^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

WITAJ SZKOŁO


Pierwszego września zaczął się rok szkolny 2008/2009. Akademię inaugurującą nowy rok szkolny przygotowały Anna Ząbkowska - Petka i Ewa Trybel - Kompała. Uczniów przywitała dyrektor Joanna Salwerowicz, życząc zapału do nauki i imponujących osiągnięć edukacyjnych oraz sportowych. Po uroczystości przywitania na szkolnym patio, uczniowie gimnazjum udali się do auli na przyjęcie klas pierwszych do grona Gimnazjum Sportowego nr 11. Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez Małgorzatę Cieślińską, uczniom klas pierwszych wręczono legitymacje szkolne.
Na początku roku było 799 uczniów szkoły podstawowej oraz  279 uczniów gimnazjum

 


WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO  

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego:
Przewodnicząca SU - Justyna Kubista - klasa III D gimnazjum   
Zastępca przewodniczącej  SU - ALina Trybus - klasa III D gimnazjum  

Skład Rady Młodzieżowej Samorzadu Uczniowskiego
 
1. Kubista Justyna  
2. Trybus Alina      
3. Borkowski Marek - 4 b  szkoła podstawowa
4. Górczyńska Miriam -  5 e  szkoła podstawowa
5. Jóźwiak  Karolina -  5 d  szkoła podstawowa
6. Mańka Maciej -  5 d  szkoła podstawowa
7. Przybyłka Bartosz - 5 e   szkoła podstawowa
8.  Basek Joanna - III B  gimnazjum
9. Brol Agnieszka - III C gimnazjum
10. Grundaj Kinga - II D gimnazjum
11. Helik Wojciech - III C gimnazjum
12. Pieczka Magdalena - II C gimnazjum

Trójki klasowe ze szkoły podstawowej i gimnazjum dnia 29 września br. brały udział w wyborach przewodniczącego samorządu szkolnego oraz Rady Młodzieżowej 
Prawo głosu mieli opiekunowie samorządu:
- wicedyrektor szkoły Teresa Bednarek
- Michał Aloszko,
- Wojciech Niezgoda,
- Joanna Hajor,
- Aleksandra Zimnik.

Każdy reprezentant  trójki klasowej miał prawo do oddania trzech głosów, na:
- przewodniczącego
- członka Rady Młodzieżowej ucznia szkoły podstawowej
- członka Rady Młodzieżowej ucznia gimnazjum.
W tym roku na funkcję przewodniczącego szkoły kandydowali:
- Justyna Kubista – uczennica klasy III D Gimnazjum Sportowego nr 11. Justyna o sobie: "Jestem osobą otwartą, która pragnie zmian" 
- Alina Trybus – uczennica klasy III D Gimnazjum Sportowego nr  11. O sobie: "Chciałabym abyście wszystkie swoje spostrzeżenia mogli swobodnie wyrazić".
Do Rady Młodzieżowej ze szkoły podstawowej kandydowali:
- Marek Borkowski – uczeń klasy 4b. Marek o sobie: "Chcę wstąpić do koła młodzieżowego, ponieważ mogę zaoferować pomoc uczniom w organizowaniu zajęć pozalekcyjnych.
- Marcin Chyra – uczeń klasy 4e.  O sobie: "Uważam że członkowstwo w samorządzie szkolnym jest szczególnym zaszczytem i wyróżnieniem dla ucznia".
- Miriam Górczyńska – uczennica klasy 5e. Miriam o sobie "Chciałabym działać w sekcji naukowej".
- Bartosz Przybyłka – uczeń klasy 5e  5. Bartosz: "Interesuję się sportem, chcę działać w Radzie Młodzieżowej".
-  Maciej Mańka – uczeń klasy 5d. Maciek: "Postaram się zrobić jak najwięcej dla szkoły”.
- Karolina Jóźwiak – uczennica klasy 5d. Karolina: "Chciałabym pracować na rzecz koleżanek i kolegów oraz mojej szkoły w Młodzieżowej Radzie Szkoły".
Do Rady Młodzieżowej z Gimnazjum Sportowego nr 11 kandydowali
- Magdalena Pieczka – uczennica klasy II D. Magda o sobie: "Szczególnie interesuje mnie sekcja sportowa, ale także sekcja biznesu”.
- Wojciech Helik  - uczeń klasy III C. Wojtek: "Miejsce w samorządzie szkolnym jest w pewnego rodzaju wyzwaniem i ciekawą przygodą".
- Kinga Grundaj – uczennica klasy II D. Kinga: "Uwielbiam grać w koszykówkę i siatkówkę. Nie pogardzę bieganiem i rolkami".
- Aleksander Kawka – uczeń klasy III C. Olek: "Chciałbym należeć do sekcji biznesu, dlatego proszę was o głos".
- Agnieszka Brol – uczennica klasy III C. O sobie: "Moim zdaniem w samorządzie szkolnym powinny być osoby odpowiedzialne i które możemy darzyć naszym zaufaniem".

WIEŚCI Z PEKINU

 

kasia1  kasia2 

 

 • Już po raz drugi trzyosobowa reprezentacja pływaków z  Chorzowa wzięła udział w paraolimpiadzie, która odbywała się we wrześniu w Pekinie.
  W poprzedniej paraolimpaiadzie w Atenach uczniowie naszej szkoły odnieśli wielkie sukcesy. Mateusz Michalski zdobył dwa brązowe medale (100 m stylem grzbietowym oraz w sztafecie 4*100 zmiennym), Katarzyna Pawlik wywalczyła trzy medale (złoto 400m stylem dowolnym oraz dwa srebra: 100m stylem dowolnym, 100m stylem motylkowym). Trenerem zawodników była Grażyna Błaszczak.
 • W Pekinie Katarzyna Pawlik w eliminacjach pobiła rekord świata na 100 m stylem dowolnym. W finale popłynęła jeszcze o 0,01 sek. szybciej, ale niestety przegrała o 0,02 s w walce o pierwsze miejsce rozdzielając dwie Amerykanki. Mateusz Michalski zajął 4 miejsce  na 100m stylem grzbietowym.
 • 11.09 2008 r. Kasia Pawlik zdobyła drugi medal. Tym razem był to brąz na dystansie 200m stylem zmiennym. Wygrała walkę o trzecie miejsce po pasjonującym wyścigu. Wydawało się jeszcze na 10 m przed ścianą, że na brąz nie ma najmniejszych szans. Wtedy włączyła piąty bieg i rzutem na ścianę zdobyła medal.
 • 18.09.2008 r. Kasia Pawlik w Pekinie zdobyła 4 medale: złoto z rekordem świata na 400m stylem dowolnym (w tym wyjściu  wszystkie medalistki popłynęły lepiej od rekordu świata), srebro z rekordem Europy na 100m stylem dowolnym, srebro z rekordem Europy na 50m stylem dowolnym, brąz na 200m stylem zmiennym - rekord Polski. Została najlepszą zawodniczką polskiej ekipy.
  Kasia będzie niosła flagę Polski na ceremonii zakończenia Igrzysk Paraolimpijskich.
  Ja jako trener jestem bardzo dumna że mam tak wspaniałą zawodniczkę.
  Grażyna Błaszczak (która jest autorką relacji z Pekinu).
  grazyna
  medale 

  NOWA PRACOWNIA KOMPUTEROWA
  efs3
  Gimnazjum Sportowe nr 11 w Zespole Szkół Sportowych nr 1 otrzymało nową pracownię komputerową zakupioną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach realizacji projektu „Pracownie komputerowe dla szkół”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
  Do dyspozycji uczniów przeznaczonych zostało 10 stanowisk komputerowych. Pracownia uzyskała również mobilny zestaw multimedialny. 

  W ROKU JUBILEUSZU DWUDZIESTOLECIA
dzienedu1  dzienedu2

 

Taki tytuł nosi pozycja książkowa wydana z okazji XX - lecia funkcjonowania szkoły. Autorami są nauczyciele Zespołu Szkół Sportowych. 
Słowo wstępne napisał dr Joachim Otte I zastępca Prezydenta Miasta, Romuald Broll, przewodniczący Rady Rodziców oraz Joanna Salwerowicz, dyrektor szkoły.
"Praca nauczyciela to jak praca w sadzie. Trzeba dbać o wszystkie drzewa, by móc zebrać obfite plony. Jubileusz dwudziestolecia szkoły jest doskonałym momentem, by przyjrzeć się dotychczasowym owocom. Sukcesy sportowe, kulturalne i dydaktyczne uczniów, wzruszające wydarzenia, udane imprezy, to tylko niektóre z nich. Losy absolwentów - to one zdają się potwierdzać, że ogrodnik należycie dbał o drzewa" (Aleksandra Zimnik, nauczyciel języka polskiego).
W książce znajdziemy również wspomnienia z wyjazdów w ramach współpracy szkół oraz programu Socrates a także wiele zdjęć upamiętniających szczególne chwile.
"Pracę w Zespole Szkół Sportowych nr 1 rozpocząłem w 2002 roku. Miałem szczęście spotkać tu ludzi, dla których praca jest jednocześnie pasją. Podziwiam ich za miłość do zawodu i poświęcenie uczniom. Przekonałem się, że dobra szkoła to przede wszystkim ludzie tworzący jej niepowtarzalny klimat. Oprócz przekazywanej wiedzy równie ważne jest budzenie umysłów i serc. Jednak najcenniejszy jest dla mnie każdy uśmiech ucznia, każdy powierzony problem" - Michał Aloszko, nauczyciel języka polskiego.

PASOWANIE NA UCZNIA

 

pasowanie1  pasowanie2 

pasowanie3 

 

 DEBATA EUROPEJSKA

Dnia 3 października o godz. 8.00 odbyła się w auli szkoły debata z udziałem posła do Parlamentu Europejskiego dr  Janem Olbrychtem i młodzieżą Gimnazjum Sportowego nr 11. Debatę zorganizował Szkolny Klub Europejski, którego opiekunami są Michał Aloszko oraz Wojciech Niezgoda, przy pomocy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic. Celem debaty było omówienie roli Polski i naszego regionu w Uni Europejskiej.
Dr Jan Olbrycht jest doktorem socjologii, nauczycielem akademickim, ekspertem, politykiem i działaczem społecznym.
W latach 1998-2002 pełnił funkcję Marszałka Województwa Śląskiego a od 2004 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczącym Komisji ds. Rozwoju Regionalnego. W 2007 roku Jan Olbrycht został laureatem nagrody "Eurodeputowany Roku 2007" w kategorii polityka regionalna. Nagroda jest wręczana co roku przez miesięcznik "The Parliament Magazine".

debata1 debata2 debata3 


MISTRZOWIE MATEMATYKI

 

4 października 2008 roku w Szkole Podstawowej nr 25 odbyła sie otwarta lekcja matematyki dla uczniów od klasy piątej szkoły podstawowej po drugą gimnazjalną. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Balicka kl. 6 d, Michał Ślusarczyk kl. 6 d oraz Łukasz Olek kl. I D i Szymon Cieśliński kl. I C gimnazjum.
Tematem zajęć było obliczanie objętości i pola powierzchni prostopadłościanu i sześcianu. Atrakcją   zajęć był fakt, że uczniowie mieli możliwość korzystania z tablicy interaktywnej. Lekcja miała charakter konkursu. Uczestnicy rozwiązywali szereg zadań zbierając punkty za poprawne rozwiązania. Trzech uczniów z największą liczbą zdobytych punktów zostało nagrodzonych dyplomami i nadano im tytuł "Mistrza matematyki dnia 4.10.2008" Najlepszymi "matematykami" okazali się uczniowie: Ania Balicka, Szymon Cieśliński i Łukasz Olek.  

XV KONKURS PIOSENKI ŚLĄSKIEJ I TURYSTYCZNEJ
22 - 24.10.2008 r.


22 października w auli szkoły rozległy się głosy najmłodszych prezenterów – uczniów klas 1-3 kształcenia zintegrowanego. Ta część imprezy nie miała charakteru konkursu, a odbyła się w formie śląskiego biesiadowania. Dzieci śpiewały najpopularniejsze piosenki naszego regionu, prezentowały na scenie piękne, bogate stroje śląskie lub kolorowe, wygodne turystyczne ubiory. Mogliśmy usłyszeć piosenki: Karolinka, Karlik, Szła dzieweczka czy Jadą rowery i Stokrotka.
Następnie prezentowali się uczniowie klas 4 – 6, w tym roku było sześć klas tej kategorii: 4 d zaśpiewała: Walczyk górniczy; Bieszczadzki trakt; 4e – Kukułka; Staruszek świat; 6b – Karliku, Karliku; Hej bystra woda; 5b – Głęboka studzienka; Ale to już było; 4a - Karliku, Karliku; Chodź, pomaluj mój świat; 5c - Bo dzisiaj tu w Chorzowie; Kiedy larmo słychać z rana i 6a – Hasiorki; Może się wydawać. Jury w składzie: przewodniczący - Marek Krupa, Bożena Przybylska, Ewa Szyguła i Aldona Nieszwiec zgodnie stwierdziło, że dzieci były przygotowane i całość imprezy cechował dobry poziom wykonania piosenek i doskonały dobór repertuaru.
Pierwsze miejsce w grupie wiekowej klas 4 –6 zdobyła klasa 5c (wychowawca: J. Wostal-Matysek); II miejsce - 6b (wychowawca: G. Grymel-Wieczorek); III miejsce – zajęły ex equwo klasy: IVa (wychowawca: J. Balicka) i klasa Vb (wychowawca: E. Trybel-Kompała). Uczniowie nie tylko melodyjnie i z dobrą dykcją wykonali piosenki, ale również pięknie zaprezentowali się na scenie.
23 października jury oceniło występy trzech klas gimnazjalnych: III D, II D i I C.
Pierwsze miejsce zajęła klasa III D z piosenkami: U Żymły na ogródku; Parę chwil; II miejsce – I C, która przedstawiła piosenki: Zachodzi słoneczko, Chodź pomaluj mój świat, natomiast III miejsce zdobyła klasa II D, która zaprezentowała piosenki: Moplikiem se jada na szychta; Idę na plażę. Młodzież osiągająca znaczące wyniki w różnych dyscyplinach sportu udowodniła, że śpiewać też potrafi.
Trzeciego dnia 24 października odbył się koncert galowy będący podsumowaniem konkursu, nastąpiło ogłoszenie werdyktu, wręczenie nagród i prezentacja wyróżnionych klas oraz podziękowania dla organizatorów konkursu.

INAUGURACJA ROKU SPORTOWEGO

 

 inauguracja


Pszczyna była gospodarzem tegorocznej Wojewódzkiej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2008/2009. 27 października spotkały się tam najlepsze, najbardziej usportowione szkoły z województwa śląskiego. Dla Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie uroczystość szczególnie ważna, bowiem obieraliśmy z rąk Śląskiego Kuratora Oświaty, dr Stanisława Fabera,  puchar za zajęcie I miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych. Gimnazjum Sportowe nr 11 okazała się najlepsze w rywalizacji o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty. Przyczynili sie do tego: Kazimierz Domagała, Mieczysław Mielcarek, Sławomir Pąchalski, Marek Krychowski, Krzysztof Podchul, Sebastian Rostek.

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ

 

TABLICA1  TABLICA2

W dniu 29 października 2008 roku grupa uczniów klasy 4 c ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie, pod kierunkiem wychowawcy Mirabelli Rogala, wykonała prace porządkowe wokół Miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się  pod opieką Zespołu Szkół Sportowych nr 1: przy tablicy powstańca Piotra Kowalczyka oraz pomniku Harcerza.
Po zakończeniu prac  uczniowie złożyli pod uporządkowanymi Miejscami Pamięci wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

 

PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

Dnia 07.11.2008 w świetlicy szkolnej odbyła się impreza „Pasowanie na Świetlika”. To uroczystość, podczas której uczniowie klas pierwszych zostają oficjalnie przyjęci do grona uczestników świetlicy. Program imprezy obejmował przedstawienie w kowbojskim stylu, przygotowane przez dzieci należące do koła teatralnego. W trakcie występu nasi pierwszoklasiści musieli wykonać różne ciekawe zadanie, jak np. ujeżdżanie szczotki do podłogi, picie soku z cytryny, czy też złapanie krzesła na lasso. Po przedstawieniu uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, po którym otrzymali certyfikaty i tym samym zostali oficjalnie przyjęci do grona „świetlików”.

swietlica4 swietlica6

 

WYCIECZKA PRZYRODNICZA

Dnia 8 listopada udaliśmy się pod opieką Joanny Hajor piętnastoosobową grupą do Sosnowca na giełdę minerałów i do Egzotarium. 
Gdy dotarliśmy na Wydział Nauk o Ziemi było, na co popatrzeć. Przy wejściu stał olbrzymi dinozaur. Na wystawie  prezentowano minerały z całego świata oraz dinozaury. Kolejnym etapem było Egzotarium z wielką ilością roślin i zwierząt. Mnie osobiście bardzo podobały się węże a także ryby, ptaki i zwierzęta lądowe. Mogliśmy  sie również zapoznać z życiem i zwyczajami rekinów. Wycieczka było bardzo interesująca i czekamy na następną.

 egzotarium1  egzotarium2
 
III CHORZOWSKIE SPOTKANIA NAUCZYCIELI TWÓRCZYCH 
 tworczy1  tworczy4

20 listopada 2008 r. w naszej szkole po raz trzeci spotkali się nauczyciele placówek oświatowo - wychowawczych na III Chorzowskich Spotkaniach Nauczycieli Twórczych. Tematem forum było "Nauczyciel twórczy: powołanie czy zawód. Kilka uwag na marginesie etyki" a patronat honorowy pełniL zastępca Prezydenta Miasta Chorzowa dr inż. Joachim Otte. Celem spotkania była promocja dorobku twórczego nauczycieli. Organizatorem imprezy jbyła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach, Filia w Chorzowie, Zespół Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego, Zespół Nauczycieli Metodycznych m. Chorzowa. 

GRY I ZABAWY W PRZECIWDZIAŁANIU AGRESJI


W dniu 25 listopada 2008 roku nauczyciele wychowania fizycznego, kształcenia zintegrowanego oraz wychowawcy świetlicy, uczestniczyli w praktycznym szkoleniu na temat: „Gry i zabawy ruchowe w przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej”. Szkoleniu poprowadził  Tomasz Grad  z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, a wzięło w nim udział 16 nauczycieli. Szkolenie miało charakter zajęć praktycznych. Nauczyciele mogli na „własnej skórze” przetestować różne zabawy i gry rozładowujące agresję wśród dzieci i młodzieży. Jednym ze sposobów walki z agresją może być właściwe ukierunkowywanie zachowań dzieci poprzez aktywność ruchową. Istotny wpływ na to mogą mieć nauczyciele i wychowawcy. Potrzebne są jednak umiejętności praktyczne i temu właśnie służyło szkolenie. Poznano następujące gry i zabawy ruchowe:
- o  charakterze wyciszającym i uspokajającym,
- o charakterze rozładowującym agresję,
- zastępujące agresję.

P1000647 


Szkolenie bardzo pożyteczne, wyposażyło nauczycieli w cały arsenał gier i zabaw, które na pewno zastosują w praktyce podczas zajęć wychowania fizycznego i nie tylko. Była to godzina fantastycznej zabawy i współpracy wielu nauczycieli, co pozytywnie wpłynęło na wzajemne relacje oraz integrację grupy.

GIMNAZJALIŚCI I KONKURSY

Listopad dla uczniów klas gimnazjalnych upłynął pod znakiem konkursów humanistycznych i matematyczno - przyrodniczych. Do drugiego etapu olimpiady zakwalifikowali się:

matematyka - Joanna Basek klasa III B
biologia - Anna Micińska klasa III B
chemia - Joanna Basek klasa III B
geografia - Arkadiusz Imiela klasa III D.

 
WYNIKI KONKURSU INTERDYSCYPLINARNEGO

Do etapu rejonowego konkursu interdyscyplinarnego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
1.Weronika Kostka kl. 5 b
2. Maciej Mańka kl. 5 d
3. Marta Milewska kl. 6 a
4. Anna Tasarz kl. 6 a
5. Paulina Imiela kl.6 c
6. Dominika Miś kl. 6 c
7. Julia Kulpa kl. 6 c
8. Wojciech Pisula kl. 6 c
9. Michał Ślusarczyk kl. 6 c
10. Marta Kiwer kl. 6 c
11. Agata Szyszko kl. 6 e
12. Dominika Babik kl. 6 e 

Dwoje uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 zakwalifikowało się do kolejnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego: Agata Szyszko z klasy 6e oraz Michał Ślusarczyk z klasy 6d. 

 
 PRZYRODA WOKÓŁ NAS


W grudniu odbył się wojewódzki konkurs przyrodniczy "Przyroda wokół nas". W eliminacjach konkursu brało udział 300 uczniów szkół podstawowych z województwa śląskiego. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 30 uczniów. Julia Kulpa z klasy 6 c zdobyła w finale trzecie miejsce, Michał Ślusarczyk z klasy 6 d - szóste a Magdalena Racka (kl. 6 a) - dziesiąte miejsce.

UCZNIOWIE POMAGALI

• Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę słodyczy, które zostały przekazane dzieciom z Domu Dziecka przy ul. Siemianowickiej w Chorzowie. Zebrano trzy duże kartony słodyczy. 
• Dnia 18 grudnia uczniowie klas szóstych odwiedzili chorych w chorzowskim hospicjum, były życzenia oraz drobne upominki. Najważniejszym punktem programu była prezentacja jasełek przygotowanych przez Annę Radecką i uczniów szkoły.
• Szkolne Koło Ligi Przyrody ogłosiło w listopadzie zbiórkę żywności, koców i zabawek dla zwierząt z chorzowskiego schroniska. Łącznie zebrano ponad 30 kg żywności, którą przekazano do schroniska przy ul. Opolskiej.
• Wychowawcy klas 1-3 wspólnie z rodzicami swoich uczniów zorganizowali trzydniowy kiermasz, na którym można było kupić ciasta i inne specjały na świąteczny stół oraz kartki i ozdoby choinkowe. Dochód z kiermaszu zasiliło szkolne koło TPD. 
  

kiermasz2  kiermasz1 
 
NASZA MAŁA OJCZYZNA 

Uczniowie SP 5 zdobyli I miejsce w XII edycji Miejskiego Turnieju "Nasza Mała Ojczyzna", którego organizatorem jest SP nr 14 w Chorzowie.
Naszą szkołę reprezentowali:
Konkurs fotograficzny - Katarzyna Cieślińska, Szymon Cieśliński.
Opiekun - Włodzimierz Cieśliński.
Konkurs historyczny - Olga Jędras, Paweł Ganczarenko.
Opiekunowie - Wiesława Przybylska, Ewa Mazur.
Konkurs wokalny - Julia Kulpa, Martyna Jabłońska, Martyna Sikora, Nicol Mirga, Klaudia Marcinkowska, Anna Balicka, Agnieszka Koczwara.
Opiekun - Anna Gembalska.
Konkurs plastyczny - Marta Milewska, Michał Kruczalok.
Opiekunowie - Barbara Stępniewska, Jolanta Paczuła.
Konkurs literacko - krasomówczy - Michał Ciołek.
Opiekun - Jolanta Paczuła.
Konkurs sportowy - Adam Kruczalok, Jagoda Dybińska.
Opiekunowie - Kornelia Baljon, Mateusz Tosta.

 ŚWIĄTECZNA KARTKA
 
 kartki3
Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie szkoły mieli okazję zwiedzić wystawę "Historia świątecznej pocztówki". Ekspozycja została przygotowana przez Ewę Szygułę i składała się z pocztówek pochodzących ze zbiorów prywatnych nauczycieli i uczniów, prac plastycznych wykonanych na lekcjach plastyki i techniki oraz informacji zebranych z Internetu i Encyklopedii Powszechnej. Wystawie, którą zwiedziło 231 uczniów, towarzyszył konkurs na najpiękniejszą kartkę wykonaną przez ucznia. Najwięcej głosów oddano na pracę Dawida Sikory z kl. 5 c, II miejsce zdobyła Martyna Sikora z klasy 6 e, III miejsce - Bartłomiej Majchrowicz z klasy 4 a. Wyróżniono prace Agaty Szyszki (6 e), Aleksandry Obratańskiej (5 c), Magdaleny Bryły (6 a), Franciszka Kołeckiego (4 c), Artura Buczka (4 c), Agaty Stark (6 a), Magdaleny Pieczki (II C) i Aleksandry Kołeckiej (II C)
kartki1   
 
ALFIK 2008

W Ogólnopolskim Konkursie "Alfik Matematyczny 2008" laureatami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5:
Marcin Kwiatkowski z klasy 4 c
Marcin Socha z klasy 3 b.
W nagrodę chłopcy pojadą latem na tygodniowy obóz wypoczynkowy.
Wyróżnienie i dyplom za bardzo dobry wynik otrzymali:
w Gimnazjum Sportowym nr 11:
Szymon Cieśliński z klasy I C
Jakub Świerczyński z klasy II A
w szkole podstawowej:
Michał Ślusarczyk z klasy 6 d
Dominika Świerzy z klasy 3 d.
Wyróżnienie i dyplom za dobry wynik otrzymał uczeń klasy I D gimnazjum Łukasz Olek.


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 23 STYCZNIA 2009 r.
patron 23 stycznia 2009  patron3 23 stycznia 
 
SPOTKANIE Z POETKĄ
Z okazji 200 rocznicy urodzin Ludwika Braille’a – twórcy pisma punktowego dla niewidomych, 18 lutego w szkolnej czytelni odbyło się spotkanie z niewidomą autorką wierszy dla dzieci- poetką Jolanta Kutyło.
W spotkaniu zorganizowanym przez Ewę Szygułę uczestniczyły klasy: 3b  z wychowawcą  Jolantą Horak i klasa 3d z wychowawczynią Bożeną Przybylską. W trakcie tej uroczystości zaproszony gość odpowiadał dzieciom na liczne pytania, które dotyczyły nie tylko  twórczości poetyckiej ale również  umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym osoby niewidomej.
W serdecznej atmosferze dzieci szybko nawiązały kontakt z gościem. Poetka usłyszała również recytacje swoich wierszy w wykonaniu dzieci.
Uczniowie mieli też okazję zobaczyć różne przedmioty ułatwiające życie niewidomym, takie jak: mówiący zegarek, waga mówiąca, linijki, ekierki brajlowskie, przyrząd do rozpoznawania nominałów bilonu, laptop dla niewidomych i wiele innych przyrządów.
Poetka zademonstrowała też jak posługuje się pismem braille’a przy użyciu specjalnej kratownicy i rylca. 
 spotkanie1 spotkanie2 
WOJEWÓDZKI  TURNIEJ  TAŃCA  "STEP UP”
stepup2 

11.02.2009 r. zespół "Orion” uczestniczył w 11 edycji turnieju tańca  "Step Up” na szczeblu wojewódzkim organizowanym przez Miejski Dom Kultury  "Carmen”.  Nasz zespół startował w kategorii klas IV-VI i zajął  drugie miejsce.
Skład zespołu "Orion”: Agnieszka Makioła, Anna Franczak, Klaudia Król, Paulina Filipczyk, Aleksandra Szczepanik, Martyna Danisz, Sandra Olczyk, Anna Drabik, Patrycja Rogowska, Monika Kasprzyk, Daria Kotnis, Paulina Peda, Natalia Kuczera, Wiktoria Kubik, Patrycja Paśko, Agnieszka Dewalska. Trenerem grupy jest Magdalena Małek. 

 
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
 droga7  droga6

Dnia 19 lutego w naszej szkole, Region IPA - Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, zorganizował akcję " Bezpieczna Droga do Szkoły". W imprezie udział wzięło 400 uczniów klas najmłodszych. Były konkursy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pokazy sprzętu i ubioru strażackiego, gry edukacyjne, sztuki walki i inne. Uczniowie poznali obowiązkowe  wyposażenie roweru. Imprezę prowadzili policjanci z Sekcji Ruchu Drogowego, harcerze, przedstawiciele Ery, Straży Pożarnej, Klubu Rowerowego Przygoda. Nad całością czuwał pies Sznupek, który wręczał dzieciom nagrody.  

 droga5  droga1
 
KONKURS PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH


20 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im J. Ligonia odbyło sie podsumowanie Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych. Uczennica klasy III B Gimnazjum Sportowego nr 11 Joanna Basek zajęła w tym konkursie drugie miejsce.


WIECZÓR PRZYJACIÓŁ SZKOŁY
 wieczor1

wieczor2 

 

26 lutego 2009 r. po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć rodziców, sympatyków szkoły, mieszkańców Chorzowa na wspólnym spotkaniu w ramach WIECZORU PRZYJACIÓŁ SZKOŁY.

W programie wieczoru znalazły się:
• wernisaż prac plastycznych
• występ zespołu prezentującego muzykę klasyczną
• sprzedaż przedmiotów zgromadzonych w sklepiku "Przyjaciół szkoły"
• występ wokalny w wykonaniu nauczycieli i uczniów naszej szkoły
• aukcja przedmiotów zgromadzonych w galerii niezwykłości
• słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców klas pierwszych i czwartych SP oraz pierwszych GS
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przedmiotów i aukcji w kwocie 3275 zostały przekazane na konto szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wspierającego uczniów.

  wieczor3wieczor4 
 
MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 3 marca 2009 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyły się miejskie eliminacje konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów "Mały OKR 2009".
Jurorzy w kategorii szkół podstawowych - klasy 1 - 3 przyznali pierwsze miejsce Karolinie Miś z klasy 3d za recytację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Sen psa". Uczennicę do konkursu przygotowała wychowawczyni Bożena Przybylska.

 karolina
XIX SZKOLNY FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH
23 - 27 MARCA 2009 r.
 
logoteatr 

PONIEDZIAŁEK, 23 marca 2009 r.


Jury nie przyznało I miejsca.  
Postanowiło przyznać wyróżnienia:
- Klasie III D -  "Makbet" - za kostiumy i muzykę. Uczniów przygotował Michał Aloszko
- Klasie I A - "Dziady cz. II" - za czytelność przekazu  i umiejętny dobór kostiumów, reżyseria Ewa Mazur.
Wyróżnienia za grę aktorską jury przyznało:
- Ewie Żyteckiej z klasy III D za rolę Malcolma
- Paulinie Liniewieckiej za rolę Sowy.
Do nagrody Januszka nominowano Justynę Kubistę z klasy III D za rolę Lady Makbet. 

 
teatr8   

WTOREK, 24 marca 2009 r.

I miejsce - "Przepis na grzeczność" - klasa 3a. Reżyseria Anna Rybczyńska.
Nominację do "Januszka" jury przyznało Maciejowi Kabzie za rolę Jacka.
II miejsce - "Gdzie jest Basia?" - klasa 4 e przygotowana przez wychowawcę Annę Gumułczyńską.
III miejsca: - "Smocze perypetie" - klasa 3 d. Reżyseria - Bożena Przybylska.
                  "Nie ma tego złego" - klasa 3 e  - wychowawca Danuta Strzelecka
ŚRODA, 25 marca 2009 r.

I miejsce - „Czarna dziura”  - klasa 1 c - wychowawca Katarzyna Stawiarska - Mróz
              „Sąd nad panią Śmieciarską” - klasa  2 c   w reżyserii Beaty Witek
Nominację do nagrody "Januszka" otrzymał Łukasz Cisło za rolę Detektywa.
II miejsce - „Dwunastu Braci” 1 d  - wychowawca Barbara Palenta
III miejsce - „Ma Liang”  klasa 2 b. Reżyseria Elżbieta Zbierańska
I miejsce - „Czarna dziura”  - klasa 1 c - wychowawca Katarzyna Stawiarska - Mróz
              „Sąd nad panią Śmieciarską” - klasa  2 c   w reżyserii Beaty Witek
Nominację do nagrody "Januszka" otrzymał Łukasz Cisło za rolę Detektywa.
II miejsce - „Dwunastu Braci” 1 d  - wychowawca Barbara Palenta
III miejsce - „Ma Liang”  klasa 2 b. Reżyseria Elżbieta Zbierańska
CZWARTEK, 26 MARCA 2009 r.

I miejsce - "Charlie w fabryce czekolady" klasa 5 a - przygotowanie Jolanta Brembor
Wyróżnienie dla Pauliny Kwiecień za rolę Matki, Natalii Zimnol za rolę dziadka, Aurelii Augustyn za rolę Weruki.
Nominacja do "Januszka"  - Karolina Kostoń za rolę Willi Wonka.
II miejsce - "Alibaba na dobranoc" klasa 5 d - reżyseria Ewa Wrona
III miejsce - " Dziecięcy pokój" klasa 6 d - Anna Ząbkowska - Petka

Wyróżnienie dla Julii Fornalczyk za rolę Karoliny oraz dla Artura Gniadka za rolę Brata
Tego dnia nominację do Januszka dostała  Weronika Janaszek z klasy 5 c za rolę Guślarza w sztuce "Dziady część II", a wyróżnienie otrzymał Grzegorz Frejno.
Aleksandra Obratańska z klasy 5e dostała wyróżnienie za rolę życiowej ofermy a Karolina Łatka za rolę Recytatora w sztuce "Ogród szczęścia".

 teatr7  teatr6
 
GRAND PRIX FESTIWALU

otrzymała klasa 2 c za "Sąd nad panią Śmieciarską

 teatr1
NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI
 
przyznano klasie III D przygotowanej przez Michała Aloszko za sztukę "Makbet"
NAGRODĘ "JANUSZKA" DLA NAJLEPSZEGO AKTORA
 otrzymała Karolina Kostoń z klasy 5 a Willy Wonka w sztuce "Charlie w fabryce czekolady".
PROGRAM FESTIWALU

23 marca

III D „Makbet”
I A „Dziady”
I D „Kopciuszek”
I B „Lilie”

24 marca

3 a „Przepis na grzeczność” 
3 e „Nie ma tego złego”
3 b „Bajka o królu”
4 e „Gdzie jest Basia?”
4 b „Historia złotej rybki”
3 d „Smocze perypetie”
4 a „Miłość, przyjaźń, rozmowy, czy telewizor kolorowy, czyli dzień bez telewizora”
Świetlica „Rybka”
Koło teatralne kl.4  „Dziewczynka z zapałkami”

25 marca

1 c „Czarna dziura”
1 d „Dwunastu braci”
2 c „Sąd nad panią Śmieciarską”
1 b „Jarzębinka”
1 a „Leśna szkoła”
2 a „Słoń Trąbalski”
2 b „Ma Liang”
2 d „Coś tam w lesie huknęło”
2 e „Witajcie w naszej bajce”

26 marca

5 a „Charlie w fabryce czekolady”
6 d „Dziecięcy pokój”
5 d „Alibaba na dobranoc”
5 c „Dziady część II”
5 b „Kopciuszek”
5 e „Ogród szczęścia”

SPORT SZKOLNY W MARCU 

1. Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych w sztafetach pływackich
11 marca 2009r. basen – Kompleks Sportowy Hajduki

Osiągnięcia:
• I miejsce dla SP5 w pływaniu w sztafecie 4 x 50m stylem zmiennym chłopców
• I miejsce dla SP5 w pływaniu w sztafecie 4 x 50m stylem zmiennym dziewcząt
• I miejsce dla SP5 w pływaniu w sztafecie 8 x 50m stylem dowolnym chłopców
• II  miejsce dla SP5 w pływaniu w sztafecie 8 x 50m stylem dowolnym chłopców
• I miejsce dla SP5 w drużynowych Mistrzostwach Chorzowa szkół podstawowych
    w pływaniu kat. dziewcząt i chłopców

2. Rejonowe Mistrzostwa Drużynowe w pływaniu szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych
Miejsce:  Szkoła Podstawowa nr 5,  25 marca 2009r.

3. Turniej - Drużynowy Tenis Stołowy
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 21
3 marca 2009r.

4. Mistrzostwa Chorzowa w mini piłce ręcznej chłopców szkół podstawowych
Miejsce:  Szkoła Podstawowa nr 5,  4 i 13 marca 2009r.
                  Szkoła Podstawowa nr 21, 6 i 17 marca 2009r.
Osiągnięcia:
• I miejsce w Mistrzostwach Chorzowa w mini piłce ręcznej chłopców szkół podstawowych

5. Zawody w siatkówce dziewcząt
Miejsce:  Gimnazjum nr 10, 5 marca 2009r.
Zawody w siatkówce chłopców
Miejsce:  Gimnazjum nr 10, 9 marca 2009r.

6. Biegi  łyżwiarskie
Miejsce: Jastrzębie Zdrój ul. Leśna  lodowisko „Jastor”.
Szkoły Podstawowe – 30 marca 2009r.
Gimnazja – 1 kwietnia 2009r.

KWIETNIOWE IMPREZY 


2.04.2009r. - Czwarta rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II - wystawa tematyczna w bibliotece szkolnej
2.04 2009r.- Sprawdzian dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej
3.04.2009r. - Obchody Światowego Dnia Promocji Zdrowia
6 - 8.04.2009r. - Rekolekcje wielkopostne
9 - 14.04.2009r. - Wiosenna przerwa świąteczna
17.04.2009r. - Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym
20.04.2009r. - Klasowe spotkania z rodzicami
20 - 21.04.2009r. - Zajączkowa loteria fantowa
22.04.2009r. - Obchody Światowego Dnia Ziemi
22.04.2009r. - Egzamin dla uczniów gimnazjum - część humanistyczna
23.04.2009r. - Egzamin dla uczniów gimnazjum - część matematyczno - przyrodnicza
24.04.2009r. - Egzamin dla uczniów gimnazjum - język nowożytny
27.04.2009r. - Szkolny konkurs recytatorski "Miłość niejedno ma imię"
30.04.2009r. - III Mistrzostwa Miasta Chorzowa Szkolnych Zespołów Tanecznych
30.04.2009r. - Obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.

KONKURSY HISTORYCZNE

Uczennica klasy III C Agnieszka Mazurek zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez IPN "Na drodze ku wolności - społeczeństwo polskie w latach 80. XX wieku. Doświadczenia świadka historii". Finał konkursu odbędzie się w dniach 30 - 31 marca 2009 r. w Warszawie.
Do III etapu ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez MON i MEN "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego" zakwalifikowali się Jacek Przyłucki i Bartłomiej Kramarz z klasy III D.
Uczniów przygotowała Justyna Wostal - Matysek. 
Jacek Przyłucki został laureatem konkursu i został zwolniony z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego.

CHORZOWSKI POETA 
poeta2   poeta1


Andrzej Zaczkowski jest laureatem wielu konkursów poetyckich. Swoje wiersze publikował w „Poezji”, „Nowym Wyrazie” także na antenie Polskiego Radia. W 1990 roku wydał swój debiutancki tomik pt. „Wiersze”. Wkrótce ukażą się jego wiersze zebrane.
27 kwietnia w bibliotece uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum spotkali się z poetą  Andrzejem Zaczkowskim. Autor opowiadał młodzieży o sobie, swoim życiu i twórczości. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali  autograf. 

 

ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM

W dniu 30 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się szkolenie dla dziewcząt klas gimnazjalnych pod hasłem: „Zdążyć przed rakiem”, zorganizowane przez Ewę Szygułę i pielęgniarkę szkolną Halinę Kurzaczek.

zdazycprzedrakiem1   zdazycprzedrakiem3
 


Zaproszono Amazonkę-Wolontariuszkę - Halinę Choroba, która opowiedziała uczestniczkom o swoich doświadczeniach w walce z tą groźną chorobą. Podała również informację o rodzajach   pomocy na jaką mogą liczyć kobiety po mastektomii.
Uczennice obejrzały film instruktażowy i otrzymały materiały pomagające opanować umiejętność samobadania piersi oraz wypełniły ankietę dotyczącą tematu szkolenia. W spotkaniu wzięło udział 41 dziewcząt z klas:  IIIC, IIA, IIB, IIC, IID.

 III MISTRZOSTWA CHORZOWA
SZKOLNYCH ZESPOŁÓW TANECZNYCH 2009
 cheerleaders6  cheerleaders3

         
Już po raz trzeci 30 kwietnia odbyły się  Mistrzostwa  Chorzowa Szkolnych Zespołów Tanecznych, inicjatorem których jest nauczycielka Magdalena Małek.
W imprezie wzięło udział 7 szkół podstawowych oraz 3 gimnazja. W turnieju łącznie  udział wzięło 126 zawodniczek. Każdy zespół taneczny prezentował swoje umiejętności w układzie krótkim, średnim  i długim zgodnie regulaminem imprezy.
Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach  wiekowych.
- kategoria młodsza –  do 13 lat ( szkoła podstawowa klasy IV –VI )
- kategoria średnia   –  14 - 16   ( gimnazjum klasy I – III )
Prawo udziału miały  nieprofesjonalne zespoły taneczne działające przy szkołach miasta Chorzowa oraz ośrodkach wychowawczych i opiekuńczych,  które mogły prezentować różnorodną technikę taneczną (np. disco, rap, funky, hip hop, modern jazz, show dance, break dance, taniec klasyczny i nowoczesny). W ocenie sędziowskiej uwzględniano następujące kryteria: choreografia, interpretacja muzyczna utworu, zgodność muzyki i tańczących, technika taneczna, dobór podkładu muzycznego ogólny wyraz artystyczny zespołu oraz wykorzystanie przestrzenne parkietu.
Cieszymy się bardzo z imprezy, którą zorganizowaliśmy  gdyż przyniosła wiele radości i uśmiech na twarzach naszych wychowanków i wszystkich uczestników mistrzostw. 

 
 cheerleaders1  cheerleaders5


 
 
Szkoły Podstawowe   
I miejsce – SP 5
II miejsce – SP 12
III miejsce – SP 32
IV miejsce – SP 1
V miejsce – SP 34
VI miejsce – SP 29
VII miejsce – SP 14
Gimnazja
I miejsce – G 2
II miejsce – G 10
III miejsce – Ośrodek Socjoterapii  dla Dzieci i Młodzieży

cheerleaders2   cheerleaders4
MISTRZOWIE MATEMATYKI

W miejskim konkursie matematycznym "Kogitus" w kategorii "Dyktando matematyczne" Michał Ślusarczyk z klasy 6 d zajął trzecie, a Julia Żywczak z klasy 4 e drugie miejsce.
W kategorii "Łamigłówki matematyczne" Michał Ślusarczyk zajął drugie miejsce. Gratulujemy uczniom wysokich lokat i cennych nagród. Życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie matematyki.

PIERWSZA POMOC

29 kwietnia 2009r  w ramach dni promocji zdrowia odbyło się szkolenie dla uczniów klas szóstych w zakresie udzielania  pierwszej pomocy przedlekarskiej przeprowadzone przez przeszkolone uczennice przy współpracy  higienistki szkolnej  Haliny Kurzaczek i nauczycielki wf Korneli Baljon.
Julia Kulpa, Marta Kiwer, Patrycja Rogowska, Marta Mardzyńska, Anna Mrówka, Martyna Jabłonka, Dominika Miś, Sandra Olczyk przekazywały swoją wiedzę i umiejętności z zakresu praktycznego udzielania pierwszej pomocy w razie wystąpienia:
- krwotoków
- wstrząsów
- urazów kończyn górnych i dolnych
- oparzeń, ukąszeń
- urazów kręgosłupa.

pomoc1   pomoc2
   

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z przeprowadzaniem reanimacji z wykorzystaniem fantomu. Mogli również sprawdzić nabyte  wiadomości w sposób praktyczny próbując zachować się w pozorowanej sytuacji zagrożenia życia lub urazu:
- ocenić stopień zagrożenia
- zatamować krwotok
- unieruchomić złamaną kończynę
- ułożyc w pozycji bezpiecznej
- przeprowadzić reanimację.

pomoc3   pomoc4
 
KONKURSY RECYTATORSKIE

• Dnia 27 kwietnia odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas 1 - 3 SP "Miłość niejedno ma imię". Spośród 22 uczestników wyłoniono najlepszych interpretatorów poezji. Pierwsze miejsce zajęła Alicja Grzesik z klasy 3 d, drugie - Karolina Miś z tej samej klasy, trzecie miejsce otrzymała Natalia Trzeciak z klasy 2 c oraz Konrad Krauze z klasy 1 c. Laureatów przygotowały Bożena Przybylska, Beata Witek i Katarzyna Stawiarska - Mróz. Uczniowie będą reprezentować szkołę w miejskiej edycji konkursu.
• Wyniki I Wojewódzkiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Promuj Śląsk", który odbył się w Chorzowskim Centrum Kultury. W konkursie uczestniczyło 30 uczniów naszego województwa. Wyróżnienie otrzymała Alicja Grzesik z klasy 3 d, która zaprezentowała wiersz "Tęcza" Adama Mierzejewskiego oraz fragment prozy "Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka. Uczennicę przygotowała Bożena Przybylska.

recytowanie1   recytowanie2

 
SUKCESY PŁYWAKÓW

W dniu 27 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum startowali w Radlinie w Finale V Gimnazjady w Sportach Halowych Województwa Śląskiego w Pływaniu  w kategorii dziewcząt oraz chłopców.
W konkurencjach indywidualnych zajęli odpowiednio:
Karolina Wakuła    I miejsce 100 mot.
Magdalena Rakoczy    I miejsce 100 grzb.
Magdalena Lis  I miejsce 100 klas.
Oliwia Bryja   II miejsce 100 dow.
Klaudia Sadowska  II miejsce 50 klas.
Roksana Jabłońska  II miejsce 50 grzb.
Martyna Siurdyban  V miejsce 50 mot.
Klaudia Janicka  VI miejsce 50 dow.
Wojciech Kaczmarek  I miejsce 50 mot.
Jakub Świerczyński  II miejsce 50 klas.
Kacper Klich   II miejsce 100 dow.
Łukasz Wita   II miejsce 50 dow.
Tomasz Brembor   III miejsce 100 mot.
Michał Poprawa  IV miejsce 100 grzb.
Patryk Stark   IV miejsce 50 grzb.
Szymon Warwas   VII miejsce 100 klas
Sztafety 8*50m stylem dowolnym zarówno dziewczęta jak i chłopcy zdobyli I miejsca.
W punktacji ogólnej obie Nasze reprezentacje wywalczyły I miejsca

Trenerami naszych pływaków są;
Grażyna Błaszczak, Małgorzata Myrcik, Sławomir Pąchalski.

 
plywanie1   plywanie2

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM


Po raz czternasty  w naszej szkole odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 17 kwietnia 2009 roku uczniowie 8 chorzowskich szkół podstawowych i 9 gimnazjów przystąpiło do zmagań turniejowych. Pytania testowe opracował podkomisarz Dariusz Czarkowski z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. Zmagania na torze sędziowali policjanci drogówki oraz strażnicy miejscy. 

 rowery8  rowery6
 rowery2  rowery3
 


 
 W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 11, drugie miejsce otrzymali zawodnicy z Gimnazjum nr 5, trzecie zaś uczniowie Gimnazjum nr 7. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem turnieju został Adrian Zubrzycki (GS nr 11), drugie miejsce uzyskał Łukasz Dąbrowski (G nr 5) oraz trzecie Beniamin Plewa (GS nr 11). W kategorii szkół podstawowych wygrała drużyna SP nr 5, drugie miejsce zdobył zespół SP nr 24, trzecie miejsce drużyna SP nr 29.  Najwyższe miejsce zdobył Piotr Nowak (SP nr 5), drugie Katarzyna Sochaczewska (SP nr 37), trzecie miejsce uzyskał Damian Ozimkiewicz (SP nr 29).
Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody sfinansowane przez Urząd Miasta w Chorzowie takie jak aparaty cyfrowe, MP4, pendrive-y, akcesoria rowerowe.

  MATEMATYCZNE GŁOWY


W Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Katowicach odbył się konkurs dla uczniów klas szóstych województwa śląskiego "Myślę więc wygrywam". Trzy uczennice naszej szkoły brały udział w tym konkursie. Dwie z nich zostały laureatkami: Julia Kulpa z klasy 6c zajęła I miejsce i Anna Balicka z klasy 6d zajęła 3 miejsce. W nagrodę Julia dostanie odtwarzacz MP3 Pentagram a Ania  pendrive Sony 4GB. Gratulujemy uczennicom i ich nauczycielom Joannie Balickiej i Annie Ząbkowskiej-Petce.


XXIX RAJD KUSEGO

25 maja uczniowie uczestniczyli w kolejnym rajdzie po Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej (okolice Rzędkowic, Podlesic, Morska i Skarżyc). Celem wyjazdu było pokonanie wybranej trasy pieszo lub rowerem górskim posługując się mapą turystyczną i przewodnikiem oraz poznanie jak największej ilości atrakcji turystycznych.
Pogoda była wspaniała, młodzież grzeczna i zadowolona czeka na następny rajd.


ŻONKILOWE POLA

Uczennica kl. II D Patrycja Motyka zajęła pierwsze miejsce w konkursie dla uczniów chorzowskich szkół pod hasłem "Tablica na żonkilowym polu" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej "Hospicjum w Chorzowie".
Sandra Pilujska z klasy 6 b zajęła pierwsze miejsce, Agata Rzoska z klasy 4 a - wyróżnienie w konkursie "Jak troszczyć się o swoje zdrowie i życie". Nagrody uczennice odbiorą 23 maja w Skansenie WPKiW


KARTA ROWEROWA

Jak co roku w maju uczniowie klas czwartych zdawali egzamin na kartę rowerową. Po raz pierwszy część teoretyczna była przeprowadzona przy pomocy komputerów. Dzieci rozwiązywały test składający się z 25 pytań. Program komputerowy, przygotowany przez Joannę Balicką, liczył poprawne odpowiedzi i podawał wyniki.
Taki egzamin z pewnością jest bardziej atrakcyjny dla dzieci jak i ułatwia pracę sprawdzającym nauczycielom.

 kartarowerowa
 
KANGUR 2009

Opublikowano już najlepsze wyniki uczestników konkursu matematycznego „Kangur 2009”
Wśród wyróżnionych znaleźli się następujący uczniowie naszej szkoły:
 
kategoria, Nazwisko i imię ucznia, Liczba punktów, Miejsce okręg, Miejsce powiat
1M SOCHA MARCIN 115,00 1 1
1M SWIERZY DOMINIKA 96,25 13 3
1M ESSER GRZEGORZ 93,75 14 4
1M GAWRYSZ ALEKSANDER  75,00 46 9
1M CIESLINSKA KATARZYNA 73,75 50 10
1M ZALEWSKI MAREK 73,75 50 10
1M BALICKI WITOLD 72,50 55 11
1M CHABROS JEREMI 72,25 56 12
1M SZWAJCOK NICOLAS 70,00 62 14
2M PIECZKA KAROL 107,50 5 3
2M CHYRA MARCIN 105,00 7 4
2M JEDRYS OLGA  93,50 19 7
2M CIOLEK MICHAL 91,25 21
8 2M KLEIST KRZYSZTOF 91,25 21 8
1B PRZYLUCKI PIOTR 82,25 72 8
2B SLUSARCZYK MICHAL 122,50 7 1
2B MIS DOMINIKA  98,25 62 7
2B BALICKA ANNA  95,50 71 9
2B PISULA WOJCIECH 91,25 87 13
1K OLEK LUKASZ  105,00 6 1
1K CIESLINSKI SZYMON 98,75 19 3
1K MICHALIK JOANNA 79,75 65 12
1J DABEK MAJA  89,50 50 2  
Uczniowie klas 1 - 3 startowali w konkursie "Kangurek 2009" i też zdobyli wyróżnienia.
Wśród wyróżnionych znaleźli się:Il. Pkt.        Msc. w powiecie  Msc. w okręgu
SORNOWSKI PAWEŁ   63,00                  7                   3
GRABOWSKI PATRYK  60,00                  9                   5
WILSZ WERONIKA     58,00                  11                  6
WĄTROBA PRZEMEK   53,00                 16                  10 

ŻONKILOWE POLA NADZIEI

Każdego roku w okolicy Międzynarodowego Dnia Opieki Hospicyjnej (4 października), ludzie na całym świecie sadzą żonkile. Jest to symboliczny akt solidarności z chorymi.
Głównym celem programu jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa, a przede wszystkim jego najmłodszej części na los osób chorych.
Nasza szkoła również włączyła się do tej szczytnej akcji. Jesienią uczniowie klas gimnazjalnych (IIA, IID) oraz szkoły podstawowej (5b, 6d, 6e) założyli i pełnili opiekę nad szkolnymi polami nadziei oraz nad polami przy ulicy Kościuszki w Chorzowie.
Nasi uczniowie czynnie włączyli się w pracę na rzecz chorzowskiego hospicjum. Wykonali puszki, które zostaną wykorzystane podczas kwesty publicznej 9 i 10 maja w WPKiW oraz 16 i 17 maja w sklepie Carrefour. Każdy darczyńca otrzyma żonkilowy upominek- kwiat wykonany przez naszych uczniów. Akcję zorganizowała Joanna Hajor i Monika Kalita - Szromek.

  nadzieja1nadzieja2 
ŚLĄSKIE NA 5 

  

Uczennice klasy II D wzięły udział w konkursie dla szkół gimnazjalnych pod hasłem „Śląskie na 5, czyli makro działanie ZPORR w skali mikro” pod  patronatem honorowym Minister  Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. Patrycja Motyka, Sandra Ksol i Paulina Szymanek wykonały miniaturę zagrody żubrów w Pszczynie i za tę pracę otrzymały wyróżnienie. Opiekę nad projektem sprawowała Monika Kalita-Szramek. Celem konkursu jest upowszechnienie efektów pięciu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz ukazanie zmian jakie nastąpiły w województwie śląskim dzięki funduszom unijnym.
Przedmiotem konkursu było wykonanie miniatury inwestycji zrealizowanej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w województwie śląskim jak również przygotowanie prezentacji wybranego projektu – celów jego realizacji oraz zmian, które przyniosła realizacja danej inwestycji.
Konkurs został przygotowany przez Urząd Wojewódzki  w Katowicach we współpracy ze Śląskim Kuratorium Oświaty.  

slaskiena5

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES