^wróć na początek

     orzeleklogo

dane kontaktowe:
telefon: 0048 32 2419 910
e-mail: zss1@sp5.chorzow.pl

 PROGRAMY REALIZOWANE W SZKOLE

usmiechnij sie  stop dopalaczom ksiazkinaszychmarzen klub mlodego lekkoatlety
wfzklasa czytamsobie national geografic odkrywca logo
USMIECHNIJ SIĘ
BLOG
 BLOG

INFORMACJA O OTWARCIU BASENU

Informujemy, że awaria basenu została usunięta i basen od dnia 17.11.2017 r.(piatek) jest otwarty.
 
 
KOMUNIKAT RADY RODZICÓW
 
 Kolejne posiedzenia Rady Rodziców: odbędą się 20 listopada oraz 12 grudnia o godz. 18:00.
 
 JEŚLI PATRZYSZ NA DRZEWO
 
„Jeśli patrzysz na drzewo i widzisz drzewo,
nie widziałeś naprawdę drzewa.
Jeśli patrzysz na drzewo i widzisz cud-
wtedy wreszcie zobaczyłeś drzewo”
        „Śpiew ptaka” Anthony de Mello
“Moje magiczne drzewo”
 
Jesień to dobry czas na wędrówki po parkach, lasach, górach i podziwianie kolorowych koron drzew, mieniących się barwami od zieleni poprzez odcienie żółci, pomarańczu do czerwieni. Podczas wędrówek warto utrwalić te niezapomniane chwile i podzielić się nimi ze społecznością szkolną.

Na początku listopada został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny przeznaczony dla uczniów  klas 4-6 szkoły podstawowej. Spośród dostarczonych prac jury w składzie: Joanna Hajor-Klimek, Barbara Stępniewska oraz Justyna Szweda wyłoniło trzech zwycięzców, których nagrodziło dyplomami oraz nagrodami książkowymi.
I miejsce- Mikołaj Sikora kl. 4a
II miejsce- Jakub Gibaszewski kl. 4e
III miejsce- Olaf Urbanek kl. 5e
Wyróżnienie – Julia Wiernicka kl. 4a.
 
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
 
6 listopada w naszej Szkole zaroiło się od bajkowych postaci. Były smerfy, minionki i krasnoludki. Nie zabrakło Bolka i Lolka oraz Boba budowniczego.W zabawę włączyła się również Dyrekcja Szkoły oraz nauczyciele.Dziękujemy wszystkim gościom przybyłym z bajkowych krain. Mamy nadzieję, że Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek na stałe zagości w tradycji naszej Szkoły.
 
UCZNIOWIE NA ŚLĄSKICH TARGACH KSIĄŻKI

 
Uczniowie klasy 5d uczestniczyli w Śląskich Targach Książki w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
 
Celem wyprawy było zapoznanie się z ofertą wydawniczą dla dzieci i młodzieży. W ramach targów dzieci uczestniczyły w wykładzie Dariusza Rekosza Magia słowa, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się jak trafić szóstkę w Lotto, jaki jest związek wody z liczbą PI, dla czego należy stawiać przecinki w pisząc smsy.
Piątoklasiści zostali też zaproszeni na spotkanie ze Sławomirem Brzoskom-podróżnikiem, który objechał świat dookoła oraz Bożeną Szklarską, córką Alfreda Szklarskiego, autora cyklu o Tomku Wilmowskim. 
 
Organizatorem spotkania było Muzeum Śląskie.   
Piątoklasiści opuszczali przestrzeń targów w dobrych humorach, z reklamówkami wypełnionymi książkami, zakładkami, materiałami reklamowymi. Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w takim wydarzeniu zbliży ich do literatury i jeszcze bardziej zachęci do czytania.
 
 
BILET DO KRAINY CZARÓW
 
 
6 listopada biblioteka szkolna zorganizowała konkurs recytatorski twórczości  Wandy Chotomskiej „Bilet do krainy czarów”. Konkurs przeznaczony był dla klas 2 i 3 szkoły podstawowej, a jego celem była popularyzacja wierszy poetki.
 
Wanda Chotomska zmarła 2 sierpnia 2017r pozostawiając po sobie ogromną liczbę wierszyków, opowiadań i innych utworów. Jak żartowała w wywiadach, nigdy ich nie policzyła, bo jest kiepska z matematyki.
 
Atmosfera konkursu była bardzo przyjemna. Wiersze Chotomskiej wprowadziły dzieci w cudowny, baśniowy nastrój. Były „biletem do krainy czarów”. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z organizowanym w naszej szkole Dniem postaci z bajek. Cieszymy się, że nasi uczniowie (i nauczyciele) angażują się w wydarzenia, które zbliżają ich do literatury.
A oto laureaci:
I miejsce- Michał Jałowiecki, kl. 3c
II miejsce- Natalia Król, kl. 3 g
III miejsce ex aequo- Justyna Kempny, kl. 3e i Maja Makówka, kl. 3g
Wyróżnienie: Milena Ciupa, kl. 3b.

Wszystkim recytatorom dziękujemy za zaangażowanie,  zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.
 

LIGA ROCZNIKA 2006
 
Za nami już pierwsze zawody pływackie uczniów klasy 5a z cyklu Liga klubów Śląskich rocznika 2006 w Dąbrowie Górniczej.
 
Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Pilecka na dystansie 100m stylem klasycznym oraz sztafeta dziewcząt 4x50 m stylem zmiennym w składzie (Julia Głombica, Natalia Szpoton, Hanna Korolczuk, Zuzanna Pilecka).Z. Pilecka zdobyła również srebrny medal na 100m stylem zmiennym.
 
Bardzo dobrze spisała się Natalia Szpoton, która na 100m stylem klasycznym wywalczyła 3 miejsce. Niewiele zabrakło naszej sztafecie mieszanej do medalu, która zajęła IV miejsce, najbardziej nielubiane przez zawodników.
 
Wszyscy zawodnicy poprawili ustanowili swoje życiowe czasy. W punktacji klubowej po pierwszej rundzie zajmujemy wysokie 3 miejsce W rywalizacji startuje 320 zawodników reprezentujących 25 klubów.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy wytrwałości w dalszej pracy.
 
 
WOJEWÓDZKA INAUGURACJA SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
 

I miejsce Szkoły Podstawowej nr 5 i IV miejsce Gimnazjum Sportowego nr 11 w województwie, w rywalizacji sportowej o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty, to powód do dumy i wysoko uniesionej głowy.
 
Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na uroczystą, Wojewódzką Inaugurację Sportowego Roku Szkolnego 2017/2018, która odbyła się 23 października w Dąbrowie Górniczej w Pałacu Kultury Zagłębia. Znamienitych gości powitał prezydent  Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, który zwrócił uwagę na ogromną rolę współzawodnictwa sportowego i rozpowszechnianie masowej kultury fizycznej.                                
 
Z wicekuratorem, Dariuszem Domańskim odbyliśmy podróż sentymentalną do lat świetności polskiego sportu, do lat młodości i roli nauczyciela wychowania fizycznego w drodze do wielkiej kariery sportowej. W uroczystości, uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta,  dyrektorzy szkół i nauczyciele wychowania fizycznego, a nad całością czuwał prezes Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego Mieczysław Mielcarek.
       
Liczna delegacja Szkoły Podstawowej nr 5 pod wodzą dyrektora, Wojciecha Niezgody dwukrotnie prezentowała się na scenie, odbierając puchary i  nagrody za I i IV miejsce w województwie śląskim w rywalizacji sportowej o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty. Dobra praca wuefistów zaowocowała wspaniałym wynikiem. Wysoko podniesiona poprzeczka zobowiązuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy z młodzieżą. Utrzymanie tej wysokiej pozycji będzie szalenie trudne, bo rywale nie śpią…
 
Imprezę uświetnił występ artystyczny duetu gitarowego, w którego repertuarze znalazły się utwory Erica Claptona i Jimiegi Hendrixa.
 

WYBORY RADY MŁODZIEŻOWEJ 2017/2018

 

Wybory zakończone. Głosy policzone. Oto skład Rady Młodzieżowej w roku szkolnym 2017/ 2018:

PRZEWODNICZĄCY: Bartosz Trychta (kl. IIIC)
ZASTĘPCA: Julia Kawka (IIIA)
Uczniowie gimnazjum:
Amanda Chojnicka (IIB)
Paulina Drabek (IIC)
Wojciech Kania (IIC)
Alicja Maziewska (IIC)
Uczniowie klas IV – VIII:
Natalia Gumułczyńska (4b)
Weronika Janus (7b)
Szymon Mysior (4f)
Michał Nowak (6e)
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej:
Nadia Broll (3g)
Milena Ciupa (3b)
Michał Krężel (3e)
Aleks Lesik (3c)
Zwycięzcom gratulujemy!

Dołącz do grupy Rady Młodzieżowej na Facebook’u i obserwuj nasze działania na bieżąco. Zapraszamy!
https://www.facebook.com/groups/1529557737061474/?ref=aymt_homepage_panel

 

30 LAT MINĘŁO...

 

BUDŻET OBYWATELSKI - WSPIERAJ SPORT


Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Zwracamy się do Państwa z następującą informacją:
Plac do ćwiczeń - akrobatyka, parkour, street workout, którego projekt został umieszczony na stronie: www.plac.cba.pl, jest jedną z propozycji z okręgu Klimzowiec w Chorzowskim Budżecie Obywatelskim.

Bardzo prosimy o oddanie głosu na wyżej wymieniony projekt na stronie Urzędu Miasta: https://bo.chorzow.eu/

Nasi uczniowie będą mogli z niego korzystać nie tylko indywidualnie, ale także w ramach lekcji wychowania fizycznego. Szkoła wspiera ten projekt.

Tomasz Grzywacz - nauczyciel koordynujący

 

MIĘDZNARODOWE ZAWODY PŁYWACKIE  W TARNOWSKICH GÓRACH
7 października 2017 r.


Wyjątkowi goście specjalni, zmiany w programie zawodów, nowa i nietypowa konkurencja - to wszystko sprawiło, że tegoroczna VI edycja Międzynarodowego Mitingu Pływackiego w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach była bardzo ciekawa.

Dokładnie 300 zawodników z 29 klubów z Polski, i nie tylko, walczyło o medale i okazałe nagrody. Na zawodach nie zabrakło gościa specjalnego. W tym roku była to olimpijka, medalistka mistrzostw świata i Europy, rekordzistka kraju Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Dodatkowo na pływalni pojawi się także Rafał Domeracki, który w tym roku podjął próbę przepłynięcia Kanału La Manche, a w swoich ambitnych planach ma zdobycie całej Korony Oceanów.   

Start naszej ekipy był niezwykle udany, w klasyfikacji medalowej zdobyliśmy piąte miejsce oraz udało się nam wygrać sztafetę 4 x 50 m stylem zmiennym (Szymon Ellgoth, Paweł Kwiecień, Kinga Kempa, Kinga Szczembara), w której nagrodą za zwycięstwo był okazały tort.

Najlepszą zawodniczką w kategorii dziewcząt 12 letnich została Kinga Kempa, która odniosła 6 zwycięstw raz była trzecia. Z  pozostałych naszych zawodników na podium stawały następujące osoby: Julia Magierowska 1 złoty oraz 6 srebrnych medali, Szymon Ellgoth: 1 złoty 2 srebrne medale, Marta Marczak zdobyła komplet po jednym złoty srebrny i brązowy medalu, Dwukrotnie drugi w stylu klasycznym był Paweł Kwiecień oraz Kamil Dominiczak, Marta Beruś w tym samym stylu była dwa razy trzecia. Po jednym brązowym medalu zdobyli Magdalena  Kucharska, Kinga  Knopik oraz Adrian Bonsz.

Gratulacje dla zawodników oraz trenerów Myrcik Małgorzaty Mateusza Niegota i Sławomira Pąchalskiego.

 

 RUSZA LIGA KLUBÓW ŚLĄSKICH


4 października pływacy z klasy 6a rozpoczęli zmagania w Lidze Klubów Śląskich rocznika 2005 w Radlinie.

W rozgrywanych 4 konkurencjach indywidualnych i 2 sztafetowych wywalczyliśmy 6 medali.

Złote medale zdobyły Iga Idzikowska na 100m stylem klasycznym i Kinga Kempa na 100m stylem zmiennym.
Srebrny medal w konkurencji 100m stylem zmiennym wywalczyła Iga Idzikowska.
Na drugim stopniu podium stanęły również nasze sztafety. Mieszana 4x50m stylem zmiennym w składzie Bugla Paweł, Idzikowska Iga, Kempa Kinga i Skrzypek Oskar oraz sztafeta dowolna 4x50m dziewcząt w składzie Idzikowska Iga, Kempa Kinga, Smiczek Julia i Piszczek Kamila.
Brązowy medal w najdłuższej konkurencji tego dnia wywalczyła Kempa Kinga (200m stylem dowolnym).

Wszyscy zawodnicy spisali się znakomicie, poprawiając rekordy życiowe. Świetna postawa naszych zawodników pozwoliła sklasyfikować nas na drugiej pozycji w punktacji klubowej po pierwszej rundzie zawodów.

 

UCZNIOWIE W ZAWODACH O PUCHAR ROSOMAKA

 

Rozgrywane 30 września w Siemianowicach Sląskich zawody pływackie o Puchar Rosomaka były dla naszych pływaków pierwszym poważnym sprawdzianem w sezonie 2017/2018. W zawodach wystartowała 16-osobowa grupa zawodników.Najlepiej spisały się Magierowska Julia i Kempa Kinga. Zawodniczki wygrały klasyfikację końcową zawodów w roczniku 2002 - Julia, w 2005 - Kinga.

Wiele radości przysporzyły nam starty pozostałych zawodników. Łącznie wywalczyliśmy 20 medali, które zdobyli:
Magierowska Julia i Kempa Kinga - 4 złote, Idzikowska Iga -2 złote i 2 srebrne,
Kwiecień Paweł i Ellgoth Szymon -1 złoty, 1srebrny, Smiczek Julia -2 srebrne,Urban Oskar - srebrny a Beruś Marta brązowy.
Wśród grupy zawodników najmłodszych wielu poprawiło swoje rekordy życiowe  plasując się często bardzo blisko podium.

Gratulacje dla wszystkich zawodników oraz trenerów ekipy Małgorzaty Myrcik, Moniki Naczyńskiej oraz Sławomira Pąchalskiego.

 

LETNIE MISTRZOSTWA POLSKI

W letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 16 letnich w Opolu 14-16 lipca 2017 r. startowali uczniowie, którzy w czerwcu ukończyli naszą szkołę.
Nasza reprezentacja w składzie Julia Zając-Więckowska, Julia Czornik, Dominika Kosińska, Dominika Bigos, Paulina Kapitan, Małgorzata Niedźwiedź, Dominika Susek, Marcin Szarpak, Kacper Milbrant, Remigiusz Respondek, Jakub Kwaśny, Mateusz Dubas, Cieśla Oskar zdobyła czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Mistrzostwo kraju wywalczyli Mateusz Dubas na dystansie 200 m stylem klasycznym oraz Oskar Cieśla na 200 m stylem motylkowym. Srebrny medal dodał do swojej kolekcji Mateusz Dubas na niezwykle  wymagającym wszechstronnego przygotowania dystansie 400 m stylem zmiennym oraz po zaciętej i bardzo  emocjonującej walce sztafeta chłopców w wyścigu 4 x 100 m stylem zmiennym (Marcin Szarpak, Mateusz Dubas, Oskar Cieśla, Kacper Milbrant).

Bardzo dobrze spisały się także pozostali zawodnicy z naszej ekipy. W wyścigach finałowych, które decydowały o podziale medali walczyły: Dominika Kosińska 100/200 m stylem grzbietowym 200/400/800 m stylem dowolnym, Julia Czornik 200 m stylem grzbietowym i zmiennym, Mateusz Dubas 50/100 m stylem klasycznym, Jakub Kwaśny 100/200 m stylem motylkowym, Kacper Milbrant 50 m stylem grzbietowym 200 m stylem zmiennym, Oskar Cieśla 100 m stylem motylkowym, Marcin  Szarpak 400 m stylem dowolnym. Dziewczęta w wyścigach sztafetowych dwukrotnie były szóste na dystansach 4 x 100 oraz 4 x 200 m stylem dowolnym w sztafecie zmiennej zdobyły ósmą lokatę .
Chłopcy bardzo blisko medalu byli w sztafecie 4 x 200 m stylem dowolnym zajmując czwarte miejsce, na dystansie 4 x 100 m stylem dowolnym uplasowali się na siódmym. miejscu.


Mateusz Dubas oraz Oskar Cieśla  reprezentowali Polskę na Europejskim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży który odbywał się w dniach 24-29.VII b.r. w miejscowości Gyor na Węgrzech. Zawody organizowane przez  Europejskie Krajowe Komitety Olimpijskie stanowiły dla naszych zawodników  ogromne wyzwanie i były w ich karierze pierwszą imprezą, w której rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z całej Europy. 

Ich start był niezwykle udany obaj byli bardzo blisko finałów w swoich koronnych konkurencjach a zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w ich dalszej karierze sportowej.

Gratulacje dla wszystkich zawodników oraz trenerów Moniki Naczyńskiej, Małgorzaty Myrcik i Sławomira Pąchalskiego

 

MAPA

COPYRIGT Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie FREE JOOMLA TEMPLATES