^wróć na początek

     orzeleklogo

dane kontaktowe:
telefon: 0048 32 2419 910
e-mail: zss1@sp5.chorzow.pl

 

usmiechnij sie 

stop dopalaczom ksiazkinaszychmarzen klub mlodego lekkoatlety
wfzklasa czytamsobie national geografic odkrywca logo

OGŁOSZENIE O PRACY

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie zatrudn na następujace stanowiska:

1. Wychowawca świetlicy - w wymiarze 3/4 etatu
Informacji udziela sekretariat szkoły, tel. 32 2419910 w.22

 

OGŁOSZENIE O TRANSPORCIE UCZNIÓW

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie prosi o składanie ofert na transport uczniów na dwa baseny w mieście Chorzowie w terminie: wrzesień 2018 - luty 2019.
Informacji udziela administracja szkoły, tel. 32 2419910 w.23

 

JULIA DWUKROTNĄ ZŁOTĄ MEDALISTKĄ POLSKI

 

Julia Magierowska zdobyła dwa złote medale na Mistrzostwach Polski juniorów 16-letnich, które odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniach 13-15 lipca. Pierwsze miejsca na podium zdobyła na dystansach 50 m stylem dowolnym z czasem 27,14 oraz 50 m stylem grzbietowym z czasem 30,18.

Gratulacje należą się zawodniczce oraz trenerce Małgorzacie Myrcik, która przez 6 lat pracowała z Julią.

 

III MIEJSCE PAWŁA NA MISTRZOSTWACH POLSKI

 

W dniach 29 czerwca do 1 lipca odbywały się w Olsztynie Mistrzostwa Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych 14 lat. Uczeń naszej szkoły Paweł Kwiecień zdobył w nich trzecie miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym z wynikiem 1:10,49. Sukces to ogromny tym bardziej, że Paweł jest najlepszym uczniem szkoły i ukończył klasę siódmą z prawie samymi celującymi.

Autorem sukcesu naszego pływaka jest trener Sławomir Pąchalski.

Należy dodać, że zawodnik trenera Pąchalskiego, absolwent szkoły, Mateusz Dubas na Mistrzostwach Polski Seniorów zrobił minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów.

 

MIEJSCA NA PODIUM

 

Zawodnicy KS Piątka Chorzów startowali w zawodach pływackich Otylia Swim Cup-Summer Edition w Gliwicach w dniach 16-17 czerwca. Dla naszych zawodników udział w tych zawodach był ogromnym przeżyciem. Wielu z nich pływało po raz pierwszy na basenie 50 metrowym.

Miejsca na podium zdobyli Zuzanna Pilecka, która wywalczyła aż trzy złote medale  na 50, 100, 200 stylem klasycznym, Amelia Purchaka zdobyła złoto na 400m stylem dowolnym srebro na 200 stylem dowolnym oraz Kacper Porwik srebro na 400 m stylem dowolnym brąz na 100m stylem klasycznym.

Naszych medalistów dekorowali Otylia Jędrzejczak oraz Bartosz Kizierowski.

 

CZAS NA ZASŁUŻONE WAKACJE

 

Uczniowie klasy 5 a odnieśli kolejne zwycięstwo wygrywając w punkacji medalowej w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików 12-letnich w pływaniu, które odbyły się w Raciborzu w dniach 14-15 czerwca.

Zawody, w których brali udział zawodnicy z województwa śląskiego i opolskiego, składały się z dwóch rund, pierwsza odbyła się w marcu, którą również wygraliśmy.

Zdobyliśmy 10 miejsc medalowych. Wiele z nich po pasjonujących walkach. Szczególnie sztafety gdzie nasi zawodnicy pobijali własne rekordy życiowe wykazując się niesamowitą wolą walki o bardzo dobre lokaty.

Złote medale zdobyła Zuzanna Pilecka 100, 200 m stylem klasycznym
Srebrne medale wywalczyli: Amelia Purchałka 400 dow, 200zm,
Marcin Juraś 200stylem grzbietowym
Sztafety:
4 x 50m dowolny: Porwik, Marcin Juras, Purchałka, Pilecka
4 x 50m zmienny: Marcin Juraś, Pilecka, Warwas, Purchałka,
Brązowe medale: Zuzanna Pilecka 100mstylem dowolnym,
Grzegorz Warwas 100m stylem grzbietowym,
Kinga Szczembara 200m stylem klasycznym.
Bardzo blisko zdobycia medali była: Natalia Szpoton, Kacper Porwik,
Sztafeta 4*50 dow Warwas, Mateusz Juraś, Szczembara, Szpoton.
Zawodników przygotowała Grażyna Błaszczak.


PIERWSZE MIEJSCE W KLASYFIKACJI MEDALOWEJ

 

Dwudniowe  Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa  Młodzikódzików 13-letnich rozegrano w dniach  9-10 czerwca w Krakowie.
Zmagania zawodników makroregionu śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego przyniosły wiele emocji i sukcesów dla naszej szkoły. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Julia Smiczek   wielokrotnie stawały na podium. Kinga Kempa zdobyła 3 złote medale 100/200 grzbiet i 100 dowolnym oraz 1 srebrny w konkurencji 100 motylkowym.
Iga Idzikowska po zaciętej walce  była pierwsza na dystansie 200 klasycznym, dwa razy druga 100 klasyk i 200 zmiennym. Julia Smiczek wróciła z Krakowa z dwoma medalami srebrny wywalczonym w konkurencji 100 grzbiet
i brązowym zdobytym na 200 grzbiet. W zawodach wystartowali również Paweł Bugla i Piszczek Kamila zawodnicy dobrze się zaprezentowali znacznie poprawiając swoje rekordy życiowe. Zawodników przygotowywała Małgorzata Myrcik.

 

MISTRZOSTWA ŚLASKA W LEKKIEJ ATLETYCE

W mistrzowskim stylu nasi młodsi lekkoatleci zakończyli sportowy rok szkolny oraz wiosenną część sezonu lekkoatletycznego. 13 czerwca w Rudzie Śląskiej spotkali się najlepsi lekkoatleci Województwa Śląskiego kategorii U12(08/07) i U 14(06/05).

Wśród nich była grupa naszych zawodników z klasy 4b i 6b. Podczas kilkugodzinnej rywalizacji, stojącej na wysokim jak na początkujących adeptów tej dyscypliny poziomie, zdobyliśmy 3 medale i wiele miejsc w najlepszej 8. rywaizacji.

Pierwsza na podium zameldowała się nasza skoczkini wzwyż Maja Idzińska (6b). Skok na wysokość 140cm dał Mai srebrny medal.
Później już tylko wchodziliśmy na najwyższy stopień podium! Nie zawiódł nasz sprinter Krystian Bernacki(6b), który do złotego medalu w hali dołożył złoto w biegu na 100m - 12.65. Duży sukces odnieśli chłopcy młodsi, którzy w sztafecie 4x100m zdobyli złoty medal. Tuż za podium na czwartym miejscu znaleźli się: Szymon Machnik (4b) w biegu na 60m, Michał Wójcik (4b) w skoku w dal
oraz Wiktor Piecyk (4b) i Michał Wojciechowski (4b) w rzucie piłką palantową. W finale 60m zajmując 7 miejsce wystartowała Paulina Górak (4b).

Gratulacje dla zawodników i trenerów: Marzeny Gruchel, Krzysztofa Podchula i Stanisława Gawendy.

 

BIBLIOTEKA NA MEDAL

Miło nam poinformować, że szkona biblioteka  w roku szkolnym 2017/18 dołączyła do grona najaktywniejszych bibliotek szkolnych w kraju, promując swoją pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa na ogólnopolskim blogu edukacyjnym „Biblioteki Szkolne Online

http://biblioteki-szkolne.blogspot.com

 

MATEMATYCY BEZ GRANIC

W poniedziałek, 4 czerwca, w Auli Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XIX Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Matematyka bez Granic w regionie  północno-śląskim  (edycja  Junior  oraz Senior).
Galę oficjalnie otworzył prorektor ds.edukacji i internacjonalizacji UE w Katowicach prof. dr hab. Sławomir Smyczek. Głos zabrali także goście honorowi: wicekurator oświaty Jacek Szczotka oraz Iwona Szreter-Kulisz przedstawiciel Wydziału Edukacji i Sportu  UM Katowice. Podczas gali obecni byli przedstawiciele sponsorów: Muzeum Historii Katowic i Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrza.

W konkursie nasza szkoła była reprezentowana przez cztery klasy: 5d, 6a, 6c oraz 6d. Należy podkreślić, że trzy spośród czterech klas uplasowały się na wysokich pozycjach plasując się w pierwszej piątce.
Oto wyniki jakie osiągnęły nasze zespoły klasowe:
1 miejsce: klasa 6a , nauczyciel matematyki - mgr Wiesława Undank
4 miejsce: klasa 5d,  nauczyciel matematyki - mgr Anna Ząbkowska-Petka
5 miejsce: klasa 6c, nauczyciel matematyki - mgr Wiesława UndankUczniowie klasy 6a za zajęcie pierwszego miejsca w tegorocznej edycji konkursu, oprócz dyplomów otrzymali w nagrodę zaproszenie na wycieczkę pt. Tropiciele węgla.

Po gali rozdania dyplomów wszyscy uczestnicy wzięli udział w wykładzie Wycieczka po Manhattanie - o matematyce, która pomaga podejmować lepsze decyzje. Wykład wygłosiła dr Joanna Trzęsiok.
Po wykładzie oprowadzono grupy po budynku CNTI oraz zaproszono na poczęstunek.

 

64 MEMORIAŁ JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO

 

8 czerwca 2018 r. odbył się 64 Memoriał Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim.  Uczniowie naszej społeczności szkolnej reprezentowali naszą szkołę w tym ważnym wydarzeniu sportowym.

Głównym celem imprezy było propagowanie królowej sportu jaką jest lekkoatletyka, kibicowanie wybitnym zawodnikom międzynarodowym ale przede wszystkim naszym  gwiazdom sportu w  następujących konkurencjach sportowych: rzucie dyskiem, pchnięcie kulą, skoku o tyczce oraz konkurencjach biegowych.  Celem  uczestnictwa było również uczczenie patrona naszej szkoły Janusza Kusocińskiego.

Uczniowie mogli na żywo zobaczyć takich medalistów Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich  jak: Anitę Włodarczyk, Pawła Fajdka,  Piotra Małachowskiego, Roberta Urbanka, oraz Konrada Bukowieckiego  i Michała Haratykiema oraz Piotra Liskiema i Pawła Wojciechowskiego.  Przed imprezą sportową uczniowie mogli skorzystać z licznych atrakcji sportowych przygotowanych przez organizatorów.  Wspólne kibicowanie naszym sportowcom  zjednoczyło naszych uczniów oraz wprowadziło ducha rywalizacji sportowej, którą będą mogli  wykorzystać na zajęciach wychowania fizycznego.

 

SUKCES W MISTRZOSTWACH EUROPY

 

Uczennica klasy 6 a Róża Kardyka zajęła piąte miejsce w Mistrzostwach Europy, które odbyły w się Karlovych Varach  (24-26 maja). Uczennica startowała  w aerobiku sportowym - kategoria kadet dwójka. Dzięki temu ma możliwość wziąć udział w Mistrzostwach Świata.

 

„JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” PO RAZ DRUGI

 

Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję  pobijania rekordu czytania w jednym momencie.  8 czerwca o godzinie 10.00 w całej Polsce młodzież i dzieci czytały swoje ulubione książki. Na terenach zielonych naszej szkoły, przy pięknej pogodzie  105 uczniów czerpało przyjemność z lektury. Sprawozdanie z wydarzenia zostało wysłane do organizatora- miesięcznika „Biblioteka w szkole”, który zsumuje liczbę czytających z całej Polski. Z niecierpliwością oczekujemy na wynik. W roku 2017 wspólnie czytało 459 409 uczniów.
Według badań 63% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Być może poprzez taką manifestację młodzież nauczy dorosłych czegoś co dla nich naturalne- czytania.
Biblioteka szkolna dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przeprowadzeniu akcji.

 

SPORO WIEM O KRAJACH EUROPY!


Z okazji święta Unii Europejskiej uczniowie klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści popisywali się wiedzą na temat najbardziej popularnych krajów Europy.
W konkursie wiedzy o Londynie udział wzięło aż osiem drużyn z klas trzecich szkoły podstawowej. Dzieci rozwiązywały test w oparciu o wiadomości zdobyte głównie na lekcjach.
Tymczasem bezbłędni zawodnicy z klasy 3a wykazali się ponad przeciętnym przygotowaniem i znajomością tematu.
I miejsce -Jan Brocki, Michalina Dusza i Wojciech Tomaszewicz z klasy 3a.
II miejsce - zespoły z klas 3b, 3c, 3d.
14 maja odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowany dla uczniów z klas siódmych szkoły podstawowej i II gimnazjum. Młodzież zmierzyła się pomiędzy sobą w dziedzinach: geografii i polityki.
I miejsce - Jerzy Niedźwiedź kl II c
II miejsce Karol Jarosiński kl. IIc
III miejsce Zuzanna Susek lk. II c
Ku naszej uciesze, okazuje się, że entuzjaści z klas czwartych dogłębnie poznali wiadomości na  temat Irlandii, Hiszpanii i Niemiec. Nieobca im była tematyka motoryzacji, zabytków, dzieł sztuki, kulinariów, a także polityki.
I MIEJSCE – drużyna  z klasy 4c:
Oskar Hanus, Mateusz Jazdzikowski, Mateusz Kumon
II MIEJSCE – drużyna  z klasy 4f:
Kinga Kliś, Nikola Płaneta, Hanna Skop
III MIEJSCE – drużyna  z klasy 4d:
Wiktor Azarko, Jessika Gaś, Radosław Sędzikowski
Konkursy przygotowały panie: Lucyna Jałowiecka-Porombka, Tatiana Urbanowicz-Weidner, Małgorzata Pander oraz Anna Cuber.

 

5 a Z MEDALAMI

 

Wspaniale zaprezentowali się uczniowie klasy 5 a podczas Mistrzostw Śląska 12-latków, które odbyły się w dniach 1-2 czerwca w Gliwicach. 
Zdobyliśmy aż 14 medali w tym 6 złotych. W punktacji medalowej drużyna z KS Piątka Chorzów wywalczyła I miejsce.

Złote medale zdobyła Zuzanna Pilecka, która zwyciężyła aż 4 razy na dystansach 100klas 200klas 200dow 100zm
Drużyna sztafetowa dziewczyn 4*100 stylem zmiennym w składzie:
Natalia Szpoton, Zuzanna Pilecka, Hanna Korolczuk, Amelia Purchałka
Drużyna sztafetowa dziewczyn 4*100 stylem dowolnym w składzie:
Natalia Szpoton, Kinga Szczembara, Amelia Purchałka, Zuzanna Pilecka


Srebrne medale wywalczyli:
Amelia Purchałka oraz Kacper Porwik na dystansach 400 dow, 800 dow
Brązowe medale Amelia Purchałka, Kacper Porwik na dystansie 200m stylem dowolnym, Kinga Szczembara na dystansie 100m stylem klasycznym oraz Grzegorz Warwas na dystansie 100m stylem zmiennym
Czwarte miejsca te najbardziej nielubiane przez zawodników wywalczyli na 200m stylem klasycznym Kacper Porwik, Kinga Szczembara, 200zm Amelia Purchałka oraz sztefeta 4*100m stylem dowolnym chłopców w składzie: Kacper Porwik, Grzegorz Warwas, Miłosz Siek, Antoni Snochowski.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy wspaniałych wyników. Zawodników trenuje Grażyna Błaszczak

 

FINAŁ WOJEWÓDZKI W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM

 

I nadszedł ten dzień. Długo przez lekkoatletki wyczekiwany, bo aż 3 lata. Tyle bowiem czasu trwa przygotowanie do tej niezwykle ciekawej, ale także wyczerpującej konkurencji. Jest to konkurencja dla niezwykle wytrwałych zawodników, gdzie często trzeba przekraczać zdolności fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Tutaj zdanie "co mnie nie zabije, to wzmocni" nabiera realną postać.

6 naszych lekkoatletek po przebrnięciu rangi miejskiej i rejonowej 5 czerwca w Sosnowcu podjęła walkę z rywalkami z całego województwa, ale także ze swoimi słabościami.
Na początek rzut piłką palantową, niekoniecznie nasza ulubiona konkurencja. Ale z dobrymi rzutami udało się ją przebrnąć i dobrze wejść w zawody. Kolejny był bieg na 60m. Można powiedzieć nasz "konik". I tutaj dziewczyny zrobiły co trzeba, czyli wszystkie pobiegły rekordy życiowe. Kolejną konkurencją był skok w dal, gdzie zarówno dziewczętom jaki i trenerce Marzenie Gruchel
ręce same składały się do oklasków. Bowiem podobnie jak  na 60m, tutaj  dziewczyny też zaliczyły same życiówki.
I na koniec wisienka na torcie - bieg na  600m. Tutaj wybitnych czasów dziewczyny nie osiągnęły, ale 6 równych wyników pozwalało liczyć na dobrą końcową lokatę. I tak też było piąte miejsce (5pkt zabrakło do 4 miejsca) na 16 zespołów i poprawiony wynik z poprzedniego startu o prawie 100pkt robi wrażenie.

Najlepsze wieloboistki naszej szkoły to: Maja Idzińska -284pkt, Julia Beyer - 262pkt, Daria Cofała- 245pkt, Nicola Poliwoda -234pkt, Małgosia Dobrowolska - 230pkt, Wiktoria Gwiazda - 213pkt.

 

COPYRIGT Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES