^wróć na początek

     orzeleklogo

dane kontaktowe:
telefon: 0048 32 2419 910
e-mail:sp5@sp5.chorzow.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5

Klasa 1.

A. Bahdaj: „Pilot i ja”
W. Bełza: „Kto ty jesteś? Polak mały!”
J.  Brzechwa: „Brzechwa dzieciom”
J. Duszyński: „Cudaczek- Wyśmiewaczek”
J. Grabowski:    „Czarna owieczka”
H. Januszewska: „Kopciuszek”
C. Janczarski:    „Jak Wojtek został strażakiem”
M. Jaworczakowa: „Jacek, Wacek i Pankracek”
M. Konopnicka: „Co słonko widziało”, „Na jagody”
M. Kownacka: „Plastusiowy pamiętnik”
T. Kubiak: „Gdy miasto śpi”
J. Papuzińska: „Nasza mama czarodziejka”
J. Porazińska: „Psotki i śmieszki”
E. Szelburg- Zarembina: „Najmilsi”
J. Tuwim: „Wiersze dla dzieci”
D. Wawiłow: „Wierszykarnia”


Klasa 2.

H. Ch. Andersen: „Dziecię elfów”
A. i C. Centkiewiczowie : „Zaczarowana zagroda”
J. Grabowki: „Puc, Bursztyn i Goście”
M. Kruger: „Karolcia”
K. Kleniewski- Kowaliszyn: „Magda, Paweł i ja”
G. Knutsson: „Przygody Filona Bezogonka”
H. Lofting: „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
S. Michałkow:    „Nie płacz, koziołku”
A.A. Milne: „Kubuś Puchatek”
Ch. Perrault: „Bajki“
J. Porazińska „Szewczyk Dratewka”
J. Tuwim: „Słoń Trąbalski”
E. Szelburg- Zarembina: „Idzie niebo ciemna nocą”
J. Kryłow:         „Bajki dla dzieci”


Klasa 3.

H. Ch. Andersen: „Baśnie (do wyboru)”
C. Centkiewicz: „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
W. Chotomski: „Dzieci Pana Astronoma”
M. Jaworczakowa: „Oto jest Kasia”
H. Kostyro: „Klechdy domowe”
M. Kownacka: „Kajtkowe przygody”
A. Lindgren: „Dzieci z Bullerbyn”
K. Makuszyński: „Awantura o Basię”
R. Pisarski: „O psie, który jeździł koleją”
J. Ratajczak: „Ziarenka maku (do wyboru)”
S. Wortman: „U złotego źródła. Baśnie polskie”


Klasa 4.

Brzechwa J.: „Akademia Pana Kleksa''
Collodi C.: „Pinokio''
Konopnicka M.: „O krasnoludkach i sierotce Marysi"
Korczak J.: „Król Maciuś Pierwszy''
Korczakowska J.: „Spotkanie nad morzem"
Oppman A.: „Legendy warszawskie"


Klasa 5.

Sienkiewicz H.: „W pustyni i w puszczy"
Twain M.: „Przygody Tomka Sawyera”
Parandowski J.: „Przygody Odyseusza"
Parandowski J.: „Mitologia" (wybrane mity)”
Orzeszkowa E.: „A , b , c ..."  lub "Dobra pani"
Molnar F.: „Chłopcy z placu broni"


Klasa 6.

Dąbrowska M.: „Marcin Kozera"
Defoe D.: „Przypadki Robinsona Cruzoe"
Jurgielewiczowa I.: „Ten obcy"
Lem S.: „Bajki robotów"
Lem S.: „Opowieści o pilocie Pirxie"
Makuszyński K.: „Szatan z siódmej klasy"
Montgomery L.M.: „Ania z Zielonego Wzgórza"

 

GIMNAZJUM SPORTOWE NR 11

Lektury obowiązkowe


„Biblia”
”Mitologia”: (J.Parandowski, Z.Kubiak)
wybór poezji baroku
wybór poezji XIX wieku
wybór poezji XX wieku
„Bogurodzica”
”Pieśń o Rolandzie”
M. Białoszewski: „Pamiętnik z powstania   warszawskiego” (fragmenty)
M. CervanesDon Kichot (fragmenty)
A. Czechow, Śmierć urzędnika
A. Saint-Exupery, Nocny lot, Mały Książę
Ch. Dickens, Opowieść wigilijna
A. Fredro, Zemsta
E. Hemingway, Wybór opowiadań
Homer, Iliada (fragmenty), Odyseja (fragmenty)
A. Kamiński, Kamienie na szaniec
I. Krasicki, Żona modna
A. Mickiewicz, Ballady i romanse; Dziady cz.II; Pan Tadeusz
H. Sienkiewicz, Quo vadis?; Krzyżacy
J. Słowacki, Balladyna
Sofokles, Antygona
W. Szekspir, Romeo i Julia
St. Żeromski, Syzyfowe prace


J.R.R. Tolkien, Hobbit
Dzieje Tristana i Izoldy
L. Kruczkowski, Niemcy
Molier, Świętoszek
J.D. Salinger, Buszujący w zbożu

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES