^wróć na początek

     orzeleklogo

dane kontaktowe:
telefon: 0048 32 2419 910
e-mail:sp5@sp5.chorzow.pl

usmiechnij sie 

stop dopalaczom ksiazkinaszychmarzen klub mlodego lekkoatlety
   wspierac i uczyc   
wfzklasa
Blog K.S. Piątka
czytamsobie national geografic odkrywca logo

„Życie od teatru różni się tylko tym, że w życiu nie ma prób generalnych”
Ewa Nowak

 

FESTIWAL MINIATUR TEATRALNYCH


Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Chorzowie zapraszają na

XXVIII Szkolny Festiwal Miniatur Teatralnych

27 – 29 marca 2019 r.


Program Festiwalu

Środa 27 marca 2019 r. godz. 8.30


1.    Klasa 1d  - „Krasnoludki”

2.    Klasa 2b - „Królestwo bajki”

3.    Klasa 2d - „Rada Czarodzieja Śmiecha”

4.    Klasa 3a - „Baśniowy ambaras”

5.    Klasa 1c i 3b - „Warzywa są zdrowe””    

6.    Świetlica  - „Trolle”    

 

Środa 27 marca 2019 r. godz. 10.45


1.    Klasa 4d - „Opowieści z Narni 1939 r.”

2.    Klasa 5c - „Teatr łączy”

3.    Klasa 6d - „Kwiat paproci”
    
4.    Klasa 6e - „W poczekalni”
    
5.    Klasa 6a – „Być kobietą”


Piątek 29 marca 2019 r. godz. 10.00


Finał Festiwalu – przyznanie Grand Prix najlepszemu zespołowi teatralnemu oraz nagrody „Januszka”  najlepszemu aktorowi.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

21 marca nie tylko witamy upragnioną wiosnę ale jest to również Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w bibliotece szkolnej podczas każdej przerwy czytano dzieciom wierszyki znane i lubiane. Sięgnęliśmy do klasyki: Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Wanda Chotomska oraz popularyzowano współczesnych poetów: Agnieszkę Frączek, Michała Rusinka czy Dorotę Gellner.

Wiersze prezentowały uczennice klas 6e, 7a, 7c, oraz 8b - laureatki Konkursu pięknego czytania. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, na każdej przerwie przybywało zaciekawionych dzieci.


Cieszymy się, że nasza biblioteka promuje czytanie i pisanie poezji, najbardziej jednak cieszy zaangażowanie uczniów, zarówno lektorów jak i słuchaczy.

 

TRWA POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE DO KLAS CZWARTYCH SPORTOWYCH O PROFILU:

 

- PŁYWACKIM

- FITNESS

- PIŁKA RĘCZNA CHŁOPCÓW

- LEKKOATLETYKA.

Wszystkich informacji udziela sekretariat szkoły.


POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE
na rok 2019/2020 - do klasy pierwszej
w Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Chorzowie

Podstawa prawna:
Prawo oświatowe (Dz. U. 2017 poz. 59).

 

Obowiązek szkolny:
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o systemie oświaty obowiązek szkolny rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego, w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.


Przyjmowanie dzieci do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie:

1. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły przyjmuje się z urzędu, bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego - na podstawie zgłoszenia złożonego przez rodziców w sekretariacie szkoły (załącznik nr 1 pobierz)

Trwają zapisy.


2. Dzieci zamieszkałe poza obwodem mogą być przyjęte do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, na wniosek rodziców dziecka, złożony przez rodziców w sekretariacie szkoły.
Termin: od 25.02.2019 r. do 15.03.2019 r. (załącznik nr 2 - wniosek o przyjęcie do szkoły)

3. O przyjęciu dziecka w trakcie roku szkolnego, decyduje dyrektor szkoły, z wyjątkiem przypadków przyjęcia dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły, które są przyjmowane z urzędu.

 


OFERTA PRACY

Dyrektor Szkoły podstawowej nr 5 w Chorzowie zatrudni na stanowisku: konserwatora ("złata rączka") w wymiarze 3/4 etatu
Informacji udziela administracja szkoły. Tel 322419910 w.23

 

KOMUNIKAT RADY RODZICÓW

Kolejny termin naszego zebrania to 9 kwietnia, godz. 18:00.

 

NASI REPREZENTANCI NA STOKU

6 marca na stoku Siglany w Wiśle spotkali się nalepsi narciarze szkół podstawowych i gimnazjów Chorzowa w narciarswie alpejskim.

Wśród uczestników zawodów była 12-osobowa reprezentacja naszych szkół. Pierwsi do startu przystąpili najmłodsi zawodnicy z klas 1-3, następnie klas 4-6, 7-8 i rywalizację kończyli uczniowie gimanzjum. Każdy z zawodników miał do przejechania dwa zjazdy i liczył się najlepszy wynik.

Z naszej grupy na najwyższym stopniu podium stanęłi Wojtek Król w kategorii 1-3, o jeden stopień niżej na drugim, była koleżanka z klasy Wojtka Amelia Poremba. Zespołowo nasza szkoła podstawowa zajęła miejsce tuż za podium 4 miejsce. Natomiast nasi starsi koledzy i koleżanki indywidualnie nie byli na podium, ale zespołowo zajęli 3 miejsce.

Pieczę nad narciarzami sprawowały  Kornelia Baljon oraz Marzena Gruchel.

 

NIECODZIENNA LEKCJA

 

Uczniowie klas 4b i 4c uczestniczyli w niecodziennych zajęciach w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Dzieci zwiedzały bibliotekę, miały okazję przyjrzeć się pracy skomplikowanego mechanizmu dostarczającego książki z magazynu. Skorzystały również z oferty edukacyjnej Inter Libros, biorąc udział w zajęciach:
• Najmniejsze i największe – od miniaturowej książki do olbrzymiego tomu - dzieci dowiedziały się, że książki mogą być tak małe jak koniuszek szpilki lub wielkie i ciężkie, nie do udźwignięcia.
• Przenieśmy się w czasie… – dawne dokumenty w zbiorach rękopiśmiennych Biblioteki Śląskiej (świadectwa szkolne, dyplomy, dowody osobiste, paszporty, przepustki) - uczniowie mieli okazję przyjrzeć się dawnym przedmiotom codziennego użytku.

Zobaczyły dodatkowo, jak kiedyś wyglądały zeszyty oraz podręczniki  uczniów oraz odkryły tajemniczy dokument zamurowany w ścianie Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Zwiedzanie biblioteki oraz uczestnictwo w zajęciach poszerzyło horyzonty dzieci z wielu dziedzin wiedzy: przede wszystkim z historii i języka polskiego ale również edukacji regionalnej czy przyrody.
Wycieczkę zorganizowała biblioteka szkolna.


TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


Po feriach biblioteka szkolna zorganizowała Tydzień Języka Ojczystego. Na tablicy przygotowano plansze z Dylematami językowymi oraz zmieniające się co dzień Zasady ortografii na dziś oraz Związek frazeologiczny na dziś. Ponad to chętni uczniowie wpisywali na plakacie czym jest dla nich język ojczysty i jak rozumieją to pojęcie. W klasach 4-8 szkoły podstawowej i III gimnazjum przygotowano zagadki frazeologiczne rozwiązywane podczas lekcji języka polskiego.

27 lutego, przy współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Chorzowie odbył się również Konkurs Pięknego Czytania w klasach 4-8. Uczestnicy mieli za zadanie pięknie odczytać fragment ulubionej książki. Jury zwracało uwagę na płynność czytania, zrozumienie czytanego tekstu, dykcję oraz ogólne wrażenie. Oto laureaci konkursu:
I miejsce: Laura Rammo, kl. 6e
II miejsce: Patrycja Szweda, kl. 7c
III miejsce: Olimpia Drzał, kl. 7a.
Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest co roku  21 lutego i ma na celu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

 

WIECZÓR PRZYJACIÓŁ SZKOŁY
 
Przed feriami, w naszej szkole został zorganizowany XIV Wieczór Przyjaciół Szkoły. Spotkanie z Przyjaciółmi  Szkoły organizowane jest co roku z okazji dnia urodzin naszego patrona, Janusza Kusocińskiego.
 
Tym razem przenieśliśmy się do czarodziejskiego  świata bajek, baśni i legend. Na scenie występowały wróżki, syreny, czarodzieje. Dzięki klasie 1d zajrzeliśmy do chatki krasnoludków, dzieci z klasy 1c i 3b pięknie zinterpretowały wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. Słuchaliśmy cudownych piosenek z najpopularniejszych bajek, podziwialiśmy występy szkolnej grupy tańca ludowego „Klimzowianki”. W świat muzyki filmowej przenieśli nas Marta, Eryk i Piotr, którzy grali na skrzypcach, saksofonie i akordeonie. Duże emocje wzbudził pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu Natalii i Julii z klasy 5c.
Nauczycielki przedstawiły kabaretowe scenki z „Pustyni i w puszczy”, „Małej syrenki” czy „Pięknej i Bestii”. Przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli wzięli udział w szkolnej wersji programu „Jaka to melodia?”. Oczywiście odgadywane melodie pochodziły z popularnych filmów dla dzieci.
Uczennice z klas fitness dały piękny pokaz swoich tanecznych umiejętności, a uczniowie klasy IIIC gimnazjum cudownie odtańczyli popularną „Belgijkę”. Uczniowie i nauczyciele świetnie bawili się we wspólnym tańcu do znanej piosenki „Chocolate”.
Świetlica szkolna przeprowadziła licytację szmacianych laleczek UNICEF. W ten sposób szkoła nasza włączyła się do akcji „Wszystkie kolory świata”. To już piąta polska edycja światowego projektu edukacyjno – pomocowego UNICEF, którego początki sięgają 1999 roku. Pieniądze z aukcji pozwolą zakupić szczepionki dla dzieci z biednych krajów. Licytacja cieszyła się ogromnym powodzeniem, wszystkie laleczki zostały sprzedane.
Podczas Wieczoru Przyjaciół Szkoły można było wypić herbatkę lub kawę oraz zjeść pyszne ciasteczka przygotowane przez rodziców.
Cudowny czas wspólnej zabawy został zakończony patriotycznym akcentem. Klasa IIIC gimnazjum w sposób perfekcyjny odtańczyła poloneza. 

COPYRIGT Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES