^wróć na początek

     orzeleklogo

dane kontaktowe:
telefon: 0048 32 2419 910
e-mail: zss1@sp5.chorzow.pl

 PROGRAMY REALIZOWANE W SZKOLE

usmiechnij sie  stop dopalaczom ksiazkinaszychmarzen klub mlodego lekkoatlety
wfzklasa czytamsobie national geografic odkrywca logo
USMIECHNIJ SIĘ
BLOG
 BLOG

KOMUNIKAT

Uczniowie, którzy zostali przyjęci do klas czwartych sportowych proszeni są o rejestrowanie się do Poradni Medycyny Sportowej w celu wykonania badań. Wolne terminy od 21 czerwca do końca sierpnia 2017 r.

 

SPORTOWCY FINISZUJĄ

 

1. 24 maja 2017 r. uczniowie klas pływackich i piłki ręcznej brali udział w finałach XIII Gimnazjady Młodzieży Szkolnej o puchar Marszałka Województwa Śląskiego.
Chłopcy z klasy III C zdobyli najwyższe trofeum i zostali najlepszą drużyną piłki ręcznej województwa śląskiego zdobywając pierwsze miejsce. Przed nimi Mistrzostwa Polski w Elblągu.
Pływacy zajęli drugie miejsce w pływaniu drużynowym chłopców ustępując jedynie SMS Racibórz. W tych samych zawodach nasze uczennice zdobyły trzecią lokatę w pływaniu drużynowym dziewcząt.
Sukces naszych uczniów jest wielki i daje nadzieję na wysokie miejsce w klasyfikacji współzawodnictwa sportowego.
Gratulacje należą się również wszystkim trenerom: Mieczysławowi Mielcarkowi, Ryszardowi Hawrylukowi, Łukaszowi Gansińcowi, Małgorzacie Myrcik, Monice Naczyńskiej i Sławomirowi Pąchalskiemu.

2. Nasi chłopcy z klasy 6 c zajęli trzecie miejsce w Mistrzostwach Śląska w piłce ręcznej chłopców młodszych,  które odbyły w Katowicach 20 maja br. Trenerem drużyny jest Mieczysław Mielcarek.

 

PIĘKNIE CZYTAJĄ

 

W środę, 24 maja 2017 r. roku w Bibliotece Pedagogicznej w Chorzowie odbył się szkolny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych szkoły podstawowej prezentowali fragmenty swoich ulubionych książek. Konkurs ten miał na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności. Rywalizacja przebiegała w przyjemnej atmosferze.
Jury biorąc pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, dykcję, intonację, płynność i poprawność czytania oraz ekspresję wyłoniło mistrzów pięknego czytania: I miejsce - Laura Rammo kl. 4e, II miejsce - Jacek Skotnica kl. 6a, III miejsce - Maja Kowalska kl. 6d. Był to drugi już tego typu konkurs dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. Dzięki konkursowi biblioteka szkolna pogłębiła też współpracę z Biblioteka Pedagogiczna w Chorzowie, za co serdecznie dziękujemy.
Beata Szymura

 

ZAWÓD: POLICJANT

 

We wtorek - 23 maja gimnazjaliści z klas II i III poznali blaski i cienie zawodu policjanta. Sebastian Imiołczyk, aspirant w Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie zdradził, że starający się o pracę jako policjant powinien być niekarany, posiadać  krzepę i być odpornym na stres.
Nie obędzie się bez matury i umiejętności rozwiązywania zagadek logicznych.
Jak zostać policjantem?
Warto uczęszczać do klasy mundurowej. Dobrze widziany jest także tytuł ratownika lub ratownika medycznego i uprawnienia instruktora nurkowania czy sportów walki.
Policjanci nie narzekają na nudę i brak adrenaliny. Trudnią się bowiem nie tylko ochroną porządku publicznego, walką z przestępcami, ściganiem poszukiwanych czy szukaniem zaginionych. Pomagają także podczas katastrof, klęsk żywiołowych i chronią nas przed terrorystami. Funkcjonariusz policji wyczerpująco odpowiedział na wszystkie pytania gimnazjalistów.
Tatiana Urbanowicz-Weidner

 

MISTRZOSTWA CHORZOWA W BIEGU NA ORIENTACJĘTermin rozegrania zawodów: 18 maja 2017 r.
Miejsce: Park Śląski
W zawodach wzięło udział 164 zawodników (162 klasyfikowanych).
Dziewczęta - I miejsce Julia Czaja, V – Marta Szymonek uczennice 6 b,
chłopcy- I miejsce Karol Jaron, II miejsce – Wiktor Drewniok uczniowie 6 b. trenerem zawodników jest Krzysztof Podchul.

 

MAMY FINAŁ

 

19 maja na stadionie MORiS'u przy Filarowej rozegrane zostały zawody lekkoatletyczne drużyn. Oprócz Miasta Chorzowa wystąpiły również Siemianowice i Świętochłowice. Na zawodach tych każdy może wybrać coś dla siebie, spośród wielu konkurencji lekkoatletycznych, takich jak: skok w dal, wzwyż, pchnięcie kulą, biegi na 100m, 300m, 600m/1000m, biegi płotkarskie: 80ppł, 100ppł, 110ppł, rzut dyskiem i oszczepem oraz sztafety 4x100m. Do punktów drużyny liczonych jest 15 wyników z wszystkich konkurencji.
Więcej informacji w zakładce Sport/Lekkoatletyka.

 

WALCZYLI JEDENASTOLETNI

Uczniowie klasy czwartej walczyli podczas czterech edycji zawodów Liga Klubów Śląskich zdobywając punkty. Zawodnicy trenujący w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie zgromadzili ich 900, co dało im drugie  miejsce na Śląsku. Najwięcej punktów dla naszej drużyny zdobyła Zuzanna Pilecka 182 - II miejsce w punktacji na najlepsza zawodniczkę  oraz Julia Głombica 154 - III miejsce. Grzegorz Warwas, Kacper Porwik zdobyli najwięcej punktów dla klubu wśród chłopców.

Podczas finałowej edycji Zuzanna Pilecka wygrała indywidualne 50m stylem klasycznym a na 100 m stylem dowolnym była druga. Trzecie miejsce na tym dystansie zdobyła jej koleżanka klubowa Julia Głombica, która na 50 m stylem grzbietowym zdobyła drugie miejsce.Również sztafeta dziewcząt płynąca w składzie Julia Głombica, Natalia Szpoton, Hanna Korolczuk, Zuzia Pilecka zdobyła I miejsce,  a sztafeta mieszana 8*50 m stylem dowolnym wywalczyła III miejsce Julia Głombica , Natalia Szpoton, Amelia Purchałka, Zuzia Pilecka, Miłosz Siek, Antoni Snochowski, Grzegorz Warwas, Kacper Porwik.
Wszystkim zawodnikom oraz ich trenerom składamy gratulacje.

Grażyna Błaszczak
  

OSKAR I MATEUSZ W BRATYSŁAWIE               
Wielomecz pływacki V4 Olympic Hopes
Bratysława   13-14.05.2017 r.

W rywalizacji Reprezentacji Narodowych pomiędzy młodymi pływakami z czterech państw: Polski, Czech, Słowacji i Węgier brało udział dwóch uczniów naszej szkoły Oskar Cieśla oraz  Mateusz Dubas i był to niezwykle udany występ.  

Oskar Cieśla zanotował w konkurencji 200m stylem motylkowym czas 2:05.23 gdzie  popisał się znakomitym  finiszem w drugiej części dystansu  złoty medal przegrał zaledwie o  dwie setne  z  Mandlim Benedekiem z Węgier. Siódmym najbardziej wartościowym rezultatem ogółem wśród chłopców popisał się Mateusz  Dubas, zwyciężając potyczkę żabkarzy na dystansie 200m. Zwycięstwo dał mu wynik 2:22.05 – najlepszy w jego karierze. Tempo Polaka był w stanie wytrzymać jedynie Węgier Sebestyen Bohm, który jednak finiszował nieco słabiej i dotknął ściany finiszowej osiem setnych za Dubasem.

 

DLA PRAWDZIWYCH FAJTERÓW

16 maja na stadionie przy ulicy Lompy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przystąpili do swojej koronnej konkurencji szóstoklasisty jaką jest czwórbój lekkoatletyczny. Są to zawody tylko dla prawdziwych fajterów, gdyż każdy z sześciu uczestników drużyny musi zaliczyć wszyskie konkurencje, czyli bieg na 60m, skok w dal / wzwyż, rzut piłeczką palantową oraz bieg na 600m dziewcząt / 1000m chłopców.
W drużynie chłopców wystąpili uczniowie klasy VI B:  Wiktor Drewniok, Fabian Gędek, Karol Jaron, Adrian Rudzki, Michał Zając oraz Krystian Bernacki z klasy V B.
Swoisty wielobój jest bardzo wyczerpujący fizycznie i psychicznie, lecz nasi uczniowie spisali się wyśmienicie i zwyciężyli zarówno wśród dziewcząt jak i wśród chłopców. Gratulujemy!
Przed nami etap rejonowy i ewentualny finał wojewódzki.
Opiekunami zawodników byli Krzysztof Podchul i Tomasz Grzywacz.
Opracował: Krzysztof Podchul

 

CZY WARTO ZOSTAĆ STRAŻAKIEM ?

10 maja Wacław Zubel, młodszy kapitan w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach opowiadał uczniom klas drugicz i trzecich gimnazjum o tajnikach zawodu strażaka. Strażacy nie tylko gaszą pożary, lecz także pomagają  uwolnić poszkodowanych w wypadkach samochodowych, powodziach, katastrofach budowlanych czy trzęsieniach ziemi. Ratownictwo wyskościowe czy chemiczno-ekologiczne to również ich domena. Do tego usuwają gniazda os lub trzmieli, a czasem ściągają z drzew koty.

Po wysłuchaniu opowieści o pracy strażaka, uczniowie gimnazjum mierzyli strój specjalny używany do akcji w terenie: hełm strażacki, ciężkie buty i spodnie. Okazało się, że strażacy nie powinni ociągać się przy ubieraniu. Z jednostki muszą wyjechać w ciągu 40 sekund od chwili ogłoszenia alarmu. Także kobiety mogą pracować w tym zawodzie. Ciekawe historie i filmy ku przestrodze wszystkim się podobały. Młodzież naszego gimnazjum dużymi brawami pożegnała kapitana Zubla.Tatiana Urbanowicz-Weidner
Marta Jachimowska  

 

SPOTKANIE Z POEZJĄ


                                           
8 maja  w konkursie recytatorskim biblioteki szkolnej spotkali się młodzi miłośnicy poezji z klas czwartych i piątych szkoły podstawowej. Prezentowali utwory Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Danuty Wawiłow. Przedstawiano wiersze wesołe i zabawne, ale nie zabrakło też poezji poważnej. Wyróżnieni zostali: Kacper Januszek  za barwną i wesołą interpretację wiersza Danuty Wawiłow „Daktyle”,  Emilia Rekowska  za „Ptasie plotki” Jana Brzechwy, Oliwia Kret  za przedstawienie wiersza Marii Konopnickiej „Wiosna do poety”.   Zachwyciły też  wiersze Wandy Chotomskiej w wykonaniu Bibianny Achtelik „Parasole od łez”  i „Nie deptać stokrotek”, który przedstawiły  Iga Trychta   i Emilka Bara. Głównym celem spotkania dla młodych czytelników wierszy jest rozbudzenie zamiłowania poezją,, tak aby się nią bawić i wzruszać. Zapraszamy uczniów na nasze spotkanie w nowym roku szkolnym.
Grażyna Wydmuch

 

WYJAZD MŁODZIEŻY DO OŚWIĘCIMIA

W środę 26 kwietnia zebraliśmy się w szkole, by wyruszyć do pełnego wspomnień miejsca – obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Pogoda w tym dniu była naprawdę paskudna. Padało, wiało i było bardzo zimno, jednak to tylko pomagało nam, chociaż w najmniejszym stopniu poczuć się tak jak ludzie wtedy.
Kiedy dostaliśmy już słuchawki i przekroczyliśmy bramę z napisem „Arbeit macht frei”, zamilkliśmy. Twarze nawet tych najbardziej szalonych były poważne, a to był dopiero początek. Dalej poznawaliśmy życie więźniów. Zobaczyliśmy też m.in. więzienie, okropną salę sądową, w której wyrok zawsze był jednakowy bez możliwości tłumaczenia, bloki szpitalne, w których tak naprawdę nie leczono, dalej blok Żydów, magazyny zwane „Kanadami”, budynki mieszkalne essmanów, a także trzy miejsca, które sprawiły, że nasze głowy opadały w dół, ukazując szacunek: ściana straceń, krematorium z komorą gazową, a także plac, na którym były organizowane apele. Jak się okazało, ludzie, którzy byli wywożeni do komór gazowych, do samego końca o tym nie wiedzieli, a byli to szczególnie Żydzi. Tkwili oni w utwierdzeniu, że to tylko kąpiel „relaksacyjna” po podróży. Nasza przewodniczka opowiedziała nam o apelach, które często trwały po kilka godzin, co osłabiało nawet tych najsilniejszych. Dowiedzieliśmy się także, że najdłuższa taka zbiórka trwała około 20 godzin.
Kiedy zobaczyliśmy wszystkie dostępne dla nas miejsca, udaliśmy się do Brzezinki – 3 km dalej.  Brzezinka, czyli Auschwitz II Birkenau, to obóz powstały później od Auschwitz I, który był zwany także obozem zagłady. Zawierał on więcej baraków, krematoriów, a także samą powierzchnią znacznie się różnił. Jednak pewna rzecz łączyła dwa obozy, a mianowicie bloki, w których mieszkali więźniowie. Bardzo cienkie ściany, zwykle drewniane lub murowane, które nie dawały odpowiednich warunków mieszkalnych. Zimy w tym czasie były najostrzejsze, a lata najcieplejsze.
 Ludzie teraz jadąc na wakacje, szukają najlepszych hoteli, z czystymi, klimatyzowanymi pokojami, z luksusową łazienką i jeszcze widokiem oceanu w górach, a kiedyś?
Więźniowie musieli się zmagać ze fatalnymi warunkami sanitarnymi, małą ilością ubrań – „pasiaków”, brakiem miejsc do spania.

Okropne jest to jak ludzie potrafią się wzajemnie traktować, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, i nie można było nic z tym zrobić. Moim zdaniem samo zwiedzanie takich obozów, miejsc, jest przerażającym przeżyciem i najlepszą lekcją historii nawet dla największych leni, bo przecież,
„Kto nie zna historii swojego narodu, skazany jest na jej ponowne przeżycie”.

Julia Hellfeier kl.III a

 

OD PRZEDSZKOLA DO SENIORA


    
25 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy I C uczestniczyli w warsztatach młodzieżowych – Bezpieczni na drodze „Od przedszkola do seniora”, które zorganizowane były przez Zespół Szkół Technicznych I Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie. Warsztaty odbyły się w ramach akcji „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie” dla młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta miasta Chorzów oraz Patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Warsztaty prowadzili: kierowcy rajdowi, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej w Chorzowie, instruktor nauki jazdy, psycholog transportu z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chorzowie, ratownik medyczny, wykładowcy Szkoły Policji w Katowicach, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, Polskiego Związku Motorowego oraz prezes sklepu i serwisu rowerowego „2-koła” w Chorzowie.

 

NAGRODY W ŚWIETLIKU

nagrody w swietliku

14 marca w naszej szkole po raz kolejny odbył się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Przyrodniczej „Świetlik”. Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się:Michał Krężel z klasy 2e – nagroda – 94,44 pkt
Dorian Jasiński z klasy 2g – wyróżnienie – 57,00 pkt
Piotr Balion z klasy 3b – nagroda – 114,67 pkt
Michał Wojciechowski z klasy 3b – wyróżnienie - 100,00 pkt
Alicja Wojtowicz z klasy 3b  -  wyróżnienie –   94,67 pkt
Natalia Klockowska z klasy 3g – wyróżnienie  -  105,00 pkt
Maria Stępniewska z klasy 3g – wyróżnienie  -   97,33 pktAnna Pawlak z klasy 5d – wyróżnienie – 118,67 pkt
Paweł Kwiecień z klasy 6a – nagroda – 142,67 pktWszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy
Joanna Stokłosa i Justyna Szweda

 

MAPA

COPYRIGT Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES