe_la_3 druzynowe_la_6


Nasza szkoła zajęła dwa pierwsze miejsca w mieście Chorzowie oraz w rejonie Świętochłowice - Chorzów - Siemianowice. Nagrodą jest awans do finałów wojewódzkich.

druzynowe_la_4 druzynowe_la_5


Wśród dziewcząt najwięcej punktów zdobyła Patrycja Pajonk w biegu na 300m oraz Jagoda Dubińska w biegu na dystansie 100m. Obie są uczennicami klasy II B. Wśród chłopców na wyróżnienie zasłużyli Paweł Basek za skok wzwyż oraz Jakub Norek za bieg na 300m.

PARTNERSKA WSPÓŁPRACA SZKÓŁ
14- 17 maja 2013 r.

„Wykreślić ze świata przyjaźń… to jakby zgasić słońce na niebie,
gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie”.
Cyceron
14 maja 2013 roku, wtorkowy, zimny poranek.  Zbieramy się przed szkołą, przed nami daleka podróż do niewielkiego miasta Ózd. W ramach współpracy między szkołami będzie gościć w domach węgierskich rodzin. Uczestnikami  wyjazdu  jest  grupa  17 uczniów z klas szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunami.
Tatrzański krajobraz urzeka swoim pięknem, podróż mija nadzwyczaj szybko. Na granicy słowacko - węgierskiej czekają na nas nauczyciele z Ózd. Jesteśmy przyjmowani jak prawdziwi przyjaciele. Szybko uczymy się wzajemnego porozumienia, jeśli brakuje słów, wystarczy uśmiech czy życzliwy gest.

wizyta_na_wegrzech_3


Następny dzień obfituje w wiele wrażeń. Jedziemy na całodzienną wycieczkę, zwiedzamy muzeum powozów, zdobywamy najwyższy węgierski szczyt, z wieży widokowej na wysokości 1014 metrów obserwujemy panoramę. Bawimy się zjeżdżając sankodromem. Dojeżdżamy do muzeum historii naturalnej, gdzie oglądamy cuda świata przyrody. Późnym popołudniem odwiedzamy Eger, tam zwiedzamy Bazylikę św. Krzyża, monumentalną budowlę z XVIII wieku. Wędrujemy urokliwymi uliczkami Starego Miasta. Dzień mija zdecydowanie za szybko.

wizyta_na_wegrzech_1


W czwartek jesteśmy zaproszeni na pokaz przygotowany przez uczennice węgierskiej szkoły. Dziewczyny ćwiczą gimnastykę artystyczną, zdobywają medale w wielu miejscach na świecie. Potem kolej na nas, śpiewamy, tańczymy, opowiadamy o Śląsku. Razem z węgierskimi uczniami zwiedzamy muzeum w Ózd. W przeszłości był tu ważny ośrodek przemysłowy, dzisiaj po zakładach przemysłowych zostały ruiny.
Popołudnie spędzamy z naszymi przyjaciółmi,  a wieczorem świetnie bawimy się na dyskotece w szkole.
Nadchodzi piątkowy poranek. Trudno się rozstać. Są łzy i zapewnienia, że to nie było nasze ostatnie spotkanie. Pora ruszać do Chorzowa.
Węgierskie miasto Ózd przestało być anonimowym miejscem na mapie Europy. Zawsze będziemy pamiętać, jak ciepło zostaliśmy tam przyjęci.

„KOZIOŁKI PŁYWACKIE” 2013

17 maja na pływalni w Kędzierzynie-Koźlu, już po raz szósty, odbyły się międzynarodowe zawody pływackie. W towarzystwie władz miasta "Koziołki Pływackie" otwarła mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak. W imprezie wystartowało 350 zawodników z 35 klubów.
Grupa naszych pływaków godnie reprezentowała barwy miasta Chorzowa. Efektem dwudniowych zmagań było zdobycie okazałego pucharu w wyścigu sztafetowym 8x50 stylem dowolnym, który po zaciętej walce ze sztafetą słowacką trafił w nasze ręce.
W wyścigach indywidualnych: Paulina Peda, Sylwia Spoljar, Alicja Kałuża, Szymon Kurowski, Mateusz Dubas, Piotr Ellgoth wielokrotnie zdobywali miejsca na podium. W klasyfikacji końcowej Paulina Peda wywalczyła drugie miejsce, Sylwia Spoljar piąte a Szymon Kurowski szóste miejsce.
Zawodom towarzyszyło duże zainteresowanie lokalnych mediów, prasy i telewizji.

KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY 2013

Najlepsze wyniki - uczestnicy z dyplomami


Kat.  Nazwisko i imię  Zdobyte punkty  Miej.(r. Katowicki)          Dyplom
1J  WISNIOWSKA MARTYNA  90,50  36  2                       WYRÓŻNIENIE
1K  SWIERZY DOMINIKA  113,75  13  2                       BARDZO DOBRY
1K  CIERPKA MARTA          103,75  29  6                       WYRÓŻNIENIE
1B  WOLOWCZYK DOMINIK  86,25  77  12                       WYRÓŻNIENIE
2M  SOCHA WOJCIECH          113,75  4  2                       BARDZO DOBRY
2M  MICHAL SOLTYS          103,75  13  5                       WYRÓŻNIENIE
2M  ISKRA PATRYCJA   96,25  27  7                       WYRÓŻNIENIE
1M  KUBIEC HANNA          87,50  27  5                       WYRÓŻNIENIE
1M  BRZESKA AGATA    82,25  39  9                       WYRÓŻNIENIE
1M  WOJCIECHOWSKA ALICJA  77,50  49  11                       WYRÓŻNIENIE
ZA  ORLOWSKI JAKUB   75,00  17  3                       WYRÓŻNIENIE
ZA  KIERAT MICHAL          72,50  21  6                       WYRÓŻNIENIE
ZA  OLUBIEC MAJA          72,50  21  6                       WYRÓŻNIENIE
ZA  DUDKIEWICZ IWO          71,25  23  7                       WYRÓŻNIENIE
ZA  SZYMONEK MARTA          71,25  23  7                       WYRÓŻNIENIE
ZA  SIKORA MICHAL          68,75  29  9                       WYRÓŻNIENIE

FINAŁ - CZĘSTOCHOWA'2013

22 maja na stadionie lekkoatletycznym nieopodal zbocza Jasnej Góry w Częstochowie, odbyły się finały wojewódzkie w drużynowych zawodach lekkoatletycznych. Nasi doborowi atleci stawali w szranki i konkury walcząc o złote laury Szkolnego Związku Sportowego.

final_la_czestochowa


Gimnazjum Sportowe nr 11 jak co roku dumnie reprezentowało rejon Chorzów - Świętochłowice - Siemianowice. Dwie nasze zwycięskie drużyny dziewcząt i chłopców stanęły do walki z czasem, dystansem, odległością oraz samym sobą. W ostatecznym rozrachunku drużyna dziewcząt zajęła XI miejsce i drużyna chłopców zajęła XII lokatę w województwie śląskim. Indywidualnie dyplom za drugie miejsce otrzymała Jagoda Dubińska, która w skoku wzwyż pokonała poprzeczkę na wysokości 145cm. Do ciekawszych wyników możemy zaliczyć: bieg na 100m Moniki Kacprzyk - 14,40s, bieg na 300m Magdaleny Cofałki - 47,48, skok wzwyż Pawła Baska - 165cm, bieg na 300m Jakuba Norka - 40,98s oraz 41,01s Patryka Juzyszyna.

NAJBARDZIEJ WSZECHSTRONNI

27 maja odbyły się I Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 5 w Lekkoatletyce. Liczny udział w zawodach oraz duże zaangażowanie startujących przyczyniło się do osiągania świetnych rezultatów przez naszych młodych sportowców.

mistrzostwa_sp5_la_1 mistrzostwa_sp5_la_2


Każdy startujący miał do wyboru jedną konkurencję biegową: bieg na dystansie 60m lub odpowiednio na 600m dziewcząt i 1000m chłopców. Druga konkurencja techniczna do wyboru: rzut piłeczką palantową lub skok w dal.

mistrzostwa_sp5_la_4 mistrzostwa_sp5_la_3


Najbardziej wszechstronnymi lekkoatletami SP nr 5 okazali się Martyna Rutkowska i Paweł Sornowski z klasy 6 b, którzy otrzymali pamiątkowe puchary.

 mistrzostwa_sp5_la_5 mistrzostwa_sp5_la_6


Zarówno Paweł jak i Martyna zwyciężyli w skoku w dal oraz w biegu na 60m. Zawody przeprowadzili: Marzena Wolska, Krzysztof Podchul oraz Bartek Musiał.

BRĄZOWY MEDAL W MINI PIŁCE RĘCZNEJ

Dzięki wygranym eliminacjom na szczeblu dzielnicy, miasta, rejonu oraz półfinale wojewódzkim nasza szkoła zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbył się w Zabrzu w dniu 29 maja. Uczniowie szkoły podstawowej po emocjonujących spotkaniach ostatecznie zajęli trzecie miejsce i stanęli na najniższym stopniu podium zdobywając brązowe medale.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Cisło Łukasz, Podgórski Paweł, Pilarski Paweł, Mularczyk Mateusz, Kleta Patryk, Gros Michał, Drożdżal Kamil, Wątroba Przemysław, Frank Dawid, Szmandra Dominik, Dziuba Kamil oraz Kruczalok Michał  a opiekunem chłopców był trener Łukasz Gansiniec.

SZKOLNE ZAWODY NA ROLKACH 2013 r.

Po raz  ósmy w naszej szkole organizowane były zawody w jeździe szybkiej na rolkach. Z tą dyscypliną  zmagały się dziewczęta i chłopcy Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie.

zawody_rolki_1 zawody_rolki_2


Celem imprezy  jest popularyzacja aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży, wzbogacenie kalendarza imprez szkolnych oraz integracja naszych uczniów, jak również danie możliwości uczniom klas ogólnych udziału w zawodach sportowych. Zwycięzcami w swoich kategoriach wiekowych zostali następujący uczniowie:
zawody_rolki_3
kl.4
I   Weronika Wołowczyk
II  Julia Magierowska
III Patrycja Iskra
zawody_rolki_4 
kl.5
I   Dominika Kosińska
II  Monika Mindziak
III Anna Syc
zawody_rolki_5 
kl.6
I   Martyna Szymkowiak
II  Natalia Gala
III Justyna Drzyzga
zawody_rolki_6
kl. 5
I   Bartek Zagała
II  Karol Knicz
III Dominik Wołowczyk
Organizatorem imprezy była Magdalena Małek nauczyciel wychowania fizycznego.
Wyniki zawodów - do pobrania

FINAŁY SZTAFET Z REKORDEM SZKOŁY

4 czerwca odbyły się zawody lekkoatletyczne w sztafetach 4x100m i w sztafecie szwedzkiej. Dzięki zwycięskim eliminacjom na własnym, chorzowskim podwórku, mogliśmy wystartować w Finałach Wojewódzkich w Sosnowcu.
Uczestnicy sztafet Gimnazjum Sportowego nr 11 w Finałach Wojewódzkich w Sosnowcu

Sztafeta 4x100mK 56,31s: Monika Kacprzyk, Martyna Stasiła, Karina Maciaszek i Wiktoria Kluga.

Sztafeta 4x100mM 48,75s: Jakub Rajwa, Patryk Juzyszyn, Jakub Styrna, Jakub Norek.

Sztafeta szwedzka K 2;41,58s: Jagoda Dubińska, Patrycja Pajonk, Magda Cofałka i Julia Fatyga.

Sztafeta szwedzka M 2;23,10s: Kamil Antoszczak, Filip Baljon, Paweł Basek, Marcel Palicki.

Sztafety dziewcząt Szkoły Podstawowej nr 5 na Finałach w Sosnowcu

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 5 w sztafecie krótkiej 4x100m pobiły rekord szkoły. Nowy rezultat to 60,15s. Sztafeta dziewcząt pobiegła w składzie: Martyna Rutkowska, Agata Bazan, Linda Waloń i Aleksandra Kopiec. Dziewczęta które biegły w sztafecie szwedzkiej uzyskały wynik 3;04,52s. Chłopcy w sztafecie szwedzkiej uzyskali rezultat 2;44,44s

WICEMISTRZOSTWO ŚLĄSKA W PIŁCE RĘCZNEJ

11 czerwca 2013 r. w Zawierciu odbył się finał Mistrzostw Śląska w piłce ręcznej w kategorii chłopców młodszych. Uczniowie klasy 5c (Artur Brzychczy, Kamil Dziuba, Dawid Frank, Aleksander Gintowt, Bartosz Jarzyński, Daniel Jońca, Michał Kruczalok, Jakub Kruk, Klaudiusz Małek, Jakub Oleś, Adam Sołtyk, Piotr Strusz, Rafał Szczygłowski i Dominik Szmandra), reprezentujący klub MKS Zryw Chorzów, rozegrali finałowe mecze z KS „Viret” CMC Zawiercie i UKS MOSM Bytom.

wicemistrzostwoslaska_5c


Nasi zawodnicy pokonali drużynę z Bytomia, ulegli jednak chłopcom z Zawiercia. Tym samym zakończyli rozgrywki na drugim miejscu i zdobyli tytuł Wicemistrzów Śląska. Trenerem zawodników jest Mieczysław Mielcarek.

MIASTECZKO POLICYJNE 

13 czerwca 2013 r. w naszej szkole zorganizowano kolejną akcję prewencyjną z udziałem policjantów z Komendy Miejskiej w Chorzowie przy współpracy z Komendą Wojewódzką w Katowicach. Służby mundurowe zaprezentowały nowy samochód szkoleniowo-prewencyjny.

miasteczkopolicyjne


Na patio szkolnym rozstawione zostało „Miasteczko policyjne”, na którym uczniowie klas czwartych mogli sprawdzić swoje umiejętności poruszania się w ruchu drogowym. Policjanci pod kierunkiem mł. asp. Arkadiusza Bienia przygotowali prelekcję na temat zagrożeń na drodze i pracy służb mundurowych. Następnie każde dziecko  przejechało specjalnie przygotowana trasę, na której rozstawiono profesjonalny tor przeszkód, znaki drogowe, sygnalizację świetlną, zainicjowane zagrożenia na drodze. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością przepisów ruchu drogowego, ale również budową roweru i wskazać elementy jednośladu, których sprawność niezbędna jest do bezpiecznej jazdy. W nowym roku szkolnym przewidujemy kolejne spotkania z policją w celu edukowania młodzieży. 

XXXVI RAJD KUSEGO

1. TERMIN I MIEJSCE:  15 czerwca 2013 r. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska: okolice Trzebniowa, Ludwinowa i Ostrężnika.
2. CEL RAJDU: wędrówka wybraną trasą turystyczną z mapą i przewodnikiem oraz obejrzenie wielu atrakcji turystycznych.
3. TRASA RAJDU: z okolic Ludwinowa do Jaskini Kryształowej, następnie w kierunku południowo-wschodnim Ludwinowa i na południe na Górę Leszczyny do Jaskini Ludwinowskiej, dalej na południowy zachód do Trzebniowa, z południowego krańca Trzebniowa na zachód, na Górę Bukowie do Jaskini Trzebniowskiej (na wzgórzu ognisko), stąd na północny zachód  ku Jaskini Ostrężnickiej.

PROGRAM  XXIV  OLIMPIJSKICH  DNI SPORTU SZKOLNEGO
24 -26   CZERWCA 2013 r. 

24 CZERWCA – PONIEDZIAŁEK
Klasy 4 – 6

Sztafety LA – klasy 4 – 6
8.00. – klasy 4
8.20. – klasy 5
8.40. – klasy 6

Drużynowe skoki na skakance
9.00
Klasy 4
Klasy 5
Klasy 6

10.00. – UROCZYSTE OTWARCIE XXIV OLIMPIJSKICH DNI SPORTU SZKOLNEGO WSZYSCY NAUCZYCIELE

Finał piłki nożnej
10.30.
klasy 4
klasy 5
klasy 6

Zabawowe fospan style=text-align: centernbsp;rmy rywalizacji w wodzie
10.45. – klasy 4
11.30. – klasy 5
12.00. – klasy 6 

25 CZERWCA – WTOREK
KLASY 1 - 3

GRY I ZABAWY
8.00. – klasy 1
8.45. – klasy 2
9.30. – klasy 3

BIEG PRZEŁAJOWY
8.00. – klasy 3
9.00. – klasy 1
10.00. – klasy 2
 
ZABAWOWE FORMY RYWALIZACJI W WODZIE
10.30. – klasy 1
11.00. – klasy 2
11.30. – klasy 3
Mecz pokazowy w siatkówkę
Godz. 12.00.
Nauczyciele Zespołu Szkół Sportowych nr 1 z reprezentacją  uczniów  Gimnazjum Sportowego nr 11  

26 CZERWCA – ŚRODA
GIMNAZJUM

Sztafety lekkoatletyczne
8.00. – klasy I
8.20. – klasy II
8.40. – klasy III

Zabawowe formy rywalizacji w wodzie
9.00. – klasy I
9.30. – klasy II
10.00. – klasy III

Drużynowe skoki na skakance
9.00.
klasy I
klasy II
klasy III

Siatkówka  - finał
10.00. – klasy I
10.45. – klasy II
11.30. – klasy III

Godz. 13.00. Uroczyste zakończenie XXIV Olimpijskich Dni Sportu
Podsumowanie współzawodnictwa sportowego. Ogłoszenie wyników konkursu na najwszechstronniejszego sportowca szkoły

NAJLEPSI DŁUGODYSTANSOWCY

Jak co roku nasi najlepsi długodystansowcy ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum Sportowego nr 11 wzięli udział w biegu im. Janusza Kusocińskiego, patrona naszej szkoły. Podążając śladami tego wybitnego lekkoatlety indywidualnie najlepsi wśród szkół podstawowych okazali się Martyna Rutkowska (III miejsce) oraz Leon Raczyński (I miejsce). Oboje są uczniami klasy VI B.
Wśród gimnazjów I miejsce zajęła Julia Fatyga z klasy III B, druga na mecie była Agata Solińska z II B, III miejsce zajęła Magda Cofałka z tej samej klasy. Wśród chłopców drugi na mecie był Jakub Norek z klasy I A.


FINAŁ CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH

Finaliści Czwartków Lekkoatletycznych 2012/2013
Najciekawsze wyniki zawodów:
Oliwia Fular 5 b - 300m: 51,32s
Tomasz Wieczorek 6 b - skok w dal: 4,70m
Michał Krall 4 b - 60m: 9,72s
Martyna Rutkowska 6 b - 60m: 9,22s
Agata Bazan 6 b - 60m: 9,46s
Szymon Adamski 6 b - 60m: 7,99s
 Dominika Bańczyk 4 b - p.palantowa: 30m
Mateusz Bończyk 4 b - 1000m: 3;56,86
Dorian Strzyżewski 4 b - 1000m: 3;56,86
Leon Raczyński 6 b - 300m: 46,29 (rekord szkoły!)

PIERWSZE MIEJSCE SZTAFETY

Szkoła Podstawowa nr 5 wzięła udział w finale miejskim sztafet 8x50m. Drużyna dziewcząt zajęła I miejsce w Chorzowie w składzie: Ksenia Korepta, Julia Osiecka, Weronika Stasiła, Ania Mrowiec, Ania Szypura, Oliwia Fular, Paulina Wawrziczek, Asia Sornowska i w rezerwie Martyna Kwiecień. Opiekunem dziewcząt była Marzena Wolska.
Drużyna chłopców wystartowała gościnnie poza konkurencją w składzie: Mateusz Bończyk, Michał Kral, Dorian Strzyżewski, Dominik Litke, Wiktor Wilsz, Krzysztof Syrowy, Kamil Kiwer, Pio Scelina i w rezerwie Kuba Jarosiński. Opiekę nad chłopcami sprawował Bartłomiej Musiał.
 
SOBOTA Z HANDBALLEM

22 czerwca w Rudzie Śląskiej odbył się turniej piłki ręcznej „Sobota z handballem”. W zawodach wzięły udział cztery zespoły a rozgrywki były toczone w systemie „każdy z każdym”. Klub MKS Zryw Chorzów, którego zawodnikami są uczniowie naszej szkoły, bardzo dobrze spisał się w całym turnieju, ostatecznie kończąc rozgrywki na drugim miejscu. Na pochwałę zasługuje cały zespół, który tworząc monolit bardzo dobrze prezentował się na boisku oraz po za nim. Zwrócić należy również uwagę na bardzo dobrą organizację zawodów w Rudzie Śląskiej. Miejmy nadzieję że „Sobota z handballem” będzie kontynuowana również w kolejnych latach.
sobota_z_handballem
Nasz zespół reprezentowali uczniowie klasy 4 c w następującym składzie: Koloch Grzegorz, Kindla Bartosz, Zagała Bartosz, Tadej Karol, Kolano Piotr, Widawski Maciej, Trafała Jakub, Nowak Tomasz, Pałka Kelvin, Witek Alex, Trafała Bartosz. Stahr Piotr, Bubała Krzysztof oraz uczeń klasy 5c Kruk Jakub a opiekunem był trener Łukasz Gansiniec.
 
LEKCJA W TEATRZE

W czerwcu wszystkie klasy szkoły podstawowej, a miesiąc wcześniej klasy gimnazjalne, uczestniczyły w Lekcji w Teatrze. Jest ona częścią cyklicznych spotkań w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w trakcie których aktorzy przybliżają młodym widzom swoją pracę. Lekcja pierwsza: „Spotkanie – Dialog – Zdarzenie” wprowadza uczestników zajęć  w podstawowe zagadnienia dotyczące sztuki teatru, ze szczególnym uwzględnieniem reżysera i widza. O swojej wizji teatru mówią wybitni twórcy polskiej sceny. Wypowiedzi artystów zostały zarejestrowane specjalnie dla potrzeb Szkoły Teatru. Zmontowany materiał filmowy jest konfrontowany z działaniami scenicznymi na żywym planie, będącym grą z rożnymi konwencjami teatralnymi.
W miniscenkach pojawia się teatr rytualny, jarmarczny, dramatyczny, offowy, teatr tańca. Widzowie biorą udział w zabawie teatralnej – uczestniczą w parafrazie happeningowego teatru Tadeusza Kantora, próbują zainscenizować na różne sposoby początek szekspirowskiej „Burzy”, dotykają gombrowiczowskiej formy „Iwony księżniczki Burgunda”. Lekcja pierwsza ma charakter wielobarwnej mozaiki, pokazującej złożoność teatralnej materii oraz rozmaitość sposobów myślenia o teatrze. Polonistka, Beata Tumiłowicz–Dylong wraz z kierownik artystyczną teatru Magdaleną Skorupą, zaplanowały pięć lekcji, po jednej w każdym semestrze, by zapoznać uczniów z wszystkimi zagadnieniami sztuki teatru.  Przed nami jeszcze cztery spotkania: autor - tekst, autor - postać, przestrzeń - inscenizacja, ruch - taniec.

PIŁKARZE RĘCZNI ZRYWU W KRAJOWEJ ELICIE

W finałach Pucharu ZPRP Młodzików w Dźwirzynie rywalizowało 16 siódemek, mistrzów i wicemistrzów poszczególnych województw, które zapewniły to sobie w krajowych turniejach półfinałowych. Uczniowie naszego gimnazjum prawo gry w finałowej szesnastce wywalczyli w turnieju półfinałowym w Brzegu.

final_pucharu_pzpr_dzwirzyno_1


Na finały pojechała drużyna  w następującym składzie: Adam Kruczalok, Łukasz Zalewski, Maciej Nalewajka, Bartosz Białas, Błażej Kłosek, Andrzej Beczek, Jeremi Chabros, Franciszek Kołecki, Tomasz Sitko, Kamil Pawlica, Tomasz Łukawski, Piotr Matysik, Eryk Dobosz, Michał Chwałek i Adrian Kołodziej.

final_pucharu_pzpr_dzwirzyno_2


Zawodnicy rywalizowali w czterech grupach, w których grały systemem każdy z każdym. Drużyny z grupowych pozycji 1 - 2, systemem pucharowym (po losowaniu) grały w Dźwirzynie o miejsca 1 - 8, pozostałe, też pucharowo, o lokaty 9 - 16 walczyły w odległym od Kołobrzegu o 16 km Mrzeżynie.
Podopieczni trenera Mieczysława Mielcarka wyszli z grupy i dostali się do finałowej ósemki turnieju. Niestety sił wystarczyło tylko do tej fazy rozgrywek i ostatecznie nasi chłopcy zajęli wysokie ósme miejsce w Polsce.
 


 
FINAŁ WOJEWÓDZKI W ORIENTEERINGU

W tym roku Zespół Szkół Sportowych nr 1 mógł wystawić do zawodów aż 3 oddziały naszych najbardziej zorientowanych atletów. Zwycięzcy Mistrzostw Chorzowa i okolic mogli tym razem spróbować swoich sił w Żorach, nieopodal Miasteczka Twinpigs. Drużyny składały się z 4 zawodników, którzy ruszali na trasę pojedynczo w różnych odstępach czasu. Każdy z nich miał za zadanie znaleźć określoną liczbę punktów zaznaczonych na mapie i potwierdzić zdobycz na karcie specjalnym perforatorem. Liczył się spryt i przygotowanie sprawnościowe. Trasa była trudna i pełna niespodzianek terenowych. Uczestnicy wracali z trasy zmęczeni, lecz uśmiechnięci i zadowoleni. Zawody te zawsze sprawiają uczestnikom ogromną frajdę. Poprzez świetna zabawę doskonalą oni swoje umiejętności survivalowe w odnajdywaniu się w terenie.
Spośród naszych 3 drużyn najlepiej spisali się uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 11, którzy zajęli III miejsce w województwie śląskim zarówno w kategorii dziewcząt jak i wśród chłopców. Drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 5 zajęła XI miejsce. Pamiątkowe medale i puchary wręczyła naszym zwycięzcom dyrektor szkoły Joanna Salwerowicz, która nie kryła zadowolenia i satysfakcji, że nasza młodzież potrafi połączyć i wykorzystać zdolności sportowe z umiejętnościami korzystania z mapy.
Indywidualnie najlepiej spisali się Paweł Basek z klasy IIIB, który zajął III miejsce w województwie śląskim oraz Martyna Wiśniowska z tej samej klasy, która zajęła IV lokatę. VII miejsce zajął Jakub Norek z IA, również wysokie X miejsce zajęła Wiktoria Kluga z klasy IB. Opiekunami uczniów na zawodach byli Krzysztof Podchul i Marzena Wolska.

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES