^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

WRZESIEŃ


W tym roku szkolnym  w naszej szkole rozpoczęli prace nowi nauczyciele:
Patrycja Walasek - nauczycielka języka angielskiego
Mirabella Rogala - nauczycielka historii
Elżbieta Zbierańska - nauczycielka nauczania początkowego
Mirosława Kosakowska - pedagog szkolny.

 

Nowy rok szkolny rozpoczęło 788 uczniów szkoły podstawowej oraz 269  gimnazjum. Wybrano samorząd uczniowski

Skład samorządu: przewodnicząca - Agnieszka Zupok - kl. III D, wiceprzewodnicząca - Małgorzata Chmist - kl. III D, sekretarz - Alina Trybus - II D, Marta Milewska - 5 a, Aleksandra Szczepanik - kl. 4 e, Łukasz Olek - kl. 6 c, Aleksandra Obratańska - kl. 4 e, Joanna Basek - kl. II B, Jagoda Kansy - kl. III B, Paulina Major - kl. III D, Martyna Niedziela - kl. II D, Anna Grzyb - kl. III B, Weronika Bogocz - kl. I B. 

 

Skład pocztów sztandarowych: 
Szkoła Podstawowa nr 5 - Ewa Grzybowska, Rafał Zydziak, Kinga Kostoń.
Gimnazjum Sportowe nr 11 - Monika Kwiatkowska, Dominik Buczek, Ewa Żytecka.


PAŹDZIERNIK

 

Dnia 4 października w chorzowskim Skansenie odbył się IV plener malarski „Sielskie klimaty”. Ta coroczna impreza pozwala uczniom na rozwijanie inwencji twórczej bowiem prace malarskie wykonywane są w plenerze. W konkursie wzięła udział rekordowa ilość uczestników – 1600 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
 
Na wystawie poplenerowej w katowickim „plastyku” można było podziwiać prace uczniów naszej szkoły: Jakuba Klisia z klasy 4 e, Aleksandry Choroby z klasy 3 d, Agnieszki Nogi (kl. 2 a), Aleksandry Kubickiej (kl. 3 c), Wiktorii Grabny (kl. 3 d) i Marty Prandzioch (kl. 3 c) oraz Darii Kasprzak, Vanessy Zalewskiej, Karola Gawędy, Justyny Kubisty. Opiekunami młodych plastyków była Ewa Adamska i Barbara Stępniewska.
 

1950 

 

 

 

Dnia 9 pażdziernika 2007 r. w auli szkoły odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej nr 5. W auli zgromadzili się nauczyciele. dyrekcja szkoły, rodzice i dziadkowie uczniów klas pierwszych. Każda klasa przedstawiła swój program artystyczny. Dyrektor Justyna Holona na dowód przyjęcia do braci uczniowskiej naszej szkoły wręczyła uczniom klas pierwszych piękne dyplomy. Życzyła im pięknych wyników w nauce, sukcesów w sporcie oraz zadowolenia z nauki w naszej szkole.

 

pasowanie
 
13 października obchodziliśmy podwójne święto: Dzień Edukacji Narodowej oraz zapoczątkowaliśmy obchody XX-lecia działalności szkoły. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele  św. Franciszka. Okolicznościową, nastrojową akademię przeżywaliśmy w auli szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi: przedstawicielami władz miasta i Rady Rodziców. Były wspomnienia z minionych lat, odczytano listy naszych absolwentów. Była też nutka nostalgii i zadumy.Tę wyjątkową akademię przygotowała Aleksandra Zimnik.
dizennauczyciela2  dizennauczyciela1 

 

Biblioteka szkolna zorganizowała wystawę, której tytuł brzmiał "1987-2007 Kroniki Szkolne". Zostały wyłożone wszystkie kroniki mówiące o wszechstronnej 20-letniej działalności szkoły. Zaprezentowano kroniki szkolne z każdego roku istnienia szkoły, teatralne oraz sportowe.
 
Po raz czternasty  w dniach od 24– 26 października odbył się  konkurs piosenki śląskiej i turystycznej Śpiewogranie. Patronat medialny nad festiwalem pełniło Radio „Piekary”. Jest to święto pod znakiem muzyki, zabawy i rywalizacji o główne miejsca w rankingu najlepiej rozśpiewanych klas w szkole. Ta cykliczna impreza będąca elementem wdrożonego w szkole  „Programu edukacji regionalnej” przyjętego przez Radę Miasta, ma na celu ozśpiewanie dzieci i młodzieży. Każda występująca klasa prezentuje dwie piosenki: śląską i turystyczną.
Założeniem konkursu jest zapoznanie uczniów z tradycją naszego regionu, ujętą w słowach piosenek regionalnych. Pielęgnowanie gwary śląskiej i zapoznanie oraz utrwalenie piosenek, które towarzyszą dzieciom i młodzieży podczas rajdów, wycieczek i wyjazdów na „Zieloną Szkołę”. Ważnym celem jest także integracja zespołów klasowych, która dokonuje się nie tylko w czasie samego występu, ale również podczas wielogodzinnych prób.
spiewogranie1 

 

Inauguracja akcji „Bezpieczna droga do  szkoły” odbyła się w 29 października. Zajęcia dla uczniów klas czwartych prowadził podkomisarz Dariusz Czarkowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy  Miejskiej Policji w Chorzowie oraz Rafał Herman z klubu rowerowego „Przygoda”.  Uczniowie biorący udział w akcji, wiosną przyszłego roku ubiegać się będą o kartę rowerową i wobec rosnącej ilości wypadków potrąceń pieszych i rowerzystów celowe jest przypominanie zasad i przepisów ruchu drogowego.

Pieszy i rowerzysta to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, ważne jest więc, aby  dbali o właściwe oświetlenie pojazdu, nosili opaski i elementy odblaskowe. Podczas spotkania uczniowie otrzymali zestawy odblaskowe a imprezę uświetnił występ artystyczny uczniów klasy 3 d pod kierunkiem Ewy Adamskiej.

 

Z tarczą wróciliśmy z Wojewódzkiej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2007/2008, która miała miejsce 29 października 2007 r. Głównym wydarzeniem tej uroczystości było podsumowanie współzawodnictwa sportowego o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty. Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak również gimnazjalnych zdobył pierwsze miejsce i otrzymał Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty. Od lat szkoły wchodzące w skład zespołu zajmują czołowe lokaty w tej rywalizacji, pierwsze miejsce Szkoła Podstawowa nr 5 uzyskała już po raz dziesiąty, a Gimnazjum Sportowe nr 11 – po raz piąty. Sukces ten został wypracowany poprzez codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą. To setki godzin treningowych spędzonych na pływalni, hali sportowej, siłowni, salach gimnastycznych.
wojewodzkainauguracja

LISTOPAD

 

30 listopada 2007 r  po raz siódmy  na terenie szkoły zorganizowano loterię andrzejkową. Cieszyła się dużą popularnością szczególnie wśród uczniów klas młodszych ponieważ każdy los wygrywał. Ze sprzedaży fantów uzyskano kwotę 690 zł, którą przekazano na konto SK TPD. Loterię przygotowały Anna Rybczyńska i Joanna Stokłosa.
 

GRUDZIEŃ

 

W dniach od 12 – 14 grudnia odbywał się doroczny kiermasz świąteczny. Uczniowie klas 1-3 SP sprzedawali wypieki i dekoracje świąteczne przygotowane wspólnie z rodzicami. Dochód ze sprzedaży w wysokości 868 zł zasilił konto SK TPD.
kiermaszswiateczny
 
21 grudnia uczniowie klas szóstych przedstawili uczniom klas piątych, szóstych i gimnazjum jasełka "Opowieść prawie wigilijna". Opowieść ta nie przypominała  tradycyjnych jasełek, jednak zwracała uwagę na istotę świąt Bożego Narodzenia. Bohaterowie opowiadali historię rodziny, którą miał spotkać zaszczyt goszczenia w czasie świąt samego Jezusa. Zewnętrzne przygotowania na przyjęcie wielkiego gościa, a także kłótnia między córkami, przyczyniły się do tego, że nie dostrzegli przychodzącego do nich Jezusa w osobach potrzebujących pomocy.
 

STYCZEŃ

 

Tradycją szkoły jest, organizowany w styczniu, "Wieczór z przyjaciółmi szkoły". 31.01.2008 r aula wypełniła się gośćmi, nauczycielami i uczniami szkoły. Najliczniejszą grupę stanowili rodzice, którzy przygotowywali słodkie poczęstunki, gromadzili przedmioty. W programie wieczoru był również wernisaż prac plastycznych.

 

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży prac i prezentów oraz darów przekazano na konto szkolnego koła TPD. Największą atrakcją wieczoru były występy artystyczne uczniów.Prezentowały się klasy trzecie SP, chór szkolny prowadzony przez Marka Krupę oraz uczennice i uczniowie klas gimnazjalnych, którzy śpiewali kolędy oraz okolicznościowe utwory muzyczne. Po raz pierwszy na scenie prezentowali się śpiewający nauczyciele.
 
patron patronjpg

 

LUTY

 

Dnia 27 lutego 2008 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny "Ekoplaneta". Była  to V edycja pod hasłem "Ziemia wspólne dobro".  Celem konkursu, przeznaczonego dla uczniów klas piątych i szóstych, jest upowszechnianie wiedzy o ochronie środowiska, propagowanie polskich tradycji i osiągnięć związanych z ekologią, aktywizacja miłośników ojczystej przyrody poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań.
 
28 lutego 2008 r odbył się X Miejski Konkurs Wiedzy o Teatrze. Jego celem jest rozbudzenie u uczniów zainteresowań teatrem poprzez zapoznanie z jego historią w Polsce i naszym regionie. Do konkursu przystąpiło dziesięć trzyosobowych zespołów. Organizatorem konkursu była Małgorzata Cieślińska.
 

MARZEC

 

W poniedziałek 3 marca 2008 r. godz. 10.00 odbyło się uroczyste otwarcie XVIII Festiwal Miniatur Teatralnych
 

Prezentacje klas gimnazjalnych  i 4-6 SP
1. II D i III C- „Mój Chrystus połamany”
2. I A– „Żelazne trzewiczki”
3. I C– „Wieczór Trzech Króli”
4. 6 b– „Konopnicka na wesoło? - czemu nie!
5. 5 a– "Sleeping Beauty – The true story”
6. 6 a– „Serenada”
7. 5 d– „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

 

Wtorek 4 marca 2008 r.

Prezentacje klas pierwszych i drugich SP
1. 1 e- „Chory kotek” 
2. 1 c- „Przygody Ludwisi i Onyszka”
3. 2 b- „Smurfy”
4. 2 c- „Warzywa”
5. 2 d- „Bajkowe zamieszanie
6. 2 a- „Spotkanie bajek”
7. 1 d- „Kłótnia zabawek”

 

Środa 5 marca 2008 r.

Prezentacje klas trzecich i czwartych
1. 3 b- „Zabawki”
2. 4 d- „Pani Twardowska”
3. 3 d-  „Kozi domek”
4. Świetlica- „Tajemniczy kwiat”
5. 4 c- „Złota rybka´
6. 4 a- „Wampirek”                    
7. 4 b- „ Śpiąca królewna”
8. 3 c- „Jak dobrze, że jesteś"

 

Czwartek 6 marca 2008 r. 


Przyznanie Grand Prix, wręczenie Kurtynki i nagrody Januszka.

 

GRAND PRIX festiwalu i nagrodę  Kurtynki otrzymał zespół klas KLAS II D i III C za prezentację sztuki "Mój Chrystus połamany". Spektakl reżyserowal Michał Aloszko.

Kinga Kostoń z kl.  6 a za rolę koguta w sztuce "Serenada" otrzymała nagrodę Januszka dla najlepszego aktora festiwalu.

Nagrodę publiczności zdobyła klasa 2 d za przedstawienie "Bajkowe zamieszanie". Sztukę reżyserowała Bożena Przybylska.

11 marca 2008 r. odbyły się szkolne eliminacje miejskiego konkursu "Znam mapę Europy". W konkursie wzięli udział uczniowie klas piątych i szóstych. Najwięcej punktów zdobyli Julia Kulpa, Aleksander Serafin, Igor Lechowski, Błażej Pindel, Tomasz Majerczyk, Łukasz Olek, Joanna Michalik, Martyna Danisz, Wojciech Ciepierski i Martyna Sikora. Uczniowie przygotowani przez Joannę Hajor zakwalifikowali się do eliminacji miejskich konkursu.
 
mapa2 mapa1

Reprezentacja naszej szkoły zajęła trzecie miejsce podczas Mistrzostw Polski Szkół w Pływaniu. Zawody te miały miejsce w dniach 15-16 marca 2008 r. w Raciborzu. Trener - Małgorzata Myrcik.

 

KWIECIEŃ

 

Nauczyciele wychowania fizycznego zaprosili uczniów na Dzień Promocji Zdrowia 9 kwietnia 2008 r. W tym dniu proponowali młodzieży bieg po zdrowie dla klas  drugich SP, aerobik dla wszystkich chętnych, konkurs rzutów do kosza dla gimnazjalistów oraz aqua – aerobik  dla klas trzecich SP.
promocjazdrowia1  spiewogranie2 
 
Już po raz drugi 18 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Miasta Chorzowa Szkolnych Zespołów Tanecznych. Jest to impreza, która pozwola na popularyzację form tanecznych w szkołach oraz integrację młodzieży w środowisku lokalnym. Celem turnieju był przegląd dorobku szkolnych zespołów tanecznych, wymiana doświadczeń oraz współzawodnictwa zgodne z zasadami fair play, a także zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej. Organizatorami był Zespół Szkół Sportowych Nr 1 w Chorzowie oraz Urząd Miasta Chorzowa.

orion taniec1

W imprezie wzięło udział 5 szkół podstawowych oraz 4 gimnazja, łacznie 114 zawodnuiczek a także gościnnie wystąpił zespół taneczny Rabdit. Każdy zespół taneczny prezentował swoje umiejętności w układzie krótkim, średnim i długim zgodnie regulaminem imprezy. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: - kategoria młodsza – do 13 lat (szkoła podstawowa klasy 4-6) - kategoria średnia – 14 - 16 (gimnazjum klasy I-III) Prawo udziału miały nieprofesjonalne zespoły taneczne działające przy szkołach miasta Chorzowa, które mogły prezentować różnorodną technikę taneczną (np. disco, rap, funky, hip hop, modern jazz, show dance, break dance, taniec klasyczny i nowoczesny).
 
taniec2 
 
W ocenie sędziowskiej uwzględniano następujące kryteria: choreografia, interpretacja muzyczna utworu, zgodność muzyki i tańczących, technika taneczna, dobór podkładu muzycznego ogólny wyraz artystyczny zespołu oraz wykorzystanie przestrzenne parkietu. W wyniku rywalizacji w roztańczonej atmosferze na podium stanęły:
szkoły podstawowe
I miejsce – SP 5
II miejsce – SP 32
III miejsce – SP 1
Gimnazjum
I miejsce – G 2
II miejsce – G 10
III miejsce - G 8.
 
Po raz czternasty w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie odbyły się   miejskie eliminacje ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 17 kwietnia 2008 r. drużyny z siedmiu chorzowskich gimnazjów i  sześciu szkół podstawowych przystąpiły do konkursu, który składał się z części teoretycznej oraz praktycznej jazdy na rowerowym torze przeszkód. Pytania testowe przygotowane były przez podkomisarza Dariusza Czarkowskiego z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

 

rowery rower2

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna SP nr 5 w składzie: Michał Widuch,  Tomasz Skoczewski z klasy 6 c i Aleksander Serafin z klasy 6 b. Drugie miejsce w konkursie  zdobyła drużyna SP nr 12, a trzecie SP nr 37.  Indywidualnie najlepszym zawodnikiem okazał się Michał Widuch.
W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce wywalczyła drużyna Gimnazjum Sportowego nr 11 w składzie Tomasz Brembor z klasy I A (pierwsze miejsce indywidualnie), Adrian Zubrzycki z klasy II B (II miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz Oliwer Niespiałowski z kl. I C. Drugie miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum nr 10, trzecie zespół Gimnazjum Integracyjnego. Zwycięzcy turnieju otrzymali atrakcyjne nagrody tj. plecaki akcesoria rowerowe, dla zawodników, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca były rowery, odtwarzacze MP4 oraz radiomagnetofony. Zakup nagród był dofinansowany przez  Urząd Miasta Chorzów oraz PZU S.A. 
 
W miejskim konkursie grafiki komputerowej dla uczniów szkół podstawowych "Bezpieczny Internet" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 15 w Chorzowie pierwsze miejsce zajął uczeń naszej szkoły Szymon Cieśliński z klasy 6 c za prezentację multimedialną wykonaną w programie PowerPoint, drugie miejsce w tym konkursie zajęła uczennica z tej samej klasy Angela Szybiak. Uczniowie pracowali pod kierunkiem Bożeny Przybylskiej. Celem konkursu była nauka bezpiecznego korzystania uczniów z dostępu do sieci, poznanie zagrożeń wynikających z korzystania z internetu.

Nagrodę Publiczności w X Miejskim Turnieju Sztuki Recytacji "Promuj Śląsk" otrzymała uczennica klasy 2 d Karolina Miś. Uczennicę przygotowała Bożena Przybylska a konkurs odbył się 25 kwietnia w Chorzowskim Centrum Kultury.

 

MAJ

 

6 maja  wręczone zostały nagrody tegorocznym laureatom X Miejskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów. W kategorii teatralnej szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła klasa 2 d z przedstawieniem "Bajkowe zamieszanie". Uczniów przygotowała Bożena Przybylska.

Spektakl "Mój Chrystus połamany" przygotowany przez Michała Aloszko z uczniami klas II D i III C otrzymał drugie miejsce w kategorii zespołów szkół gimnazjalnych.

 

W dniach 13-16 maja 2008 r.  gościło u nas 18 uczniów i trzech nauczycieli z Węgier. Od dziesięciu lat trwa wymiana młodzieży  Zespołu Szkół Sportowych nr 1 i szkół w węgierskiego miasta Ozd. Spotkania młodzieży odbywają się raz w Polsce, raz na Węgrzech. Młodzi ludzie poznają się, nawiązują przyjaźnie, które często trwają lata, uczą się porozumiewać ze sobą. Młodzież poznaje  kulturę przyjaciół, a organizowane wycieczki mają na celu zaznajomienie węgierskiej i polskiej historii i kultury. Główna atrakcją była wycieczka do Wrocławia.

 

wegrzy1  wegrzy2 

 

28 maja 2008 r. odbył się 28. Szkolny Rajd Kusego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.


KOROWÓD
 
korowod2  korowod1 
 korowod3  korowod4
 korowod6  korowod5
OIĄGNIĘCIA W KONKURSACH

MATEMATYCZNE
 

1. W konkursie matematycznym Alfik 2007 Michał Ślusarczyk  z klasy 5 d został laureatem i w nagrodę pojedzie na tygodniowy obóz podczas wakacji.
W tym samym konkursie wyróżnienia drugiego stopnia otrzymali:
Patrycja Mrowiec III D
Joanna Barwińska 4 d
Anna Balicka 5 d
Wojciech Pisula 5 c
Szymon Cieśliński 5 c
Łukasz Olek 5 c

Wyróżnienia trzeciego stopnia uzyskali:
Igor Lechowski 6 b
Mikołaj Jordan 4 d
Joanna Michalik 6 a
Agata Szyszko 5 e
Jakub Świerczyński I A

 

2. Gimnazjum nr 10 w Chorzowie i I Liceum im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie zorganizowało po raz kolejny konkurs matematyczny "Z matematyką w XXI wieku”. Patrycja Mrowiec z klady III D zdobyła w konkursie drugie miejsce,  a Olga Petka z klasy 3 b uzyskała wyróżnienie.

 

3. 8 lutego 2008 r. odbył się finał II Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych w Chorzowie. W finale brali udział Olga Petka i Rafał Domański z klasy III B. Olga wywalczyła w tym konkursie II miejsce.

 

4. Patrycja Mrowiec zakwalifikowała się do finału Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki a następnie w finale uzyskała tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Uczennicę przygotował Maciej Balicki.

 

5.W V Miejskim Konkursie Matematycznym - Metodą Projektu MATPROJEKT przyznano wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych dla zespołu uczniów SP nr 5 w składzie: Karolina Obońska, Marta Szafraniec, Agnieszka Zawada, Marzena Skwira z klasy 6 e oraz Julii Kulpy z klasy 5 c.


W kategorii szkół gimnazjalnych drużyna naszego gimnazjum w składzie: Joanna Basek, Maja Dąbek, Magdalena Baljon oraz Jakub Cieśliński zajęła trzecią lokatę za bardzo ciekawy projekt "Liczby kontrolne". Zawodników gimnazjum przygotowywały Anna Ząbkowska-Petka i Grażyna Grymel-Wieczorek, szkoły podstawowej - Joanna Balicka i Anna Ząbkowska-Petka.

 

6. Do trzeciego etapu miedzynarodowego konkursu matematycznego "Pikomat" zakwalifikowali się następujący uczniowie: Michał Ślusarczyk, Emil Woźniczka, Julia Kulpa, Szymon Cieśliński,Joanna Michalik, Joanna Basek, Maja Dąbek, Marek Milewski, Olga Petka.

 

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

Konkurs matematyczny -Joanna Basek przygotowana przez Annę Ząbkowską-Petkę.
Konkurs biologiczny - Anna Micińska, nauczyciel - Anna Laske.
Konkurs chemiczny - Joanna Basek, nauczyciel  Ewa Trybel-Kompała.
Konkurs geograficzny - Arkadiusz Imiela przygotowany przez Małgorzatę Krychowskaą.


Ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Losy żołnierza i dzieje oręża Polskiego” - Jacek Przyłucki, Bartłomiej Kramarz, Justyna Najgebauer. Nauczyciel - Justyna Wostal-Matysek.


Ogólnopolski konkurs - organizator Instytut Pamięci Narodowej „Doświadczenia świadka historii” - Agnieszka Mazurek, Bartosz Michalec. Nauczyciel - Justyna Wostal-Matysek.

Aniołowo- Maja Dąbek, Joanna Basek przygotowana przez Barbarę Stępniewską.

Plener malarski „Sielskie klimaty” etap rejonowy - Marta Janiszewska - wyróżnienie - Joanna Basek- wyróżnienie. Nauczyciel - Barbara Stępniewska.

 

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES