^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

EDUKACJA

 

W inauguracji roku szkolnego 2004/2005 wzięło udział 830 uczniów szkoły podstawowej i 196 uczniów gimnazjum.

 

W dniach 20 -21 października gościli u nas uczniowie z polskiej szkoły z Wilna.

 

19 listopada odbył się szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas IV - VI szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych przygotowany i przeprowadzony przez Ewę Mazur i Beatę Szymurę.

 

15 grudnia Bożena Koteja i Ewa Szyguła w bibliotece szkolnej przeprowadziły konkurs pięknego czytania "Po naszymu - czyli po śląsku".


W konkursie I miejsce zajęła Daria Kasprzak z kl. 3 c przygotowana przez Justynę Holonę, II miejsce Julia Fornalczyk z kl. 2 d i III miejsce Agata Szyszko z kl. 2 d. przygotowane przez Bożenę Przybylską.

 

24 lutego odbyła się V Edycja Miejskich Zawodów Matematycznych "Wielki Wyścig". Głównymi organizatorami i koordynatorami konkursu byli nauczyciele: Anna Ząbkowska-Petka, Jolanta Brembor, Maciej Balicki, Włodzimierz Cieśliński.

 

2 marca uczniowie wzięli udział w  Szkolnym Konkursie Recytatorskim "Promuj Śląsk w poezji i prozie", przygotowanym przez Ilonę Stasiak i Michała Aloszko. Najlepsi uczestnicy konkursu reprezentowali szkołę w miejskich prezentacjach.

 

14 marca uczniowie mieli okazję uczestniczyć w matematycznej zabawie plastycznej z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby "pi", zorganizowanej przez Annę Ząbkowską-Petkę.

 

15 marca pod opieką Wiesławy Przybylskiej i Włodzimierza Cieślińskiego odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur".

 

5 kwietnia odbył się zewnętrzny sprawdzian umiejętności i wiadomości dla klas szóstych. 26 i 27 kwietnia gimnazjaliści zdawali egzamin z zakresu przedmiotów humanistycznych i matematyczno- przyrodniczych.

 

KULTURA

 

13 października gimnazjaliści klasy II A przygotowali dla nauczycieli program artystyczny z okazji Święta Edukacji Narodowej.

 

W dniach 27 - 29 października zorganizowano XI Śląskie i Turystyczne Śpiewogranie. Z klas starszych zaprezentowało się 28 zespołów. Uczniowie klas młodszych wspólnie śpiewali i bawili się podczas Biesiady Śląskiej. Promotorem imprezy, jak co roku, był nauczyciel muzyki Marek Krupa.

 

10 listopada miała miejsce akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Program przygotowali uczniowie kl. I D i II B gimnazjum pod opieką Beaty Stasiak.

 

13 i 14 stycznia odbyły się uroczystości związane z Dniem Patrona Szkoły. Zorganizowano dla uczniów uroczysty apel, wiele konkursów i Wieczór Przyjaciół Szkoły. Mieliśmy okazję do wspólnego świętowania. Podsumowania konkursów związanych z imieniem patrona szkoły i wręczenie nagród dokonano w czasie uroczystego apelu. Uczniowie, rodzice i nauczyciele spotkali się i wysłuchali piosenek w wykonaniu Ewy Urygi podczas Wieczoru Przyjaciół Szkoły, któremu przyświecało motto: "Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie".

 

1 lutego 2005 r. odbył się VI szkolny konkurs recytatorski klas 1 -3 szkoły podstawowej. Najmłodsi uczniowie z wielkim zaangażowaniem przedstawiali wiersze śląskich poetów: Karola Piechy, Augustyna Świdra, Adama Mierzejewskiego i Juliusza Ligonia. Organizatorzy Bożena Przybylska i Justyna Holona oraz jury wysoko ocenili poziom przygotowanych recytacji, zwrócili również uwagę na ciekawą interpretację, czasami bardzo trudnych wierszy. Po wysłuchaniu 30 uczniów przyznało następujące miejsca i wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajęła Kinga Kostoń z kl. 3 c, drugie Martyna Morhardt z kl. 3 c, a trzecie zajęli Piotr Przyłucki z kl. 1 c, Julia Fornalczyk z kl. 2 d, oraz Daria Kasprzakz kl. 3 c. 

 

Julia Folnarczyk z klasy 2 d zajęła pierwsze miejsce w miejskich eliminacjach Reginalnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, które odbyły się 25 lutego w MDK przy ul. Lompy. Uczennica recytowała wiersz Adama Mierzejewskiego "Koncert na flet" i ta prezentacja znalazła najwyższe uznanie jurorów w kategorii klas 1-3 SP. Julia Fornalczyk będzie reprezentowała Chorzów w Regionalnym Konkursie Recytatorskim.

 

TURYSTYKA

 

9 października Włodzimierz Cieśliński zorganizował Jesienny Szkolny Rajd Kusego. 96 uczniów przemierzało trasy turystyczne po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej poznawając jej piękno i zmagając się z wyznaczonymi szlakami. Opiekę nad uczestnikami sprawowali: Małgorzata Bomba, Lucyna Jałowiecka-Porombka, Beata Stasiak, Sebastian Hanke, Marek Krupa, Marek Krychowski, Sebastian Rostek.

 

W dniach od 30 maja do 3 czerwca uczniowie Klubu Europejskiego pod opieką Małgorzaty Bomby, Ewy Gawlik, Bogumiły Irach wyjechali do Francji. Zwiedzili Paryż i Eurodisneyland.

 

AKCJE WSPIERAJĄCE

 

W październiku przeprowadzono akcję "Góra Grosza", w której brali udział uczniowie wszystkich klas i nauczyciele. Koordynatorem akcji był Samorząd Szkolny wraz z opiekunami - Michałem Aloszko i Wojciechem Niezgodą.

 

W dniu 30 listopada przeprowadzono IV Loterię Andrzejkową, przygotowaną przez opiekunkę szkolnego koła TPD Justynę Holonę. Dochód z loterii przeznaczono na zakup paczek świątecznych dla dzieci znajdujących się pod opieką koła.

 

Od 8 do 10 grudnia młodsze klasy pod opieką wychowawców przygotowały kiermasz świąteczny "I ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Dochód z imprezy zasilił konto Szkolnego Koła TPD.

 

XV FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH

 

14-18 marca 2005

TEATR TO MARZYCIELI RAJ

 

14 marca. Na szkolnej scenie wystąpili uczniowie klas piątych i szóstych. Szczególne uznanie zdobyła sztuka "Kot w butach" przygotowaną przez Grażynę Grymel-Wieczorek i klasę 5 d.


W kolejnym dniu zaprezentowali się najmłodsi uczniowie szkoły. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 1 a, ze sztuką "Kaczki" reżyserowaną przez Jolantę Solgę.  Klasy trzecie i czwarte rywalizowały w następnym dniu festiwalu. Miniatura w reżyserii Anny Dzianowicz i wykonaniu klasy 4c pod tytułem "O dwóch takich co ukradli księżyc" zajęła pierwsze miejsce.

 

Ostatni dzień to zmagania gimnazjalistów. Jury przyzanło dwie pierwsze nagrody dla klasy II C za sztukę "MIeszczanin szlachcicem" Moliera w reżyserii Sebastiana Hanke, oraz dla klasy III B za miniaturę "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka przygotowaną przez Małgorzatę Cieślińską.

 

Tegoroczną nagrodę Grand Prix otrzymała klasa 5 d za brawurowe wykonanie "Kota w butach". Nagroda Publiczności powędrowała do klasy II C za sympatyczną interpretację sztuki Moliera. Januszek dla najlepszego aktora przypadł Marcie Jeleckiej z klasy 5 d za rolę Kota.

 

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

 

14 kwietnia trzyosobowe drużyny uczniów 10 chorzowskich gimnazjów i 11 szkół podstawowych wzięły udział w miejskich eliminacjach turnieju, który ma na celu propagowanie znajomości przepisów ruchu drogowego oraz bezpiecznej jazdy na rowerze.
Uczniowie pisali test składający się z 25 pytań z zakresu przepisów i pomocy przedlekarskiej, znaków drogowych oraz kolejności przejazdu na skrzyżowaniach. Zawodnicy uczestniczący w turnieju musieli również pokonać tor przeszkód.

 

W klasyfikacji ogólnej szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli gospodarze - uczniowie SP 5, II miejsce otrzymała SP nr 12, zaś trzecie SP 13.

Najlepszymi zawodnikami zostali Rafał Domański (SP 5) - 24 punkty, Dawid Urbas z SP 13 - 23 punkty i Paweł Christoph (SP 5) - 22 punkty.

W kategorii szkół gimnazjalnych najlepiej wypadło Gimnazjum nr 4, następnie Gimnazjum Sportowe nr 11 oraz Gimnazjum nr 2. Indywidualnie najwięcej punktów zdobył Piotr Koperski z Gimnazjum nr 5 - 21, Mateusz Cygan -Gimnazjum nr 3 - 20 oraz Filip Lempa, przedstawiciel gospodarzy - 19. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę rowery górskie, pozostali - bardzo atrakcyjne akcesoria rowerowe.

 

 

MATEMATYCZNE ŁAMANIE GŁOWY

 

22 kwietnia 2005 r. uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych wzięli udział w konkursie matematycznym: Jarosław Socha, Michał Cebulski, Jakub Świerczyński, Tomasz Brembor, Łukasz Magda, Maciej Dzianowicz, Łukasz Wita, Michał Trzaskoś, Monika Maciongowska, Patrycja Mrowiec, Tomasz Depta i Krzysztof Szyszko zostali zakwalifikowani do konkursu "Z MATEMATYKĄ W SZEROKI ŚWIAT", który odbył się w SP nr 17.


W kategorii klas czwartych uczeń Włodzimierza Cieślińskiego - Jarosław Socha zdobył pierwsze miejsce uzyskując 40 punktów na 44 możliwe do zdobycia. W nagrodę Jarek otrzymał zegarek.

W kategorii klas szóstych drugie miejsce zajęła Patrycja Mrowiec przygotowywana przez Macieja Balickiego, uzyskując 31,5 punktu na 47 możliwych do zdobycia. Uczennica wygrała aparat fotograficzny. W kategorii klas szóstych uczeń Tomasz Depta zdobył wyróżnienie. Wśród uczniów klas piątych najwyżej (na dziewiątym miejscu) uplasował się Maciej Dzianowicz.

 

NA WĘGRY EKOLOGICZNIE

 

W dniach 10 -13 maja 2005 r. uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami odwiedzili Węgry w ramach współpracy partnerskiej między Chorzowem i Ózd. Celem wyjazdu było poznanie kultury i historii zaprzyjaźnionego miasta.


Daliśmy uczniom okazję zapoznania się z działalnością dydaktyczno-wychowawczą szkoły węgierskiej. Udało się zawrzeć nowe znajomości i nawiązać kontakty rówieśnicze. Nasi uczniowie ćwiczyli umiejętność posługiwania się językiem obcym. 


Tematem przewodnim wyjazdu była integracja poprzez ekologię. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli - opiekunów przygotowała prezentacje komputerowe, prace plastyczne, rozrywki o tematyce ekologicznej.

 

FESTIWAL KULTURY MŁODZIEŻY

 

Dużym sukcesem mogli pochwalić się uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 1 na VII Miejskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów w kategorii teatralnej.


W konkursie uczestniczyło 10 zespołów klasowych reprezentujących naszą szkołę. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła klasa 2 d, która za spektakl "Sąd nad muchą" otrzymała pierwsze miejsce. Przedstawienie przygotowane przez Bożenę Przybylską prezentowane było również na wojewódzkim festiwalu w Częstochowie.


 Jury konkursu trzecie miejsce przyznało zespołowi teatralnemu z klasy 1 c za spektakl "Warzywa" przygotowany przez Beatę Witek oraz w kategorii gimnazjów również trzecie miejsce - klasie III B za przedstawienie "Na pełnym morzu" w reżyserii Małgorzaty Cieślińskiej.

 

FESTIWAL PIOSENKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

 

Jury VI Miejskiego Festiwalu Piosenki Chrześcijańskiej "Starochorzowska nutka" ogłosiło wyniki. Daria Kasprzak i Kinga Kostoń z klasy 3 c oraz Karolina Kostoń z klasy 1 b, czyli zespół "Stokrotki" zdobyły podczas VI Miejskiego Festiwalu Piosenki Chrześcijańskiej "Starochorzowska nutka"- trzecie miejsce. "Stokrotki" zaprezentowały dwie pieśni: "Niech Pan cię poprowadzi" i "Dobrze jest grać memu Bogu". Można było je wysłuchać podczas uroczystej gali wręczania nagród, która odbyła się się 1 maja w chorzowskim Skansenie

 

ŚWIĘTO MIASTA

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zdobyli I miejsce w corocznych prezentacjach grup biorących udział w KOROWODZIE podczas imprezy "Bożogrobcy w Chorzowie - Święto Miasta Dzieciom" w dniu 4 czerwca 2005 r. Gratulacje na ręce dyrektor szkoły Joanny Salwerowicz złożył zastępca prezydenta dr Joachim Otte.

 

SPRAWDZIANY I EGZAMINY

 

Dyrekcja szkoły otrzymała od Prezydenta Miasta Chorzowa Marka Kopla list gratulacyjny: "W związku z uzyskaniem najlepszych wyników ze sprawdzianu 2005 po klasie szóstej oraz egzaminu gimnazjalnego 2005 w części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej składam Pani serdeczne gratulacje i wyrazy uznania. Uzyskane wyniki są potwierdzeniem wysokiego poziomu pracy dydaktycznej. Zyczę Pani i wszystkim pracownikom szkoły dalszych osiągnięć i kolejnych sukcesów oraz wiele satysfakcji z wykonywanej pracy"

 

WSPÓŁZAWODNICTWO SPORTOWE

 

Kolejny już raz szkoła nasza zdobyła najwyższe miejsca na wojewódzkim podium. W wojewódzkim współzawodnictwie sportowym szkół o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2004/2005 Szkoła Podstawowa nr 5 zdobyła I miejsce i tytuł najlepszej szkoły podstawowej oraz Gimnazjum Sportowe nr 11 - I miejsce i tytuł najlepszego gimnazjum.


Jest to ogromy sukces, który zawdzięcza się nauczycielom, trenerom, ich pracy i wytrwałości oraz dyrekcji szkoły za stworzenie właściwych warunków do uprawiania sportu.

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES