^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

EDUKACJA

 

1 września  w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2003/2004 udział wzięło 978 uczniów: 810  ze szkoły podstawowej i 178 z gimnazjum.

29 września uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 11 zaproszeni przez dyrekcję i uczniów Wileńskiej Szkoły Średniej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego wyjechali do Wilna. Młodzież zwiedziła stolicę Litwy, a także Kowno i Troki.

W dniach 30 listopada-3 grudnia szkoła gościła polską młodzież ze Średniej Szkoły im. Józefa Ignacego Kraszewskiego z Wilna. Goście zwiedzili szkołę, uczestniczyli w lekcji języka polskiego w klasie I A gimnazjum, prowadzonej przez Aleksandrę Zimnik, w holu auli obejrzeli wystawę o historii Śląska i Chorzowa. Skorzystali z pływalni a także rozegrali z naszymi uczniami mecz koszykówki.

W grudniu w szkolnej bibliotece odbył się konkurs czytelniczy dla klas 1-3 szkoły podstawowej - "Dary Świętego Mikołaja". Nagrody książkowe otrzymały: Antonina Adamczyk z kl. 2 b, Karolina Kopiczeńska z kl. 3 b, Ewa Meyer z kl. 3 c i Magdalena Pieczka z kl. 3 c.

16 grudnia odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Gościem tegorocznej edycji był Andrzej Skupiński, który powitał uczestników gwarowym tekstem. Uczniowie zaprezentowali teksty pod wspólnym tytułem: "Bery śmieszne i ucieszne". Jury nagrodziło: I miejscem - Tomasza Brembora z kl. 3 b i Darię Kasprzak kl 2 c, II miejscem - Patrycję Motykę z kl 3 a, III miejscem - Michała Cebulskiego z kl. 3 c.

29 i 30 stycznia biblioteka szkolna zorganizowała uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej w poczet czytelników.

9 marca odbyła się IV edycja miejskich zawodów matematycznych "Wielki Wyścig". Głównymi organizatorami i koordynatorami konkursu byli nauczyciele: Anna Ząbkowska-Petka, Jolanta Brembor, Maciej Balicki, Włodzimierz Cieśliński. Opiekę merytoryczną sprawowała dr Justyna Sikorska - pracownik Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego, a patronat honorowy objęła dyrektor szkoły Joanna Salwerowicz.
Czołowe lokaty zajęły drużyny:
I miejsce - SP nr 1
II miejsce - SP nr 34
III miejsce - SP nr 29


1 kwietnia odbył się zewnętrzny sprawdzian umiejętności i wiadomości dla klas szóstych.


5 i 6 maja gimnazjaliści zdawali egzamin humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy.


W dniach 17 -20 maja odwiedziła naszą szkołę węgierska młodzież z partnerskiego miasta Ozd.

 

NAJLEPSI ABSOLWENCI SZKOŁY

 

SREBRNĄ TARCZĘ Z LAUREM

 

otrzymali uczniowie

 

Z klasy 6 a: Klaudia Cebulska, Dominika Gawełczyk, Arkadiusz Jagiełka, Kamil Jasiński, Martyna Kotlorz, Claudia Lubińska, Agnieszka Mickiewicz, klaudiusz Ziemek. Z klasy 6 b: Agnieszka Mądry, Sylwia Olczyk, Z klasy 6 c: Alex Morel, Łukasz Stanczyk. Z klasy 6 d: Monika Blaski, Anna Krzymińska, Ewa Pach, Marcelina Witek. Z klasy 6 e: Barbara Bogus, Paulina Kaleta, Malgorzata Krannich, Małgorzata Madeja, Patrycja Smok, Joanna Szymańska, Elżbieta Świercznik, Vu Thi Hong Nhung, Michał Chyra, Łukasz Gomoluch.

 

SREBRNĄ TARCZA ZE ZŁOTYM LAUREM

 

otrzymali uczniowie

 

Z klasy III A: Monika Borowy, Anna Hombek, Małgorzata Łada, Agata Sajnaj, Artur Mięsopust, Anna Stankiewicz, Sandra Cepa. Z klasy III B: Karolina Badoń, Karol Bąk, Aleksandra Dydyna, Krzysztof Hantke, Mata Polczyk, Karolina Thiel. Z klasy III C: Oskar Kochana, Patryk Strużyna, Dawid Świętek, Damian Januszek, Kamil Majchrzak, Paweł Posmik.

 

PRYMUSEM ROKU SZKOLNEGO 2003/2004 została MAŁGORZATA ŁADA z klasy III

 

SPORT

 

W dniach 7-8 listopada odbyły się Mistrzostwa Śląska w Pływaniu. Organizatorem zawodów był Śląski Okręgowy Związek Pływacki oraz nasza szkoła. Patronat objął Prezydent Miasta Chorzowa Marek Kopel. Zawody, w których startowali uczniowie z rocznika 1990 zakończyły się zwycięstwem pływaków naszej szkoły. Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Śląska został Krzysztof Myrcik, II miejsce zdobyła Anna Gwóźdź, III miejsce Michał Friedrich. Zawodników przygotowywali trenerzy: Małgorzata Myrcik i Sławomir Pąchalski.

14 stycznia odbyły się V Miedzygimnazjalne Zawody Pływackie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzowa. Zwycięstwo odnieśli nasi gimnazjaliści wygrywając wszystkie konkurencje. II miejsce Gimnazjum nr 6, III miejsce Gimnazjum nr 7.

W dniach 15-17 czerwca odbyły się XV Olimpijskie Dni Sportu Szkolnego.
 
Sportowiec roku szkolnego  2003/2004:

Dominika Gawełczyk z klasy 6 a

Patryk Strużyna z klasy III C gimnazjum.

KULTURA

 

8 października odbyła się uroczystość pasowania i ślubowania klas pierwszych szkoły podstawowej.

13 października z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie klas I B, II B, III B gimnazjum przygotowali dla wszystkich pracowników szkoły montaż poetycki "Miłość ważniejsza jest od życia".

W dniach 27-29 października uczniowie bawili się na  X Śląskim i Turystycznym Śpiewograniu. W grupie wiekowej klas 4-5 pierwsze miejsce zajął zespół złożony z uczniów klasy 5 a i 5 c pod kierunkiem Marka Krupy, który zaśpiewał piosenki: "Kaj te czasy, te beztroskie", "Obozowe Tango". W grupie klas  szóstych i gimnazjalnych najlepsze okazały się uczennice klasy III B, które wykonały "Karolinkę" i "Chcemy być sobą".

12 listopada na uroczystej akademii z okazji 85. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczennice klasy I B i III B gimnazjum przedstawiły rys historyczny opowiadający o przyczynach upadku Rzeczypospolitej i próbach odzyskania niepodległości w XIX wieku. Akademię przygotowała Ilona Stasiak.

W tegorocznym święcie obchodów Dnia Patrona Szkoły - 15 stycznia przyświecało motto: "Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie". Zorganizowano i przeprowadzono konkursy wiedzy regionalnej oraz konkurs literacki na utwór poetycki o sporcie i patronie szkoły Januszu Kusocińskim. W godzinach porannych odbyły się uroczyste apele przy tablicy pamiątkowej Janusza Kusocińskiego. Po południu dla nauczycieli, rodziców i uczniów zorganizowano imprezę środowiskową.
 
4 marca przeprowadzono VI Miejski Konkurs Wiedzy o Teatrze. Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

Szkoły podstawowe - I miejsce SP nr 12
II miejsce SP nr 1
III miejsce SP nr 29

Gimnazja - I miejsce Gimnazjum nr 2
II miejsce Gimnazjum nr 10
III miejsce Gimnazjum Sportowe nr 11

W dniach 3 - 5 marca z okazji "Międzynarodowego Dnia Pisarzy" Ewa Szyguła zorganizowała w bibliotece szkolnej dla wszystkich uczniów chorzowskich szkół wystawę: "Książka wczoraj - dziś - jutro".

6 marca 2004 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski klas 1-3, w którym najmłodsi uczniowie recytowali poezje śląskich autorów. Poziom konkursu był bardzo wyrównany i dlatego jury postanowiło przyznać trzy pierwsze miejsca uczennicom: Julii Fornalczyk z klasy 1 d, Kindze Kostoń z klasy 2 c, oraz Martynie Morhardt z klasy 2 c. Daria Kasprzak z klasy 2 c zajęła drugie miejsce, trzecie miejsce zdobyła Marta Bujoczek z klasy 1 b.

W dniach 22-26 marca odbył się XIV Szkolny Festiwal Miniatur Teatralnych. W szkole podstawowej jury najwyżej oceniło: klasę 1 c pod kierunkiem Danuty Strzeleckiej z przedstawieniem "Brońmy książki z obrazkami", klasę 3 b (wychowawczyni Maria Jarząbek) z przedstawieniem "Pan Drops i jego trupa" oraz klasy 4 a i 4 b pod kierunkiem Ewy Najgebauer i Barbary Stępniewskiej z spektaklem "W zdrowym ciele zdrowy duch".

Wśród gimnazjalistów I miejsce oraz nagrodę Grand Prix zajęli uczniowie klasy III B pod kierunkiem Grażyny Grymel-Wieczorek z przedstawieniem "Dulscy". Kurtynkę dla najlepszego aktora otrzymała Aleksandra Dydyna z klasy III B.

Imprezą towarzyszącą Festiwalowi Miniatur Teatralnych był konkurs dla uczniów gimnazjum na najciekawszą recenzję teatralną. Oto wyniki: I miejsce przyznano Mateuszowi Kotkowkiemu z klasy II A, II miejsce Sylwii Mydli z klasy II A, III miejsce Arturowi Miętopustowi z klasy III A. Organizatorkami konkursu były: Anna Dzianowicz i Ewa Mazur.

15 kwietnia z okazji Światowego Dnia Poezji biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z chorzowskim poetą, księgarzem, laureatem wielu konkursów poetyckich Andrzejem Zaczkowskim.

W dniach 10 - 11 maja 2004 odbywał się V Miejski Konkurs Recytatorski dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów "Miłość niejedno ma imię".

W konkursie udział wzięło 51 recytatorów ze szkół podstawowych. Jurorom najbardziej podobała się recytacja Julii Fornalczyk z klasy 1 d i jej przyznali I miejsce. wyróżnienie zaś otrzymała Agata Szyszko z tej samej klasy. Uczennice zostały przygotowane do konkursu przez wychowawczynię Bożenę Przybylską. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż były one najmłodszymi uczestniczkami konkursu. Trzecie miejsce zajął Jakub Zawadzki z klasy 5 e, pod kierunkiem Małgorzaty Cieślińskiej a wróżnienie przypadło Agnieszce Szymonik z klasy 4b przygotowannej przez Annę Dzianowicz.

 
PRZYRODA I EKOLOGIA

 

We wrześniu i październiku Szkolne Koło Ochrony Przyrody zorganizowało akcję pomocy zwierzętom z miejskiego schroniska. Przedstawiciele LOK z opiekunką Ewą Najgebauer zanieśli do chorzowskiego azylu zebrane koce, karmę i pieniądze.

2 października w świetlicy odbyła się VII wystawa zwierząt nie tylko egzotycznych: "To mój przyjaciel". Uczniom najbardziej podobały się: królik miniaturka Szymona Cieślińskiego, chomiczek Klaudii Janickiej i papuga falista Marty Bujoczek.
 

TURYSTYKA

 

27 października ponad 100 uczniów brało udział w Rajdzie Kusego. Trasę szlakami pogórza Krakowskiego i Ojcowskiego Parku Narodowego przygotował Włodzimierz Cieśliński. Opiekę nad uczestnikami sprawowali: Krzysztof Podchul, Maria Jarząbek, Jolanta Solga, Marek Krupa, Beata Stasiak, Małgorzata Bomba, Sebastian Hanke.
 

AKCJE WSPIERAJĄCE

 

17 października zakończyła się akcja "Góra Grosza", w której brali udział uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami.

28 listopada odbyła się III Loteria Andrzejkowa, przeprowadzona przez opiekunkę Szkolnego Koła TPD Justynę Holonę. Do zgromadzenia fantów włączył się Samorząd Szkolny i świetlica. Dochód z loterii został przekazany na konto Szkolnego Koła TPD, które wspiera wszystkie dzieci potrzebujące pomocy.

10-12 grudnia odbyła się IV edycja szkolnej akcji charytatywnej pod hasłem: I Ty możesz być Świętym Mikołajem, której organizatorką była Jolanta Solga. Całkowity dochód z kiermaszu wyniósł 1388 zł. i został przeznaczony na potrzeby dzieci z naszej szkoły oraz dla zwierząt z chorzowskiego schroniska.
 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES