W tym roku szkolnym włączamy się do akcji zbiórki okularów, których już nie używamy i nie mamy co z nimi zrobić. Do akcji możesz zaprosić babcie, dziadków, sąsiadów…
- używane okulary korekcyjne o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych
- okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych

Jak przygotować okulary?
- Sprawdź, czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
- Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń - w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak ich wyczyścić na miejscu.
- Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego i oka lewego (najlepiej w tej kolejności np. OP +1.5, OL +2,5).
- Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków. Nie chcemy ich rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary - są cennym dodatkiem.Akcja trwa do 30.09.2018! Okulary można dostarczyć do pani Joanny Hajor- Klimek (sala 211) oraz pani Ewy Trybel- Kompały (sala 2016). W zbiórce pomagają również uczniowie klasy 6a.

PODRĘCZNIKI ORAZ PROGRAMY NAUCZANIA Z RELIGII NA ROK SZKOLNY 2019/2020

BRĄZOWY MEDAL NA MISTRZOSTWACH POLSKI W OLSZTYNIE

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 14 lat w pływaniu, które odbyły się w dniach 5-7 lipca w Olsztynie to koncert wielu niespodzianek i walecznej postawy naszych uczennic.Dziewczęta zakwalifikowały się i pływały w ośmiu  finałach mistrzostw Polski.

Kinga Kempa  zdobyła  brązowy medal na dystansie 50 m stylem grzbietowym, zajęła 6 miejsce w konkurencji 200m  stylem grzbietowym i 8. na o połowę krótszym dystansie.

Iga Idzikowska  specjalistka stylu klasycznego po emocjonujących wyścigach wywalczyła  4 miejsce na  200 metrów, była 5. na dystansie100 m stylem klasycznym i 6. na 50 metrów stylem klasycznym.

Dwukrotnie w finałach zawodów pływała  Julia Smiczek w konkurencji 200 i 50 m stylem grzbietowym. Stylem grzbietowym pływała również Matylda Tuszyńska, zawodniczka znacznie poprawiła rekordy życiowe.

Dziewczęta w składzie: Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Julia Smiczek,  Matylda Tuszyńska  w wyścigach sztafetowych zdobyły czwarte miejsce w konkurencji 4x100 m stylem zmiennym i ósme  w konkurencji 4x100 stylem dowolnym.

Letnie Mistrzostwa Polski to weryfikacja  całorocznej pracy. W  zawodach startowało 604 pływaków i tylu starało się awansować do finału. Cieszymy się bardzo, że mimo trudnych warunków treningowych (remont szkolnej pływalni) zawodniczki tak dobrze zaprezentowały się na zawodach.
Gratulujemy zawodniczkom i trenerowi Małgorzacie Myrcik.

UDANE MISTRZOSTWA POLSKI 15-LATKÓW

W dniach 5-7 lipca w Oświęcimiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów 15-letnich. Nasz klub reprezentowali: Marta Marczak, Emilia Zięba, Paweł Kwiecień, Krzysztof Gottschling, Kacper Kapitan.

Paweł Kwiecień zdobył brązowy medal na 200 m stylem zmiennym uzyskując czas  2:11,16, który równocześnie jest rekordowym wynikiem na długim basenie wśród 15 latków na Śląsku!!!. Na dystansie 50 m stylem klasycznym wynikiem 31,15 Paweł zajął 5 miejsce.
Również z sukcesem startowali pozostali zawodnicy poprawiając swoje rekordy życiowe. Do finału A 200 m stylem motylkowym zakwalifikowała się Marta Marczak i zajęła w nim  6 miejsce z czasem 2:31,20. W finale B 200 m stylem zmiennym Marta zajęła 10 miejsce z wynikiem 2:30,24.
Do finału B 400 m stylem zmiennym kwalifikację uzyskał Krzysztof Gottschling uzyskując w nim czas 5:04,73 co dało 13 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Był to ostatni start zawodników w barwach Klubu Sportowego „Piątka” Chorzów, w którym to rozpoczęła się ich przygoda z małym – wielkim pływaniem i dzięki któremu mieli możliwość startować w wielu, wielu zawodach, bijąc swoje rekordy życiowe i zdobywając medale, jak również trzykrotnie uczestniczyć z sukcesem w Mistrzostwach Polski.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY TRENEROM !!!
Życzymy młodszym koleżankom i kolegom wielu sukcesów.
My nadal oczywiście pływamy, więc do zobaczenia na zawodach w przyszłym roku szkolnym.

CZAS NA OSIĄGNIĘCIA 3 a

1. Piecha Milena MKM Kangur - wyróżnienie
2. Machnik Michał MKM Kangur - wyróżnienie
3. Piecha Milena Ogólnopolski  Konkurs Matematyczny „Puchacz Piotr”  - finał Warszawa 17 czerwca
4. Witulski Piotr Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „Puchacz Piotr” - 2 etap wojewódzki
5. Kerger Antoni Szkolny konkurs plastyczny. „Mój Teatr” - wyróżnienie
6. Machnik Michał „Mój Teatr” - III miejsce
7. Piecha Milena „Mój Teatr” - I miejsce
8. Tatarek Klara „Mój Teatr” - II miejsce
9. Witulski Piotr „Mój Teatr”  - wyróżnienie
10. Król Wojciech Puchar Chorzowa SP w narciarstwie alpejskim    I miejsce
11. Poremba Amelia Puchar Chorzowa SP w narciarstwie alpejskim    II miejsce.

PODSUMOWANIE WYNIKÓW SZKOLNEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO

Finały wojewódzkie
Narciarstwo klasyczne, unihokej,sztafetowe biegi przełajowe, drużynowe biegi lekkoatletyczne, czwórbój lekkoatletyczny, drużynowe zawody lekkoatletyczne, trójbój lekkoatletyczny, biegi na orientację, łyżwy, badminton, pływanie dz. I m, chł. IIm (klasy 4-6), pływanie dz. IV m, chł. II m (klasy 7, 8 i III GS).

Pólfinały wojewódzkie:
• Gry i zabawy
• Piłka ręczna – II miejsce SP5 i GS. Mikołaj Grabowski i Jurand Rybacki otrzymali powołanie do Kadry Śląska.

Miasto i Rejon:
Koszykówka – I miejsce w mieście i II w rejonie
Siatkówka plażowa – I miejsce wmieście i II w Rejonie
Tenis stołowy – I miejsce w Pucharze Prezydenta.

MISTRZOSTWA OPEN

Znakomicie zaprezentowali się nasi pływacy na rozegranych w Gliwicach Mistrzostwach Śląska Open.
Dorobek medalowy przedstawia się następująco:
- w kategorii 14 latków:
Kinga Kempa: 5 złotych medali (100 dowolny, 50 grzbietowym, 100 grzbietowym, 200 grzbietowym, 50 motylkowym)
Iga Idzikowska: 2 złote (50 klasycznym, 100 klasycznym), 1  brązowy (200 klasycznym)
Julia Smiczek: 1 brązowy (200 grzbietowym)
Sztafeta w składzie: Kinga Kempa, Iga Idzikowska, Julia Smiczek, Matylda Tuszyńska- 2 złote medale (4x100 zmiennym, 4x200 dowolnym), 1 srebrny medal (4x100 dowolnym).
Sztafeta w składzie:  Paweł Bugla, Iga Idzikowska, Kinga Kempa, Piotr Sersan - brązowy medal (4x50 mieszana zmiennym).
- w kategorii 15 latków:
Paweł Kwiecień: 4 złote medale (50 klasycznym, 100 klasycznym, 200 klasycznym, 200 zmiennym), 1 srebrny (50 motylkowym),  2 brązowe (100 motylkowym , 200 zmiennym open)
Marczak Marta:1 srebrny (200 grzbietowym), 2 brązowe (100 motylkowym, 200 motylkowym)
Krzysztof Gottschling: 1 srebrny medal (400 zmiennym), 1 brązowy medal (200 motylkowym)
Szymon Ellgoth: 1 brązowy medal (200 grzbietowym).
Sztafeta w składzie: Marta Marczak, Emilia Zięba, Szymon Ellgoth, Paweł Kwiecień: 1 brązowy medal  (4 x 50m mieszana zmiennym).
Sztafeta w składzie: Paweł Kwiecień, Szymon Ellgoth, Kacper Kapitan, Krzysztof Gottschling: 1 srebrny medal (4x 100 zmiennym),  1 brązowy medal (4x100 dowolnym).
W sumie daje to 22 medale  indywidualnie  oraz 7 medali  sztafet.
Serdecznie gratulujemy zawodnikom i trenerom
Zawody były ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Polski, które odbędą się w dniach 5-7 lipca.
Trenerami uczniów są Małgorzata Myrcik i Sławomir Pąchalski.

CZTERNAŚCIE MEDALI

W dniach 07-08.06.2019 r. w Dąbrowie Górniczej odbyły się Mistrzostwa Śląska 13-latków. Podczas trwających przez 2 dni zmagań pływaków 12 letnich zdobyliśmy aż 14 medali: 5 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych.Indywidualnie Mistrzynią Śląska została trzykrotnie Zuzanna Pilecka na dystansach 100 m. stylem zmiennym oraz 100 i 200 m. stylem klasycznym, która wywalczyła również brązowy medal na dystansie 50 m. stylem motylkowym.
Amelia Purchałka zdobyła srebrny medal na dystansie 800 m. stylem dowolnym, oraz dwa brązowe medale na dystansach 200 m. stylem dowolnym oraz 200 zmiennym.
Przemysłąw Dziurski zdobył dwa srebrne medale na dystansach 100 i 200 m. stylem grzbietowym. Kacper Porwik wywalczył brązowe medale na dystansach 400 m. i 800 m. stylem dowolnym.
Na podium zameldowały się także nasze sztafety:
Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła nasza sztafeta dziewcząt:
4x100 m. stylem dowolnym w składzie: Kinga Szczembara, Natalia Szpoton, Amelia Purchałka oraz Zuzanna Pilecka
oraz 4x100 m. stylem zmiennym w składzie Natalia Szpoton (grzbiet), Zuzanna Pilecka (klasyk), Amelia Purchałka (motyl) oraz Kinga Szczembara (dowolny).
Brązowy medal wywalczyła nasza sztafeta chłopców 4x100 m. stylem zmiennym w składzie: Dziurski Przemysław (grzbiet), Porwik Kacper (klasyk), Warwas Grzegorz (motyl), Juraś Marcin (dowolny).
Trenerką uczniów jest Grażyna Błaszczak.

W SIATKÓWCE TEZ SUKCES

Pierwsze miejsce w Mistrzostwach Chorzowa Szkół Podstawowych i Oddziałów Gimnazjalnych w siatkówce plażowej dziewcząt i awans do zawodów rejonowych uzyskały uczennice klasy 8a Kinga Grycman i Oliwia Burzyńska. Drugie miejsce w kategorii chłopców zdobyli: Mateusz Drabina IIIB, Mariusz Strzesak IIIB oraz Tomasz Strzesak z klasy 8c. Trenerami uczniów są Sebastian Rostek i Marek Krychowski.