^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

EDUKACJA

 

1 września w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2002/2003 udział wzięło 810 uczniów szkoły podstawowej, 178 gimnazjalistów, 77 nauczycieli oraz zaproszeni goście.

4 października przeprowadzono próbny sprawdzian umiejętności i wiadomości po klasie szóstej.

18 października uczniowie klas trzecich przystąpili do próbnego egzaminu gimnazjalnego. Uczniów podzielono losowo na dwie grupy, z których jedna pisała część humanistyczną, a druga matematyczno-przyrodniczą.

14 listopada z okazji 15-lecia szkoły został przeprowadzony konkurs o tytuł Mistrza Ortografii, którego treść związana była z patronem szkoły Januszem Kusocińskim, miastem Chorzowem i tematyką sportową. Teksty przygotowała Beata Szymura.

5 grudnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania "Śląskie Godanie" pod hasłem: "Nie zapominaj tradycji i gwary śląskiej, bo to największy nasz skarb". Pomysłodawczyniami i organizatorkami były Bożena Koteja i Ewa Szyguła.

11 grudnia odbył się szkolny etap I Wojewódzkiego Konkursu Interpersonalnego dla klas szóstych, pt.: "Historia-Społeczeństwo-Europa". Uczniowie wykazali się wiedzą z zakresu języka polskiego, historii i sztuki. Najlepszym okazał się Paweł Gomoluch z klasy 4 c.

Od 17 do 21 lutego odbywała się akcja informacyjno-edukacyjna przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole pt: "Nie zamykaj oczu". Akcję przygotował zespół nauczycieli w składzie: Ewa Głogowska, Beata Stasiak, Małgorzata Cieślińska i Bożena Koteja.

22 lutego przedstawiciele Szkolnego Klubu Europejskiego: Edyta Murowska z kl III B, Marek Lipiński z kl III C i Grzegorz Pączek z kl III B wraz z opiekunką klubu Ewą Gawlik uczestniczyli w I Chorzowskich Spotkaniach Europejskich, które odbyło się w Sali Posiedzeń Rady Miasta Chorzowa z inicjatywy Regionalnego Klubu Europejskiego "Quo Vadis" oraz klubów i kół europejskich działających w chorzowskich szkołach.

27 lutego zorganizowano trzecią edycję zawodów matematycznych "Wielki Wyścig". Do udziału zawodach przystąpiło 17 szkół. Pierwsze miejsce zajęła Społeczna Szkoła Podstawowa. W skład komisji weszli nauczyciele matematyki, uczniowie gimnazjum i pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Zawody matematyczne przygotowali: Anna Ząbkowska-Petka, Włodzimierz Cieśliński i Maciej Balicki.

10 kwietnia szkoła była organizatorem międzyszkolnych eliminacji XXVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. W zawodach brały udział trzyosobowe drużyny 16 chorzowskich szkół podstawowych i 10 szkół gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowały 2 drużyny przygotowane przez Grażynę Grymel-Wieczorek, które zajęły I miejsca. Szkołę podstawową reprezentowali: Paweł Lange, Kamil Kaczmarski i Arkadiusz Sławski, a gimnazjum Dariusz Niestrój, Łukasz Piotrowski i Dawid Botorek. Sponsorami imprezy był Wydział Edukacji Urzędu m. Chorzowa i PZU.

Od 6 do 9 maja uczniowie pod opieką nauczycieli w ramach partnerskiej współpracy szkół wyjechali do Ozd na Węgrzech.

8 i 9 maja odbył się egzamin klas trzecich gimnazjalnych. W pierwszym dniu egzaminu uczniowie pisali test humanistyczny, w drugim - matematyczno-przyrodniczy.

Od 9 do 22 maja szkoła gościła uczniów z Caltagirone z Sycylii w ramach Programu Socrates Comenius 1. Włosi zwiedzili nasze miasto, a także Kraków, Wieliczkę, Oświęcim,  Kopalnię Zabytkową w Tarnowskich Górach oraz na dwudniowej wycieczce poznali szlaki Beskidu Śląskiego.
Od 24 maja do 7 czerwca uczniowie gimnazjum pod opieką dyrektor szkoły Joanny Salwerowicz, Małgorzaty Cieślińskiej i Sebastiana Hanke wyjechali na Sycylię do Caltagirone. Zwiedzili Mineo, Palagonię, Grammichele oraz Taorminę, Katanię, Palermo i Syrakuzy. Byli także na Etnie.
 

NAJLEPSI ABSOLWENCI ROKU SZKOLNEGO 2002/2003

 

Srebrną Tarczę z Laurem otrzymali uczniowie:

 

z klasy 6 a - Katarzyna Jasińska, Alina Kosińska, Martyna Rutkowska, Anna Zdebik, Mateusz Dąbrowski, Michał Friedrich, Andrzej Gruntowski, Tomasz Gruntowski, Krzysztof Myrcik.
z klasy 6 b - Katarzyna Dydyna, Monika Gwóźdź, Agnieszka Zaczyk, Filip Widuch
z klasy 6 c - Paweł Gomoluch, Karol Łukaszczyk, Marek Golenia.
z klasy 6 d - Martyna Dybkowska, Magdalena Felsen, Agata Janiszewska, Agnieszka Nawińska, Julia Nowak, Marzena Piwowar.
z klasy 6 e - Anna Krasnodębska, Mateusz Kasprzyński, Luiza Makolądra, Małgorzata Sęk, Catherina Malik, Agnieszka Holona, Izabela Bul, Kamila Kremiec, Aleksandra Leja, Dominika Stępkowska, Mateusz Podleśny.
 

Srebrną Tarczę ze Złotym Laurem otrzymali uczniowie gimnazjum:

 

z klasy III A - Barbara Lubojańska, Justyna Jurczyk, Daria Marszałek, Jolanta Omozik, Agata Zalewska, Tomasz Pąchalski, Patryk Wakuła, Kajetan Załuski, Maciej Kwiatkowski.
z klasy III B - Aleksandra Smołka, Natalia Wawrzyńczyk, Krzysztof Mazurek, Grzegorz Pączek, Tomasz Ryś.
z klasy III C - Marek Lipiński, Łukasz Wodniok, Mateusz Witek.
 

SPORT

 

21 października Szkole Podstawowej i Gimnazjum przyznano I miejsce w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty za rok szkolny 2001/2002.


10 grudnia uczeń klasy II gimnazjalnej Mateusz Michalski zajął II miejsce w Pływackich Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się w Argentynie.


Od 28 do 30 maja odbyły się XIV Olimpijskie Dni Sportu. W tych dniach uczniowie rywalizowali ze sobą w zawodach pływackich, biegach przełajowych, grach zespołowych oraz w wyścigach drużynowych na basenie z wykorzystaniem "przyborów nietypowych".

Punktem kulminacyjnym Dni Sportu był Międzyszkolny Bieg Przełajowy im. Janusza Kusocińskiego, w którym startowała młodzież naszego gimnazjum oraz z innych chorzowskich szkół. Zdecydowane zwycięstwo odniosły uczennice klasy lekkoatletycznej naszej szkoły. Nagrody dla zwycięzców ufundował Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Chorzowie.

 

SPORTOWIEC ROKU SZKOLNEGO 2002/2003


SZKOŁA PODSTAWOWA


 Krzysztof  Myrcik z klasy 6 a pływackiej


GIMNAZJUM SPORTOWE NR 11


Patryk Strużyna - mistrz strzelców w Mistrzostwach Śląska Piłki Ręcznej

 

KULTURA

 

8 października w auli szkolnej odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia pierwszoklasistów szkoły podstawowej.


11 października z okazji Święta Edukacji Narodowej odbyła się akademia, w której uczniowie gimnazjum zaprezentowali poetyckie listy pisane do nauczycieli.


W dniach 23-25 października odbyło się IX Śląskie i Turystyczne Śpiewogranie. Pierwszego dnia uczniowie klas I-III wspólnie śpiewali i bawili się podczas Biesiady Śląskiej. W następnych dniach prezentowali piosenki śląskie i turystyczne uczniowie klas starszych szkoły podstawowej oraz gimnazjum.


28 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Anglo-Amerykańskiej. W kategorii solistów szkoły podstawowej - I miejsce zajęła uczennica klasy trzeciej Marta Janiszewska, za wykonanie piosenki "One way ticket" (wych. .E.Jaworska-Sęk).


4 listopada członkowie Szkolnego Koła Młodych Literatów zorganizowali wieczorek poetycki poświęcony pamięci naszych bliskich.


12 listopada gościliśmy w szkole aktorów scen śląskich, którzy zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny pt.: "Ku Tobie idziemy Polsko", który nawiązywał do Święta Odzyskania Niepodległości.


14 stycznia szkoła obchodziła jubileusz piętnastolecia działalności. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele św. Franciszka. W czasie nabożeństwa poświęcono sztandar Gimnazjum Sportowego nr 11 ufundowany przez Radę Rodziców. W dalszej części uroczystości przewodniczący Rady Miasta Henryk Wieczorek i zastępca prezydenta miasta Joachim Otte dokonali odsłonięcia tablicy z wizerunkiem patrona szkoły - Janusza Kusocińskiego. Uroczystość zakończyła akademia, na której zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły.


20 lutego odbył się V Miejski Konkurs Wiedzy o Teatrze. W konkursie wzięło udział 228 zawodników ze szkół podstawowych i gimnazjum. Pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej zajęła SP nr 12 pod opieką Barbary Ochman i Gimnazjum nr 10 pod opieką Aleksandry Janiki. Gościem konkursu był Amatorski Teatr Muzyczny "Kropla", który wystąpił z przedstawieniem pt: "Kto lepszy?". Nagrody dla zwycięzców ufundował Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Chorzowa oraz Teatr Rozrywki. Konkurs zorganizowała i prowadziła Małgorzata Cieślińska.


Od 24 do 28 marca odbyła się 13 edycja Szkolnego Festiwalu Miniatur Teatralnych.

W teatralnym święcie wzięło udział wiele klas, które zaprezentowały przygotowane przedstawienia. W kategorii klas 1-2 szkoły podstawowej I miejsce i nominację do Grand Prix Festiwalu przyznano klasie 2 a za "Kaczkę Dziwaczkę" w reżyserii Jolanty Solgi.

W kategorii klas 3 - 4 pierwszą nagrodę i nominację do Grant Prix uzyskały ex aequo kl 3 d za "Brzydkie Kaczątko" w reżyserii Bożeny Przybylskiej i kl. 4 d za "Koziołka Matołka" w reżyserii Marii Płonki.

W kategorii klas piątych i klas gimnazjalnych za najlepszy spektakl uznano "Skąpca" kl II B przygotowany przez Grażynę Grymel-Wieczorek.

Przedstawienie to otrzymało w finale najważniejszą nagrodę Grand Prix "Kurtynkę". Nagrodę "Januszka" dla najlepszego aktora otrzymała Natalia Grzybowska za rolę Harpagona. Nagrody publiczności otrzymały klasy: II B  za "Skąpca", 3 b SP za spektakl "Dziadek do Orzechów" i 4 d za "Koziołka Matołka".


Imprezą towarzyszącą Festiwalowi Miniatur Teatralnych był Szkolny Konkurs Rysunku i Malarstwa "Mój Teatr". Organizatorami były Jolanta Solga i Barbara Stępniewska. Jury nagrodziło prace uczniów z klas pierwszych: Alicji Leszczyńskiej, Kingi Kostoń, Kamila Dyszewskiego z klas drugich: Patrycji Motyki, Karoliny Kopiczeńskiej, Dawida Gutkowskiego z klas trzecich: Bartosza Kramarza, Weroniki Josionek, Igora Górala i z klas czwartych: Kacpra Locha, Agnieszki Zupok i Kasi Morawiec.

 

PRZYRODA I EKOLOGIA

 

2 października w świetlicy szkolnej zorganizowano wystawę pod hasłem "Oto mój przyjaciel", w której 26 uczniów klas młodszych zaprezentowało swoje ulubione zwierzęta.


W kwietniu w ramach obchodów Dnia Ziemi przeprowadzono konkurs wiedzy pod hasłem "Ziemia naszym wspólnym dobrem", konkurs plastyczny pod hasłem: "Dbam o najbliższe otoczeni" i konkurs na najbardziej ukwieconą salę lekcyjną.

 

TURYSTYKA

 

5 października nauczyciel Włodzimierz Cieśliński zorganizował XIII Szkolny Rajd Kusego po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uczniowie przemierzali pieszo lub na rowerach wytyczone trasy. Rajd zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.


10 grudnia Członkowie Koła Języka i kultury Czeskiej zorganizowali wycieczkę do Czech.


16 maja uczniowie wzięli udział w Rajdzie Szkół Samorządowych Miasta Chorzowa na Halę Boraczą. Rajd połączony był ze sprzątaniem szlaków turystycznych. Uczniami opiekowali się Ewa Najgebauer, Maria Płonka, Tomasz Grzywacz i Marek Krychowski.

 

AKCJE WSPIERAJĄCE

 

29 listopada w szkole odbyła się II Loteria Andrzejkowa zorganizowana przez opiekunkę Szkolnego Koła TPD Justynę Holonę. Dochód z loterii został przeznaczony na zakup upominków świątecznych dla dzieci znajdujących się pod opieką Koła.


Od 11 grudnia do 13 grudnia odbył się Szkolny Kiermasz Świąteczny pod hasłem: "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Zebrane pieniądze przeznaczono na przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci z Domu Dziecka w Chorzowie.


13 marca odbył się wernisaż prac plastycznych uczniów naszej szkoły, połączony z aukcją pod hasłem: "Dzieci - Dzieciom". W programie zaprezentowano prace najbardziej utalentowanych uczniów oraz dokonano licytacji tych prac. Gośćmi imprezy byli: artysta plastyk Arkadiusz Kuc, który podarował do licytacji zestaw własnych fotografii artystycznych oraz artysta muzyk Marek Ciepierski. Uczestnicy wernisażu wysłuchali wykonanego przez niego koncertu muzycznego. Imprezę przygotowały Barbara Stępniewska, Jolanta Solga, Ewa Głogowska i Aleksandra Zimnik. Zebrane pieniądze przeznaczono dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES