^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

WITAJ SZKOŁO
rozpoczeciegim

 

1 września zaczął się rok szkolny 2010/2011. Na akademii uczniów i nauczycieli przywitała dyrektor Joanna Salwerowicz życząc zapału do nauki i imponujących osiągnięć edukacyjnych i sportowych. Uczniowie gimnazjum klas pierwszych zostali przyjęci  do grona Gimnazjum Sportowego nr 11.

 

WKRACZAMY W PIERWSZY ROK NAUKI
rozpoczeciesp

 

O godzinie jedenastej w auli zagościły pierwszaki w ze szkoły podstawowej.  Przybyły z rodzicami i dziadkami, z niepokojem, oczekując na uroczyste rozpoczęcie edukacji. W tym pierwszym ich dniu w szkole wszyscy byli bardzo przejęci czekającymi ich nowymi obowiązkami.

 

WYCHOWAWCY KLAS

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

 

1a Elżbieta Zbierańska   
1b Jolanta Solga
1c Beata Witek  
1d Izabella Jańczak    
1e Elżbieta Jaworska-Sęk    
2a Anna Rybczyńska   
2b Jolanta Horak  
2c Ewa Adamska  
2d Bożena Przybylska   
2e Danuta Strzelecka    
3a Wiesława Przybylska    
3b  Jolanta Paczuła    
3c Katarzyna Stawiarska-Mróz    
3d Barbara Palenta       
3e Marzena Bejnarowicz    
4 a Joanna Hajor
4b Ewa Najgebauer
4c Grażyna Ledwoń-Szachulska
4d Agata Szyndler-Majowska
4e Anna Gembalska-Krym
5a Barbara Stępniewska
5b Michał Aloszko
5c Hanna Kula
5d Wojciech Niezgoda
5e Lucyna Jałowiecka-Porombka
6a Joanna Balicka
6b Maria Płonka
6c Mirabella Rogala
6d Patrycja Walasek-Lustyk
6e Anna Gumułczyńska

 

GIMNAZJUM SPORTOWE

 

IA Jolanta Brembor
IB Ewa Trybel-Kompała
IC Justyna Wostal-Matysek
ID Anna Dzianowicz
IIA Anna Ząbkowska-Petka
IIB Grażyna Grymel-Wieczorek
IIC Beata Stasiak
IID Włodzimierz Cieśliński
IIIA Ewa Mazur 
IIIB Małgorzata Cieślińska
IIIC Katarzyna Wypler
IIID Aleksandra Zimnik
Dyrektorem szkoły jest Joanna Salwerowicz, wicedyrektorami:Teresa Bednarek, Justyna Holona i Janusz Gajda.
Nowi nauczyciele:
W tym roku szkolnym w naszej szkole rozpoczęło pracę 2 nowych nauczycieli: Marta Joachimowska nauczyciel bibliotekarz i Anna Cuber nauczycielka języka niemieckiego.

 

PUCHAR ŚLĄSKIEGO KURATORA OŚWIATY

 

27 września 2010 odbyła się w Katowicach Wojewódzka Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2010/2011. Podczas uroczystości dokonano podsumowania wojewódzkiego współzawodnictwa sportowego 2009/2010 o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty.
wojinaug1  wojinaug2 

Zespół Szkół Sportowych nr 1 został uhonorowany dwoma pucharami: za pierwsze miejsce  w wojewódzkim współzawodnictwie dla Gimnazjum Sportowego nr 11 i za czwarte miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 5. Laureatami konkursu na najlepszego trenera gier zespołowych zostali: Łukasza Gansiniec i Mieczysław Mielcarek. Uroczystego wręczenia pucharów i nagród dokonali: Prezes SZS Janusz Nowakowski, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber oraz przedstawiciele władz miasta Katowice.

 

SUKCESY PŁYWAKÓW NA MISTRZOSTWACH POLSKI

 

Bardzo dobrze spisali się uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie podczas Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 16- letnich w pływaniu w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 9-11 lipca. Michał Poprawa zdobył dwa brązowe medale na 100 i 200 m stylem dowolnym, Kacper Klich zdobył upragniony brązowy  medal na 200 m stylem motylkowym. Również sztafety męskie w składzie Michał Poprawa, Kacper Klich, Tomasz Brembor, Michał Dzieniszewski zdobyły srebrne medale na dystansie 4*100 dow  oraz 4*200dow.Trenerem zawodników jest Grażyna Błaszczak.
Natomiast podczas Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 15-letnich w pływaniu w  Oświęcimiu w dniach 9-11 lipca Jakub Świerczyński zdobył brązowy medal na 200 m stylem klasycznym, Szymon Warwas uzyskał brązowy medal na 100 m stylem dowolnym. Dodatkowo sztafety męskie zdobyły trzy złote medale na dystansie 4*100 dow  oraz 4*200dow, 4*100zm Jakub Świerczyński, Szymon Warwas, Wojciech Kaczmarek, Tomasz Kudła. Trenerami zawodników są Grażyna Błaszczak i Sławomir Pąchalski

 

MIĘDZYNARODOWY MITING PŁYWACKI

 

W dniach 22-23 października 2010 w Katowicach odbyły się Międzynarodowe zawody Pływackie. Na starcie stanęło 300 uczestników. W zawodach udział brały ekipy z Ukrainy, Słowacji i Węgier. Naszą szkołę reprezentowało 20 zawodników, medale zdobyli: Szymon Warwas, Marta Lempart, Kamila Pacoń, Jakub Świerczyński, Paulina Peda, Wojciech Kaczmarek, Monika Świerczek, Grzegorz Kłos, Paulina Kwiecień, Mateusz Kubas, Sonia Nowak, Marta Milewska, Anna Knapik.
W klasyfikacji końcowej zawodów według punktacji wielobojowej wśród  mężczyzn pierwsze miejsce i puchar zdobył  Szymon Warwas a drugie miejsce Jakub Świerczyński.Natomiast w kategorii kobiet puchar za drugie miejsce zdobyła Marta Lempart.

 

SPOTKANIE ZE SZKOCJĄ

 

W październiku  klasa 5e wraz z wychowawczynią Lucyną Jałowiecką-Porombką brała udział w spotkaniu, które prowadził w języku angielskim Szkot - David Vivanco. Uczniowie miło wspominają ten dzień, w którym uczyli się tradycyjnych szkockich piosenek, kroków szkockich tańców i słuchali na żywo języka angielskiego poza salą lekcyjną.

 

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Brąz dla dziewcząt z Gimnazjum Sportowego nr 11

 

Jak co roku jesienią odbył się cykl eliminacji w sztafetowych biegach przełajowych. Każda ze zgłoszonych drużyn liczyła 6 zawodników, którzy mieli do pokonania dystans: 800 m dziewczęta i 1000 m chłopcy. Dwie nasze reprezentacje ze Szkoły Podstawowej nr 5 i dwie z Gimnazjum Sportowego nr 11 rywalizowały w zaciętej walce o awans w mieście i rejonie. W Mistrzostwach Chorzowa dziewczęta  znalazły się na drugim miejscu. W kolejnych zawodach w rejonie pokazały klasę i ograły wszystkie rywalki zdobywając tym razem pierwsze miejsce z dużą przewagą. Dziewczęta ze szkoły podstawowej i chłopcy z gimnazjum zajęli drugie miejsce, które niestety nie daje awansu do finału wojewódzkiego.
przelaje_2  przelaje_1 

21 października nasze najlepsze biegaczki z Gimnazjum Sportowego nr 11 zmierzyły się z rywalkami z całego Śląska. Taktyka biegu była prosta - każda z dziewcząt na swojej zmianie miała dać z siebie wszystko! Po walce na ciężkiej pierwszej zmianie dziewczęta zajmowały ósmą lokatę. Sytuacja była trudna, lecz nasze dziewczęta pokazały, że są prawdziwymi sportowcami. Konsekwentnie trzymały się planu, nadając na każdej zmianie od początku mocne tempo biegu. Nie poddając się, zbliżały się krok po kroku do czołówki. Na trzy zmiany przed końcem dziewczęta przesunęły się na trzecie miejsce i nie oddały go już walcząc do końca tego pasjonującego wyścigu. Świetny rezultat dziewczęta zawdzięczają silnej woli i ogromnemu wysiłkowi, jaki chciały włożyć dla osiągnięcia wspólnego celu - zdobycia trzeciego miejsca na Śląsku. Zawodniczki otrzymały zasłużone medale i pamiątkowy puchar dla szkoły.
Skład drużyny w kolejności biegających: Ksymena Jarząbek (III B), Patrycja Szulc (I B), Kamila Świerczek (III A), Anna Knapik (II A), Martina Szpyra (III B), Marta Lempart (II A) oraz w rezerwie Paulina Suś (III B).

 

Z ANGIELSKIM ZA PAN BRAT

 

5 listopada  odbyły się szkolne eliminacje  Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „The Bat Kid” dla uczniów szkół podstawowych. Przystąpiło do niego  21 uczniów z klas szóstych: Olga Jędrys, Matylda Aksamitek, Aleksandra Nowak, Natalia Młynek, Kamila Walczak, Michał Ciołek, Zofia Sobczak, Jan Cebulski, Jarosław Wątroba, Alicja Pilarska, Marcin Chyra, Julia Żywczak, Paulina Szczygioł, Tomasz Gluziński, Karol Pieczka, Adam Kruczelok, Gustaw Błaszczykowski, Adrian Kołodziej, Katarzyna Petka, Patrycja Pajonk oraz Krzysztof Kleist.
Konkurs słuchowy był testem, w którym uczestnicy mogli sprawdzić się w rozwiązywaniu zadań z umiejętności rozumienia ze słuchu. Jego urozmaicona forma pomyślana była w ten sposób, aby uczniowie potrafili skupić swoją uwagę przez 28 minut na słuchaniu zadań, a wprowadzone elementy humoru zmniejszyły uczucie stresu. Uczniów przygotowały Anna Gumułczyńska i Patrycja Walasek- Lustyk.

 

NASZE KOLĘDOWANIE

 

5 listopada 2010r. odbył się XII Miejski Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej "Starochorzowska nutka", w którym jury w składzie: Janina Breguła, Agnieszka Pielok, ks. Waldemar Maciejewski przyznało zespołowi uczniów z klas trzecich  naszej szkoły wyróżnienie w kategorii Szkoła Podstawowa kl. 1-3 za wykonanie piosenki: "Pioseneczka", GRAND PRIX  festiwalu zdobyły: Weronika Wołowczyk i Natalia Kursa z klasy 2 d. Dziewczynki zaśpiewały piosenki: "Drugi brzeg" i "Zwróćmy ku Panu spojrzenia". W kategorii klas gimnazjalnych I miejsce zajęła Daria Kasprzak z klasy III D gimnazjum, wykonywała piosenki: "Moje wędrowanie" i "Mów do mnie Panie".
Aldona Nieszwiec decyzją jury otrzymała wyróżnienie za bardzo dobre przygotowanie uczestników do festiwalu. Nagrodzeni uczniowie wystąpili podczas koncertu galowego festiwalu 25 listopada 2010r. w Starochorzowskim Domu Kultury oraz na koncercie adwentowym 20 grudnia na chorzowskim rynku.

 

PROJEKT EDUKACYJNY

 

15 listopada 2010 r. odbyło się szkolenie dla klas pierwszych i drugich gimnazjum, dotyczące projektu edukacyjnego. Na spotkaniu przedstawiono prezentację multimedialną omawiająca zasady i cele projektu, wdrażanego od nowego roku szkolnego. Organizatorem spotkania była Małgorzata Cieślińska.

 

PLUSZOWE MISIE 
misie4  misie3 

 

25 i 26 listopada 2010 roku w bibliotece szkolnej obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wszystkie klasy pierwsze i drugie szkoły podstawowej oraz dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola integracyjnego z Chorzowa Batorego uczestniczyły w imprezie poświęconej wszystkim misiom. Dzieci i nauczyciele przyszli ze swoimi pluszowymi misiami, najstarszy z nich miał aż 30 lat.
misie2  misie1 

W bibliotece przygotowano wystawę książek o misiach oraz pluszowe misie, z których największy miał ok.80 centymetrów. Dzieci poznały swoich ulubieńców: misia Uszatka, Kubusia Puchatka, misia Paddingtona, misia Colargola, misia Yogi, misia Baloo, Gumisie i Tęczowe misie, misia Ruperta i misia z wielkiego, niebieskiego domku. Wysłuchały też piosenek śpiewanych przez znane misie. Dzieci dowiedziały się, że miś pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

 

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

 

W dniach 3 - 23 listopada 2010 r. przeprowadzony został na terenie szkoły I etap Konkursu Język Polski z Elementami Historii oraz Konkursu Matematyka z Elementami Przyrody dla uczniów szkół podstawowych oraz I etap konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego (organizatorem w/w konkursów jest Kuratorium Oświaty w Katowicach).
W I szkolnym etapie konkursu Język Polski z Elementami Historii udział wzięło 52 uczniów szkoły podstawowej,do II rejonowego etapu zakwalifikowało się 5 uczniów:
- Olga Jędrys - klasa 6a przygotowana przez Ewę Mazur i Mirabellę Rogalę,
- Tomasz Gluziński - klasa 6c przygotowany pzrez Małgorzatę Cieślińską i Mirabellę Rogalę,
- Jarosław Wątroba i Kamil Walczak z klasy 6e, nauczyciele Anna Dzianowicz i Mirabella Rogala
- Krzysztof Kleist - klasa 6d przygotowany przez Annę Dzianowicz i Justynę Wostal-Matysek.
W I szkolnym etapie konkursu Matematyka z Elementami Przyrody udział  wzięło 63 uczniów szkoły podstawowej. Do II rejonowego etapu zakwalifikowało się 3 uczniów:
- Karol Pieczka - klasa 6c przygotowany przez Joannę Balicką i Ewę Najgebauer
- Krzysztof Kleist Krzysztof - klasa 6d, nauczyciele: Anna Kwapisz i Joanna Hajor
- Olga Jędryś - klasa 6a przygotowana przez Joannę Bakicką i Joannę Hajor.
W I etapie Konkursów Przedmiotowych dla uczniów gimnazjum łącznie udział wzięło 92 uczniów:
Język polski 14 uczniów
Język angielski 9 uczniów
Język niemiecki 6 uczniów
Geografia 4 uczniów
Historia 13 uczniów
Wiedza o społeczeństwie 10 uczniów
Matematyka 15 uczniów
Chemia 9 uczniów
Fizyka 7 uczniów
Biologia 5 uczniów
Do II Rejonowego Etapu Konkursów zakwalifikowało się 6 uczniów:
- Anna Balicka uczennica klasy II D z języka polskiego, języka angielskiego i matematyki. Nauczyciele uczący: matematyka Włodzimierz Cieśliński, język polski Michał Aloszko, język angielski Sebastian Hanke
- Joanna Michalik uczennica klasy III A z geografii, matematyki i chemii. Nauczyciele uczący: geografia Małgorzata Krychowska, matematyka Anna Ząbkowska - Petka, chemia Ewa Trybel-Kompała
- Anna Tasarz uczennica klasy II D z geografii i matematyki. Nauczyciele uczący: geografia  Małgorzata Krychowska, matematyka Włodzimierz Cieśliński.

 

MISTRZOSTWA ŚLĄSKA

 

W dniach 17-18 grudnia uczniowie naszej szkoły reprezentujący klub sportowy Piątka brali udział w ostatnich zawodach pływackich kończących rok kalendarzowy – Mistrzostwach Śląska. Przy pełnych trybunach na gliwickiej pływalni „Olimpijczyk” przebiegała zacięta rywalizacja sportowa. Niezwykłą walecznością i hartem ducha wykazały się zespoły sztafetowe dziewcząt i chłopców wygrywając konkurencje rzutem na ścianę. Indywidualnie zawodnicy naszego klubu wywalczyli: 11 złotych medali, 17 srebrnych i 10 brązowych.
Tytuł Mistrzów Śląska zdobyli: Katarzyna Pietroniec, Szymon Warwas, Marta Lempart, Sonia Nowak, Wojciech Skrzypiec, Jakub Świerczyński, sztafeta dziewcząt i sztafeta chłopców.
Srebrne medale wywalczyli: Grzegorz Kłos, Marta Lempart, Anna Knapik, Jakub Świerczyński, Sonia Nowak, Wojciech Skrzypiec, Szymon Warwas, Katarzyna  Pietroniec, Marta Milewska.
Brązowe medale wywalczyli: Marta Milewska, Szymon Warwas, Jakub Świerczyński, Sona Nowak, Wojciech Skrzypiec, Grzegorz Kłos, Marta Lempart.
Trenerami zawodników są: Małgorzata Myrcik i Sławomir Pąchalski.

 

„CHORZÓW - NASZA MAŁA OJCZYZNA"

 

malaojczyzna3

 

Od 30 listopada do 2 grudnia uczniowie naszej szkoły walczyli o tytuł najlepszego w miejskim turnieju szkół podstawowych „Chorzów – Moja Mała Ojczyzna”. Była to już XIV edycja tego konkursu. Uczniowie z klas trzecich, piątych i szóstych, którzy pod okiem nauczycieli przygotowali się do wzięcia udziału aż w pięciu kategoriach, zyskali wysokie noty.

 

malaojczyzna1  malaojczyzna2 

 

Konkurs sportowy (Kornelia Baljon) - III miejsce
- Mehlich Agnieszka, Thonia Maciej  
Konkurs wiedzowy (Jolanta Paczuła)
- Olga Jędrys, Michał Ciołek
Konkurs teatralny (Jolanta Paczuła)
- Kamila Walczak, Michał Ciołek, Jarosław Wątroba, Marcin Chyra 
Konkurs plastyczny (Barbara Stępniewska) - II miejsce 
Zofia Sobczak, Agnieszka Dewalska, Karolina Serafin
Konkurs wokalno – taneczny (Ewa Adamska,Jolanta Horak) - I miejsce
W ogólnej punktacji wszystkich konkursów zdobyliśmy II miejsce w mieście.

 

JASEŁKA

 

jaselka1  jaselka2 

 

Dnia 21 grudnia w auli szkoły w jasełkach dla młodszych dzieci szkoły podstawowej popisywali się uczniowie klas 3d, 4d i 4e. Uroczystość została przygotowana przez Barbarę Palentę, Elżbietę Szarańską i Annę Radecką.

 

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!

 

koledowanie1  koledowanie3 

 

5 stycznia odbył się VIII Miejski Konkurs Kolęd i Pastorałek Polskich dla uczniów szkoły podstawowej, w którym zespół „Muzyczne anioły” z klas 3b i 1e zajął II miejsce w kategorii zespoły wokalne. W tym samym dniu miał również miejsce VI Miejski Konkurs Kolęd i Pastorałek Polskich dla gimnazjów. II lokatę zajęła Daria Kasprzak z klasy IIID gimnazjum.

 

koledowanie2  koledowanie4 

 

9 stycznia uczniowie klas młodszych uczestniczyli w koncercie kolęd w kościele św. Barbary, a Daria wzięła udział w uroczystości w kościele Dobrego Pasterza w Chorzowie, gdzie odbyła się prezentacja laureatów i wręczenie nagród.

 

II SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORASŁEK

 

Aż trzy dni trwały zmagania o laur w konkursie kolęd i pastorałek. Mieliśmy okazję zetknąć się z polską tradycją chrześcijańską opartą o kolędy i pastorałki. 4 stycznia - w dniu uroczystego otwarcia konkursu - występowały młodsze klasy szkoły podstawowej. W wykonaniu uczniów pierwszych klas usłyszeliśmy: „Przybieżeli do Betlejem” i „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”, uczniowie klas drugich zaśpiewali „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Wśród nocnej ciszy”, a uczniowie klas trzecich zaprezentowali „Gdy się Chrystus rodzi” i „Oj Maluśki, Maluśki”.

 

pastoralki1  pastoralki2 

 

Następnie uczniowie klas 4-6 zaśpiewali kolędę i pastorałkę.
W wykonaniu kl. 6 a usłyszeliśmy „Do szopy hej pasterze” i „Znak pokoju”,
kl. 6d - „White Christmas” , „Magia Świąt”,
kl. 6e - „Przybieżeli do Betlejem”, „Bo kto wie, czy za rogiem”,
kl. 5e - „Lulajże Jezuniu”, „Pastuszkowie hej”,
kl. 5d - „Wśród nocnej ciszy”, „Gdzieś ty świerku rósł”,
kl. 4a - „Do Betlejem”, „Jest taki dzień”,
kl. 5b - „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”, „Dnia jednego o północy”,
kl. 4d - „Wśród nocnej ciszy”, „Gore gwiazda Jezusowi”,
kl. 4c - „Dzisiaj w Betlejem”, „Bosy pastuszek”,
kl. 5a - „Gdy śliczna Panna”, „A kto wie”,
kl. 5c - „Przybieżeli do Betlejem”, „White Christmas”.
Zespoły klasowe, występujące na scenie, miały okazję zbliżyć się do siebie, podobnie jak podczas wielogodzinnych prób. Uczniowie zmobilizowali się, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Dla wielu z nich był to pierwszy poważny występ przed ponad trzystu-osobową widownią. Dzieciom akompaniowała nauczycielka muzyki Anna Gembalska - Krym, a jury w składzie: przewodnicząca: Anna Radecka, Marta Jachimowska i Mirosława Kosakowska oceniało popisy uczniów.
pastoralki4  pastoralki3 

 

I miejsce zajęła klasa 4d (wychowawca A. Szyndler-Majowska),
II miejsce - klasa 4c (wychowawca G. Ledwoń-Szachulska),
III miejsce - klasa 5a (wychowawca B. Stępniewska).
Wyróżnienie otrzymała klasa 5e (wychowawca L. Jałowiecka-Porombka).
Natomiast 5 stycznia obejrzeliśmy występ sześciu klas gimnazjalnych.
Uczniowie kl. III c zaśpiewali „Dzisiaj w Betlejem”, „Santa Baby”,
kl. - IB - „Przybieżeli do Betlejem”, „A wczora z wieczora”,
kl. IIID - „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Kolęda płynie z wysokości”,
kl. ID - „Przybieżeli do Betlejem”, „Wigilijny czas”,
kl. IC - „Wśród nocnej ciszy”, „A kto wie, czy za rogiem”,
kl. IIB - „Gdy się Chrystus rodzi” i „A kto wie, czy za rogiem”.
W jury zasiadali: Anna Radecka - przewodnicząca jury, Marta Jachimowska i Marek Krupa.
Na I miejscu uplasowała się klasa IIID (wychowawca A. Zimnik)
na II miejscu - klasa ID (wychowawca A. Dzianowicz),
III miejsce zajęła klasa IIIC (wychowawca K. Wypler).
Młodzież utalentowana sportowo, pokazała nam, że równie dobrze potrafi śpiewać. Organizatorami konkursu byli: Aldona Nieszwiec, Bożena Przybylska, Barbara Palenta, Elżbieta Jaworska Sęk, Aleksandra Zimnik, Anna Gembalska-Krym i Sebastian Hanke.
FERIE ZIMOWE

W pierwszym tygodniu ferii 25-osobowa grupa uczniów klas pływackich wypoczywała na zgrupowaniu sportowo-rekreacyjnym w Suchej Beskidzkiej. Mimo zmiennej aury uczestnicy obozu wędrowali szlakami górskimi Beskidu Wysokiego i Beskidu Małego. Podziwiali panoramę Tatr z Hali Krupowej, odwiedzili schroniska na Leskowcu oraz Markowych Szczawinach pod Babią Górą. Miłych wrażeń uczestnikom obozu dostarczył pobyt w termach podhalańskich, gdzie przy ujemnej temperaturze otoczenia, padającym śniegu, lekkiej mgle unoszącej się nad taflą wody i przyjemnym cieple wód termalnych sportowcy regenerowali swoje siły. Pod opieką przewodnika zwiedzili Zakopane, Suchą Beskidzką oraz poznawali lokalne atrakcje i legendy.

PIERWSZE MIEJSCE DLA POEZJI 

poezja
7 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyły się eliminacje dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR”. Młodych wykonawców oceniało profesjonalne jury w składzie: nauczyciel i instruktor teatralny Halina Krawczyk oraz aktorzy Teatru Rozrywki w Chorzowie Ewelina Stepanczenko-Stolorz i Jarosław Czarnecki. W kategorii szkół podstawowych klas pierwszych, drugich i trzecich I miejsce zdobyła uczennica klasy 2d Anastazja Buczek, nad której przygotowaniami do konkursu czuwała nauczycielka Bożena Przybylska.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZWYCIĘSTWO W PUCHARZE CHORZOWA W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM - BRENNA 2011 r.

narciarstwo1  narciarstwo2 

8 marca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zdobyli upragnione pierwsze miejsce w zawodach narciarskich o puchar Chorzowa. Pokazali, że nie tylko potrafią doskonale pływać, uprawiać lekką atletykę czy grać. Ciężka praca młodych narciarzy na treningach w szkole oraz w szkółkach narciarskich przyniosła ogromny sukces.
narciarstwo6  narciarstwo3 

Zawodnicy mogli dwa razy zjeżdżać, liczył się lepszy rezultat. Najszybszy okazał się Kajetan Sroczyński z klasy 5b, który zajął pierwsze miejsce w kategorii klas 4-6 i uzyskał najlepszy czas zawodów. Wśród dziewcząt w tej samej kategorii III miejsce zajęła Paulina Peda z klasy 6a. Świetnie spisali się również nasi najmłodsi adepci narciarstwa z klas 1-3, którzy nie dając żadnych szans rywalom, zajęli całe podium: I miejsce zyskał Mateusz Dubas z klasy 3b,  II - Bartek Zagała z klasy 2a, na III miejscu uplasował się Adam Sołtyk z klasy 3c.

narciarstwo4  narciarstwo5 

Dzięki pracy i wysiłkowi naszej dziesięcioosobowej ekipy młodych narciarzy i narciarek zdobyliśmy Puchar Chorzowa. Zawodnikami w trakcie konkursu opiekowali się Krzysztof Podchul i Marzena Wolska.

MISTRZOSTWA POLSKI CZTERNASTOLATKÓW W PŁYWANIU

Od 11 do 13 marca trwały Mistrzostwa Polski w Pływaniu 14-letnich juniorów. Do Gorzowa Wielkopolskiego przyjechało 489 zawodników ze 120 klubów z całej Polski. Nasz klub KS Piątka Chorzów reprezentowało pięciu zawodników:Kamila Pacoń, Paulina Kwiecień, Monika Świerczek, Magda Kubacka i Krystian Godula.
Rywalizacja była bardzo zacięta, jednak naszym sportowcom udało się zakwalifikować do jedenastu finałów zajmując w nich miejsca od VII do XVI.
Najlepiej spisały się:
Magda Kubacka - 7 miejsce na 400 m stylem zmiennym
Monika Świerczek - 10 miejsce na 50 m stylem klasycznym
Kamila Pacoń - 11 miejsce na 100 m stylem klasycznym
Ponadto dziewczęta startując w sztafetach 4 x 200 m stylem dowolnym zajęły XII miejsce, 4 x 100 m stylem dowolnym i 4 x 100 m stylem zmiennym zajęły XV miejsce. Wszyscy uczestnicy mistrzostw poprawili znacznie swoje rekordy życiowe a także miejsca w ogólnopolskich rankingach.
PIĄTKA NA PIĄTKĘ

mpciechanow3  mpciechanow4 

W dniach od 11 do 13 marca w Ciechanowie rozegrane zostały Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów 15-letnich. Na starcie stanęło 368 zawodników ze 104 klubów z całej Polski. Klub sportowy „Piątka” Chorzów reprezentowały uczennice naszej szkoły.
mpciechanow1  mpciechanow2 

Drużyna w pięcioosobowym składzie: Marta Lempart, Marta Milewska, Nowak Sonia, Pietroniec Katarzyna, Knapik Anna spisała się na piątkę. W wyścigu sztafetowym 4 x 200 m stylem dowolnym dziewczęta wywalczyły V miejsce, znacznie poprawiając swoje dotychczasowe rekordy osiągnięcia. Z kolei na dystansie 4 x 100 m stylem  dowolnym zajęły VI miejsce. Łącznie zawodniczki zakwalifikowały się do 13 wyścigów finałowych. W finałach uplasowały się od V do XI miejsca.

ZIMOWE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA W PŁYWANIU

25 i 26 lutego w Gliwicach zawodnicy z 26 śląskich klubów zmierzyli się w Zimowych Mistrzostwach Śląska w Pływaniu Juniorów czternastoletnich, piętnastoletnich i szesnastoletnich - osiemnastoletnich. Aż 1088 reprezentantów wystartowało indywidualnie i 26 zespołów w sztafecie walczyło o Mistrzostwo Śląska. Nie zabrakło również uczniów oraz wychowanków naszej szkoły, którzy odnieśli wiele sukcesów. Wyścigi w sztafecie kibicom i trenerom dostarczyły dużo emocji i jak zawsze znacznie podniosły wszystkim poziom adrenaliny.
Złote medale zdobyli: Kamila Pacoń, Magda Kubacka, Monika Świerczek, Marta Lempart, Sonia Nowak, Szymon Warwas, Jakub Świerczyński.
Srebrne medale wywalczyli: Paulina Kwiecień, Krystian Godula, Monika Świerczek, Paweł Stanior, Katarzyna Pietroniec, Marta Lempart, Szymon Warwas, Grzegorz Kłos. brązowymi medalistami zostali: Paulina Kwiecień, Magda Kubacka, Magdalena Kokoszka, Marta Milewska, Szymon Warwas.
Za najlepszą zawodniczka w kategorii juniorów piętnastoletnich uznano Martę Lempart.

XXI SZKOLNY FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH

fmtdizen1_1  fmtdizen2 

21 – 25 marca 2011 r. 21 marca w poniedziałek miało miejsce uroczyste otwarcie festiwalu
Następnie podziwialiśmy popisy aktorów:
kl. IIID i IIIC w spektaklu „Wszyscy ludzie posłuchajcie”,
kl. IA w przedstawieniu „Herkules”,
kl. ID w sztuce „O złotogłowcu, królu wężów z Goduli”,
kl. IIB w „Czerwonym Kapturka”,
kl. IID w spektaklu „Balladyna” oraz
kl. IIA w sztuce „Babciu opowiedz mi bajkę”.
Decyzją jury:
I miejsce ex aequo zajęły klasy IIID i IIIC oraz klasa IID
II miejsce - klasa IIB
III miejsce - klasa IA.
22 marca we wtorek) młodsze klasy zaprezentowały przedstawienia:
kl. 2b - „Kaczkę Dziwaczkę”,
kl. 1c - „Segregujemy odpady”
kl. 2a - „Śpiącego królewicza”
kl. 1a - „Nieobecnych goście”
kl. 2d - „Brudno - czysto”
kl. 1d - „Mądrą poduszkę”
kl. 2e - „Nie płacz Koziołku”
kl. 1e - „W klasie”.
Na I miejscu uplasowała się klasa 2d.
23 marca w środę obejrzeliśmy następujące przedstawienia:
w wykonaniu kl. 3c - „Anulkę Bidulkę”,
kl. 3b - „Zabawki”,
kl. 4a - „Współczesnego Pinokia”,
kl. 4b - „Kaczy staw”,
kl. 3d - „Pociąg”,
kl. 3e - „Królową Śniegu”,
kl. 4e - „Nie tak dawno w Bajkolandii” oraz w wykonaniu Kółka teatralnego z kl.3c „The Little White Cat”.
Jury przyznało:
I miejsce - klasie 3d
II miejsce - klasie 3b
III miejsce - klasie 4b.
24 marca w czwartek aktorzy pokazali nam następujące spektakle:
kl. 6d - „Goldilocks” and „Three Bears”,
kl. 4d i 5a - „Świat mitów”,
kl. 5b - „Mit kalendarzowy”,
kl. 5e - „Spotkanie z Małym Księciem”,
kl. 6c i 6e - „Arkę Noego”,
kl. 6b - „Maskę”,
grupa „Bezpieczny w sieci” z kl.6d i 6e - „Komputeromanię”.
Werdykt jury brzmiał:
I miejsce – klasa 4d i 5a
II miejsce - klasa 6b
III miejsce- klasa 5e.
fmtdizen4  fmtdizen1 

25 marca w piątek w trakcie Finału XXI Szkolnego Festiwalu Miniatur Teatralnych nastąpiło ogłoszenie wyników. Zgromadzeni widzowie mogli obejrzeć występy zespołów nominowanych do Grand Prix festiwalu.
Jury, w którego szeregach zasiadły Bogumiła Kurcab – teatrolog i pracownik Pałacu Młodzieży w Katowicach, związana z Teatrem Lalkowym „Ateneum”, Teatrem Śląskim w Katowicach, Barbara Michalik – polonistka i teatrolog prowadząca zajęcia teatralne w Chorzowskim Klubie Osiedlowym, Katarzyna Ogorzał – teatrolog i asystent dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu, Barbara Oleś – teoretyk muzyki oraz Beata Szymura – przewodnicząca, przyznało główną nagrodę festiwalu GRAND PRIX XXI Festiwalu Miniatur Teatralnych klasom IIID i IIIC za przedstawienie pt.„Wszyscy ludzie posłuchajcie”.
Nominowanymi do Januszka byli:
- Daria Kasprzak za rolę Śmierci w przedstawieniu kl. IIID IIIC „Posłuchajcie wszyscy ludzie”
- Magdalena Racka za rolę Aliny w przedstawieniu kl. IID „Balladyna”
- Anastazja Buczek za rolę Czyścioszka w przedstawieniu kl. 2d „Brudno – czysto”
- Pio Scelina za rolę Michała w przedstawieniu kl. 3c „Anulka Bidulka”.
Nagrodę „Januszka” dla najlepszego aktora otrzymała Daria Kasprzak.
Nagrodę Dyrektora Szkoły przyznaną przez panią dyr. Joannę Salwerowicz
zyskała kl. 4d i 5a za przedstawienie „Świat mitów”.
Młodzieżowe Jury do nagrody publiczności nominowało:
- spektakl zagrany przez klasy IIID i IIIC w poniedziałek pt. „Wszyscy ludzie posłuchajcie”
- sztukę  „Brudno – czysto” wystawioną we wtorek przez kl. 2d
- „Współczesnego Pinokia” – przedstawienie pokazane przez kl. 4a w środę
- spektakl „Świat mitów” zagrany przez aktorów z kl. 4d i 5a w czwartek.
Nagrodę Publiczności otrzymała klasa 4a.
fmtdizen3

W ramach projektu edukacyjnego uczniowie klasy II B prezentują na łamach szkolnej strony internetowej impresje na temat Festiwalu Miniatur Teatralnych 2011 r.
Patrycja Szulc: 
"W poniedziałek przedstawienia pokazywały klasy gimnazjalne. Moim zdaniem wszystkie zespoły zaprezentowały się z jak najlepszej strony, więc poziom był bardzo wyrównany. Nam oczywiście najbardziej podobał się „Czerwony Kapturek", widowisko prezentowane w gwarze śląskiej. Jednak należy przyznać, że klasy IIID i IIIC przygotowały bezbłędnie przedstawienie "Wszyscy ludzie posłuchajcie". Natomiast koledzy z klasy IID w spektaklu "Balladyna" wyróżniali się doskonałą dykcją.
Wyróżnionymi aktorami w ulubionej przez nas sztuce zostali Sandra Sikora (Czerwony Kapturek)- Grzegorz Fuchs (Wilk)- Klaudia Godula (narrator)- Agata Kozielska (narrator).
We wtorek przedstawienia dawały klasy pierwsze i drugie szkoły podstawowej. W tym dniu też nie brakowało wrażeń. Moim zdaniem najciekawszym przedstawieniem było "Brudno-czysto" klasy 2d, które przygotowała wychowawczyni Bożena Przybylska. Pozostałe zespoły zaprezentowały wysoki poziom i urozmaiconą formę. Nie brakowało śpiewu, tańca, pięknych strojów i dekoracji."
Sandra Carewicz i Blanka Jedynak:
W środę - 23 marca w auli rozpoczął się kolejny dzień zmagań, tym razem klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. Wszystkie przedstawienia były na bardzo wysokim poziomie, ale naszym zdaniem najlepszymi aktorami okazali się uczniowie klasy 3c, którzy pojawili się w przedstawieniu „Anulka Bidulka" oraz uczniowie klasy 4a we "Współczesnym Pinokiu" przygotowanym przez Joannę Hajor.
Sztuka wystawiona przez klasę 3c opowiadała o złym traktowaniu dziewczynki przez kolegów. Dziecko nie miało bowiem pieniędzy na kino. Uwagę widzów zwróciły cztery wróżki, które pomagały Anulce przetrzymać złe chwile. Dziewczynka była krzywdzona przez inne dzieci, mimo to im wybaczała i pozwalała sobie pomagać. Ta historia została świetnie zagrana i naszym zdaniem zasługuje na szczególne uznanie.
W przedstawieniu pokazanym przez klasę 4a podobała się nam utalentowana dziewczynka grająca główną rolę Pinokia. Widzowie dobrze się bawili i chcieliby zobaczyć jeszcze więcej takich przedstawień.
Dziś - 24.03.2011 klasy piąte i szóste pokazały swoje przedstawienia. Nieco mniej nas one zainteresowały, ale spośród siedmiu obejrzanych sztuk najlepszą okazał się „Świat Mitów". Spektakl w formie pantomimy pod okiem pań Barbary Stępniewskiej i Agaty Szyndler-Majowskiej przygotowały klasy 4d i 5a. Naszym zdaniem jest to bardzo trudna forma przekazu, gdyż aktorzy muszą ruchem i gestem przedstawić treść sztuki.
Jutro finał XXI Festiwalu Miniatur Teatralnych. Wszystkie klasy pokazały się z jak najlepszej strony, cieszymy się, że i nasze przedstawienie zostało docenione przez jury."
Agata Kozielska:
W piątek odbyło się podsumowanie XXI Festiwalu Miniatur Teatralnych. Nagrodzone każdego dnia spektakle zostały ponownie zaprezentowane. Uczniowie szkoły entuzjastycznie oklaskiwali występy swoich kolegów. Następnie jury udało się na obrady i ogłosiło swój werdykt. Nagrodę GRAND PRIX zdobyły klasy IIID i IIIC.
Pani dyrektor Joanna Salwerowicz wręczyła nagrodę „Januszka" Darii Kasprzak z klasy IIID za rolę śmierci w sztuce "Wszyscy ludzie posłuchajcie". Podziękowała uczniom za udział w festiwalu i zaprosiła na imprezę w przyszłym roku."

XIII FESTIWAL KULTURY MŁODZIEŻY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły prezentowali przedstawienia teatralne w Miejskim Przeglądzie na Festiwalu Kultury Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów. W rywalizacji wzięło udział 12 zespołów. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zyskali aktorzy z klasy 2d za spektakl pt. „Brudno-czysto" w reżyserii Bożeny Przybylskiej, III miejsce – zespół z klasy 6b za sztukę „Maska” nad przygotowaniem której czuwała Maria Płonka. W kategorii gimnazja przyznano tylko wyróżnienia, z których jedno przypadło aktorom z klasy IIB za przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek", nad którym opiekę artystyczną sprawowały Mirosława Kosakowska i Marta Jachimowska.

WSPANIAŁY SUKCES ŁUKASZA, SZYMKA I ANI

Anna Balicka, jako pierwsza w historii naszego gimnazjum, została laureatką wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego. Uczennica będzie zwolniona z części językowej egzaminu gimnazjalnego.
Uczniów przygotowali: Anna Ząbkowska-Petka, Jolanta Brembor oraz Sebastian Hanke.

 

PUCHAR RYCERZA KMITY

 

2 i 3 kwietnia w Zabierzowie w zawodach pływackich o Puchar Rycerza Kmity rywalizowało ze sobą niemal pół tysiąca zawodników w sześciu kategoriach wiekowych. Organizatorzy twierdzą, że była to największa impreza pływacka w Polsce. Klasę IA reprezentowało czterech zawodników: Kamila Pacoń, Paulina Kwiecień, Krystian Godula, Rafał Sosnowski. Najlepszy wynik uzyskała Kamila Pacoń, która na 100 m stylem klasycznym zajęła II miejsce, a na 50 m stylem klasycznym - III lokatę. W punktacji ogólnej znalazła się na
X nagradzanym miejscu. Krystian Godula w konkurencji 50 m stylem grzbietowym wywalczył IV miejsce, a w pozostałych konkurencjach znacznie poprawił swoje wyniki.

 

KOPCIUSZEK, PINOKIO A MOŻE... KOSZMARNY KAROLEK?

 

W bibliotece szkolnej miał miejsce konkurs plastyczny „Kopciuszek, Pinokio a może... Koszmarny Karolek?" Mój ulubiony bohater literacki”. Inicjatorem była Bibliotekę Wojewódzką w Katowicach, a pracownicy naszej szkolnej biblioteki pod kierunkiem Marty Jachimowskiej włączyli się w akcję, której celem było rozbudzenie zainteresowań literackich i plastycznych oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej i wyobraźni twórczej.

 

konkursplastyczny_1  konkursplastyczny_2 

 

II miejsce w kategorii przedszkola i klasy 1 - otrzymała Roksana Masarczyk z klasy 1e.
Julia Szyguła z klasy 1e oraz Karolina Grzesik, Sandra Klabisz i Adam Bruliński z klasy 2b zyskali wyróżnienia.
Dzieci otrzymały nagrody książkowe oraz zaproszenie na warsztaty „Teatr cieni czyli prapoczątki kina” w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach. W czasie wakacji będzie tam można obejrzeć nagrodzone prace.

 

PANDA 2011

 

W dniach 4 -11 kwietnia odbyły się Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe Panda 2011. Trzydziestu uczniów z naszej szkoły przystąpiło do testu z języka angielskiego, który składał się z 30 pytań z zakresu materiału szkoły podstawowej. IX miejsce w Polsce i wyróżnienie otrzymał uczeń klasy 6 c - Gustaw Błaszczyński. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania. Uczniów przygotowały Patrycja Walasek-Lustyk oraz Anna Gumułczyńska.

 

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

 

8 kwietnia - po raz kolejny w naszej szkole - odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym z udziałem 6 drużyn ze szkół podstawowych i 8 drużyn z gimnazjów.

 

rowery3

 

Drużynowe zwycięstwo przypadło zespołom Szkoły Podstawowej nr 5 w składzie Maciej Machulec, Jan Dworak, Eryk Dobosz oraz Gimnazjum Sportowego nr 11 w składzie Adrian Mazur, Kamil Mika i Piotr Nowak.
W kategorii szkół podstawowych II miejsce zdobyła SP nr 12, zaś III - SP 14.
II miejsce wśród gimnazjów zajęła drużyna Gimnazjum nr 7,
a III - Gimnazjum nr 8. Nagrody dla uczniów ufundował Urząd Miasta Chorzów.

 

rowery1  rowery2 

 

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem w kategorii szkół podstawowych okazał się Maciej Machulec z SP nr 5, w kategorii gimnazjów - Adrian Mazur z Gimnazjum nr 11. Uczniowie otrzymali jako nagrody rowery sponsorowane przez PZU SA.
Zespoły przygotowała Joanna Balicka.

 

GÓRA PISANEK

 

gorapisanek

 

14 kwietnia w Miejskim Domu Kultury „ Batory” nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Góra pisanek”. Akcja miała na celu rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży, kultywowanie tradycji ludowych i pobudzanie wyobraźni plastycznej. I miejsce zajęła uczennica klasy 1d - Weronika Joszko. Wyróżnienia zyskały: Katarzyna Dudzik z klasy 1d oraz Martyna Wróbel z klasy 2c. Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostały zlicytowane na aukcji, a środki w ten sposób uzyskane wspomogły Ochronkę działającą przy parafii WNMP w Chorzowie. Ponadto nasza szkoła została nagrodzona za najbardziej liczny udział dzieci w konkursie, trud włożony w przygotowanie prac  i wspieranie lokalnych inicjatyw.

 

ZAWODY W ORIENTEERINGU

 

19 kwietnia na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku miały miejsce zawody w Biegach Na Orientację. Nasi najbardziej zorientowani w terenie zawodnicy i zawodniczki stawili się na starcie biegu z mapą i kompasem. Trzeba było odnaleźć punkty w terenie zgodnie z oznaczeniami na mapie.

 

orienteering_1  orienteering_2 

 

Wśród reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 5 najlepszy okazał się Aleksander Kachel z klasy 5b, który zyskał II lokatę wśród pozostałych startujących. Naszym najlepszym zawodnikiem w orienteeringu wśród gimnazjalistów był Kajetan Duszyński z klasy IIIB, który podobnie jak jego młodszy kolega pojawił się na II miejscu na mecie biegu. Drużynowo Szkoła Podstawowa nr 5 zajęła V miejsce wśród dziewcząt i III miejsce wśród chłopców. Gimnazjum Sportowe nr 11 w kategorii dziewcząt zajęło I miejsce, drużyna chłopców zajęła V lokatę. Opiekunami zawodników byli Krzysztof Podchul i Marzena Wolska.

 

DRUŻYNY NA ZŁOTY MEDAL

 

gimnazjada_plywanie  gimnazjada_plywanie4 

 

4 maja w Dąbrowie Górniczej odbyły się Finały VII Gimnazjady. W zawodach pływackich w ośmiu konkurencjach i wyścigu sztafetowym o punkty walczyły reprezentacje czternastu szkół gimnazjalnych województwa śląskiego wyłonionych podczas eliminacji. Po emocjonujących zmaganiach uczniowie naszej szkoły odnieśli zwycięstwo zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców.

 

gimnazjada_plywanie3  gimnazjada_plywanie2 

 

Szkołę reprezentowali uczniowie: Marta Lempart, Marta Milewska, Sonia Nowak, Anna Knapik, Monika Świerczek, Katarzyna Pietroniec, Kamila Pacoń, Paulina Kwiecień, Szymon Warwas, Wojciech Kaczmarek, Kamil Mika, Grzegorz Kłos, Przemysław Stefan, Paweł Postulka, Artur Jamroży i Wojciech Skrzypiec.

 

SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY

 

pierwszapomoc1

 

6 maja w ramach dni promocji zdrowia uczniowie klas szóstych wzięli udział w szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Higienistka szkolna Halina Kurzaczek oraz opiekun szkolny koła PCK Kornelia Baljon pomagały w trakcie nauki. Uczniowie: Kamil Pytloch, Michał Ciołek, Aleksander Kołtun, Jan Cybulski, Krystian Miler, Jarosław Wątroba i Paweł Żurek zyskali umiejętności z zakresu praktycznego udzielania pierwszej pomocy.

 

pierwszapomoc3  pierwszapomoc2 

 

Następnie na poszczególnych stanowiskach tematycznych takich jak: krwotoki, wstrząsy, urazy kończyn górnych i dolnych, reanimacja, oparzenia, ukąszenia, urazy kręgosłupa, przekazywali swoją wiedzę i umiejętności kolejnym grupom uczniów z klas szóstych.

 

TEATR PO ANGIELSKU

 

17 maja uczniowie klas 6d i 2d reprezentowali szkołę na IX Rejonowym Konkursie Anglojęzycznych Miniatur Teatralnych organizowanym przez Gimnazjum nr 3 im. W. Korfantego w Siemianowicach Śląskich.

 

teatrpoangielsku1  teatrpoangielsku2 

 

Klasa 6d przedstawiła adaptację bajki „Goldilocks and The Three Bears" w reżyserii Patrycji Walasek-Lustyk, a klasa 2d pokazała bajkę „Little Red Riding Hood" przygotowaną przez Annę Gumułczyńską. Uczniowie klasy 2d podczas Konkursu Laureatów, który odbył się 24 maja, zostali wyróżnieni za grę aktorską i poprawność językową. Wśród laureatów znaleźli się: Arletta Błaszczyk, Anastazja Buczek, Julia Kawka, Patryk Sikora, Michalina Rutkowska i Weronika Wołowyczko. Warto wspomnieć, że była to najmłodsza grupa biorąca udział w tym konkursie.

 

ZAWODY NA ROLKACH

 

rolki3  rolki1 

 

19 maja, już po raz czwarty, odbyły się szkolne zawody w jeździe szybkiej na rolkach. Z tą dyscypliną zmagali się dziewczęta i chłopcy z klas czwartych, piątych i szóstych. W imprezie cieszącej się dużą popularnością wzięło udział aż 42 uczniów. Uczniowie startowali indywidualnie we własnych kategoriach wiekowych. Zadaniem zawodników było przejechanie ósemki, slalomu i odcinka w linii prostej w jak najkrótszym czasie. O zwycięstwie decydował najlepszy czas. Podczas zawodów panowała miła atmosfera wśród zawodników i kibiców, duch zdrowej rywalizacji i gorącego dopingu. Nie zawiodła nas też słoneczna pogoda.

 

rolki2  rolki4 

 

Dzięki wsparciu Rady Rodziców na zwycięzców czekały nagrody w postaci dyplomów i sprzętu sportowego. Imprezę ubarwił występ szkolnego zespołu tanecznego "Orion”.
Organizatorkami zawodów były Magdalena Małek i Maria Poznańska.

 

MIŁOŚĆ W POEZJI

 

16 maja w konkursie recytatorskim "Miłość niejedno ma imię" zaprezentowało się 71 recytatorów. Podziwiali ich koledzy i rodzice.

 

recytowanie1  recytowanie2 

 

Po burzliwych obradach jury w składzie: Bożena Koteja, Agata Szyndler-Majowska i Marta Jachimowska wydało następujący werdykt: w grupie wiekowej klas pierwszych - trzecich I miejsce zajęła Karolina Serafin z klasy 1e, II miejsce przyznano Weronice Wołowczyk z klasy 2d, III miejsce otrzymała Emilia Słowik z klasy 2a. Wyróżnienie zdobyła Emilia Nyc z klasy 2a i Michalina Sobczak z klasy 2e.
Natomiast w grupie starszej przyznano następujące miejsca: I dla Zofii Sobczak z klasy 6e, II dla Sebastiana Krauze z klasy 5a i równorzędne II miejsce dla Jana Cebulskiego z klasy 6e, III lokatę zajęła Emilia Danysz z klasy 4b.

 

FINAŁ „CZWARTKÓW LEKKOATLETYCZNYCH”

 

fina_czwartkw_la_2011_1  fina_czwartkw_la_2011_3 

 

Podczas zawodów uczniowie klas 4 - 6 szkół podstawowych wystartowali w wybranych przez siebie konkurencjach. Każdy zawodnik miał prawo wybrać bieg na dystansie 60 m, 300 m oraz 600 m dla dziewcząt lub 1000 m dla chłopców lub rzut piłeczką palantową albo skok w dal lub skok wzwyż. Najlepsi zawodnicy eliminacji całego cyklu wzięli udział w finale miejskim w dniu 19 maja. Uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe lokaty w wybranych przez siebie konkurencjach.

 

fina_czwartkw_la_2011_2  fina_czwartkw_la_2011_4 

 

W finale najlepszymi wynikami i pierwszymi miejscami pośród dziewcząt w Chorzowie mogły się pochwalić: Linda Waloń z kl. 4b w biegu na 60 m – 10,68 s, Wiktoria Kluga z kl. 5b w biegu na 300 m – 50,26 s i w skoku wzwyż – 130 cm, Patrycja Pajonk z kl. 6b w biegu na 300 m – 46,66 s, Aleksandra Kopiec z kl. 4b w rzucie piłeczką palantową – 29 m, Sonia Malik z kl. 5b w skoku w dal – 3,83 m, Jagoda Dubińska z kl. 6b w skoku wzwyż – 145 cm.
fina_czwartkw_la_2011_5  fina_czwartkw_la_2011_6 

 

Wśród chłopców zwyciężyli: Patryk Juzyszyn z kl. 5b w biegu na 1000 m oraz w skoku w dal, Robert Bryłka z kl. 5b w skoku w dal, Bartosz Mazur z kl. 6b w skoku w dal, Denis Jaworski z kl. 6b w skoku wzwyż. Patrycja Pajonk w biegu na 300 m ustanowiła nowy rekord szkoły na tym dystansie, natomiast Jagoda Dubińska w skoku wzwyż wyrównała rekord szkoły w skoku  wzwyż.

 

UCZNIOWIE KLASY 2d LAUREATAMI FESTIWALU

 

20 maja uczniowie klasy 2d SP brali udział w XXXVI Festiwalu Artystycznym Dzieci i Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego w Częstochowie, reprezentując miasto Chorzów w kategorii teatralnej. W ciągu siedmiu dni trwania festiwalu na scenie zaprezentowało się 38 zespołów teatralnych.   
Z satysfakcją informujemy, że nasi młodzi uczniowie, którzy zaprezentowali spektakl „Brudno, czysto” pod kierunkiem wychowawcy Bożeny Przybylskiej, są w gronie laureatów tego festiwalu.  Koncert finałowy odbył się 14 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie.

 

XXXIII RAJD KUSEGO

 

rajd2  rajd1 

 

W sobotę 21 maja odbył się XXXII Rajd Kusego, w którym wzięło udział 52 uczniów naszej szkoły. Rajd przygotowała i poprowadziła grupa uczniów klasy II D gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego „Walory krajobrazowe Jury Krakowsko–Częstochowskiej – XXXII Rajd Kusego”.

 

rajd3  rajd4 

 

Trzy trasy wiodły Dolinkami Podkrakowskimi: Będkowską, Bolechowicką, Kobylańską i Kluczwody. Metą rajdu były Zamkowe Skały w Dolinie Kluczwody. Krajobraz jurajski pełen dolin, wąwozów, skał wapiennych, jaskiń i źródeł krasowych stanowił niewątpliwy walor wyprawy. Uczestnicy zwiedzili dwie najciekawsze jaskinie tego regionu: Jaskinię Nietoperzową i Jaskinię Wierzchowską Górną. Zapraszamy na kolejny jesienny Rajd Kusego na początku przyszłego roku szkolnego.

 

LIGA KLUBÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

 

26 maja w zawodach pływackich Ligi Klubów zmierzyli się uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych Województwa Śląskiego w Katowicach. Nasz klub reprezentowało 18 osób z klasy IA i 2 uczniów z klasy IIA będących pod  opieką trenerki Grażyny Błaszczak. Były to zdecydowanie najlepsze zawody w tym roku szkolnym. Zawodnicy ustanowili nowe rekordy życiowe, a większości z nich udało się stanąć podium.

 

ligagimnazjalna2  ligagimnazjalna1 

 

I miejsce zdobyli:
- Kamila Pacoń – 50 m oraz 100 m stylem klasycznym 
- Agnieszka Makioła - 200m stylem motylkowym
- sztafeta kobiet na dystansie 4 x 50 m stylem zmiennym w składzie: Paulina Kwiecień, Kamila Pacoń, Agnieszka Makioła, Bartosz Dominika.
II miejsce zajęli:
- sztafeta mężczyzn na dystansie 4 x 50 m stylem zmiennym w składzie: Krystian Godula, Rafał Sosnowski, Bartosz Osadnik, Michał Knap.
III miejsce zyskali:;
- Magdalena Kokoszka – 200 m stylem grzbietowym 
- Rafał Sosnowski – 200 m stylem grzbietowym 
- Agnieszka Makioła – 100 m stylem zmiennym
- Krystian Godula – 100 m stylem zmiennym 
- sztafeta kobiet na dystansie 4 x 50 m stylem zmiennym w składzie: Magdalena Kokoszka, Wiktoria Brulińska, Magdalena Rus, Agnieszka Mikołajec
- sztafeta mieszana na dystansie 4 x 100m stylem dowolnym w składzie: Paulina Kwiecień, Kamila Pacoń, Rafał Sosnowski, Krystian Godula.
Była to druga i zarazem ostatnia runda tego typu zawodów w tym roku szkolnym. W punktacji łącznej nasz klub KS Piątka Chorzów zajął I miejsce z przewagą 30 punktów nad II miejscem. Nasi zawodnicy osiągnęli również duży sukces otrzymując statuetki dla najlepszych zawodników w danej kategorii wiekowej z całego roku:
- Kamila Pacoń - II miejsce
- Agnieszka Makioła - III miejsce
- Paulina Kwiecień - V miejsce.

 

FINAŁ WOJEWÓDZKI W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM

 

31 maja na stadionie MOS Sosnowiec w finałowych zawodach w czwórboju LA obie nasze drużyny dziewcząt i chłopców spotkały się z najlepszymi drużynami wśród szkół podstawowych na Śląsku. Jak wynikało z regulaminu każdy z sześciu zawodników w zespole musiał wziąć udział w czterech konkurencjach: w biegu na dystansie 60 m, w skoku w dal, w rzucie piłeczką palantową oraz w biegu na 600 m dziewcząt i 1000 m chłopców. Suma punktów zdobytych przez poszczególnych zawodników składała się na punktację całego zespołu.

 

czw1  czw2 

 

Drużyna dziewcząt Szkoły Podstawowej nr 5 zajęła V miejsce, natomiast chłopcy zajęli XI lokatę. Drużynę dziewcząt w składzie Jagoda Dubińska z kl 6b, Patrycja Pajonk z kl. 6b, Paulina Peda z kl. 6a, Wiktoria Kluga z kl. 5b, Wiktoria Grabny z kl. 6b oraz Martyna Stasiła z kl. 6b poprowadziła trenerka Marzena Wolska, a drużynę chłopców w składzie Bartosz Mazur z kl. 6b, Jakub Styrna z kl. 6b, Łukasz Krucke z kl. 6b, Eryk Dobosz z kl. 6c, Michał Chwałek z kl. 6b oraz rezerwowy zawodnik Adam Kruczalok z kl 6c trenerka Zuzanna Szojda. Wśród dziewcząt najwięcej punktów zdobyła Jagoda Dubińska, zaraz za nią uplasowała się Patrycja Pajonk. Najlepszym zawodnikiem wśród chłopców okazał się Bartosz Mazur.

 

SIATKÓWKA PLAŻOWA

 

siatka

 

31 maja w zawodach w siatkówce plażowej szkół podstawowych w WPKiW w Chorzowie udział wzięły reprezentacje 7 szkół, w tym także nasza. Zgodnie z regulaminem zawodów drużynę stanowił zespół mieszany w składzie: Marta Prandzioch oraz Robert Wysocki, uczniowie klasy 6b. Rozgrywki odbywały się z podziałem na dwie grupy, których zwycięzcy mogli wziąć udział kolejno w półfinale i finale.
Po zaciętej walce nasza drużyna zajęła III miejsce w mieście Chorzowie. Opiekunem zawodników był Tomasz Grzywacz.

 

BIEG ROZSTAWNY - SZTAFETY 8 x 50 m

2 czerwca na stadionie MORiS miały miejsce wyścigi sztafet 8 x 50 m piątych klas. Każda z drużyn składała się z 8 zawodników, z których każdy miał za zadanie pokonać dystans 50 m z maksymalną prędkością zmieniając między sobą pałeczkę sztafetową. Zawody te integrują startujących w zespole zawodników. Wynik końcowy zależy od pracy całego zespołu. W tym roku obie nasze drużyny dziewcząt i chłopców Szkoły Podstawowej nr 5 zdobyły I miejsce.

biegroz1  biegroz 

W skład drużyny dziewcząt weszły: Wiktoria Kluga, Alina Kachel, Maria Kacprzyk, Sonia Malik, Dominika Świerzy, Weronika Parkieta, Sandra Garncarek, Weronika Wilsz oraz w rezerwie Samira Garncarek.
W drużynie chłopców pobiegli: Oliwier Igies, Jonatan Górczyński, Aleksander Gawrysz, Patryk Oleś, Aleksander Kachel, Kamil Antoszczak, Jakub Rajwa, Robert Bryłka. Drużyny przygotowali Krzysztof Podchul i Tomasz Grzywacz.

DRUŻYNOWE ZAWODY LEKKOATLETYCZNE

zaw_lekk6  zaw_lekk3 

7 czerwca w Częstochowie odbył się Finał Wojewódzki w Drużynowych Zawodach Lekkoatletycznych. Każdy z zespołów wystawił 15 zawodników w przynajmniej 5 konkurencjach lekkoatletycznych. Nowością w tym roku była możliwość wzięcia udziału w sztafecie na dystansie 4 x 100 m. Suma punktów zdobyta przez każdego zawodnika oraz suma punktów pozyskanych przez zawodników biorących udział w sztafecie przeliczona według tabel punktowych dawała wynik całego zespołu.

zaw_ lekk2  zaw_lekk4 

Dwie drużyny dziewcząt i chłopców reprezentowały barwy Gimnazjum Sportowego nr 11. W finale wojewódzkim w gronie 16 najlepszych zespołów dziewcząt i chłopców na Śląsku obydwie nasze drużyny zajęły IX miejsca.
Odnieśliśmy również sporo sukcesów indywidualnych:
- Kajetan Duszyński zajął I miejsce na Śląsku w biegu na 300 m z czasem 37,02 s (jego rekord szkoły to 36,57 s),
- Aleksander Serafin - II lokatę w biegu na 100 m z czasem 11,50 s (jego rekord szkoły to 11,44 s),
- Olaf Drozdowski zyskał II miejsce w rzucie dyskiem z wynikiem 33,38 m (jego rekord szkoły to 35,74 m),
- Michał Mikołajczyk w skoku wzwyż zajął III miejsce z wynikiem 165 cm (jego rekord szkoły to 175 cm),
- sztafeta chłopców w składzie Aleksander Serafin, Kajetan Duszyński, Piotrek Nowak i Beniamin Nieśpiałowski na dystansie 4 x 100 m zajęła II miejsce na Śląsku z wynikiem 45,61 s,

zaw_lekk  zaw_lekk5 

- Marta Lempart w biegu na 600 m uzyskała świetny rezultat 1:47,20 s, który jest zarazem jej rekordem w szkole,
- Anna Knapik uplasowała się tuż za Anią z czasem 1:48,49 s.
Najlepszy wynik uzyskał Kajetan Duszyński w biegu na 300 m - 183 pkt, następny był Aleksander Serafin w biegu na 100 m - 158 pkt.
Wśród dziewcząt najwięcej punktów – 111 zdobyły egzekwo Marta Lempart  startująca w biegu na 600 m oraz Martina Szpyra w biegu na 300 m.
Natomiast zawodnicy startujący w sztafecie chłopców na dystansie 4 x 100 m zdobyli aż 185 pkt.

ZŁOTE GIMNAZJALISTKI

9 czerwca w Sosnowcu rozegrano Finał Gimnazjady Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego w dwuboju lekkoatletycznym. Reprezentacja dziewcząt Gimnazjum Sportowego nr 11: Marta Lempart, Anna Knapik, Monika Świerczek, Paulina Kwiecień po zaciętej walce ponownie zdobyła złoty medal. Drużyna chłopców: Szymon Warwas, Grzegorz Kłos, Kamil Mika i Rafał Sosnowski wywalczyła srebrny medal. Gratulujemy zawodnikom i trenerom!

BIEG PRZEŁAJOWY IM. JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO

9 czerwca uczniowie szkoły wzięli udział w corocznym biegu przełajowym im. Janusza Kusocińskiego, organizowanym przez Zespół Szkół Sportowych nr 1 oraz Urząd Miasta Chorzowa. W zawodach brały udział szkoły podstawowe i gimnazja. Drużyna mogła liczyć na punkty pozyskane przez cztery zawodniczki oraz czterech chłopców.

bieg_kusy_1  bieg_kusy_2 

Wśród szkół podstawowych Szkoła Podstawowa nr 5 zajęła II miejsce w mieście. Zdecydowanie lepiej wypadły dziewczęta:
- I miejsce zajęła Paulina Peda z klasy 6a,
- II miejsce - Patrycja Pajonk z klasy 6 b,
- III miejsce - Wiktoria Kluga z klasy 5b.
Drużyna Gimnazjum Sportowego nr 11 wywalczyła I miejsce w mieście.
Indywidualnie najlepsze wyniki wśród dziewcząt zyskały:
- II miejsce - Klaudia Godula z klasy II B,
- IV miejsce - Martina Szpyra z klasy IIIB.
Wśród chłopców zwycięzcą okazał się Kajetan Duszyński z klasy IIIB.

XXII OLIMPIJSKIE DNI SPORTU

W czasach obecnych, tak pełnych wspaniałych możliwości, a z drugiej strony obfitujących w tyle niebezpieczeństw, nowoczesny olimpizm ma być szkołą etycznego ideału i czystości moralnej, wytrzymałości fizycznej i cielesnej siły” – to słowa barona Pierre de Coubertin, które stanowiły motto XXII Olimpijskich Dni Sportu.
dnisportu  dnisportu2 

Znicz olimpijski zapaliła Aleksandra Kokowska, uczennica klasy IIIB o profilu lekkoatletycznym, złota medalistka Mistrzostw Polski w rzucie młotem. Trzy dni zawodów sportowych przyniosły widzom i zawodnikom moc wrażeń. Młodzież rywalizowała w grach i zabawach, sztafetach lekkoatletycznych, piłce nożnej i wyścigach drużynowych w wodzie. Nowością były drużynowe skoki na skakance. Oglądaliśmy też pokazowe mecze piłki nożnej i siatkówki nauczycieli z uczniami gimnazjum. Punkty były sumowane na poziomie poszczególnych klas. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami podczas uroczystego zakończenia Olimpijskich Dni Sportu.

DRUGIE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE

Po raz kolejny adepci sztuki aktorskiej z naszej szkoły odnieśli sukces  reprezentując Chorzów w Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznym w Częstochowie. 20 maja uczniowie klasy 2d wystawili spektakl w reżyserii Bożeny Przybylskiej pt. „Brudno-czysto". 14 czerwca podczas koncertu laureatów Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego pod patronatem prezydenta miasta Częstochowy przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowy, Naczelnik Wydziału Edukacji Ryszard Stefaniak i Ireneusz Kozyra – Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta wręczali statuetki, dyplomy i nagrody. Wychowawczyni klasy 2d Bożena Przybylska również odebrała gratulacje i statuetkę przyznaną jej klasie jako laureatom II miejsca. Jest to niewątpliwy sukces drugoklasistów, gdyż w przeglądzie brało udział aż 38 zespołów teatralnych.

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES