^wróć na początek

logo   orzelek

dane kontaktowe:
telefon: 666-977-944
e-mail:office@diablodesign.eu

WIELKI WYŚCIG

 

Rok szkolny 2000/ 2001 rozpoczęło 755 uczniów szkoły podstawowej i 108 gimnazjalistów. Grono pedagogiczne liczyło 70 nauczycieli.


Wraz z nowym rokiem szkolnym powołano wicedyrektora do spraw sportu, został nim Jan Barucha.

 

We wrześniu odbył się XV Rajd “Kusego”po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zorganizowany przez Włodzimierza Cieślińskiego.
 
W październiku ogłoszono wyniki Wojewódzkiego Współzawodnictwa Sportowego Szkół Gimnazjalnych o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty za rok szkolny 1999/2000. Gimnazjum zajęło I miejsce.
 
Od 23-25 października miało miejsce VII Śląskie i Turystyczne Śpiewogranie. Finalistami konkursu zostali:
I miejsce – klasa 4 e, która wykonała piosenki “Wyliczanka” i “Mój świat” – przygotowanie Ewa Najgebauer,
II miejsce – klasa 4 a za piosenki “Starzyk” i “Tu w dolinach wstaje” – wychowawca Anna Ząbkowska–Petka oraz klasa 5 e za piosenki “Górnicy, górnicy”, “Bando” – wychowawca Ilona Stasiak
III miejsce zajęła klasa 4 d za piosenki “Moplik”, “Gdy przychodzi taka chwila” – wychowawca Włodzimierz Cieśliński i klasa II C gimnazjum za piosenki “Jo jestem stąd”, “Góralko Halko” – wychowawca Marek Krupa.
 
Uczniowie gimnazjum Agnieszka Błaszczak, Monika Dolny i Rafał Świtoń wzięli udział w telewizyjnym teleturnieju “Na Maksa”, gdzie zajęli II miejsce. Drużynę przygotował Maciej Balicki.
 
Z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Brzechwy, biblioteka szkolna przygotowała wystawę pt. “Jan Brzechwa – Czarodziej słów”.
 
Z okazji 11 listopada odbyła się uroczysta akademia adresowana do uczniów klas szóstych szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych.
 
20 listopada przeprowadzono szkolny konkurs o tytuł Mistrza Ortografii. Wzięli w nim udział uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz uczniowie klas gimnazjalnych. Mistrzem Ortografii została Paulina Pakuła z klasy 6 a, a wicemistrzami Anna Rutkowska z klasy 6 d, Alicja Wąsacz z klasy 6 d i Grzegorz Pączek z klasy I B gimnazjum.
 
Pierwsze miejsce zajęli uczniowie za przedstawienie “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w I Tygodniu Języków Obcych, organizowanych w listopadzie przez Gimnazjum nr 10. Bajka reżyserowana była przez Małgorzatę Cieślińską i Sebastiana Hanke
 
Anna Rybczyńska i Danuta Łomińska przygotowały uczniów do udziału w grudniowym III Międzyszkolnym Turnieju “Nasza Mała Ojczyzna”, uczniowie zdobyli drugie miejsce.
 
4 grudnia odbył się świąteczny kiermasz pod hasłem “Dzieci dzieciom”, przygotowany przez Barbarę Stępniewską i Jolantę Solgę. Dochód z akcji w wysokości 851 złotych został przekazany na rzecz szkolnego koła TPD.
 
Biblioteka szkolna przygotowała wystawę “Książka dawna, a współczesna”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią drukarstwa, książką drukowaną przed stu laty i współczesną.
 
Uczniowie wzięli udział w prelekcji pt. “Do Indii przez Przemyśl – Stambuł – Teheran”. Spotkanie prowadzili studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Anna Maciejowska i Jarosław Poniewiera.
 
W dniach 12-14 grudnia goszczono grupę młodzieży z czeskiego Trzyńca. Młodzież zza miedzy wzięła udział w zajęciach z biologii, języka polskiego, języka angielskiego, informatyki oraz wychowania fizycznego. Miała również okazję do spotkania z zespołem redakcyjnym “Sześciokropnika” oraz obejrzeć spektakl “Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Rozrywki.
 
19 grudnia odbył się konkurs pięknego czytania “Opowieści o przyrodzie”, zorganizowany przez wychowawców świetlicy szkolnej a przeznaczony dla uczniów klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. Pierwsze miejsce zajął Jakub Zawadzki z klasy 2 b.
 
W dniach 18-22 grudnia społeczność szkolna podziwiała szopki bożonarodzeniow, przygotowane przez uczennice z klas 6 c i 6 d. Niecodzienną imprezą okazał się przygotowany przez Genowefę Kaczmarczyk literacki konkurs świąteczny "Jaka to baśń lub bajka?” w oparciu o prace kulinarne, wykonane na lekcjach techniki, a stanowiące scenografię do 13 znanych bajek i baśni.
 
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia uwieńczyły jasełka bożonarodzeniowe.
 
W styczniu uczniowie wzięli udział w IX Edycji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
Mistrzostwa Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta w Pływaniu Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych przyniosły szkole I miejsce.
 
W czytelni odbyła się Biesiada Gawędziarzy “W skarbnikowym Królestwie, w świecie cudów”. W konkursie na interpretację legendy śląskiej wzięło udział 10 uczniów z klas pierwszych i trzecich szkoły podstawowej. Gawędziarskim talentem wykazali się: Elżbieta Świecznik z klasy 3 e, Mateusz Piątek z klasy 3 a i Jakub Zawadzki z klasy 2 d.
 
29 stycznia odbył się wernisaż prac plastycznych połączony z aukcją “Dzieci dzieciom”. Na wystawie zaprezentowano 43 prace, przygotowane przez uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz kółka plastycznego. Całkowity dochód z imprezy wyniósł 365 złotych i został przekazany na konto szkolnego koła TPD.
 
W lutym odbył się III Miejski Konkurs Wiedzy o Teatrze. Wzięło w nim udział 100 trzyosobowych zespołów z 13 szkół podstawowych i gimnazjalnych. I i II miejsce w klasyfikacji zespołowej zajęła drużyna z Gimnazjum nr 2, III miejsce wywalczyło Gimnazjum nr 10. Głównym organizatorem imprezy była Małgorzata Cieślińska.
 
Anna Ząbkowska–Petka, Maciej Balicki i Włodzimierz Cieśliński zorganizowali miejski konkurs matematyczny “Wielki Wyścig” dla uczniów 17 chorzowskich szkół podstawowych. Opiekę merytoryczną nad konkuresem sprawowała Zofia Miczek – doradca metodyczny, zaś patronat honorowy objęłą dyrektor Joannna Salwerowicz. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 17.
 
27 lutego przeprowadzony został szkolny konkurs recytatorski “Śląsk w poezji i prozie”. Organizatorami były Ilona Stasiak i Anna Dzianowicz. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów ze szkoły podstawowej i 7 gimnazjalistów. I miejsce przyznano Przemysławowi Garbie, II - Karolinie Skórce, III miejsce zajęła Izabella Truchan. Najlepszym gimnazjalistą byl Rafał Świtoń, II miejsce zdobyła Monika Dolny, a III miejsce przypadło Mateuszowi Witkowi.
 
W marcu dla przedszkolaków z Przedszola nr 18 i dzieci z domu dziecka, klasa 3 c wystawiła przedstawienie “Calineczka” w reżyserii Beaty Witek.
 
16 marca uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać prace plastyczne nagrodzone w VII edycji Konkursu Plastycznego “Kolorowy Świat” organizowanej przez szkołę podstawową w Trzyńcu.
 
W marcu uczniowie z klas pływackich 4 a i 5 a wraz z trenerami Grażyną Błaszczak i Janem Baruchą wyjechali do Ozd na Węgrzech na Międzynarodowe Zawody Pływackie, a uczniowie z klasy 6 a brali udział w Misrzostwach Polski w Pływaniu w Inowrocławiu – jedni i drudzy przywieźli wiele cennych medali.
 
W Mistrzostwach Polski w Pływaniu uczniowie zdobyli kilkadziesiąt medali, głównie srebrnych.
Klasa 2 c reprezentowała naszą szkołę podstawową w przeglądzie na “Inscenizację powitania wiosny” dzieci młodszych organizowanym przez MDK “Batory”, gdzie przedstawiła warmińską legendę pt. “Przebiśnieg”. Nasi uczniowiei I miejsce, klasę do występu przygotowała Jolanta Holona.
 
Od 26 do 30 marca odbywał się XI Szkolny Festiwal Miniatur Teatralnych. Festiwalowi towarzyszyły imprezy: konkurs na recenzję teatralną, rysunku i malarstwa “Mój Teatr”, konkurs na plakat teatralny.
GRAND PRIX festiwalu zdobyła klasa 6 b za spektakl “Według Gałczyńskiego”, przygotowany przez Grażynę Grymel-Wieczorek. Nagrodę specjalną za scenariusz otrzymała Monika Dolny z klasy II A gimnazjum.
Nagrodę "Januszka" dla najlepszego aktora otrzymała Michalina Macek z klasy 5 c.
Nagrodę publiczności przyznano klasie II A za sztukę "Mitologia w krzywym zwierciadle".
 
W kwietniu odbyły się międzyszkolne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Wzięło w nich udział 19 drużyn ze szkół podstawowych i 7 gimnazjalnych. W klasyfikacji drużynowej gimnazjów nasi uczniowie zajęli I miejsce, indywidualnie zawody wygrał uczeń klasy I C Dawid Botorek. W finałach rejonowych nasi reprezentanci zajęli II miejsce. Zawodników przygotowała Grażyna Grymel–Wieczorek.
 
7 kwietnia w hali MORiS odbył się finał miejskiego Turnieju Gier i Zabaw. Uczestnikami zawodów byli uczniowie klas 2-5 SP.
 
23 kwietnia w bibliotece szkolnej młodzież spotkała się ze śląskim poetą M. Zacharyaszem.
 
24 kwietnia w ramach działalności Szkolnego Klubu Europejskiego, uczniowie  klasy II B gimnazjum Grzegorz Pączek i Tomasz Ryś pod opieką Ewy Gawlik i Małgorzaty Bomby uczestniczyli w seminarium “Gimnazjaliści o Unii Europejskiej”.
 
W III Miejskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, zespół teatralny “Jarzębinka” prowadzony przez Jolantę Paczułę zajął II miejsce, natomiast przedstawienie "Polowanie na lisa" wg Sławomira Mrożka przygotowane przez Macieja Balickiego - miejsce trzecie.
 
W II Miejskim Festiwalu Piosenki Chrześcijańskiej “Starochorzowska nutka”, zespół wokalny prowadzony przez Marka Krupę zajął III miejsce.
 
Uczniowie gimnazjum pod opieką Ewy Gawlik, wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy “Powstania śląskie w sztuce” zorganizowanej przez Muzeum Miejskie w Chorzowie.
 
Na przełomie kwietnia i maja Ewa Gawlik i Barbara Stępniewska przygotowały wystawę “Mój ród – moje korzenie. Drzewo genealogiczne”. Na wystawie znalazły się prace uczniów z klas piątych, szóstych oraz pierwszych gimnazjum, pamiątki rodzinne i dokumenty z okresu II wojny światowej.
 
Już po raz drugi uczniowie pod opieką Ewy Gawlik, zwiedzali stolicę oraz uczestniczyli w Polskich Spotkaniach Europejskich w Warszawie.
 
10 maja na wycieczkę do Gnojnika wyjechały klasy 5 c z wychowawcą Maciejem Balickim i 6 b z Grazyną Grymel-Wieczorek, gdzie wystawiły dla uczniów tamtejszej polskiej szkoły spektakle nagrodzone na Festiwalu Miniatur Teatralnych.
 
W dniach od 15 do 18 maja uczniowie naszej szkoły przebywali w zaprzyjaźnionej szkole Ujvaros Teri w Ozd na Węgrzech.
 
17 maja społeczność szkolna brała udział w Rajdzie Szkół Samorządowych, organizatorem którego była Szkoła Podstawowa nr 14 i Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta. Rajd odbył się pod hasłem “Poznaj Beskidy, wędruj po Beskidach, powracaj w Beskidy”.
 
I miejsce w Miejskim Konkursie Plastycznym "Cztery pory roku" zdobyła uczennica klasy 2 d Maria Krasnodębska.
 
 
Zespół wokalny pod kierunkiem Marka Krupy zajął II miejsce w III Miejskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
 
Na przełomie maja i czerwca odbyły się XII Olompijskie Dni Sportu Szkolnego. Najlepszym sportowcem szkoły podstawowej został Marek Greń z klasy 6 d, gimnazjum - Joanna Kusch z klasy II A.
W czerwcu w Teatrze Rozrywki odbyła się wielka gala podsumowująca III Miejski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Wzięły w niej udział klasa 1 c z wychowawcą Elzbietą Jaworską-Sęk i przedstawieniem “Słon Trąbalski”, klasa 5 c ze sztuką “Polowanie na lisa” przygotowaną przez Macieja Balickiego oraz zespół wokalny pod kierunkiem Marka Krupy.
 
Najlepsi w konkursach w roku szkolnym 2000/2001:
 
Finalistami Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego zostali: Michalina Macek z klasy 5 c, Irmina Skorupa z klasy I A gimnazjum, Grzegorz Pączek z klasy I B gimnazjum, Monika Dolny z klasy II A gimnazjum.
 
W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym “Kangur” sukcesy odnieśli: Paweł Gomoluch z klasy 4 c – nagroda I stopnia, Luiza Makolądra z klasy 4 e – nagroda III stopnia, Michał Chyra z klasy 3 b – nagroda III stopnia, Łukasz Gomoluch z klasy 3 d – nagroda III stopnia.
 

Najlepsi uczniowie roku szkolnego 2000/2001


Srebrna Tarcza z Laurem: Paulina Pakuła, Magdalena Richta, Sławomir Wolniak, Sandra Pindel, Karolina Thiel, Małgorzata Moskała, Ewa Szyminik, Mariusz Szczygielski, Mateusz Wojtasiewicz, Anna Rutkowska, Alina Skurowska, Marzena Śliwa.

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES