MISTRZOSTWA POLSKI W LEKKIEJ ATLETYCE

img_2759.1
 Ola Kokowska I miejsce w Polsce w rzucie młotem: 50m i 25cm

img_2768.1
 Olek Serafin IV miejsce w Polsce w biegu na 100m: 11,56s         Kajtek Duszyński 300mppł: 40,70s

Podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Młodzików w Lekkoatletyce, aż trzech sportowców naszej szkoły rywalizowało o miejsca na podium: Aleksandra Kokowska, Aleksander Serafin i Kajetan Duszyński. Wszyscy są uczniami klasy III B Gimnazjum Sportowego nr 11. Do najważniejszej imprezy w roku, jaką jest Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego (Mistrzostwa Polski Młodzików), przygotowywali się od dwóch lat. W ciągu roku szkolnego trenowali 6 razy w tygodniu, w wakacje pracowali jeszcze ciężej na obozach kadrowych.
      Ciężka praca treningowa opłaciła się. Aleksandra Kokowska w rzucie młotem zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików, gdzie wynikiem ponad 50 metrów! zdeklasowała rywalki. Ola już podczas zeszłorocznych Mistrzostw zajęła IV miejsce w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że okres młodzika to 14 i 15 lat, Ola była wśród tej grupy najmłodszą zawodniczką, co okazało się dobrą prognozą na przyszłość. W tym roku Ola do samych Mistrzostw miała drugi wynik w Polsce. Podczas finałowego konkursu rzutu młotem wykazała się pełnym profesjonalizmem i nie poddając się obciążeniom fizycznym i psychicznym oraz borykając się od dłuższego już czasu z drobnym urazem, zajęła pierwsze miejsce w Polsce.
      Trudny awans do Mistrzostw Polski wywalczyli również Olek Serafin i Kajtek Duszyński. Minima dopuszczeniowe pozwalały wystartować tylko tym zawodnikom, którzy zajęli podczas eliminacji Makroregionu Śląskiego dwa pierwsze miejsca w konkurencji.
         Olek Serafin jest naszym najlepszym sprinterem i od wielu lat rekordzistą Szkoły Podstawowej nr 5 i obecnie Gimnazjum Sportowego nr 11 w biegu na 100m. Podczas Mistrzostw Polski w biegu eliminacyjnym miał bardzo trudną serię, gdzie w trakcie biegu wiał przeciwny wiatr z prędkością -2,5m/s, co znacznie utrudniało bieg i zawodnicy uzyskali słabsze czasy. Olek dostał się szczęśliwie z ostatnim rezultatem do finału. W biegu finałowym na dystansie 100m zajął wysokie szóste miejsce w Polsce, ustanawiając nowy rekord szkoły wynikiem 11,56s. Liczymy, że Olek będzie dalej wytrwale pracował i zbliżał się stopniowo do miejsc na podium.
      O pechu może mówić Kajetan Duszyński. Kajtek jest tzw. "fajterem", który startuje w biegu rozstawnym na dystansie 300m przez płotki. Jest to dystans tylko dla ambitnych, wytrwałych ludzi, którzy wiedzą dobrze czego chcą i taki jest właśnie Kajtek. Kajtek do samych Mistrzostw Polski legitymował się najlepszym rezultatem w kraju - 40,70s. Jest to wynik, którego nie powstydziłaby się większość chłopców w gimnazjum w biegu bez przeszkód, jakie niewątpliwie stanowi 7 płotków rozłożonych na dystansie 300m. Niestety na miesiąc przed Mistrzostwami Kajtek odniósł kontuzję nogi, której nie udało sie do końca wyleczyć. Podczas finałowego biegu po 200m musiał zejść z toru, gdyż uraz nie pozwolił mu dobiec do mety. Liczymy no to, że już za rok Kajtek pokaże wszystkim płotkarzom w Polsce na co go stać i zrewanżuje się zdobywając jak Ola medale Mistrzostw Polski już na dystansie juniorowskim, jakim jest bieg rozstawny na 400m przez płotki.

Liczymy na dalsze sukcesy naszych młodych gwiazd lekkoatletyki, może kiedyś pójdą w ślady znanego olimpijczyka, patrona Zespołu Szkół Sportowych nr 1 Janusza Tomasza Kusocińskiego.

kusociski_janusz
 Janusz Tomasz Kusociński