JUBILEUSZ DZIESIĘCIOLECIA SZKOŁY

Na inaugurację roku szkolnego 1996/1997 przybyło 872 uczniów, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, rodzice oraz 66 nauczycieli.

We wrześniu przy okazji wyborów do samorządu szkolnego powołano funkcję rzecznika praw ucznia. Została nim Magdalena Sekuła z klasy 8 e. Uczennica ta w październiku została wybrana wiceprzewodniczącą Uczniowskiego Sejmiku Samorządowego w Chorzowie.

Szkoła otrzymała gratulacje Ministerstwa Edukacji Narodowej w związku z przyznaniem wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie “Sport dla każdego”.

W auli szkolnej uczniowie mieli okazję oglądać spektakl Mieczysława Niedźwieckiego “Proszę o minutę ciszy”.

Tradycyjnie w październiku, młodzież szkoły uczestniczyła w IX Rajdzie “Kusego”, oraz w III Turystycznym i Śląskim Śpiewograniu.

Iwona Perz wraz ze swoimi podopiecznymi brała udział w organizowanym przez MDK nr 2 II Turnieju Aktorskim, w którym zdobyła I miejsce.

Ogłoszono wyniki we współzawodnictwie sportowym w roku szkolnym 1995/1996 w województwie – szkoła zajęła drugie miejsce.

W listopadzie dwie klasy brały udział w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Edukacji Środowiskowej w Bieruniu.

W 78 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Anna Przyłucka wraz z klasą przygotowała program poetycko – muzyczny dla uczniów klas siódmych i ósmych.

Nagrodę wojewódzką przyznano szkole w Wojewódzkim Podsumowaniu Akcji Teatr ’96 na spotkaniu laureatów XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Bliżej Teatru ‘90. Urganizatorami imprezy byli Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum”, Towarzystwo Kultury Teatralnej Zarządu Okręgu, Urząd Wojewódzki – Wydział Kultury Kuratorium Oświaty.

Barbara Stępniewska, Jolanta Solga i Ewa Głogowska, zorganizowały wernisaż i aukcję prac plastycznych “Dzieci dzieciom”. Zebrano 1 114,50 złotych. Dochód z aukcji przekazano na rzecz szkolnego koła TPD.

Uczennice z rocznika 1982/1983 brały udział w Finale Miejskim Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej Dziewcząt – wywalczyły I miejsce.

W grudniu, uczennice z rocznika 1982/1983 brały udział w Finale Miejskim Szkół Podstawowych w Koszykówce Dziewcząt – zajęły IV miejsce, a chłopcy z tego rocznika w sali MORiS wywalczyli I miejsce.

Zorganizowano Świąteczny Konkurs Recytatorski, jasełka i spotkania opłatkowe.

W styczniu zespół Marka Krupy wziął udział w II Wojewódzkim Finale Kolęd i Pastorałek organizowany przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Nasi uczniowie wyśpiewali II miejsce.

Marzec - Szczecin, w Mistrzostwach Polski w Pływaniu Juniorów (14 lat) Adrian Błaszczak zdobył dwa tytuły mistrza Polski.

W dniach 17 – 21 marca miał miejsce VII Festiwal Miniatur Teatralnych. Przebiegał pod hasłem “Niech spełnią się marzenia”. Brało w nim udział 18 zespołów klasowych.
W dniu rozpoczęcia festiwalu gościnnie wystąpił “Teatrzyk Bim – Bom” ze Szkoły Podstawowej nr 4
Honorowym gościem festiwalu był Andrzej Król, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Katowicach, który wziął udział w spotkaniu “Moja przygoda z teatrem”. Zaprezentowano spektakl “Kawiarenki literackiej” z I LO im. J. Słowackiego.
Na VII Festiwalu wyróżniono klasę 5 a prowadzoną przez Iwonę Perz za przedstawienie “Pocahontas”.
Po najwyższe laury – nagrodę GRAND PRIX sięgnęła klasa 8 c pod kierunkiem Ewy Burzyk przedstawiając “Obrazki staropolskie”.
Najlepszym aktorem Festiwalu został uczeń klasy 8 c Konrad Rycyk.
Publiczność przyznała swoją nagrodę klasie 5 c za przedstawienie "Pocahontas" przygotowane przez Iwonę Perz.

W kwietniu uczniowie brali udział w Konkursie Wiedzy o Teatrze organizowanym przez Teatr Śląski w Katowicach.

Przedstawiciele szkoły brali udział w finale miejskim XX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego (1 miejsce) i finale rejonowym tego konkursu w Katowicach (VI miejsce).

Szkoła zdobyła I miejsce w Miejskich Zawodach Pływackich o Puchar Prezydenta Miasta.

Maj był szczególnym miesiącem w szkole. Rozpoczęły się obchody dziesięciolecia szkoły.
Głównym wydarzeniem obchodów jubileuszowych było nadanie szkole sztandaru. W czasie mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Franciszka odbyła się ceremonia poświęcenia sztandaru szkoły. Uroczystości uwieńczyła uroczysta akademia prowadzona przez Iwonę Perz i Ewę Burzyk.

W ramach jubileuszu odbył się VIII Tydzień Sporu. Spotrowcem roku 1997 został Marcin Gemander z klasy 8 d.

W czerwcu odbył się finał Szkolnego Konkursu Wiedzy o Śląsku “Wędrówki po Górnym Śląsku”, który przygotowała Genowefa Kaczmarczyk.

Grupy uczniów prowadzone przez Bożenę Przybylską i Marię Jarząbek w VII Wojewódzkim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej  Katowice 1997 zajęły I miejsca.

Laureaci konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 1996/1997:

Aleksandra Sabramowicz została laureatką wojewódzkiego konkursu chemicznego oraz finalistką wojewódzkiego konkursu języka polskiego.
Adam Rurański został finalistą wojewódzkiego konkursu matematycznego.

Najlepsi uczniowie roku szkolnego 1996/1997

“Srebrna tarcza”: Anna Działocha, Marta Juraczyk, Tomasz Kilka, Maciej Nowak, Wojciech Zając, Dominika Makolądra, Magdalena Balcar, Agnieszka Kujawska, Konrad Rycyk, Katarzyna Klimosz, Magdalena Świerczyna Anna Seniuk.

“Srebrna tarcza ze złotym laurem” - Aleksandra Sabramowicz.