usmiechnij sie 

gramywreczna lekkoatletykadlakazdego klub mlodego lekkoatlety
   wspierac i uczyc   
wfzklasa
Blog K.S. Piątka
czytamsobie national geografic odkrywca logo

80-TA ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA SZKOŁY JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO


W dniu 30 czerwca 2020 r. dyrektor szkoły Wojciech Niezgoda oraz wicedyrektor Anna Ząbkowska-Petka wraz z nauczycielami Marzeną Gruchel i Tomaszem Grzywaczem oraz z pracownikami Szkoły złożyli wieniec  na grobie Patrona Szkoły - Janusza Kusocińskiego.

W tym roku dnia 21 czerwca przypadała 80-ta rocznica śmierci Naszego wspaniałego Patrona, wybitnego sportowca, medalisty Igrzysk Olimpijskich. Grób Janusza Kusocińskiego znajduje się w Palmirach niedaleko Warszawy, pośrodku Puszczy Kampinowskiej. Cześć i chwała Naszemu Patronowi!

 

PLASTYCZNE ORŁY


Pomimo odmiennych warunków nauki i pracy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkim konkursie plastycznym. Do konkursu należało przygotować pracę plastyczną, związaną z tematyką Parku Śląskiego, pod hasłem przewodnim-Park Śląski jak malowany. Z wielką radością i dumą informujemy, że Mikołaj Franke z klasy 3a zajął I miejsce, a Nikola Płaneta z klasy 6f II miejsce w tym konkursie.
Bardzo cieszymy się również z sukcesu naszej uczennicy Michaliny Motyki z klasy 6d, która otrzymała nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym organizowanym przez firmę PENTEL.
Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy.
Uczniowie pracowali pod okiem Joanny Stokłosy.KORONAWIRUS WSZECHOBECNY


Po raz pierwszy w historii szkoły i po raz pierwszy w mojej 20-letniej „karierze kronikarza sportowego szkoły” nie będę pisała o wynikach i osiągnięciach sportowych naszych uczniów. Nie tak wyobrażałam sobie odejście na emeryturę i przekazanie kroniki osobie, która poprowadzi ją z pasją równą mojej. Kiedy wreszcie po gigantycznym remoncie szkoły wróciliśmy do normalności i wspaniałych warunków sportowych, pojawił się ON – COVID 19. Wydawało się, że jest tak daleko, a jednak. Wszechobecny coronavirus zdominował nasze życie. Szkoła zamknięta, jesteśmy w izolacji, pracujemy zdalnie. Rozgrywki sportowe zawieszone. Nie będzie rywalizacji o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty, nie zapłonie znicz XXX Olimpijskich Dni Sportu. Nie wyłonimy też Sportowca Roku. Ale to wszystko wydaje się nieistotne, kiedy stawką jest zdrowie i życie. Świadomość tego jest porażająca. Szybkość i zjadliwość coronavirusa i żniwo jakie zbiera znane nam było do tej pory z thrillerów medycznych Robina Cooka. Fikcja stała się faktem.


Zamknięci w domu, w izolacji zaczęliśmy naukę zdalną. Kolejne wyzwanie w i tak nie łatwej już pracy nauczyciela. O ile „home office” jest czymś normalnym w pracy firm, o tyle w pracy nauczyciela nauczanie zdalne nie jest powszechnym działaniem. Szczególnie dla nauczycieli wychowania fizycznego. Zdalne prowadzenie treningów wymagało zgłębienia tajników dziennika elektronicznego Librus, wyszukiwania platform edukacyjnych dla wuefistów (np. WF-no i fajnie), uruchomienia łączności z rodzicami za pomocą WhatsAppa, ale przede wszystkim opanowania posługiwania się platformą Cisco Webex. Dała ona możliwość prowadzenia lekcji video, co zwiększało atrakcyjność zajęć poprzez bezpośredni kontakt ucznia z nauczycielem, koleżankami i kolegami z klasy. W przypadku młodszych klas było to możliwe dzięki zaangażowaniu rodziców. Uczyliśmy się my i rodzice. Duża życzliwość i zrozumienie przyczyniły się do systematycznej pracy zdalnej i realizacji podstawy programowej. To dzięki ich wsparciu mogliśmy odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości.


Za pomocą przedstawionych wyżej narzędzi, dzieci wykonywały różne zadania. Były to ćwiczenia gimnastyki porannej, różne formy rozgrzewki pływackiej, ćwiczenia z przyborami nietypowymi ( ręcznik, miotła, skarpetki, pluszaki). Miały za zadanie przygotować swój talerz zdrowia lub piramidę żywieniową. Rozwiązywały krzyżówki i zaznaczały na rysunkach niebezpieczne miejsca kąpieli. Starsi uczniowie poznawali sylwetki wybitnych pływaków, wykonywali ćwiczenia z krzesłem. Nie tylko zdalni ale także zdolni.


Oto wybrane najciekawsze prace dzieci i ich rodziców:


Gimnastyka poranna


Ćwiczenia z ręcznikiem


Ćwiczenia akrobatyczne

 

Ćwiczenia z krzesłem

 

Moje zdrowe śniadanie


Bezpieczne i niebezpieczne miejsca kąpieli

 


Opracowała: Maria Poznańska

 
 
DZIEŃ ZIEMI
 
 
KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI ŚWIĘTA KSIĄŻKI DLA DZIECI
 
 
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Z okazji tego święta nasza biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji w dowolnej technice do swojej ulubionej książki.
Ze względu na sytuację uczestnicy konkursu nadesłali zdjęcia swoich prac.
A oto wyniki:
1 miejsce - Jan Lampka kl. 1a
2 miejsce - Noemi Górczyńska, kl. 2b
3 miejsce ex aequo - Agata Glińska, kl. 2c i Maja Damaszek, kl. 2c
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy w tym trudnym czasie do odkrywania nowych wspaniałych lektur.
 
 
POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE
na rok 2020/2021 - do klasy pierwszej
w Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Chorzowie
 
 
 
podstawa prawna: Prawo oświatowe (Dz. U. 2017 poz. 59).

       
Przyjmowanie dzieci do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie:
 
1.Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły przyjmuje się z urzędu, bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego - na podstawie zgłoszenia złożonego przez rodziców w sekretariacie szkoły, (załącznik nr 1 do pobrania).
Trwają zapisy.
 
2.Dzieci zamieszkałe poza obwodem mogą być przyjęte do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami,  na wniosek rodziców dziecka, złożony przez rodziców w sekretariacie szkoły, (załacznik nr 2 do pobrania).
 
3 Formularz potwierdzenia woli dla kandydata spoza obwodu - (załącznik nr 3 do pobrania do pobrania)

Termin: od 02.03.2020 r. do 16.03.2020 r.

 
4.O przyjęciu dziecka w trakcie roku szkolnego, decyduje dyrektor szkoły, z wyjątkiem przypadków przyjęcia dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły, które są przyjmowane z urzędu.
 
 
 
INFORMACJA O PRACY SEKRETARIATU SZKOŁY
 
Informujemy, iż od dnia 17 marca 2020 r. sekretariat szkoły czynny jest w godzinach od 7.00 do 13.00.
W w/w godzinach pracy sekretariatu prosimy wchodzic do szkoły pojedynczo.
 
W razie pilnego kontaktu ze szkołą prosimy o pozostawienie informacji personelowi szkoły pełniącemu dyżur na portierni przy wejściu głownym.
 
 
NAUKA ZDALNA W CZASIE ZAWIESZENIA ZAJĘĆ - KOMUNIKAT MEN
 
Komunikat do pobrania