^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

ŻYCIE HISTORIĄ PISANE

1 sierpnia 2011 r. zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu literackiego "Płynąć pod prąd", który jest organizowany przez wrocławskie Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta. Laureatką III miejsca w kategorii prac gimnazjalnych pisanych prozą została Julia Fatyga, która w roku szkolnym 2010/2011 uczęszczała do klasy I D. O zadaniu postawionym przed uczestnikami organizatorzy pisali: "Zbigniew Herbert w „Przesłaniu Pana Cogito" napisał o tych, którzy „(…) płyną pod prąd (…)”, że są spadkobiercami „(…) Gilgamesza, Hektora, Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów (…)”. Przedstaw w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej lub wiersza historię bohatera nieznanego szerokiemu gremium, osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, rodzinnej, który był lub jest wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Bóg, Honor, Ojczyzna, Prawda – nawet za cenę utraty życia."

SUKCESY NA MISTRZOSTWACH POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH
22-24-07.2011 Płock

Kajetan Duszyński zdobył IV miejsce w Polsce w biegu na 400m przez płotki. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, bo tak nazywają się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, jest najważniejszą imprezą w roku w kategorii wiekowej 16-17 lat. Zawodnicy z całej Polski od września do czerwca rywalizują o zakwalifikowanie się na tę imprezę, a łatwo nie jest, gdyż tylko pierwsze dwadzieścia najlepszych wyników w Polsce w danej konkurencji daje możliwość startu w zawodach.

fotofinisz_kajetan_duszyski

 

Uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 11 i zarazem zawodnicy Towarzystwa Sportowego AKS Chorzów zdobyli kwalifikacje na tą imprezę: Aleksandra Kokowska w rzucie młotem oraz Kajetan Duszyński w biegu na 400m przez płotki. Kajetan Duszyński przyjechał na Mistrzostwa biegać 400m przez płotki z 11 rezultatem i rekordem życiowym 56,00s. Po pierwszym biegu eliminacyjnym ustanowił nowy rekord życiowy i szkoły na 55,60s i dostał się do biegu finałowego z 6 wynikiem zawodów. W finale pokazał ponownie że jest wielkim "fajterem" i przybiegł do mety na wysokim czwartym miejscu. Jak się potem okazało Kajtek był rocznikowo najmłodszy wśród czołówki najlepszych płotkarzy, więc za rok startuje w tej samej kategorii wiekowej mając ogromne szanse na medal. Trenerem Kajetana jest Krzysztof Podchul.
Ola Kokowska nasza złota medalistka młodziczek w rzucie młotem z zeszłego roku nie miała tym razem tyle szczęścia. Zakwalifikowała się do II rundy eliminacji, gdzie ostatecznie wśród juniorek młodszych uzyskała 11 wynik w Polsce. W najlepszym rzucie posłała czterokilogramowy młot na odległość 44,63m ustanawiając nowy rekord życiowy i szkoły. Pocieszający jest fakt, że Ola podobnie jak Kajetan za rok wystartuje w tej samej kategorii wiekowej juniorki młodszej. Trenerem Oli Kokowskiej jest Adam Grudzień.

ZBIÓRKA DLA ŻAKA

Samorząd szkolny organizował zbiórkę artykułów papierniczych i piśmienniczych dla dzieci w trudnej sytuacji materialnej. Zbierano wszelkiego rodzaju artykuły takie jak: zeszyty, długopisy, bloki rysunkowe, kredki, mazaki, piórniki, plecaki. Akcja trwała  od 1 - 30 wreśnia. 

MIĘDZYNARODOWA JESIENNA WYSTAWA KWIATÓW

W dniu 9 września uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej pod opieką Joanny Hajor-Klimek i Justyny Szwedy uczestniczyli w Międzynarodowej Jesiennej Wystawie Kwiatów  na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

wystawakwiatow_1  wystawakwiatow_3  wystawakwiatow_2 

Tematem przewodnim wystawy było zielone miasto. W chorzowskim Kapeluszu prezentowano wielkoformatowe fotografie elewacji kamienic i innych zabytków śląskich miast udekorowanych tysiącami kwiatów i krzewów. W zaaranżowanym miasteczku uczniowie spacerowali kwiatowymi alejami i podziwiali ciekawe kompozycje florystyczne. Ukwieconym labiryntem uliczek można było dojść do małego ryneczku oraz podziwiać otoczony zielenią ratusz. Prezentowano również udekorowane kwiatami stare, zabytkowe samochody oraz rozmaite urządzenia wodne.
Wystawa stała się także okazją do uzyskania praktycznych, fachowych porad związanych z pielęgnacją roślin, towarzyszył jej pełen atrakcji kiermasz, gdzie można było kupić wiele interesujących roślin. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziły odmiany kaktusów, żywe kamienie oraz rośliny owadożerne. Podczas wycieczki nie zabrakło również lodów, gofrów czy oscypków.
Praktyczna lekcja przyrody bardzo się uczniom podobała. Wszyscy wrócili  zadowoleni, z pamiątkami w postaci zdjęć i zakupionymi okazami roślin.

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE 21.09.2011 r.

Szkolny sezon sportowy 2011/2012 rozpoczęto od miejskich sztafetowych biegów przełajowych. W zawodach wzięły udział dwie drużyny Szkoły Podstawowej nr 5 i dwie drużyny Gimnazjum Sportowego nr 11. Wśród szkół podstawowych nasze dziewczęta zajęły III miejsce, wśród chłopców nasza szkoła zwyciężyła z dużą przewagą na dystansie, co daje duże szanse na dalszy awans z zawodów rejonowych.

miejskie_biegi_przeajowe_1  miejskie_biegi_przelajowe_2 


Skład drużyny dziewcząt: Sonia Malik (6b), Kasia i Agata Knapik (6a), Weronika Parkieta (6b), Weronika Wilsz (5b) i Marysia Kacprzyk (6b). Opiekunem dziewcząt był Krzysztof Podchul. Chłopcy: Patryk Juzyszyn (6b), Kamil Antoszczak (6b), Olek Kachel (6b), Maciej Tonia (6e), Jakub Norek (6a) i Jakub Rajwa (6b). Opiekę nad chłopcami sprawował Tomasz Grzywacz. W gimnazjach nasze dziewczęta z kolei nie dały szans rywalkom zdobywając z ogromnym zapasem czasowym I miejsce w mieście. Chłopcy z gimnazjum zajęli III lokatę. Skład drużyny dziewcząt: Paulina Peda (IA), Patrycja Szulc (IIIB), Monika Kacprzyk (IIB), Ania Nawalaniec (IIIB), Sylwia Spojlar (IA), Marta Lempart (IIIA). Drużyna chłopców: Grzegorz Fuchs (IIIB), Piotr Nowak (IIIB), Paweł Basek (IIB), Wojtek Skrzypiec (IIIA), Krzysiek Nowak (IIC) i Rafał Sosnowski (IIA). Opiekę nad gimnazjalistami sprawowała Marzena Wolska. Wszystkie drużyny Zespołu Szkół Sportowych nr 1 uzyskały awans do zawodów rejonowych, które odbędą się  w Siemianowicach Śląskich.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

sprzatanieswiata_1  sprzatanieswiata_2 


16 września około 80 uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnoświatowej akcji na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World” , która pochodzi z Australii. Tegoroczna kampania sprzątania świata przebiegała pod hasłem „Lasy to życie- chrońmy je”. Należy pamiętać, że lasy to zielone płuca świata - nie tylko wytwarzają tlen i redukują poziom dwutlenku węgla, ale także są doskonałym filtrem dla zanieczyszczeń powietrza.

sprzatanieswiata_3  sprzatanieswiata_4 

  
Uczniowie z klas 5a, 5b, 5c wraz z wychowawcami Joanną Hajor-Klimek, Ewą Najgebauer i Grażyną Ledwoń-Szachulską udali się do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie w celu sprzątania pozostawionych tam śmieci przez odwiedzających park. Uczniowie wyposażeni w worki na śmieci i rękawiczki z entuzjazmem przeszukiwali zarośla w poszukiwaniu puszek, butelek, opakowaniach po słodyczach oraz innych odpadków. Zebrali kilkanaście worków śmieci. Po ciężkiej pracy nastąpiła chwila na odpoczynek, były lody, gofry, a wszystkie papierki trafiły oczywiście do worków na śmieci.


ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR LANGERA

30 września w Radlinie odbyły się drużynowe zawody pływackie o puchar Ernesta Langera. Zawodnicy KS Piątki Chorzów odnieśli duży sukces zdobywając I miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów.

langer

 

Medale i punkty wywalczyli:
Dziewczęta
Złoty
100m klasyczny Spoljar Sylwia 1:23.15
Srebrny
100m dowolny Sobieraj Victoria 1:09.67
100m motylkowy Peda Paulina 1:13.49
4 x 50m dowolny KS Piątka Chorzów 1 2:11.43
Brązowy
200m zmienny Peda Paulina 2:41.26
4 x 50m zmienny KS Piątka Chorzów 1 2:28.99
Chłopcy
Złoty
100m motylkowy Gros Paweł 1:12.05
4 x 50m dowolny KS Piątka Chorzów 1 2:04.43
Srebrny
100m dowolny Kurowski Szymon 1:03.25
100m grzbietowy Kubas Mateusz 1:13.05
100m klasyczny Kurowski Szymon 1:20.17
Brązowy
4 x 50m zmienny KS Piątka Chorzów 1 2:17.89

JESIENNY RAJD KUSEGO

3 października uczniowie szkoły wzięli udział w XXXIII Rajdzie Kusego z metą w schronisku PTTK na Hali Rysiance. Pogoda dopisała i młodzież włożyła wiele trudu aby wspiąć się pod górę. Atrakcji było co niemiara a klasa IIIB otrzymała puchar za najliczniejszą reprezentację. Organizatorem rajdu był Włodzimierz Cieśliński.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, w tym roku przebiegał pod hasłem "Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia". Włączając się do tej akcji, biblioteka szkolna przeprowadziła „rajd” czytelniczy w klasach 1-3 SP w celu uwrażliwienia najmłodszych uczniów na piękno literatury oraz zachęcenia do czytania.

miesiacbibliotek1  miesiacbibliotek2 


W klasach pierwszych został ogłoszony konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji do książki Czesława Janczarskiego „Bieg z przeszkodami”. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły Marta Szymonek i Kamila Deneka, kl. 1d (wych. Jolanta Masłowska), drugie miejsce otrzymał Michał Kierat, a trzecie Emilia Lendzik z tej samej klasy.
Nagrodą za liczny udział uczniów klasy 1d w konkursie plastycznym był udział w spotkaniu z Andrzejem Grabowskim, scenarzystą, telewizyjnym Panem Tik Tak.
W klasach drugich ogłoszono konkurs na wykonanie okładki do tej samej książki. Pierwsze miejsce otrzymała Alicja Maziewska, kl. 2e (wych. Elżbieta Jaworska-Sęk), drugie przypadło Zuzannie Mróz, kl. 2a (wych. Elżbieta Zbierańska), a trzecie Roksanie Masarczyk, kl. 2e.
Uczniowie klas trzecich poznali podręcznik dobrych manier, nauczyli się rozmawiać o książkach, dokonywać właściwych wyborów literackich.
Takie coroczne spotkania włączają najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki.

NOWI UCZNIOWIE

3 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Był to poważny egzamin dla naszych pierwszoklasistów – po raz pierwszy zaprezentowali się na scenie przed dyrekcją, nauczycielami oraz licznie przybyłymi gośćmi.

pasowanie


Zobaczyliśmy klasę 1a pod opieką Barbary Palenty, klasę 1b, którą do występu przygotowała Jolanta Paczuła oraz klasę 1c, przygotowaną przez Katarzynę Stawiarską-Mróz. Nie zabrakło klasy 1d wraz z wychowawczynią Jolantą Masłowską oraz klasy 1e, przygotowanej przez Marzenę Bejnarowicz.
Pierwszaki zdały egzamin śpiewająco. Wicedyrektor Justyna Holona pogratulowała uczniom wspaniałych występów oraz życzyła pierwszoklasistom wielu sukcesów w nauce. Ceremonię ślubowania pierwszych klas przygotowały Danuta Strzelacka i Elżbieta Zbierańska.

 

PIERWSZE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE!

Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej były gospodarzem Wojewódzkiej Inauguracji Szkolnego Roku Sportowego 2011/2012. Na uroczystości, która odbyła się 3 października, prezes Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Katowicach Janusz Nowakowski i wiceprezes Mieczysław Mielcarek, ogłosili wyniki wojewódzkiego współzawodnictwa sportowego za rok szkolny 2010/2011. Podkreślili oni rolę sportu szkolnego w rozwoju młodzieży, a hasło przyświecające rywalizacji sportowej „Ruch rzeźbi umysł”, stało się istotnym czynnikiem wychowania poprzez kulturę fizyczną i sport.

inauguracjasportowa2  inauguracjasportowa1 


Na uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć delegacji nauczycieli Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie, która odebrała dwa prestiżowe puchary. Ubiegłoroczną rywalizację sportową o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty zakończyliśmy ogromnym sukcesem: I miejsce Gimnazjum Sportowego nr 11 i IV miejsce Szkoły Podstawowej nr 5 to powód do dumy. Niektóre szkoły mogą tylko o tym pomarzyć. Ogółem sklasyfikowano 219 szkół podstawowych i 201 gimnazjalnych.

SAMORZĄD WYBRANY

samorzad_wybory2  samorzad_wybory 

Opiekunowie samorządu 2011/2012:
Joanna Hajor - Klimek
Joanna Balicka
Anna Gumułczyńska
Aleksandra Zimnik
Wojciech Niezgoda
Opiekun Małego Samorządu
Danuta Strzelecka

7 października odbyły się wybory i ustalono skład samorządu uczniowskiego:
Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Wojciech Szaleniec III D
Zastępca przewodniczącego – Marta Milewska III A
Sekretarz – Michał Pięciorek III D

Członkowie Rady Młodzieżowej:
Alicja Grzesik - 6 e
Sebastian Krause - 6 a
Jakub Kwaśny - 4 a
Zuzanna Lichota - 6 e
Aurelia Augustyn - I A
Marta Lempart - III A
Sonia Nowak- III A.

POLA NADZIEI

Ważnym wydarzeniem były Dni Pól Nadziei, które w naszej szkole odbyły się pierwszy raz. Rodzice uczniów klas 5a, 5b, 6a, 6c przygotowali ciasta na kiermasz.

polanadziei2  polanadziei1 

 

Już o godzinie 7:30 można było zakupić pyszne domowe wypieki. Dochód ze sprzedaży w kwocie 352 złotych zasilił konto chorzowskiego hospicjum.
Dzięki pani Joannie Tabor - koordynatorce akcji „Pola Nadziei” i wolontariatu z ramienia hospicjum, uczniowie mogli zapoznać się z jego działalnością uczestnicząc w projekcji filmów.

LIGA KLUBÓW ŚLĄSKICH W PŁYWANIU 2011/2012. Rocznik 2000

W piątek 7 października  na krytej pływalni „Olimpijczyk” w Gliwicach odbyła się 1 runda Ligi Klubów Śląskich w pływaniu rocznika 2000.W zawodach udział wzięli uczniowie klasy 5a.

lks2011_1  lks2011_2 

 

Zawody zaczęły się pechowo. Nasza sztafeta (8x50 dow/mix) po zaciętej walce uzyskała trzeci wynik – niestety została zdyskwalifikowana. Humor poprawiła nam Maja Weiser, która świetnie popłynęła w wyścigu na 100 m stylem motylkowym i z czasem 1:32.92 zajęła trzecie miejsce. Dobrze zaprezentował się także Mateusz Cieślar, który otarł się o podium zajmując 4 miejsce w wyścigu stylem klasycznym na 100 m. Zawody zakończyły pełne emocji wyścigi sztafetowe. Tym razem obyło się bez przykrych niespodzianek. Sztafeta dziewcząt (4x50 stylem dowolnym) pewnie wywalczyła miejsce na podium zajmując 3 miejsce. W sztafecie wystartowały: Kamila Bartosz, Maja Weiser, Natalia Marczak, Katarzyna Knapik. Wszyscy nasi zawodnicy poprawili swoje rekordy życiowe.Zawodnicy trenują pod okiem trenerów: Moniki Naczyńskiej oraz Grażyny Błaszczak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

WOJEWÓDZKIE PRZEŁAJE

Ruda Śląska była gospodarzem tegorocznego finału Gimnazjady Młodzieży Szkolnej województwa Śląskiego w sztafetowych biegach przełajowych.

przelaje2011_1  przelaje2011_2 

 

Do imprezy, w której brało udział po 16 zespołów z każdej kategorii (łącznie 700 osób!), zdołały się zakwalifikować dwa nasze zespoły sztafetowe - chłopcy ze szkoły podstawowej oraz dziewczęta z gimnazjum. Zarówno zespół chłopców jak i dziewcząt spisał się bardzo dobrze zajmując 5 miejsce - chłopcy i 6 miejsce - dziewczęta w województwie śląskim w przełajach.
 
OTWÓRZ SERCE

Szkolny Klub Ligi Ochrony Przyrody ogłosił zbiórkę żywności dla mieszkańców chorzowskiego schroniska bezdomnych zwierząt. Zbierano karmę dla psów i kotów, puszki, ryż, makaron, kaszę. Zbiórka trwała do 31.10.2011r.

MECZ NA SZCZYCIE

Uczniowie Samorządu szkolnego i nauczyciele wychowania fizycznego wyszli z inicjatywą aby z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozegrać mecz uczniowie kontra nauczyciele. 14 października odbył się pojedynek piłki nożnej, walka była niezwykle zacięta i wyrównana, ale w końcu to uczniowie pokonali swoich mentorów i zwyciężyli z wynikiem 7:2!!!

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

dziennauczyciela

 

Tradycyjnie w październiku nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie obchodzili swoje święto. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia z programem artystycznym przygotowanym przez uczniow, na której zostały wręczone  nagrody dyrektora szkoły.

IV MIĘDZYNARODOWY INTEGRACYJNY MITING PŁYWACKI im. Maćka Maika

maciejmaika

 

W dniach 15-16 października w Tychach odbyły się po raz czwarty integracyjne zawody pływackie. Na starcie stanęło 400 zawodników. W dwudniowych zmaganiach miejsca na podium wywalczyli uczniowie szkoły:

I miejsce
Marta Lempart – 200m st. zmiennym, 50 i 100m st. grzbietowym
Paulina Peda – 50m st. motylkowym.
Wojciech Skrzypiec - 400 i 100m st. dowolnym, 50m st. motylkowym
III miejsce
Sonia Nowak – 400m st. dowolnym
Marta Milewska - 100m st. dowolnym
Sylwia Spoljar – 100m st. klasycznym.

ZAWODY PŁYWACKIE

W dniu 20 października odbyły się w Katowicach zawody pływackie Śląska Liga Pływacka.
Zawody rozgrywane były nietypowo bo od sztafet mieszanych8*50 stylem dowolnym, w których występowało po 4 zawodników i 4 zawodniczki.
II miejsce zajęła sztafeta z rocznika 1996:
Pietroniec Katarzyna, Skrzypiec Wojciech, Milewska Marta, Sahakyan Arman, Nowak Sonia, Sahakyan Gewor, Lempart Marta, Suwalski Łukasz
III miejsce zajęła sztafeta z rocznika 1997:
Makioła Agnieszka, Knap Michał, Bartosz Dominika, Godula Krystian,
Kokoszka Magdalena, Krystoń Ruben, Świerczek Monika, Sosnowski Rafał W indywidualnych startach na podium stanęli:
Pietroniec Katarzyna I miejsce 50m stylem motylkowym
Godula Krystian I miejsce 100m stylem grzbietowym,
Godula Krystian II miejsce 50m stylem motylkowym
Kokoszka Magdalena II miejsce 100m stylem grzbietowym
Skrzypiec Wojciech II miejsce 50m stylem dowolnym
Pietroniec Katarzyna II miejsce 100m stylem zmiennym
Nowak Sonia II miejsce 50m stylem motylkowym
Skrzypiec Wojciech III miejsce 100m stylem zmiennym
Milewska, Marta III miejsce 100m stylem grzbietowym
Zespoły sztafetowe 4*100dow:
I miejsce: Pietroniec Katarzyna, Milewska, Marta, Nowak Sonia, Lempart Marta,
III miejsce: Makioła Agnieszka, Kokoszka Magdalena, Rus Magdalena, Bartosz Dominika
IV miejsce Knap Michał, Godula Krystian Krystoń Ruben, Sosnowski Rafał.
Wielu zawodników poprawiło swoje rekordy życiowe. Trenerami zawodników byli Grażyna Błaszczak, Małgorzata Myrcik.

KONKURS PLASYCZNY „PORTRET MOJEJ PANI”

W październiku, z okazji Dnia Edukacji Narodowej Mały Samorząd Szkolny, działający od tego roku pod opieką Danuty Strzeleckiej, przygotował i przeprowadził wśród uczniów klas 1-3 SP konkurs plastyczny zatytułowany „Portret mojej Pani”. 
 

portret1  portret2 


Praca wykonana dowolną techniką plastyczną, miała za zadanie przedstawić własną wizję ich pierwszej wychowawczyni. Dzieci spisały się na medal i spośród ponad 50 prac sekcja artystyczna Małego Samorządu, w skład której wchodzą: Emilka Słowik, Kuba Heflik, Aleksander Lmai, Paulina Drabek, Michał Malchanczyk, Patryk Sadowski, Agnieszka Szymańska i Kamila Dróżdż, wyłoniła 25 najciekawszych. Zwiedzający wystawę mogli więc podziwiać interesujące portrety nauczycielek. Uczniowie wiernie odtworzyli wizerunki swych wychowawczyń, pokazując tym samym, że każda Pani jest zawsze uśmiechnięta i pełna radości.

CO NAS CZEKA W LISTOPADZIE

Szkolny etap konkursu JĘZYKA POLSKIEGO Z ELEMENTAMI HISTORII dla uczniów szkoły podstawowej – 9 listopada 2011 r.
Szkolny etap konkursu MATEMATYCZNEGO Z ELEMENTAMI PRZYRODY dla uczniów szkoły podstawowej – 10 listopada 2011 r.
Szkolny etap konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjum:
Język polski - 14 listopada
Matematyka - 15 listopada
Biologia - 16 listopada
Historia - 17 listopada
Geografia - 18 listopada
Wiedza o Społeczeństwie - 21 listopada
Fizyka - 22 listopada
Chemia - 23 listopada
Język angielski - 24 listopada
Język niemiecki - 25 listopada.
10.11.2011r. Apel z okazji 93-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
11.11.2011r. Narodowe Święto Niepodległości –dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
14.11.2011r.Spotkania ogólne z rodzicami
• rodziców uczniów klas trzecich SP w sprawie wyboru klasy czwartej godz. 16.00
• klasy 1-6 szkoły podstawowej godz.16.30
• klasy I-III GS godz.18.00
17.11.2011r. Konkurs ortograficzny dla uczniów klas 4-6 SP i I-III GS
23.11.2011r. Miejski turniej ,,Nasza Mała Ojczyzna”
23 .11.2011r. Konkurs matematyczny ,,Alfik”
30.11.2011r. Andrzejki dla TPD

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

swietoniepodl

 

Tegoroczne Święto Niepodległości uczniowie naszej szkoły obchodzili 10 listopada. Uroczysty apel stał się okazją do wspomnień o odzyskaniu wolności po 123 latach zaborów. Patriotyczne wiersze i wiadomości mówiły o poświęceniu i ofiarach naszych rodaków oraz o wielkim wodzu Józefie Piłsudskim. Uwagę uczniów przykuły prezentacja multimedialna i oprawa muzyczna. Wzruszające widowisko przygotowali, w ramach projektu edukacyjnego, gimnazjaliści z kl. IIC pod opieką Justyny Wostal-Matysek.

PODZIĘKOWANIE

Samorząd Szkolny, w imieniu rodziców Marty Faber, przekazał najszczersze podziękowania za dar serca, jakim była pełna zaangażowania akcja zbierania nakrętek. Uczniowie szkoły chętnie przyłączyli się do niej i zebrali taką ilość nakrętek, że można się było znacząco przybliżyć się do celu, jakim był zakup nowego wózka dla Marty.

PODARUJ UŚMIECH WIKTOROWI

Samorząd Szkolny serdecznie podziękował uczniom za udział w akcji na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych Fundacji „Pomóż i Ty”. W bieżącym roku szkolnym dochód ze sprzedaży cegiełek w wysokości 110,50 zł został przekazany na zakup protezy dla 5- letniego Wiktora, który urodził się z niedorozwojem kości.

NOWA INICJATYWA SAMORZĄDU

"Zbliża się najpiękniejszy okres w roku- Święta Bożego Narodzenia. Już za chwilę w naszych domach zapachnie choinką, piernikiem. Zasiądziemy przy suto zastawionych stołach razem z najbliższymi. "Najcudowniejszy prezent to kochające serce". Pokażmy, że mamy serce i los dzieci, którzy wychowują się w Domach Dziecka, czy tych, które są poważnie chore nie jest nam obojętny". Z takim apelem do uczniów zwrócił się Samorząd Szkolny i zorganizował zbiórkę słodyczy, zabawek, książek dla dzieci z Domu Dziecka oraz dzieci przebywających na Oddziale Onkologicznym. Zbiórka trwała od 15 listopada do 19 grudnia.

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
 
8 listopada br. za sprawą Partnerstwa dla Zdrowia odbyła się w szkołach podstawowych ogólnopolska akcja edukacyjna pod hasłem „Śniadanie daje moc”.

dziensniadania1  dziensniadania2 

 

Tego dnia uczniowie klas 1-3 wraz z rodzicami i nauczycielami przygotowali oraz zjedli wspólne śniadanie. Rozmawiano również o roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Akcja edukacyjna „Śniadanie daje moc” ma na celu zwiększenie świadomości zdrowego odżywiania dzieci. Jest objęta honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. W naszej szkole do akcji przyłączyła się klasa 3c pod opieką wychowawczyni  Ewy Adamskiej. Klasa przystąpiła również do konkursu na reportaż z przebiegu akcji.

SUKCES DZIEWCZĄT W PIŁCE NOŻNEJ 

W dniu 9.11.2011 r w hali sportowej „Hajduki” odbył się finał miejski w piłce nożnej dziewcząt. Do finału zakwalifikowały się tylko cztery drużyny z Gimnazjum Sportowego nr 11, Gimnazjum nr 9, Gimnazjum nr 8 oraz Gimnazjum nr 4. Zawodniczki naszego gimnazjum, których treneren jest Sebastian Rostek, wygrały wszystkie mecze zajmując pierwsze miejsce w mieście.

pilkanoznadziewczat  pilkanoznadziewczat2 

 

Skład naszego zespołu:
1.Siembiga Dominika III B
2.Godula Klaudia III B
3.Czupała Klaudia III B
4.Wieczorek Natalia III C
5.Racka Magda III D
6.Gałka Iveta III D
7.Plaza Wiktoria II C
8.Mirga Nicole II C
9.Godula Roksana I B
10.Chrobok Nicole I D 

PUCHAR SIEMASZKI

W niedzielę 13 listopada 2011 r. po raz siódmy w podkrakowskich Piekarach rozegrane zostały zawody pływackie o „Puchar Siemaszki”. Na starcie stanęły reprezentacje z 32 klubów ze Śląska i Małopolski.

siemiaszko1  siemiaszko2 

 
Czteroosobowa reprezentacja naszej szkoły po emocjonujących wyścigach osiągnęła następujące miejsca na podium
Nowak Sonia - I miejsce -  100m st. motylkowym.
Lempart Marta - II miejsce -  100m st. zmiennym i  200m st. grzbietowym.
Świerczek Monika - III miejsce -  100m st. motylkowym
Skrzypiec Wojciech - I miejsce - 200m st. dowolnym, 200m st. dowolnym Wojciech Skrzypiec wywalczył tytuł najlepszego zawodnika w kategorii 14-15 lat.
Zawodników do startu przygotował trener Małgorzata Myrcik. 

MISTRZ ORTOGRAFII

We wtorek 17 listopada 2011 r. uczniowie naszej szkoły zmierzyli się w pojedynku o tytuł Mistrza Ortografii. Najlepsza wśród uczniów szkoły podstawowej okazała się Patrycja Brembor z kl. 6a, a godnymi jej rywalkami okazały się Agata Kaczmarek z kl. 4d (II miejsce) oraz Katarzyna Cieślińska z kl. 6a i Joanna Tatara z kl. 5e (III miejsce). Tekst dyktanda „Tajemnicza kraina” nie sprawił dziewczynom kłopotu, podobnie jak gimnazjalistkom, najeżona trudnościami ortograficznymi opowieść o przygodach pana Hipolita. Julia Fornalczyk (I miejsce), Magdalena Racka (II miejsce) i Anna Tasarz to zwyciężczynie z kl. III D.
 
WEWNĄTRZSZKOLNY KONKURS TANECZNY

17 listopada 2011 r. odbył się wewnątrzszkolny konkurs taneczny. Dziewczęta klasy I C i D gimnazjum prezentowały własne układy choreograficzne na stepach w zespołach dwu, trzech i czteroosobowych.

konkurstaneczny1  konkurstaneczny2 

 

Pod okiem Magdaleny Małek, nauczyciela wychowania fizycznego dziewczęta przygotowywały się do konkursu przez kilka tygodni. Celem imprezy była popularyzacja współczesnych muzycznych form ruchowych, wzrost atrakcyjności zajęć wychowania fizycznego w szkole, rozwój kreatywności i indywidualnej twórczości ucznia oraz umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej. Wszystkie prezentowane układy choreograficzne na stepach były na bardzo wysokim poziomie cechowały je przede wszystkich innowacyjność i atrakcyjność.

LAUREACI TURNIEJU SZTUKI RECYTATORSKIEJ

17 listopada, odbył się XIII Wojewódzki Turniej Sztuki Recytatorskiej „Promuj Śląsk”, którego organizatorem było Chorzowskie Centrum Kultury.
Turniej jest imprezą cykliczną o zasięgu wojewódzkim, przeznaczoną dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz dorosłych. Jego celem jest promowanie twórczości poetów i prozaików związanych ze Śląskiem. Uczestnik jest zobowiązany przygotować do prezentacji jeden utwór (fragment) prozy i jeden utwór poetycki.
Laureatami konkursu w kategorii klas 1-3 szkoły podstawowej zostali następujący uczniowie:
- pierwsze miejsce - Anastazja Buczek z klasy 3d, drugie miejsce - Weronika Wołowczyk również z klasy 3d. Obie dziewczynki przygotowała wychowawczyni Bożena Przybylska.
- trzecie miejsce zajął Jakub Heflik z klasy 2c, wyróżnienie otrzymała Kaja Mańka, również uczennica klasy 2c. Uczniów przygotowała wychowawczyni Beata Witek.

NASI TENISIŚCI STOŁOWI

tenisstolowy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 brali udział w Mistrzostwach Chorzowa Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym Chłopców. 21 listopada Andrzej Beczek, Krzysztof Racki, Filip  Tomaszek i Dawid Stolarek pod opieką Zuzanny Szojdy zdobyli trzecie miejsce, 16 listopada drużyna dziewcząt w składzie: Marta Malik, Oliwia Warzecha i Karolina Kowalska zdobyła czwrte miejsce w tych mistrzostwach.Dziewczęta przygotował Tomasz Grzywacz.

PIERWSZE MIEJSCE W KONKURSIE "CHORZÓW- NASZA MAŁA OJCZYZNA”

23 listopada 2011 roku odbyła się kolejna edycja Miejskiego Turnieju "Nasza Mała Ojczyzna" pod hasłem: "Chorzów - z tradycją w przyszłość”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi.

chorzowmalaojczyzna1  chorzowmalaojczyzna2 

Jako pierwsza do zmagań przystąpiła drużyna sportowa w składzie Filip Baljon (6a) i Jakub Norek (6a), którą przygotowała Kornelia Baljon. Zadaniem uczniów jak również nauczyciela był marsz na orientację uliczkami dzielnicy Chorzów Batory, w trakcie którego uczniowie wykonywali zadania sportowe wykazując się dużymi umiejętnościami sprawnościowymi, a także kulinarnymi, bowiem jedno z zadań polegało na wałkowaniu ciasta i wycinaniu pierników na czas.

 

chorzowmalaojczyzna3


Drugie zadanie to niezwykły pokaz mody......niezwykły?...no bo jak tu zaprojektować i wykonać z materiałów ekologicznych (papier,plastik,folia) strój młodzieżowy inspirowany elementami stroju śląskiego, a jeszcze w dodatku ciekawie go skomentować? Dzięki kreatywności Ewy Adamskiej i Jolanty Horak, oraz doskonałej prezencji modelki- Julia Sadowska (5a) oraz spikerki- Alicja Kałuża (5a) pokaz udał się na "medal".
Kolejne cztery zadania: konkurs gwary śląskiej, wiedzy o architekturze Chorzowa, scrabble po śląsku, plastyczny - jak widzę swoje miasto w przyszłości - to było nie lada wyzwanie dla drużyny w składzie: Patrycja Brembor (6a), Karolina Miś (6e), Jeremi Chabros (6c), którzy przygotowując się pod czujnym okiem Bożeny Przybylskiej, Danuty Strzeleckiej, Marty Jachimowskiej, Agaty Szyndler-Majowskiej oraz Barbary Stępniewskiej, wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami, zaliczając każde zadanie na wysokim poziomie.
Nasze zmagania tego niesamowitego dnia zakończyliśmy wielkim sukcesem zdobywając pierwsze miejsce.

THE BAT KID

24 listopada, już po raz drugi, uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego w Słuchaniu ze Zrozumieniem "The Bat Kid". Konkurs był przewidziany dla dwóch grup wiekowych: klas czwartych oraz klas piątych i szóstych. Jego urozmaicona forma jest pomyślana w ten sposób, aby uczniowie mogli skupić swoją uwagę na słuchaniu zadań, a elementy humoru zmniejszały uczucie stresu.
W trakcie konkursu uczniowie słuchali odtwarzanej płyty CD i rozwiązywali zadania na karcie pracy. Zadania były dwukrotnie odtwarzane i polegały m.in. na rozpoznaniu dźwięków i nazwaniu ich, uzupełnieniu tekstu piosenki, czy dopasowaniu dialogu do ilustracji. Do konkursu przystąpiło 6 uczniów z klas czwartych oraz 12 uczniów z klas piątych i szóstych.
13 stycznia pojawiły się wyniki. Najwięcej punktów 38 na 40 możliwych zdobył uczeń klasy czwartej Pio Scelina! Pozostali uczestnicy również spisali się bardzo dobrze, wszyscy otrzymali dyplomy, a sam wyróżniony – nagrodę książkową wraz z dyplomem. Uczniów do konkursu przygotowywały p. P. Walasek-Lustyk i A. Gumułczyńska.

POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA

Już po raz kolejny biblioteka szkolna włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. 25 listopada każda pierwsza klasa szkoły podstawowej uczestniczyła w specjalnych zajęciach, których celem było kształtowanie zamiłowań czytelniczych i artystycznych, poprzez zapoznanie dzieci z wartościowymi książkami i filmami poświęconymi misiom.

dzienmisia_1  dzienmisia_2 

 

Podczas zajęć panowała niezwykła atmosfera, pluszowe misie były wszędzie, każde dziecko przyniosło też swojego ulubionego misia z domu. Taka impreza biblioteczna to doskonały przykład nauki poprzez zabawę. Mamy nadzieję, że Światowy Dzień Pluszowego Misia na długo pozostanie w pamięci dzieci, a w przyszłości sięgną one po książki o sympatycznych misiach.

MISTRZOSTWA ŚLĄSKA W RADLINIE

ms11latradlin2011_1

W piątek 25 listopada 2011 r. odbyły się Mistrzostwa Śląska w pływaniu rocznika 2000. I tym razem reprezentacja naszego klubu spisała się wspaniale. Pierwsze miejsce w wyścigu na 50 m stylem klasycznym wywalczył Mateusz Cieślar, 3 miejsce w konkurencji stylem dowolnym na 50 m zajął Mateusz Litke. Wszyscy zawodnicy znacząco poprawili swoje czasy. Zawodnicy trenują pod okiem trenerów: Moniki Naczyńskiej oraz Grażyny Błaszczak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ZAANGAŻOWANI W POMOC ZWIERZĘTOM

W dniu 25 listopada grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunkami wybrała się do schroniska dla bezdomnych zwierząt, mieszczącego się w Chorzowie przy ulicy Opolskiej. Wizyta podyktowana była chęcią pomocy opuszczonym zwierzętom. Uczniowie przekazali na ręce pracowników schroniska suchą karmę dla psów i kotów, konserwy w puszkach, kaszę, ryż, makarony, miski oraz inne artykuły dla zwierząt. Wszystkie te rzeczy zgromadzono dzięki przeprowadzonej w szkole zbiórce na rzecz schroniska, która trwała od października do listopada. Nasi uczniowie podczas odwiedzin byli bardzo poruszeni losem bezdomnych zwierząt i nie kryli łez. Dzięki wrażliwym, młodym osobom, pełnym poświęcenia dla zwierząt, psy i koty będą miały pokarm na najbliższy okres. 

WYNIKI I SZKOLNEGO ETAPU KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

W dniach od 9 – 25 listopada br. przeprowadzony został na terenie szkoły I etap konkursów: Język Polski z Elementami Historii i Matematyka z Elementami Przyrody dla uczniów szkół podstawowych oraz I etap konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego (organizatorem w/w konkursów jest Kuratorium Oświaty w Katowicach ).
W I szkolnym etapie konkursu Język Polski z Elementami Historii łącznie wzięło udział 38 uczniów szkoły podstawowej. Do II rejonowego etapu konkursu zakwalifikowali się 5 uczniów:
Cieślińska Katarzyna klasa 6a
Kachel Aleksander klasa 6b
Chabros Jeremii klasa 6c
Cieślak Paweł klasa 6d
Esser Grzegorz Klasa 6d
W klasie 6a i 6c języka polskiego uczy A. Szyndler–Majowska
W klasie 6b języka polskiego uczy B. Tumiłowicz-Dylong
W klasie 6d języka polskiego uczy M. Cieślińska
W klasie 6a i 6b historii uczy M. Rogala
W klasie 6c historii uczy J. Wostal–Matysek
W klasie 6d historii uczy B. Stasiak
W I szkolnym etapie konkursu Matematyka z Elementami Przyrody łącznie wzięło udział 56 uczniów szkoły podstawowej. Do II rejonowego etapu konkursu zakwalifikowało się 3 uczniów:
Dominika Świerzy klasa 6b, matematyki uczy A. Kwapisz-Zajączkowska przyrody J. Hajor-Klimek
Esser Grzegorz klas 6d, matematyki uczy A. Ząbkowska-Petka przyrody G. Ledwoń-Szachulska
Socha Marcin klasa 6e, matematyki uczy p. J. Brembor przyrody p. J. Hajor-Klimek
W I Etapie Konkursów Przedmiotowych Dla Uczniów Gimnazjum łącznie udział wzięło 124 uczniów:
Język polski 26 uczniów
Matematyka 13 uczniów
Język angielski 18 uczniów
Język niemiecki 2 uczniów
Geografia 4 uczniów
Historia 15 uczniów
Matematyka 13 uczniów
Chemia 6 uczniów
Fizyka 5 uczniów
Biologia 12 uczniów
Wiedza o społeczeństwie 1
Do II Rejonowego Etapu Konkursów zakwalifikowali się
Język polski:
Jędras Olga uczennica klasy I A - nauczyciel uczący M. Cieślińska
Adamska Anna i Wiśniowska Martyna uczennice klasy II B - nauczyciel uczący A. Szyndler-Majowska
Nowak Krzysztof uczeń klasy II C - nauczyciel uczący A. Zimnik
Balicka Anna i Racka Magdalena uczennice klasy III D - nauczyciel uczący B. Tumiłowicz-Dylong
Szwajnoch Wojciech uczeń klasy III C - nauczyciel uczący E. Mazur
Matematyka
Balicka Anna i Tasarz Anna uczennice klasy III D- nauczyciel uczący W. Cieśliński
Biologia
Milewska Marta i Świerczek Monika uczennice klasy III A - nauczyciel uczący E. Najgebauer
Historia
Szaleniec Wojciech uczeń klasy III D – nauczyciel uczący B. Stasiak
Geografia
Tasarz Anna uczennica klasy III D- nauczyciel uczący M. Badura
Wiedza o Społeczeństwie
Nowak Krzysztof klasa II C – nauczyciel uczący J. Wostal–Matysek
Fizyka
Balicka Anna uczennica klasy III D - nauczyciel uczący M. Długi
Chemia
Balicka Anna uczennica klasy III D - nauczyciel uczacy E. Trybel-Kompała
Język angielski
Lempa Agata uczennica klasa III D nauczyciel uczący H. Kula, Majętny Jarosław z klasy III D- nauczyciel uczący S. Hanke

ANDRZEJKI DLA TPD

30 listopada uczniowie klas 1-3 SP uczestniczyli w akcji „Andrzejki dla TPD” przygotowanej i przeprowadzonej przez Mały Samorząd Szkolny.
Chętni uczniowie dokonywali zakupu wróżb – cegiełek. Przy okazji świetnie się bawili czytając, co przyszłość im przyniesie. Oczywiście nikt nie traktował tych wróżb poważnie. Sprzedano 155 sztuk wróżb, a całkowity dochód z akcji w kwocie 155zł został przekazany na Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

GÓRNICZE SKARBY POD ZIEMIĄ

W tym roku po raz pierwszy klasy 1-3 szkoły podstawowej uczestniczyły w obchodach „Barbórki”. Kultywowanie zwyczaju święta górniczego ma na celu uwrażliwienie najmłodszych uczniów naszej szkoły na bogactwo i piękno śląskiej tradycji.

barborka_1  barborka_2 

 

Dzieci dowiedziały się jak trudna jest praca górnika, poznały historię i zastosowanie węgla, odkryły piękno śląskiego stroju ludowego. Podczas obchodów chórek szkolny wykonał najpopularniejsze górnicze piosenki, a szkolna grupa tańca ludowego Klimzowianki zadebiutowała śląskim Trojakiem. Mamy nadzieję, że „Barbórka” na stałe wejdzie do kalendarza imprez szkolnych.

wizytagornika

 

W dniu 08.12.2011 r. odwiedził klasę 1 d (wychowawca Jolanta Masłowska) Andrzej Strusz - górnik kopalni Murcki Katowice. Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda codzienny ubiór górnika, ponieważ gość przyszedł na spotkanie w ubraniu roboczym. Przyniósł ze sobą również ekwipunek, który musi zabrać każdy górnik zjeżdżający do pracy pod ziemią (lampę górniczą, kask ochronny i maskę przeciwgazową).
Opowiedział dzieciom o swym trudnym i bardzo niebezpiecznym zawodzie. Na koniec rozdał słuchaczom niecodzienne upominki - kawałki węgla wydobyte z głębokości 600 metrów pod ziemią.

NIECODZIENNA LEKCJA PLASTYKI

W dniu 5.12.2011 r. odbyła się w klasie 1d (wychowawca - Jolanta Masłowska) niecodzienna lekcja plastyki.

lekcjaplastyki_1  lekcjaplastyki_2 

 

Uczniowie mieli za zadanie wykonać ozdoby choinkowe z gliny. Praca podzielona była na kilka etapów obejmujących m. in. rozwałkowanie gliny, wycięcie z niej odpowiednich kształtów, wykonanie otworów na uchwyty, wysuszenie, pomalowanie, ozdobienie brokatem, przywiązanie kolorowych wstążek.Większość dzieci miała okazję po raz pierwszy stworzyć coś z gliny. Zajęcia przebiegały w twórczej i radosnej atmosferze, każdy starał się, aby jego ozdoby były najładniejsze.

"ŚWIĘTY MIKOŁAJ, TO TAKI ŚWIĘTY,

Który przynosi dzieciom prezenty.
I choć to może jedynie bajka,
Mieszka podobno gdzieś w Mikołajkach (…)"
W Mikołajkach, czy na Biegunie Północnym na pewno zawitał do naszej szkoły, ku wielkiej radości wszystkich uczniów.
Samorząd Uczniowski przygotował dla milusińskich słodką niespodziankę, którą rozdawali św. Mikołaj i jego pomocnicy. Prócz tego, wszyscy uczniowie Zespołu Szkół Sportowych, na dwóch godzinach lekcyjnych, mieli możliwość obejrzenia filmu, który wprowadził w klimat najpiękniejszych świąt!
"(…) Wreszcie nadchodzi chwila właściwa,
Więc renifery z północy wzywa.
A za nimi sanie, do których Święty
Ostrożnie układa wszystkie prezenty.
Ruszają sanie, mkną ponad drzewa,
Święty Mikołaj wesoło śpiewa
A z sań ku ziemi, w szalonym biegu
Prezenty lecą, jak płatki śniegu(…)"

MIKOŁAJKOWE ZAWODY W PŁYWANIU

zawodymikolajkowe1  zawodymikolajkowe2 

Mikołajkowe zawody pływackie to już tradycja. W tym dniu nasi najmłodsi pływacy z klas 1-3 o profilu pływackim prezentują swoje umiejętności  rodzicom  kibicującym na widowni. To wielkie przeżycie dla dzieci, ale i dla rodziców. To także dobra promocja szkoły w środowisku. Wszystkie startujące w zawodach dzieci z klasy 1a, 2a i 3a zostały nagrodzone medalami i słodkościami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

ZAWODY W KNUROWIE

10 grudnia w Knurowie odbyły się zawody pływackie Ligi Klubów Śląskich. Zawodniczki SP 5 rocznik 2002 wywalczyły drugie miejsce w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym. W skład sztafety wchodziły: Sara Kreis, Oliwia Rybacka, Joanna Sornowska, Patrycja Jonienc. Chłopcy na tym dystansie uzyskali czwarte miejsce. W klasyfikacji indywidualnej Sara Kreis i Jakub Miśta zajęli trzecie miejsca na dystansie 50 m stylem grzbietowym.
Start w zawodach był możliwy dzięki finansowemu wsparciu rodziców, którzy pokryli koszty transportu i opłatę startową.

AKCJA „GÓRA GROSZA” W KLASACH 1-3

Zakończyła się akcja „Góra Grosza”. W tym roku szkolnym klasy 1-3 wyjątkowo ochoczo włączyły się do akcji zorganizowanej przez Mały Samorząd Szkolny (działający wspólnie z Samorządem Szkolnym). Przez kilkanaście dni uczniowie gromadzili monety, Zadanie najmłodszych polegało na tym, by zebrać jak najwięcej sztuk tychże monet. Zwycięską klasą okazała się Id, pod opieką Jolanty Masłowskiej. Uczniowie zebrali aż 5398 sztuk monet. W sumie zebrano 27 053 monety, co dało kwotę 742zł 45gr.

WSPINACZKA SKAŁKOWA
 
Całkiem udany występ zanotowali na swoim koncie uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 11 w zawodach wspinaczkowych o Mistrzostwo Chorzowa.

wspinaczka1  wspinaczka2 

 

Jak co roku organizatorem zawodów było Gimnazjum Katolickie, a barw naszej szkoły bronili: Sonia Foryś, Monika Deska, Wiktoria Brulińska, Konrad Bomba, Ruben Krystoń, Rafał Sosnowski, Krystian Godula. Jak przystało na zawody w sportach ekstremalnych, emocji nie brakowało. Doskonale spisała się drużyna chłopców, zajmując wysokie drugie miejsce. Dziewczęta w swojej kategorii uplasowały sie na IX pozycji.

CNAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

13 grudnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyły się półfinał i finał wojewódzkiego konkursu przyrodniczego „Przyroda wokół nas”.
W pierwszym etapie brało udział ponad 300 uczniów ze szkół podstawowych z naszego województwa. Do drugiego etapu zakwalifikowała się najlepsza trzydziestka, a wśród nich sześcioro uczniów naszej szkoły: Jeremi Chabros 6c, Dominika Świerzy 6b, Adam Kernel 6a, Marta Cierpka 6a, Krystyna Stępień 6a oraz Grzegorz Esser 6d. W półfinałach uczniowie zmagali się z różnymi pytaniami, rozpoznawali m.in. rodzaje liści, podawali, jakie pełnią funkcje, określali zależności między organizmami. Spośród konkursowiczów została wyłoniona najlepsza dziesiątka, która zmagała się w kolejnym etapie z rozpoznawaniem krain geograficznych, wskazywała różnice i podobieństwa pomiędzy gatunkami sów.
Po ciężkich zmaganiach i obradach komisji nadeszła oczekiwana chwila ogłoszenia wyników. Jeremi Chabros uzyskał trzecie miejsce w województwie, Dominika Świerzy piąte, a Adam Kernel miejsce dziewiąte.

ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR PREZYDENTA CHORZOWA
Szkoły podstawowe

pucharsp1  pucharsp2 

Od lat  jesteśmy gospodarzami i organizatorami zawodów pływackich o Puchar Prezydenta Chorzowa. W dniu 14 grudnia 2011 r. gościliśmy na swojej pływalni drużyny 13 szkół podstawowych z Chorzowa. Zajęliśmy  zdecydowanie pierwsze miejsce, ale rywalizacja między SP 5 i SP 34 przysporzyła wielu emocji. Do walki o miejsca na podium włączyły się również SP 12 i SP 21. Bardzo dobrze spisali się młodzi pływacy z klasy 3 a. To oni w przyszłym roku będą tworzyli trzon klasy czwartej o profilu pływackim.

ŚLĄSKA LIGA PŁYWACKA
15.12.2011 r.  Katowice

I miejsce
Sztafeta 8*50dow 1996, Milewska Marta, Lempart Marta, Gołębiewski Rafał, Sahakyan Arman, Knapik Anna, Pietroniec Katarzyna, Płaczek Marcin, Sahakyan Gewor
Nowak Sonia 100mot
Lempart Marta 50grzb
Świerczek Monika 100klas
Knapik Anna 100klas
Świerczek Monika 200zm
Knapik Anna 200zm
II miejsce
Sztafeta 8*50dow 1997, Kokoszka Magdalena, Pacoń Kamila,  Makioła Agnieszka, Bartosz Dominika, Godula Krystian, Batóg Aleksander, Sosnowski Rafał, Krystoń Ruben
Lempart Marta 50grzb
Godula Krystian 50grzb
Milewska Marta 200dow
Krystoń Ruben 200zm
Sztafeta k 4*50zm, Kokoszka Magdalena, Świerczek Monika,Makioła Agnieszka, Bartosz Dominika
III miejsce
Kokoszka Magdalena 50grzb
Lempart Marta 50grzb
Pacoń Kamila 100klas
Nowak Sonia 200dow
Kokoszka Magdalena 200zm
Sosnowski Rafał 200zm
Sztafeta M 4*50zm, Godula Krystian, Osadnik Bartosz, Sosnowski Rafał, Krystoń Ruben.
Trenerami zawodników są Grażyna Błaszczak i Małgorzata Myrcik.

„KTO CZYTA KSIĄZKI TEN ŻYJE PODWÓJNIE”
16.12.2011 r.

W dniu 16.12.2011 r. w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „Kto czyta książki ten żyje podwójnie”. Organizatorami konkursu były: kierownik świetlicy Bożena Koteja i bibliotekarz Ewa Szyguła. Wzięło w nim udział 16 osób.

konkursczytania1  konkursczytania2 


Cele konkursu:
1. propagowanie czytelnictwa wśród uczniów kształcenia zintegrowanego;
2. wdrażanie do pięknego czytania tekstu;
Konkurs Pięknego Czytania odbywa się raz w roku. Przeznaczony jest dla uczniów klas 2 i 3 SP. Każdy uczeń przygotowuje do zaprezentowania ulubioną książkę. Prezentacja polega na:
- pokazaniu egzemplarza wybranej książki, przedstawieniu autora i tytułu;
- krótkim ustnym streszczeniu książki - przeczytaniu wybranego fragmentu, ze zwróceniem uwagi na dykcję i interpretację;
- zaprezentowaniu wykonanego własnoręcznie plakatu reklamującego książkę.
Jury w składzie: Ewa Szyguła, Bożena Koteja oceniło poszczególne elementy prezentacji każdego uczestnika w punktacji od 0 do 5. Wszystkie plakaty wyeksponowano na tablicy w bibliotece szkolnej.
Obecni na konkursie widzowie (łącznicy biblioteczni z klas 2 i 3 oraz przedstawiciele z klas 1 SP) zobowiązani są do zrelacjonowania swoim klasowym kolegom przebiegu konkursu oraz zaproszenia ich do zwiedzenia wystawy plakatów.
Zwycięzcami Konkursu Pięknego Czytania zostali następujący uczniowie:
I miejsce – Tytus Jendroszczyk z klasy 2c
II miejsce – Paulina Drabek z klasy 2d, Emilia Słowik z klasy 3a
III miejsce – Paulina Furgał z klasy 3a, Zuzia Fronczek z klasy 3e
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców a wszyscy uczestnicy podziękowanie za udział w konkursie. 

KONKURSY MATEMATYCZNE

Troje uczniów naszego gimnazjum  brało udział w II etapie Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów w Bielsku- Białej są to:
Anna Balicka klasa III D
Adam Tuliszkiwicz klasa III A
Marcin Płaczek klasa III A.
Anna Balicka została laureatką konkursu matematycznego „Z matematyką w XXI wieku” organizowanego przez Gimnazjum nr 10 oraz Akademicki Zespół Szkół  Ogólnokształcących w Chorzowie pokonując wszystkich konkurentów.

WIGILIA KLASOWA

23 grudnia 2011 r uczniowie klasy 1 c wraz z wychowawcą Katarzyną Stawiarską-Mróz przygotowali spotkanie opłatkowe połączone z jasełkowym przedstawieniem, na które zaprosili swoich rodziców i rodzeństwo.

wigiliaklasowa1  wigiliaklasowa2 

Mali aktorzy do występu przygotowywali się na kółku artystycznym prowadzonym przez wychowawcę klasy. Dzięki szczególnemu zaangażowaniu się rodziców na stole nie zabrakło przeróżnych słodkości. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim przybyłym gościom.

SKOK WZWYŻ

skokwzwyz1  skokwzwyz2 

Halowy konkurs skoku wzwyż na stałe zagościł w kalendarzu szkolnych imprez sportowych. Zorganizowany po raz szósty, jako impreza towarzysząca obchodom Dnia Patrona, zgromadził na starcie 36 zawodników z klas lekkoatletycznych (16 dziewcząt i 19 chłopców). W kategorii dziewcząt zwyciężyła Wiktoria Kluga z kl. 6 b, a w rywalizacji chłopców najlepszy okazał się Patryk Juzyszyn również z 6 b. Oprawę artystyczną zapewnił zespół „Orion”.

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

• Marcin Socha kl. 6e, Dominika Świerzy kl. 6b i Grzegorz Esser kl.  6d zakwalifikowali się do finału Wojewódzkiego Konkursu Matematyka z elementami przyrody.
• Anna Balicka zakwalifikowała się do finału Wojewódzkiego konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Ponadto Ania wywalczyła drugie miejsce w Miejskim Konkursie Przedmiotów Ścisłych, którego podsumowanie odbyło się w piątek 20 stycznia.
• W dniu 13 stycznia 2012 roku, w Siemienowickim Domu Kultury odbyło się Europejskie Kolędowanie 2012 zorganizowane przez Gimnazjum nr 3 im. Wojciecha Korfantego w Siemianowicach Śląskich. Naszą szkołę reprezentowały dwie grupy wiekowe: klasa 4 d pod opieką pani Patrycji Walasek- Lustyk przygotowała kolędę angielskią "When a Child is Born", a zespół wokalny w składzie Anastazja Buczek, Jennifer Potrzeba, Michalina Rutkowska, Julia Kawka, Pola Maniurek, Agata Bąk, Natalia Kursa oraz Weronika Wołowczyk zaśpiewały przepiękną świąteczną piosenkę "White Christmas". Uczniów przygotowała Anna Gumułczyńska. W konkursie brało udział aż 22 reprezentantów z całego województwa śląskiego! 

ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR PREZYDENTA

puchargim2  puchargim1 

 

10 stycznia 2012 r. stawiło się na starcie 10 szkół gimnazjalnych. Bezapelacyjnie zajęliśmy pierwsz miejsce, a przewaga nad drugim gimnazjum nr 7 wyniosła 82 punkty. Punktacja generalna zawodów
Szkoła  Punkty  Miejsce
 GS nr 11   340   1
 G nr 7    258    2
 G nr 9    203    3

TRZECI SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

16 i 17 stycznia 2012 r. w naszej szkole odbył się III Szkolny Konkurs Kolęd   i Pastorałek. Impreza ta ma na celu zapoznanie uczniów z polską tradycją chrześcijańską ujętą w słowach kolęd i pastorałek oraz rozśpiewanie dzieci i młodzieży.
W pierwszym dniu odbyło się uroczyste otwarcie konkursu, po którym zaprezentowali się uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. Klasy pierwsze zaśpiewały: "Pastuszek bosy",  "Wśród nocnej ciszy", klasy drugie: "Jadą, kolędnicy, jadą", "Lulajże Jezuniu", klasy trzecie: "Gdy Śliczna Panna", "Maleńki Jezu". Następnie wystąpili uczniowie klas 4-6.

konkurskoled1  konkurskoled2 

 
Jury w składzie: Anna Dzianowicz, Marta Jachimowska i Jolanta Masłowska przyznało następujące miejsca:
I miejsce - klasa 5 d za wykonanie „Dzisiaj w Betlejem” i „Skrzypi wóz”.
II miejsce – klasa 4 a  za interpretację kolędy „Dzisiaj w Betlejem” oraz pastorałki ”Świeć gwiazdeczko mała świeć” oraz klasa 6 a za wykonanie „A wczora z wieczora” i „Pada śnieg”.
III miejsce – klasa 5 a za kolędę „Dzisiaj w Betlejem” i „Gruchnęła nowina”.
Jury przyznało również dwa wyróżnienia: dla klasy 5 e za wykonanie „Gdy się Chrystus rodzi” i  „Dzisiaj w Betlejem” oraz dla klasy 4 d za interpretację „Tryumfy Króla Niebieskiego” i When a child was born”
W kategorii gimnazjum jury nagrodziło:
I miejsce - I D, "Z narodzenia Pana", "A kto wie czy za rogiem"
II miejsce - III C, "Przybieżeli do Betlejem", "Lulajże Jezuniu"
III miejsce - III B - "Last Christmas"," Z narodzenia Pana".
III Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek przygotowali: Bożena Przybylska, Aldona Nieszwiec,  Barbara Palenta, Elżbieta Jaworska-Sęk, Artur Bauc i Krystian Dziadosz.
Fundatorami upominków i nagród była Rada Rodziców naszej szkoły.

 sztafetawosp CHORZÓW DLA WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY  

 Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu, Miasto Chorzów i Kompleks Sportowy „Hajduki”, byli organizatorami Sztafety Pływackiej z okazji 20–lecia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem zawodów było przepłynięcie 6579 długości basenu dla upamiętnienia każdego dnia działalności WOŚP. Od pierwszego finału zorganizowanego 3 stycznia 1993 roku do 8 stycznia 2012 roku WOŚP gra właśnie 6579 dni. Sztafeta płynęła nieprzerwanie przez 24 godziny i każdy kto chciał wesprzeć działalność „Orkiestry” mógł wziąć w niej udział. Do akcji aktywnie włączyli się pływacy Zespołu Szkół Sportowych nr 1, od klasy pierwszej szkoły podstawowej do klasy trzeciej gimnazjum. Najbardziej aktywną okazała się uczennica klasy II A gimnazjum, Agnieszka Makioła, która przepłynęła 272 długości basenu.

 

 

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

24 stycznia obchodziliśmy święto Patrona Szkoły – Janusza Kusocińskiego. Z tej okazji odbył się uroczysty apel. Uczniowie przed tablica pamiątkową „Kusego” złożyli wiązankę kwiatów  w hołdzie dla wielkiego sportowca. Gimnazjaliści z klasy I D recytowali wiersze poświęcone Januszowi Kusocińskiemu, zabrzmiał Hymn Szkoły i Hymn Unii Europejskiej. Rozstrzygnięto też konkursy poświęcone Patronowi Szkoły.

dzienpatrona1  dzienpatrona2 

   
Najciekawszą charakterystykę Janusza Kusocińskiego napisała Patrycja Pajonk z kl. I B – I miejsce, na II miejscu uplasowała się Michalina Wczasek z kl. I D. Natomiast najlepszy wywiad z J. Kusocińskim przeprowadzili: Dominik Wołowczyk z kl. 4 d - I miejsce, II zajął Jakub Ciołek z kl. 4 d, a na III znalazł się Bartosz Zawada z kl. 5 d. Wyróżnienie zyskała Natalia Trzeciok z kl. 5 d. Natomiast w konkursie plastycznym pt.„Album o życiu Janusza Kusocińskiego” sprawdzili się: Michał Kruczalok z kl. 4 c - I miejsce, II miejsce  - Katarzyna Cieślińska z kl. 6 a, a na III miejscu uplasował się  Łukasz Kuc  z kl. 5 c. Apel  przygotowali uczniowie kl. I D pod opieką polonistki Ewy Mazur.

MIŁÓŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ

26 stycznia w szranki o tytuł najlepszego recytatora w konkursie „Miłość w poezji” stanęli uczniowie naszej szkoły. Rywalizowali  ze sobą w trzech kategoriach wiekowych.
Najlepszymi wśród gimnazjalistów okazały się: Julia Fornalczyk z kl. III D – I miejsce, Klaudia Marcinkowska  z kl. III B – II miejsce i Karolina Trychta z kl. II D – III miejsce.
Wśród uczniów klas 4 – 6 szkoły podstawowej prym wiedli: Konrad Krause z kl. 4 – I miejsce, Sebastian Krause z kl. 6 – II miejsce i Alicja Molik z kl. 4 – III miejsce.
W kategorii klas 1 – 3 szkoły podstawowej wyróżnili się: Michalina Sobczak z kl. 3 – I miejsce, Weronika Wołowczyk z kl. 3 d i Anastazja Buczek z kl. 3 d - II miejsce, Karolina Serafin z kl. 2  oraz Jakub Heflik z kl. 2 - III miejsce, Aleksandra Strusz z kl. 1 – wyróżnienie.
Imprezę ze wstępem o miłości i dziełach literackich, których autorzy pokusili się opisać wielkie uczucie, przygotowały i prowadziły w ramach projektu edukacyjnego uczennice gimnazjum z kl. I I D Miriam Górczyńska, Dominika Przybylska  i Sonia Foryś oraz Julia Fatyga - kl II D. Opiekunami projektu i organizatorkami konkursu były Anna Dzianowicz i Bożena Przybylska.
Zwycięzcy konkursu zakwalifikowali się do udziału w 13. edycji Miejskiego Konkursu Recytatorskiego „Miłość niejedno ma imię”.

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES