^wróć na początek

     orzeleklogo

dane kontaktowe:
telefon: 0048 32 2419 910
e-mail:sp5@sp5.chorzow.pl

 MAMY TO!!!
 
A co??? kolejny z rzędu awans do rozgrywek wojewódzkich w grach i zabawach ruchowych. Turniej gier i zabaw ruchowych stanowi świetną zabawę oraz okazję do rywalizacji dla młodszych klas. Zabawa zabawą, ale aby przechodzić kolejne szczeble rozgrywek należy solidnie walczyć i unikać błędów. Walka o końcowe trofeum w tych zawodach jest o tyle trudna, gdyż o końcowym sukcesie decydują punkty z trzech grup - 2, 3 oraz 4 klasy. Jednym słowem trzeba być najlepszym w trzech odsłonach tej rywalizacji.

Te reguły właśnie spełniła nasza 30-osobowa reprezentacja wygrywając rywalizację na poziomie miejskim i rejonowym, tym samym awansując do półfinału wojewódzkiego. Małodych sportowców do zawodów przygotowały Marzena Gruchel i Kornelia Baljon.
 

 
 
ZA NAMI DWA  DNI
 
zmagań w Drużynowych Mistrzostwach Młodzików 13 letnich w pływaniu, które odbyły się w dniach 29-30.03.2019 r. w Dąbrowie Górniczej.

Po pierwszym dniu rocznik 2006 prowadził z bardzo wyraźną przewagą ponad 400 punktów nad drugim zespołem, by po drugim dniu powiększyć swoją przewagę aż do 949 punktów. W sumie zdobyliśmy 12 887 punktów oraz największą ilość medali, bo aż 11, w tym: 3  złote, 3 srebrne i 5 brązowych. Emocji nie brakowało, nasi zawodnicy wspinali się na granice swoich możliwości i wielokrotnie pobijali swoje rekordy życiowe.
W pierwszym dniu indywidualnie na najwyższym stopniu podium dwukrotnie zameldowała się Zuzanna Pilecka - na 100 m. stylem motylkowym i 100 m. stylem klasycznym, Przemysław Dziurski zajął 2 miejsce na 200 m. stylem grzbietowym,
Amelia Purchałka - została trzecią zawodniczką na dystansie 400 m. stylem dowolnym.
Tuż za podium uplasowała się Natalia Szpoton - na 100 m. stylem klasycznym oraz Amelia Purchałka na 100 m. stylem motylkowym.Również nasza sztafeta 4x50 m. stylem zmiennym w składzie: Przemysław Dziurski (grzbiet), Zuzanna Pilecka (klasyk), Amelia Purchałka (motyl) oraz Marcin Juraś (dowolny) wywalczyła drugie miejsce.

Miejsc na podium nie brakowało również drugiego dnia, a wywalczyli je:
- Zuzanna Pilecka - 1 miejsce na 200 m. stylem klasycznym oraz 3 miejsce na 100 m. stylem dowolnym
- Przemysław Dziurski - 3 miejsce na 100 m. stylem grzbietowym
- Kacper Porwik - 3 miejsce na 200 m. stylem klasycznym
- Amelia Purchałka - 2 miejsce na 200 m. stylem zmiennym
- Natalia Szpoton - 3 miejsce na 200 m. stylem klasycznym.Tuż za podium uplasowali się Kinga Szczembara na 200 m. stylem klasycznym oraz Kacper Porwik na 200 m. stylem zmiennym.

Dzielnie walczyły nasze sztafety dowolne, dwie pierwsze sztafety zajęły odpowiednio 5 i 6 miejsce, uzyskując bardzo dobre czasy, a tym samym pokaźną zdobycz punktową dla klubu.
Na  blogu zamieszczono wiele zdjęć z zawodów, za które dziękujemy mamie Kingi.
Runda finałowa dopiero w czerwcu, ale już w najbliższy weekend Mistrzostwa Szkół Sportowych w Raciborzu - znów będzie się działo.


Grażyna Błaszczak

SZTAFETY DECYDOWAŁY
 
Wspaniale zaprezentowali się pływacy z SP 5 Chorzów podczas rywalizacji o wejście do finałów  Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w pływaniu. Rywalizacja była bardzo zacięta. Zarówno zawodnicy naszej szkoły jak i Siemianowic należą do czołowych pływaków na śląsku. Sztafety decydowały, kto zdobędzie kwalifikacje. Bardzo cieszy nas, że zwyciężyliśmy zarówno w kategorii dziewcząt, jaki i chłopców. Już drugi rok nasz basen jest w remoncie (treningi realizujemy na innych), dlatego tym bardziej cieszy zwycięstwo.

W zawodach reprezentowały naszą szkole: Hania Bas, Weronika Rączka, Ludmiła Lubińska, Michalina Dusza, Kinga Miłoszewska, Julia Wiernicka, Amelia Purchałka, Zuzanna Pilecka.W kategorii chłopców reprezentowali nas: Jan Brocki, Tymoteusz Franke, Przemysław Nantka, Oskar Urban, Maciej Dusza, Paweł Copa, Przemysław Dziurski, Marcin Juraś.

Również starsi koledzy uzyskali kwalifikacje do zawodów wojewódzkich. Skład reprezentacji  uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum: Kinga Knopik, Emilia Zięba, Magdalena Kucharska, Marta Marczak, Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Julia Smiczek, Matylda Tuszyńska, Paweł Kwiecień, Szymon Ellgoth, Krzystof Gottschling, Dominik Szolc, Kamil Dominiczak, Kamil Kosytorz, Adrian Bonsz, Jakub Hein.

Zawody rozegrano 12 marca na pływalni SP 12 w Siemianowicach ŚląskichJak walczyły sztafety szkoły podstawowej można zobaczyć na blogu KS Piątka Chorzów. (Kolorowa rączka na stronie szkoły).

NASI REPREZENTANCI NA STOKU

6 marca na stoku Siglany w Wiśle spotkali się nalepsi narciarze szkół podstawowych i gimnazjów Chorzowa w narciarswie alpejskim.

Wśród uczestników zawodów była 12-osobowa reprezentacja naszych szkół. Pierwsi do startu przystąpili najmłodsi zawodnicy z klas 1-3, następnie klas 4-6, 7-8 i rywalizację kończyli uczniowie gimanzjum. Każdy z zawodników miał do przejechania dwa zjazdy i liczył się najlepszy wynik.

Z naszej grupy na najwyższym stopniu podium stanęłi Wojtek Król w kategorii 1-3, o jeden stopień niżej na drugim, była koleżanka z klasy Wojtka Amelia Poremba. Zespołowo nasza szkoła podstawowa zajęła miejsce tuż za podium 4 miejsce. Natomiast nasi starsi koledzy i koleżanki indywidualnie nie byli na podium, ale zespołowo zajęli 3 miejsce.

Pieczę nad narciarzami sprawowały  Kornelia Baljon oraz Marzena Gruchel.

ROZGRYWKI PIŁKI NOŻNEJ
 
Trzy klasy ósme wzięły udział w rozegranym 9 lutego, szkolnym turnieju piłki nożnej.W trzech meczach mogliśmy podziwiać wspaniałe dryblingi i strzały zawodników, odważne interwencje bramkarzy i przede wszystkim ogromne zaangażowanie wszystkich uczestników.
Najlepszym zespołem okazała się 8b w składzie - Mateusz Ogłoziński, Fabian Gędek, Oskar Stachowiak, Michał Jaworski, Szymon Borys, Michał Zając. Za nimi uplasowały się - 8c i 8d.Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy zawodnik słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.Nad przebiegiem zawodów sprawowali pieczę nauczyciele: Stanisław Gawenda i Tomasz Grzywacz.
 

NASI PŁYWACY ZNOWU W CZOŁÓWCE

 

W dniach 1-3 lutego odbyła się IX edycja Międzynarodowych Zawodów pływackich -  Puchar Silesia, organizowanych przez AWF Katowice.
Zawodnicy KS Piątki Chorzów zaprezentowali wysoką formę.

W kategorii 13-14 lat:
Iga Idzikowska zdobyła 2 złote medale na 50 m stylem klasycznym
i 100 m stylem klasycznym. Kwalifikując się do finału open w obu konkurencjach.
Kinga Kempa zdobyła  złoty medal na 50 m stylem grzbietowym
( kwalifikując się do finału open ) oraz brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym.
Zuzanna Pilecka zdobyła brązowy medal na 50 m stylem klasycznym.


W kategorii 15 -16 lat:
Paweł Kwiecień zdobył 3 złote medale na 50 m stylem klasycznym, 100 m stylem klasycznym i 100 m stylem zmiennym (kwalifikując się do finału open) oraz brązowy medal na 50 m stylem motylkowym.
Kamil Dominiczak zdobył brązowy medal na 100 m stylem klasycznym.
Zawodnicy są podopiecznymi trenerów: Małgorzaty Myrcik, Sławomira Pąchalskiego i Mateusza Niegota.

 

DRUGIE MIEJSCE SZACHISTÓW

Reprezentanci szkoły odnieśli duży sukces zajmując 2. miejsce w Szachowej Lidze Chorzowa. Grupie starszej do zdobycia Pucharu Prezydenta zabrakło czterech punktów. W ostatniej rundzie walczyliśmy o 2. miejsce ze szkołą Podstawową nr 21 i wygrywając wyprzedziliśmy ją w klasyfikacji.


Dobrze zaprezentowała się również grupa młodsza, która w swojej kategorii zajęła szóste miejsce.
W klasyfikacji indywidualnej na szachownicy nr 3 najlepszy okazał się uczeń naszej szkoły Bartosz Zorrzycki. Oprócz Bartka w skład grupy starszej weszli: Arkadiusz Hopek oraz Jegor Andrzejewski. W grupie młodszej szkołę reprezentowali Krzysztof Wawrzyczek, Bartosz Aleksiej Murashka oraz Arsen Adrzejewski.
Opiekunem grupy szachistów jest Michał Piegza.

NA NARTACH

 

28 stycznia miały miejsce Szkolne Zawody Narciarskie o Puchar Rady Rodziców na ośrodku narciarskim Środula. Zawody odbyły się w kategoriach dziewcząt i chłopców: klasy 1-3, 4-6 i 7,8, III gimnazjum.

Zawodnicy mieli do pokonania dwa przejazdy slalomem gigant. Liczył się lepszy czas przejazdu. Niewątpliwą atrakcją był elektroniczny pomiar czasu.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu  Rady Rodziców i Urzędu Miasta Chorzów. Uczestnicy zajmujący miejsca na podium otrzymali puchary, medale, dyplomy i nagrodę rzeczową.  Organizatorami imprezy była Magdalena Małek i Kornelia Baljon.

AUTOGRAFY JURKA DUDKA
 
25 stycznia nasza szkoła organizowała turniej piłkarski o Puchar Rady Rodziców, grali w nim uczniowie siódmych klas.

Rozgrywki odbywały się systemem "każdy z każdym" i w sumie rozegrano sześć spotkań. Ambicja i duże zaangażowani wszystkich zespołów najbardziej opłaciło się klasie 7c, która zwyciężyła w całym turnieju. Chłopcy otrzymali z rąk przewodniczącej Rady Rodziców Ewy Ogłozińskiej okazały puchar, który przez rok będzie zdobił ich klasę oraz dodatkowo książki Jurka Dudka z autografami autora.

Wszyscy uczestnicy na podsumowanie dobrej zabawy dostali słodkie upominki.
Nad całością pieczę sprawowali nauczyciele Tomasz Grzywacz i Stanisław Gawenda.

WSPANIALI PLYWACY Z 6a

 

W Dąbrowie Górniczej odbyła się kolejna runda Ligi Klubów Śląskich rocznika 2006. Po drugiej rundzie, dzięki wspaniałej postawie wszystkich zawodników, powiększamy naszą przewagę nad drugim zespołem ze 103 na 260 pkt.
Indywidualnie miejsca na podium wywalczyli:
Pilecka Zuzanna – 1 miejsce 200m stylem klasycznym oraz 2 miejsce 100m stylem dowolnym
Dziurski Przemysław – 2 miejsce 100m stylem grzbietowym
Porwik Kacper – 3 miejsce 200m stylem klasycznym
Szczembara Kinga – 3 miejsce 200m stylem klasycznym.
Tuż za podium uplasowała się dwukrotnie Purchałka Amelia na 100m stylem dowolnym oraz 200m stylem zmiennym oraz Warwas Grzegorz na 200m stylem zmiennym.
Miejsca w pierwszej 10 zajęli:
Dziurski Przemysław – 6 miejsce 200m stylem zmiennym
Juraś Marcin – 8 miejsce 100m stylem dowolnym oraz 9 miejsce 100m stylem grzbietowym
Korolczuk Hanna – 9 miejsce 200m stylem zmiennym
Porwik Kacper – 5 miejsce 200 m stylem zmiennym
Szczembara Kinga – 5 miejsce 200m stylem zmiennym
Szpoton Natalia – 5 miejsce 200m stylem klasycznym
Warwas Grzegorz – 8 miejsce 100m stylem grzbietowym
Woźnica Dawid – 10 miejsce 200m stylem klasycznym
Tradycyjnie naszym mocnym punktem były występy zespołów sztafetowych. Dwa z nich stanęły na najwyższym stopniu podium:
Bezkonkurencyjna była nasza sztafeta mieszana 8x50m stylem dowolnym w składzie: Szpoton Natalia, Dziurski Przemysław, Szczembara Kinga, Warwas Grzegorz, Purchałka Amelia, Porwik Kacper, Pilecka Zuzanna, Juraś Marcin, która wygrała z przewagą ponad 8 sekund nad zespołami z miejsc 2 i 3
Także sztafeta 4x50m stylem zmiennym dziewcząt nie pozostawiła złudzeń rywalkom wychodząc szybko na prowadzenie i nie oddając go aż do końca. Dziewczyny wywalczyły zwycięstwo w następującym składzie: Szpoton Natalia (grzb), Pilecka Zuzanna (klas), Purchałka Amelia (mot), Szczembara Kinga (dow)
Miejsce na podium zajęła również sztafeta 4x50m stylem zmiennym chłopców w składzie: Dziurski Przemysław (grzb), Porwik Kacper (klas), Warwas Grzegorz (mot), Juraś Marcin (dow), która wywalczyła 3 miejsce
Brawa dla wszystkich zawodników i ich trenerów: Mateusza Tosty, Małgorzaty Myrcik.
Grażyna Błaszczak

PANEWNICKI BIEG DZIKA

 

to impreza, na którą składa się seria biegów na terenie lasów panewnickich. Dystans do pokonania miemały, bo wynosi od 5-15km. Z trudami tego biegu postanowili zmierzyć się Karol i Wiktor Piecyk z klasy 5 lekkoatletycznej. Regularny występ i pogoń lub ... ucieczka przed dzikiem została nagrodzona satysfakcją ukończonego cyklu oraz pamiątkową statuetką. Karolowi i Wiktorowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

 
ZAPROSZENIE NA NARTY

28 stycznia odbędą się szkolne zawody narciarskie o Puchar Rady Rodziców w ośrodku narciarskim Środula w Sosnowcu. Uczestnicy mają do pokonania slalom gigant  w dwóch turach przejazdu.  

W razie braku warunków pogodowych termin zawodów zostanie przesunięty. Organizatorem imprezy jest Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie  we współpracy z MOSIRem w Sosnowcu.  Fundatorem nagród jest Rada Rodziców SP 5 i Urząd Miasta w Chorzowie. Wszelkich informacji udziela Magdalena Małek i Kornelia Balion.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników narciarstwa do udziału w imprezie.

REGULAMIN ZAWODÓW NARCIARSKICH O PUCHAR RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 W CHORZOWIE

CEL ZAWODÓW:
• popularyzacja narciarstwa alpejskiego,
• współzawodnictwo sportowe i propagowanie aktywnych form wypoczynku wśród młodzieży,
• odkrywanie młodych talentów,
• promowanie pozytywnego wizerunku Śląska i Zagłębia,
• integracja miłośników narciarstwa alpejskiego.

TERMIN I MIEJSCE ZAWODÓW: 28 stycznia 2019 r. na stokach ośrodka narciarskiego Środula w Sosnowcu. Początek zawodów o godzinie 9.00.
ORGANIZATORZY:  Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie i Środula Sport - Sosnowiec
UCZESTNICTWO:  
• W zawodach mogą brać udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5.
• Warunkiem dopuszczenia do zawodów jest umiejętność jazdy na nartach, jazda na wyciągu,  posiadanie kasku narciarskiego, sprawdzonego sprzętu oraz pisemna zgoda rodziców (prawnych opiekunów) na udział w zawodach.
 KLASYFIKACJA:  Zawody przeprowadzone będą  trzech kategoriach wiekowych 1-3, 4-6 , 7,8, III gimnazjum oraz w dwóch grupach: dziewczęta  i chłopcy
SPOSÓB PRZEPROWADZENIA ZAWODÓW:  Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z regulaminem PZN. Odbędą się dwa przejazdy slalomu giganta.
USTALENIE WYNIKÓW:  w  obu grupach zostanie ustalona kolejność miejsc według rzeczywistego czasu przejazdu.
 PROGRAM ZAWODÓW
• Rozdanie numerów startowych – 28.01.2019 godz.8.30
• Oglądanie trasy – zgodnie z NRS 
• Start pierwszego zawodnika - godz. 9.00 - 915.
• Po przejeździe ostatniego zawodnika, półgodzinna przerwa, a następnie wręczenie nagród i dyplomów – około godziny 13.00
•    Koniec zawodów - ok. godz. 13.30

RYZYKO STARTU • Każdy z zawodników powinien dostarczyć do szkolnego opiekuna wyznaczonego na czas trwania zawodów zgłoszenie oraz oświadczenie rodziców (prawnych opiekunów). • Warunkiem dopuszczenia do zawodów jest posiadanie kasku narciarskiego, sprawnego sprzętu oraz pisemna zgoda rodziców (prawnych opiekunów) na udział w zawodach.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE • Organizatorzy zawodów nie ponoszą odpowiedzialności z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, podczas jakiegokolwiek etapu zawodów. • Każdy uczestnik zobowiązany jest do szczególnej dbałości o bezpieczeństwo podczas każdego z etapów zawodów. • Regulamin może ulegać zmianom. Za obowiązującą wersję regulaminu należy uważać tę, która umieszczona jest w oficjalnym serwisie internetowym zawodów.

MAMY SREBRNY MEDAL

 

Wspaniale rozpoczęli rywalizację na Mistrzostwach Polski Juniorów 14-letnich zawodnicy KS Piątka Chorzów. Srebrny medal na dystansie 50 m stylem klasycznym z czasem 0:30,40 zdobył Paweł Kwiecień z klasy 8 a oraz zajął 5 miejsce w finale na 200 m stylem klasycznym z czasem 2:25,29.

WYNIKI MISTRZOSTW POLSKI

 

W dniach 14-16 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu. Zawodnicy 14-letni rywalizowali w Olsztynie, 15-latkowie zaś w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wśród zmagań 14-latków, gdzie do startu zgłosiło się 556 zawodników z 144 klubów, srebrny medal w konkurencji 50m stylem klasycznym wywalczył Paweł Kwiecień. Paweł znakomicie zaprezentował się również w konkurencji 200m stylem klasycznym, gdzie ostatecznie został sklasyfikowany na 5. pozycji.  


W finałach tej imprezy startowali również:
- Marta Marczak, która wywalczyła 9.miejsce na 200m stylem grzbietowym, 11. miejsce na 100m stylem zmiennym, 15. miejsce na 100m stylem motylkowym oraz 17. miejsce na 100m stylem dowolnym,
- Ellgoth Szymon w finałach zajmował 16. miejsce na 100m stylem motylkowym oraz 17. miejsce na 200m stylem motylkowym,
- Gottschling Krzysztof zajął 19. miejsce na 200m stylem zmiennym.

Wszyscy zawodnicy poprawiali swoje rekordy życiowe.


Do zmagań 15-latków w Ostrowcu Świętokrzyskim przystąpiło 469 zawodników z 124 klubów. W tak dużej ilości zawodników bardzo dobrze odnalazł się nasz jedyny reprezentant Kamil Dominiczak, który dwukrotnie pływał w finałach Mistrzostw Polski. Kamil w konkurencji 100m stylem klasycznym wywalczył 18. miejsce, a na 200m stylem klasycznym 15. miejsce.
Pozostałe wyniki Kamila:
50m klasyczny – 22.
200m dowolny – 59.
50m motylkowy – 71.
Gratulujemy zawodnikom i treneromn.

MARTA GRA W PIŁKĘ NOŻNĄ

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Marta Banasiuk urodzona w 2008 r. będąca mieszkanką Chorzowa, a także uczennicą Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie jako zawodniczka Uczniowskiego Kobiecego Klubu Sportowego Katowice została mistrzynią województwa śląskiego w rozgrywkach piłki nożnej dziewcząt pierwszej edycji Śląskiej Ligi Orliczek 2018 r.

Drużyna UKKS Katowice zdominowała rozgrywki i jako jedyny zespół w rozgrywkach miał dodatni bilans bramkowy. Zespół w całej lidze w 23. meczach zdobył 65 bramek, tracąc zaledwie cztery. Przewaga nad drugim miejscem wyniosła aż 36 punktów!

Warto odnotować, że UKKS Katowice grał rocznikiem 2009/2010 w lidze gdzie występowały dziewczyny z rocznika 2008. Trenerami UKKS Katowice są Tomasz Nawrocki posiadający licencję trenerską UEFA A oraz Michał Cebula - licencja UEFA C.

Z wyrazami szacunku

Uczniowski Kobiecy Klub Sportowy Katowice

ZUZANNA MISTRZYNIĄ ŚLASKA
 
W dniach 06-07.12.2018 r. w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Śląska 12-latków. Podczas trwających przez 2 dni zmagań pływaków 12 letnich zdobyliśmy aż 16 medali.

Indywidualnie Mistrzynią Śląska została Zuzanna Pilecka na dystansach 100 m. stylem zmiennym oraz 100 m. stylem klasycznym, która wywalczyła również srebrne medale na dystansie 100 m. stylem dowolnym oraz 200 m. klasycznym. Bardzo dramatyczny przebieg miał wyścig na 200 m. stylem klasycznym, gdzie ostatecznie do złota zabrakło zaledwie 0,01 sek.

Amelia Purchałka zdobyła srebrne medale na dystansie 400 m. dowolnym, 800 m. dowolnym, 200 m. zmiennym, a także brązowy medal 200 m. dowolnym.

Kacper Porwik wywalczył brązowe medale na dystansie 200 m. klasycznym, 400 m. dowolnym, 800 m. dowolnym. Szczególnie zacięty przebieg miała seria finałowa na 200m. stylem klasycznym gdzie walka o brązowy medal między trzema zawodnikami trwała do samego końca i ostatecznie okazało się, że rzutem na taśmę brąz zdobyło ex aequo dwóch zawodników.
Brązowe medale zdobyli również:
Natalia Szpoton 100 m. zmiennym,
Grzegorz Warwas 200 m. zmiennym,
Przemysław Dziurski 200 m. grzbietowym.

Miejsca tuż za podium zdobyła Kinga Szczembara na dystansach: 100 m. klasycznym, 200 m. klasycznym oraz 100 m. zmiennym, na tym ostatnim dystansie brązowy medal przegrała zaledwie o 0,10 sekundy ze swoją koleżanką klubową. Marcin Juraś był piaty na 200dow, 400dow.

W startach drużynowych dwa złote medale wywalczyły sztafety dziewcząt na dystansach:
4x100 m. stylem dowolnym w składzie: Kinga Szczembara, Natalia Szpoton, Amelia Purchałka, Zuzanna Pilecka z przewagą ponad 5 sekund nad drugim zespołem oraz po bardzo zaciętej i emocjonującej walce na dystansie 4x100 m. stylem zmiennym w składzie: Natalia Szpoton (grzb), Zuzanna Pilecka (klas), Kinga Szczembara (mot) oraz Amelia Purchałka (dow).

Miejsce tuż za podium zajęła sztafeta chłopców na dystansie 4x100 m. stylem zmiennym, w składzie: Przemysław Dziurski (grzb), Kacper Porwik (klas), Grzegorz Warwas (mot) oraz Marcin Juraś (dow).
Wspaniałe walki o medale możesz zobaczyć na blogu KS Piątka Chorzów.
Szanowni Państwo

W dniu 13 listopada br miało miejsce uroczyste otwarcie Placu do ćwiczeń - akrobatyka, parkour, street workout przy ulicy Szczecińskiej. Projekt został wybrany przez mieszkańców Chorzowa do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017, zdobywając 1295 głosów.

W inauguracji wzięli udział: Prezydent Chorzowa - Andrzej Kotala, dyrektor SP nr 5 - Wojciech Niezgoda oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Jest to więc okazja, by jeszcze raz wszystkim podziękować za wspieranie naszego  pomysłu. Dzięki temu w naszej dzielnicy mamy obiekt, który może służyć nie tylko uczniom z okolicznych szkół w czasie zajęć wychowania fizycznego, ale również pozostałym mieszkańcom naszego miasta.

Tomasz Grzywacz

Chorzowianin
http://www.chorzowianin.pl/na-klimzowcu-maja-gdzie-cwiczyc-jest-nawet-muzyka,n-9464.html

Portal Tuba Chorzowa
https://www.facebook.com/tubachorzowa/videos/304905486779930/

Mój Chorzów
https://mojchorzow.pl/i,nowoczesny-street-workout-park-juz-otwarty,200274,896465.html

Infoserwis chorzowianin - od 6 min 20 sek
http://www.chorzowianin.pl/chorzowianinpl-infoserwis--14112018,n-9462.html

Miasto Chorzów
https://www.facebook.com/umchorzow/videos/562946610815251/

Wywiad w radiu Eska z uczniami i nauczycielami


PIERWSZE STARTY NAJMŁODSZYCH

 
Pływacy z rocznika 2009 doskonale rozpoczęli swoja przygodę w Lidze Klubów Śląskich. Pierwsza konkurencja, w jakiej wystartowali najmłodsi to 8*50 m stylem dowolnym (starują na przemian dziewczynki i chłopcy) zajęliśmy wysokie 2 miejsce. Skład sztafety: Weronika Rączka,Tymoteusz Szczepanek, Julia Nowak, Tymoteusz Franke, Julia Singer, Jan Brocki, Hania Bas, Adam Bartoszewski. 

Z wysokiego C

rozpoczął starty w Lidze Klubów Śląskich rocznik 2006, po 1 rundzie prowadzimy z przewagą ponad 100 punktów nad drugim zespołem.
1 runda odbyła się w dniu 19-11-2018 r. w Dąbrowie Górniczej. Nasz klub KS Piątka reprezentowało 21 zawodników, wszyscy spisali się bardzo dobrze, co przełożyło się na wynik drużyny.
Indywidualnie na podium stawali:
Zuzanna Pilecka – 1 miejsce 100m stylem klasycznym oraz 2 miejsce 100m stylem zmiennym
Amelia Purchałka – 3 miejsce 200m stylem dowolnym
Szczembara Kinga – 3 miejsce 100m stylem klasycznym.
Tuż za podium uplasowali się dwukrotnie Kacper Porwik na 200m stylem dowolnym oraz 100m stylem klasycznym oraz Natalia Szpoton na 100m stylem klasycznym, która brązowy medal przegrała zaledwie o 0,14 sekundy.
Miejsca w pierwszej 10 zajęli ponadto:
Dominika Bezak – 8 miejsce 200m stylem dowolnym
Przemysław Dziurski – 10 miejsce 200m stylem dowolnym
Marcin Juraś – 8 miejsce 200m stylem dowolnym
Amelia Purchałka – 5 m 100m stylem zmiennym
Kinga Szczembara – 5 m 200m stylem dowolnym
Grzegorz Warwas – 10 m 100m stylem motylkowym, 8 m 100m stylem zmiennym
Indywidualnie punktowali dla drużyny także: Mateusz Juraś, Hanna Korolczuk, Miłosz Siek, Dawid Woźnica.
Ogromne emocje jak zawsze towarzyszyły sztafetom. Wspaniale spisały się nasze sztafety zmienne, aż trzy uplasowały się na miejscach punktowanych.
Na 3 stopniu podium uplasowała się sztafeta numer 1 w składzie: Dziurski Przemysław, Pilecka Zuzanna, Warwas Grzegorz, Purchałka Amelia
Wysokie 6 miejsce zajęła sztafeta numer 2 w składzie: Juraś Marcin, Szpoton Natalia, Szczembara Kinga, Porwik Kacper
Na miejscu 11 uplasowała się sztafeta numer 3 w składzie: Korolczuk Hanna, Bezak Dominika, Juraś Mateusz, Siek Miłosz
W sztafetach dziewcząt bezkonkurencyjna była nasza sztafeta w składzie: Szpoton Natalia, Szczembara Kinga, Purchałka Amelia, Pilecka Zuzanna, która nawet na moment nie oddała prowadzenia, prowadząc od pierwszej zmiany do samego końca wyścigu.  
Sztafeta numer 2 w składzie: Bezak Dominika, Korolczuk Hanna, Holeczek Maja, Jochim-Pawlik Paula uplasowała się na miejscu 10.
W sztafetach chłopców tuż za podium na 4 miejscu uplasowała się sztafeta w składzie: Warwas Grzegorz, Porwik Kacper, Juraś Marcin, Dziurski Przemysław
A ostatnie punktowane 12 miejsce zdobyła sztafeta w składzie: Juraś Mateusz, Siek Miłosz, Mikolasz Arkadiusz, Woźnica Dawid
Kolejne zawody z cyklu Liga Klubów Śląskich dopiero po nowym roku.


NAJLEPSI W CHORZOWIE - BADMINTON

 

Duży sukces odniesli nasi uczniowie w mistrzostwach Chorzowa w badmintonie, Arkadiusz Hopek z klasy 8c oraz Oskar Skrzypek z klasy 8a. Nasi zawodnicy wywalczyli po zaciętych pojedynkach pierwsze miejsce drużynowo w mieście, deklasując rywali z 9 szkół.

Należy podkreślić, iż w klasyfikacji indywidualnej chłopcy zajęli dwa pierwsze miejsca. Tym samym uczniowie udają się niebawem na zawody wojewódzkie, które odbędą się w Bieruniu 27.11.2018 r.


Wyniki zawodów miejskich:
1. Sp 5 - 63 pkt
2. Sp 21 - 55 pkt
3. Sp 22 - 52 pkt
4. Gim 3 - 49 pkt
5. Sp 10 - 47 pkt
6. Sp 2 - 45 pkt
7. Sp 13 - 42 pkt
8. Sp 14 - 39 pkt
9. Sp 17 - 38 pkt


UCZNIOWIE Z WIZYTĄ U PREZYDENTA

W dniu 15.11.2018 r.   uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 gościli z wizytą u Zastępcy Preydenta Miasta Chorzowa ds Społecznych Wiesława Ciężkowskiego. Celem spotkania była prezentacja pucharów i wyróżnień zdobytych przez uczniów szkoły w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Igrzysk Dzieci o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty.

SPORTOWCY O SPORCIE
  
W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się w naszej szkole "Konkurs wiedzy o sporcie", którego celem było zachęcenie młodzieży do aktywnej obserwacji wydarzeń sportowych, zainteresowanie różnymi dyscyplinami sportu. Uczestniczyło w nim po trzech reprezentantów klas siódmyvh.

Konkurs wygrała klasa 7a w składzie: Bugla Paweł, Dziurski Przemysław, Zaczkowski Patryk.
Drugie miejsca -z uwagi na minimalne różnice punktowe oraz dużą wiedzę zaprezentowaną w temacie - zajęły solidarnie reprezentacje klas b,c,d.
Wręczenie nagród ufundowanych przez Radę Rodziców odbyło się na uroczystej akademii z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Konkurs zorganizowali i czuwali nad sprawnym przebiegiem nauczyciele Maria Poznańska, Bartłomiej Musiał oraz Stanisław Gawenda.
 
 
GLIWICE NIGHT & LIGHTS SWIM 2018
 
3 listopada w krytej pływalni „Olimpijczyk” odbyły się zawody pływackie pod nazwą Gliwice NIGHT & LIGHTS SWIM 2018.
Była to już trzecia edycja tej bardzo popularnej imprezy pływackiej, która jest pierwszą na Śląsku i jedną z pierwszych w Polsce rozgrywaną przy alternatywnym oświetleniu obiektu.

Odpowiednio animowane światło i dźwięk w połączeniu z walką o medale młodych pływaków którzy zakwalifikowali się do wieczornych finałów  wyzwoliły niesamowite emocje sportowe.
W zawodach wystartowało 350 zawodników z całej Polski. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy naszej szkoły. Miejsca na podium zdobyli: Kwiecień Paweł 2 złote medale i 1 brązowy, Kempa Kinga 2 złote medale. Dwa srebrne medale wywalczyły Idzikowska Iga w stylu klasycznym i Smiczek Julia w stylu grzbietowym i dowolnym, Pilecka Zuzanna 1 złoty i 1 brązowy medal, Ellgoth Szymon 2 brązowe medale. W finałach brali również udział: Purchałka Amelia, Tuszyńska Matylda, Gottschling Krzysztof, Warwas Grzegorz, Dziurski Przemysław, Porwik Kacper i Urban Oskar.
 
 
NOWY SKŁAD RADY MŁODZIEŻOWEJ
 
Przewodniczący: Bartosz Holeczek (8a)

Zastępca: Mikołaj Broll (6c)
 
Członkowie: Julia Kowalczyk (5b), Nadia Kotnis (8a), Filip Kosakowski (5e), Anita Kordela (4b), Nikola Płaneta (5f), Maria Stępniewska (5e), Oliwia Czapla (5b), Karol Piecyk (5b), Adam Bryzek (3b), Milena Piecha (3a), Amelia Bąk (3b).
 
KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY

PŁYWANIE DRUŻYNOWE – IGRZYSKA DZIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
O PUCHAR PREZYDENTA CHORZOWA
 
MIEJSCE: Pływalnia MORiS w Chorzowie Plac Powstańców Śląskich
 
TERMIN: 13.12.2018 r (czwartek)

UCZESTNICY ZAWODÓW:

Zawodnicy z roczników 2009 i młodsi,  2008, 2007, 2006
Rozgrzewka: godz. 8.30, odprawa techniczna godz. 9.00

UROCZYSTE OTWARCIE ZAWODÓW: 9.15

PROGRAM ZAWODÓW wg kolejności startów.
 

100 POZDROWIEŃ NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
 
 
Społeczność uczniowska „Piątki” przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „100 pozdrowień na 100-lecie niepodległości”. Założeniem akcji jest przesłanie kartek pocztowych z wizerunkiem swojego miasta oraz przekazanie informacji o atrakcjach turystycznych i miejscach cennych historycznie do szkół na terenie całego kraju.
W ten sposób uczniowie promują swój region oraz zdobywają wiedzę o innych miejscowościach zarówno dużych miastach jak i małych wiosek.
W wymianie kartek bierze udział ponad 600 szkół z kraju.
Akcja została uznana przez Biuro Programu „Niepodległa” prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za jedno z wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
 
PUCHAR ROSOMAKA
Siemianowice Śląskie 29 września 
 
W V edycji zawodów o Puchar Rosomaka uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się znakomicie zajmując 2 miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 8 złotych 10 srebrnych i 11 brązowych medali.
 
Najlepszą zawodniczką w kategorii 11-12 lat okazała się Zuzanna Pilecka, a wśród dziewcząt rocznika 13-14 Kinga Kempa. Nasi multimedaliści to Zuzanna Pilecka Iga  Idzikowska 3 złote 1 srebrny medal, Kempa Kinga 2 złote 2 srebrne medale, Purchałka Amelia 2 srebrne medale, Tuszyńska Matylda  i Urban Oskar zdobyli po 1 srebrnym i 1 brązowym medalu, 2 brązowe medale zdobyła Smiczek Julia. 
 
Po jednym medalu zdobyli Dziurski Przemysław/brąz/, Ellgoth Szymon/brąz/, Gottshling Krzysztof/brąz/, Katarzyński Jakub/brąz, /Knopik Kinga/srebro/, Kryś Inga /brąz/, Kucharska Magdalena /srebro/, Marczak Marta/brąz/, Nantka Przemysław/brąz/.
 
 
 
VII MIĘDZYNARODOWY MITING PŁYWACKI
Tarnowskie Góryh 6 października
 
Miting w Tarnowskich Górach rozgrywany już po raz 7. był kolejną okazją do sprawdzenia poziomu sportowego naszych pływaków.
 
Spośród 31 ekip krajowych i zagranicznych udało się nam ponownie stanąć na podium w klasyfikacji medalowej, tym razem było to miejsce trzecie a nasz dorobek to 10 złotych 11 srebrnych i 16 brązowych medali.
 
W klasyfikacji najlepszych zawodniczek rocznika 2004/5 Kinga Kempa zdobyła pierwsze miejsce wygrywając z zawodniczkami starszymi od siebie. Wśród chłopców w tym samym roczniku drugie miejsce zajął Paweł Kwiecień.
 
Najwięcej emocji dostarczyły oczywiście sztafety, w I bloku zawodów srebrny medal zdobyła sztafeta mieszana 4 x 50 m stylem zmiennym   płynąca w  składzie: Juraś Marcin, Pilecka Zuzanna, Kempa Kinga i Dusza Maciej. Zawody kończyła sztafeta 8 x 50 m stylem dowolnym i tutaj po zaciętej walce medal brązowy wywalczyła ekipa w składzie : Gottschling Krzysztof, Ziemba Emilia, Marczak Marta, Ellgoth Szymon, Dominiczak Kamil, Kucharska Magdalena, Knopik Kinga, Kwiecień Paweł.
 
Równie emocjonujące były finały  dwóch konkurencji  indywidualnych, tutaj najlepszą okazała się Kinga Kempa wygrywając dwukrotnie, spośród chłopców Paweł Kwiecień był dwa razy drugi.  Medale dla naszych barw zdobyli: Kinga Kempa/4 złote1 srebrny/Kwiecień Paweł/3 złote 3 srebrne/Zuzanna Pilecka /2 złote 1 brązowy/Idzikowska Iga/1złoty1brązowy/Dominiczak Kamil /2 srebrne1 brązowy/Słodczyk Mateusz /2 srebrne/Juraś Marcin/1 srebrny1 brazowy/.Po dwa brązowe medale zdobyły Marczak Marta , Kinga Szczembara ,Julia Smiczek oraz Matylda Tuszyńska. Magdalena Kucharska/1 brązowy/, Kacper Porwik/1 brązowy/Purchałka amelia /1brązowy/, Wiernicka Julia /1 srebrny/.

 

CHORZOWSKI BIEG PRZEŁAJOWY

Tradycją jest, że  Szkoła Podstawowa nr 5 organizuje Międzyszkolny Bieg Przełajowy im. Janusza Kusocińskiego. Tegoroczna impreza otrzymała szczególną oprawę, bieg ku czci wielkiego lekkoatlety włączony został do programu szkolnego obchodów 100-lecia niepodległości Polski.
 
Do tego święta lekkoatletycznego przyłączyły się wszystkie szkoły podstawowe oraz ostanie, trzecie klasy gimnazjum miasta Chorzowa.
 
Bezapelacyjnym, drużynowym zwycięzcą imprezy została „Piątka” Chorzów. Również indywidualnie zajęliśmy większość miejsc na podium. Walkę z nami podjęła tylko Szkoła Podstawowa nr 21. 
 
Zwycięzcy otrzymali statuetki, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Urząd Miasta w Chorzowie.
 
 
LEKKOATLECI I PŁYWACY GRAJĄ W NOŻNĄ
 
W rozegranym turnieju piłki nożnej na poziomie dzielnicy, reprezentacja naszej szkoły wygrała z SP 2 6:0 a w finale pokonała zespół SP 37 7:0 awansując tym samym do finału miejskiego.
 
W drużynie grali: Krensel Jakub, Bednarek Alan, Bogunia Jonasz, Widepuhl Jakub, Wiśniewski Natan wszyscy z klasy 6b oraz z 6a: Porwik Kacper, Juraś Marcin, Warwas Grzegorz, trenerem był Stanisław Gawenda.
 

 

PIERWSZE MIEJSCE W WOJEWÓDZKIM WSPÓŁZAWODNICTWIE SPORTOWYM ZA ROK 2017/2018

Imielin 8 października 2018 r.

 

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 5 zajęła pierwsze miejsce w Wojewódzkim Współzawodnictwie Sportowym Igrzysk Dzieci o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty.

Uczniowie klas siódmych oraz II i III gimnazjum zajęli zaszczytne miejsce trzecie.

Kurator Jacek Szczotka dziękował przede wszystkim trenerom i nauczycielom wychowania fizycznego za duży wkład w rozpowszechnianiu idei wychowania przez sport.

 

II IGRZYSKA GRUPY WYSZEHRADZKIEJ

 

Węgierska Górka była gospodarzem międzynarodowej imprezy sportowej, w której udział wzięli młodzi zawodnicy z Czech, Węgier, Słowacji i Polski. Była to także wspaniała okazja do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Tocząca się od 18 września rywalizacja sportowa w piłce nożnej, piłce ręcznej i lekkoatletyce przyniosła wiele sportowych sukcesów, emocji i zabawy. Młodzi sportowcy z czterech państw mogli aktywnie spędzać czas i poznawać piękno naszego kraju. Jednym z głównych sponsorów było Ministerstwo Sportu i Turystyki, które chętnie wspiera i włącza się w organizację imprez przynoszących dzieciom i młodzieży dużo radości, kształtujących charakter, postawy życiowe i uczą zdrowej rywalizacji. 
 
Prezes Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego, Grzegorz Janik przywitał młodych sportowców, trenerów i wszystkich uczestników II Igrzysk Grupy Wyszehradzkiej na gościnnej ziemi żywieckiej. „Nie jest bowiem przypadkiem ponowne wybranie Węgierskiej Górki i Milówki na arenę zmagań sportowych. Miejscowości położonych w przygranicznym Beskidzie Żywieckim, łączącym Polskę, Słowację i Czechy. Gdy dodamy jeszcze przedstawicieli Węgier, to możemy być dumni, że tutaj krzewimy ideę Współpracy Wyszehradzkiej” – powiedział prezes SZS Grzegorz Janik.


Reprezentacja każdego z 4 państw składała się z drużyny: piłki nożnej chłopców, piłki ręcznej chłopców oraz mieszanej drużyny lekkoatletycznej. W tym doborowym towarzystwie znaleźli się piłkarze ręczni „Zrywu” Chorzów, uczniowie klasy sportowej 7c i 8c Szkoły Podstawowej nr 5: Mikołaj Grabowski, Tomasz Strzesak, Szymon Jędrzejczyk, Jurand Rybacki, Aleks Gazda, Adam Błaszak, Dominik Szabelski, Kacper Grzegorzyca, Piotr Morhardt, Błażej Lipkowski, Mateusz Kosak i Paweł Respondek. Opiekunami naszej ekipy byli: Marek Krychowski i Sebastian Rostek, a nad całością czuwał prezes Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego Mieczysław Mielcarek.
Po podsumowaniu wyników we wszystkich trzech dyscyplinach reprezentacja Polski zajęła  I miejsce, a za nią uplasowały się Czechy, Węgry i Słowacja.

 

 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES